Αποστολέας Θέμα: Η/Υ και SSD  (Αναγνώστηκε 6097 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Η/Υ και SSD
« στις: 15/02/18, 11:07 »
Συνέχεια από εδώ.
(hot_sauce)


2)Πρέπει να έχει σίγουρα SSD (πολύ γρήγορος σκληρός δίσκος που περίπου δεν χαλάει ποτέ)


επειδή τυγχάνει να είμαι DBA σε πολύ μεγάλη εταιρία, και επειδή έχω δεί την database μου ένα χείλος πριν την καταστροφή εξαιτίας ενός ηλίθιου SSD στον οποίο κρατούσαμε τα xlogs, και ο οποίος υποτίθεται δεν θα χάλαγε ποτέ, επέτρεψέ μου να διαφωνήσω οριζοντίως, καθέτως και διαγωνίως.
Επίσης, οι SSD εκ σχεδιασμού έχουν ΟΡΙΟ στα writes, τουτέστιν, η χωρητικότητά του μειώνεται με την χρήση, θεωρητικά.  SSD μπορεί να έχει στο boot partition για γρήγορο boot, απο κει και πέρα δεν νομίζω οτι δικαιολογείται το κόστος.

Θα διαφωνήσω και περι AMD, χώρια του ότι είναι επεξεργαστές με τεράστια αξιόπιστη παρουσία στο server side, έχει κάνει δυναμική επιστροφή το 2017 με τον Ryzen. Προφανώς και προσωπικά θα κοιτούσα τους AMDs, και στην δουλιά και στο σπίτι έχω AMD64.

Επίσης, εφόσον Uriah το έχεις με τα εργαλεία, θα σου έλεγα φτιάξε το δικό σου tower όπως θές εσύ.

Θα σου πω ότι όλα τα βιντεάκια που έχω ανεβάσει εδώ και όλες τις ηχογραφήσεις, τα κάνω με ένα ξεχαρβαλιασμένο laptop Sony Vaio του 2012 με Linux. Το μυστικό είναι όλο το processing να γίνεται στα περιφεριακά και όχι στην κεντρική μονάδα καθεαυτή.

Επαναλαμβάνω την σημασία καλής κάμερας, και εξωτερικού USB audio interface.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/02/18, 22:14 από hot_sauce (φλουτσ) »

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Η/Υ και SSD
« Απάντηση #1 στις: 15/02/18, 19:21 »
και επειδή έχω δεί την database μου ένα χείλος πριν την καταστροφή εξαιτίας ενός ηλίθιου SSD στον οποίο κρατούσαμε τα xlogs, και ο οποίος υποτίθεται δεν θα χάλαγε ποτέ, επέτρεψέ μου να διαφωνήσω οριζοντίως, καθέτως και διαγωνίως.
Επίσης, οι SSD εκ σχεδιασμού έχουν ΟΡΙΟ στα writes, τουτέστιν, η χωρητικότητά του μειώνεται με την χρήση, θεωρητικά.  SSD μπορεί να έχει στο boot partition για γρήγορο boot, απο κει και πέρα δεν νομίζω οτι δικαιολογείται το κόστος.

Διαφωνώ.
Δουλεύω αρκετά χρόνια με SSD, από endpoints μέχρι τεράστια storages. Δεν έχω δει περισσότερα fails στους SSD απ' ότι σε κλασσικούς δίσκους. Μη σου πω και το αντίθετο κιόλας.

Σε κάθε περίπτωση, για μένα ο SSD είναι μονόδρομος.

Για τα critical data -πλέον με τις τιμές που υπάρχουν- το storage είναι απαραίτητο στο σπίτι. Κοστίζει όσο μισό με ένα PC και θα το έχεις για αρκετά χρόνια....

https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fwww.mindfactory.de%2Fshopping_cart.php%2Fbasket_action%2Fload_basket_extern%2Fid%2F49098a2210973437adde43839e685c67f071c4e8af9c7b1ffd5&h=ATOiZcIEs7T__VLIAoNXhWpdGuChpSywPmlzH138PQPxl0TRA914JWSaXgC38MRVc95d1VKLBwakT4j-h7OJhPbyufXgX33-3udjgUKevgs7bfwxxiW2UtywTRuV9nQNCA

Εφτιαξα εδω μια σαλατα στα γρηγορα. Καμμια βελτιωση/προταση;

Επειδή σκοπεύεις να το κρατήσεις πολύ το σύστημα, θα σου έλεγα να κοιτάξεις μήπως πας σε i7. Έχει το hyperthreading και καλύτερη cache...

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Η/Υ και SSD
« Απάντηση #2 στις: 15/02/18, 21:16 »
Διαφωνώ.
Δουλεύω αρκετά χρόνια με SSD, από endpoints μέχρι τεράστια storages. Δεν έχω δει περισσότερα fails στους SSD απ' ότι σε κλασσικούς δίσκους. Μη σου πω και το αντίθετο κιόλας.

