Αποστολέας Θέμα: Να μια χώρα  (Αναγνώστηκε 2053 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ivikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1318
    • Προφίλ
Να μια χώρα
« στις: 29/11/10, 08:52 »
Να μια χώρα που σβήνει ο χορός
οι δικοί της μηδέν…μύριοι οι ξένοι,
γηγενείς…. απ’ τη «γη του πυρός»…
τα παιδιά της, πολίτες …στην ξένη….

Και οι «μεν» και οι « δε» νηστικοί
καθεστώς η κομπίνα κι η απάτη,
πείνα μαύρη…παιδιά φυλακή…
οι άρχοντές της μονάχα χορτάτοι

Να μια χώρα, μ’ εφήβους μηδέν
σαν ποντίκια ο λαός σε υπονόμους,
που διδάσκει τα «ΜΗ» και τα «ΔΕΝ»
άμα πας να εφαρμόσεις τους νόμους

Κόλπα χίλια απάτης, παλιά…
τους ρουφιάνους καλούνε στο γλέντι,
το κλεφτρόνι έχει εδώ βασιλιά
και της σκόνης τον έμπορα, αφέντη…

Να μια χώρα που λέει στους πολλούς
και σ’ αυτόν που γι’ αγάπη έχει απλώσει:
«γι’ αγκαλιές, να ζητάς οβολούς…
το φιλί να το δίνεις με γρόσι»

28.11.2010


Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Να μια χώρα
« Απάντηση #1 στις: 29/11/10, 10:53 »
Ιβίκε, πολύ ωραίοι οι στίχοι σου, μιας και πιάνουνε με έξυπνο τρόπο μέσα σε λίγες στροφές ένα μεγάλο φάσμα της πραγματικότητας! Όμως, παρ΄όλο που δεν είμαι αντίθετος με τα μοτίβα, μιας και αυτά συνήθως συμβαίνουνε στη ζωή, θα ήθελα όχι μόνο οι δικοί σου οι στίχοι αλλά και όσων γράφουν γι αυτό το θέμα, να έχουν κάτι το διαφορετικό αλλά και περισσότερη σκληρότητα. Ίσως βέβαια να έχετε κάποιο λόγο που οι στίχοι σας στο ύφος βγαίνουνε χαλαροί. Τέλος καταλαβαίνω ότι το μερίδιο ευθύνης σε κάποιους αντιστοιχεί 10 τόνους και σε άλλους 1 κιλό, όμως πέρα από την Πολιτική και τα Οικονομικά, υπάρχει και το ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ, όπου εκεί σχεδόν αντιστρέφονται τα πράγματα. Αν και κάπου στο ενδιάμεσο, στην κατατόπους πολιτική και οικονομία και όχι στην κορυφή και στο κοσμάκη, το μεταξύ μας και η πολιτική είναι σχεδόν ίδιο για να μην πω το ίδιο και το αυτό. Ίσως όλα αυτά να τα ζητάω, επειδή εγώ βλέπω διαφορετικά τα πράγματα και ενώ βλέπω και ξέρω από την ιστορία πως έχουν φερθεί οι περισσότεροι Άρχοντες, να περιμένω τουλάχιστον μία διαφορετική συμπεριφορά από τον λαό στα μεταξύ μας μεταξά. Κι αν τώρα είναι δύσκολα, κάποιο καιρό ήτανε εύκολα.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Να μια χώρα
« Απάντηση #2 στις: 29/11/10, 12:17 »
Τέλος καταλαβαίνω ότι το μερίδιο ευθύνης σε κάποιους αντιστοιχεί 10 τόνους και σε άλλους 1 κιλό, όμως πέρα από την Πολιτική και τα Οικονομικά, υπάρχει και το ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ, όπου εκεί σχεδόν αντιστρέφονται τα πράγματα.

Τι να εννοεί άραγε ο πωλειτικός? ???
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος ivikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1318
    • Προφίλ
Απ: Να μια χώρα
« Απάντηση #3 στις: 29/11/10, 17:25 »
φίλε XoLiDoXoS
και για μένα είναι χαλαροί και χάϊδεμα σχεδόν....
αλλά έτσι μου βγήκε χθες...
 
