Αποστολέας Θέμα: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?  (Αναγνώστηκε 43079 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #125 στις: 02/05/08, 16:05 »
Την τελευταία φορά που άκουσα τις δύο αυτές έννοιες μέσα στην Εκκλησία, ήταν στο κατηχητικό, και ήταν αρκετές για να μην ξαναπατήσω.. Την τελευταία φορά που άκουσα αυτές τις δύο έννοιες εκτός Εκκλησίας, ήταν προχθές που πέτυχα τον Άνθιμο στα κανάλια..
Απο τους καναλόπαπες σχηματίζεις γνώμη ρε συ? Φιλτραρε λίγο, και προσπάθησε να δείς αν ο κάθε παπάς ξέρει σε ποιά εποχή βρίσκεται... ;) ;)
Και από μη καναλόπαπες και όσο και αν φιλτράρω τα ίδια ακούω.. Υποτίθεται ότι ο Αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος (ο πιο σοφός και ικανός απ'όλους) θα έπρεπε να δίνει το καλό παράδειγμα αλλά δηλώσεις του τύπου "η εκκλησία δεν θα πρέπει να είναι ηθικοπλαστικό σχολείο" νομίζω ότι προκαλούν απογοήτευση ακόμα και στους πιστότερους των πιστών..
« Τελευταία τροποποίηση: 02/05/08, 16:44 από faser »

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #126 στις: 02/05/08, 16:27 »
Αφήνω την απολυτότητα για τους απόλυτους. Εμένα δεν με απασχολεί.

Συμφωνούμε απολύτως!  ;)

Φαντάζομαι βέβαια ότι εννοείς και τον απόλυτο σχετιστικισμό.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #127 στις: 02/05/08, 16:29 »
Μιλά λοιπόν. Πες μας για το πώς παπάδες σε στήσαν σε μια γωνιά δακτυλοδεικτούμενο, λέγοντας σου οτι είσαι αμαρτωλός... Πές μας εν γένει, πώς σε φοβίσαν!! Μίλα συγκεκριμένα. Πές τί έγινε και σε κάναν κάποτε να φοβάσαι.
ΟΚ, παίρνω το παραπάνω σαν χιουμοράκι... ;D :P Γιατί αν το λάβω σαν μια σοβαρή απάντηση ενός σοβαρού ατόμου σε ένα σοβαρό θέμα, τότε ζήτω που καήκαμε... ::)
Μην προσπαθείς να εντυπωσιάσεις με υπερβολές και προ πάντων, μην κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις!! ;)

Οχι, στο πρώτο καταλήγει ένας μοιρολάτρης που πιστεύει οτι αν θα πάει στη κόλαση δεν είναι επιλογή του, αλλα επιλογή του Θεού. Στο πρώτο καταλήγει ένας υποκριτής, που νομίζει οτι αν πηγαίνει τακτικά εκκλησία, θα είναι θρησκευτικά καλυμένος, και θα πάει στο Παράδεισο. Αυτοί καταλήγουν πάλι στο 1ο, όχι εγώ, και ελπίζω όχι ο μέσος άνθρωπος. ΔΙΑΦΕΡΕΙ απο το πρώτο.
Με τη διαφορά ότι η ίδια η εκκλησία υποστηρίζει το 1ο.. Δεν ξέρω αν έχω και το περσινό βιβλίο των θρησκευτικών που λέει κάτι ωραία του τύπου ''αυτός που πιστεύει θα πάει στον παράδεισο'' (δηλαδή οι υπόλοιποι στα τσακίδια ε? :P) κ.ά...