Σε κάθε περίπτωση, για μένα ο SSD είναι μονόδρομος.

Για τα critical data -πλέον με τις τιμές που υπάρχουν- το storage είναι απαραίτητο στο σπίτι. Κοστίζει όσο μισό με ένα PC και θα το έχεις για αρκετά χρόνια....

δεν είχε τυχει ΠΟΤΕ να τα φτυσει high end μαγνητικός δίσκος στους 6 μήνες.... Με τους SAMSUNG SSD (server class) συνέβη. Mέχρι πριν μερικά χρόνια οι SSD ήταν εκτός data center λόγω των γνωστών προβλημάτων. Είχε μαλιάσει τότε η γλώσσα μου κατά των SSD, δεν εισακούστηκα, και τα αποτελέσματα θα μπορούσαν να είναι μοιραία...

απο το docs της PostgreSQL (της αγαπημενης μας database) :

Παράθεση
And finally, most disk drives have caches. Some are write-through while some are write-back, and the same concerns about data loss exist for write-back drive caches as for disk controller caches. Consumer-grade IDE and SATA drives are particularly likely to have write-back caches that will not survive a power failure. Many solid-state drives (SSD) also have volatile write-back caches.
....
When the operating system sends a write request to the storage hardware, there is little it can do to make sure the data has arrived at a truly non-volatile storage area. Rather, it is the administrator's responsibility to make certain that all storage components ensure integrity for both data and file-system metadata. Avoid disk controllers that have non-battery-backed write caches. At the drive level, disable write-back caching if the drive cannot guarantee the data will be written before shutdown. If you use SSDs, be aware that many of these do not honor cache flush commands by default.

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Η/Υ και SSD
« Απάντηση #3 στις: 15/02/18, 21:19 »
Αν και ξεφεύγουμε, το trend πλέον είναι πολύ γρήγορα storages με ssd και 10g connections για τα server farms.

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Η/Υ και SSD
« Απάντηση #4 στις: 15/02/18, 21:22 »
Τώρα αν καταφέρε να πέσει μια βάση γιατί κρεμόταν από έναν μόνο δίσκο, μάλλον κάτι είναι λάθος στο όλο setup.
Δεν υπήρχε κάποιου είδους raid, μιας και μάλλον μιλάμε για μια μηχανή μόνη της;
Δεν φταίει ο ssd, όλα μηχανήματα είναι και όλα χαλάνε.

Τι να σου πω, εγώ δεν έχω δει κανένα μα κανένα πρόβλημα σε πολύ μεγάλες εγκαταστάσεις...

Ως home user δε, ούτε για αστείο δεν βάζω πλέον σε pc σκληρό δίσκο παρά μόνο ssd. Εκτός αν τον θέλω για φθηνό backup/2ο δίσκο που θα χώνω ξέρω γω τίποτα πρόχειρα downloads...
« Τελευταία τροποποίηση: 15/02/18, 21:30 από vegos »

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Η/Υ και SSD
« Απάντηση #5 στις: 15/02/18, 21:37 »
Μιας και πιάσατε κουβέντα για τους SSD...
Ωραίοι, γρήγοροι, αξιόπιστοι (με ερωτηματικό) ΑΛΛΑ... μικροί, απελπιστικά μικροί.
Στο επαγγελματικό μου PC - ένα πραγματικό γαϊδούρι Thinkstation επέλεξα δίσκο SSD 120GB
Αποτέλεσμα: με εγκατεστημένα πάνω Windows7 ultimate, Autocad, Corel και AdobePhotoshop (μόνο αυτά και τίποτα άλλο), το Photoshop δεν ανοίγει καν λόγω ελλείψεως χώρου.
Την άλλη βδομάδα θα αντικατασταθεί με κανονικό δίσκο 2ΤB της γνωστής κόκκινης σειράς.

Πραγματικά, δεν ξέρω αν αξίζει η παραπάνω ταχύτητα αυτό το μαρτύριο να μετράς τα GB σου... με γυρίζει μια δεκαετία πίσω.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/02/18, 21:44 από elrich »

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Η/Υ και SSD
« Απάντηση #6 στις: 15/02/18, 21:38 »
Τώρα αν καταφέρατε να ρίξετε μια βάση γιατί κρεμόταν από έναν μόνο δίσκο, μάλλον κάτι είναι λάθος στο όλο setup.
Δεν υπήρχε κάποιου είδους raid, μιας και μάλλον μιλάμε για μια μηχανή μόνη της;
Δεν φταίει ο ssd, όλα μηχανήματα είναι και όλα χαλάνε.

Τι να σου πω, εγώ δεν έχω δει κανένα να κανένα πρόβλημα σε πολύ μεγάλες εγκαταστάσεις...

Ως home user δε, ούτε για αστείο δεν βάζω πλέον σε pc σκληρό δίσκο παρά μόνο ssd. Εκτός αν τον θέλω για φθηνό backup...

