Αποστολέας Θέμα: Συμβατοτητα προγραμματων σε LINUX?  (Αναγνώστηκε 10705 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ammon Jerro

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 413
  • Φύλο: Άντρας
  • Chaotic Good
    • Προφίλ
Καλησπερα παιδια.

 Εδω και 2 χρονια ηχογραφω μουσικη με χρηση cubase,reason και τελευταια λιγο easy drummer.
Λογω του τρελου bug-αρισματος και crash-αρισματος που πεφτει στα windows vista που χρησιμοποιω
σκεφτομαι την αλλαγη λογιμικου σε linux, ubuntu κι ετσι.

 Απαραιτητη προυποθεση για να το κανω αυτο ομως ειναι να μπορω να χρησιμοποιω τα ιδια ακριβως
προγραμματα με διαφορετικο λογισμικο.

Ξερει κανεις σας αν ειναι συμβατα τα εξης προγραμματα με τα linux?
  CUBASE
  REASON
  EASY DRUMMER

Προκαταβολικα ευχαριστω!
Boys believe nothing can hurt them. Grown men know better.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Συμβατοτητα προγραμματων σε LINUX?
« Απάντηση #1 στις: 16/11/10, 14:48 »
Aκριβώς το ίδιο λογισμικό δε θα βρείς, καθώς η λογική εγκατάστασης προγραμμάτων στο linux δεν έχει καμία σχέση με Windows. Ίσως να μπορείς να τα τρέξεις μέσω Wine. Για περισσότερα, δες εδώ:

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=548669

Πάντως, εγώ είμαι 2 χρόνια με την ίδια εγκατάσταση Vista x64 (αισίως Service Pack 2) και είμαι μια χαρά. Μήπως απλά έχεις φορτώσει με σαβούρα κατά καιρούς το PC...?
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Ammon Jerro

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 413
  • Φύλο: Άντρας
  • Chaotic Good
    • Προφίλ
Απ: Συμβατοτητα προγραμματων σε LINUX?
« Απάντηση #2 στις: 16/11/10, 14:54 »
Aκριβώς το ίδιο λογισμικό δε θα βρείς, καθώς η λογική εγκατάστασης προγραμμάτων στο linux δεν έχει καμία σχέση με Windows. Ίσως να μπορείς να τα τρέξεις μέσω Wine. Για περισσότερα, δες εδώ:

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=548669

Πάντως, εγώ είμαι 2 χρόνια με την ίδια εγκατάσταση Vista x64 (αισίως Service Pack 2) και είμαι μια χαρά. Μήπως απλά έχεις φορτώσει με σαβούρα κατά καιρούς το PC...?

Ευχαριστω πολυ mits@kos!!
Για το wine εχω ακουσει κατα καιρους.
Ειναι εξομοιωση windows απο τα linux right?
Θα ηθελα να ξερω ομως αν ειναι βαρυ για το pc(εννοω μην ανοιγω με αυτο κανα 2 προγραμματα και γονατιζει το pc).

Oσο τωρα για τη σαβουρα που λες...οχι δεν θα το ελεγα.
Τον υπολογιστη τον εχω μονο για ηχογραφησεις,αναπαραγωγη μουσικης και κατεβασμα μουσικης...
Boys believe nothing can hurt them. Grown men know better.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Συμβατοτητα προγραμματων σε LINUX?
« Απάντηση #3 στις: 16/11/10, 20:07 »
Δοκίμασε αυτό για αρχή: www.ardour.org
(δεν το εχω δοκιμασει ακομα)

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: Συμβατοτητα προγραμματων σε LINUX?
« Απάντηση #4 στις: 16/11/10, 20:08 »
το wine είναι σε beta έκδοση εδώ κ πολύ καιρό.. μπορείς να δοκιμάσεις το crossover, αλλά δεν αξίζει να τρέχεις προγράμματα ηχογράφησης μέσω προσομοιωτή "μπατζουριών". Θα έχεις προβλήματα.
τωρά: αντί του  cubase        =>ardour
                       EZ drummer=>hydrogen (ή αλλιώς η μπακαλίστικη τεχνική: γράφω midi στο guitar pro κ        το                                                          φορτώνω μετά στο DAW μου)
                        reason=> τσέκαρε αυτά εδώ:http://www.linuxdsp.co.uk/

αν θες κ άλλες πληροφορίες για τα περί ηχογράφησης μέσω GNU/Linux, εδώ θα βρίσκομαι ;)
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Συμβατοτητα προγραμματων σε LINUX?
« Απάντηση #5 στις: 16/11/10, 20:29 »
Δες και αυτό, πολύ καλό: http://lmms.sourceforge.net

Γενικά, για εναλλακτικά προγράμματα, δες http://alternativeto.net (πχ. γραψε cubase και στην λίστα που θα βγάλει πάτα Filter by platform και θέσε Linux)

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συμβατοτητα προγραμματων σε LINUX?
« Απάντηση #6 στις: 16/11/10, 20:37 »
Μη σε προβληματίζει το EZ Drummer.. Αργά ή γρήγορα θα καταλάξεις σε Addictive έτσι κι αλλιώς.. :P

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Συμβατοτητα προγραμματων σε LINUX?
« Απάντηση #7 στις: 16/11/10, 21:19 »
Καλησπερα παιδια.

 Εδω και 2 χρονια ηχογραφω μουσικη με χρηση cubase,reason και τελευταια λιγο easy drummer.
Λογω του τρελου bug-αρισματος και crash-αρισματος που πεφτει στα windows vista που χρησιμοποιω
σκεφτομαι την αλλαγη λογιμικου σε linux, ubuntu κι ετσι.

 Απαραιτητη προυποθεση για να το κανω αυτο ομως ειναι να μπορω να χρησιμοποιω τα ιδια ακριβως
προγραμματα με διαφορετικο λογισμικο.

Ξερει κανεις σας αν ειναι συμβατα τα εξης προγραμματα με τα linux?
  CUBASE
  REASON
  EASY DRUMMER

Προκαταβολικα ευχαριστω!


