Αποστολέας Θέμα: λιστα για μαγνητες  (Αναγνώστηκε 6439 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
λιστα για μαγνητες
« στις: 29/02/08, 12:15 »
επειδη με τους μαγνητες εχω μια σχεση  :D αγαπης και αφοσιωσης ;D
θα ηθελα να ξερω απο τις εμπειριες σας για ποιο ειδος ειναι καταλληλοι, ποιοι μαγνητες ..
νομιζω πως θα βοηθησει πολυ κοσμο ...

παμε σε εμενα    :)


εχω μια squire japan του 87, μια stratocaster japan του 83 και μια jaguar του 72.

(για τους μαγνητες της  ibanez μου μιλησαμε σε αλλο θεμα)

Η squire εχει τους sensor και η strato εχει τους original απο τη μαμα της ..

οι sensor, εινα "αψυχοι" και  θελω σιγουρα και αλλα μπασσομεσαια.

οι φεντερ, ειναι οκ αλλα πολυς θορυβος ρε παιδι μου ... (κατι καλυτερο χωρις αυτο να σημαινει οτι δε μου αρεσει ο ηχος?)

η jaguar εχει τον original neck της και εχει αλλαχτει ο bridge, με τον  jeff beck (s/m)
εδω, εχω το εξης προβλημα ..
τα καθαρα της ειναι ... super. Μα οταν της δωσω αρκετα γκαζια σφυριζει .. (εχω κατεβασει το μαγνητη, πιο κατω δε παει )

παιζω με πολλα πεταλια, και θελω ο μαγνητης να αποδιδει οσο το δυνατον ποιο διαυγες - καθαρο ηχο με μεγαλο ευρος συχνοτητων, και να μη μπουκωνει .. τα γκαζια, πρεπει να μη χεβυμεταλιζουν, αλλα να ειναι ΟΓΚΟΔΗ και rock ..

Tα φωτα σας παρακαλω ..    & ευχαριστω  :)
« Τελευταία τροποποίηση: 29/02/08, 12:17 από sehaliah »

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: λιστα για μαγνητες
« Απάντηση #1 στις: 29/02/08, 13:54 »
τα καθαρα της ειναι ... super. Μα οταν της δωσω αρκετα γκαζια σφυριζει .. (εχω κατεβασει το μαγνητη, πιο κατω δε παει )

Την απάντηση την δίνεις μόνος σου: να παίζεις μόνο καθαρά!  :P

Χωρίς πλάκα, μιας και νομίζω ότι είναι ήδη wax potted ο μαγνήτης, ΔΕΝ φταίει αυτό. Κάτι άλλο πάει στραβά (κάθεσαι σε λάθος σημείο, έχεις πετάλια πολύ κοντά στον ενισχυτή, κλπ). Όλα αυτά αν αναφέρεσαι σε μικροφωνισμούς.

Κατά τα άλλα, όλα έχουν τα όρια τους. Κάνε συνήθεια να κλείνεις το volume όταν δεν παίζεις. Επίσης δοκίμασε με διαφορετικούς ενισχυτές, πετάλια, χώρο, κλπ, πάλι τα ίδια? 
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: λιστα για μαγνητες
« Απάντηση #2 στις: 29/02/08, 14:28 »
τα καθαρα της ειναι ... super. Μα οταν της δωσω αρκετα γκαζια σφυριζει .. (εχω κατεβασει το μαγνητη, πιο κατω δε παει )

Την απάντηση την δίνεις μόνος σου: να παίζεις μόνο καθαρά!  :P

Χωρίς πλάκα, μιας και νομίζω ότι είναι ήδη wax potted ο μαγνήτης, ΔΕΝ φταίει αυτό. Κάτι άλλο πάει στραβά (κάθεσαι σε λάθος σημείο, έχεις πετάλια πολύ κοντά στον ενισχυτή, κλπ). Όλα αυτά αν αναφέρεσαι σε μικροφωνισμούς.

