Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα με γέφυρα!!!  (Αναγνώστηκε 5802 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πρόβλημα με γέφυρα!!!
« στις: 15/01/08, 16:19 »
Παιδιά έχω μια fender showmaster made in korea, η κιθάρα αυτή είχε δύο ελατήρια στο τρέμολο και αποφάσισα να της βάλω 3!οπότε αγόρασα 3 καινούργια ελατήρια για να αντικαταστήσω τα παλιά.

οπότε έχουμε και λέμε:
1) αρχικά έβαλα μαζί με τα παλιά ένα 3ο ελατήριο στην μέση και μετά έβγαλα και αντικατέστησα τα άλλα 2.
2) γυρίζω την κιθάρα και βλέπω την γέφυρα τέρμα κατεβασμένη πίσω
3) μετά από αλχιμίες με 1, 2, 3, 4, ακόμη και 5 ελατήρια δεν κατάφερα τίποτα η γέφυρα είναι τέρμα κατεβασμένη στο πίσω μέρος

το τρέμολο είναι 2-βυδο απλό...HELP
Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος jkstigma

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 305
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με γέφυρα!!!
« Απάντηση #1 στις: 15/01/08, 16:37 »
γέφυρα τέρμα κατεβασμένη πίσω? Εννοεις βυθισμα ε???


Βαλε δύο ελατηρια..τα μαμά, κουρδισε κιθαρα checkare και βέργα.

Δηλαδη με κουρδισμα τις κιθαρας δεν ανεβαίνει η γέφυρα???

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με γέφυρα!!!
« Απάντηση #2 στις: 15/01/08, 16:49 »

έχει κάτσει κάτω το πίσω μέρος και το μπρος πατάει κανονικά στις 2 βίδες

στην κιθάρα δεν έβγαλα τις χορδές απλά τις χαλάρωσα 1-2 τόνους...
Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με γέφυρα!!!
« Απάντηση #3 στις: 16/01/08, 16:32 »
Ρε παιδία κανείς δεν έχει σχέση με το θέμα μου... ???
Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Πρόβλημα με γέφυρα!!!
« Απάντηση #4 στις: 16/01/08, 16:50 »
Καλη χρονια αρχικα!
Είναι παρα πολύ λογικό αυτό που συνέβη. Αφού αύξησες την πίεση στο τρέμολο...
Για πιο λόγο ήθελες να βάλεισ τρία? Έβαλεσ 10 ή τπτ 11 άρες χορδες? Αλλιως άσε τα εργοστασιακά... Επίσης, η σκληρότητα των ελατηρίων παίζει πολύ μεγάλο ρόλο. Τα δυο τα παλιά
με τα δυο τα καινούρια δε θα έχουθν καμία σχέση.
Και αν θυμάμαι καλά η Showmaster floyd rose δεν έχει?

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Πρόβλημα με γέφυρα!!!
« Απάντηση #5 στις: 16/01/08, 16:51 »
Βαγγέλη αν κατάλαβα καλά:

Η γέφυρα σου άλλαξε κλίση από την στιγμή που της έβαλες 3 ελατήρια αντί για 2 που φόραγε κανονικά.. Το γεγονός ότι η γέφυρα βυθίστηκε προς τα δεξιά (το αντίθετο του ανυψώθηκε προς τα αριστέρα -- αδόκιμη ορολογία, απλά για να καταλάβουμε τι ακριβώς έγινε) ενισχύει την υποψία μου ότι τα 3 ελατήρια η γέφυρα δεν τα αντέχει.. As a rule of thumb, αλλάζεις τον αριθμό των ελατηρίων εφόσον πρόκειται να βάλεις χορδές με διαφορετικό gauge.. Τα ελατήρια (και κατά προέκταση οι βίδες στο αριστερό άκρο των ελατηρίων έχουν ώς σκοπό να κρατούν παράλληλη τη γέφυρα προς το σώμα).. Εφόσον τα 2 ελατήρια κρατούσαν παράλληλη τη γέφυρα, και δεν έβαλες χορδές διαφορετικού gauge, δεν χρειαζόταν να βάλεις extra ελατήριο.. Γνώμη μου είναι να βγάλεις το ένα και αν δεν είναι ακριβώς παράλληλη η γέφυρα να βιδώσεις/ξεβιδώσεις λίγο τις βίδες του αριστερού άκρου των ελατηριών αν η γέφυρα σου είναι ανυψωμένη προς τα αριστερά/βυθισμένη προς τα δεξιά..

