Αποστολέας Θέμα: Αλλαγή λαμπάτου ενισχυτή με ψηφιακό rack για περισσότερ  (Αναγνώστηκε 8368 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος antonis_mh

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
  • It's more than a feeling!!
    • Προφίλ
Καλησπέρα στο φόρουμ!! Κατευθείαν στο ψητό..έχω εδώ και 1,5 χρόνο έναν ENGL Fireball 60,ο οποίος χρησιμοποιείται περίπου 5 ώρες το μήνα για πρόβες με τη μπάντα μου.
Είμαι ευχαριστημένος με την απόδοσή του και τη χροιά του,αλλά πιστεύω πως θα ήθελα να προχωρήσω σε περισσότερες επιλόγές ήχου,αλλά και να "ξεφύγω" από την συντήρηση που χρειάζονται οι ενισχυτές με λάμπα,μιας και χρήματα δυστυχώς δεν υπάρχουν. Σκέφτηκα λοιπόν να τον στείλω ή να τον ανταλλάξω με κάποιο από τα ψηφιακά racks που κυκλοφορούν,με ιδιαίτερη αδυναμία στο Line 6 POD HD Pro. Από ότι ακούω,βλέπω και διαβάζω για το συγκεκριμένο πολυεφφέ,είναι από τα καλύτερα στα λεφτά του. Με ένα power amp θα μπορούσα να το συνδέω και στην καμπίνα μου και να έχω πολλούς παραπάνω ήχουν από αυτούς που είχα πριν,μιας και το συγκεκριμένο πολυεφφέ σου δίνει άπειρες επιλογές. Έχω ακούσει και πολύ καλά λόγια για το Line 6 POD XT Pro που νομίζω δύσκολα το βρίσκεις στην αγορά. Δεν έχω τεράστια εμπειρία από πεταλιέρες κλπ μιας και δεν είχα ψαχτεί ιδιαίτερα μέχρι πριν λίγο καιρό όπου άρχισα να πειραματίζομαι με την POD XT LIVE ενός φίλου, αλλά η δυνατότητα να κάνεις σχεδόν τα πάντα με αυτά τα πολυεργαλεία (ηχογραφήσεις σε pc,δημιουργία ήχων από το μηδέν,αλλά και ευκολία μεταφοράς σε live) όπως και η "μία κι έξω" δαπάνη χρημάτων για την απόκτησή τους με έχει βάλει σε έντονες σκέψεις. Πιστεύετε πως θα άξιζε μία τέτοια κίνηση ώστε να πειραματιστώ με περισσότερους ήχους? Κάθε άποψη δεκτή!  :)
« Τελευταία τροποποίηση: 18/06/13, 00:32 από antonis_mh »
https://www.facebook.com/infertilemetal
http://infertile.bandcamp.com/

LTD F-250 with Seymour Duncan Blackouts
ENGL Fireball 60
Custom Made 2x12 semi-closed cabinet with Celestion G12t75

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Ήμουν σε παρόμοια φάση πριν κάποιο διάστημα, έψαχνα ανταλλαγή του 6505+ με Pod HD 500. Όχι για πειραματισμούς, κυρίως για λόγους πρακτικότητας. Τελικά το ξανασκέφτηκα, μιας και μου αρέσει υπερβολικά πολύ για να τον δώσω... ;D

Εγώ θα σου έλεγα να το κάνεις. To Pod HD έχει τρομερούς ήχους (και το Pod X3 ακόμα, το οποίο κυκλοφορεί ενίοτε σε αγγελίες κι εξαφανίζεται εν ριπή οφθαλμού), αλλά και πολλές ακόμη ευκολίες που αξίζουν πάρα πολύ για κάποιον που δεν έχει ένα διχίλιαρο για σκότωμα. Τρομερό μαραφέτι.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Και εγώ (για μένα) θα έλεγα όχι.
Καταλαβαίνω το θέμα των περισσότερων επιλογών, αλλά δεν καταλαβαίνω το θέμα του κόστους της συντήρησης. Με 5 ώρες τον μήνα, και με 15 ώρες τον μήνα, θα κάνεις πολλά χρόνια για να απασχοληθείς με αλλαγή λυχνιών. Οπότε αυτό δεν είναι θέμα.
Τώρα για τις επιλογές, για τι ακριβώς μιλάμε?.. θέλεις κάποια επιπλέον effects και όχι ξεροσφύρι τον ενισχυτή οπότε μπορείς να πάρεις κάποια πετάλια, ή θέλεις να έχεις πλήρες εύρος από πολλά έτοιμα presets όπως προσφέρουν τα POD που ανέφερες?.. 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Αποκαρδιωτικος (εγω) ε?

