Αποστολέας Θέμα: Gary Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.  (Αναγνώστηκε 25434 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MichaelYiochalas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
           Να 'μαι παλι >:D!Σε αυτό το video αυτοσχεδιάζω πάνω στο γνωστό κομμάτι του Gary Moore.Malmsteen strat,Marshall λαμπάτος κτλ κτλ.Επίσης,εδώ έχω ανάψει τις λάμπες(όχι του ενισχυτή) αγαπητέ Alex! ;) όπως λέω και στο You Tube: " Rate and comment plz!"     


   
     


Freemind : GarY Moore...
« Τελευταία τροποποίηση: 18/09/08, 11:24 από parlats »
Arpeggios from Hell

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Gare Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.
« Απάντηση #1 στις: 15/09/08, 20:20 »
Όπως και το άλλο, επίσης πολύ ωραίο. Καθαρά επηρρεασμένος από malmsteen, έτσι?  ;)

Αποσυνδεδεμένος MichaelYiochalas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Gare Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.
« Απάντηση #2 στις: 15/09/08, 20:23 »
  Εεε,ποιός είναι αυτός ο Malmsteen?Είναι αυτός που έφτιαξε την κιθάρα μου?Διότι έχει την υπογραφή του πάνω.Δηλαδή για να καταλαβω,αυτός ο Malmsteen,εκτός από κατασκευαστής είναι και μουσικός?Μήπως μπορείς να μου στείλεις κανα λινκ να ακούσω μουσική του γιατί στο νετ δεν βρίσκεις εύκολα κάτι γιαυτόν...LOOOOOOOOL! ;D
Arpeggios from Hell

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Gare Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.
« Απάντηση #3 στις: 16/09/08, 15:14 »
Εδω συνεχιζουμε τις κριτικες πανω σε αυτο που ανεβασε ο michael.

Προειδοποιω απο τωρα πως εαν δω εστω κι ενα προσβλητικο μηνυμα, απο οποιαδηποτε πλευρα, θα το εξαφανισω...Και δεν κανω καθολου πλακα.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Απ: Gary Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.
« Απάντηση #4 στις: 16/09/08, 16:02 »
Αν και τα έιπα εκτενώς στο προηγούμενο ποστ, τα ξαναλέω κι εδώ που τα πράγματα θα είναι πιο ήρεμα και φιλικά...προς τον χρήστη.


Αυτό λοιπόν blues δεν μπορεί να θεωρηθεί. Μπορεί να θεωρηθεί jamming επάνω από ένα blues/rock backing track. Εγώ λοιπόν πρόβλημα με τα sweep δεν έχω γενικότερα. Όποιος ξέρει να κάνει και να τα χρησιμοποιεί, καλώς πράττει. Επειδή όμως είναι μια υπερεκτιμημένη τεχνική, αυτό δεν σημαίνει πως ταιριάζει σε κάθε μουσικό ύφος και είδος. Όπως έλεγα, και στα σκυλάδικα και στην country και στο metal και παντού μπορούμε να εφαρμόσουμε sweep και να είναι τονικά και σε μέτρο όλα σωστά. Το feeling όμως αλλάζει. Και στην blues μουσική, αυτό είναι που πρέπει - επιβάλλεται να παραμείνει αναλλοίωτο. Το feeling. Βέβαια αν εκφράζεται ο καλλιτέχνης, έχει καλώς. Το θέμα είναι να εκφράζεται και ο ακροατής όμως. Ο ήχος του βίντεο αρκετά καλός, για λήψη από κάμερα. Τουλάχιστον ακούγεται ξεκάθαρα τι παίζεις για να μπορούμε να κρίνουμε, πράγμα βασικό.

Σε γενικές γραμμές λοιπόν εγώ το άκουσα ευχάριστα το clip σου φίλε, απλά σαν κιθαρίστας και wannabe μουσικός, δεν θα επέλεγα να το αποδώσω έτσι. Γούστα και απόψεις είναι αυτά.

Keep Rockin'... ;)

Αποσυνδεδεμένος MichaelYiochalas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Gary Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.
« Απάντηση #5 στις: 16/09/08, 18:18 »
Αν και τα έιπα εκτενώς στο προηγούμενο ποστ, τα ξαναλέω κι εδώ που τα πράγματα θα είναι πιο ήρεμα και φιλικά...προς τον χρήστη.


Αυτό λοιπόν blues δεν μπορεί να θεωρηθεί. Μπορεί να θεωρηθεί jamming επάνω από ένα blues/rock backing track. Εγώ λοιπόν πρόβλημα με τα sweep δεν έχω γενικότερα. Όποιος ξέρει να κάνει και να τα χρησιμοποιεί, καλώς πράττει. Επειδή όμως είναι μια υπερεκτιμημένη τεχνική, αυτό δεν σημαίνει πως ταιριάζει σε κάθε μουσικό ύφος και είδος. Όπως έλεγα, και στα σκυλάδικα και στην country και στο metal και παντού μπορούμε να εφαρμόσουμε sweep και να είναι τονικά και σε μέτρο όλα σωστά. Το feeling όμως αλλάζει. Και στην blues μουσική, αυτό είναι που πρέπει - επιβάλλεται να παραμείνει αναλλοίωτο. Το feeling. Βέβαια αν εκφράζεται ο καλλιτέχνης, έχει καλώς. Το θέμα είναι να εκφράζεται και ο ακροατής όμως. Ο ήχος του βίντεο αρκετά καλός, για λήψη από κάμερα. Τουλάχιστον ακούγεται ξεκάθαρα τι παίζεις για να μπορούμε να κρίνουμε, πράγμα βασικό.

Σε γενικές γραμμές λοιπόν εγώ το άκουσα ευχάριστα το clip σου φίλε, απλά σαν κιθαρίστας και wannabe μουσικός, δεν θα επέλεγα να το αποδώσω έτσι. Γούστα και απόψεις είναι αυτά.

