Ειδικά θέματα > Χορδές, πένες, αξεσουάρ

Τρίξιμο χορδών - νέα κιθάρα

(1/2) > >>

loomy:
Καλησπέρα σε όλους,
πήρα μια κλασική κιθάρα προχθές για να ξεκινήσει να μάθει ο κορούλα μου.
Η κιθάρα που πήρα είναι μια SEVILLA CG-20 μέγεθος 3/4.

Από την 1η μέρα που πήρα την κιθάρα η E (Μι μπάσο) έτριζε όταν έπαιζε ελεύθερη. Διαπίστωσα λοιπόν ότι ήταν πάρα πολύ κοντά στο 1ο τάστο.
Παράλληλα πήρα ένα σετ χορδές για τη δικιά μου κιθάρα (κλασική): https://www.nakas.gr/prd/savarez-510cr-cantiga-xordes-klasikis-kitharas

Δοκίμασα να τις περάσω στη νέα κιθάρα. Εκεί διαπίστωσα ότι έτριζε παραπάνω η E (περισσότερο) και η D.
Έχει κανείς κάποια ιδέα τι μπορεί να φταίει ? Είναι πρόβλημα στην κιθάρα? Θέλει κάποιο setup ?

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.
Δημήτρης.

Guitar Fan:
να την πας πίσω στο μαγαζί που την πήρες και να τους ζητήσεις να της κάνουν setup
κανονικά συμπεριλαμβάνεται με την αγορά
από που την πήρες;

αυτό συμβαίνει σχεδόν σε όλες τις καινούργιες κιθάρες.

loomy:
Την κιθάρα η αλήθεια είναι ότι δεν την πήρα από κατάστημα απευθείας αλλά από το e-shop του Naka.

Είχα μιλήσει με κάποιον και τον εμπιστεύτηκα ότι είναι μια καλή για τα χρήματά της επιλογή για ένα παιδί που δεν ξέρω αν τελικά θα της αρέσει για να επενδύσω παραπάνω χρήματα.

Θα δοκιμάσω τη Δευτέρα να επικοινωνήσω μαζί τους αν και επειδή είναι κλειστά τα μαγαζιά δεν ξέρω αν θα βγάλω άκρη...

panixgr:

--- Παράθεση από: loomy στις 21/03/20, 14:34 ---Καλησπέρα σε όλους,
πήρα μια κλασική κιθάρα προχθές για να ξεκινήσει να μάθει ο κορούλα μου.
Η κιθάρα που πήρα είναι μια SEVILLA CG-20 μέγεθος 3/4.

Από την 1η μέρα που πήρα την κιθάρα η E (Μι μπάσο) έτριζε όταν έπαιζε ελεύθερη. Διαπίστωσα λοιπόν ότι ήταν πάρα πολύ κοντά στο 1ο τάστο.
Παράλληλα πήρα ένα σετ χορδές για τη δικιά μου κιθάρα (κλασική): https://www.nakas.gr/prd/savarez-510cr-cantiga-xordes-klasikis-kitharas

Δοκίμασα να τις περάσω στη νέα κιθάρα. Εκεί διαπίστωσα ότι έτριζε παραπάνω η E (περισσότερο) και η D.
Έχει κανείς κάποια ιδέα τι μπορεί να φταίει ? Είναι πρόβλημα στην κιθάρα? Θέλει κάποιο setup ?

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.
Δημήτρης.

--- Τέλος παράθεσης ---

Δημήτρη, 69 ευρώ κάνει η κιθάρα. Πάρα και καλά που είναι αυτό το μοναδικό προβλημά της. Σετ απ για καινούργιο όργανο που λεει ο φίλος GF, ίσως σε ηλεκτρική, κανα μπρατσάκι, καμια γεφυρούλα που είναι 5 λεπτά δουλιά. Αλλαγή nut με την καμία,  ταστοδουλιές με τίποτε.

Εσένα θέλει πασιφανώς σήκωμα το nut απο την μπάσα μεριά, ή αλλαγή. Μπορείς και μόνος σου να το λύσεις με σκληρότερο σετ χορδών, ή και με γέμισμα της τρύπας με λίγο μαγειρική σόδα + super glue ρευστή, ελάχιστες ποσότητες.

loomy:
Καλημέρα και πάλι,
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

78 ευρώ παρακαλώ την πήρα όχι 69! Χαχα. Συμφωνώ ότι με μια αγορά με τόσα λίγα χρήματα δε μπορείς να περιμένεις και πολλά.
Από την άλλη φαντάσου ότι όχι απλά τρίζει, σχεδόν δεν ακούγεται ο ήχος του E (ειδικά με το νέο σετ).

@panixgr: Στην 1η πρόταση μου είπες όχι αλλαγή nut και στην από κάτω είπες σήκωμα ή αλλαγή nut. Γιατί η αλλαγή nut θα διόρθωνε το πρόβλημα? Και πώς θα σήκωνα μονόπλευρα το nut ?

Συνοψίζοντας στις συμβουλές σας:
1. Να δοκιμάσω πιο σσκληρές χορδές μήπως και λυθεί το πρόβλημα χωρίς καμία παρέμβαση στην κιθάρα,
2. Να δοκιμάσω να βάλω soda + super glue (ή αλλαγή του nut) όπως κάνει ο τύπος εδώ: https://www.youtube.com/watch?v=slCMkvEfK_U

Θέλοντας να αποφύγω το 2 θα δοκιμάσω πρώτα το (1) και θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα.

Δ.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View