Οχι δε ρώταγα. ΚΑθόμουν όσο ήθελα να κάτσω, και όταν έβλεπα οτι δεν θέλω να κάτσω έφευγα. Δε ρώταγα για τον ίδιο λόγο που δε ρώτησες ποτέ γιατί κάνεις θρησκευτικά στο δημοτικό.
Και εσύ που το ξέρεις? Με παρακολουθείς? (κάτι σου θυμίζει αυτό ε? :D)... Πάντως ελπίζω πως γενικότερα στη ζωή σου δεν κάνεις αυτό που σου λένε χωρίς να ξέρεις το γιατί!! :-X


Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #128 στις: 02/05/08, 16:46 »
Μιλά λοιπόν. Πες μας για το πώς παπάδες σε στήσαν σε μια γωνιά δακτυλοδεικτούμενο, λέγοντας σου οτι είσαι αμαρτωλός... Πές μας εν γένει, πώς σε φοβίσαν!! Μίλα συγκεκριμένα. Πές τί έγινε και σε κάναν κάποτε να φοβάσαι.
ΟΚ, παίρνω το παραπάνω σαν χιουμοράκι... ;D :P Γιατί αν το λάβω σαν μια σοβαρή απάντηση ενός σοβαρού ατόμου σε ένα σοβαρό θέμα, τότε ζήτω που καήκαμε... ::)
Μην προσπαθείς να εντυπωσιάσεις με υπερβολές και προ πάντων, μην κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις!! ;)
Δεν είναι χιούμορ. Θέλω να γίνεις συγκεκριμένος στο τομέα "φοβος απο εκκλησία". Συγκεκριμένο παράδειγμα. Πώς το λένε? Οι υπερβολές μέχρι τώρα ήταν δικές σου.

Οχι, στο πρώτο καταλήγει ένας μοιρολάτρης που πιστεύει οτι αν θα πάει στη κόλαση δεν είναι επιλογή του, αλλα επιλογή του Θεού. Στο πρώτο καταλήγει ένας υποκριτής, που νομίζει οτι αν πηγαίνει τακτικά εκκλησία, θα είναι θρησκευτικά καλυμένος, και θα πάει στο Παράδεισο. Αυτοί καταλήγουν πάλι στο 1ο, όχι εγώ, και ελπίζω όχι ο μέσος άνθρωπος. ΔΙΑΦΕΡΕΙ απο το πρώτο.
Με τη διαφορά ότι η ίδια η εκκλησία υποστηρίζει το 1ο.. Δεν ξέρω αν έχω και το περσινό βιβλίο των θρησκευτικών που λέει κάτι ωραία του τύπου ''αυτός που πιστεύει θα πάει στον παράδεισο'' (δηλαδή οι υπόλοιποι στα τσακίδια ε? :P) κ.ά...
Ποιό είναι το περσινό βιβλίο θρησκευτικών? Τί τάξη?
Αν αυτός που πιστεύει παέι στο παράδεισο, δεν προσδιορίζεται επαρκώς η πορεία των υπολοίπων.
Αμα δεν πιστεύει, δεν έχει νόημα ο παράδεισος.
Το βιβλίο εγκρίθηκε απο εκπαιδευτικούς, όχι απο καμια ύψιστη μορφή της εκκλησίας, η οποία και πάλι δεν επαρκεί.
Το βιβλίο θρησκευτικών ΔΕΝ είναι εκκλησία, ο παπάς που ξύπνησε στραβά επειδή η γυναίκα του το προηγούμενο βράδυ είχε πονοκέφαλο, ΔΕΝ είναι εκκλησία.

Πάντως ελπίζω πως γενικότερα στη ζωή σου δεν κάνεις αυτό που σου λένε χωρίς να ξέρεις το γιατί!! :-X