Keep Rockin'... ;)
  Σ'ευχαριστώ και πάλι(LOL!) φίλτατε!Αυτό που παίζω στο βίντεο προφανώς ΔΕΝ έιναι blues.Αλλά επίτρεψε μου να σημειώσω πως ούτε το αυθεντικό είναι blues.Είναι ροκ μπαλάντα με κάποια στοιχεία από blues(όπως συνηθίζεται στις μπαλάντες)και γιαυτό χρησιμοποιείται η ελλάσων κλίμακα περισσότερο από την πεντατονική-blues.Εγώ πάνω σε αυτό σκέφτηκα-ένιωσα να αυτοσχεδιάσω,με καθαρά malmsteen-ικό πνεύμα,χρησιμοποιώντας την κλίμακα στην οποία είναι γραμμένο το κομμάτι και την κλασική αλυσίδα που υπάρχει στο κύριο θέμα.Εννοείται πως τα blues τα αφήνουμε χωρις sweeps και πολλά arpeggios αλλά πάντα πιστεύω πρέπει να πειραματιζόμαστε κι ας μην είναι πάντα πετυχημένα τα αποτελέσματα.Αλλά στην προκειμένη περίπτωση κολλούσαν πολύ έυκολα και φυσικά σε πολλά σημεία του κομματιού.Ειδικά εκεί όπου παίζω μια αλυσίδα από μειωμένα arpeggios το κομμάτι "φωνάζει" ότι θέλει μειωμένα!Αλλά,βέβαια,ο κάθε μουσικός ακούει τις δικές του "φωνές"!Το θέμα είναι να έχουμε μια μικρή δόση "τρέλας",να ακούμε τις "φωνές",διότι,μουσικός χωρίς "φωνές" μπορεί να είναι πάντα σωστός και λογικός αλλά ποτέ μα ποτέ δεν θα κάνει κάτι πρωτότυπο,δηλαδή κάτι που να έχει αξία.Ειδικά το συγκεκριμένο κομμάτι μπορεί πολύ εύκολα να παιχτεί στην αυθεντική του μορφή απο οποιονδήποτε με μια μικρή πείρα στο άθλημα και στο you tube υπάρχουν άπειρες μα ΑΠΕΙΡΕΣ άψογες εκτελέσεις του,που "σέβονται" το πρωτότυπο.Και που είναι παντελώς άχρηστες.Και στην ουσία δεν σέβονται καν το κομμάτι ή τον δημιουργό.Διότι,είναι θράσος να παίζεις ακριβώς σαν τον Gary Moore.Είναι σαν να λες "κοιτάξτε,εγώ μπορώ να κ΄νω το ίδιο που κάνει αυτός αλλά καλύτερα!"
   Πάντως εμένα μου άρεσε πολύ ο αυτοσχεδιασμός εν τη γενέσει του,δεν αισθάνθηκα πως έκανα κάτι λάθος(εκτός  από ένα σημείο με μια κλίμακα) και πραγματικά ένιωθα αυτό που έκανα!Ελπίζω μόνο να αρέσει και σε άλλους εκτός απο εμένα! ;)
   Στα τεχνικά πρέπει να πω πως χρησιμοποιώ ελάχιστο reverb(που στην ηχογράφηση με κάμερα εξαφανίζεται) για να είναι ο ήχος 100% δικός μου και καθαρός ώστε και εγω να ακούω την αλήθεια αλλά και οποιοσδήποτε άλλος που θα θέλει να το κρίνει.
   Τελειώνω τον σιδηρόδρομο(ξέρεις εσύ απο τέτοια... ;D)με μια πρόκληση-πρόσκληση:επειδή προφανώς δεν είσαι "wannabe" μουσικός αλλά έχεις άποψη και γνώση παίξε εσύ το κομμάτι και δώσε την προσωπική σου άποψη!Θα είχε πολύ ενδιαφέρον πιστεύω να το κάνουν αυτό και άλλοι γιατί  πιστεύω-ελπίζω πως κάθε εκτέλεση θα είναι διαφορετική και με προσωπικότητα.
   Τεσπα,σε χαιρετώ και θα τα πούμε λιαν προσεχώς και συντόμως!Rock on!
Arpeggios from Hell

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Gary Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.
« Απάντηση #6 στις: 16/09/08, 18:54 »
Λοιπον, αν και δεν καταλαβα τι εχασα (κατι καλο μαλλον :P).....

Εμενα μου αρεσε πολυ, υπο την εννοια οτι συνδιαζει γρηγορο και αργο παιξιμο.
Κατι που πλακα πλακα το βλεπω πολυ σπανια. Συνηθως οταν καποιος αυτοσχεδιαζει, ειτε σρενταρει ειτε σε παιρνει ο υπνος.

Οσον αφορα το σουιπ, βρηκα την εφαρμογη του εξαιρετικα κομψη (δηλαδη ΔΕΝ μου θυμισε Μαλμστιν), μη σου πω οτι μου εδωσε καποιες ιδεες για το προσωπικο μου παιξιμο.....

Τελος, θα συμφωνησω οτι το παιξιμο σου δεν ειναι Blues, οπως θα συμφωνησω 100% οτι και το παιξιμο του ιδιου του Μουρ ΔΕΝ ειναι μπλουζ (ταπεινη μου αποψη, ασχετως τι λεει ο ιδιος η οι οπαδοι του).

Συνολικα λοιπον, πραγματικα χαιρομαι που το πετυχα το βιντεακι σου. Καλη συνεχεια!

Αποσυνδεδεμένος MichaelYiochalas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Gary Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.
« Απάντηση #7 στις: 16/09/08, 21:16 »
Λοιπον, αν και δεν καταλαβα τι εχασα (κατι καλο μαλλον :P).....

Εμενα μου αρεσε πολυ, υπο την εννοια οτι συνδιαζει γρηγορο και αργο παιξιμο.
Κατι που πλακα πλακα το βλεπω πολυ σπανια. Συνηθως οταν καποιος αυτοσχεδιαζει, ειτε σρενταρει ειτε σε παιρνει ο υπνος.

Οσον αφορα το σουιπ, βρηκα την εφαρμογη του εξαιρετικα κομψη (δηλαδη ΔΕΝ μου θυμισε Μαλμστιν), μη σου πω οτι μου εδωσε καποιες ιδεες για το προσωπικο μου παιξιμο.....

Τελος, θα συμφωνησω οτι το παιξιμο σου δεν ειναι Blues, οπως θα συμφωνησω 100% οτι και το παιξιμο του ιδιου του Μουρ ΔΕΝ ειναι μπλουζ (ταπεινη μου αποψη, ασχετως τι λεει ο ιδιος η οι οπαδοι του).

Συνολικα λοιπον, πραγματικα χαιρομαι που το πετυχα το βιντεακι σου. Καλη συνεχεια!

  Eεεεεμ,είδες για να είσαι απλός θαμώνας? ;)(προπαγάνδα υπέρ του site)
  Ευχαριστώ πολύ φίλε μου!Είναι πραγματικά πολύ σημαντικό να βλέπεις ότι αυτό που κάνεις δεν αρέσει μόνο σε 'σενα αλλα και σε άλλους.Όταν μάλιστα δίνεις και ιδέες τότε πραγματικά αξίζει ο κόπος και ο χρόνος(ακόμα και εν περιόδω εξεταστικής :P)!
  Σχετικά με τον Μουρ προφανώς δεν παίζει blues.Μάλιστα μια φορά τον είχα ακούσει να παίζει κάτι σε blues ύφος και ήταν εντελώς αδιάφορο.Εχει προσωπικό στυλ που παίρνει στοιχεία από πολλές πλευρές.Μια από αυτές είναι και η κλασική.Ειδικά οι αλυσίδες που χρησιμοποιεί καμια φορά είναι καθαρά νεοκλασικού ύφους.Οπότε γιατί ο αυτοσχεδιασμός να μην κινηθεί σε δρόμους τους οποίους ο ίδιος ο καλλιτέχνης επέλεξε?Οπότε δεν είναι "ταπεινή σου άποψη" αλλά η πραγματικότητα.
  Τεσπα,και πάλι ευχαριστώ καιαιαιαι... UP THE IRONS! >:D
Arpeggios from Hell