To linux ειναι σταθερο δεν χωραει αμφιβολια αλλα προσεξε μηπως καταληξεις να περνας τον περισσοτερο σου χρονο να το σεταρεις παρα να δουλευεις πανω σε αυτο.Υπαρχουν distros οπως πχ http://www.64studio.com/screenshots  το 64studio που ειναι καθαρα προσανατολισμενες για ηχογραφησεις και multimedia δουλιτσες τα οποια προσφερουν απιστευτα εργαλεια για free εφαρμογες.....κοιτα ομως μη σου βγει ο ανανιας στις ασυμβατοτητες με τις καρτες ηχου ή να τρεχεις καθε λιγο και λιγακι για λυσεις στα φορουμ και στον googlη.
Γνωμη μου ειναι αν θες να πας στην λυση linux να χρησιμοποιησεις μονο τα native προγραμματα γιατι αν πας στην λυση του wine ειναι πραγματικα σαν  να ριχνεις ζαριά μπορει για μια εφαρμογη να δουλευει για αλλη να μη δουλευει και να σου σπαει τα νευρα χωρις ελεος.
Για μενα οι καλυτερες λυσεις ειναι οι εξης:  η εχεις ενα μηχανημα pc με  windows μονο για ηχογραφησεις χωρις να μπανεις νετ η να εγκαθιστας προγραμματα περαν των μουσικων(ουτε ενα messenger που λεει ο λογος)...ωστε να κρατας την registry σε διαιτα και να περιοριζεις τον κινδυνο crasarismatos σημαντικα.........ή παιρνεις ενα mac και τελειωνεις για παντα με ολα.....εχει τα αντιστοιχα και μερικα καλυτερα προγραμματα για ηχογραφηση(βλεπε logic) τα προβληματα τελος αφιερωνεσαι μονο στις ηχογραφησεις σου...και αμα θες πατας και ενα partition με windows ωστε να τα εχεις και αυτα μεσα....ενα μηχανημα να τα κανει ολα και να συμφερει δηλαδη.....
Ειναι απιστευτα σπαστικο να θες να γραψεις κατι και αντι να κανεις δουλεια να παιζεις με τα προγραμματακια γιατι  δεν λειτουργουν ...τι πρεπει να κατεβασω που θα βρω τη λυση και σε ποιο φορουμ......πιστεψε με χανεις απιστευτες ωρες για το τιποτα.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συμβατοτητα προγραμματων σε LINUX?
« Απάντηση #8 στις: 17/11/10, 14:05 »
Φίλε έγω που είχα βάλει τα linux ubuntu δεν έβγαλα μεγάλη άκρη. Πρώτον γιατί πρέπει να έχουν βγει drivers για την κάρτα ήχου σου, δεύτερον τα προγράμματα ηχογράφησης (ardour κλπ) έχουν μειωμένες δυνατότητες σε σχέση με τα αντίστοιχα των windows, και τρίτον γιατί πρέπει να φας πολύ χρόνο πειραματισμού και εξοικείωσης που δεν ξέρω αν συμφέρει τελικά. Για τα windows έχουν βγει οδηγίες από διάφορα φόρουμ, για βελτιστοποίηση του συστήματος που ίσως επιλύουν τα προβλήματα που έχεις.

Αποσυνδεδεμένος Ammon Jerro

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 413
  • Φύλο: Άντρας
  • Chaotic Good
    • Προφίλ
Απ: Συμβατοτητα προγραμματων σε LINUX?
« Απάντηση #9 στις: 18/11/10, 20:17 »
Ευχαριστω ολους σας για τις απαντησεις και το χρονο σας παιδια!!!
Να στε καλα!!
Εχω βαλει linux μαζι με τα windows και ολα πανε καλα.
Ανοιγω πια τα windows μονο για χρηση cubase και reason και για ολες τις αλλες δουλεις εχω linux!

Οσο για τα προγραμματα που ειπατε για τα linux δυστυχως δεν εχω καθολου χρονο να τα ψαξω...

Και παλι ευχαριστω πολυ!
Boys believe nothing can hurt them. Grown men know better.

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Συμβατοτητα προγραμματων σε LINUX?
« Απάντηση #10 στις: 18/11/10, 20:34 »
Πάντως γενικά να κατηγορείς τα windows επειδή κρασάρουν όταν "τρέχουν" πειρατικά κατεβασμένα προγράμματα (χωρίς παρεξήγηση, δεν ξέρω αν τα δικά σου είναι γνήσια - μιλάω γενικά) είναι αν μη τι άλλο άδικο...
Εγώ προσωπικά (που έχω αρκετά πειρατικά) ετοιμάζομαι να αναβαθμίσω σε windows 7 που από ότι έχω ακούσει μέχρι στιγμής είναι βράχος.

Αποσυνδεδεμένος Ammon Jerro

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 413
  • Φύλο: Άντρας
  • Chaotic Good
    • Προφίλ
Απ: Συμβατοτητα προγραμματων σε LINUX?
« Απάντηση #11 στις: 18/11/10, 20:36 »
Πάντως γενικά να κατηγορείς τα windows επειδή κρασάρουν όταν "τρέχουν" πειρατικά κατεβασμένα προγράμματα (χωρίς παρεξήγηση, δεν ξέρω αν τα δικά σου είναι γνήσια - μιλάω γενικά) είναι αν μη τι άλλο άδικο...
Εγώ προσωπικά (που έχω αρκετά πειρατικά) ετοιμάζομαι να αναβαθμίσω σε windows 7 που από ότι έχω ακούσει μέχρι στιγμής είναι βράχος.
Τα δικα μου ειναι αγορασμενα κανονικα,σου λεω ομως οτι το μετανιωνω.
Οσο για τα 7 κορυφαια ειναι!!!!
Boys believe nothing can hurt them. Grown men know better.