Edit: Ξέχασα να αναφέρω ότι πρώτα πρέπει να κουρδίζουμε και μετά να τσεκάρουμε αν η γέφυρα είναι παράλληλη.. Βέβαια, αν βιδώσουμε τα ελατήρια, θα πρέπει μετά πάλι να ξανακουρδίσουμε οπότε όπως καταλαβαίνεις χρειάζεται λίγη εμπειρία έτσι ώστε να αφήνεις λίγο ξεκούρδιστη την κιθάρα πριν βιδώσεις πίσω τα ελατήρια..
« Τελευταία τροποποίηση: 16/01/08, 16:55 από faser »

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με γέφυρα!!!
« Απάντηση #6 στις: 16/01/08, 16:58 »
τα ελατηρισ στο τρεμολο παιζουν τον ρολο "εξισσορπιστη" μεταξυ της πιεσης που ασκουν οι χορδες τραβωντας την γεφυρα προς το headstock και του τρεμολο που ειναι βιδωμενο στο σωμα.
Ο μονος λογος να προσθεσεις ελατηριο ειναι αν αλλαξεις παχος χορδων (μεχρι +1 νουμερο συνηθως δεν χρειαζεται αλλαγη, αλλα μπορει να γινει προληπτικα).
Επειδη οι νεες χορδες ειναι πιο "παχιες" και εφοσον εχεις νορμαλ κουρδισμα, ασκειται μεγαλυτερη πιεση απο τις χορδες (τραβανε πιο πολυ το τρεμολο) και ετσι πρεπει να βαλεις κι αλλο ελατηριο για να ισσοροπησει το τρεμολο.
Φυσικα μπορεις και να κρατησεις μονο 2 ελατηρια και απλα να βιδωσεις πιο μεσα τις βιδες που συγκρατουν τα ελατηρια στο σωμα της κιθαρας μεχρι να ισσοροπησει παλι το τρεμολο.
Αν βαλεις 3 ελατηρια, η αντισταση του τρεμολο θα ναι μεγαλυτερη (θα θελει περισσοτερη δυναμη για να το κατεβασεις/ανεβασεις αλλα δεν θα κουνιεται τοσο ευκολα οταν κανεις μονος σου bent. Με 2 ελατηρια και πιο πολυ βιδωμενα στο σωμα της κιθαρας, θα ισσορπει παλι το τρεμολο αλλα θα ειναι πιο μαλακο το κατεβασμα/ανεβασμα του και ταυτοχρονα το τρεμολο θα επιρεαζεται πιο ευκολα απο τα δικα σου bents).
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος ag313

