Αποστολέας Θέμα: Mesa Boogie Transatlantic  (Αναγνώστηκε 18592 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Mesa Boogie Transatlantic
« Απάντηση #50 στις: 22/01/10, 20:26 »
   Για να πω και εγω την αποψη μου.. συμφωνα με το λιγο που ειδα πριν μερικες μερες στο youtube απο την NAMM, o τρανσατλαντικ δεν ηταν ασχημος.. ομως εβγαζε vintagιλα

Συμφωνω! Η μεσα βγαζει πολυ καλα μοντελα (π.χ. lonestar, γλυκος ηχος, δεν καταλαβαινεις καν οτι εχει ΕΛ84 μεσα), αλλα ο συγκεκριμενος στα κλιπακια ακουγεται πολυ καλος για... καντρι μουσικη!
 

Γιατί αναφέρεστε στον vintage προσανατολισμό ως κάτι το "κακό".. ???
Υπάρχει πολύ μεγάλη αγορά (ειδικά στην Αμερική όπου ενδιαφέρει περισσότερο τις εταιρείες λόγω μεγέθους αγοράς) για τέτοιους ήχους...

Δεν γίνεται να είναι όλα τα μοντέλα της boogie για άγρια γκάζια...

Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Mesa Boogie Transatlantic
« Απάντηση #51 στις: 22/01/10, 20:40 »
Δεν με πειραζει ο βινταζ προσανατολισμος, π.χ. ο λονσταρ που ειναι αρκετα βινταζ ειπα οτι εχει πολυ ωραιο ηχο, ενω εχω σπιτι και εναν σαουντ-σιτυ δεκαετιας 70 που παιζω.
Το παραπανω το ειπα μισοαστειευομενος, και οπως ειπα πιο κατω ελπιζω απο κοντα να εχει πιο καλο ηχο και να κανει πιο πολλα πραγματα. Παντως το λουκ του ειναι αρκετα high-tech & δεν προιδεαζει για βινταζ ηχο.  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Mesa Boogie Transatlantic
« Απάντηση #52 στις: 22/01/10, 20:53 »
Επανερχομαι σε αυτα που ειπε ο groovymood.
Συμφωνω απολυτα οτι ο ηχος δε μετριεται σε ευρω.
Υπαρχει και ενα μεγαλο ΑΛΛΑ.
Οι ενισχυτες (οπως και ολα τα αγαθα: αυτοκινητα τηλεορασεις, laptops) κατηγοριοποιουνται εξαρχης με βαση την τιμη τους.
Δε θα συγκρινω μια Porsche με ενα Mazda MX-5. Ακομα και αν εχουν παρομοια χαρακτηριστικα.
Ειναι βεβαιο λοιπον πως δε θα συγκρινεις τον ταπεινο (πλην τιμιο) Blackheart Handsome Devil με το Hiwatt Custom 20 ή τον Transatlantic.
Εχουν παρομοια χαρακτηριστικα (EL-84 tubes...) αλλα απεχουν υπερβολικα πολυ στην τιμη.

Αυτο που τονιζω λοιπον ειναι οτι στην κατηγορια τιμης που η Mesa εβαλε τον Transatlantic, οχι μονο ο ανταγωνισμος αλλα και η ιδια η Mesa προσφερει το Lonestar.

Θα πρεπει λοιπον ο μικρουλης να εχει φοβερη ποιοτητα ηχου για να μπορεσει να σταθει σε αυτη την κατηγορια τιμης...Εκ πρωτης οψεως και χωρις να τον ακουσω θεωρω οτι σε αυτη την κατηγορια τιμης 1600-2000 ευρω υπαρχουν ενισχυτες με απιστευτα καλουδια και ποιοτητα ηχου (βλ. Lonestar).
Αρα ο Transatlantic ξεκιναει εξαρχης με καποια μειονεκτηματα (απουσια fx loop, οχι τοσο πληρες EQ, απουσια reverb) τα οποια φυσικα καλειται να αναπληρωσει με εξαιρετικη ποιοτητα ηχου ωστε να ΠΕΙΣΕΙ τον αγοραστη οτι αξιζει τα λεφτουδακια του.
Αν θα το κανει ελπιζω να το ακουσουμε (απο κοντα) συντομα.

