Αποστολέας Θέμα: Διάφανα Κρίνα  (Αναγνώστηκε 66815 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Διάφανα Κρίνα
« στις: 26/02/05, 14:30 »
Παιδιά ξέρει κανείς τίποτα για καμία συναυλία των Διάφανων Κρίνων στη Θεσσαλονίκη? Έχει ακουστεί τίποτα?

Είναι η κάθε μέρα η μέρα των νεκρών!

nick_rocks

  • Επισκέπτης
Απ: Διάφανα Κρίνα
« Απάντηση #1 στις: 27/02/05, 16:45 »
Η καθέ μέρα,νομίζω, δεν θα είναι των νεκρών για πολύ ακόμα.
Το κόβω το πολύ σε 2-3 χρόνια να διαλύονται. Το τελευταίο Cd άργησε πολύ να βγει, οι συναυλίες αραιώνουν.
Είναι ούτως ή άλλως 15 χρονών περίπου. Κάποτε πρέπει να ξεκουραστούν.
Όλα τα καλά τελειώνουν γρήγορα.

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Διάφανα Κρίνα
« Απάντηση #2 στις: 27/02/05, 18:13 »
Η καθέ μέρα,νομίζω, δεν θα είναι των νεκρών για πολύ ακόμα.
Το κόβω το πολύ σε 2-3 χρόνια να διαλύονται.

Μην το λες..Έχουν πολλά να δώσουν ακόμα...Εξάλλου αν διαλυθούν κι αυτοί πάει το ελληνικό ροκ...Ποιός θα μείνει?

Αποσυνδεδεμένος Kerwyn

  • The Epic Rogue
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 661
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διάφανα Κρίνα
« Απάντηση #3 στις: 28/02/05, 00:35 »
    Μα τι κουβεντες ξεστομιζετε ρε παιδια...Δηλαδη αν διαλυθουν τα Διαφανα, θα σταματησει να υπαρχει ελληνικο ροκ??Μα τι λετε μωρε??Θα μας τρελανετε??Ακουστε και καμια αλλη μπαντα να δειτε οτι υπαρχει ελληνικο ροκ και δεν χρειαζεται να το σνομπαρουμε...Ψαχτητε λιγο, αν σας ενδιαφερει το ελληνικο ροκ, σαν ιδεα, οχι μονο σαν μουσικη...
Let me bleed inside your arms and let me die beneath your eyes...

Αποσυνδεδεμένος kiseichukan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • Vanitas Vanitatum Et Omnias Vanitas
    • Προφίλ
Απ: Διάφανα Κρίνα
« Απάντηση #4 στις: 28/02/05, 00:56 »
Μεταξύ μας, η ελληνόφωνη πλευρά του rock ψιλοπαραπαίει, αλλά θα συμφωνήσω πως δε χρειάζεται να τα βάφουμε μαύρα από μια τέτοια εξέλιξη, μολονότι θεωρώ τα Διάφανα έναν από τους πλέον σημαντικούς σταθμούς του μουσικού αυτού χώρου.

Άλλωστε άμα δεν έχουν να προσφέρουν τίποτα άλλο, ας πάνε στην ευχή της Παναγιάς ή ας βοηθήσουν το ιδίωμα από άλλα μετερίζια. Κοιτάμε μπροστά και κρατάμε τις αναμνήσεις (στο ενδεχόμενο διάλυσης).
Woman was God's second mistake

Αποσυνδεδεμένος Kerwyn

  • The Epic Rogue
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 661
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διάφανα Κρίνα
« Απάντηση #5 στις: 28/02/05, 01:07 »
    Ρε παιδια υπαρχουν μπαντες πολυ αξιολογες...Ψαξτε λιγο...Και δεν νομιζω φιλε kiseichukan (εχεις και δυσκολο ονομα...) οτι παραπαιει το ελληνικο ροκ...Ζει και βασιλευει, απλα αλλαζουν οι επιρροες και το στυλ.Η ιδεα παραμενει, αρκει να πιστευουμε... ;)
Let me bleed inside your arms and let me die beneath your eyes...