Αυτό είναι το δικό σου χιούμορ?
Μέχρι μια ηλικία το έκανα, μετά έμαθα να σκέφτομαι και να αξιολογώ και μόνος μου..
« Τελευταία τροποποίηση: 02/05/08, 16:54 από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood »
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #129 στις: 02/05/08, 16:55 »
Άρα γιατί τους πληρώνουμε; Μήπως πρέπει όσοι πιστεύουν να μην ξαναπατήσουν το πόδι τους στην Εκκλήσια (γιατί έτσι και αλλιώς οι παπάδες δεν είναι Χριστιανισμός) μπας και κάνουν πράξη αυτό που αφειδώς λένε; Όμως εδώ κρύβεται το πιο κρίσιμο ερώτημα απ'όλα.. Στην υποθετική περίπτωση που δεν πήγαινε κανείς στην εκκλησία, σε λίγα χρόνια θα υπήρχε η έννοια του θεού ή θα εξαφανιζόταν στην λήθη;

Μην είσαι απόλυτος. Πάντως είναι απολύτως σίγουρο ότι οι παπάδες δεν είναι Χριστιανισμός. Οι παπάδες είναι παπάδες και ο Χριστιανισμός είναι Χριστιανισμός. Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει με τους μαθηματικούς και τα μαθηματικά, με τους βιολόγους και την Ζωή κοκ. Είναι απολύτως σίγουρο ότι οι μαθηματικοί δεν είναι μαθηματικά, και οι βιολόγοι δεν είναι Ζωή παρόλο που την διαπραγματεύονται.

Το δεύτερο ερώτημά σου έχει απαντηθεί στις χώρες του πρώην Σοβιετικού καθεστώτος, που όχι μόνο δεν πήγαινε κανείς στην λατρευτική διαδικασία των διαφόρων θρησκειών αλλά και διωκόταν σκληρά η -έστω και νοητή - συμμετοχή!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #130 στις: 02/05/08, 16:57 »
Λοιπόν, λοιπόν....ζητώ την προσοχή σας :D!! Για να το "σφυρίξουμε" επιτέλους και αυτό το άτυπο debate..
Το απόφθεγμα όλων των posts είναι ότι ο χριστιανισμός δεν είναι ούτε οι παπάδες, ούτε οι εκκλησίες, ούτε τα βιβλία.. Τον χριστιανισμό ο καθένας τον αντιλαμβάνεται με τον δικό του τρόπο, οπότε εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να δομηθεί μια συζήτηση γύρω από αυτόν, γιατί ο ένας πιστεύει το Α για τον Χριστιανισμό, ενώ ο άλλος πιστεύει το Β.. Το να πει κάποιος ότι η θρησκεία λέει αυτό, μπορεί να δεχθεί την απάντηση, ότι όχι, λάθος κάνεις, η θρησκεία δεν λέει αυτό, αλλά λέει το άλλο.. Επομένως, δεν μπορούμε να συζητάμε και σε κοινή βάση.. Ο καθένας ας κρατήσει τις απόψεις του για τον εαυτό του έτσι ώστε να τις χρησιμοποιήσει για να γίνει καλύτερος άνθρωπος.. 

Edit: τώρα το είδα.. ;D
@ papous: Πιστεύω ότι το ερώτημα που έθεσα θα απαντηθεί μονάχα όταν συνειδητοποιημένα οι πολίτες απέχουν από την εκκλησία και όχι όταν κάποιος τους το επιβάλλει, γιατί ως γνωστόν η δράση φέρνει και αντίδραση..
« Τελευταία τροποποίηση: 02/05/08, 17:00 από faser »

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #131 στις: 02/05/08, 17:11 »
Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει με τα Πολιτεύματα, την ακουστική αρμονία, τα μουσικά όργανα, τα προγράμματα μουσικής επεξεργασίας, την θεωρία της μουσικής, τις Τέχνες, κλπ, οπότε για ποιόν λόγο να συζητάμε για οτιδήποτε?