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Earthbound Misfit
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με γέφυρα!!!
« Απάντηση #7 στις: 16/01/08, 17:00 »
Βρε παιδια αμα με 2 ελατηρια ειναι οκ η γεφυρα κ μετα βαλεις περισσοτερα δημιουργειται ροπη προς τα πισω κ κατεβαινει η γεφυρα, αρα τα οι βιδες στο plate θελουν χαλαρωμα! Τωρα αν με ενα παλι ειναι τραβηγμενο πισω το τρεμολο, πιθανον να εχει πολυ μεγαλυτερη σταθερα k (πιο δυσκαμπτο) απ τα 2 που εβγαλες. Σε καθε περιπτωση αν εσυ το μονο που εκανες ειναι αυτη η αλλαγη, χωρις να αλλαξεις χορδες η κουρδισμα, τοτε δεν χαλασες τιποτα απλα θελουν ξεσφιξιμο οι βιδες. Κ παντα τσεκαρεις πως ειναι το τρεμολο οταν η κιθαρα ειναι κουρδισμενη. Η βεργα δεν παιζει ρολο. αυτη εχει σχεση με το τραβηγμα που δημιουργουν οι χορδες, η οποια εξαρταται απ τις χορδες κ το κουρδισμα. Τα ελατηρια λοιπον αντισταθμιζουν τη ροπη των χορδων, αρα χωρις πολλα πολλα ο κανονας ειναι
υπερυψωμενο τρεμολο->σφιξιμο των βιδων της πλακας των ελατηριων
χαμηλωμενο τρεμολο-> ξεσφιξιμο!
Α! Κ να προσεξεις το εξης: αν με τα 2 ελατηρια της μαμας οι βιδες φαινοντουσαν να ειναι μισες μεσα στο σωμα βιδωμενες, μ αυτα λες εδω δεν εχει νοημα να βαλεις 3 ελατηρια, διοτι με το απαιτουμενο ξεσφιξιμο οι βιδες θα ειναι πιο εξω κ καλο ειναι να μπαινουν αρκετα μεσα στο σωμα.. ;)

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με γέφυρα!!!
« Απάντηση #8 στις: 17/01/08, 00:05 »

Όλα τα προηγούμενα σχετικά με την τάση των χορδών και των ελατηρίων είναι σωστά.

Πρακτικά τώρα, αν θέλεις να φτιάξεις floating τη γέφυρα κάνεις το εξής: βρίσκεις ένα κατάλληλου πάχους φυλλαράκι ξύλου, χοντρό χαρτόνι, ακόμα και μια πένα μπορεί να κάνει τη δουλειά. 

Αυτό τοποθετείται μεταξύ σώματος και γέφυρας, ώστε αυτή να ανασηκωθεί στο ύψος που χρειάζεται για να γίνει floating. Μπορείς να δεις τις προδιαγραφές που δίνει η ίδια η Φέντερ για το ύψος, η γενική ιδέα είναι η γέφυρα να είναι "παράλληλη" προς το σώμα.

Μ'αυτόν τον τρόπο η γέφυρα γίνεται fixed. Μπορείς τώρα να κουρδίσεις κανονικά. Εν'συνεχεία, αρχίζεις να σφίγγεις πολύ σταδιακά και με προσοχή τα ελατήρια, βιδώνοντας τις βίδες, εναλλάξ. Αν το κάνεις σωστά, κάποια στιγμή, η "σφήνα" που έχεις χρησιμοποιήσει θα πέσει μόνη της.

Στην πραγματικότητα, αυτή είναι η "μπακαλίστικη" μέθοδος, η "σωστή" είναι να χρησιμοποιηθεί μια ξύλινη σφήνα μεταξύ block του τρέμολο και του πίσω μέρους του tremolo cavity. Ωστόσο μια τέτοια ξύλινη σφήνα είναι πιο δύσκολο να τη φτιάξει κάποιος μόνος του.

Επίσης, οι δύο βίδες που κρατάνε το tremolo claw δεν είναι απαραίτητο να σφίξουν το ίδιο. Εξαρτάται από το πόσο "σήκωμα" θέλουμε να έχουμε σε κάθε χορδή. Μερικοί ας πούμε, συνηθίζουν να σφίγγουν περισσότερο τη μεριά που είναι προς τα καντίνια (και άρα έχει μικρότερη τάση) ώστε να επιτρέπεται περισσότερο σήκωμα στις λεπτές χορδές.

Αυτά εν ολίγοις.  ;)
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Πρόβλημα με γέφυρα!!!
« Απάντηση #9 στις: 17/01/08, 11:04 »

Όλα τα προηγούμενα σχετικά με την τάση των χορδών και των ελατηρίων είναι σωστά.