Αποσυνδεδεμένος kiseichukan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • Vanitas Vanitatum Et Omnias Vanitas
    • Προφίλ
Απ: Διάφανα Κρίνα
« Απάντηση #6 στις: 28/02/05, 02:46 »
Θα με ενδιέφερε να μάθω ποιες είναι αυτές οι νέες αξιόλογες μπάντες (διότι για το νέο αίμα ενδιαφερόμαστε) φίλε Τζότζο. Ελπίζω μόνο να μην είναι του επιπέδου Αχαιοί, Πράσσειν Άλογα, Ψόφιοι Κοριοί, Μαύρη Μαγιονέζα, Έξοδος Κινδύνου κοκ, γιατί σε μια τέτοια περίπτωση καλύτερα να μην αναφέρεις τίποτα.
Woman was God's second mistake

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Διάφανα Κρίνα
« Απάντηση #7 στις: 28/02/05, 09:29 »
Τελικά ύστερα από αρκετές διαμάχες, μερικά live και αρκετά cd ελπιδοφόρων συγκροτημάτων θα συμφωνήσω με τον kiseichukan ότι όχι μόνο δεν έχουμε μπάντες να παίξουν αλλά το σημαντικότερο είναι ότι δεν έχουμε σκηνή, σαν χώρα.

Αν κρίνω από τις τελευταίες κυκλοφορίες Ελληνόφωνων rock συγκροτημάτων ή έχουν ξεχάσει τι θα πει rock ή απλούστατα ποτέ δεν έπαιξαν rock, γιατί να το κάνουν στον δίσκο?
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Διάφανα Κρίνα
« Απάντηση #8 στις: 28/02/05, 14:51 »
    Ρε παιδια υπαρχουν μπαντες πολυ αξιολογες...Ψαξτε λιγο...

Δώσε μου ένα όνομα συγκροτήματος (νέου) που να έχει την αίγλη που έχουν τα Κρίνα, τα Σπαθιά (πριν διαλυθούν), οι Τρύπες, τα Υπόγεια Ρευμάτα.... Μόνο ένα νέο συγκρότημα του ελληνικού ροκ της νέας γενιάς (?!?!?!) να μπορεί να σταθεί στο ύψος αυτού του παρελθόντος...

Αποσυνδεδεμένος guitarlover

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα σταματήσεις να χαμογελάς σταματάς και να ζεις
    • Προφίλ
Απ: Διάφανα Κρίνα
« Απάντηση #9 στις: 28/02/05, 15:39 »
    Ρε παιδια υπαρχουν μπαντες πολυ αξιολογες...Ψαξτε λιγο...

Δώσε μου ένα όνομα συγκροτήματος (νέου) που να έχει την αίγλη που έχουν τα Κρίνα, τα Σπαθιά (πριν διαλυθούν), οι Τρύπες, τα Υπόγεια Ρευμάτα.... Μόνο ένα νέο συγκρότημα του ελληνικού ροκ της νέας γενιάς (?!?!?!) να μπορεί να σταθεί στο ύψος αυτού του παρελθόντος...

και εγώ αυτό πιστεύω. Και το θέμα δεν είναι να βγάλουν 1 2 καλα τραγούδια και μετά να το θεωρούν επιτυχία. Το θέμα είναι να έχουν διάρκεια και αν είναι δινατόν να ξεπερνάν τους προήγούμενους γιατί ποιο το νόημα αν έχουμε απλά μετριότητες. Πάντως υπάρχουν και συγκροτίματα άγνωστα τα οποία έχουν βγάλει ας πούμε ένα ντεμο και παίζουν σε κάποια μαγαζιά τα δικά τους κομμάτια τα οποία πραγματικά αξίζουν. Τώρα γιατί δεν γίνονται γνωστοί εκτός από τους γνωστούς λόγους (που για μένα έχουν γίνει λίγο τσίχλα) περί δυσκογραφικών, είναι και ότι πολλά από αυτά τα συγκροτήματα για δικούς τους λόγους δεν θέλουν να κάνουν το μεγάλο βήμα και να μπούν στη δυσκογραφία είτε γιατί πιστεύουν ότι απλά θα τους κοστίσει ο κούκος αιδόνι χωρίς αντάλαγμα είτε γιατί φοβούνται αυτό το βήμα και προτημούν να μένουν ερασσιτέχνες
Things gonna change I heard
by the time I 'm gonna be dead

