Αποστολέας Θέμα: Ηλεκτρική κιθάρα για κλασσικό κιθαρίστα  (Αναγνώστηκε 4391 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους,

Έχοντας πολυετή εμπειρία στην κλασσική κιθάρα, που και που φλέρταρα και με την ηλεκτρική, έχουν περάσει και από τα χέρια μου κάποιες κιθάρες,αλλά λίγο ότι είχα φθηνό εξοπλισμό,λίγο ότι δεν τις έπαιρνα στα σοβαρά,δεν έκατσε ποτέ η φάση..

Πρόσφατα όμως και ενώ είχα πάει για άλλη δουλειά σε ένα εργαστήριο, άκουσα,είδα,έπιασα 2 κιθάρες  που με άφησαν άφωνο αλλά κυμάνονται στα 3000-4000 ευρώ...
Έτσι αποφάσισα ότι ήρθε η ώρα να βάλω και λίγο ρεύμα στη ζωή μου χωρίς φυσικά να ψάχνω κάτι τόσο ακριβό.

Έχοντας συνηθίσει σε φαρδιά ταστιέρα τόσα χρόνια διαπίστωσα ότι κάτι τέτοιο ζητάω,αλλά ενώ περίμενα ότι θα αναζητάω και εβένινη ταστιέρα διαπίστωσα ότι δε με πολυαπασχολεί.

Κλασσικό ροκ, άντε και λίγο hard rock το στυλ που επιθυμώ.Distortion όχι.

Tremolo δε θέλω.
Οι Les Paul ωραίες οπτικά αλλά δε μου κάθονται καλά στο σώμα μου..
Μου άρεσε πολύ η τουμπανιασμένη affinity tele ενός φίλου αλλά μικρό το nut width για μένα.
Μου αρέσει αυτό το σχήμα http://www.guitarnoize.com/images/blog/prs_25th513.jpg
που έχουν κάποιες prs και υποθέτω ότι θα με βόλευε.

Έχω σκεφτεί τελικα,ότι μάλλον ψάχνω μια telecaster με μπράτσο ρόπαλο του baseball αλλά που θα βρω να δοκιμάσω...
Είχα διαβάσει μια συζήτηση εδώ μέσα για εκείνο το μοντέλο της Telecaster που έχει μπράτσο κουπί αλλά δεν μπορώ να βρω το μοντέλο να πάω να τη δοκιμάσω.
 Θυμάται κανείς;

Α,και να μην με περιορίζει η ταστιέρα γιατί έχω πιάσει ηλεκτρικές που δεν γλιστρούσε άνετα το χέρι μου,δεν ξερω πως να το θέσω καλύτερα..

Οπότε τι κάνω;Ψάχνω μια κιθάρα που να έχει το δυνατό επίπεδη ταστιέρα(μεγάλο radius) και μεγάλο nut width.

Έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο μοντέλο να δοκιμάσω που πιστεύετε ότι θα με βόλευε μέχρι 700-800 ευρώ;

Μήπως αντί μόνο για φαρδιά ταστιέρα, είναι καλύτερο να δω κάποια κιθάρα που να συνδυάζει και άλλο neck shape(π.χ.D shape)





Θέλω να βγω στην αγορά να αρχίζω να δοκιμάζω σιγά-σιγά.
Αν προτείνετε κάποιο μοντέλο πείτε μου και που μπορώ να το δοκιμάσω στην Αθήνα.

Υ.Γ.Πολλές ερωτήσεις σας έκανα τώρα που ξαναδιαβάζω αυτά που έγραψα :eee
« Τελευταία τροποποίηση: 13/09/11, 20:03 από rodort1 »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρική κιθάρα για κλασσικό κιθαρίστα
« Απάντηση #1 στις: 13/09/11, 22:18 »
Επειδή έχω σχεδόν την ίδια προσωπική εμπειρία (πολυετής εμπειρία από κλασσική και ακουστική κιθάρα πριν ασχοληθώ με ηλεκτρική), θα σε συμβούλευα να δοκιμάσεις οπωσδήποτε τις PRS SE. Πολύ καλά όργανα σε σχετικά χαμηλές τιμές και με το παχύτερο μπράτσο που έχω βρει σε εργοστασιακή ηλεκτρική κιθάρα. Η ταστιέρα έχει radius γύρω στο 10-12, δηλαδή δεν είναι ιδιαίτερα επίπεδη. Aν θέλεις ένα σχετικά φαρδύ μπράτσο με πιο επίπεδη ταστιέρα, ίσως θα πρέπει να κοιταξεις κάποιες Ibanez όπως τα μοντέλα SA/SAS (nut width 43χιλ. και radius γύρω στο 16) ή κάποιες Washburn όπως η WI66 (nut width 43 χιλ, radius 14).
 