Για ποιόν λόγο να υπάρχουμε κι εμείς? Γιατί υπάρχω? Γιατί γεννήθηκα? Γιατί τραγουδώ? Γιατί συζητώ? Γιατί ρωτάω?

faser, δεν νομίζω να υπάρχει συνειδητοποιημένος Μαρξιστής που να είναι ένθεος. Οι συνειδητοποιημένοι πολίτες του Σοβιετικού καθεστώτος ήταν εξ ορισμού άθεοι. Και δεν βάστηξε και λίγα χρόνια το πείραμα!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #132 στις: 02/05/08, 17:18 »
@ Isnogood

Πραγματικά μου δίνεις την εντύπωση ότι τόσα posts που συζητάμε για αυτό το θέμα δεν έχεις δώσει την απαιτούμενη προσοχή σε ό,τι έχω γράψει... Πόσο πιο συγκεκριμένος να γίνω σε αυτό το θέμα? Τις υπερβολές πού τις είδες?
Και μια τελευταία απορία ρε παιδιά... Εσείς από πού μάθατε για τον χριστιανισμό αν όχι απ την εκκλησία, τους παπάδες, τα θρησκευτικά που κάνατε σχολείο κτλ...?

Τέλος πάντων, εγώ ψιλοβαρέθηκα-κουράστηκα και θα συμφωνήσω με τον faser στα περί απόψεων... Δεν έχει νόημα να το συζητάμε άλλο...
 :)


« Τελευταία τροποποίηση: 02/05/08, 17:20 από gers »

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #133 στις: 02/05/08, 17:29 »
Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει με τα Πολιτεύματα, την ακουστική αρμονία, τα μουσικά όργανα, τα προγράμματα μουσικής επεξεργασίας, την θεωρία της μουσικής, τις Τέχνες, κλπ, οπότε για ποιόν λόγο να συζητάμε για οτιδήποτε?

Για ποιόν λόγο να υπάρχουμε κι εμείς? Γιατί υπάρχω? Γιατί γεννήθηκα? Γιατί τραγουδώ? Γιατί συζητώ? Γιατί ρωτάω?
Μπορεί κάποιος πορωμένος να σκοτώσει για τα πολιτικά, την ομάδα του και την θρησκεία.. Για όλα τα άλλα που ανέφερες δεν είμαι σίγουρος.. Κανείς δεν πρόκειται να έρθει να τσακωθούμε επειδή πιστεύω ότι το Cubase είναι καλύτερο από το cool edit ;D.. Γενικά καλό είναι να αποφεύγουμε τις κακοτοπιές ει δυνατόν..
faser, δεν νομίζω να υπάρχει συνειδητοποιημένος Μαρξιστής που να είναι ένθεος. Οι συνειδητοποιημένοι πολίτες του Σοβιετικού καθεστώτος ήταν εξ ορισμού άθεοι. Και δεν βάστηξε και λίγα χρόνια το πείραμα!
Μα καλά, δεν περίμενε κανείς από τους αριστερούς να πάνε στην Εκκλησία.. Το θέμα είναι τι κάνουν εκείνοι που πιστεύουν στον Θεό, αλλά τελικά επιλέξουν να μην ξαναπάνε στην εκκλησία.. Εκεί έχει ενδιαφέρον να δούμε τι θα απογίνει η θρησκεία..

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #134 στις: 02/05/08, 17:41 »
Ο Χριστιανισμός σαν θρησκεία λέει συγκεκριμένα πράγματα ,μέσα από τα Ευαγγέλια και γενικότερα τα βιβλία της Καινής Διαθήκης.Όμως, όπως την κάθε φιλοσοφία ,την πήρε ο εκάστοτε "κρατούντας" και την ερμήνευσε όπως ήθελε.Αποτέλεσμα αυτού η σύγχιση και μόνο.Την ερμηνεία που δίνει ένας αρχιεπίσκοπος ή ακόμα και ο παπάς της ενορίας ,πάνω σε κάποιο θρησκευτικό ζήτημα ΔΥΣΤΥΧΩΣ θα πρέπει να την κοιτάμε και από το πρίσμα των σκοπιμοτήτων.Ο Χριστιανισμός έχει τόσες αιρέσεις σχεδόν όσοι και οι Χριστιανοί και ο λόγος είναι ξεκάθαρα ο παραπάνω.Όλα αυτά όμως δεν απαντούν σε ερωτηματικά όπως αυτού του θέματος ή του "Πιστεύετε στον Θεό".Είναι τα "τερτίπια" των ανθρώπων και η πάλη τους για εξουσία.Εγώ κρατάω έννοιες όπως ΑΓΑΠΗ προς τον πλησίον,ΜΕΤΑΝΟΙΑ για τα λάθη μου και ΣΥΓΧΩΡΕΣΗ=ελευθερία από την αμαρτία.Αυτό είναι για μένα ο Χριστιανισμός και όλα τα άλλα έχουνε να κάνουνε με την πάλη των συμφερόντων ανθρώπων που στο κάτω κάτω είναι σαν κι εμάς.Ούτε καλύτεροι ,ούτε χειρότεροι...