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Gary Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.
« Απάντηση #8 στις: 16/09/08, 21:34 »
Καλησπερα και απο μενα παιδες!!
Λοιπον επειδη απο το πρωι παρακολουθησαμε μια μαχη για το συγκεκριμενο βιντεακι( οσοι ησασταν μεσα προφανως καταλαβαινετε τι εννοω...) θα ηθελα απλως να εκφρασω και τη δικη μου αποψη, ηρεμα και χωρις υπερβολες...Καταρχας ο εκνευρισμος του φιλου κατ'εμε ειναι εν μερει δικαιολογημενος, αφου ο φιλος Δρακουμελ του εξαπελυσε μια κριτικη-επιθεση που ηταν αχρειαστη...Εδω περα θελω να πιστευω πως ολοι ειμαστε μια μεγαλη παρεα που εχουμε την κοινη μας αγαπη για την εξαχορδη...Δεν υπαρχει λογος ενα παληκαρι να κανει τον κοπο να ανεβαζει βιντεο και να παιρνει απαντηση του στυλ, θα σε προσγειωσω αποτομα κτλ κτλ... Τελειωνω εδω...
Οσο για το παιξιμο σου φιλε μου (ως οπαδο του Σουηδου βιρτουοζου) μου αρεσε παραααα πολυ!! Προφανως και εχεις ξοδεψει ωρες και ωρες εξασκουμενος!! Και ειδικα τα sweep σου χαρακτιριζονται απο "ρεουσα κινηση"( και δεν κανεις και γαργαρα νοτες) γεγονος που κανει το παιξιμο σου ακομα πιο ενδιαφερον...Για τα 2,3 bend που ψιλοεφυγαν απο το pitch δεν ασχολουμαι, ειναι καθαρα θεμα αυτοσυγκεντρωσης...Αλλα οταν παιζεις backing track Gary Moore ειναι καλο, δεδομενου του επιπεδου σου, να τα προσεχεις!!
Κατα τα αλλα δε με κουρασε καθολου keep on!! (θα ηθελα ομως να σε ακουσω και κατι σε στυλ Gilbert η Symphony X (Romeo)
Κλεινοντας να σου επισημανω κατι...Kαλο ειναι οταν απαντας σε σχολια που σου γινονται, να μη χρισημοποιεις φρασεις του στυλ "κοιτα ποσο κολλαει αυτο που εκανα" η "πιστευω πως ειναι αυτοσχεδιασμος χωρις λαθη..κτλ..."
Θα στο πω ωμα ( με καθε φιλικη διαθεση) σε κανει να φαινεσαι λιγο καβαλημενος...


Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Απ: Gary Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.
« Απάντηση #9 στις: 16/09/08, 22:01 »
Σχετικά με τον Moore.

Ο Moore λοιπόν παίδες, παίζει blues. Για την ακρίβεια rock/blues. Ηλεκτρικό blues. Καμία σχέση με αυτό που μάθαμε από B.B. King, John Lee Hooker κτλ. Είναι μια άλλη "σχολή" blues. Σε κάποιους αρέσει ,σε κάποιους οχι. Έτσι είναι αυτά.

Παράθεση
Τελειώνω τον σιδηρόδρομο(ξέρεις εσύ απο τέτοια... Grin)με μια πρόκληση-πρόσκληση:επειδή προφανώς δεν είσαι "wannabe" μουσικός αλλά έχεις άποψη και γνώση παίξε εσύ το κομμάτι και δώσε την προσωπική σου άποψη!Θα είχε πολύ ενδιαφέρον πιστεύω να το κάνουν αυτό και άλλοι γιατί  πιστεύω-ελπίζω πως κάθε εκτέλεση θα είναι διαφορετική και με προσωπικότητα.

Είμαι μόλις 22 χρονών φίλε και θα ήταν το λιγότερο προσβολή προς μεγαλύτερους και εμπειρότερους να δηλώνω Μουσικός. Μη ξεγελιόμαστε. Άλλο ευγενικός και άλλο Μουσικός.  ;)

Αποσυνδεδεμένος MichaelYiochalas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Gary Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.
« Απάντηση #10 στις: 17/09/08, 00:06 »
Καλησπερα και απο μενα παιδες!!
Λοιπον επειδη απο το πρωι παρακολουθησαμε μια μαχη για το συγκεκριμενο βιντεακι( οσοι ησασταν μεσα προφανως καταλαβαινετε τι εννοω...) θα ηθελα απλως να εκφρασω και τη δικη μου αποψη, ηρεμα και χωρις υπερβολες...Καταρχας ο εκνευρισμος του φιλου κατ'εμε ειναι εν μερει δικαιολογημενος, αφου ο φιλος Δρακουμελ του εξαπελυσε μια κριτικη-επιθεση που ηταν αχρειαστη...Εδω περα θελω να πιστευω πως ολοι ειμαστε μια μεγαλη παρεα που εχουμε την κοινη μας αγαπη για την εξαχορδη...Δεν υπαρχει λογος ενα παληκαρι να κανει τον κοπο να ανεβαζει βιντεο και να παιρνει απαντηση του στυλ, θα σε προσγειωσω αποτομα κτλ κτλ... Τελειωνω εδω...
Οσο για το παιξιμο σου φιλε μου (ως οπαδο του Σουηδου βιρτουοζου) μου αρεσε παραααα πολυ!! Προφανως και εχεις ξοδεψει ωρες και ωρες εξασκουμενος!! Και ειδικα τα sweep σου χαρακτιριζονται απο "ρεουσα κινηση"( και δεν κανεις και γαργαρα νοτες) γεγονος που κανει το παιξιμο σου ακομα πιο ενδιαφερον...Για τα 2,3 bend που ψιλοεφυγαν απο το pitch δεν ασχολουμαι, ειναι καθαρα θεμα αυτοσυγκεντρωσης...Αλλα οταν παιζεις backing track Gary Moore ειναι καλο, δεδομενου του επιπεδου σου, να τα προσεχεις!!
Κατα τα αλλα δε με κουρασε καθολου keep on!! (θα ηθελα ομως να σε ακουσω και κατι σε στυλ Gilbert η Symphony X (Romeo)
Κλεινοντας να σου επισημανω κατι...Kαλο ειναι οταν απαντας σε σχολια που σου γινονται, να μη χρισημοποιεις φρασεις του στυλ "κοιτα ποσο κολλαει αυτο που εκανα" η "πιστευω πως ειναι αυτοσχεδιασμος χωρις λαθη..κτλ..."
Θα στο πω ωμα ( με καθε φιλικη διαθεση) σε κανει να φαινεσαι λιγο καβαλημενος...
Ευχαριστώ για τα καλά λόγια!
    Για το τελευταίο που λες προφανώς παρεξήγησες.Εννοούσα ότι εγώ ευχαριστήθηκα τον αυτοσχεδιασμό.Και προφανώς πιστεύω ότι αυτά που έκανα κολλούσαν!Αμαδεν το π[ίστευα δεν θα το ανέβαζα.Αλλά αυτό είναι η δική μου άποψη.Απο 'κει και πέρα δέχομαι κριτική.Όταν λέω λάθη εννοώ λάθος νότες,φάλτσα κτλ.Αυτό που λες για τα bends πάντως με ενδιαφέρει.Αν γίνεται και δεν είναι κόπος,μήπως μπορείς να μου πεις συγκεκριμένα σημεία,δίνοντας μου χρονικές συντεταγμένες?Να πω πάντως κάτι που δεν είναι προς τιμήν μου...η κιθάρα εχμ...δεν είναι και πολύ καλά κουρδισμένη...χεχεχε !;D
    Symphony X!Θεικό συγκρότημα!Πραγματικά η εξέλιξη του νεοκλασικού-prog ήχου!Σκοπεύω να ανεβάσω κάτι όταν ξαναπιάσω κιθάρα γιατί τώρα ασχολούμαι με το βιολί.Τεσπα,σε χαιρετώ!
Arpeggios from Hell