Πάντως γενικά θα πρέπει να δοκιμάσεις μερικές κιθάρες για να διαπιστώσεις ποιός συνδυασμός διαστάσεων (nut width, πάχος, σχήμα, radius) σού αρέσει καλύτερα. Εγώ τουλάχιστον βρήκα ότι τα μικρότερα nut width (ειδικά τα 41χιλ. που έχουν κάποιες telecaster) δεν με βολεύoυν καθόλου και θα προτιμούσα ένα φαρδύτερο και λεπτότερο μπράτσο παρά ένα παχύτερο αλλά στενό. Φυσικά αν είναι και παχύ και φαρδύ, ακόμα καλύτερα, αλλά είναι ένας σχετικά σπάνιος συνδυασμός σε ηλεκτρική κιθάρα. Το θέμα είναι ότι αν δεν δοκιμάσεις μόνος σου, δεν θα καταλήξεις ποιά είναι η δική σου προτίμηση.

Τέλος ίσως θα ήταν χρήσιμο να μάς πεις ποιά ήταν τα μοντέλα που δοκίμασες και σού άρεσαν, ώστε να σού δώσουμε ιδέες για κάτι παρόμοιο από πλευράς χαρακτηριστικών σε πιο προσιτή τιμή.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Ηλεκτρική κιθάρα για κλασσικό κιθαρίστα
« Απάντηση #2 στις: 13/09/11, 22:22 »
Δεν θα σου προτείνω κάτι συγκεκριμένο αφού πιστεύω ότι αν δεν δοκιμάσεις ο ίδιος να δεις πως σου κάθονται στο χέρι οι διάφορες ταστιέρες, σχήματα, βάρος κλπ που έχουν τα μοντέλα των κιθαρων δεν βγάζεις άκρη.
Το μόνο που θα σου πω είναι, μην κολάς στο πλάτος της ταστιέρας, ξέρω ότι το στενό μπράτσο τρομάζει τους προερχόμενους από κλασσική κιθαρίστες.
Αλλά έχε στο μυαλό σου ότι πολλά από τα riffs και τα σόλα που έχουν γραφτεί για ηλεκτρική κιθάρα εκτελούνται καλύτερα στα εξ'ορισμού στενότερα πλάτη ταστιέρας των ηλεκτρικών....

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρική κιθάρα για κλασσικό κιθαρίστα
« Απάντηση #3 στις: 13/09/11, 22:23 »
Αλλά έχε στο μυαλό σου ότι πολλά από τα riffs και τα σόλα που έχουν γραφτεί για ηλεκτρική κιθάρα εκτελούνται καλύτερα στα εξ'ορισμού στενότερα πλάτη ταστιέρας των ηλεκτρικών....

Oμολογώ ότι δεν το κατάλαβα καθόλου αυτό. Μπορείς να το εξηγήσεις καλύτερα;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Ηλεκτρική κιθάρα για κλασσικό κιθαρίστα
« Απάντηση #4 στις: 13/09/11, 22:48 »
Αλλά έχε στο μυαλό σου ότι πολλά από τα riffs και τα σόλα που έχουν γραφτεί για ηλεκτρική κιθάρα εκτελούνται καλύτερα στα εξ'ορισμού στενότερα πλάτη ταστιέρας των ηλεκτρικών....

Oμολογώ ότι δεν το κατάλαβα καθόλου αυτό. Μπορείς να το εξηγήσεις καλύτερα;

Προσπάθησε ας πούμε να παίξεις στο φαρδύ μπράτσο μιας κλασσικής το riff του scuttle buttin (SRV)
Είναι τόσο γρήγορο και βασίζεται τόσο πολύ στην στενή ταστιέρα, που είναι εξαιρετικά δύσκολο να παιχτεί σε μια κατά πολύ φαρδύτερη. Δεν ισχυρίζομαι ότι είναι αδύνατον, αλλά δεν μπορώ να αγνοήσω το γεγονός ότι το στενό μπράτσο βοηθάει.

Θα ήταν ωραίο θέμα για ένα ξεχωριστό thread πάντως, ας μην κάνουμε debate πάνω στο αίτημα του φίλου.

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρική κιθάρα για κλασσικό κιθαρίστα
« Απάντηση #5 στις: 13/09/11, 23:04 »
Ευχαριστώ για τα reply.

Εγώ έζησα την συγκυρία να είμαι ο μόνος κλασσικός κιθαρίστας μεταξύ φίλων που έπαιζαν heavy metal,grindcore,punk...
Μάλιστα δεν έπαιζαν και πολύ καλά-καθαρά εξαιτίας του νεαρού της ηλικίας και παρεξήγησα μια για πάντα την ηλεκτρική.
Τα τελευταία χρόνια δουλεύα σε ωδείο και από πέρισυ σε μουσικό σχολείο αλλά την ηλεκτρική την είχα από απόσταση.

Που και που αναθεωρούσα όταν έβλεπα live κάποιον μεγάλο κιθαρίστα από τις γνωστές μπάντες που επισκέπτονταν την Ελλάδα αλλά δεν έλεγα να ασχοληθώ.