Εγω τουλαχιστον ετσι το βλεπω. ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 22/01/10, 20:55 από G.K. »


Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Mesa Boogie Transatlantic
« Απάντηση #53 στις: 22/01/10, 21:02 »
Βρε συ G.K. που στην Ευρώπη έχεις δεί τον Lonestar (classic ή special) σε τιμή κοντά στον Transatlantic;;

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Mesa Boogie Transatlantic
« Απάντηση #54 στις: 22/01/10, 21:34 »
Στο dv εχω δει πολλες φορες Lonestar Classic με 1799 λιρες (περιπου 2000 ευρω)...
O Transatlantic με μια καμπινα Boogie κοστιζει 1700-1800 ευρω.


Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Mesa Boogie Transatlantic
« Απάντηση #55 στις: 22/01/10, 22:18 »
Δεν ξέρω πότε πέτυχες τέτοια τιμή για τον Lonestar αλλά πλέον δεν ισχύει κάτι τέτοιο.
Για τον Transatlantic υπάρχουν ήδη κάποιες μικροδιαφορές στην τιμή του σε όσους μεταπωλητές τον έχουν ήδη διαθέσιμο,το κουστουμάκι φυσικά και δεν είναι προσιτό.

http://www.coda-music.com/product_info.php?cPath=28_89&products_id=6932
http://www.coda-music.com/product_info.php?cPath=28_89&products_id=6933

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Mesa Boogie Transatlantic
« Απάντηση #56 στις: 23/01/10, 00:32 »
Δεν ξέρω πότε πέτυχες τέτοια τιμή για τον Lonestar αλλά πλέον δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Τελευταια φορα κοιταξα πριν κανα μηνα στο dv.
Περιεργο φρουτο ο Lonestar εκει περα. Η τιμη που ειχα δει ηταν 1799 λιρες.
Αλλα δεν ηταν ετσι καθημερινα. Δεν ειχε αυτη την τιμη καθε μερα.
Οσοι ενδιαφερεστε για τον ενισχυτη (  ::) ) καλο ειναι να ριχνετε κλεφτες ματιες γιατι νομιζω πως θα ξανασκασει αυτη η καλη τιμη.


Αποσυνδεδεμένος sacro

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Mesa Boogie Transatlantic
« Απάντηση #57 στις: 24/01/10, 02:47 »
Θεωρω οτι τλκ οι hi-end εταιριες(γενικα σε ολους τους τομεις) απλα δν ειναι για να κατασκευαζουν μικρα μοντελα...
δλδ η καθε εταιρια ειναι για την κλαση της....
η ΜΕΣΑ ειναι μια απο τις καλυτερες μαρκες (αν οχι η καλυτερη) για ενισχυτες στην αγορα και σιγουρα ειναι η πιο εξοτικη απο ολες...

παιζω με τον roadking και μπορω να εχω νομιζω ενα αντιπροσωπευτικο δειγμα απο την εταιρια...ο transatlantic καπου δεν μου αρεσε...οχι ηχιτικα φυσικα (απο την στιγμη που δεν τον εχω ακουσει)αλλα σαν πακετο (features δλδ) σε συνδιασμο με την τιμη...νομιζω πως αυτη η κατηγορια ειναι καλυμενη απο αλλες πιο μικρες εταιριες με  αρκετα ικονοποιητικα  μοντελα και αρκετα καλες τιμες...

γενικα μ εδωσε την αισθηση σαν μια κινηση απο την εταιρια για να εκμεταλλευτει το αγοραστικο κοινο της, ρευστοποιοντας ουσιαστικα το ονομα της...ειναι σαν το μοντελο boxster της porsche...ΑΠΛΑ  ΤΑ ΠΡΑΜΑΤΑ: μεγαλη η  εταιρια.....?αν ναι , ενα level πανω και τα μοντελα της απο ολες τις αλλες....και αυτο ειναι που τις κανουν να ξεχωριζουν τελικα...

Αυτη ειναι η μοναδικη μ ενσταση  πανω στο θεμα...