Πρακτικά τώρα, αν θέλεις να φτιάξεις floating τη γέφυρα κάνεις το εξής: βρίσκεις ένα κατάλληλου πάχους φυλλαράκι ξύλου, χοντρό χαρτόνι, ακόμα και μια πένα μπορεί να κάνει τη δουλειά. 

Αυτό τοποθετείται μεταξύ σώματος και γέφυρας, ώστε αυτή να ανασηκωθεί στο ύψος που χρειάζεται για να γίνει floating. Μπορείς να δεις τις προδιαγραφές που δίνει η ίδια η Φέντερ για το ύψος, η γενική ιδέα είναι η γέφυρα να είναι "παράλληλη" προς το σώμα.

Μ'αυτόν τον τρόπο η γέφυρα γίνεται fixed. Μπορείς τώρα να κουρδίσεις κανονικά. Εν'συνεχεία, αρχίζεις να σφίγγεις πολύ σταδιακά και με προσοχή τα ελατήρια, βιδώνοντας τις βίδες, εναλλάξ. Αν το κάνεις σωστά, κάποια στιγμή, η "σφήνα" που έχεις χρησιμοποιήσει θα πέσει μόνη της.

Στην πραγματικότητα, αυτή είναι η "μπακαλίστικη" μέθοδος, η "σωστή" είναι να χρησιμοποιηθεί μια ξύλινη σφήνα μεταξύ block του τρέμολο και του πίσω μέρους του tremolo cavity. Ωστόσο μια τέτοια ξύλινη σφήνα είναι πιο δύσκολο να τη φτιάξει κάποιος μόνος του.

Επίσης, οι δύο βίδες που κρατάνε το tremolo claw δεν είναι απαραίτητο να σφίξουν το ίδιο. Εξαρτάται από το πόσο "σήκωμα" θέλουμε να έχουμε σε κάθε χορδή. Μερικοί ας πούμε, συνηθίζουν να σφίγγουν περισσότερο τη μεριά που είναι προς τα καντίνια (και άρα έχει μικρότερη τάση) ώστε να επιτρέπεται περισσότερο σήκωμα στις λεπτές χορδές.

Αυτά εν ολίγοις.  ;)

Αυτό που λες με την σφήνα είναι σωστό, αλλά κατά τη γνώμη μου μπορείς να παραλληλίσεις τη γέφυρα και χωρίς σφήνες, αποφεύγοντας έτσι την καταστροφή της περιοχής.. Βέβαια τον παραλληλισμό της γέφυρας δεν τον κάνεις και κάθε μέρα οπότε με λίγη προσοχή that should do the trick.. Απ'ότι έχω ακούσει πάντως αυτό που χρησιμοποιούν αρκετοί σαν σφήνα είναι μια μπαταρία 9V (οι γνωστές μας "πλακέ") την οποία την έχουν τυλίξει πολλές φορές με ταινία έτσι ώστε η επιφάνεια της να μαλακώσει..

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με γέφυρα!!!
« Απάντηση #10 στις: 17/01/08, 11:25 »
Αυτό που λες με την σφήνα είναι σωστό, αλλά κατά τη γνώμη μου μπορείς να παραλληλίσεις τη γέφυρα και χωρίς σφήνες, αποφεύγοντας έτσι την καταστροφή της περιοχής.. Βέβαια τον παραλληλισμό της γέφυρας δεν τον κάνεις και κάθε μέρα οπότε με λίγη προσοχή that should do the trick.. Απ'ότι έχω ακούσει πάντως αυτό που χρησιμοποιούν αρκετοί σαν σφήνα είναι μια μπαταρία 9V (οι γνωστές μας "πλακέ") την οποία την έχουν τυλίξει πολλές φορές με ταινία έτσι ώστε η επιφάνεια της να μαλακώσει..