Επί του πιεστηρίου...Faser είναι τελείως όμως υποθετικό το να μην επιλέξουν να ξαναπάνε στην Εκκλησία ,αυτοί που πιστεύουν.Έστω όμως το αποφάσιζαν,απλά δεν θα ξαναπήγαιναν στους ναούς.Την Εκκλησία θα την έφτιαχνε ο καθένας σπίτι του.Αφού πιστεύω στο Χριστό θα πίστευα ΚΑΙ στο σπίτι μου και θα μετέδιδα στις επόμενες γενιές μου,αυτή μου τη πίστη.Οπότε δεν θα χανόταν και η Θρησκεία.Δεν χάθηκε επί Τουρκοκρατίας γιατί να χαθεί τώρα;Πίστη στον Χριστό=Χριστιανισμός=Λόγος του Χριστού.Θρησκεία είναι ο λόγος του Χριστού ,όχι του Χριστόδουλου ή του Ιερώνυμου...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #135 στις: 02/05/08, 17:55 »
Ο Χριστιανισμός σαν θρησκεία λέει συγκεκριμένα πράγματα ,μέσα από τα Ευαγγέλια και γενικότερα τα βιβλία της Καινής Διαθήκης.Όμως, όπως την κάθε φιλοσοφία ,την πήρε ο εκάστοτε "κρατούντας" και την ερμήνευσε όπως ήθελε.Αποτέλεσμα αυτού η σύγχιση και μόνο.Την ερμηνεία που δίνει ένας αρχιεπίσκοπος ή ακόμα και ο παπάς της ενορίας ,πάνω σε κάποιο θρησκευτικό ζήτημα ΔΥΣΤΥΧΩΣ θα πρέπει να την κοιτάμε και από το πρίσμα των σκοπιμοτήτων.Ο Χριστιανισμός έχει τόσες αιρέσεις σχεδόν όσοι και οι Χριστιανοί και ο λόγος είναι ξεκάθαρα ο παραπάνω.Όλα αυτά όμως δεν απαντούν σε ερωτηματικά όπως αυτού του θέματος ή του "Πιστεύετε στον Θεό".Είναι τα "τερτίπια" των ανθρώπων και η πάλη τους για εξουσία.Εγώ κρατάω έννοιες όπως ΑΓΑΠΗ προς τον πλησίον,ΜΕΤΑΝΟΙΑ για τα λάθη μου και ΣΥΓΧΩΡΕΣΗ=ελευθερία από την αμαρτία.Αυτό είναι για μένα ο Χριστιανισμός και όλα τα άλλα έχουνε να κάνουνε με την πάλη των συμφερόντων ανθρώπων που στο κάτω κάτω είναι σαν κι εμάς.Ούτε καλύτεροι ,ούτε χειρότεροι...
Συμφωνώ απόλυτα ;)..