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Συμβατοτητα προγραμματων σε LINUX?
« Απάντηση #12 στις: 18/11/10, 21:59 »
Πάντως γενικά να κατηγορείς τα windows επειδή κρασάρουν όταν "τρέχουν" πειρατικά κατεβασμένα προγράμματα (χωρίς παρεξήγηση, δεν ξέρω αν τα δικά σου είναι γνήσια - μιλάω γενικά) είναι αν μη τι άλλο άδικο...
Εγώ προσωπικά (που έχω αρκετά πειρατικά) ετοιμάζομαι να αναβαθμίσω σε windows 7 που από ότι έχω ακούσει μέχρι στιγμής είναι βράχος.
Εχεις δικιο εν μερει σε αυτο που λες...αμα τρεχεις σπασμενα αγνωστης προελευσης και πειρατικά προγραμματα εχεις ετοιμη τη συνταγη του κρασαρισματος και της αποτυχιας.Το θεμα ομως ειναι οτι αυτο γινεται παρα πολλες φορες με τα παντα αυθεντικά μεσα στα windows.Αμα βεβαια προσεχεις και κανεις καλη συντηρηση του συστηματος τα περιοριζεις αλλα το να στα δωσει το μηχανημα στο χερι  στη κρισιμη στιγμη εχει γινει πααααααρα πολλες φορες στα windows ακομα και αν τα κανεις ολα σωστα και με το σταυρο στο χερι(και με μηχανηματα στημενα με specs μονο για μουσικη παραγωγη).
Νομιζω οτι τελικα αυτο που μετραει ειναι ποσο κοστιζει για τον καθενα ο χαμενος χρονος απο τα προβληματα.Ο καλυτερος τροπος ειναι να σκεφτει κανεις με τα μηχανηματα που ειχε κατα καιρους ποσο καιρο εχασε με τα διαφορα black out  crasharismata και προβληματα ασυμβατοτητας.Για μενα  τα windows loaded pcs ειναι σαν μια ζαρια..ποτε δεν ξερεις τι θα ερθει ..ακομα και αυτα που διαλεγονται κομματι κομματι με προσοχη.......προτιμω συσκευες που κανουν παντα σαν ρολοι αυτο που υποσχονται.Σε βαθος χρονου βγαζουν τα λεφτα τους και με το παραπανω και δεν γινονται μαυρες τρυπες χρηματων και χρονου.Οπως δεν παιρνεις ενα αμαξι που μια δουλευει δυο δεν δουλευει το ιδιο νομιζω πρεπει να  ισχυει και για τα computer ;) .
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: Συμβατοτητα προγραμματων σε LINUX?
« Απάντηση #13 στις: 19/11/10, 18:18 »
Τα μπατζούρια7 η αλήθεια είναι ότι είναι πολύ καλά σχεδιασμένα-αν κ αισχρά βασισμένα σε σημείο κλεψιάς του KDE και του macOSX. Βέβαια, καλό θα ήταν να χρησιμοποιήσεις μια καθαρή έκδοση, που να μην έχει επαναχρησιμοποιηθεί πουθενά αλλού, διότι από τα updates ανακαλύπτεται ότι είναι "πειρατικά", κ "κλειδώνονται". Από την άλλη, υπάρχει κ η λύση του key generator, αλλά δεν νομίζω ότι βοηθάει την κατάσταση.. Συν τοις άλλοις ότι θα καταντήσει το Ψ σου εκκολαπτήριο ιών κ σκουληκιών.

Ναι, είναι λίγο περίεργη η προσαρμογή σε ένα GNU/Linux based DAW, αλλά όταν το στήσεις θα είσαι κομπλέ. Κ δεν είναι τραγικά δύσκολο. Άλλωστε κανείς μας δεν γενήθηκε γνωρίζοντας να εργάζεται με μηχανάκια windows κ cubase/nuendo/reason/ableton. Εγώ θα σου πρότεινα να το ψάξεις.

Εδώ κατάφερα να ηχογραφήσω υλικό με κάρτα ήχου της line6 που επίσημα δεν υποστηρίζεται, αλλά κυκλοφορεί εδώ κ κάτι χρόνια από την ομάδα linux-line6 users τα kexts (drivers για τον πυρήνα) με πλήρη υποστήριξη για τα προϊόντα της line6.

Αφού έκανες το άλμα, συνέχισέ το. Δεν θα χάσεις. Κ θα σου πρότεινα αν θες για ηχογραφήσεις ένα λειτουργικό βράχο ή να περιμένεις ως τον φλεβάρη την νέα stable release του debian ή να εγκαταστήσεις την ήδη υπάρχουσα (5.0 lenny)

Επίσης, υπάρχουν και οι εναλλακτικές των hackintosh, αναλόγως το hardware του Ψ σου.
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Συμβατοτητα προγραμματων σε LINUX?
« Απάντηση #14 στις: 19/11/10, 18:42 »
Δουλεύω εδώ και πααααααάρα πολλά χρόνια με DAWs. Τα τελευταία (δε θυμάμαι πόσα) είμαι με Windows XP sp2 σε δικό τους partition που είναι μόνο για μουσική. Χωρίς Internet, δίκτυα, antivirus, Office κλπ. Το host μου, τα plugins μου, ένας wave editor και ένας pdfreader (Foxit). Χρησιμοποιώ μόνο freeware ή αγορασμένα (αν δεν έχω εναλλακτική σε freeware) και δουλεύει ρολόι όπως τη μέρα που το πρωτοέστησα.
Άμα το βλέπεις σαν εργαλείο για τη μουσική σου τα παραπάνω είναι μονόδρομος κατά τη γνώμη μου.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Συμβατοτητα προγραμματων σε LINUX?
« Απάντηση #15 στις: 19/11/10, 19:04 »
Θα συμφωνησω με τον Zeoy!

Δυστυχως οι περισσοτεροι χρηστες PC/Windows κανουν το λαθος να "μπερδευουν" πολλα πραγματα πανω σε ενα μηχανημα!

Καταρχας ενα μεγαλο προβλημα που πρεπει να αντιμετωπισει μια εταιρια που δημιουργει λειτουργικο για PC ειναι η διαφορετικοτητα του καθε μηχανηματος ( οσον αφορα το hardware μερος του κυριως ) και η μοναδικοτητα του καθε χρηστη!