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Διάφανα Κρίνα
« Απάντηση #10 στις: 28/02/05, 15:51 »
    Ρε παιδια υπαρχουν μπαντες πολυ αξιολογες...Ψαξτε λιγο...

Δώσε μου ένα όνομα συγκροτήματος (νέου) που να έχει την αίγλη που έχουν τα Κρίνα, τα Σπαθιά (πριν διαλυθούν), οι Τρύπες, τα Υπόγεια Ρευμάτα.... Μόνο ένα νέο συγκρότημα του ελληνικού ροκ της νέας γενιάς (?!?!?!) να μπορεί να σταθεί στο ύψος αυτού του παρελθόντος...

Ξέχασες τους

Μάσκες
Λευκή Συμφωνία
Εκτός Ελένχου
Πίσσα Και Πούπουλα
...
και άλλους πολλούς.

Τώρα? τι? Στυλ θεοτοκάτου, Μοντάζ, Δυτικές Συνοικίες.. όχι μόνο δεν δικαιώνουν την σκηνή αλλά δουλευουν και εναντίων της.
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Kerwyn

  • The Epic Rogue
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 661
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διάφανα Κρίνα
« Απάντηση #11 στις: 28/02/05, 15:57 »
     Μαλλον δεν το πιανετε το νοημα...Πως θελετε τα νεα συγκροτηματα να εχουν την αιγλη των παλιων με το που θα βγουν??Ειμαστε σοβαροι??Μην ξεχνατε οτι μολις βγηκαν οι Τρυπες, τους αποδοκιμαζαν λογω ονοματος αλλα κυριως λογω του αποηχου που ειχε αφησει ο Παυλος και τα συγκροτηματα της εποχης...Στηριξη θελουν κι αυτοι...Και παλι, αν δεν σας αρεσουν, γνωμη σας...Εμενα μου αρεσουν αρκετα νεα συγκροτηματα και γι αυτο στηριζω το ελληνικο ροκ...
Let me bleed inside your arms and let me die beneath your eyes...

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
  • Κυκλοφορώ και οπλοφορώ...
    • Προφίλ
Απ: Διάφανα Κρίνα
« Απάντηση #12 στις: 28/02/05, 15:58 »
Πίσσα και Πούπουλα ? Υπάρχουν ακόμα ? Λευκή Συμφωνία ?

Μόνο για τις Μάσκες ακούω νέα αραιά και που, και άρα μπορώ να πω ότι είναι group εν ζωή...
Ibanez RG 270 DX - Digitech RP7 - Peavey Bravo 112

Ζητείται δάσκαλος κιθάρας, πληροφορίες εντός...!

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Διάφανα Κρίνα
« Απάντηση #13 στις: 28/02/05, 16:04 »
Πίσσα και Πούπουλα ? Υπάρχουν ακόμα ? Λευκή Συμφωνία ?

όχι δυστηχώς δεν υπάρχουν. Δυστηχώς.. ειδικά οι δευτεροι. Αυτή και αν ήταν rock μπάντα!!
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Modmor

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 89
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διάφανα Κρίνα
« Απάντηση #14 στις: 28/02/05, 19:19 »
Είναι πολύ, να συγκρίνουμε τωρα τα Διάφανα και τις Τρύπες με οποιαδήποτε απο τις νέες ροκ μπάντες.
Όσο για τα ΔΚ, έγκυρες πληροφορίες (συνομιλία με μέλος του συγκροτήματος, τον Θάνο) αναφέρουν
οτι δεν θα ξαναγίνει LIVE ούτε και άλλος δίσκος. Φυσικά τα παιδια είναι φίλοι, απλά στο εξής ανεπίσημα
δεν θα υφίστανται ως συγκρότημα....