περα απο αυτο ομως θα ηθελα σε καποια φαση να ακουσω μια κριτικη απο καποιον συνφορουμιτη απο πρωτο χερι  ;) ;)




Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Mesa Boogie Transatlantic
« Απάντηση #58 στις: 24/01/10, 11:13 »
Γιατι λες οτι σιγουρα ειναι η πιο εξωτικη εταιρια;  Κατα την γνωμη μου δεν ειναι παντως... Υπαρχουν εταιριες που φτιαχνουν πραγματικα boutique ενισχυτες και exotic κατασκευες και η Boogie θα ηταν η τελευταια που θα ανεφερα ποτε ως τετοιο παραδειγμα (τουλαχιστον οσον αφορα την τελευταια δεκαετια)... Η boogie ειναι μια πολυ καλη εταιρια, φτιαχνει πολυ αξιοπιστους και καλους ενισχυτες αλλα μεχρι εκει... Πλεον προσπαθει σαν εταιρια να βαλει πολλα καρπουζια κατω απο την ιδια μασχαλη και δεν νομιζω οτι τα πολυκαταφερνει. Θα προτιμουσα πχ να εφτιαχνε και να εξελλισε τον ηχο-σημα κατατεθεν της των Mark series πχ (και μη μου πει καποιος για τον mark V, o ο οποιος για μενα ηταν αρκετα μεγαλη απογοητευση) παρα αυτο που κανει τα τελευταια χρονια, προσπαθωντας να φτιαξει ειτε "all around" ενισχυτες, ειτε να πετυχει διαφορετικες ηχητικες "σχολες" σε ενα πακετο ενισχυτη. Δεν λεω οτι κανει "ασχημα" οσα κανει, απλα θα προτιμουσα να ακουω εναν ενισχυτη που θα λεγα με το που τον ακουγα "Α...Boogie" (οπως πχ λεω οταν ακουω καποιον της mark series μεχρι τον IV τουλαχιστον), παρα τωρα που προσπαθω να καταλαβω τι ενισχυτης ειναι αυτος που παιζει σε καποιο recording στο οποιο εχει τελικα χρησιμοποιθει boogie, αλλα ακουγεται σαν ...κατι αλλο.
Οκ, και οι rectifier ειναι πολυ καλοι ενισχυτες και ειχαν ενα καποιο signature ηχο (αν και μακρυα απο τα παλια Boogie και οχι καποιον ηχο που αλλοι ενισχυτες ΔΕΝ βγαζουν... Πχ ο uber ειναι απειρως καλυτερος απο οποιονδηποτε rectifier και ακομα πιο ευελικτος) αλλα προσωπικα μου δινεται η εντυπωση οτι καπου η εταιρια εχει χασει την ταυτοτητα της... Καταλαβαινω οτι αυτο γινεται οταν μια εταιρια περναει απο μια πιο boutique φαση σε μια πιο mainstream, προκειμενου να ικανοποιησει πιο πλατια ζητηση, αλλα αυτο ακριβως ειναι που ξεχωριζει εναν boutique/εξωτικο ενισχυτη απο τους αλλους της πιο "μαζικης" παραγωγης. Το γεγονος δλδ οτι ενας ενισχυτης εχει