Αποστολέας Θέμα: ΣΤΗΣΙΜΟ PC ΓΙΑ HOMERECORDING  (Αναγνώστηκε 5593 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dio21

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • ENA RIFF ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ!
    • Προφίλ
ΣΤΗΣΙΜΟ PC ΓΙΑ HOMERECORDING
« στις: 07/05/13, 13:13 »
Ποιά χαρακτηριστικά πρέπει ναχει καποιός πσ για μπορεί να δουλέψει σε homesudio???


Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: ΣΤΗΣΙΜΟ PC ΓΙΑ HOMERECORDING
« Απάντηση #1 στις: 07/05/13, 13:29 »
Βασικα χρειαζεσαι εναν καλο επεξεργαστη, RAM ( 4GB για x86 λειτουργικο, ενω για x64 σιγουρα πανω απο 4GB, εφοσον και το προγραμμα ηχογραφησης ειναι 64bit ) και τουλαχιστον εναν καλο σκληρο δισκο με μεγαλη ταχυτητα ( 7200RPM και πανω, μακρια απο Green/Οικολογικους σκληρους με μεταβλητη ταχυτητα ).

Περα απο τα τεχνικα χαρακτηριστικα ομως ( και το συνδυασμο ολων αυτων με συνεση ), θα πρεπει να υπολογιζεις και την αγορα αυθεντικων προγραμματων ηχου, μιας καλης καρτας ηχου, ενος καλου ζευγαριου nearfields monitors και τη διαμορφωση του χωρου σου για να ακους καλα.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος dio21

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • ENA RIFF ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ!
    • Προφίλ
Απ: ΣΤΗΣΙΜΟ PC ΓΙΑ HOMERECORDING
« Απάντηση #2 στις: 07/05/13, 14:59 »
Σευχαριστώ freemind για την απαντηση σου! :up :up :up
(Κάρτα ήχου,μόνιτορς,ακουστικά,κ πρόγραμμα ηχογράφησης υπάρχουν)

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: ΣΤΗΣΙΜΟ PC ΓΙΑ HOMERECORDING
« Απάντηση #3 στις: 07/05/13, 15:26 »
απ'όσα έχω δει μέχρι τώρα τα προγράμματα μουσικής χρησιμοποιούν μόνο έναν πυρήνα του επεξεργαστή.
οπότε προτίμησε επεξεργαστή με 2 ή το πολύ 4 πυρήνες. πιστεύω κ ένας i3 προηγούμενης γενιάς είναι υπέρ-αρκετός.

στο δικό μου pc (2500k υπερχρονισμένος στα 4.1 ghz) η χρηση του επεξεργαστή δεν ξεπερνάει ποτε το 20% όταν τρέχουν μουσικά προγράμματα.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: ΣΤΗΣΙΜΟ PC ΓΙΑ HOMERECORDING
« Απάντηση #4 στις: 07/05/13, 15:41 »
Εξαρταται τις παραγωγες που κανεις προφανως, ομως σιγουρα για απλα πραγματα, ενας i3 ειναι μια καλη και φτηνη επιλογη.

Οσο περισσοτερο ομως θα φορτωσεις με plug ins ενα DAW ( ιδιαιτερα τυπου Cubase/Logic/Ableton/Reason που στηριζεται πρωτιστως στους πορους του συστηματος ), τοσο πιο πολυ επεξεργαστικη ισχυ θα χρειαστεις.

Το ιδιο ισχυει και για τις συνθηκες ηχογραφησης. Αλλο να ηχογραφησεις 2 καναλια συγχρονως, αλλο 24 στα 48KHz/24bit.   ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος AlteredMind

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: ΣΤΗΣΙΜΟ PC ΓΙΑ HOMERECORDING
« Απάντηση #5 στις: 07/05/13, 17:14 »
Εδώ και μέρες ψάχνω στο φόρουμ για σχετικά θέματα και δεν ήθελα να ανοίξω καινούριο γιατί φοβάμαι μήπως είναι τελείως ηλίθια η ερώτηση μου. (Αν είναι άσχετη με το θέμα διαγράψτε την, αν και νομίζω ότι σχετίζεται).