αν πας στο 
http://www.musicwave.gr/imbra
θα διαβάσεις , και θ' ακούσεις το ΠΟΡΝΕΙΟ μελοποιημένο(Μουσική Κλέαρχος  στιχοι δικοί μου).....
είναι κατά τι σκληρότεροι...αλλά μήπως ιδρώνει το αυτί τους;
 
φίλε παπού
για να σου πω την αλήθεια δεν το κατάλαβα το σχόλιό σου
αν θέλεις μου εξηγείς...
 
Να είστε πάντα καλά!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Να μια χώρα
« Απάντηση #4 στις: 29/11/10, 19:43 »
Θα την ακούσω και τη μελοποίηση ivike να σου πω την γνώμη μου. Σίγουρα το δικό τους αυτί δεν ιδρώνει, αλλά ίσως ιδρώσει το αυτί όσων τα διαβάσουν.Αλλά θα μου πεις, θαύματα ζητάω.
 
 
Τι εννοώ ο πωλειτικός παππού...Άντε και σχεδόν δέχομαι, ότι δεν φταίμε, αλλά φταίνε, παρ΄όλο που εγώ βογγάω συνεχώς ότι όλοι φταίμε, αλλά σε διαφορετική κλίμακα και ίσως κάποιοι να μην φταίνε και καθόλου. Άντε λοιπόν και φταίνε 300 από όλη την Ελλάδα, όχι απαραίτητα οι 300 της Βουλής, για την κατάσταση στη χώρα, ιδιαίτερα όσον αφορά τα κλεψιμέικα και ας πούμε την απόκρυψη και τη διαστρέβλωση πληροφοριών κτλπ. Πέρα όμως από αυτά που συμβαίνουν στην πολιτική και στα οικονομικά και φταίνε αυτοί οι 300, 10 τόνους ο καθένας, ενώ οι υπόλοιπες παρθενΟπές μόνο ένα κιλό, στην Ελλάδα από εκεί και πέρα τα πράγματα είναι υπέροχα ?Λες τι ωραία συνενοούμε με τον γείτονά μου, τον εργοδότη μου, το συμφοιτητή μου, τον υπάλληλό μου, το συγγενή μου, τον συνεργάτη μου, τον καθηγητή μου, τον ιδιωτικό και δημόσιο υπάλληλο που με εξυπηρετεί και λοιπούς? Θέλω λοιπόν να πω, ότι υπάρχουν 2 μπου...λα. Απλά το ένα βρίσκεται στην Τρούμπα και δουλεύει χαμηλόμισθα, το άλλο βρίσκεται στο Κολωνάκι και δουλεύει με το χοντρό κεφάλαιο. Πάντα έχει σημασία τι κάνουν οι άλλοι και πόσο φταίνε οι άλλοι, το τι κάνουμε εμείς δεν έχει καμμία σημασία. Το μάθαμε τι κάνανε οι μεγάλοι, τι θα κάνουνε, πως θα το κάνουνε, αν θα πάνε χειρότερα, αν θα γίνουμε Αργεντινή, το ότι χεστήκανε για τις άκυρες εκλογές, το ότι θα συνεχίσουνε τις αρπακτές κτλπ. Τελικά εμείς τι θα κάνουμε ? Όχι αν θα δώσουμε κάποια λύση στο ΔΝΤ, μεταξύ μας τι θα κάνουμε ? Θα συνεχίσουμε να είμαστε οι ίδιοι ? Θα συνεχίσω να ακούω ας πούμε σχεδόν από όλους τους γύρω μου, ότι ο λαός στην πράξη είναι να φτύνεις το κόρφο σου ? Γιατί δεν μιλάμε για θεωρίες! Στην πράξη, για να ακούσεις ότι κάποιος φέρθηκε σωστά πρέπει να κάνεις 1000 προσευχές και να περιμένεις θαύμα! Αλλά ξέρω οι άλλοι φταίνε. Χώρια ότι εδώ και πολλά χρόνια, είναι της μόδας, το στραβό αντί να το κράζεις, να γελάς και να φτιάχνεις αστεία, σα να βλέπεις την καλύτερη κωμωδία.
« Τελευταία τροποποίηση: 29/11/10, 19:46 από XoLiDoXoS »
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος ivikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1318
    • Προφίλ
Απ: Να μια χώρα
« Απάντηση #5 στις: 29/11/10, 22:47 »
θα αποφύγω να κάνω εκτεταμένο σχόλιο φίλε XoLiDoXoS,
γιατί θα μπω σε άλλες ατραπούς , ίσως να μην ενδιαφέρει και τόσο...
Απλά, να δούμε κατάματα την αλήθεια και να πούμε:
Είμαστε ανεύθυνοι για την σημερινή κατάντια;
Το εύκολο είναι να ρίξουμε ανάθεμα σε 300, να βγάλουμε την ουρά μας απ' έξω
και να αναφωνήσουμε: "Φταίνε οι άλλοι".......
και ο Ωχαδερφισμός;
η αδιαφορία;
το βόλεμα;
 