ηχο-σφραγιδα και για αυτο τον αγοραζεις, γιατι κανενας αλλος δεν θα σου δωσει αυτον τον ηχο. Η Boogie ομως τα τελευταια χρονια εχει φυγει απο αυτη την κατηγορια και απλα φτιαχνει ευελικτους μεν, περιπλοκους δε (στο να μπορεσεις ευκολα να φτιαξεις ηχο) ενισχυτες με πληθωρα χαρακτηριστικων και πατεντων (που ομως τους κανουν ακομα πιο δυσκολο να βρεις τα sweet spots τους) που εχουν σαν σκοπο να γινουν "πολυεργαλειο" στο studio ή στην σκηνη. Ναι ειναι πολυ καλοι ενισχυτες ποιοτικα και κατασκευαστικα, δεν λεω, και εχει πεσει ερευνα πανω τους κτλ, αλλα σαν αποτελεσμα ολα αυτα εχουν το οτι τελικα εχουν χασει την ταυτοτητα τους, την φωνη που θα βρωντοφωναξει "ειμαι boogie και γ...ω". Και τελικα, ακομα και η προσπαθεια να γινουν πολυεργαλειο, ουτε αυτη ειναι ιδιατερα πετυχημενη, μιας και στην τελικη, σε αυτες τις κατηγορια κοστους, αν θελω να παρω πχ πραγματικα βρετανικο ηχο, θα παω σε βρετανικο ενισχυτη κοκ. Εξαλλου στην κατηγορια τιμων που βρισκονται οι boogie, οι αγοραστες δεν κυνηγανε ενα πολυεργαλειο, αλλα εναν Χ ηχο πολυ συγκεκριμενο που θα βγαζει μονο αυτος ο ενισχυτης. Για αυτο χρυσοπληρωνει καποιος εξωτικους κατασκευαστες και τις κατασκευες τους. Οχι για την πολυχρηστικοτητα αλλα για την ιδιατεροτητα...
Και αυτο θα το καταλαβουν πολυ συντομα αρκετοι κατασκευαστες... Ετσι οπως εξελισσεται η τεχνολογια, σε λιγο καιρο οποιος θελει πολυχρηστικοτητα και πειστικοτητα πολλων διαφορετικων ηχων, θα κατευθυνεται σε hi end (προς θεου, οχι line6, vox κτλ) digital modelling κατασκευες (βλεπε axe fx και ποιος ξερει τι αλλο στο αμεσο μελλον) που θα του δινουν ολα οσα θελει σε ενα πακετο. Αυτοι που θα συνεχισουν ομως να μενουν σχετικα ανεπηρεαστοι απο την ανοδο αυτης της τεχνολογιας, θα ειναι οι κατασκευαστες που θα προσφερουν signature ηχο και θα απευθυνονται σε μουσικους που ΞΕΡΟΥΝ τι θελουν και ειναι πολυ συγκεκριμενοι στις επιλογες τους, ωστε να προτιμησουν τελικα το 1 μηχανημα που θα δινει 100% τον signature αυτον ηχο και οχι καποιο modelling πολυεργαλειο που θα δινει τον ιδιο ηχο στο 99% πχ.
« Τελευταία τροποποίηση: 24/01/10, 11:21 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος sacro