Αλλιως ειναι να φτιαχνεις λειτουργικο για ενα συγκεκριμενο κομματι ηλεκτρονικου υπολογιστη ( βλεπε MAC ) που ολα δουλευουν με συγκεκριμενο τροπο και το πακετο που θα αγορασει ο χρηστης περιεχει ΜΟΝΟ συγκεκριμενα πραγματα ( αρα το λειτουργικο ειναι συμβατο ) κι αλλο να προσπαθεις να δημιουργησεις ενα "all around" λειτουργικο για τα PC που εχουν 4032947029374 διαφορετικες μαρκες καρτων γραφικων, ηχου, κλπ...κι ολα αυτα βεβαια να τρεχουν "ομορφα" κι "ομαλα" μεταξυ τους!

Υπαρχουν απλες λυσεις παντως για εναν PC user με Windows περιβαλλον να τρεξει σταθερα τα ΜΟΥΣΙΚΑ προγραμματα του:

1) Να εχει εναν αποκλειστικο δισκο ( οχι partition, αλλα δισκο ) ο οποιος θα "φορτωνει" τα Windows μονο για μουσικα προγραμματα. Οχι internet, οχι microsoft word, οχι antivirus, κλπ κλπ. Ενα "καθαρο" μηχανημα που στο παρασκηνιο θα τρεχουν μονο οι βασικες λειτουργιες των windows και τιποτα παραπανω!  Ουτε "αντε να βαλω ενα παιχνιδακι και θα το σβησω μετα" ή "ελα ρε, μια ταινιουλα θα δουμε, δε θα παθει τιποτα"...

2) Εφοσον προκειται για επαγγελματια να εχει ηδη αγορασει εναν υπολογιστη προσανατολισμενο για μουσικη! Δηλαδη ενα μηχανημα με μια απιστευτη καρτα γραφικων ή μια πανακριβη μητρικη με 100 συνδεσεις, τι θα ωφελησει ενα χρηστη μουσικης; Αφηστε που τρωει "ρευμα" απο το τροφοδοτικο, το οποιο με τη σειρα του θα "γονατιζει" το μηχανημα αθελητα μας!

3) Επιλεγουμε καλες εκδοσεις Windows.
Οκ, τα Vista ηταν αποτυχια για πολλους λογους, ας μη πηγαινουμε σαν τα προβατα στη σφαγη να τα προμηθευτουμε! Παιρνουμε τα XP Pro SP3 ή τα Windows 7 ( MONO εαν ειμαστε σιγουροι πως ολα τα hardware μας, κυριως η καρτα ηχου, εχει drivers συμβατους ) που ειναι γνωστο πλεον πως τρεχουν τελεια πανω σε οποιοδηποτε συστημα!

4) Κανουμε και καμια συντηρηση που και που. Κανα registry cleaner tool, κανα defragment, ξερετε...απο αυτα που βαριομαστε να κανουμε, αλλα ειναι απαραιτητα για να λειτουργει αψοφα το λειτουργικο και ο δισκος!

5) Δυστυχως το format ειναι μοναδικη λυση για καποιον που δουλευει παρα πολλες ωρες σε ενα PC και δεν χρησιμοποιει καποιο disc allocation μεσω του DAW του ( πχ να ηχογραφει καθε καναλι σε διαφορετικο δισκο,  οπως γινεται στα Pro Tools ). Οι δισκοι "μπουκωνουν", βαζουν διασπαρτα τις πληροφοριες τους και στο τελος μειωνουν την ταχυτητα του συστηματος! Ενα format που και που ειναι ο,τι πρεπει!~

6) Σωστη διαχειριση των Windows. Κομμενα τα ομορφα γραφικα, οι γυμνες που πεταγονται οποτε πατατε αριστερο κλικ, το ημερολογιο του James Bond που εχετε βαλει δεξια για να γουσταρετε, κλπ.... Αυτα μονο εαν θελετε εναν κουκλιστικο υπολογιστη! :D

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Συμβατοτητα προγραμματων σε LINUX?
« Απάντηση #16 στις: 19/11/10, 19:49 »
Με λιγα λογια τα windows ειναι σαν το κακομαθημενο παιδι που χρειαζεται   κυνηγι και επιτηρηση για να στρωσει.Μην κανεις αυτο μην κανεις εκεινο   ξεχνα το νετ το registry cleaner και το defrag επωμου μην εγκαθιστας αυτο θα ....παχυνει η registry αλλα και τα παντα σωστα να τα κανεις...παλι μπορει να στα δωσει στο χερι(βλεπε blue screen of death απο το πουθενα και αλλα ομορφα).

Το linux ειναι σαν το nerd,το σπασικλακι που ξερει πραγματα,εχει λυσεις και οραμα απλα στην εφαρμογη προσπαθει να φτασει στον προορισμο του μεσω....λαμιας.Θελει τα παντα να ειναι free αλλα ολα τα σοβαρα προγραμματα και τα industry standards δεν ειναι οποτε παει σε γελοιες λυσεις wine που ειναι ποιο ασταθεις και απο τα ιδια τα windows.Τα δικα του προγραμματα ειναι καλα -και ειναι φοβερο το οτι ειναι τοσο καλα για free  καμια αντιρηση- το θεμα ομως ειναι στην τελικη αν κανεις τη δουλεια σου ή καταληγεις να σπαταλας το χρονο σου νταντευοντας το συστημα-μιλαμε να ανοιγεις το ubuntu και τη μια ωρα να ειναι απενεργοποιημενος ο ηχος και μετα απο δυο τρεις ωρες που το ξανανοιγεις να λειτουργει..χωρις να εχεις κανει την παραμικρη ενεργεια.......θα εμπιστευοσουν σε τετοιο συστημα ηχογραφησεις? Χιλιες φορες windows σε διαιτα παρα το δωρεαν linux.