Βαλε τα χρηματα κατω. Πρωτον εχεις καμπινα, ο fireball 60 ειναι κεφαλη αν θυμαμαι. Αν εχεις τον παλιο με την ασημι προσοψη, θα τον δωσεις πανω κατω, 600 η 700 στην καλυτερη περιπτωση? Και ο μαυρος να ειναι, πανω κατω τοσο. Αν βρεις το pod HD pro, μεταχειρισμενο, θα σου βγει καμια 500ρια ευρω? Αυτο αφηνει, μεν καμια 200 ευρω για power amp που εξ ορισμου σε στελνουν σε καποιον τρανζιστορ. Το οποιο δε θα με χαλουσε δεδομενου οτι με pod συσκευες ταιριαζουν μια χαρα. Μετα θες και κοντρολλερ. Γιατι το pod HD pro, ειναι φετα. Και κουβαλημα στις προβες? Γενικα θα ξοδεψεις και παραπανω. Αυτο το σημειωνω υπο την εννοια οτι μιλησες και για κοστος συντηρησης. Αν σαρεσει ο ENGL, με τα 200 ευρα παραπανω, μπορεις να παρεις αλλη μια φορα λαμπες η και δυο. Το οποιο σημαινει πανω απο 6 χρονια (?) με το ρυθμο που ανεφερες.

Τωρα, υπαρχει και η λυση να παρεις μεταχειρισμενο με κανενα 350ρι ενα pod HD 500 πατωματος, το ιδιο πανω κατω για τη χρηση που το θες με το HD pro, κουβαλημα δεν υφισταται (ζυγιζει σχεδον οσο ενας κοντρολλερ) και δεν ξοδευεις εξτρα χρηματα για να το ελεγξεις...Τι καλυτερο. Σου αφηνει και παραπανω χρηματα να παρεις καλο, καλυτερο τελικο, η ακομη και λαμπατο τελικο αν ειναι το γουστο σου (μια χαρα συνδυαζεται το HD εχει και ειδικη επιλογη για λαμπατους η χρωματισμενους οχι ουδετερους τελικους).

Αν θες να πας ακομη πιο φτηνα και να χρησιμοποιεις στην τελικη το pod HD 300 μεταχειρισμενο σου κατεβαζει το μπατζετ πιο χαμηλα, αν το βρεις. Καμια 200-220? Παραπανω δεν αξιζει. Η καινουριο με 333.

Τωρα αν με ρωτας αν αξιζει για πειραματισμο η απαντηση ειναι και ναι και οχι. Αν διψας για νεους ηχους και εχεις σχετικα καινουριο υπολογιστη, το pod HD για μενα, ειναι και δεν ειναι στο επιπεδο των πιο φρεσκων προγραμματων για κιθαρα. (προσωπικα, δεν ειναι). Κρατας και το σετ με τον fireball και παιζεις απο εκει για προβες. Αντε κανενα πεταλι στο καθαρο για νεα βρωμα.

Αν παλι, το 90% του χρονου σου ειναι στο δωματιο, μελετωντας, εκει θα καλυτερεψεις εξ ορισμου σαν παικτης, οποτε καταλαβαινω απολυτα την "αναγκη-ευκολια" να μην ανοιγεις τη ρημαδα την οθονη και να περνανε 500 καλωδια κατω απο το γραφειο κτλ και να πρεπει να καθεσαι καρεκλωμενος. Το Pod και το ειδος του διαπρεπει εκει. Προσεξε μονο μην κανεις κυκλο και καταληξεις να παιζεις με το ENGL fireball μοντελο στο pod. Καλο ε?

Θα σου προτεινα να κοιταξεις και κατι φτηνοτερο? Zoom, digitech, vox...εχουν πολυ αξιοπρεπεις λυσεις σε πολυ λιγοτερα χρηματα, ειδικα μεταχειρισμενα.

Αν με ρωτας αν ενα ψηφιακο προενισχυτικο συστημα σε τελικο με καμπινα αντικαθιστα εναν ενισχυτη, η απαντηση για μενα ειναι καταφατικα οχι. Τουλαχιστο οχι αν εισαι ψειρας η πορωμενος να σε εμπνεει ο ηχος και να ακους ολες τις λεπτομερειες. Οχι μονο για το Pod αλλα και για τα ακριβοτερα ακομη.

Αν ομως με ρωτας, αν το συστημα αυτο μπορει να εχει πλεονεκτηματα προς τον fireball απο θεμα ποικιλλιας ηχων, ταιριασματος με τα εφφε, ευκολιας σε βαρος και αποδοσης σε σχεση με την ενταση (κοινως αν παιζει καλα χαμηλα...) η απαντηση ειναι ναι.