@Απόλλων
Στο εργαστήριο έπαιξα με 2 custom Les Paul  που, αν και δεν μπόρεσα να αξιοποιήσω τις δυνατότητές τους εξαιτίας του στυλ παιξίματός μου, μου άρεσε πολύ αυτό που άκουγα.
Είχαν και ωραίο custom μπράτσο που με βόλευε.
Και αργότερα που τις έπαιξε ο φίλος που έχει το εργαστήριο έπαθα πλάκα.Αλλά το σώμα τους δε με βολεύει καθόλου.
Έτσι σκέφτηκα ότι μπορεί να βρω μια κιθάρα με ανάλογο μπράτσο και σώμα που να με βολεύει.
Ενστικτωδώς,χωρίς να τις έχω ακουμπήσει ποτέ,μια ζωή καλοέβλεπα το σχήμα των PRS αλλά και των ανάλογων Ibanez.
Και η telecaster που έχω πιάσει πολλές φορές μου άρεσαν όλα εκτός από το πάχος και ξέρω ότι βγάζει και φαρδιά ταστιέρα αλλά δεν θυμάμαι το μοντέλο.
'72 ή κάτι τέτοιο,αλλά δεν τη βρίσκω..
Έχει περάσει και από τα χέρια μου,κάτι μήνες,μια fender squier strat αλλά δεν μου άρεσε, ούτε η χρήση του tremolo.

Πιστεύω ότι πρέπει να δοκιμάσω Telecaster με φαρδιά ταστιέρα,PRS και ίσως Ibanez.
Θα κατέβω το άλλο Σαββατοκύριακο από Θεσσαλονίκη-Αθήνα  και θέλω να πάω σε μαγαζιά να δοκιμάσω.
Ξέρω κάποια μαγαζιά στην περιοχή την Εξαρχείων αλλά όχι ποιες μάρκες έχουν.

θα προτιμούσα ένα φαρδύτερο και λεπτότερο μπράτσο παρά ένα παχύτερο αλλά στενό. Φυσικά αν είναι και παχύ και φαρδύ, ακόμα καλύτερα, αλλά είναι ένας σχετικά σπάνιος συνδυασμός σε ηλεκτρική κιθάρα.
 

 Κάπως έτσι τα έχω και εγώ στο μυαλό μου.
 Αλλά σίγουρα πρέπει να δοκιμάσω.

Αλλά έχε στο μυαλό σου ότι πολλά από τα riffs και τα σόλα που έχουν γραφτεί για ηλεκτρική κιθάρα εκτελούνται καλύτερα στα εξ'ορισμού στενότερα πλάτη ταστιέρας των ηλεκτρικών....
 

Νομίζω ότι καταλαβαίνω τι λες, το έχω συζητήσει και με ηλεκτρικούς φίλους,αλλά δεν έχω την ίδια άποψη.
Πιστεύω ότι είναι καθαρά θέμα της ικανότητας του εκτελεστή.

Υ.Γ.Από εμένα δε χρειάζεται να ανοίξετε άλλο thread.
Συζητήστε ελεύθερα,δε με πειράζει καθόλου,θεωρώ ότι έχει και κάποια συνάφεια με το θέμα μου.
« Τελευταία τροποποίηση: 13/09/11, 23:12 από rodort1 »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρική κιθάρα για κλασσικό κιθαρίστα
« Απάντηση #6 στις: 13/09/11, 23:10 »
Δεν θα κάνουμε debate, αλλά επίσης θα μπορούσε να ισχυριστεί κανείς ότι πολλές κιθάρες που απευθύνονται σε shredders δεν έχουν απαραίτητα στενή ταστιέρα, το αντίθετο μάλιστα. Εξάλλου αυτό που λες εσύ δεν έχει άμεση σχέση με το nut width, αλλά μάλλον με το string spacing (το οποίο επίσης δεν είναι απαραίτητα μικρότερο σε κιθάρες που απευθύνονται σε γρήγορους παίχτες). Πάντως μπορείς άνετα να έχεις ένα πιο φαρδύ μπράτσο (αν αυτό σε βολεύει στο πιάσιμο) και με το κατάλληλο nut να έχεις μικρότερο string spacing, αν θεωρείς κάτι τέτοιο σε βοηθάει στο σολάρισμα. Το αντίστροφο δεν γίνεται...

Απλά το επισημαίνω ακριβώς γιατί ο φίλος ζητάει κάποιες κατευθύνσεις στην αναζήτησή του και ίσως σχηματίσει εσφαλμένες εντυπώσεις από τέτοιους ισχυρισμούς.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
6836 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/08, 23:49
από RORY GALLAGHER
22 Απαντήσεις
9254 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/10, 21:53
από metalmike
11 Απαντήσεις
4470 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/10, 17:29
από indie-anos laternative
14 Απαντήσεις
8166 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/10, 20:20
από j-chris
2 Απαντήσεις
2837 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/10, 17:36
από Μητσάκος
9 Απαντήσεις
4125 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/11, 13:18
από guitarcrazy
7 Απαντήσεις
7640 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/04/11, 17:17
από vagtanplan
7 Απαντήσεις
5036 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/11, 20:16
από Fotis83
6 Απαντήσεις
3663 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/07/11, 01:22
από Nosferatu
2 Απαντήσεις
21409 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/12, 02:31
από hot_sauce (φλουτσ)