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Gary Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.
« Απάντηση #11 στις: 17/09/08, 18:09 »
Καλησπερα και παλι φιλε Michael...Καταρχας ζητω συγγνωμη αν παρεξηγησα τα λεγομενα σου ολα οκ..! Απλα θα πω οτι δεν πιστευω να εισαι "ψωνιο" γιατι απο το γραψιμο σου διακρινω εναν ανθρωπο καλλιεργημενο που ναι μεν ξερει οτι εχει γνωσεις, αλλα θελει να τισ επεκτεινει κιολας...
Κατα δευτερον ενα πολυ μεγαλο μπραβο σε σενα, διοτι αφιερωνεις χρονο και απαντας στον καθενα απο μας ξεχωριστα! Σε τιμα πραγματικα...Παμε παρακατω τωρα!
Πολυ ευχαριστως να σου πω επακριβως τα σημεια!! Δυο σημειακια ειναι τπτ το ιδιαιτερο...
Στο 25ο δευτερολεπτο και στο 47ο ηταν λιγο ασταθη και λιιιιιιγο πιο πανω απο το pitch...Λεπτομερειες θα μου πεις...Γενικα αν εβαζες στα bend σου λιγο περισσοτερο vibrato, θα σουν τελειος, οχι πως τωρα ηταν ασχημο στα ειπα και πριν!!
Τελος να κλεισω με μια προειδοποιηση: ποτε μην αφησεις ξανα μια Malmsteen Strat ξεκουρδιστη γιατι μπορει να ερθει ο Yngwie στο δωματιο σου καθως κοιμασαι και να σε τιμωρησει..!!!


Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Gary Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.
« Απάντηση #12 στις: 18/09/08, 00:14 »
τσου....υπάρχουν άπειρες εκτελέσεις ανάμεσα στα μάτια του συγκεκριμένου κομματιού...
Και υπάρχουν άπειρες εκτελέσεις/καρικατούρες/κακέκτυπα που κάνουν αυτό που βλέπω να κάνεις και εσύ...την εύκολη λύση...
Αν νομίζεις πως είναι τόσο έυκολο τότε γιατί τα σηκώματα σου ήταν λάθος? και γιατί δεν υπάρχει ούτε μια φράση σε αυτό που ανέβασες? δεν ήθελες? ε τότε έκανες λάθος εκφραστικό, καλλιτεχνικό, εγκεφαλικό και ανθρωπιστικό....
Εγω λεω πως δε μπορείς και απλά τώρα παραμυθιάζεις εδώ τον κόσμο που κοιτάει με δέος κάτι που δε μπορεί να κάνει στην κιθάρα αλλά στην ουσία του είναι άχρηστο....υπάρχουν βέβαια και άλλοι που ξέρουν τι ακούν....
Και λέω πως δε μπορείς γιατί απλά αν δε μπορείς να καταλάβεις τι κάνεις λάθος (πχ στα σηκώματα) τότε πως γίνεται να το διορθώσεις???
Δυστυχώς είμαι απο τους λίγους που λένε τα πράγματα όπως είναι γιατί οι περισσότεροι λένε απλά "δε βαριέσαι...." ...εντάξει...επειδή εγώ λοιπόν είμαι άνεργος αυτη τη στιγμή και βαριέμαι ...τα λέω...γιατί απλά δε μ'αρεσει να μου το παίζουν μάγκες στα γυναικόπαιδα ....
Τέλος πάντων φίλε μου....συνέχισε αυτό που κάνεις....απλά σκέψου για λίγο τι είναι αυτό που κάνεις και λυπήσου τους υπόλοιπους που δε φταίνε σε τίποτα να ακούν για τα προβλήματα που έχουν στο Κολωνάκι και πόσο ωραίο μαλλί έχει η ποπίτσα και το πόσο μπρατσαράς είναι ο γιώργος....
ήμαρτον πια....








Η κριτική μου.....
Ωραία sweep κάνεις ...μπράβο, μακάρι να έκανα και εγώ τέτοια sweep...αλλά σαν ύφος νομίζω το έχασες τελειώς το κομμάτι....
Επίσης κάτι που θα έπρεπε να είχες παρατηρήσει πρώτος εσύ σαν μουσικός είναι πως στο παίξιμο σου δεν υπάρχουν φράσεις....πως να μιλήσεις χωρίς φράσεις?
Κάποια σηκώματα σου ήταν λίγο off..
Για τον ήχο σου δε νομίζω πως πρέπει να γίνει λόγος εφόσον δε προσπάθησες για την ηχογράφηση αλλά για το παίξιμο...
Πάντως για την ιστορία και μόνο αν το ακούσεις 2-3 φορές ο ήχος γίνεται λίγο ενοχλητικός ΜΕΣΑ ΑΠΟ το παίξιμο σου καθώς επικεντρώνεσαι υπερβολικά στα ίδια σηκώματα και στεκεσαι πάντα στις ίδιες νότες με αποτέλεσμα να αποτυπώνεται, με απλά λόγια, ένα άσχημο βουητό για το οποίο δεν φταίει καθόλου ο ήχος σου αλλά το παίξιμο σου...
Μια φιλική συμβουλή θα ήταν να μην προσπαθείς να υπάρχει παντα η κιθάρα σου σε αυτό που ακούγεται σαν τον εγωιστή που ανοίγει το στόμα του κ δεν αφήνει κανέναν άλλο να μιλήσει....έτσι θα σπρώξεις τον εαυτό σου παίζει φράσεις και να υπάρχει κάποιο νόημα σε αυτό που παίζει, αντί να είναι φλύαρο αυτό που ακούγεται....στο κάτω κάτω δε νομίζω να έχεις και τόση εμπειρία ώστε να προλαβαίνεις καν να σκεφτείς τι θα παίξεις, γιατί ακόμα και στον αυτοσχεδιασμό κάτι σκέφτεσαι...
Αποτέλεσμα αυτού του λάθους είναι το να ανακυκλώνεις τα ίδια στο παίξιμο σου και ορισμένα πράγματα που ενδεχομένως να τύχει να κάνεις λάθος, να τα επαναλάβεις ξανά και ξανά και ξανά...χωρίς όμως να δίνεις στον εαυτό σου την ευκαιρία να ακούσει τα λάθη που κάνει...