Και βεβαια υπαρχει και ο mac που ειναι σαν τον αξιοπιστο εργατη......ουτε απεργιες ουτε λουφες ουτε τσιριτζατζουλες....παντα κανει την δουλιτσα του εχει οτι προγραμμα θες αν θες και αλλη καρτα ηχου μπορεις να βαλεις ,δεν χανει την ταχυτητα του με το περασμα των χρονων ουτε σε αφηνει παγωτο με τα crasharismata.Επιπλεον μπορεις να κανεις τα παντα σε αυτον χωρις φοβο γιατι το λειτουργικο συστημα του ειναι φτιαγμενο για αυτον και λειτουργει σαν τον παλιο σκαραβαιο..δεν καταλαβαινει τιποτα....ακομα και αν θες μπορεις να προσφερεις στεγη στο κακομαθημενο παιδι(windows) αλλα και στο σπασικλακι(linux)με dual boot η virtual αλλα εκει βλεπεις οτι δεν τα εχεις ποια αναγκη......

Αρα λοιπον για μενα αν επρεπε να προσλαβεις καποιον για δουλεια..δεν νομιζω οτι θα το κουραζες πολυ για το ποιον θα επιλεξεις.Οντως πρεπει να βλεπεις τον υπολογιστη σαν εργαλειο...επομενως θες το εργαλειο που λειτουργει παντα οχι αυτο που λειτουργει...αν..εφοσον...υπο την προυποθεση να.........κτλ κτλ...
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Συμβατοτητα προγραμματων σε LINUX?
« Απάντηση #17 στις: 19/11/10, 19:57 »
Φτιάξτε ένα μηχάνημα με διπλό λειτουργικό σύστημα (dual boot).

Αν δεν έχετε τεράστιες απαιτήσεις στην εγγραφή/επεξεργασία ήχου (πολλά εφέ/κανάλια/κλπ) και θέλετε να δουλεύετε τον Η/Υ και ιντερνετ, εφαρμογές, παιχνιδάκια, κλπ. και έχετε έναν αρκετά δυνατό Η/Υ με αρκετή μνήμη RAM, τότε αντί για dual boot ίσως σας αρκεί ένα virtual PC (για να το ξεσκίζετε κατά βούληση).

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Συμβατοτητα προγραμματων σε LINUX?
« Απάντηση #18 στις: 20/11/10, 03:21 »
θα κάνω μόνο μια παρένθεση-παρατήρηση. Βλέπω οτι μιλώντας για ηχογραφήση στο linux αναφέρετε συχνά τις λέξεις wine και virtual PC. Αυτε τις λέξεις αν θέλουμε να μιλάμε σοβαρά καλα θα κάνετε να τις ξεχάσετε. Ακόμα και το Ardour που ειναι καθαρό daw για linux χωρίς wine και άλλες προσομοιώσεις για να παίξει χωρίς latency με τους οδηγούς (πχ alsa) τον linux θέλει ιδικά προγράμματα και ιδικές ρυθμίσεις όπως το jack (κάτι σαν το asio για windows). Όπως καταλαβαίνετε εικονικές λύσεις δεν βοηθάνε σε τίποτα οταν μιλάμε για "επαγγελματικές" εφαρμογές, τα wine και λοιπά προγράμματα καλα είναι για κανένα ramkid και μέχρι εκεί. 

Παράθεση
1) Να εχει εναν αποκλειστικο δισκο ( οχι partition, αλλα δισκο ) ο   οποιος θα "φορτωνει" τα Windows μονο για μουσικα προγραμματα. Οχι   internet, οχι microsoft word, οχι antivirus, κλπ κλπ. Ενα "καθαρο"   μηχανημα που στο παρασκηνιο θα τρεχουν μονο οι βασικες λειτουργιες των   windows και τιποτα παραπανω!  Ουτε "αντε να βαλω ενα παιχνιδακι και θα   το σβησω μετα" ή "ελα ρε, μια ταινιουλα θα δουμε, δε θα παθει τιποτα"...

σωστό αλλα άκρως υπερβολικό. Το εχω κανει (έχω όχι dual boot αλλα six-boot  ;D ) οχι σε δίσκο αλλά σε partition. Και φυσικά θα βάλεις ενα ελαφρύ antivirus, πώς, θα φοβάσαι να βάλεις ενα wav που σου έφεραν? Φυσικά θα έχεις και ενα ελαφρύ word reader και ένα παλιό και ελαφρύ pdf reader 7, πώς θα διαβάζεις τα manual αμα κολλήσεις σε κάποιο vst θα κάνεις επανεκκίνηση? Φυσικά θα βάλεις και εναν player πως θα ακούς αυτά που έγραψες σε mp3 και θα τζαμαρεις απο πάνω. Ταινιουλα ναι θα δεις, αρκεί το όνομα της να ξεκινάει απο πχ "metallica live at.."  Εντάξει τα internet, facebook, games, msn, ρολόγια, γυάλινα παράθυρα κτλ τα ξεχνάμε δια παντός εκεί ναι κάνεις restart σε άλλο δίσκο και seven ή ubuntu..
« Τελευταία τροποποίηση: 20/11/10, 03:26 από jim.ni »
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: Συμβατοτητα προγραμματων σε LINUX?
« Απάντηση #19 στις: 20/11/10, 05:09 »
Αρχικά. Τα GNU/Linux δεν έχουν πρόβλημα με τον ήχο. Δουλεύουν ρολόι κανονικά. Τα προγράμματά τους δεν είναι απλώς δωρεάν, αλλά ελεύθερα(έχει μεγάλη σημασία συτό). Το ardour δεν είναι ερασιτεχνικό πρόγραμμα, το χρησιμοποιούν σε στούντιο παγκοσμίως, μεγάλης κλάσης. Όταν έχεις GNU/Linux OS δεν χρησιμοποιείς ούτε wine, ούτε crossover, ούτε virtual machine. Δουλεύεις με τα native προγράμματα. Επίσης, ο χρόνος που θα σου πάρει να στήσεις ένα DAW σε ένα Ψ με GNU/Linux Debian stable, είναι πολύ λιγότερος από τα συνεχή format που θα αναγκάζεται κάποιος να κάνει σε ένα Ψ με μπατζούρια. Τέλος, όσον αφορά τα mac... Γιατί να ξοδέψει κανείς τόσα πολλά χρήματα σε μια πλατφόρμα με χαμηλότερους επεξεργαστές, χαμηλότερες μνήμες, λιγότερα usb ports κ να μην τα διαθέσει σε κιθαριστικά;; (κάρτες, πετάλια, μικρόφωνα κ δεν ξέρω κ γω τι άλλο)

