Αποστολέας Θέμα: Service Engl Θεσσαλονικη /Καβαλα  (Αναγνώστηκε 3009 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Archenemy

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
  • Aaaaarrrghhh!!!
    • Προφίλ
Service Engl Θεσσαλονικη /Καβαλα
« στις: 12/10/10, 22:07 »
Καλησπερα.Μετα απο 3 μερες σπαζοκεφαλιας κατεληξα οτι ο powerball μου παρουσιαζει προβλημα οσον αφορα τα Lead channels 3 & 4.Σαν να εχει χασει gain κ αρκετο θα ελεγα.Μαλιστα κανοντας δοκιμες με ενα z.wylde overdrive pedal με τιμες gain 14:00 tone 11:00 και output 14:00 ,ενω το gain tou engl στο 15:00,τοτε μονο ειχα ικανοποιητικα leads αλλα με πολυ βαβουρα οπως ειναι φυσιολογικο.Αλλαξα μπαταρια και στους emg μαγνητες αλλα τιποτα.Αλλαξα καλωδια,καρφια παλι τιποτα.Αυριο μοναχα θα παω να δοκιμασω την κιθαρα σε εναν λαμπατο για να διαπιστωσω οτι οντως δε φταει η κιθαρα.....πειτε μου την γνωμη σας.Οι λαμπες δειχνουν να λειτουργουν κανονικα (το λεω αυτο γιατι στην μπροστινη οψη υπαρχουν 4 φωτακια V1,v2,v3,v4 ta οποια συμφωνα με τον κατασκευαστη οταν υπαρχει δυσλειτουργια σε καποια απο τις λαμπες ,τοτε αναβει το αντιστοιχο φωτακι).Με το clean channel δε φαινεται να εχω καποιο προβλημα.
Τελος επειδη θελω να αποφυγω το ρισκο της αποστολης του engl πισω στο thomann και το αναλογο κοστος θα ηθελα να μου πειτε αν υπαρχει καποιος Θεσσαλονικη/Καβαλα που να μπορει να τον δει και να πραξει τα δεοντα....

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Service Engl Θεσσαλονικη /Καβαλα
« Απάντηση #1 στις: 12/10/10, 22:12 »
Ο Τσελιος φερνει ENGL στην Θεσσαλονικη,νομιζω πως κανει και service.Ειναι στην Σπυρου Λουη στην Ναυαρινου.

www.tseliosmusic.gr

Αποσυνδεδεμένος Archenemy

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
  • Aaaaarrrghhh!!!
    • Προφίλ
Απ: Service Engl Θεσσαλονικη /Καβαλα
« Απάντηση #2 στις: 12/10/10, 22:16 »
Ο Τσελιος φερνει ENGL στην Θεσσαλονικη,νομιζω πως κανει και service.Ειναι στην Σπυρου Λουη στην Ναυαρινου.

www.tseliosmusic.gr
Να σαι καλα Rosstrobon ...αυριο κιολας θα τηλεφωνησω να το διαπιστωσω

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Service Engl Θεσσαλονικη /Καβαλα
« Απάντηση #3 στις: 12/10/10, 23:01 »
Σαφώς να προχωρήσεις όπως έχεις σκεφτεί, με κάποιον ειδικό, αλλά μην αποκλείεις το θέμα της δυσλειτουργίας των λυχνιών απλά επειδή δεν ανάβουν τα σχετικά φωτάκια.
 
Τα φωτάκια αυτά είναι σχεδιασμένα να ανάβουν όταν η λυχνία έχει πλέον καταρρεύσει.
 
Η συμπεριφορά που περιγράφεις αναφέρεται μάλλον στην προχωρημένη γήρανση των λυχνιών, που είναι αφ' ενός πλήρως αναμενόμενη, και αφ'ετέρου δεν αφορά απαραίτητα κάποια συγκεκριμένη βλάβη.
 