Επίσης reverb δεν υπήρχε με την έννοια του effe ...δε ξέρω πως του ήρθε και το είπε αυτός που το είπε...μάλλον κάπου μπλέχτηκατε με την αναφορά που έκανες για μένα :P

Και κάτι τελευταίο επειδή απο ότι συνέχεια λες και ο ίδιος αγαπάς τον malmsteen ....
Οποιοι τον σέβονται και τους αρέσει το κάνουν αυτό απο εκτίμηση για τα πράγματα που έχει γράψει και την εκτέλεση αυτών....
Προσπάθησε λοιπόν να με πιστεψεις για δικό σου καλό πως δεν υπάρχει ούτε ένας ...μα ούτε ένας οπαδός του malmsteen που θα άντεχε να τον δει να παίζει αυτό το κομμάτι live και κατα συνέπεια να αυτοσχεδιάζει.....έχεις ιδέα πόσο κράξιμο τρώει στα live για την ακατάσχετη φλυαρία του και το "απρεπες" παίξιμο?
Μάλλον όχι....κακός συνδιασμός είναι οι λέξεις και φιλικά λοιπόν, πρόσεξε γιατί ο malmsteen που εισπράττει αυτά απο τον κόσμο έχει και κάποιους να τον δοξάζουν για αυτά που έχει γράψει γιατί απο παίξιμο έχει φλομώσει ο τόπος......
Συμπέρασμα....το παίξιμο αυτό χωρίς "background" είναι τόσο μα τόσο του κιλού όσα και τα video με arpeggio στο youtube....
Δεν είναι όμως αυτό η κιθάρα....
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Gary Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.
« Απάντηση #13 στις: 18/09/08, 07:14 »
Πάντως, και αρκετοί μίλησαν για παραπάνω reverb να σας πώ ότι ο Gary Moore έχει τρία πεταλάκια (2 Lexicon & 1 Boss) ΠΡΙΝ τον ενισχυτή....
Καλός ο παίκτης λίγο κουραστικό όμως το άκουσμα.....


Αποσυνδεδεμένος MichaelYiochalas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Gary Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.
« Απάντηση #14 στις: 18/09/08, 19:24 »
Καλησπερα και παλι φιλε Michael...Καταρχας ζητω συγγνωμη αν παρεξηγησα τα λεγομενα σου ολα οκ..! Απλα θα πω οτι δεν πιστευω να εισαι "ψωνιο" γιατι απο το γραψιμο σου διακρινω εναν ανθρωπο καλλιεργημενο που ναι μεν ξερει οτι εχει γνωσεις, αλλα θελει να τισ επεκτεινει κιολας...
Κατα δευτερον ενα πολυ μεγαλο μπραβο σε σενα, διοτι αφιερωνεις χρονο και απαντας στον καθενα απο μας ξεχωριστα! Σε τιμα πραγματικα...Παμε παρακατω τωρα!
Πολυ ευχαριστως να σου πω επακριβως τα σημεια!! Δυο σημειακια ειναι τπτ το ιδιαιτερο...
Στο 25ο δευτερολεπτο και στο 47ο ηταν λιγο ασταθη και λιιιιιιγο πιο πανω απο το pitch...Λεπτομερειες θα μου πεις...Γενικα αν εβαζες στα bend σου λιγο περισσοτερο vibrato, θα σουν τελειος, οχι πως τωρα ηταν ασχημο στα ειπα και πριν!!
Τελος να κλεισω με μια προειδοποιηση: ποτε μην αφησεις ξανα μια Malmsteen Strat ξεκουρδιστη γιατι μπορει να ερθει ο Yngwie στο δωματιο σου καθως κοιμασαι και να σε τιμωρησει..!!!
   Χμμμ...θέλει προσοχή ο Σουηδός...LOL! ;D
   Στα σημεία πράγματι έχεις δίκιο.Και στο τέλος,στις τελευταίες νότες το άκουσμα είναι περίεργο.Γενικά έχω ένα θεματάκι με την σολ χορδή...Την νιώθω πολύ χαλαρή και ασταθή...
   Τεσπα,thanx για την βοήθεια!Rock on!
    Προς Drakoumel:ρε "μάγκα",δεν αφήνεις εμένα καλύτερα που δεν ξέρω να κάνω σηκώματα( ;D χτύπα τον δρακουμέλ!),ξέρω μια άχρηστη τεχνική,το sweep( ;D μη τον λυπάσαι!),δεν ξέρω από μουσική( ;D τσάκισε τον λεβέντη μου!),δεν ξέρω να φτιάχνω φράσεις( ;D λιώσ'τον!),ειμαι μουσικώς αναλφάβητος( ;D δώώώσε δρακουμέλ!) να ασχοληθείς λίγο με κάποια στοιχειώδη τεχνικά ζητήματα και να σουλουπώσεις το "παίξιμο" σου?Την "κουλαμάρα" από την οποία πάσχεις δύσκολα την αντέχει κανεις,ειδικά όταν επιλέγεις να διασκευάσεις κομμάτια όπως το black diamond και επειδή δεν ξέρεις να παίζεις κιθάρα πετσοκόβεις το σολο και το πέρασμα με pedal νότες πριν από αυτό.Μουσικό Κρεοπωλείο-Σφαγείο ο Δρακουμέλ:επειδή δεν μπόρεσε να φάει τα στρουμφ αποφάσισε να καταβροχθήσει μουσικά κομμάτια. :P Βεβαίως η κατάσταση σώζεται καθώς με πέντε νταλίκες να ξεφορτώνουν reverb και την Συμφωνική του Λονδίνου σε backing trackτο παίξιμο σου ακούγεται πολύ λιγότερο και άρα το άκουσμα κερδίζει πόντους.Είναι αυτό που είχε πει ο Λαζόπουλος για την Ντενίση:το τρένο παίζει καλύτερα από αυτήν!Ίδια περίπτωση καρμπον:το backing track μαμάει!Αφαίρεσε όμως την κιθάρα σου αν θέλεις... :P
    Στην κριτική την οποία μου κάνεις δεν έχω κάτι να απαντήσω.Ο οποιοσδήποτε καταλαβαίνει ότι δεν έχεις ίχνος αντικειμενικότητος ανω αντιθέτως είσαι πλήρης προκαταλήψεως και κακής διαθέσεως,λόγω της διαμάχης την οποία εσύ ξεκίνησες και που ανάγκασε τον admin να στείλει ολόκληρη "συζήτηση" 3 σελίδων στον κάδο.Επίσης,λόγω του προσώπου που έδειξες σε αυτήν την περίπτωση(πχ χρησιμοποίηση πολιτικών αναφορών,ψευδολογία,προπαγάνδα κτλ κτλ)κατάλαβα πως δεν αξίζεις προσοχή και απαντήσεις σε αυτά που λες.Επίτρεψε μου λοιπόν να σε "γράφω" απο 'δω και πέρα.Νομίζω είναι αναφαίρετο δικαίωμα μου να κάνω αυτό το τραγικό για την προσωπικότητα και την μουσική μου πορεία και μάθηση λάθος. ;)   

Δυστυχώς είμαι απο τους λίγους που λένε τα πράγματα όπως είναι γιατί οι περισσότεροι λένε απλά "δε βαριέσαι...." ...εντάξει...επειδή εγώ λοιπόν είμαι άνεργος αυτη τη στιγμή και βαριέμαι ...τα λέω...γιατί απλά δε μ'αρεσει να μου το παίζουν μάγκες στα γυναικόπαιδα









   Αν κατάλαβα καλά αυτοί που έχουν εκφραστεί θετικά για την διασκευή και που διαφωνούν μαζί σου είναι τα γυναικόπαιδα και εγώ τους το παίζω μάγκας. :o ??? :P Μπράβο μεγάλε...ξεπέρασες τον εαυτό σου... :P Άμα o φανατισμός και η προσβλητικότητα ήταν χώρα θα ήσουν η Κίνα...έχεις ξεφύγει μεγάλε...σύνελθε... ::)
Arpeggios from Hell

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Gary Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.
« Απάντηση #15 στις: 18/09/08, 20:33 »
Ρε παλικάρι μου...εσύ δε το ανέβασες εδωπέρα για να σου κάνουμε κριτική?
Πάρτη λοιπόν....αυτα που έγραψα πιο πάνω είναι.....μα τον Τουτατή....δε δέχεσαι τίποτα...δε σου φταίω εγώ...