ΥΓ σε όσους χρησιμοποιούν το Ardour (ή προσπάθησαν απετυχημένα να το χρησιμοποιήσουν) το σετάρισμα των "άπειρων" ρυθμίσεων του jack γίνεται με μέσω εντολής στην κονσόλα τερματικού. Συγκεκριμένα για την κάρτα μου (line6 GX), αλλά κ όλα τα line6 προϊόντα, είναι: jackd -d alsa -d hw:1

Αυτά!!! ;D α! καλημέρα, μόλις επιστρέψαμε από έξω, οπότε συγχωρείστε το ύφος μου λόγω της ακατάσχετης κατάποσης άπειρων ποσοτήτων βότκας....!
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Συμβατοτητα προγραμματων σε LINUX?
« Απάντηση #20 στις: 20/11/10, 09:53 »
Αρχικά. Τα GNU/Linux δεν έχουν πρόβλημα με τον ήχο. Δουλεύουν ρολόι κανονικά. Τα προγράμματά τους δεν είναι απλώς δωρεάν, αλλά ελεύθερα(έχει μεγάλη σημασία συτό). Το ardour δεν είναι ερασιτεχνικό πρόγραμμα, το χρησιμοποιούν σε στούντιο παγκοσμίως, μεγάλης κλάσης. Όταν έχεις GNU/Linux OS δεν χρησιμοποιείς ούτε wine, ούτε crossover, ούτε virtual machine. Δουλεύεις με τα native προγράμματα. Επίσης, ο χρόνος που θα σου πάρει να στήσεις ένα DAW σε ένα Ψ με GNU/Linux Debian stable, είναι πολύ λιγότερος από τα συνεχή format που θα αναγκάζεται κάποιος να κάνει σε ένα Ψ με μπατζούρια. Τέλος, όσον αφορά τα mac... Γιατί να ξοδέψει κανείς τόσα πολλά χρήματα σε μια πλατφόρμα με χαμηλότερους επεξεργαστές, χαμηλότερες μνήμες, λιγότερα usb ports κ να μην τα διαθέσει σε κιθαριστικά;; (κάρτες, πετάλια, μικρόφωνα κ δεν ξέρω κ γω τι άλλο)

ΥΓ σε όσους χρησιμοποιούν το Ardour (ή προσπάθησαν απετυχημένα να το χρησιμοποιήσουν) το σετάρισμα των "άπειρων" ρυθμίσεων του jack γίνεται με μέσω εντολής στην κονσόλα τερματικού. Συγκεκριμένα για την κάρτα μου (line6 GX), αλλά κ όλα τα line6 προϊόντα, είναι: jackd -d alsa -d hw:1

Αυτά!!! ;D α! καλημέρα, μόλις επιστρέψαμε από έξω, οπότε συγχωρείστε το ύφος μου λόγω της ακατάσχετης κατάποσης άπειρων ποσοτήτων βότκας....!

Αυτο που ξερω εγω φιλε μου ειναι οτι οσοι χρησιμοποιουν linux αμα ρωτηθουν αντικειμενικα και χωρις να προσπαθουν να αποδειξουν τις...χαρες του linux θα πουν οτι παιρνανε απειρες ωρες στα forum για να να λυνουν προβληματα που παρουσιαζονται καθημερινά.Το τι copy paste επεφτε απο τα φορουμ στο τερμιναλ σχεδον καθημερινα για το οποιο προβλημα παρουσιαζοταν κοντευα να παθω συνδρομο του καρπιαιου σωληνα :P ....δεν ειναι λοιπον το θεμα αν το ardour ή το καθε ardour ειναι καλο η οχι.....το θεμα ειναι το λειτουργικο συστημα να ειναι ολοκληρωμενη λυση και οχι απλα...ελευθερη και με αυτο το προσχημα να σε "σκλαβωνει" σε ατελειωτες ωρες fine tuning terminal και τα σχετικα.Για τον μεσο χρηστη και τον μουσικο στο παραδειγμα μας που θελει να κανει δουλεια οχι να ..."παιζει" ουτε να χανει την ωρα του στα φορουμ για λυσεις.

Τα περισσοτερα χρηματα που λες για mac θα ισχυαν αν τον ειχες για κανα χρονο δυο και μετα τον αλλαζες οπως κανεις με τα pc.Αμα τα θεμελια δεν ειναι σωστά(βλεπε λειτουργικό) δεν στηριζεται σπιτι.Τα χρηματα που νομιζεις οτι ξοδευεις παραπανω για mac θα τα δωσεις για προσθετα πραγματα στα pc ...για πραγματα που χαλανε....η και για καινουργιο ολοκληρο pc που θα δωσει στο χερι.Eγω το δικο μου τον εχω 3 χρονια και μονο ρευμα τον ταιζω restart μονο στα update βλεπει ,format...what is this? και σταθερο σαν βραχος και γρηγορο οπως και την πρωτη μερα παρολο που εχει την σαρα και την μαρα απο εγκατεστημενα προγραμματα μεσα.Θελω να τρεξω proprietary software και οτι industry standard προγραμμα?(το linux δεν μπορει) μπορω....θελω να τρεξω οτι προγραμμα του linux θελω?παλι μπορω.Θελω να τρεξω windows επισης μπορω(για ποιο λογο βεβαια) και να τρεχουν native οπως σε ενα κανονικο pc.To αντιθετο πχ...τα hackintosh που προσπαθουν να βαλουν osx στα pc αποτυγχανει ή ειναι τοσο σταθερο οπως τα διαφορα linux distros.H απολυτα αρμονικη σχεση μεταξυ του hardware και του λειτουργικου ειναι αυτο που δεν υπαρχει ακομα πουθενα αλλου.
Ακομα και τα windows για αυτον που θελει να κανει δουλεια ειναι ποιο παραγωγικα ακομα και με τα οσα προβληματα εχουν.......σιγα μη χρησιμοποιησει ο γραφιστας  πχ gimp και οχι photoshop ,Blender και οχι  3d studio max ,Inkscape και οχι illustrator,μην αεροβατουμε κιολας.Αν το linux δεν μπορει να τρεχει native proprietary software και τα industry standard  παντα θα ειναι η τελευταια λυση.Aν το mac πχ δεν μπορουσε να τρεξει τετοιου ειδους προγραμματα τοτε ποτε δεν θα πηγαινα σε αυτο παρολο που αντικειμενικα ηταν πιο σταθερο απο καθε αποψη.