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Mesa Boogie Transatlantic
« Απάντηση #59 στις: 24/01/10, 14:45 »
Γιατι λες οτι σιγουρα ειναι η πιο εξωτικη εταιρια;  Κατα την γνωμη μου δεν ειναι παντως... Υπαρχουν εταιριες που φτιαχνουν πραγματικα boutique ενισχυτες και exotic κατασκευες και η Boogie θα ηταν η τελευταια που θα ανεφερα ποτε ως τετοιο παραδειγμα (τουλαχιστον οσον αφορα την τελευταια δεκαετια)... Η boogie ειναι μια πολυ καλη εταιρια, φτιαχνει πολυ αξιοπιστους και καλους ενισχυτες αλλα μεχρι εκει... Πλεον προσπαθει σαν εταιρια να βαλει πολλα καρπουζια κατω απο την ιδια μασχαλη και δεν νομιζω οτι τα πολυκαταφερνει. Θα προτιμουσα πχ να εφτιαχνε και να εξελλισε τον ηχο-σημα κατατεθεν της των Mark series πχ (και μη μου πει καποιος για τον mark V, o ο οποιος για μενα ηταν αρκετα μεγαλη απογοητευση) παρα αυτο που κανει τα τελευταια χρονια, προσπαθωντας να φτιαξει ειτε "all around" ενισχυτες, ειτε να πετυχει διαφορετικες ηχητικες "σχολες" σε ενα πακετο ενισχυτη. Δεν λεω οτι κανει "ασχημα" οσα κανει, απλα θα προτιμουσα να ακουω εναν ενισχυτη που θα λεγα με το που τον ακουγα "Α...Boogie" (οπως πχ λεω οταν ακουω καποιον της mark series μεχρι τον IV τουλαχιστον), παρα τωρα που προσπαθω να καταλαβω τι ενισχυτης ειναι αυτος που παιζει σε καποιο recording στο οποιο εχει τελικα χρησιμοποιθει boogie, αλλα ακουγεται σαν ...κατι αλλο.
Οκ, και οι rectifier ειναι πολυ καλοι ενισχυτες και ειχαν ενα καποιο signature ηχο (αν και μακρυα απο τα παλια Boogie και οχι καποιον ηχο που αλλοι ενισχυτες ΔΕΝ βγαζουν... Πχ ο uber ειναι απειρως καλυτερος απο οποιονδηποτε rectifier και ακομα πιο ευελικτος) αλλα προσωπικα μου δινεται η εντυπωση οτι καπου η εταιρια εχει χασει την ταυτοτητα της... Καταλαβαινω οτι αυτο γινεται οταν μια εταιρια περναει απο μια πιο boutique φαση σε μια πιο mainstream, προκειμενου να ικανοποιησει πιο πλατια ζητηση, αλλα αυτο ακριβως ειναι που ξεχωριζει εναν boutique/εξωτικο ενισχυτη απο τους αλλους της πιο "μαζικης" παραγωγης. Το γεγονος δλδ οτι ενας ενισχυτης εχει ηχο-σφραγιδα και για αυτο τον αγοραζεις, γιατι κανενας αλλος δεν θα σου δωσει αυτον τον ηχο. Η Boogie ομως τα τελευταια χρονια εχει φυγει απο αυτη την κατηγορια και απλα φτιαχνει ευελικτους μεν, περιπλοκους δε (στο να μπορεσεις ευκολα να φτιαξεις ηχο) ενισχυτες με πληθωρα χαρακτηριστικων και πατεντων (που ομως τους κανουν ακομα πιο δυσκολο να βρεις τα sweet spots τους) που εχουν σαν σκοπο να γινουν "πολυεργαλειο" στο studio ή στην σκηνη. Ναι ειναι πολυ καλοι ενισχυτες ποιοτικα και κατασκευαστικα, δεν λεω, και εχει πεσει ερευνα πανω τους κτλ, αλλα σαν αποτελεσμα ολα αυτα εχουν το οτι τελικα εχουν χασει την ταυτοτητα τους, την φωνη που θα βρωντοφωναξει "ειμαι boogie και γ...ω". Και τελικα, ακομα και η προσπαθεια να γινουν πολυεργαλειο, ουτε αυτη ειναι ιδιατερα πετυχημενη, μιας και στην τελικη, σε αυτες τις κατηγορια κοστους, αν θελω να παρω πχ πραγματικα βρετανικο ηχο, θα παω σε βρετανικο ενισχυτη κοκ. Εξαλλου στην κατηγορια τιμων που βρισκονται οι boogie, οι αγοραστες δεν κυνηγανε ενα πολυεργαλειο, αλλα εναν Χ ηχο πολυ συγκεκριμενο που θα βγαζει μονο αυτος ο ενισχυτης. Για αυτο χρυσοπληρωνει καποιος εξωτικους κατασκευαστες και τις κατασκευες τους. Οχι για την πολυχρηστικοτητα αλλα για την ιδιατεροτητα...
Και αυτο θα το καταλαβουν πολυ συντομα αρκετοι κατασκευαστες... Ετσι οπως εξελισσεται η τεχνολογια, σε λιγο καιρο οποιος θελει πολυχρηστικοτητα και πειστικοτητα πολλων διαφορετικων ηχων, θα κατευθυνεται σε hi end (προς θεου, οχι line6, vox κτλ) digital modelling κατασκευες (βλεπε axe fx και ποιος ξερει τι αλλο στο αμεσο μελλον) που θα του δινουν ολα οσα θελει σε ενα πακετο. Αυτοι που θα συνεχισουν ομως να μενουν σχετικα ανεπηρεαστοι απο την ανοδο αυτης της τεχνολογιας, θα ειναι οι κατασκευαστες που θα προσφερουν signature ηχο και θα απευθυνονται σε μουσικους που ΞΕΡΟΥΝ τι θελουν και ειναι πολυ συγκεκριμενοι στις επιλογες τους, ωστε να προτιμησουν τελικα το 1 μηχανημα που θα δινει 100% τον signature αυτον ηχο και οχι καποιο modelling πολυεργαλειο που θα δινει τον ιδιο ηχο στο 99% πχ.

