Αποστολέας Θέμα: Squier Bullet  (Αναγνώστηκε 4168 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος geopaok

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 268
    • Προφίλ
Squier Bullet
« στις: 10/11/12, 01:54 »
Καλησπερα, αποφασισα μετα απο πολυ σκεψη να παρω ηλεκτρικη, δεν θελω να δοσω πολα λευτα ομως, θελω να μου πειτε αν αξιζει η Squier Bullet HSS με τον
Fender Mustan I. Ευχαριστω πολυ
« Τελευταία τροποποίηση: 10/11/12, 02:01 από geopaok »

Αποσυνδεδεμένος T@sos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο δρομος σου εισαι εσυ..
    • Προφίλ
Απ: Squier Bullet
« Απάντηση #1 στις: 10/11/12, 02:18 »
ο fender παντως..εχει πολυ ωραια καθαρα και πολλες επιλογες να φτιαξεις αρκετους ηχους....



Αποσυνδεδεμένος geopaok

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 268
    • Προφίλ
Απ: Squier Bullet
« Απάντηση #2 στις: 10/11/12, 02:31 »
ναι, και αποτι εχω διαβασει μπορεις να τον συνδεσεις στο πισι και να βαλεις και αλλα εφε

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: Squier Bullet
« Απάντηση #3 στις: 10/11/12, 02:40 »
τον ενισχυτη κρατα τον προτιμησε ομως την affinity

Αποσυνδεδεμένος T@sos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο δρομος σου εισαι εσυ..
    • Προφίλ
Απ: Squier Bullet
« Απάντηση #4 στις: 10/11/12, 02:47 »
ναι..εχει ετοιμους ηχους που κατεβαζεις απ το site.

μονο τα "βρωμικα" του δε μαρεσαν πολυ.ειχα τον Mustang 2 παλαιοτερα

Αποσυνδεδεμένος geopaok

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 268
    • Προφίλ
Απ: Squier Bullet
« Απάντηση #5 στις: 10/11/12, 08:46 »
γενικα εχω διαβασει καλα πραγματα γιαυτον, αξιζει την διαφορα η Affinity απο την Bullet? γιατι ειναι σχεδον διπλασια τιμη, δεν εχω ηλεκτρικη και αν δω οτι δεν τραβαει το πραγμα δεν θελω να κλαιω τα λευτα που εδωσα, αν βεβαια αξιζει η διαφορα τους δεν υπαρχει προβλημα

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Squier Bullet
« Απάντηση #6 στις: 10/11/12, 11:52 »
Στο ερώτημα αν "αξίζει" μια κιθάρα ομολογώ ότι δυσκολεύομαι πάντα να δώσω απάντηση, γιατί νομίζω εξαρτάται πώς το προσεγγίζει κανείς. Πολλοί θα σού πουν ότι αξίζει γιατί είναι μια σχετικά καλή κιθάρα που κοστίζει λιγότερο από 100 Ευρώ, και ίσως να έχουν κάποιο δίκιο. Άλλοι θα υποστηρίξουν ότι με αυτά τα λεφτά δεν μπορείς να πάρεις πραγματικά καλή κιθάρα, και ίσως κι αυτοί να έχουν δίκιο. Η δική μου άποψη είναι ότι εφόσον μπορείς να πάρεις την Aria STG-003 με 110 Ευρώ ή ακόμα καλύτερα την SX SST-57 με 130, δεν έχει νόημα να σκέφτεσαι την Bullet Strat, εκτός αν ο προϋπολογισμός σου είναι τόσο περιορισμένος που δεν μπορείς να διαθέσεις 20-30 Ευρώ παραπάνω. Από την άλλη πλευρά αν παίξεις και με τις τρεις αυτές κιθάρες, μπορεί να δεις ότι μία σού αρέσει περισσότερο ή ότι κάποια δεν σού αρέσει καθόλου. Γούστα είναι αυτά και δεν μπορεί κανείς να τα προβλέψει.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος geopaok

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 268
    • Προφίλ
Απ: Squier Bullet
« Απάντηση #7 στις: 10/11/12, 13:42 »
Απολλων ευχαριστως να τις δοκιμαζα αλλα δεν ξερω αν τις εχει πουθενα στην Καβαλα, επησεις το budget μου ειναι μεχρι +-300 (κιθαρα,ενισχυτης,καλωδια,πενες) γιαυτο και ειπα πως αν αξιζει η διαφορα μπορω να παρω και την Affinity, η SX ειναι SSS, εγω ψαχνω σε HSS, η Aria καλη φενετε, επησεις οπως η SX δεν ξερω που μπορω να την βρω στην Καβαλα. (απλα δεν ξερω αν θα τραβηξει το ολο θεμα με την ηλεκτρικη οποτε και να μην ασχοληθω να εχω χασει λιγοτερα χρηματα, αυτος ηταν ο λογος που σκεφτομουν αντι ενισχυτη στην αρχη να παρω εκεινο το "μαραφετι" που συνδεετε στο PC και αν ασχολουμε να επερνα τον Fender Mustang I)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Squier Bullet
« Απάντηση #8 στις: 10/11/12, 14:10 »
Απολλων ευχαριστως να τις δοκιμαζα αλλα δεν ξερω αν τις εχει πουθενα στην Καβαλα

Kαταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο σε μια επαρχιακή πόλη να βρεις και να δοκιμάσεις τις κιθάρες που σε ενδιαφέρουν. Εγώ απλά προσπαθώ να σού πω γιατί το ερώτημα αν "αξίζει" μια οποιαδήποτε κιθάρα δεν είναι δυνατόν να απαντηθεί αντικειμενικά.