Για ποια... καταστροφή λες? Δεν παθαίνει δα και τίποτα το finish της κιθάρας με μια φετούλα ξύλο ή πλαστικό!  ;)

Αν μιλάς για το tremolo cavity, έτσι κι'αλλιώς πίσω είναι, καλυμένο συνήθως, δε φαίνεται, αλλά και πάλι δεν γίνεται ζημιά εκτός αν είσαι κανίβαλλος.  ;D

Η μπαταρία μπορεί να κάνει για τρέμολο τύπου Floyd ή αν το block είναι πολύ μικρό. Είναι πολύ χοντρή όμως για κλασσικά Strat block νομίζω. Σε κάθε περίπτωση εφευρετικότητα χρειάζεται.  ;)
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Πρόβλημα με γέφυρα!!!
« Απάντηση #11 στις: 17/01/08, 11:43 »
Για ποια... καταστροφή λες? Δεν παθαίνει δα και τίποτα το finish της κιθάρας με μια φετούλα ξύλο ή πλαστικό!  ;)

Αν μιλάς για το tremolo cavity, έτσι κι'αλλιώς πίσω είναι, καλυμένο συνήθως, δε φαίνεται, αλλά και πάλι δεν γίνεται ζημιά εκτός αν είσαι κανίβαλλος.  ;D
Μην το λες.. Εγώ κατά λάθος έκανα ένα χτυπηματάκι μήκους 2-3 χιλιοστών (δηλαδή σχεδόν τίποτα) στο πίσω μέρος του headstock σε μια από τις κιθάρες μου και δεν μιλιόμουν για 1 εβδομάδα (όχι ότι τώρα που το σκέφτομαι δεν στεναχωριέμαι ::) ).. Οπότε και στο cavity, που σωστά αναφέρεις ότι δεν φαίνεται, και μόνο στη σκέψη ότι υπάρχει blemish θα ταραζόμουν..

Όσο για τους κανίβαλους που αναφέρεις, μάλλον δεν έχει τύχει να δεις σε studio κάποια 15χρονα πως συμπεριφέρονται στις κιθάρες τους :D

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με γέφυρα!!!
« Απάντηση #12 στις: 17/01/08, 14:04 »
Όσο για τους κανίβαλους που αναφέρεις, μάλλον δεν έχει τύχει να δεις σε studio κάποια 15χρονα πως συμπεριφέρονται στις κιθάρες τους :D

Χαχαχαχαχα, έχω δει, αλλά εντάξει... ο καθένας όπως θέλει το βλέπει, μπορεί να θέλουν να φτιάξουν "Relic Ibanez" ή "Relic BC Rich" και μάλιστα σε χρόνο ρεκόρ.  :P ;D
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με γέφυρα!!!
« Απάντηση #13 στις: 18/01/08, 20:07 »
Ρε παιδία κανείς δεν έχει σχέση με το θέμα μου... ???
Βάλε μόνο τα δυο καινούργια και τελείωσε και αν βάλεις πιο χοντρές χορδές βάλε και το τρίτο.
Πάνω στο μαγνήτη τι έχεις τη ζελατίνα?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
3099 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/07, 10:47
από chorrer
6 Απαντήσεις
4318 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/08, 13:23
από Απόλλων
14 Απαντήσεις
5625 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/08, 01:30
από Ibanezακιας
13 Απαντήσεις
4658 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/09, 21:15
από GEO_ZZZZ
4 Απαντήσεις
2864 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/10, 01:51
από teo_gp
4 Απαντήσεις
2378 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/10, 21:54
από jacid33
6 Απαντήσεις
3008 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/11, 04:36
από kaloukakou
6 Απαντήσεις
2978 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/12, 15:36
από hot_sauce (φλουτσ)
5 Απαντήσεις
17512 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/14, 21:27
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
6 Απαντήσεις
4463 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/20, 19:21
από Απόλλων