Αποστολέας Θέμα: Αγαπημένες σας Patton-ικές δουλειές?  (Αναγνώστηκε 2244 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kli Klis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και Μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • The Derive-ational Arcade
Δεν είχε πολύ νόημα να βάλω poll, λόγω πρώτον των υπερβολικά πολλών projects και συνεργασιών αλλά και της αδυναμίας κατηγοριοποίησης τους...

Πείτε λοιπόν, γνώμες, αγαπημένα σας albums ή και stand alone κομμάτια που έχει συμμετάσχει κτλ αυτού του ψυχάκια με τις χωρίς τέλος δημιουργίες... Χωρίς flames και με επιχειρήματα παρακαλώ!

Προσωπικά τον τελευταίο καιρό άκουσα Peeping Τom και μου έκαναν πολύ καλή εντύπωση, πολύ ωραία δουλειά, και για άλλη μια φορά σε διαφορετικά πλαίσια απο άλλα που έχει κάνει. Όπως έχει πει και ο ίδιος, είναι σαν να μάζεψε πράγματα που δούλευε μέχρι τώρα, και να έφτιαξε την δικιά του άποψη της pop. Δεν ξέρω βέβαια και κατά πόσο γρήγορα θα βαρεθώ ή θα συνεχίσω να ακούω. Επίσης, δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί live να εξομοιώσει την συμμετοχή των άπειρων υπερ-guests του δίσκου (Massive Attack, Amon Tobin, Dan the Automator κλπ.). Ξέρει κανείς τελικά αν έγινε το live πέρσι ή ακυρώθηκε οριστικά?

Απο την άλλη άκουσα και Tomahawk (τον πρώτο ομώνυμο) και παρ' όλο που έχει ψωμί και όπως πάντα highlights (God Hates A Coward, Flashback, Sir Yes Sir, Laredo κομματάρες) νομίζω πως συνολικά με κούρασε λιγάκι, και το βρήκα και λίγο ανέμπνευστο, σαν μια εναλλακτική έκδοση των Faith No More σε φάσεις, πιο αυστηρά όμως ορισμένη σαν ήχος.

Οπότε για μένα μέχρι τώρα αγαπημένες στιγμές είναι:
Mr. Bungle - Disco Volante  (δεν έχω ακούσει ακόμα το California, αλλά είχα πάθει πλάκα με αυτόν τον δίσκο και με την εντελώς σουρρεαλιστική του αίσθηση)
Faith No More - King For A Day (Fool for A Lifetime) (ίσως το πιο ώριμό τους και ταυτόχρονα πιο γεμάτο με απίστευτες στιγμές)
Dillinger Escape Plan - Irony Is A Dead Scene EP  (περιττό να πώ πόσο με ανοιχτό το στόμα έμεινα με την διασκευή Aphex Twin αλλά και με τα brutal του Μιχαλάκη (:P) στο σκάσιμο-βόμβα του Hollywood Squares)
Fantômas - Fantômas (ακόμα δεν έχω ακούσει Suspended Animation, οπότε επιφυλάσσομαι, αλλά μου αρέσει αρκετά, αν και υπήρξε για μένα το πιο δύσκολο έργο του για χώνεψη)
I found Wonderland but Alice wasn't there
The Derive-ational Arcade

Is all that we see or seem
But a dream within a dream?
~Edgar Allan Poe, "A Dream Within A Dream

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Αγαπημένες σας Patton-ικές δουλειές?
« Απάντηση #1 στις: 10/10/08, 20:43 »
Δεν έχω ακούσει τις άπειρες δουλειές του, αλλά μου άρεσε πολύ η συμμετοχή του στο album Medulla της Bjork.

Αποσυνδεδεμένος Kli Klis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και Μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • The Derive-ational Arcade
Απ: Αγαπημένες σας Patton-ικές δουλειές?
« Απάντηση #2 στις: 11/10/08, 15:10 »
Βασικά σου προτείνω ανεπιφύλακτα τις δουλειές με τα συγκροτήματα που ανέφερα! Ειδικά προσωπικά μεγάλη αγάπη οι Mr. Bungle... Το συγκεκριμένο με Bjork δεν το χει πάρει το αυτί μου, θα το ψάξω πάντως!
I found Wonderland but Alice wasn't there
The Derive-ational Arcade

Is all that we see or seem
But a dream within a dream?
~Edgar Allan Poe, "A Dream Within A Dream

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Αγαπημένες σας Patton-ικές δουλειές?
« Απάντηση #3 στις: 13/10/08, 12:17 »
Lovage - Music to make love to your old lady by
 8)
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
3129 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/06, 14:23
από Kostas Ladopoulos
1 Απαντήσεις
2570 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/09, 17:02
από koufios
68 Απαντήσεις
28221 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/14, 21:46
από noe13
1 Απαντήσεις
7014 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/18, 21:46
από noe13