Στον θρόνο του Ελληνικού Ροκ δεν κάθεται κανείς. Μνηστήρες φυσικά υπάρχουν, αλλά οι Βασιλιάδες (Τρύπες, Κρίνα)
δεν μας άφησαν κανένα πρίγκηπα. Μόνο τα σκήπτρα άφησαν να σκονίζονται και ένα απέραντο Βασίλειο να τους περιμένει να γυρίσουν-μάταια.
δεν ξέρω πώς συμβαίνει
μια σταγονίτσα της να με ξεπλένει
να παρασέρνει μακριά
τόση βρομιά

δεν ξέρω πως συμβαίνει
να ακούω τόσα πολλά όταν σωπαίνει
να νιώθω τόση αποχεριά
σε μια αγκαλιά

Αποσυνδεδεμένος bill74

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διάφανα Κρίνα
« Απάντηση #15 στις: 28/02/05, 20:17 »
Ρε παιδια οταν αναφερεστε στις τρυπες ή τα σπαθια γιατι τα θεωρειτε παρελθον?

...I give in to sin because I like to practice what I preach...

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: Διάφανα Κρίνα
« Απάντηση #16 στις: 28/02/05, 20:24 »
Ρε παιδια οταν αναφερεστε στις τρυπες ή τα σπαθια γιατι τα θεωρειτε παρελθον?



Ισως γιατι εχουν διαλυθει.... ;)
Twitter @mcrosog

nick_rocks

  • Επισκέπτης
Απ: Διάφανα Κρίνα
« Απάντηση #17 στις: 28/02/05, 20:43 »
Νομίζω έχετε ξεχάσει ένα γκρουπ ονόματι Ενδελέχεια
Ξέρω είναι αμφιλεγόμενο αλλά πιστεύω πως αυτοί θα πρέπει να έχουν τον θρόνο
Ταπεινή μου άποψη

Αποσυνδεδεμένος mn8

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
  • ...Tha Aposyrthw Kai Tha Agaphsw To Skotadi...
    • Προφίλ
Απ: Διάφανα Κρίνα
« Απάντηση #18 στις: 28/02/05, 21:08 »
i alitheia einai oti ta osa eipe o Modmor peri dialusis exoun ftasei edo kai ligo kairo kai sta dika mou autia , opos episis kai plirofories peri tou antithetou... Anaforika me ta Krina , gia mena den sugkrinontai oute kan me tis Trupes , kai anaferomai panta sto ti mou exoun emena prosopika dosei kai xoris na thelo na thikso kanenan. An dialuthoun ta krina , xaireta mou ton platano sxetika me tin... "elliniki rock skini"...

nick_rocks

  • Επισκέπτης
Απ: Διάφανα Κρίνα
« Απάντηση #19 στις: 28/02/05, 21:16 »
Και κάτι που ξέχασα.
Ο Παυλίδης συνεχίζει.
Δεν είναι ροκ επειδή ο δίσκος του δεν έχει γκάζια και σκληρές παραμορφώσεις;;;;;;; ??? ??? ??? ??? ???
Το ροκ δεν είναι ο ήχος, είναι η ιδέα

Αποσυνδεδεμένος bill74

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διάφανα Κρίνα
« Απάντηση #20 στις: 28/02/05, 21:24 »
ρε παιδια συγνωμη κιολας τωρα θα μου την πεσετε ολοι αλλα εγω ποτε δεν τα γουσταρα τα διαφανα κρινα, η μουσικη τους πολυ καλη ειναι αλλα οι στιχοι και οι φωνη με ξενερωνουν ανελεητα, ειναι αυτο το πομπωδες που μου φαινεται προσποιητο και ντεμεκ και με χαλαει.
Αυτη τη διαφωνια την εχω και με αλλα φιλαρακια που γουσταρουν τα κρινα αλλα εμενα μου φαινεται τουλαχιστον ιεροσυλια να συγκρινονται με τρυπες.
...I give in to sin because I like to practice what I preach...