Για το Black Diamond....να'σαι καλά που το άκουσες!
Μέσα στη φούρια σου όμως ξέχασες να δεις την ημερομηνία παλικάρι!!!! αυτό για να δεις πως εκτείθεσαι! ΠΑΛΙ!!!

Το backing track μαμάει? σ'ευχαριστώ φίλε μου...δικό μου ήταν εκτός απο τα πλήκτρα!!!!
Να'σαι καλά και πάλι!!!
Εγώ πάντως πιστεύω πως είναι χάλια....πάνε κ κάτι χρόνια απο τότε...λογικό είναι...
α...δώσε μου το mail σου να σου στείλω τίποτε φωτογραφίες που ήμουν μικρός στην κολυμπήθρα, για να έχεις να λες "κοιτάχτε τον που δε ντρέπεται να κυκλοφορεί γυμνός"!
....να'σαι καλά και πάλι....


Μάθε να δέχεσαι την κριτική....εφόσον εσύ τη ζητάς...
Δε λέω ΤΙΠΟΤΑ χωρίς να το δικαιολογώ...
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: Gary Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.
« Απάντηση #16 στις: 18/09/08, 22:36 »
Μήπως η συζήτηση έχει ξεφύγει πολύ ???
Οι προσωπικές επιθέσεις χαλάνε το θέμα , το αποπροσανατολίζουν και είναι έξω απο τους κανονισμούς τους οποίους όλοι πρέπει να σέβονται .Δεν είναι κρίμα θέματα που έχουν ενδιαφέρον να καταλήγουν έτσι ??
Παρακαλώ να σεβαστείτε τους κανονισμούς ,αλλιώς θα σβήνονται ότι τους παραβαίνει.

Αποσυνδεδεμένος Boogieman (του Kithara.gr!!!)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Αυτός στο Noiz.gr είναι άλλος!!!
    • Προφίλ
Απ: Gary Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.
« Απάντηση #17 στις: 18/09/08, 22:41 »
Μου άρεσε αυτή η εκδοχή σε αυτό το κομμάτι.

Γενικά τέτοιους πειραματισμούς τους επικροτώ.

Τώρα κιθαρίστικα , ε...εντάξει...το μόνο σίγουρο άρεσε δεν άρεσε σε κάποιους είναι ότι το κατέχεις το άθλημα.
Υπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν όσα βλέπουν και άνθρωποι που βλέπουν όσα καταλαβαίνουν.

Αποσυνδεδεμένος MichaelYiochalas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Gary Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.
« Απάντηση #18 στις: 18/09/08, 22:47 »
Μήπως η συζήτηση έχει ξεφύγει πολύ ???
Οι προσωπικές επιθέσεις χαλάνε το θέμα , το αποπροσανατολίζουν και είναι έξω απο τους κανονισμούς τους οποίους όλοι πρέπει να σέβονται .Δεν είναι κρίμα θέματα που έχουν ενδιαφέρον να καταλήγουν έτσι ??
Παρακαλώ να σεβαστείτε τους κανονισμούς ,αλλιώς θα σβήνονται ότι τους παραβαίνει.
 Περιμένω πως και πως φίλε Θοδωρή να γίνει αυτό που λες.Βαρέθηκα να είμαι αναγκασμένος να ανεβάζω κάτι ΓΙΑ ΚΡΙΤΙΚΗ και να καταλήγει αρένα με προσωπικές επιθέσεις και προσβλητικό λόγο και στην ουσία καθόλου κριτική.Διότι οι προσβολές και η απαξίωση,ακόμα και για το παίξιμο(αλλά και σε προσωπικό επίπεδο,ακόμα και για τα πολιτικά) δεν είναι κριτική.Είναι απλώς προσβολές και απαξίωση.Την κριτική κάποιος την κάνει για να βοηθήσει υποτίθεται,οπότε προσπαθει να μην είναι δηκτικός αλλά διαλλακτικός,ώστε να τον ακούσει ο άλλος.Δεν είναι υποχρωση κανενός να ανέχεται "κριτικές" σαν του drakoumel και να απαντάει σε κάθε του επίθεση.Ελπίζω να γίνει κάτι από την μεριά των admins ώστε να επανέλθει το θέμα σε μουσική βάση.Δεν πάει άλλο αυτή η κατάσταση.
Arpeggios from Hell

Αποσυνδεδεμένος MichaelYiochalas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Gary Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.
« Απάντηση #19 στις: 18/09/08, 23:33 »
Μου άρεσε αυτή η εκδοχή σε αυτό το κομμάτι.

Γενικά τέτοιους πειραματισμούς τους επικροτώ.

Τώρα κιθαρίστικα , ε...εντάξει...το μόνο σίγουρο άρεσε δεν άρεσε σε κάποιους είναι ότι το κατέχεις το άθλημα.
  Ευχαριστώ φίλε!Κάνω αυτό που μπορώ και με εκφράζει,από 'κει και πέρα ο καθεις με τα γούστα του.Ας με βγάλουν και "κουλό",άποψη τους.
Εχω αρχισει να διασκεδαζω πολυ μ αυτο το thread.... >:D
  LOL!Επαναλαμβάνω,τα καλύτερα τα έχασες αλλά και τώρα δεν πάει πίσω! :PΑρένα,άρτος και θεάματα...μια χαρά ε? ;D
Arpeggios from Hell

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: Gary Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.
« Απάντηση #20 στις: 18/09/08, 23:35 »

   Ευχαριστώ φίλε!Κάνω αυτό που μπορώ και με εκφράζει,από 'κει και πέρα ο καθεις με τα γούστα του.Ας με βγάλουν και "κουλό",άποψη τους.