Επί του πιεστηρίου...Faser είναι τελείως όμως υποθετικό το να μην επιλέξουν να ξαναπάνε στην Εκκλησία ,αυτοί που πιστεύουν.Έστω όμως το αποφάσιζαν,απλά δεν θα ξαναπήγαιναν στους ναούς.Την Εκκλησία θα την έφτιαχνε ο καθένας σπίτι του.Αφού πιστεύω στο Χριστό θα πίστευα ΚΑΙ στο σπίτι μου και θα μετέδιδα στις επόμενες γενιές μου,αυτή μου τη πίστη.Οπότε δεν θα χανόταν και η Θρησκεία.Δεν χάθηκε επί Τουρκοκρατίας γιατί να χαθεί τώρα;Πίστη στον Χριστό=Χριστιανισμός=Λόγος του Χριστού.Θρησκεία είναι ο λόγος του Χριστού ,όχι του Χριστόδουλου ή του Ιερώνυμου...
Ναι όντως είναι πολύ υποθετικό και ούτε θέλω να αποδείξω τίποτα με αυτό το "πείραμα".. Απλά μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση, ότι στις δεκαετίες που ζούμε, όπου πλέον δεν υπάρχει ο παλαιάς κοπής πατέρας που θα μας έβαζε με το ζόρι στην άμαξα για να πάμε στην εκκλησία, οι πιστοί λιγοστεύουν όλο και περισσότερο.. Μπορεί να είναι λανθασμένη η εντύπωση μου, απλά θα είχε ενδιαφέρον πιστεύω..

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #136 στις: 02/05/08, 23:22 »
 
το σιγουρο ειναι οτι ολοι οι αθεοι στο τελος τρεχουν στην εκκλησια για να σωθουν,

επι των λεγομενων για τον φοβο λαβε απαντησην,
«φοβος ουκ εστιν εν τη αγαπη, αλλ’ η τελεια αγαπη εξω βαλλει τον φοβον, ότι ο φοβος κολασιν εχει, ο δε φοβουμενος ου τετελειουται εν τη αγαπη» επιστολη Α Ιωαννου, δ-18

αν δεν τιμωρηθει ο αδικος, ποια η αξια και ανταμοιβη του δικαιου ;;
λενε ολοι οι αδικουντες, γιατι να υπαρχει δικαιος να μας χαλαει, ας συμφωνησομε ολοι μαζι, να γινομε ενα, να τον εξοντωσομε, να μην υπαρχει, αλλα ο Κριτης Δικαιος,

οι καλες πραξεις μονο αυτες δεν σωζουν, καλη πραξη ειναι αυτη που συμφωνει στο θελημα του θεου, αυτο ευχαριστει τον θεο, οι καλες πραξεις που δεν συμφωνουν ειναι κακες, κι ο οφις του παραδεισου καλη πραξη εκανε διοτι προσεφερε, δεν αφαιρεσε τροφη, οχι τα δικα του, τα ξενα προσεφερε, οι καλες πραξεις ξενα προσφερουν,

λες καλος μη-χριστιανος που πηγαινει στην κολαση κτλ., γιατι λες μη-χριστιανος, το ειπε και το διατρανωσε οτι ειναι μη-χριστιανος κι εσυ τον ακουσες και σε επεισε ;; πες απλα ενας καλος ανθρωπος,

χωρεις να εχω διαβασει ολα τα μυνηματα , ουτε εγω πιστευω στο Θεο , πιστευω οτι ο καθε ανθρωπος απλα και μονο εχει την αναγκη να πιστευει σε κατι ανωτερο πχ σε μια δυσκολη στιγμη της ζωης του ... το θεε μου σε παρακαλω βοηθα με πχ οσο για το χριστο ισως ηταν υπαρκτο προσωπο αλλα μηπως ηταν απλα πολυ εξυπνος ανθρωπος για τα χρονια εκεινα και επεισε καποιους οτι κανει θαυματα..  δε θελω να παρεξηγιθω αλλα κατι τετοιο νομιζω εγω.