Αποσυνδεδεμένος guitarlover

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα σταματήσεις να χαμογελάς σταματάς και να ζεις
    • Προφίλ
Απ: Διάφανα Κρίνα
« Απάντηση #21 στις: 28/02/05, 21:58 »
Γούστα είναι αυτά. Όσο για τα ενδελέχεια ναι μεν αλλά... Προσωπικά μ' αρέσουν ορισμένα κομμάτια τους αλλα δεν νομίζω ότι φτάνουν τρύπες. Τώρα το ότι αποδοκιμάστικαν οι τρύπες. Ποτέ δεν έγιναν αποδεκτοί έχω να πω εγώ. Έχουν γίνει σε πολλές συναυλίες τους επεισόδια. Τες πα φυσικά και οι περισσότεροι μας στυρίζουμε ακόμα τη ροκ σκηνή και τους νέους απλά περιμένουμε καιρό κάτι το καινούργιο και επιτυχημένο (δεν εννοω απο άποψη πολήσεων αλλά ποιότιτας) και δυστηχως δεν έρχεται με ελάχιστες εξερέσεις. Απλά πιστεύω όπως ο πατέρας θέλει από το γιό του να γίνει καλύτερος από αυτον έτσι είναι και στη ροκ περιμαίνουμε τους νέους να ξεπεράσουν τους γυραιότερους.
Things gonna change I heard
by the time I 'm gonna be dead

Αποσυνδεδεμένος kiseichukan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • Vanitas Vanitatum Et Omnias Vanitas
    • Προφίλ
Απ: Διάφανα Κρίνα
« Απάντηση #22 στις: 01/03/05, 00:02 »
     Μαλλον δεν το πιανετε το νοημα...Πως θελετε τα νεα συγκροτηματα να εχουν την αιγλη των παλιων με το που θα βγουν??Ειμαστε σοβαροι??Μην ξεχνατε οτι μολις βγηκαν οι Τρυπες, τους αποδοκιμαζαν λογω ονοματος αλλα κυριως λογω του αποηχου που ειχε αφησει ο Παυλος και τα συγκροτηματα της εποχης...Στηριξη θελουν κι αυτοι...Και παλι, αν δεν σας αρεσουν, γνωμη σας...Εμενα μου αρεσουν αρκετα νεα συγκροτηματα και γι αυτο στηριζω το ελληνικο ροκ...

Από τον πρώτο ήδη δίσκο μπορείς να αντιληφθείς αν το συγκρότημα λέει ή όχι. Δε χρειάζεται να περάσουν 15 χρόνια ή 12 δίσκοι για να πιάσεις το νόημα. Όταν είχα πρωτακούσει το cd των Διάφανων (άγνωστοι ακόμα), είχα πάθει πλάκα και τον "τσίμπησα" αμέσως χωρίς να το πολυσκεφθώ. Προσωπικά δε ζητάω άλλη μία από Ξύλινα, Τρύπες, Διάφανα, αλλά κάτι που θα με συγκλονίσει το ίδιο ευχάριστα...κάποια καινούρια μπάντα που θα δείχνει κάποια πρωτοτυπία και δε θα αναπαράγει το ίδιο μοτίβο, που τόσο καλύτερα το έκαναν οι αναφορές του παρελθόντος. Προτάσεις θέλουμε και προτάσεις δεν έχουμε...