''κουλος'' δεν εισαι σιγουρα ! αναλωνεσαι ομως σε ανουσιες προστριβες...και ξοδευεις την ουσια  ;)

Αποσυνδεδεμένος MichaelYiochalas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Gary Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.
« Απάντηση #21 στις: 19/09/08, 00:17 »
  Θα επιμείνω να μην απαντώ σε σχόλια που δεν έχουν σχέση με την μουσική.
Arpeggios from Hell

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Gary Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.
« Απάντηση #22 στις: 19/09/08, 01:40 »
Aντε να ξαναγραψω παλι την αποψη μου μιας και σβηστηκε.Λοιπον..μιας κ ειμαι λιγο συντηρητικος τυπος πρεπει να πω οτι δεν μου αρεσε αυτη η εκτελεση.Για μενα ειναι "φλυαρος" αυτοσχεδιασμος..και υπερβολικα φορτωμενος.Οκ δλδ..βλεπω τεχνικη μεν..αλλα βλεπω ισως και καποια ελλειψη "εξυπνου" παιξιματος και λιγο της μελωδικοτητας.Βεβαια ολα αυτα διορθωνονται αν κανεις το δουλεψει..γιατι το να χεις και τεχνικη καλη δεν ειναι λιγο.

Γενικα..πιστευω οτι εισαι σε καλο δρομο..αλλα μην γινεσαι υπερβολικα τεχνικος..ειναι κατι κουραστικο και ο κοσμος αλλωστε απεχθανεται την επιδειξη.Η ουσια ειναι που μετραει.Μπορεις να παιξεις 3 νοτες και να σε ακουνε και να τρελαινονται?ε..αμα το αποκτησεις αυτο..σε συνδυασμο με την τεχνικη που εχεις θα γινεις αχτυπητος.Μεχρι τοτε keep walking.. 8)

Υ.Γ.:Xαρακτηριστικο παραδειγμα μελωδικου σολο για μενα -pink floyd-comfortably numb.Τοσο απλο..αλλα τοσο τελειο...
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Alex Flouros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 783
  • Φύλο: Άντρας
  • Seduce The Heaven
    • Προφίλ
    • Seduce The Heaven Official Webpage
Απ: Gary Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.
« Απάντηση #23 στις: 19/09/08, 02:33 »
Γεια σου και παλι Michael..
Χαιρομαι που υπαρχει λαμπα αυτη τη φορα στο βιντεο και βλεπουμε κατι.. :)

Χμμ..Ειμαι σε διλημα για το συγκεκριμενο..Ο λογος πολυ απλα ειναι οτι αυτο ειναι το κομματι που με εκανε να ενδιαφερθω για την κιθαρα και να ξεκινησω μαθηματα αμεσως..Εκει στο 1990..Οποτε οπως καταλαβαινεις εχει μεγαλη συναισθηματικη αξια για μενα ως εχει..Και δυστυχως η ευτυχως ανηκω στους ανθρωπους που πιστευουν πως καποια κομματια απλα δεν αλλαζονται..Anyway..
Αυτο που μπορω να κανω ειναι να κρινω το συγκεκριμενο βιντεο σαν αυτοσχεδιασμο καθαρα..Κατι που θα μπορουσες να παιξεις δλδ πανω απο ενα παρομοιο backing track δλδ που αν μην ειναι το συγκεκριμενο κομματι..
Σε αυτην την περιπτωση μπορω να σου πω πως η τεχνικη σου ειναι καλη...Τα sweep σου ακουγονται καθαρα κλπ..Και ακουγεται ευχαριστα το ολο αποτεμεσμα....
Οπως καταλαβαινεις μοιαζει αρκετα η κριτικη μου με το προηγουμενο βιντεο σου για το οποιο ειπα τη γνωμη μου..
Απλα οπως και εκει αν μπορουσα να σου πω κατι αυτο θα ηταν να δωσεις λιγο περισσοτερο βαση στην μελωδια και στην φρασολογια..Γιατι καλα τα sweep..Αλλα ως εχουν κανουν πολυ μονοδιαστατο το παιξιμο σου και αυτο ειναι ειναι μια αδυναμια που εγω τουλαχιστον εντοπιζω σε οτι εχεις κανει ποστ ως τωρα..

Δεν ξερω αν θα σου φανει καπως σκληρο αυτο που θα πω τωρα..Δεν εχω καμια διαθεση να σε κραξω η να τσακωθω μαζι σου..Ειναι απλα κατι που θα ελεγα σε οποιον ζηταγε την ειλικρινη αποψη μου και ειχα αυτα που μας προσφερεις για να κρινω..Απλη φιλικη συμβουλη γιατι προσπαθω να δω λιγο παραπερα απο το συγκεκριμενο βιντεο..
Και αυτη ειναι: Ξεκολα λιγο απο τον Malmsteen..  :)
Δεν λεω..Θεος ο τυπος..Προσωπικα τον προσκυναω οτι και να λεει ο καθενας..
Αλλα ειλικρινα εχει πηξει ο τοπος στους κλωνους του..Και δυστυχως μου φενεται οτι προς τα εκει οδευεις..
Αν ο λογος που παιζεις ειναι απλα ενα hobby και θες να παιξεις μια μερα σαν τον Μalmsteen για προσωπικη σου ευχαριστηση τοτε πασο..Κανενα προβλημα..
Αλλα αν πρεπει να σε κρινω/ουμε σαν αυτονομο κιθαριστα που θα μπορουσε καλλιστα να εχει μελλον στον χωρο,τοτε το να εισαι κλωνος οποιουδηποτε κιθαριστα ειναι κακο..Eνας Malmsteen,Vai,Satriani,SRV,Gary Moore και ουτο καθεξης υπαρχει στον πλανητη..
Εχεις το ταλεντο και την δυνατοτητα να παιξεις..Κατεχεις ηδη και καποιες δυσκολες τεχνικες που αλλοι δεν μπορουν να αγγιξουν..
Καλο θα ηταν να παρεις αυτες τις δυνατοτητες και να τις αναπτυξεις με φρασολογια,εκφραση,συναισθημα,αφθονος ο χωρος για εμπλουτισμο..
Και πανω απ'ολα,ολα αυτα που θα βγουν ως αποτελεσμα,να ειναι κατι "δικο σου"..Με το δικο σου στυλ..Σε ολους τους κιθαριστες φαινονται ξεκαθαρα οι επηροες..Ολοι εχουμε προτυπα..Δεν ειναι κακο..Αλλα μπορεις να εχεις δικο σου χαρακτηρα στο παιξιμο με λιγη προσπαθεια..

Anyway..Μαλλον το κουρασα το θεμα..
Ελπιζω απλα να καταλαβεις πως οτι σου λεω,το λεω πραγματικα με καλη προθεση..
Καλα παιξιματα..
Αlex

BTW:Ειχα ηχογραφησει ακι εγω καποτε μια version του συγκεκριμενου κομματιου..Αλλα οπως θα διαπιστωσεις αν το ακουσεις ειναι αρκετα κοντα στο original..Ειπαμε..Για μενα δεν αλλαζουν αυτα.. :)
http://www.musicv2.com/listen.php?m=9686

Αποσυνδεδεμένος MichaelYiochalas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Gary Moore,Still Got the Blues for You,αυτοσχεδιασμός.
« Απάντηση #24 στις: 19/09/08, 09:04 »
Aντε να ξαναγραψω παλι την αποψη μου μιας και σβηστηκε.Λοιπον..μιας κ ειμαι λιγο συντηρητικος τυπος πρεπει να πω οτι δεν μου αρεσε αυτη η εκτελεση.Για μενα ειναι "φλυαρος" αυτοσχεδιασμος..και υπερβολικα φορτωμενος.Οκ δλδ..βλεπω τεχνικη μεν..αλλα βλεπω ισως και καποια ελλειψη "εξυπνου" παιξιματος και λιγο της μελωδικοτητας.Βεβαια ολα αυτα διορθωνονται αν κανεις το δουλεψει..γιατι το να χεις και τεχνικη καλη δεν ειναι λιγο.