αυτο πιστευουν οι εβραιοι, εξυπνος απατεωνας, ενοχος θανατου εστι, αλλους εσωσε, εαυτον ου δυναται σωσαι, ειπε δε Χριστος την εκπληρωθεισαν προφητεια εις το προσωπον του και «ελογισθην μετα των ανομων»

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #137 στις: 03/05/08, 01:02 »
faser, οπως και να εχει η εκκλησια ειναι και επιχειρηση...μην εισαι τοσο απολυτος σε αυτα που λες για τους παπαδες...anyway, τι προσπαθουμε να αποδειξουμε εδω???

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #138 στις: 03/05/08, 01:09 »
Παράθεση
το σιγουρο ειναι οτι ολοι οι αθεοι στο τελος τρεχουν στην εκκλησια για να σωθουν,

Η εκκλησία δεν είναι εντός των ναών αλλά εκτός.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #139 στις: 03/05/08, 01:24 »
faser, οπως και να εχει η εκκλησια ειναι και επιχειρηση...μην εισαι τοσο απολυτος σε αυτα που λες για τους παπαδες...anyway, τι προσπαθουμε να αποδειξουμε εδω???
H αλήθεια είναι ότι παρασύρθηκα και φάνηκα πολύ απότομος και απόλυτος ενώ γενικά δεν διακρίνομαι από αυτά τα "χαρακτηριστικά".. Μπορεί συγγενείς πολλών παιδιών από το forum να είναι κληρικοί και να κατηγορώ το σύνολο άδικα.. Δεν θα ξανασυμβεί ::)..

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #140 στις: 03/05/08, 02:43 »
Faser να σχολιάσω και κάτι που είπες παραπάνω...Ο παλαιάς κοπής πατέρας συνήθως ήταν αυτός που με την αυταρχική συμπεριφορά του απομάκρυνε τα παιδιά του από την Εκκλησία ,παρά τα έμπαζε.Ο πατέρας  των αδελφών Ξηρών είναι το πιο τρανταχτό παράδειγμα...Ένας χριστιανός πατέρας το μόνο που έχει να κάνει πραγματικά είναι με το παράδειγμά του και το άδολο ενδιαφέρον απέναντι στα παιδιά του,να τους δείξει έναν δρόμο και να τα αφήσει ελεύθερα να τον ακολουθήσουν ή οχι.Και μάλιστα αυτός ο πατέρας δεν είναι καθόλου απαραίτητο να είναι "άνθρωπος της Εκκλησίας''...Αρκεί να αφήνει την ελευθερία επιλογής.Ξέρεις αυτό συμβαίνει πολλές φορές και ανάποδα ,αλλά η ίδια η ζωή έχει πολύ χιούμορ.Ξέρω περίπτωση άθεου πατέρα ,που "έβγαλε" με τη συμπεριφορά του γυιό καλόγερο... :)
Και μετά φυσικά ,δεν μπορώ να σου πω τι τράβαγε, πάντως όχι τα μαλλιά του... :-X
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #141 στις: 03/05/08, 14:02 »
Ξέρω περίπτωση άθεου πατέρα ,που "έβγαλε" με τη συμπεριφορά του γυιό καλόγερο... :)
Και μετά φυσικά ,δεν μπορώ να σου πω τι τράβαγε, πάντως όχι τα μαλλιά του... :-X
Ατυχία!!! Είναι σαν να είσαι μεταλλάς και να σου βγει το παιδί σου raver!!  ;D :D.. Αν το παιδί γινότατε απλός χριστιανός δεν νομίζω να τον πείραζε, αλλά καλόγερος; Πρέπει να πόνεσε!!
Πάντως, ίσως οι Ξηροί να "στράβωσαν" πολύ με τον θρησκευτικό προσηλυτισμό του πατέρα τους, αλλά μιλώντας παλιότερα με παππούδες και γιαγιάδες, έχω την εντύπωση ότι η Εκκλησία τις Κυριακές, η συντήρηση εκκλησιαστικών "εθίμων" (μετάληψη, ετοιμασία πρόσφορου, παύση σπιτικών εργασιών όπως πλέξιμο, πλύσιμο, κ.λπ. τις παραμονές των μεγάλων γιορτών), οι νηστείες, η προσευχή στο τραπέζι ήταν κάποια πράγματα που δεν άφηναν και πολύ περιθώριο στους νέους της εποχής για σκέψεις.. Με τα χρόνια όμως όπου ο θεσμός της εκκλησίας έχασε τον καταναγκαστικό χαρακτήρα του και λιγότεροι νέοι πηγαίνουν πλέον στις εκκλησίες, έχω την εντύπωση ότι (αν δεν έχει γίνει ακόμα σε κάποιο βαθμό) η ένταση της πίστης θα αρχίσει να μειώνεται.. Είναι σαν τον αθλητή που αν σταματήσει να προπονείται για 2-3 μήνες, ακόμα και αν έχει ταλέντο και τρέχει τα 100μ στα 13 δευτερόλεπτα χωρίς προπόνηση, όταν πάει να ξανατρέξει δεν θα φτάσει τα 10 δευτερόλεπτα που έπιανε με την προπόνηση.. Αν αποφασίσει να μην ξαναπροπονηθεί, θα χάσει και τα 13 δευτερόλεπτα σε μερικά χρόνια..