Κατά τα άλλα, όλα έχουν τα όρια τους. Κάνε συνήθεια να κλείνεις το volume όταν δεν παίζεις. Επίσης δοκίμασε με διαφορετικούς ενισχυτές, πετάλια, χώρο, κλπ, πάλι τα ίδια? 

ναι παιζω κοντα στον ενισχυτή και ξερω οτι ειναι  .. θεμα!    και  αναφέρομαι σε μικροφωνισμούς ..
δυστυχως .. ειναι μικρο το στουντιο ..αλλα με τις στρατο και την ιμπανεζ, δε συμβαινει αυτο!!!

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: λιστα για μαγνητες
« Απάντηση #3 στις: 29/02/08, 14:36 »
Η τζαγκ το κανει και με τους δυο μαγνητες? Αν το κανει μονο ενας υπαρχει πιθανοτητα να εχει βλαβη απο χτυπημα και να ειναι μικροφωνικος...
Ο Λεις και αν τον ανεβασεις δεν εχει αρκετα μπασσομεσαια?
Δες Ριο Γκραντε, εχουν πολλα μπασομεσαια και αρκετα αθορυβοι. Επισης το μελος Κυριακος80 ειχε ερθει μια φορα σπιτι μου για μια δοκιμη και ειχε μια στρατο με πολυ φοβερο ηχο (δεν το περιμενα αυτο απο στρατο), και αρκετα μπασομεσαια, φεντερ μαγνητες πρεπει να φορουσε, αλλα δεν ειμαι σιγουρος πιο μοντελο (μου ειχε πει οτι αυτο τ ομοντελο το εφερε απο ΗΠΑ γιατι δεν υπαρχει εδω...)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: λιστα για μαγνητες
« Απάντηση #4 στις: 29/02/08, 14:52 »
 Kinman, κατά τη γνώμη μου ό,τι καλύτερο υπάρχει σε μονοπήνιο noiseless :)
Εάν όμως ο θόρυβος δεν είναι πρόβλημα, Texas Special. Όλα τα λεφτά!
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: λιστα για μαγνητες
« Απάντηση #5 στις: 29/02/08, 15:46 »
φιλε μου, χαλαρα πας για haussel...και θα με θυμηθεις ! ( για αλλη μια φορα  :P)

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: λιστα για μαγνητες
« Απάντηση #6 στις: 29/02/08, 20:30 »
πιθανότατα να έχεις τους fender lace sensor gold τους οποίους έχω και γω στην δική μου Fender όταν παίζω κοντά στον ενισχυτή τότε σφυρίζει και για αυτό κλείνω το volume όταν δεν παίζω!τώρα στην άλλη fender που έχω έχει 2 seymour duncan humbuckers και δεν ακούγεται το παραμικρό!
Επίσης έχω ακούσει και άλλες 3 κιθάρες(2 kramer και 1 schecter) με τον seymour duncan JB και δεν σφύριζε καμία από αυτές!

όσον αφορά τους lace sensor, από μέρος μου δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα με το σήμα, αλλά η διαφορά είναι ότι η δική μου είναι active!
Και κάτι σημαντικό: τσέκαρε και τα καλώδια που συνδέουν μεταξύ τους τα πεταλάκια! έστω και ένα να "τσιρίζει" θα ακούγεται μονίμως βουητό στον ενισχυτή!
Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος jkstigma

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 305
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: λιστα για μαγνητες
« Απάντηση #7 στις: 01/03/08, 09:23 »
μαγνητάρες//// DIMARZIO EVOLUTION