Προς Θεού
δεν δίνω άλλοθι στο καρακιτσαριό των κρατούντων
και την οικογενειοκρατία που πάει βασίλειο...
 
αλλά δεν θα έρθει κάποτε ο καιρός να θέσουμε τα δάκτυλα επί του τύπου των ήλων;
 
Ε! ΝΑΙ! ...Έχουμε μερίδιο ευθύνης
μην εθελοτυφλούμε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Να μια χώρα
« Απάντηση #6 στις: 30/11/10, 12:24 »
Αγαπητέ ιβίκο υπάρχουν πολιτικοί και πωλειτικοί!

Έχουμε ξεπεράσει πια την περίοδο αυτογνωσίας και βρισκόμαστε στην εποχή της πρακτικής. Όπως σου έχω ξαναπεί Χοληδόχε, δεν απαιτώ από εσένα να επέμβεις στα προβλήματα στο Κολωνάκι αλλά στην γειτονιά σου. Αυτές οι μικρές απλές ενέργειες είναι που δημιουργούν την συλλογική συνείδηση και το κοινωνικό ρεύμα.

Αν τώρα εσύ επιμένεις να μεμψιμοιρείς αντί να ενεργείς είναι δικαιωμά σου.

Υγ. Δεν είναι 300 είναι 4.596!!!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Να μια χώρα
« Απάντηση #7 στις: 01/12/10, 03:08 »
Κατσ΄παππού, γιατί σε λίγο θα είναι η πέμπτη φορά που θα αλλάξω γειτονιά. Αλλά άσχετα με αυτό, εδώ καλά καλά δεν μπορείς να κάτσεις να κάνεις μια κουβέντα και αρχίζουνε και πετάνε ρουκέτες του στυλ, ναι μεν μας ενοχλεί που είναι καθένας για την πάρτυ του, αλλά αφου είναι έτσι, είμαστε και εμείς για την πάρτυ μας. Ούτε συλλογική συζήτηση δεν γίνεται. Τέλος πάντων, δεν έχεις άδικο, πως το θέμα είναι στις πράξεις και όχι στα λόγια. Ίσως με μικρές ενέργειες, λίγοι να δημιουργήσουν κάτι.
 
 Όσο για την μεμψιμοιρία που λες, τουλάχιστον ότι συμβαίνει σε μένα, το αντιμετωπίζω άμεσα, με το τρόπο μου. Προς το παρόν λοιπόν ο τρόπος μου απέναντι στη γκρίνια τους, είναι η συζήτηση, αλλά δεν παίρνουν ούτε από λόγια. Μου φαίνεται θα κάνω κάνα συλλογικό Block - Διαγραφή. Όχι ότι θα τους νοιάξει, αλλά θα ησυχάσει το κεφάλι μου.
 
Αν είναι όλοι Έλληνες, είναι καλό νουμεράκι το 4.596, θα έφτιαχναν ένα πολύ ωραίο μεγάλο χωριό.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Ιππέας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Άντρας
  • ...με τ'αλογάκι μου συχνά,τριγυρίζω στα βουνά..
    • Προφίλ
Απ: Να μια χώρα
« Απάντηση #8 στις: 11/02/11, 20:46 »
Πάρα πολύ καλό  Ιβίκε . Ανεξάντλητος πραγματικά , δηκτικός και ουσιώδης . Να είσαι καλά !!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
4473 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/08, 23:03
από androula
3 Απαντήσεις
2613 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/08, 17:35
από Garvin
13 Απαντήσεις
3248 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/10/10, 23:06
από Ιππέας