Κάνε λοιπόν το service σου όπως σχεδιάζεις, και εφ΄όσον ο ενισχυτής λειτουργεί κατά τα άλλα κανονικά, πιστεύω ότι θα χρειάζεσαι απλά μία αλλαγή λυχνιών και τίποτε άλλο.
   
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Archenemy

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
  • Aaaaarrrghhh!!!
    • Προφίλ
Απ: Service Engl Θεσσαλονικη /Καβαλα
« Απάντηση #4 στις: 12/10/10, 23:15 »
Σαφώς να προχωρήσεις όπως έχεις σκεφτεί, με κάποιον ειδικό, αλλά μην αποκλείεις το θέμα της δυσλειτουργίας των λυχνιών απλά επειδή δεν ανάβουν τα σχετικά φωτάκια.
 
Τα φωτάκια αυτά είναι σχεδιασμένα να ανάβουν όταν η λυχνία έχει πλέον καταρρεύσει.
 
Η συμπεριφορά που περιγράφεις αναφέρεται μάλλον στην προχωρημένη γήρανση των λυχνιών, που είναι αφ' ενός πλήρως αναμενόμενη, και αφ'ετέρου δεν αφορά απαραίτητα κάποια συγκεκριμένη βλάβη.
 
Κάνε λοιπόν το service σου όπως σχεδιάζεις, και εφ΄όσον ο ενισχυτής λειτουργεί κατά τα άλλα κανονικά, πιστεύω ότι θα χρειάζεσαι απλά μία αλλαγή λυχνιών και τίποτε άλλο.
   
Ιουνιο τον πηρα!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Service Engl Θεσσαλονικη /Καβαλα
« Απάντηση #5 στις: 13/10/10, 09:59 »
Ιουνιο τον πηρα!

Εννοείς ότι τον πήρες Ιούνιο καινούργιο από Thomann και παρουσιάζει αυτή την συμπεριφορά?

Αν ναι, τότε πρέπει να σκεφτείς σοβαρά το θέμα της εγγύησης, και να μην ακυρώσεις την εγγύηση ανοίγοντας τον ενισχυτή με κάποιον τοπικό τεχνικό που δεν θα έχει καμμία νομική ευθύνη για την επισκευή του.

Από την περιγραφή σου, ακούγεται ότι μπορεί να φταίει συγκεκριμένα κάποια από τις προενισχύτριες λυχνίες που σχετίζεται με το extra gain των δύο lead καναλιών.

Αν θέλεις να αποφύγεις να τον στείλεις thomann,  σε πρώτη φάση θα έλεγα να δοκιμάσεις να αλλάξεις με την σειρά μία μία τις προενισχύτριες, αρχίζοντας από τις μεγαλύτερες, με μία αποδεδειγμένα καλή, ώστε να δεις αν διορθώνεται το πρόβλημα.

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Archenemy

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
  • Aaaaarrrghhh!!!
    • Προφίλ
Απ: Service Engl Θεσσαλονικη /Καβαλα
« Απάντηση #6 στις: 27/10/10, 22:29 »
Aλλη εναλλακτικη δεν υπηρχε απο το να το στειλω πισω γερμανια.....Καλυπτομαι απο την εγγυηση ωστοσο και αναμενω...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
14067 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/07, 10:30
από Tagima
6 Απαντήσεις
5161 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/07, 02:20
από ScullShot
9 Απαντήσεις
3379 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/11/07, 15:59
από VasilisG.J.
4 Απαντήσεις
3033 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/08, 16:27
από Stergios Kourou
2 Απαντήσεις
2768 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/08, 16:27
από Und3ad
0 Απαντήσεις
2552 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/10, 19:30
από Tagima
1 Απαντήσεις
3269 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/02/11, 15:08
από Tagima
9 Απαντήσεις
3888 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/07/12, 23:46
από geopaok
7 Απαντήσεις
5401 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/06/13, 20:17
από geopaok
0 Απαντήσεις
1208 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/23, 23:47
από krios80