παίζω με αυτούς και απλά δεν μικροφωνίζει..αν δεν θες

πρόσφατα έπαιξα με μια heritage η οποία φόραγε ΕMG τους γνωστούς...81 κτλτλτ
Επαιξα στον ενισχυτή μου με τα πετάλια μου με το στησιμό μου γενικότερα και όμως είχε μικροφωνισμούς και αρπάγματα

too much μου φάνηκαν

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: λιστα για μαγνητες
« Απάντηση #8 στις: 01/03/08, 11:14 »
Καλημέρα παίδες...! Για βοηθήστε και μένα τώρα που σας βρήκα...! Εχω μια fender highway HSS
και ο ήχος της είναι αρκετά πριμαρισμένος... έχω έλλειψη μπάσσου άσχημη θα έλεγα...!
Ψάχνω έναν σετ μαγνητών που να μην "αφαιρούν" τα πρίμα της κιθάρας αλλά να δίνουν περισσότερο μπάσσο. Να σημειώσω ότι η κιθάρα έχει σκληρά ξύλα (καμιά σχέση με μαόνια ;) ) οπότε καταλαβαίνετε ότι πρίμα και μεσαία δεν είναι το πρόβλημα!!!
Με εκνευρίζει η έλλειψη μπάσσου!!!
Οι εναλλακτικές που έχω είναι αρκετές αλλά βασικά θα περιοριστώ στα παρακάτω:
Neck: Jazzοκατάσταση τέρμα και solo μπολικα... Θέλω να μην χάσω την ταυτότητα του single coil αλλά η παραμόρφωση που δίνει δε μου αρκει πάντα...( καθότι μεταλλίζω και λίγο... :P ) Σκέφτηκα διπλό σε σχήμα μονού αλλά ο τεχνικός μου είπε είναι κρίμα να αλλάξεις τόσο τον ήχο της και κατά ένα μέρος το πιστέυω...
Middle: Αυτός μπορεί και να μην αλλαχτεί, αλλά θα ήταν καλό να εκμεταλλευτώ το γεγονός ότι καμιά φορα έρχεται πακέτο με έναν neck και δίνουν φοβερούς συνδυασμούς!
Bridge: Εδώ τα θέλω όλα! Και κρυστάλλινα καθαρά (αν και σπάνια τον χρησιμοποιώ σε καθαρά πιο πολύ μέταλ...) και φοβερή παραμόρφωση... Δεν ξέρω πως θα γίνει αυτό! Τα φώτα σας! Και να splitαρει δεν με ενδιαφέρει καλό είναι κακό όχι!
Να θυμάστε ότι ψάχνω γενικά μπασσάτους μαγνήτες!
Ευχαριστώ!
« Τελευταία τροποποίηση: 01/03/08, 11:17 από Υπνοβάτης... »

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: λιστα για μαγνητες
« Απάντηση #9 στις: 01/03/08, 12:07 »
φιλε υπνοβατη, θα σε βοηθουσα, αλλα εγω, οσο αφορα τους μαγνητες, ουτε καν υπνοβατω, αλλα κοιμαμαι βαθια ..

                                             ------------------------------------

επιμενω λοιπον, οσο αγορα το πρωτο σκελος τις ερωτησης μου, οπου ειναι και ο τιτλος του θεματος, και θα ηθελα

ο καθενας που εχει μια γνωση για τους μαγνητες, να μας πει τη γνωμη του και σιγα σιγα, να το παρουν οι admins :) (ε?)

και να εχουμε μια λιστα, που θα μας λεει, οτι π.χ για heavy κατασταση πιο καλοι μαγνητες ειναι αυτοι ..

για rock αυτοι και παει λεγοντας ..

πιστευω, οτι αυτό θα ειναι πολυ διαφωτιστικο για ενα μεγαλο καμματι κιθαριστων ...

Αποσυνδεδεμένος Xaris(πρωην Jizm)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: λιστα για μαγνητες
« Απάντηση #10 στις: 01/03/08, 12:59 »
Eγω εχω seymour duncan distortion στη κατω θεση... τα καθαρα του ειναι πολυ καλα..οχι πολυ "γλυκα",πιο bright θα ελεγα.. στα βρωμικα εχει πολυ γκαζι και απο μπασσα καλα παει! κυριως μεταλ παιζω..

