Αποστολέας Θέμα: Anathema - A Natural Disaster  (Αναγνώστηκε 6021 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Pontifikas

  • Ο Γκρίζος Ταξιδευτής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Fly benevolent creature...
    • Προφίλ
    • Greek .Net Programming Community
Anathema - A Natural Disaster
« στις: 22/10/03, 11:35 »

1. Harmonium
2. Balance
3. Closer
4. Are You There?
5. Childhood Dream
6. Pulled Under
7. A Natural Disaster
8. Flying
9. Electricity
10. Violence  
Total running time: 55:18

(Εικόνες Τραγούδια από το
Official Anathema Site)

Χάρη στις διαρροές και την συμβολή του soulseek κατάφερα και κατέβασα τον καινούριο δίσκο των Anathema 12 μέρες πριν την κυκλοφορία του.

Α Natural Disaster

Ο δισκος ηχητικά κινείται σε χαμηλότερους τόνους από το Α Fine Day To Exit και ουσιαστικά είναι η επισφράγιση της αποχώρησης των Anathema από το dark metal, περίοδος που επέφερε (κατά την γνώμη μου) ένα από τα μεγαλύτερα διαμάντια της metal δισκογραφίας, το Eternity.

Ο δίσκος παρουσιάζει περίεργες διακυμάνσεις τόσο μεταξύ των τραγουδιών όσο και μέσα στα ίδια τα τραγούδια.Ηχητικά φαίρνει περισότερο στο Judgement.Αλλά ετοιμαστείται για πολύ "παραξενιά".

Η γενική αίσθηση που αποκομίζεις είναι ότι βυθίζεσαι και άλλοτε επανέρχεσαι στην επιφάνεια και άλλοτε παρασύρεσαι από δυνατότερα ή αδύνατα ρεύματα.
Τα συναισθήματα ποικίλουν από κούραση σε χαλαρωτικό χάσιμο ,από νοσταλγία σε ψυχεδέλια και από ανία σε πόρωση.

-Η αυλαία ανοίγει με το Harmonium
Ambient ηχητική στο Background και μια μονοτονη χαλάρωση.Στα μισά μπαίνουν οι κιθάρες , το πράγμα βαραίνει αλλά μιάζει πιό πολύ με θόρυβο.
-Ακολουθεί το Balance
Απαλή εισαγωγή με τα φωνητικά να αλλάζουν χρώμα και να δίνουν μια όμορφη αίσθηση.Λίγο μετά τα μισά μπαίνουν πάλι οι κιθάρες και το πράγμα βαραίνει αλλά αυτήν τη φορά το αποτέλεσμα είναι καλύτερο.
-Closer
H πατάτα του δίσκου.Ηλεκτρονικά παραμορφωμένα φωνητικά και γελίος στοίχος.Στα μισά (πάλι) μπαίνουν οι κιθάρες και ευτυχώς εκεί που σκέφτεσαι να αλλάξεις κομμάτι το πράγμα ηρεμεί και μπαίνεις σε μια ambient ατμόσφαιρα μέχρι το fade out.
-Are You There
Όσοι ανυπόμονοι επισκεφτήκατε το site θα είχατε την ευκαιρία να ακούσετε αυτό το κομμάτι.Το πρώτο αναγκαίο ερωτοτράγουδο του δίσκου.
Ξανά ambient εισαγωγή με μια γλυκιά καθαρή κιθάρα να κάνει την εμφάνισή της στην συνέχεια.Δυστυχώς σε κάποιο σημείο οι στοίχοι τρέχουν βιαστικά και ίσως κουράσει αλλά γενικά είναι από τα καλά κομμάτια.
-Στην συνέχεια έχουμε το Childhood Dream
Ο τίτλος τα λέει όλα βασικά.Δεν υπάρχουν φωνητικά παρά μόνο ένα μωρό στο βάθος που βγάζει τις πρώτες του λέξεις(ακαταλαβήστικα δηλαδή).Μάλλον θα περάσει απαρατήρητο αλλά αποτελεί την εισαγωγή για το πρώτο διαμάντι του δίσκου το:
-Pulled Under(at 2000 meters per second)
Αν αξίζει πραγματικά να αγοράσετε έναν δίσκο για τρια κομμάτια, το Pulled Under δίνει το πρώτο κίνητρο.Η οργή που τόσο έχει λείψει από τους Anathema από το Alternative 4 και μετά επιτέλους κάνει την εμφάνισή της.Θα το νιώσετε από τις πρώτες νότες.(Εγώ προσωπικά από εκεί που κοιμόμουνα βρέθηκα να κάνω headbanging ;D).
-Natural Disaster
Μετά το ευχάριστο διάλλειμα βυθιζόμαστε πάλι.Γυναικεία φωνητικά πλαισιώνουν το ομώνυμο κομμάτι του δίσκου .Πρωτόγνωρο αλλά τίποτα το ιδιαίτερο.Ένα ήρεμο κομμάτι.
-Flying
Το δεύτερο κίνητρο για να αγοράσετε τον δίσκο.Δεν έχω λόγια για αυτό το κομμάτι.Έντονο συναίσθημα που λίγο μετά τα μισά γίνεται σπαραγμός.Φοβερό κομμάτι που αποδεικνύει ότι οι Anathema αν θέλουν γράφουν υπέροχα.
-Electricity
Το δεύτερο ερωτοτράγουδο του δίσκου.Πιάνο, ρυθμικά τύμπανα, αλλά λίγο γελία χρειά στα φωνητικά.Ρυθμός που φανερώνει ότι πλησιάζει το τέλος.
-Και η αυλαία πέφτει με το violence
Το τρίτο διαμάντι.
Για άλλη μια φορά όνομα και πράγμα.Η γαλήνη πρίν την καταιγίδα.Πιάνο.Ξαφνικά η καταιγίδα ξεσπάει και κλιμακώνεται με τα ντραμς να επιταχύνουν,μια κίθάρα στο riff και μια δεύτερη να κλαίει από πίσω.Και τέλος η γαλήνη.Πλήκτρα που σιγά σιγά ηρεμούν όπως η οργή.ambient ήχος, γαλήνη και τέλος.