Παράθεση
επησεις το budget μου ειναι μεχρι +-300 (κιθαρα,ενισχυτης,καλωδια,πενες) γιαυτο και ειπα πως αν αξιζει η διαφορα μπορω να παρω και την Affinity, η SX ειναι SSS, εγω ψαχνω σε HSS

Η SX βγαίνει και σε HSS. Δεν ξέρω να θα έχει τέτοια μοντέλα το κατάστημα στο Μοναστηράκι, αλλά μπορείς να το ρωτήσεις (και επ' ευκαιρία να μάθεις τι μεταφορικά χρεώνουν για να σού στείλουν την κιθάρα). Mπορείς να τις βρεις σίγουρα στο Γερμανικό ebay, αν και με τα μεταφορικά από Γερμανία ίσως η τιμή να αυξάνεται υπερβολικά για τα λεφτά σου.

Παράθεση
απλα δεν ξερω αν θα τραβηξει το ολο θεμα με την ηλεκτρικη οποτε και να μην ασχοληθω να εχω χασει λιγοτερα χρηματα

Κάναμε μεγάλη συζήτηση σε άλλο (δικό σου) thread για την επιλογή ηλεκτρικής ή ηλεκτροακουστικής και είπες ότι "αποφάσισες μετά από πολλή σκέψη" να πάρεις ηλεκτρική. Αν ακόμα δεν είσαι σίγουρος, τότε ίσως θα ήταν καλύτερα να μην προχωρήσεις ακόμα σε αγορά. Από την άλλη πλευρά, αν πάρεις μια σχετικά καλή κιθάρα (και κυρίως καλό ενισχυτή) που θα σού αρέσει, είναι λιγότερο πιθανό ότι θα την παρατήσεις κάποια στιγμή όπως είχε συμβεί σε εμένα με την πρώτη ηλεκτρική που αγόρασα (Squier).
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος geopaok

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 268
    • Προφίλ
Απ: Squier Bullet
« Απάντηση #9 στις: 10/11/12, 15:29 »
ναι το ξερω, αποφασισα να παρω ηλεκτρικη απλα δεν ξερω αν θα ασχολουμε πολυ (βασικα και εγω το βλεπω παρα πολυ δυσκολο να την παρατησω), αρα μπορω να αγορασω και πιο ακριβη-πιο καλη κιθαρα, τι μου προτηνεις για κιθαρα μεχρι κανενα 200αρι, (+120 [Fender Mustang I] ο ενισχυτης, και κατι ψιλα που δεν με πειραζουν)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Squier Bullet
« Απάντηση #10 στις: 10/11/12, 15:51 »
Αφού θέλεις κιθάρα HSS, θα κοίταζα την Αria STG-003 που παρέθεσα στο προηγούμενο μήνυμά μου ή την SX SST HSS από Γερμανία...

http://www.ebay.de/itm/E-Gitarre-SX-SST-ST-H-CAR-Candy-Apple-Red-mit-Zubehor-/150643584487?pt=Gitarren&hash=item23130eade7

Σύνολο μαζί με μεταφορικά γύρω στα 155 Ευρώ, και θα έχεις μια κιθάρα κατά τη γνώμη μου σαφώς καλύτερη από την πιο ακριβή Affinity HSS (δεν συζητάω καν για τη Bullet).
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος geopaok

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 268
    • Προφίλ
Απ: Squier Bullet
« Απάντηση #11 στις: 10/11/12, 16:16 »
σε ευχαριστω πολυ, θα την δω, μηπως ξερεις αν εχουν περιου ιδιες διαστασεις το μπραρσο και το σωμα με καπια αλη, Cort/Fender για να την δοκιμασω?
η αν ειναι πολυ λεπτο το μπρατσο τους μιας και εχω μεγαλα χερια/δακτυλα και αν ειναι πολυ στενο δεν νομιζω πως θα με βολευε
« Τελευταία τροποποίηση: 12/11/12, 17:42 από geopaok »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
5688 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/09, 13:03
από tech21man
52 Απαντήσεις
17865 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/09, 20:38
από hot_sauce (φλουτσ)
4 Απαντήσεις
4753 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/10, 22:29
από georgemusic
11 Απαντήσεις
4210 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/10, 23:57
από Μητσάκος
5 Απαντήσεις
3455 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/10, 15:31
από Eagle Of Kamelot
3 Απαντήσεις
2775 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/10, 14:44
από kostas80
2 Απαντήσεις
2540 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/11, 12:58
από Edward The Great
12 Απαντήσεις
11309 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/11, 11:16
από Korgy
3 Απαντήσεις
3110 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/14, 23:24
από Μητσάκος
0 Απαντήσεις
3133 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/15, 15:39
από Stel Andre