Δε μας κατονομάζεις όμως τα νέα αυτά, σημαντικά κατ' εσέ, συγκροτήματα φίλε Τζότζο και δεν μπορούμε να συζητάμε αερολογώντας.
Woman was God's second mistake

Αποσυνδεδεμένος Kerwyn

  • The Epic Rogue
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 661
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διάφανα Κρίνα
« Απάντηση #23 στις: 01/03/05, 00:12 »
    Θες ονοματα??Να σου δωσω ονοματα, αλλα αν δεν τους ξερεις δεν φταιω εγω...
  Λοιπον, εχουμε και λεμε : Αχαιοι, Ακεστορες, Μασκες, Λευκες Νυχτες (προσφατα σκοτωθηκε ο τραγουδιστης τους, οποτε δεν νομιζω να υφιστανται πλεον), Φοβοι Του Πριγκηπα, Υπογεια Ρευματα, Ζαρατουστρα, Ονυξ, 4 Εποχες, Μονταζ, Ριφιφι και αλλα πολλα...Ελπιζω να σε καλυψα...
Let me bleed inside your arms and let me die beneath your eyes...

Αποσυνδεδεμένος kiseichukan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • Vanitas Vanitatum Et Omnias Vanitas
    • Προφίλ
Απ: Διάφανα Κρίνα
« Απάντηση #24 στις: 01/03/05, 01:53 »
    Θες ονοματα??Να σου δωσω ονοματα, αλλα αν δεν τους ξερεις δεν φταιω εγω...


Με υποτιμάς φίλε Τζότζο. Μην αποκλείεις να γνωρίζω πολύ περισσότερο από σένα για την ελληνόφωνη πλευρά του rock. Δεν ισχυρίζομαι πως έτσι έχει, απλώς καλό είναι να κρατάμε πάντα μια πισινή. Ας παραθέσω και τη γνώμη μου για κάθε έναν εξ όσων γνωρίζω:

Αχαιοί: Πολύ αμφιβάλλω αν θα κυκλοφούσαν ποτέ δίσκο, αν δεν υπήρχε η ανάγκη των δισκογραφικών εκεί στα μέσα/τέλη 90's να αναδείξουν τις νέες Τρύπες/Ξύλινα και να εκμεταλλευτούν την τάση της εποχής. 3 συγκροτήματα τη βδομάδα ξεπηδούσαν, σε έναν επίπλαστο οργασμό της ελληνόφωνης rock σκηνής. Αρκετές φορές ο χρόνος αποδεικνύεται δίκαιος κριτής και στην περίπτωσή τους ακριβοδίκαιος. Υπάρχουν όμως ακόμα, μια και ο ομώνυμος δίσκος κυκλοφόρησε το 2000?

Ακεστορες: Τους γνωρίζω ως όνομα, δεν έχω ακούσει αρκετά δείγματα για να σχηματίσω πλήρη άποψη. Ό,τι όμως άκουσα δε θα το αποκαλούσα νεωτερισμό και πρωτοτυπία. Μία από τα ίδια και κάπου το έχω βαρεθεί όλο αυτό το deja vu. Εκτός των άλλων, πέρα από το δίσκο τους το 98, έβγαλαν τίποτα καινούριο?

Μασκες: Από τις αξιόλογες πραγματικά περιπτώσεις και τις πλέον πετυχημένες που πάτησαν στο ύφος των Ξύλινων (αρκεί το κομμάτι "Καράβι Του Νότου" για να φανούν οι αρχικές ομοιότητες), με το Νίκο Ιωακειμίδη όλα τα λεφτά όπως απέδειξε και το side-project Ζήλιον. Τελευταίος δίσκος το 2002 με το μισό δίσκο να αποτελείται από διασκευασμένες επανεκδόσεις προηγούμενων κομματιών. Ήδη 11 χρόνια στο κουρμπέτι, να περιμένουμε κάτι το εξαιρετικό?

Λευκες Νυχτες: Συλληπητήρια για το παιδί, αλλά η συμπάθειά μου δεν μπορεί να αναιρέσει το γεγονός πως ο ήχος τους ήταν παρωχημένος. Έπειτα από όσο δείχνουν τα πράγματα δεν υπάρχουν πια, άρα εκ των πραγμάτων δεν μπορούν να προσφέρουν και τίποτα.