Γενικά πρόκειται για έναν πολύ καλό δίσκο, με κάποιες εξαιρέσεις(αναγκαίο κακό),ίσως  ότι καλύτερο έχουν να επιδείξουν οι Anathema στο καινούριο τους στυλ(Judgenment και μετά).
Και το κλισέ:Με άριστα το 10 θα του βάλω 7.
« Τελευταία τροποποίηση: 22/10/03, 11:52 από Pontifikas »
Run - but if you run away
You'll always have to hide
So if you need to run Run for help!

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Re:Anathema - A Natural Disaster
« Απάντηση #1 στις: 23/10/03, 14:56 »


     
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Τσάκι

  • Ο ονειροπόλος
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 285
  • Φύλο: Άντρας
  • Ειμαι αυτο που κυνηγαω....
    • Προφίλ
    • tsaki's musicpage
Re:Anathema - A Natural Disaster
« Απάντηση #2 στις: 28/10/03, 01:06 »
to 7 sta 10 eine dikaio..kalo album alla oxi k to kalitero tous...axizei ton kopo ostoso..
Ολα τελειώνουνε κι όλα περνάνε...

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: Anathema - A Natural Disaster
« Απάντηση #3 στις: 01/03/05, 23:53 »
Να προσθεσω για την ιστορια οτι τον συγκεκριμενο δισκο τον εγραψε εξ ολοκληρου ο Danny Cavanagh, σε μια δυσκολη γι αυτον περιοδο λογω χωρισμου...
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Sandman1_1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 463
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Anathema - A Natural Disaster
« Απάντηση #4 στις: 03/03/05, 10:43 »
Είναι ένα album με πειραματισμούς πιο πολύ στους διάφορους ήχους κ αυτό ήταν το κεντρικό σημείο του δίσκου...
Κατά την γνώμη μου ένα εμδιαφέρον album...

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Απ: Anathema - A Natural Disaster
« Απάντηση #5 στις: 03/03/05, 16:04 »
αρκετά καλος δίσκος... με ηρεμεί..
με αποκορύφωμα το Pulled under at 2000 meters a second
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος FoZzZ

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Anathema - A Natural Disaster
« Απάντηση #6 στις: 03/03/05, 16:26 »
αρκετά καλος δίσκος... με ηρεμεί..
με αποκορύφωμα το Pulled under at 2000 meters a second

σε ηρεμει το pulled under at 2000 meters per second??
ειναι το μονο κομματι που δεν ειναι slow στο δισκο!