Θα το σκεφτομουν πχ αν εταιριες οπως οι dell,siemens και δεν ξερω εγω ποιες αλλες εβαζαν σταθερα λειτουργικα ειδικα για τα μηχανηματα τους που να τρεχουν και ολα τα proprietary προγραμματα native. Οσο δεν γινεται κατι τετοιο....παντα τα mac θα εχουν την προτιμηση απο τους ανθρωπους που θελουν να κανουν δουλεια και οχι....να παιζουν.Γιατι απο τη μια τα windows τρεχουν πραγματι οσα πρεπει να τρεχουν αλλα οχι....παντα και με σταθεροτητα...ενω τα linux πολυ απλα δεν τα τρεχουν.......
« Τελευταία τροποποίηση: 20/11/10, 09:57 από denisgiann »
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: Συμβατοτητα προγραμματων σε LINUX?
« Απάντηση #21 στις: 20/11/10, 18:45 »
Χωρίς να είμαι σίγουρος, συμπαιρένω πως μάλλον δεν έχεις ασχοληθεί με τα GNU/Linux. Ειδικά όταν μιλάς για θέματα σταθερότητας, τα πράγματα αρχίζουν να γίνονται αστεία. Τώρα, από κει κ πέρα, ο καθένας κάνει ότι θέλει κ αγοράζει ότι θέλει-δημοκρατία έχετε, ότι θέλω κάνω.. Για αυτό άλλωστε κ υπάρχουν τόσες επιλογές. Τώρα, για τα mac, δεν μπορώ να πω ότι με τρέλαναν, πέρα από αυτό το fancy παρουσιαστικό τους. Το μόνο που αξίζει για μένα στα mac είναι στα macbook pro η διάρκεια μπαταρίας-αλλά τα λάπτοπ τα θέλω για άλλες δουλειές, δεν επενδύω εκεί για μηχάνημα ηχογράφησης..
Τέλος πάντων, το ζήτημα είναι μεγάλο κ δεν νομίζω ότι εξυπηρετεί κάτι αυτήν την στιγμή-ειδικά όταν προδικασμένα απόψεων, φέρνουν τους χρήστες προ τετελεσμένων γεγονότων.
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Συμβατοτητα προγραμματων σε LINUX?
« Απάντηση #22 στις: 20/11/10, 18:57 »
Δοκιμάστε και το Ubuntu Studio: http://ubuntustudio.org
Μια διανομή ubuntu που είναι εξειδικευμένη για εφαρμογές επεξεργασίας ήχου, εικόνας, βίντεο.

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Συμβατοτητα προγραμματων σε LINUX?
« Απάντηση #23 στις: 20/11/10, 20:37 »
Χωρίς να είμαι σίγουρος, συμπαιρένω πως μάλλον δεν έχεις ασχοληθεί με τα GNU/Linux. Ειδικά όταν μιλάς για θέματα σταθερότητας, τα πράγματα αρχίζουν να γίνονται αστεία. Τώρα, από κει κ πέρα, ο καθένας κάνει ότι θέλει κ αγοράζει ότι θέλει-δημοκρατία έχετε, ότι θέλω κάνω.. Για αυτό άλλωστε κ υπάρχουν τόσες επιλογές. Τώρα, για τα mac, δεν μπορώ να πω ότι με τρέλαναν, πέρα από αυτό το fancy παρουσιαστικό τους. Το μόνο που αξίζει για μένα στα mac είναι στα macbook pro η διάρκεια μπαταρίας-αλλά τα λάπτοπ τα θέλω για άλλες δουλειές, δεν επενδύω εκεί για μηχάνημα ηχογράφησης..
Τέλος πάντων, το ζήτημα είναι μεγάλο κ δεν νομίζω ότι εξυπηρετεί κάτι αυτήν την στιγμή-ειδικά όταν προδικασμένα απόψεων, φέρνουν τους χρήστες προ τετελεσμένων γεγονότων.
Εχω ασχοληθει με το ubuntu και το Mandriva.Τα ειχα συνολικο χρονο και τα δυο περιπου δυο χρονια συνολικα σε ενα μηχανημα(οχι dual boot) παραλληλα με τον imac μου.Πιστευω οτι εινσι αρκετα για να καταλαβω τι εστι linux.Εσυ απο την αλλη υποθετω οτι ποτε δεν ειχες αγορασει και δουλεψει mac για καιρο απλα επιφανειακα τα εχεις δει η μηπως κανω λαθος ;) ?Τελος παντων εγω υποθετω πως τα εχεις και αυτα δουλεψει καιρο και ετσι βγαζεις συμπερασμα.

Στο παρασυνθημα λοιπον.Στα linux οι επισκεψεις στο  terminal για εντολες που θελουν να προσθεσουν η να διορθωσουν κατι ειναι περιπου οσο συχνες ειναι και οι επισκεψεις  του παππου στην τουαλετα με προβλημα προστατη.Αλλα distros σε αυτο το θεμα ειναι καλυτερα απο καποια αλλα (πχ mandriva απο ubuntu) αλλα οποιος μου πει οτι δεν τρεχει σε τακτα διαστηματα για να βρισκει εντολες απο φορουμ και να τις κανει paste στο terminal για να φτιαχνει διορθωνει αλλαζει πραγματα....ειναι ψευτης.