Γενικα..πιστευω οτι εισαι σε καλο δρομο..αλλα μην γινεσαι υπερβολικα τεχνικος..ειναι κατι κουραστικο και ο κοσμος αλλωστε απεχθανεται την επιδειξη.Η ουσια ειναι που μετραει.Μπορεις να παιξεις 3 νοτες και να σε ακουνε και να τρελαινονται?ε..αμα το αποκτησεις αυτο..σε συνδυασμο με την τεχνικη που εχεις θα γινεις αχτυπητος.Μεχρι τοτε keep walking.. 8)

Υ.Γ.:Xαρακτηριστικο παραδειγμα μελωδικου σολο για μενα -pink floyd-comfortably numb.Τοσο απλο..αλλα τοσο τελειο...


   Δεν είναι θέμα συντηρήσεως.Δεν σου άρεσε επειδή δεν σου άρεσε.Τέλος.Δηλαδή εγώ τι είμαι?Προοδευτικός?LOOOL! ;D Απλώς,είναι θέμα γούστου.Η μελωδικότητα όμως δεν είναι κάτι τόσο υποκειμενικό όσο η γενική εντύπωση.Είναι αλήθεια ότι με την μελωδικότητα έχω λίγο επιφανειακή σχέση,αν και σε αυτό το βίντεο πιστεύω ότι υπαρχει και αυτό το στοιχείο.ίσως τα αρκετά τεχνικά περάσματα δημιούργησαν λανθασμένη εντύπωση.όχι ότι είναι το πιο μελωδικό σολο του κόσμου αλλά όχι και ότι δεν υπάρχει καθόλου μελωδία!Πάντως σίγουρα θέλω δουλειά,όχι μόνο στην μελωδικότητα αλλά και στην τεχνική.Διότι το "keep walking" είναι η ουσία του όλου πράγματος.Μακάρι να το ακολουθούσαν αυτό και οι καταξιωμένοι κιθαρίστες που όλοι θαυμάζουμε!Cheers!
Εμένα γενικά μου άρεσε πάντως (ή καλύτερα, δεν με χάλασε τόσο), αν και πλέον ειναι το video είναι unavailable. (why?)
Καλή είναι και κάποια τεχνική που και που, δεν κάνει κακό.
Παρατηρώ όμως ότι συχνά υπάρχει μια τάση "αρνητικότητας" by default, κάθε φορά που ανεβαίνουν τέτοια κομμάτια.
Μερικές φορές είναι καλόπιστη και ειλικρινής, μερικές προέρχεται από το "όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια".

υγ: Βρε συ stagpo, τι κόλλημα έχεις φάει με τα πολιτικά σε αυτό το thread? Δεν έγινε καμιά αναφορά σε αυτά, οπότε είναι λίγο εκτός θέματος αυτά τα posts.  ???





   Καμιά φορά το βγάζει αυτό το μην.Η λύση είναι να κάνεις copy το link και ύστερα paste στην μπάρα πάνω,χειροκίνητα δηλαδή!
Η τεχνική είναι απαραίτητη κατα την γνώμη μου,δεν μπορεί να είναι επιλογή κάποιου να μην έχει τεχνική.όχι να shred-άρει,απλά να έχει πολλά εκφραστικά μέσα στην διάθεση του.
   Η αρνητική στάση εκ προϊμίου που λες,πράγματι,απ' 'ο,τι κατάλαβα,υφίσταται.Δεν θέλω να σχολιάσω αυτό που λες για τις "αλεπούδες" γιατί δεν θέλω να προκαλέσω πάλι "εξέγερση",ένα μόνο θα πω:"ξύδι". ;)
   Τεσπα,ευχαριστω για την κριτική!Rock on!


υγ: Βρε συ stagpo, τι κόλλημα έχεις φάει με τα πολιτικά σε αυτό το thread? Δεν έγινε καμιά αναφορά σε αυτά, οπότε είναι λίγο εκτός θέματος αυτά τα posts.  ???






    Ο συγκεκριμένος προκαλέι συνεχώς προκειμένου κάποια στιγμή να του απαντήσω,να γίνει χαμός στο thread και τελικά να διαγραφεί όλο.Αυτός είναι ο στόχος του.Έχω κάνει ήδη 2 αναφορές στους admins σχετικές με την παραπομπή που δίνει και το σχόλιο του αλλά μέχρι στιγμής δεν έχει γίνει τίποτα.Πιστεύω πως κάποια στιγμη θα διαγραφεί το σχόλιο του.Εάν πράγματι οι admins δεν θέλουν άσχετα με τα εκάστοτε topics σχόλια και εντάσεις ή πολιτικές αναφορές θα το διαγράψουν.Εμένα ολόκληρο thread στην ενότητα "τρόποι παιξίματος και τεχνικές" μου το διέγραψαν,επειδή υμνούσα τον Malmsteen.Εδώ θα κάνουν το ίδιο,όταν μάλιστα βλέπουν πως υπάρχει συνεχής μονομερής πρόκληση για ΠΟΛΙΤΙΚΑ?ή πάει ανάλογα με τις συμπάθειες και το ποιός είναι πιο παλιός?Δεν το πιστεύω,γιαυτό και κάνω τις αναφορές.
Γεια σου και παλι Michael..
Χαιρομαι που υπαρχει λαμπα αυτη τη φορα στο βιντεο και βλεπουμε κατι.. :)

Σε αυτην την περιπτωση μπορω να σου πω πως η τεχνικη σου ειναι καλη...Τα sweep σου ακουγονται καθαρα κλπ..Και ακουγεται ευχαριστα το ολο αποτεμεσμα....



http://www.musicv2.com/listen.php?m=9686

   Ευχαριστώ για τα καλά λόγια Alex!Εννοείται όμως "keep walking",όπως είπώθηκε και πιο πάνω.Ο αγώνας για καλύτερη τεχνική δεν τελειώνει ποτέ,και αυτό ισχύει για όλους,ακόμα και για τον Yngwie,τον Michael Romeo,τον Vai,τον Satriani,τον Petrucci,κτλ.
Arpeggios from Hell

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
7828 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/09, 22:05
από Alex Flouros
3 Απαντήσεις
2484 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/08, 19:17
από Lo.Lee.Ta
2 Απαντήσεις
3783 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/09, 17:22
από Alex Flouros
3 Απαντήσεις
2576 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/10/09, 13:54
από slideguitar
8 Απαντήσεις
3549 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/10, 18:13
από let me know 796
17 Απαντήσεις
5395 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/10, 15:49
από P.D.L.
68 Απαντήσεις
17618 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/12, 12:58
από djkostas
12 Απαντήσεις
4688 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/11, 14:03
από Johnie Darko
2 Απαντήσεις
2261 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/12, 10:46
από adr1anos
0 Απαντήσεις
1856 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/13, 10:18
από moorepanos