Προφανώς και υπήρχε streaming replication, hot standby's , wal archiving κτλ και όλα τα σχετικά καλούδια για DR και HA, για αυτο και δεν μίλησα για data loss. Αν δεν είχαμε pgsql (και εμένα DBA  ;D ) αλλά τον χψ γραβατάκια με Microsoft ..... κλάφτα χαράλαμπε...

Για τα αρχικά τουλάχιστον προβλήματα των SSD, διαβασε το documentation που παρέθεσα. Οταν βάζεις ένα critical σύστημα σε έναν δισκο θες να είσαι απολύτως σίγουρος, ανεξαρτήτως των υπολοίπων συστημάτων που έχεις ενάντια στο disaster/downtime/data loss. Τα όποια συστήματα δεν είναι δικαιολογία ώστε ο πανάκριβος SSD σου (εν γνωση σου) να συμπεριφέρεται σαν ένα χρέπι και μισό.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Η/Υ και SSD
« Απάντηση #7 στις: 15/02/18, 21:44 »
Να πω εδω οτι δεν αμφισβητω την επαγγελματική - επιστημονική εμπειρία του φίλου Vegou.. Κουβέντα κάνουμε και λέμε τις ιστορίες μας...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η/Υ και SSD
« Απάντηση #8 στις: 15/02/18, 22:07 »
Επίσης, οι SSD εκ σχεδιασμού έχουν ΟΡΙΟ στα writes, τουτέστιν, η χωρητικότητά του μειώνεται με την χρήση, θεωρητικά.  SSD μπορεί να έχει στο boot partition για γρήγορο boot, απο κει και πέρα δεν νομίζω οτι δικαιολογείται το κόστος.

Θα διαφωνήσω και περι AMD, χώρια του ότι είναι επεξεργαστές με τεράστια αξιόπιστη παρουσία στο server side, έχει κάνει δυναμική επιστροφή το 2017 με τον Ryzen. Προφανώς και προσωπικά θα κοιτούσα τους AMDs, και στην δουλιά και στο σπίτι έχω AMD64.
Θα συμφωνήσω και στα δύο. Σίγουρα η AMD άρχισε να μετράει με τους Ryzen και ΣΊΓΟΥΡΑ οι SSD φθείρονται με τη χρήση και κάποτε "χαλάνε". Το λένε και οι εταιρείες πως καλό είναι να περιορίζονται τα writes για να αντέχουν περισσότερο.


Λόγω της ταχύτητάς τους είναι λογικό να επιλέγονται για ορισμένες εφαρμογές αλλά εγώ, ακόμα, δεν θα τους εμπιστευόμουν για μακροχρόνια αποθήκευση σημαντικών δεδομένων. Και στο δικό μου σύστημα, ο SSD είναι μόνο για λειτουργικό και όλα τα υπόλοιπα (ακόμα και τα προγράμματα) τρέχουν από μηχανικούς δίσκους.

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η/Υ και SSD
« Απάντηση #9 στις: 15/02/18, 23:52 »
Από το 1983 που αγόρασα έναν Commodore 64 μέχρι πριν 3 χρόνια, δεν είχα ποτέ disk failure. Και μέσα σε ένα χρόνο μου χτυπά ο σκληρός στο PC μου, όπου τα βρήκα τα data, και ένας Western digital δικτυακός που είχα raid 0, δούλευε με δύο δίσκους με LINUX και δεν έκανα ποτέ recover (δεν το έστειλα σε κάτι ειδικούς που θέλανε 300 ευρά το δίσκο για recovery χωρίς εγγυημένο αποτέλεσμα).


Έκτοτε, τα έσκασα και πήρα ένα synology δικτυακό 4-bay, του έχωσα 4 τριάρηδες με ένα σύστημα που έχω 9 tera διαθέσιμα και full redundancy αν χτυπήσει κάποιος και έχω το κεφάλι μου ήσυχο.


SSD οπωσδήποτε για λειτουργικό για ταχύτητα και ησυχία, SSD με τίποτα σε file server που έχει πολύ read - write. Και φυσικά κατά την άποψή μου τα data πρέπει να είναι σε raid για redundancy οπότε πάμε σε μηχανικούς σκληρούς υποχρεωτικά, κατά την άποψή μου πάντα :)


Εκτός βέβαια αν το φυσάμε και χτυπήσει κανείς κανένα office 365 family που δίνεις αν δεν κάνω λάθος κάτι παραπάνω από ένα κατοστάρικο το χρόνο και έχεις συνολικά 5 τέρα στο σύννεφο να πορεύεσαι χεχε (έχεις και το office). Εγώ βέβαια και να τα είχα, στη Μικρομαλακή δεν τα δίνω!
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Η/Υ και SSD
« Απάντηση #10 στις: 16/02/18, 17:00 »
Έκτοτε, τα έσκασα και πήρα ένα synology δικτυακό 4-bay, του έχωσα 4 τριάρηδες με ένα σύστημα που έχω 9 tera διαθέσιμα και full redundancy αν χτυπήσει κάποιος και έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

+23904832894238924389234  ;D ;D ;D ;D