Όπως και να έχει, το ζήτημα αυτό είναι εντελώς υποθετικό και πιστεύω δεν πολυαξίζει να το συζητάμε κιόλας..

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #142 στις: 03/05/08, 20:55 »
Με τα χρόνια όμως όπου ο θεσμός της εκκλησίας έχασε τον καταναγκαστικό χαρακτήρα του και λιγότεροι νέοι πηγαίνουν πλέον στις εκκλησίες, έχω την εντύπωση ότι (αν δεν έχει γίνει ακόμα σε κάποιο βαθμό) η ένταση της πίστης θα αρχίσει να μειώνεται
Αυτό ακριβώς πιστεύω για τη σημερινή Εκκλησία. Πλέον είναι παρισσότερο κοινωνικό γεγονός, πααρά ουσιαστική πίστη στα Θεία. Και για αυτό το λόγο ΔΕΝ πιστεύω οτι υπάρχει κάποια συστηματική "τρομοκρατία" να πάμε εκκλησία.... Αντε απο κανα καμένο θρησκευτικό που αναρωτιέται γιατί αδειάσαν οι εκκλησίες...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #143 στις: 03/05/08, 23:02 »
Παιδιά επειδή έχω αναμνήσεις και από τα 80's και από τα 90΄s ,οφείλω να πω ότι σήμερα πηγαίνουν στην εκκλησία πολύ περισσότεροι νέοι ειδικά άνθρωποι...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #144 στις: 04/05/08, 15:55 »
Παιδιά επειδή έχω αναμνήσεις και από τα 80's και από τα 90΄s ,οφείλω να πω ότι σήμερα πηγαίνουν στην εκκλησία πολύ περισσότεροι νέοι ειδικά άνθρωποι...

Αυτο μαλλον συμβαινει επειδη το '80 τους ειχε φαει ολους να δειξουν οτι ειναι διαφορετικοι, cool και εναντια στα τετριμενα και στα παραδοσιακα...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
5540 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/04, 21:53
από Johnie Darko
9 Απαντήσεις
4005 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/05, 20:08
από Winmmisterakias
26 Απαντήσεις
10024 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/12/06, 23:54
από nefelh
32 Απαντήσεις
12429 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/08, 16:01
από Eagle Of Kamelot
48 Απαντήσεις
15702 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/03/07, 19:09
από fertis
2 Απαντήσεις
3350 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/07, 15:21
από Υπνοβάτης...
8 Απαντήσεις
4134 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/11, 14:04
από PerfectDark
4 Απαντήσεις
3488 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/15, 08:54
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
1666 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/16, 23:04
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
1 Απαντήσεις
3184 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/23, 18:07
από Kasey00