Αποστολέας Θέμα: Αγορα ενισχυτη  (Αναγνώστηκε 12526 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ενισχυτη
« Απάντηση #25 στις: 22/08/17, 15:17 »
Άλλη μια συζήτηση που εκτροχιάστηκε με άσχετες φιλολογίες αντί για προτάσεις που ζήτησε ο handyman. Αφήνω ότι ο άνθρωπος έχει περιορισμένο προϋπολογισμό και τού μιλάτε για λαμπάτους και ιστορίες για αρκούδες...

Φίλε handyman, προσωπική μου άποψη είναι ότι σωστά το βλέπεις σε αυτή τη φάση. Πάρε ένα σχετικά φτηνό modelling ενισχυτή, ο οποίος θα σού δώσει αξιοπρεπή ήχο (πρώτο και κύριο), και θα σού κρατήσει το ενδιαφέρον για αρκετό διάστημα καθώς θα ψάχνεις προσομοιώσεις ενισχυτών, εφφέ κλπ. Kάποια από αυτά που αναφέρθηκαν για τους λαμπάτους ενισχυτές δεν είναι λάθος θεωρητικά. Στην πράξη όμως τα 200 Ευρώ σε περιορίζουν σε ελάχιστες επιλογές (αν μιλάμε για λαμπάτο combo) και αν αυτός που θα πάρεις δεν σε ενθουσιάζει από πλευράς ήχου, δεν θα έχεις κίνητρο να παίξεις περισσότερο. Με τον modelling θα μάθεις καλύτερα ποιά είδη ενισχυτών ή ποιά εφφέ σού αρέσουν περισσότερο και όταν κάποια στιγμή θεωρήσεις ότι ήρθε η ώρα να αναβαθμίσεις τον εξοπλισμό σου, θα επιλέξεις κάτι καλύτερο με βάση τη δική σου προσωπική εμπειρία και όχι την εμπειρία άλλων. Το ότι πολλοί κιθαρίστες (φυσιολογικά και ανεμενόμενα) κατέληξαν σε λαμπάτο μετά από 2-3 ή περισσότερα χρόνια, δεν σημαίνει ότι εσύ πρέπει οπωσδήποτε να πας κατευθείαν σε αυτό το στάδιο χωρίς να εξερευνήσεις κάτι πιο στοιχειώδες. Αυτή είναι η δική μου γνώμη, σίγουρα κάποιοι θα διαφωνήσουν.

Όσον αφορά συγκεκριμένες προτάσεις, εκτός από τον Mustang που έχεις κατα νού και ο οποίος είναι πολύ καλός, θα σού έλεγα να κοιτάξεις και τον Mustang GT40 (πιο καινούργιο μοντέλο), τον Vox VX II 30, τον Marshall Code 25, και τον Peavey Vypyr VIP 1.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος handyman

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ενισχυτη
« Απάντηση #26 στις: 23/08/17, 07:42 »
Φιλε Απολλων καλημερα


Η σκεψη μου ειναι αυτη ακριβως να παρω εναν ενισχυτη modeling σχετικα οικονομικο γι αυτο και λεω για τον μικρο τον fender
ετσι ωστε να ξεκινησω απο καπου και να εχω και δυνατοτητες αντι να παρω ενισχυτη με 50-60 ευρω και σε λιγο καιρο να μην μου κανει
και να ψαχνομαι παλι.
Ενδιαφεροντα και τα μοντελα που μου προτεινες θα μπουν στο συγριτικο του μυαλου μου.
Σιγουρα δεν περιμενω να παρω λαμπα σε αυτα τα λεφτα δεν το συζητω καν και ουτε ξερω αν και ποτε θα παω σε λαμπατο μηχανημα
οπως ειπα το κεφι μου θελω να κανω ετσι και αλλιως εχω πολυ λιγο ελευθερο χρονο οποτε δεν ξερω και ποσο γρηγορα θα μαθω να παιζω
και να καταληξω καπου εχω μελλον μπροστα μου.


Οπως και να εχει σε ευχαριστω για την απαντηση σου.


Βασιλης

Αποσυνδεδεμένος Romanos1000

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ενισχυτη
« Απάντηση #27 στις: 20/09/17, 19:51 »
Katana mini λέει κάτι?

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Romanos1000

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ενισχυτη
« Απάντηση #28 στις: 01/11/17, 22:41 »
Τελικά τον πήρα και είμαι πολύ ενθουσιασμένος από την ποιότητα ήχου που έχει με αυτό το μεγεθος

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
3535 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/11, 00:05
από downfall
2 Απαντήσεις
1970 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/12, 14:30
από eddiex
13 Απαντήσεις
4159 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/12, 09:36
από stelios-z
11 Απαντήσεις
5315 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/13, 17:53
από modfori
15 Απαντήσεις
5331 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/06/14, 15:02
από mousakas
7 Απαντήσεις
4925 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/15, 14:21
από Guitar Fan
10 Απαντήσεις
6798 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/17, 10:57
από Archangel
1 Απαντήσεις
11404 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/18, 15:49
από saved
0 Απαντήσεις
2324 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/04/20, 19:32
από Safestatos
5 Απαντήσεις
3737 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/21, 14:57
από Crazy Heart