Έχω μια κάρτα ήχου Esi ugm96 στην οποία καρφώνω πάνω μια κιθάρα Boss me 50 και ηχογραφώ μέσω reaper. Για κάποιο λόγο όμως για να πάρει σήμα το reaper πρέπει να ανοίξω το πρόγραμμα που συνόδευε την κάρτα ήχου UGM BAND λέγεται και είναι ψηφιακός ενισχυτής. ακόμη και αν βάλω ενισχυτή ως vst πάλι δεν παίρνει σήμα το ρεαπερ. Κάνω κάτι λάθος? Το προγραμματάκι αυτό (stand alone) δεν είναι άσχημο απλά χαλάει τους ήχους που φτιάχνω στην πεταλιέρα και δεν με βολεύει. Τι πρέπει να κάνω;
Πάρε απο το πρέπει το Ι και γδάρε το ίσα με το Π.

Οδυσσέας Ελύτης

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΣΤΗΣΙΜΟ PC ΓΙΑ HOMERECORDING
« Απάντηση #6 στις: 07/05/13, 17:21 »
μήπως είναι θέμα drivers....παίξε με τις ρυθμίσεις του reaper αφού κατεβάσεις τους asio4all φυσικά...

Αποσυνδεδεμένος AlteredMind

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: ΣΤΗΣΙΜΟ PC ΓΙΑ HOMERECORDING
« Απάντηση #7 στις: 07/05/13, 17:26 »
Έχω κατεβάσει το Asio4all. Αλλά στις επιλογές του reaper έχω επιλέξει το asio 2.0 esi ugm που μου βγάζει για την κάρτα. Να το αλλάξω. Επιπλέον έχω το θέμα, οτι όταν ηχογραφώ κάτι με backing track δεν ακούω αυτά που παίζω. Δεν έχω μονιτορ για κάποιο λόγο... Πρέπει να το γράψω όλο και να το ακούσω μετά.


Τώρα που το σκέφτομαι έχω και ένα άλλο προβληματάκι. (Οκ. Παραδέχομαι είμαι άσχετος απο αυτά!  ;D )
Πριν καιρό αγόρασα ένα midi keyboard το akai lpk25 για να ηχογραφώ κανένα πιανάκι που και που. Ξέρω να παίζω πιάνο αλλά έχω πελαγώσει με το πως χρησιμοποιούνται αυτά τα πραγματάκια για να ηχογραφήσεις κάτι ή για να τα χρησιμοποιήσεις για beats ή ως synths...

Πάρε απο το πρέπει το Ι και γδάρε το ίσα με το Π.

Οδυσσέας Ελύτης

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΣΤΗΣΙΜΟ PC ΓΙΑ HOMERECORDING
« Απάντηση #8 στις: 08/05/13, 00:11 »
για να ακούς αυτά που παίζεις πρέπει να πατήσεις ένα "μεγαφωνάκι" στη στήλη του καναλιού που ηχογραφείς...

Αποσυνδεδεμένος AlteredMind

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: ΣΤΗΣΙΜΟ PC ΓΙΑ HOMERECORDING
« Απάντηση #9 στις: 08/05/13, 01:07 »
To έχω υπόψη μου το κουμπί του μόνιτορ. Αλλά και με αυτό εξακολουθεί το πρόβλημα! Αν δεν ανοιξω το πρόγραμμα της κάρτας ήχου δεν ακούω τίποτα!
Πάρε απο το πρέπει το Ι και γδάρε το ίσα με το Π.

Οδυσσέας Ελύτης

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΣΤΗΣΙΜΟ PC ΓΙΑ HOMERECORDING
« Απάντηση #10 στις: 08/05/13, 01:59 »
οπότε προφανώς είναι θέμα ρυθμίσεων....το πρόγραμμα της κάρτας ήχου (αν δεν είναι απολύτως απαραίτητο για να λειτουργήσει, που δε το νομίζω) εξομαλύνει τις ρυθμίσεις και όλα δουλεύουν ρολόι....

πρέπει να βρεις τι "λείπει"...να το κάνεις χειροκίνητα...και έτσι όλα να δουλέψουν σωστά χωρίς αυτό το πρόγραμμα....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
39 Απαντήσεις
13638 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/08, 10:28
από Σκίρων
8 Απαντήσεις
4690 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/14, 16:01
από neeckos