+100000000
εισαι πααααρα πολυ σωστος και με εκφραζουν πληρως αυτα που λες!!!! ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Mesa Boogie Transatlantic
« Απάντηση #60 στις: 24/01/10, 23:58 »
Δεν βαρεθηκες να γραφεις!?  :D
ΝΑ το μεταφρασεις και να το στειλεις στα στελεχη του μαρκετινγκ της μπουγκι και λοιπων εταιρειων. :D
Συνηθως αυτοι μου κανουν το μαρκετινκ και εμπλεκοντε στον καθορισμο των στοιχειων ενος ενισχυτη π.χ. δεν ειναι καν κιθαριστες/μουσικοι/ηλεκτρονικοι αλλα ατομα που εχουν σπουδασει μαρκετινκ, ή ειναι ηλεκτρονικοι που χρησιμοποιουν ως οδηγο τα τσαρτ που τους δινουν απο το μαρκετινκ  ;D
Οπως και να εχει ο χρονος θα διξει, μπορει εμεις να το βλεπουμε αλλιως... π.χ. το Σμαρτ (το αυτοκινητο) ειχε παρει πολυ κακες κριτικες απο τους ειδικους οταν βγηκε και ειδαμε τι επιτυχια εκανε!  ;)
Να προσθεσω κατι και στα παραπανω λεγομενα σου: κατι που εχει επισης αλλαξει τα τελευταια χρονια προκειμενου να τραβαει το ενδιαφερον του κοσμου απο τη μια, και να ειναι συνεχεια η καθε εταιρεια στο προσκηνιο απο την αλλη, ειναι η συνεχης παρουσιαση νεων μοντελων. Καθε εταιρεια παρουσιαζει απο 2 εως πολλα (αναλογα με το μεγεθος της) νεα ή ανανεωμενα μοντελα καθε χρονο, καταργωντας ταυτοχρονα καποια πιο παλια. Αυτο ισως βγει σε κακο στο τελος για τις εταιρειες, ενω δεν ειναι ιδιαιτερα καλο ουτε για τους αγοραστες.
Μιλαμε για ενισχυτες, φτιαξτε ενα πολυ καλο μηχανημα και αφηστε το απειραχτο για χρονια, να μαθει ο κοσμος την ποιοτητα του, να εχει και καποια μεταπωλητικη αναγνωρισημοτητα.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Mesa Boogie Transatlantic
« Απάντηση #61 στις: 26/01/10, 13:49 »
Συμφωνω ως ενα σημειο και με τον johnie darko. Οχι οτι η καθε εταιρεια δεν δικαιουται να δωσει εναν ενισχυτη με οπως αυτη αντιλαμβανεται τον καλο ηχο εστω και αν δεν ειναι ο signature της. Το εκανε με τους stilletto. High gain τυπου marshall. Με απειρως πιο χρησιμα καθαρα και fluid drive για καλους solo ηχους. Κανενας δεν παραπονεθηκε!!! Εδωσε τον electradyne, γιατι ετσι πιστευε οτι πρεπει να ακουγεται και να αποδιδει ενας τετοιου τυπου οχι δικου της, ενισχυτης. Και τα παει μια χαρα και αυτος!!! Texas style ηχος? Εδωσε τον Lonestar. Γιατι ? Γιατι μπορει και θελει και τα θεωρει κορυφαιας ποιοτητας για συγχρονη κατασκευαστικη εταιρεια ενισχυτες.