Φοβοι Του Πριγκηπα: Κάτι πήγαν να πουν, οι άλλοτε φοιτητές στην Κρήτη, αξιοποίησαν κι αυτοί το προαναφερθέν ευνοϊκό μομέντουμ για να ακουστούν, αλλά μετά από τρία άλμπουμ (τελευταίο το 2001) που παρουσίασαν μια μάλλον κατιούσα πορεία στο δημιουργικό επίπεδο (στην παραγωγή πήγαν καλύτερα), τότε μάλλον έφαγαν τα ψωμιά τους. Δεν είναι/ήταν κακοί, αλλά έπαιξαν στη Β' κατηγορία.

Υπογεια Ρευματα: Ταλαντούχοι μουσικοί και δημιουργοί, που μάλλον αδικούνται από την ταύτισή τους αποκλειστικά με το "άσμα" Μ'αρέσει Να Μη Λέω Πολλά στη συνείδηση των πολλών. Έχουν μερικά πολύ δυνατά κομμάτια (ειδικά από τους πρώτους δίσκους), αλλά ο τελευταίος τους μου άφησε μια στυφή γεύση. Κι αυτοί από το 94 στα πράγματα, οδεύουν σιγά σιγά προς μια κλισαρισμένη δημιοργικότητα. Μας έδωσαν πάντως αρκετά.

Ζαρατουστρα: Τους γνωρίζω μόνο ως όνομα.

Ονυξ: Καλά, αυτοί πρωτοεμφανίστηκαν το 1989 (!!!)...και κάπου εκεί σταματά κι ο ηχόκοσμός τους. Εκτός από την μπαλαντούλα "Για Σένα Φίλε" τι άλλο αξιόλογο έχει το σιντάκι τους, γιατί δεν ξεχώρισα και κάτι σπουδαίο. Στη γνωστή μανιέρα των Δυτικών Συνοικιών. Πάμε παρακάτω καλύτερα.

4 Εποχες: Αυτοί δεν υπάρχουν πλέον...τους έφαγε ο Αλουπογιάννης :D

Μονταζ: Τελευταίος δίσκος το 1999 αν δεν κάνω λάθος. Ανήκει στην κατηγορία "Legend" rock (η γνωστή εταιρία) κι αυτό λέει πολλά από μόνο του. Χλιαρές μελωδίες, νερόβραστη αισθητική.

Ριφιφι: Τους έχω χάσει αυτούς μετά το δίσκο "Όλα Αλλάζουν" του 2000 και δεν το μετανοιώνω για να σου πω και την αλήθεια. Ποπ-ροκ τραγουδάκια, κάποια με λαϊκό επίχρυσμα, φτιαγμένα για τις μάζες. Μετριότητα γενικώς.

Με λίγα λόγια τα "νέα συγκροτήματα" που σου ζήτησα ή έχουν να βγάλουν δίσκο 5 χρόνια κατά μέσο όρο ή έχουν διαλυθεί ή είναι πάνω από μια δεκαετία στο μουσικό πεζοδρόμιο ή όλα μαζί. Να τη χαιρόμαστε την "ζωντανή" ελληνόφωνη σκηνή των δεινοσαύρων και των μετρίων (με τις εξαιρέσεις της). :)

Θα σου αντιπρότεινα να δοκιμάσεις τους Κόρε Ύδρο. Τουλάχιστον διαφέρουν.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/03/05, 01:58 από kiseichukan »
Woman was God's second mistake

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
4480 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/11/08, 11:55
από Σκίρων
34 Απαντήσεις
11289 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/03/05, 11:49
από echo
47 Απαντήσεις
28602 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/09, 12:55
από corpse_bride
20 Απαντήσεις
8111 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/07, 23:29
από ship_me_out!!!
7 Απαντήσεις
5790 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/09, 22:05
από Τζογαδόρος
16 Απαντήσεις
6007 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/09, 06:07
από radiator 66
62 Απαντήσεις
26626 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/09, 21:58
από schizm
0 Απαντήσεις
1689 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/10, 19:49
από markos_geo
0 Απαντήσεις
4996 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/15, 13:21
από Βραζίλης
2 Απαντήσεις
4156 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/17, 17:29
από Greg S.