Αλλα ας το παρακαμψουμε αυτο και ας πουμε οτι εχει μπολικο χρονο για σκοτωμα και το κανει.......μπορει να τρεξει τα proprietary προγραμματα που χρησιμοποιουν οι παντες  σαν standard και μεσω αναφορας? Οχι βεβαια και αναγκαζεται να παει σε λυσεις τυπου wine που ειναι ποιο ασταθεις και απο τα  χειροτερα windows.Οποτε φιλε μου δε με νοιαζει που μπορει πχ να τρεχει σταθερα το εναλλακτικο media player ,torrent client κτλ κτλ και τετοιου τυπου κουκουρουκου εφαρμογες. Το Photoshop μπορει? Autocad,3Dstudio max ,Pro Tools,Cubase,Illustrator( η λιστα παει αιωνια δεν συνεχιζω) ουτε με νοιαζει που αυτο δεν ειναι δικαιοδοσια του linux γιατι αυτες οι εταιρειες δεν δινουν το προιον τους τζαμπα(και καλα κανουν ο ιδρωτας τους ειναι) εμενα με νοιαζει οτι δεν υπαρχουν σταθερες εκδοσεις για τα σημαντικοτερα industry standards προγραμματα στο linux.Διαφωνείς μήπως?
Τωρα για τα mac  ξερεις δεν υπαρχουν μονο τα macbook (εξαλλου η ηχογραφηση σε λαπτοπ οποιουδηποτε τυπου μονο σαν δευτερη λυση μου κανει) υπαρχουν και desktop mac (βλεπε imac) που και αναβαθμισεις παιρνουν και τα παντα.Δεν σου αρεσει το σουπερ σταθερο λειτουργικό τους? Βαζεις linux ή windows οπως θα εβαζες σε κανονικο pc.To αντιθετο ξερεις δεν γινεται με σταθερο τροπο (δηλαδη τα osx σε pc βλεπε hackintosh) Eλα λοιπον και μιλα μου μετα για ελευθεριες και οτι σε φερνουν προ τετελεσμενου γεγονοτος.Στα pc εχεις μεν προσβαση σε ολο το hardware του πλανητη αλλα παλι αναγκαζεσαι windows να τρεχεις-αυτο δεν ειναι δικτατορια?-Βεβαια αμα θες linux δεν μπορεις να τρεξεις σταθερα σοβαρα και industry standard προγραμματα.....ειναι αυτο ελευθερία?

Και επειδη οι χρηστες των υπολογιστων δεν τους βλεπουν σαν εργαλεια αλλα σαν hobby να σου φερω και ενα παραδειγματα με αλλου ειδους μηχανηματα πχ αμαξια.Εγω παιρνω πχ μια μπεμπα και εσυ λες πχ οτι θα φτιαξω αντιστοιχο εργαλειο κομματι κομματι.Παρομοια μηχανη αναρτησεις κτλ κτλ.....σωμα απο ανθρακονηματα και δεν ξερω εγω τι....εγω δε σου λεω οτι δεν θα φτιαξεις κατι αντιστοιχο  εχεις ομως υπολογισει τα χρηματα που θα δωσεις σε συνεργεια ....τις περιπτωσεις να υπαρχει αστοχια και να δωσεις επιπλεον χρημα( πχ γαματη η μηχανη που πηρες αλλα απο οτι φαινεται παρουσιαζει προβληματα σε συναρτηση με καποιο αλλο εξαρτημα ) κτλ κτλ κτλ....εγω θα κυκλοφορω με το οχημα και εσυ συνεχεια θα κατσαβιδωνεις...δεν λεω ειναι και αυτο ενα hobby αλλα σε βαθος χρονου αυτο που σε προβληματιζει περισσοτερο και σου τσιμπαει και χρημα που δεν φαινεται και πολλες φορες ειναι το δευτερο......
Βεβαια οπως ειπες και εσυ δημοκρατια εχουμε επιλογες αθφονες..διαλεγουμε οτι θελουμε....το θεμα ομως ειναι να εχουμε και ολοκληρωμενη αποψη απο ολα για να μπορουμε να επιλεγουμε και καλυτερα(Στη συγκεκριμενη περιπτωση να εισαι η ησουν χρηστης ΚΑΙ Windows ΚΑΙ linux ΚΑΙ osx οχι του στυλ αυτο το εχω δει σε βιτρινα η επαιξα στο σπιτι ενος φιλου ;) ).
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: Συμβατοτητα προγραμματων σε LINUX?
« Απάντηση #24 στις: 20/11/10, 21:12 »
K πάλι θα διαφωνήσω :) και στο θέμα σοβαρών εφαρμογών αλλά και ειδικά στο θέμα ελευθερίας λογισμικού και λειτουργικού. Αλλά αυτό είναι θέμα προς συζήτηση σε άλλο τόπικ, όχι σε αυτό. Επίσης, έχω δουλέψει σε mac κανονικά, κ σε πύργο (όχι imac) κ σε λαπτοπ (macbook pro). Αλλά κ πάλι προτιμώ τα GNU/Linux 8)

ας πούμε ότι θεωρώ κάποια πράγματα κοινωνικά αγάθα κ πιστεύω πως η διακίνηση τους θα πρέπει να είναι δωρέαν κ μέσα από τους ανθρώπους-όχι από κερδοσκοπικές εταιρείες. Συν τοις άλλοις θεωρώ νταβατζιλίκι την οικονομική εκμετάλλευση της Apple και της Microsoft. Αλλά, όπως προείπα, αυτό είναι θέμα συζήτησης για άλλο τόπικ ;)
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2929 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/06, 14:01
από freemind
17 Απαντήσεις
9425 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/04/07, 13:23
από Καρχαρίας
25 Απαντήσεις
9513 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/07, 20:51
από Jose
16 Απαντήσεις
4865 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/08, 18:20
από Moonchild_
1 Απαντήσεις
2338 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/03/09, 23:48
από Crossroad
8 Απαντήσεις
3848 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/10, 02:06
από zeoy
1 Απαντήσεις
9088 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/04/10, 02:50
από jim.ni
20 Απαντήσεις
7216 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/04/12, 21:30
από jim.ni
22 Απαντήσεις
18943 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/16, 15:13
από panixgr
7 Απαντήσεις
4750 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/04/17, 21:37
από saved