Παρε για παραδειγμα τη marshall. Η εταιρεια, korg πλεον, δεν καθεται στα αυγα της. Τι θες ψηφιακο μοντελλινγκ? Εβγαλε! Φτηνους λαμπατους? Εβγαλε...Τετρακαναλο με απειρους marshall και μοντερνους ηχους και μιντι made in england? Εβγαλε τον jvm.  Δεν τον εχω ακουσει απο κοντα, αλλα ειλικρινα οτι κλιπακι κυκλοφορει με εκανε να ψαχνω λεφτα. Ωραια ως εδω...Τιμες? 1000ρικο, το 1/3 ενος τετρακαναλου diezel π.χ. Ωστοσο διαβαζεις συνεχεια ο,τι χαλανε...Θα μου πεις ολα χαλανε. Τι να κανουμε. Σε καλη τιμη ειναι παντως. Οι πιουριστες πιο ευκολα θα δωσουν 4500 λιρες για οριτζιναλ Jtm μαζι με την καμπινα του παρα για τωρινο marshall και καλα θα κανουνε!!! Συγχρονη κατασκευαστικη εταιρεια και η marshall αλλα τα παραπονακια δινουν και παιρνουν!!!

Ωστοσο το transatlantic παιζει φτηνα. Και για μενα αυτο ειναι το μειον του. Φτηνο καποιος μαστορας, μπορει να πει οτι δεν ειναι πιθανως σε υλικα. Ομως ποσο πια να κοστιζουν απο χρυσαφι ειναι? Μικρες λαμπες φοραει...ελεος. Ομως ανταγωνιζεται φτηνα μηχανηματα εξ ορισμου. Το αν τα κανει καλυτερα τα ιδια κολπα δεν εχει σημασια, οταν η τιμη του το φερνει αντιμετωπο με πολυ πιο πληρεις ενισχυτες, στο ιδιο χωραφι. Κοινως οποιος βρετανιζει σε καποια σχολη δυσκολα θα δωσει πιστευω 1000ρικο βαλε, για το φτηνοτερο και εντελως γυμνο boogie χωρις καμπινα. Θα παρει Vox, Orange η καποιο καλο marshall στα ιδια λεφτα. Και εικαζω οτι θα κανει και πιο καλα το ζητουμενο.

Ειπαμε να μην κοστιζει οσο το dual terror που γλυτωνει λεφτα απο το China. Αλλα σαν αυτο μοιαζει, και κοστιζει πολλαπλασια. Και ακομη και αν διακιολογει την ποιοτητα κατασκευης του και ειναι αριστη/απροβληματιστη (πολλοι modders π.χ. θεωρουν το tiny terror υποδεεστερο και απο τα blackheart των 150 ευρω σε κατασκευη αλλα απειρως καλυτερο και πιο εξυπνο σε ηχο...) την τιμη του θα την δικαιολογησει με τον ηχο του? Αυτο ειναι το στοιχημα για μενα. Δεν το καιγομαι κιολα. Ωστοσο δεν αρχιζει και καλα με τη λεξη transatlantic. Μου θυμιζει τσιφτετελι για το -Vox-θα θελα να μαιιιιιιιιιιιιιιι τουπ πα πα-.

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Mesa Boogie Transatlantic
« Απάντηση #62 στις: 26/01/10, 14:31 »
Παρεμπιπτοντως οταν ο mark V συνδυαζεται με ελληνικα χερια εστω και στο εξωτερικο κατι τετοιο βγαινει...! Το καλυτερο που εχω ακουσει απο ο,τιδηποτε mark ηχογραφημενο.



Ε ναι τα γουστα μου εκει πανε...ροκ κτλ, δεν εχει!!!

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Mesa Boogie Transatlantic
« Απάντηση #63 στις: 18/05/10, 13:54 »


To μονο αξιοπρεπες demo που βρηκα. Οτι ακουγεται καλα, μπορει να κανει μπολικα πραγματακια σε υπερφορητο πακετο που με ευαισθητη καμπινα στανταρτ θα παιξει live το εγγυωμαι πολυ απλα γιατι ο f-30 μου εχει τα ιδια 30 watt και...το κανει.

Παλι δεν αξιζει τα λεφτα του!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
41 Απαντήσεις
16721 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/08, 06:43
από Jezus
39 Απαντήσεις
13218 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/09, 18:06
από Jezus
8 Απαντήσεις
4163 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/10, 16:27
από faser
16 Απαντήσεις
5606 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/11, 02:23
από Jezus
17 Απαντήσεις
6059 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/12, 13:35
από myster maze
6 Απαντήσεις
4183 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/13, 23:04
από Stel Andre
16 Απαντήσεις
13481 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/16, 22:19
από tech21man
21 Απαντήσεις
10944 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/16, 23:07
από theonirvana
17 Απαντήσεις
8649 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/17, 14:55
από kkmspm (φλουτσ)
4 Απαντήσεις
6184 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/11/17, 13:17
από tech21man