παντως οντως οι anathema ειναι πολυ καλοι, εχω ολα τα cd τους.
ειναι πολυ <<ψαγμενη>> μουσικη

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Απ: Anathema - A Natural Disaster
« Απάντηση #7 στις: 03/03/05, 16:32 »
με ηρεμεί το cd..
ομως το αγαπημενο μου τραγούδι ειναι το pulled under
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος echo

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ
    • Προφίλ
    • Justelene
Απ: Anathema - A Natural Disaster
« Απάντηση #8 στις: 17/05/06, 00:09 »
Μου αρέσει πολύ ο δίσκος..Ειδικά με το ομώνυμο κομμάτι έχω περάσει διάφορες φάσεις..
I don't need no arms around me
I don't need no drugs to calm me

Αποσυνδεδεμένος *mustaine*

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Anathema - A Natural Disaster
« Απάντηση #9 στις: 21/05/06, 10:47 »
Αργησε να με κερδησει αλλα τελικα...με αγγιξε η μαγεια του!Παντως ειναι -να μην πιο ο πιο μελαγχολικος-ενας απο τους πιο μελαγχολικους δισκους που εχω ακουσει.Πως γινεται ομωσ κατι τοσο μελαγχολικο να ειναι ταυτοχρονα τοσο πανεμορφο?
are we just a moment in time?

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Anathema - A Natural Disaster
« Απάντηση #10 στις: 01/06/06, 01:23 »
Πολύ μελαγχολικο και ομορφο...απαραιτητο τελευταια...εχει μια ηρεμια...που κρυβει κατι απο κατω...μερεσε παρα πολύ...
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος Domino

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Anathema - A Natural Disaster
« Απάντηση #11 στις: 19/07/06, 17:49 »
τα περισσοτερα τραγουδια ειναι βεβαια πολυ ''χαλαρα'',χωρισ αυτο να σημαινει οτι δεν ειναι ενασ καλοσ δισκος...

εντομεταξυ οσες φορεσ κι αν το ακουσα δεν μπορω να καταλαβψ ποτε τελειωνει το balance κ μπαινει το closer!αυτα.beijos..

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Anathema - A Natural Disaster
« Απάντηση #12 στις: 19/07/06, 17:55 »
φανταστικος δίσκος απλά..........ηρεμια.....γαλήνη......μελαγχολια....και ένταση με το pulled under at 2000 m/s (ύμνος...)

Αποσυνδεδεμένος Fys

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 182
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Anathema - A Natural Disaster
« Απάντηση #13 στις: 20/07/06, 09:50 »
Πριν λίγες μέρες το πήρα και μου αρέσει πολύ. Το μόνο που με χαλάει είναι ότι σε κάποια σημεία είναι σα να ακούς Radiohead, όχι ότι με χαλάνε οι Radiohead, απλά μπερδεύονται οι ατμόσφαιρες και είναι λίγο περίεργα τα πράγματα..
Shatter the myth, don't cut yourself, on your words against dreams made of steel, stronger than any faith that inflicts with pain and fear...
Chuck Schuldiner RIP (13/5/1967 - 13/12/2001)