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: λιστα για μαγνητες
« Απάντηση #11 στις: 01/03/08, 16:02 »
Bridge: Εδώ τα θέλω όλα! Και κρυστάλλινα καθαρά (αν και σπάνια τον χρησιμοποιώ σε καθαρά πιο πολύ μέταλ...) και φοβερή παραμόρφωση... Δεν ξέρω πως θα γίνει αυτό! Τα φώτα σας! Και να splitαρει δεν με ενδιαφέρει καλό είναι κακό όχι!
Να θυμάστε ότι ψάχνω γενικά μπασσάτους μαγνήτες!

Φοβερα μπασατοι και με γκαζια για αυτο που θες ειναι οι Invader (duncan), οι αυθεντικοι ομως, οι designed ειναι λιγο διαφορετικοι... καθαρα ως διπλοι δεν εχουν και φοβερα, αλλα κανουν σπλιτ και εκει εχουν πραγματικα φεντρερ καθαρα. Ριξε μια ματια και σε αυτους πριν αποφασισεις...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος kitsos83

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: λιστα για μαγνητες
« Απάντηση #12 στις: 06/04/08, 21:05 »
πολυ καλος για neck ο duncan o '59' τον φοραω κλασσικα με bridge sh-4 JB,αν θες πιο καθαρο μπροστα πας στον jazz ο οποιος ειναι πολυ καθαρος αλλα κ καλος για σολακια με gain μεχρι κ ροκ σε καλυπτει οτι κ να παιξεις.απλα εγω εβαλα μπροστα 59 γιατι ηθελα κ λιγο πιο μεταλλιαρικα πραγματα σε κανα σολο να με καλυπτει.αρκει βεβαια να βγαινει σε μεγεθος μονου δε το θυμαμαι.αν θες τσεκαρε το  www.seymourduncan.com ;)

Αποσυνδεδεμένος grottasaouare

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: λιστα για μαγνητες
« Απάντηση #13 στις: 28/05/08, 00:04 »
Kinman, κατά τη γνώμη μου ό,τι καλύτερο υπάρχει σε μονοπήνιο noiseless :)
Εάν όμως ο θόρυβος δεν είναι πρόβλημα, Texas Special. Όλα τα λεφτά!

Συμφωνώ απόλυτα για τους Κinman και όντως αν δεν δε πειράζει ο θόρυβος θα έλεγα και Lindy Fralin.
Για λίγο πιο μοντέρνο ήχο , αν θες και να βάλεις το χέρι πιο βαθιά στην τσέπη, Joe Barden. Bardens και Kinmans έχω στις Τέλε μου και δεν θα τους άλλαζα ποτέ και για κανέναν λόγο!
hey dude, don't be so undude!!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Μαγνήτες για Epiphone...

Ξεκίνησε από exiledarchangel Τα καλύτερα...

7 Απαντήσεις
4518 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/03, 22:05
από exiledarchangel
6 Απαντήσεις
12647 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/07, 14:17
από Jezus
Λίστα Στούντιο

Ξεκίνησε από kafodio « 1 2 ... 8 9 » Τα καλύτερα...

224 Απαντήσεις
227797 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/15, 16:39
από OVELLI
15 Απαντήσεις
7310 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/04/07, 18:32
από ogyon21
4 Απαντήσεις
5466 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/07, 16:48
από G-hamsteR
32 Απαντήσεις
16157 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/07, 12:39
από nop90
11 Απαντήσεις
6954 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/08, 23:04
από giannis70
16 Απαντήσεις
6820 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/08, 18:57
από gkou
0 Απαντήσεις
2120 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/12/10, 21:56
από Βραζίλης
11 Απαντήσεις
9613 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/13, 19:37
από Απόλλων