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Anathema - A Natural Disaster
« Απάντηση #14 στις: 03/05/08, 19:55 »
Αγορασα επιτελους το δισκο..ολοκληρο δεν τον ειχα ακουσει ποτε..βασικα επιβεβαιαωθηκαν αυτα που ειχα διαβασει..Σε καμια περιπτωση δεν στεκει διπλα στην αγια τριαδα(Ετερνιτυ κλπ) αλλα ουτε καν στο a nice day to exit..Βασικα μου φαινεται πολυ πειραματικο..ισως υπερβολικα αλτερνατιβ για τα ηδη νερωμενα γουστα μου..Το are you there,flying ειναι τα 2 κομματια που με κερδισαν περισσοτερο.Στιχουργικα παραμενουν σε Αναθεμα επιπεδο(παρα πολυ ψηλα δηλαδη!)..Ενας καλος δισκος που ισως αντικατοπτριζει και την κατασταση του Ντανυ εκεινη την περιοδο αλλα ελπιζω ο καινουριος(5 χρονια..νισαφι πια..ολο ντιβιντι βγαζουν) να ειναι πιο straight forward και να συμβαλουν ολοι στα τραγουδια.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Anathema - A Natural Disaster
« Απάντηση #15 στις: 03/05/08, 20:31 »
Ο δίσκος αυτός είναι σκέτο ποίημα.. Προσωπικά τον τοποθετώ πολύ ψηλά στους δίσκους των Anathema αλλά είναι εντελώς θέμα γούστου.. Παραθέτω μια σύντομη γνώμη για τα τραγούδια: Προσοχή δεν είναι "καλοκαιρινός" δίσκος..
1.) Harmonium (όμορφη εισαγωγή -- αρκετά δυναμική)
2.) Balance (απίστευτο riff και φωνητικά -- ίσως το πιο συγκινητικό κομμάτι του δίσκου -- o Danny με ανατριχιάζει με την ερμηνεία του)
3.) Closer (οι Anathema παίζουν με τις λούπες σε ένα instrumental κομμάτι -- το αποτέλεσμα άκρως ενδιαφερον)
4.) Are you there (ήρεμη μπαλαντα -- εκείνη η γυναικεία οπερετική φωνή από πίσω "στοιχειώνει" πολύ άσχημα -- όχι πολλά πράγματα όμως)
5.) Childhood Dream (αδύναμο κομμάτι, μάλλον το έγραψαν σαν εισαγωγή για να κάνει αντίθεση με το θεικό....
6.) Pulled under at 2000 metres a second (απλά ακούστε το -- δεν περιγράφεται με λόγια -- ΠΑΡΑΝΟΙΑ -- όποιος καταφέρει και το ακούσει λιγότερο από 10 φορές στο καπάκι, τι να πω, είναι άξιος -- ίσως λίγο καλύτερο από το επίσης παρανοϊκό "Panic" του A Fine Day to Exit (είπα ίσως, μην βαράτε :D)
7.) Α natural disaster (ήρεμο κομμάτι για να επανέλθει το κλίμα και ίσως τα καλύτερα σέξυ γυναικεία φωνητικά που έχω ακούσει -- θεά η Lee Douglas)
8.) Flying (στα πανύψηλα επίπεδα του "Pulled under..." -- δεν υπάρχει περίπτωση να μην ψάξετε να βρείτε από κάπου τους στίχους και να το τραγουδήσετε άπειρες φορές -- άλλο ύφος, ίδιο κόλλημα :))
9.) Electricity (OK, είναι Βρετανοί, θα έγραφαν και ένα ήρεμο κομμάτι που θα ακούγεται στις pub της Βρετανίας δίπλα στα ρυάκια με αρκετή cider στα ξύλινα τραπέζια)
10.) Violence (Κάπου ήθελαν να ξεσπάσουν -- instrumental τραγούδι με την σφραγίδα των Anathema και ολίγον blast ??? στα τύμπανα -- για όσους υποκλείνονται στον Hellhammer είναι must-listen (το τελευταίο είναι πλακίτσα ;D))

Υ.Γ.: Κάτι πρέπει να γίνει με το "8 )" (8 παρένθεση).. Μπλέκει με τα smilies όταν γράφεται κολλητά :D
« Τελευταία τροποποίηση: 04/05/08, 12:00 από faser »

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Anathema - A Natural Disaster
« Απάντηση #16 στις: 04/05/08, 16:20 »
Πολυ καλος δισκος...για μενα ισαξιος με το Judgement, λιγο πισω απο το Alternative 4 (μη βαρατε!!!)

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Anathema - A Natural Disaster
« Απάντηση #17 στις: 04/05/08, 17:10 »
απο τους δισκους που ξεχνω να βγαλω απο το repeat...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2166 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/08, 07:00
από armagedon
1 Απαντήσεις
2533 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/09, 00:33
από no_one
2 Απαντήσεις
2973 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/10, 10:16
από benbass
16 Απαντήσεις
5963 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/10, 08:40
από Rosstrobon
19 Απαντήσεις
5635 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/10, 03:42
από s.s.
7 Απαντήσεις
2696 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/10, 22:33
από master of puppets
2 Απαντήσεις
2730 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/12/10, 03:29
από master of puppets
6 Απαντήσεις
3293 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/11, 13:12
από Kiratzoharris
21 Απαντήσεις
39032 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/15, 03:26
από ερεβος
12 Απαντήσεις
4678 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/17, 15:32
από panixgr