Το τελευταιο μου σχολιο ειναι το all in one που ανεφερες. Εγω, ψυχολογικα και ψυχωτικα, δεν μπορω να θεωρησω "ενισχυτες" τα ψηφιακα μοντελα. Δηλαδη, ειδικα οταν εχω απειρες επιλογες, μπερδευομαι. Δεν ταυτιζομαι. Σχεδον δεν μπορω να αποφασισω ποιος θα ειναι ο ηχος μου. Αν βαλεις στο κοκτειλ οτι τα γουστα αλλαζουν με τον καιρο και τις αναγκες (αλλο στο δωματιο αλλο με την μπαντα που συχνα κοβει ο πιο μεσαιος-ασχημος ηχος (!)) τοτε, δεν...

Αν εχεις εναν ενισχυτη και μονο, ενα απλο συστημα γενικα, τον ηχο, θα τον βγαλεις με το παιξιμο. Ακουγεται χαζο, αλλα ειναι η αληθεια και νομιζω ειναι πολυ καλο πλεονεκτημα. Το εχει επιβεβαιωσει λεμε τωρα και ο tom morello των rage against the machine audioslave με τον καλυτερο δυνατο τροπο! Επι καιρο αλλαζε εξοπλισμο, μαγνητες, ρυθμισεις τα παντα. Ψαχνοντας καλο ηχο. Μια μερα τσατιστηκε παει στον ενισχυτη και ειχε αρκετα καλο εως ανεκτο ηχο. Οχι τον καλυτερο, οχι αυτον που ονειρευοταν. Και σημειωνει τις ρυθμισεις και δεν τις πειραξε απο τοτε. Ο,τι ακους στην καριερα του ειναι αυτος ο ενισχυτης, με μια παλιο καμπινα που στους περισσοτερους δεν αρεσει, με δυο τρια πεταλακια που δεν τα πειραζει και με την κιθαρα. Τα υπολοιπα ειναι δαχτυλα αυτι, παιξιμο γενικα και κατα τη γνωμη μου ταλεντο. Και ειναι πολυ περισσοτερα.
« Τελευταία τροποποίηση: 18/06/13, 22:07 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Καλορυθμισμενη πεταλιερα πάνω σε λαμπατο τελικό θα σου δώσει πολύ καλό ήχο κοντά σε ότι έχεις συνηθίσει. Δεν θα γλιτώσεις όμως ούτε κουβαλημα ούτε λάμπες. Επίσης η εκάστοτε πεταλιερα ρυθμίζεται και παίζει σωστά σε έναν τελικό με καμπίνα. Αν την βάλεις αλλού θα θέλει πάλι ρύθμιση γιατί θα έχει απόκλιση ηχητικά. Γενικά αν δεν έχεις τριφτει με πολυεφε θα σου πρότεινα να πάρεις μια και να τη δουλέψεις για λίγο χωρίς να δώσεις τον engl. Είναι κρίμα να το μετανιώσεις μετά. Αν είσαι Αθήνα μπορούμε να κανονίσουμε μια συνάντηση να δεις τι θα πει πολυεφε με τελικό(έτσι παίζω εγώ μιας και δεν έχω λεφτά για σοβαρό ενισχυτή) και να βγάλεις τα συμπεράσματα σου.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Καλησπέρα στο φόρουμ!! Κατευθείαν στο ψητό..έχω εδώ και 1,5 χρόνο έναν ENGL Fireball 60,ο οποίος χρησιμοποιείται περίπου 5 ώρες το μήνα για πρόβες με τη μπάντα μου.
Είμαι ευχαριστημένος με την απόδοσή του και τη χροιά του,αλλά πιστεύω πως θα ήθελα να προχωρήσω σε περισσότερες επιλόγές ήχου


Μένω στα bold και σε κατανοώ πλήρως (σε περίπτωση που παίζετε covers & διασκευες με την μπαντα σου, οπότε δεν σε ενδιαφέρει μόνο ο προσωπικός σου ήχος με τον Fireball), όμως εγώ θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις το πολύ οικονομικότερο Digitech GSP-1101 (αν επιμένεις σε λύση rack /φέτες, οπου όμως θα χρειαστείς και foot controller), και να κράτησεις τον λαμπάτο σου (οπότε να τα συνδυάσεις και να μην χρειαστείς τελικό) ή για περισσότερη ευκολία την πεταλιέρα RP-1000 (Pου υποστηρίζει και 4cm):

http://www.dv247.com/guitars/digitech-gsp-1101--43519

http://www.dv247.com/guitars/digitech-rp1000-guitar-multi-effects-processor--61496

Υπάρχει βέβαια (ΙΜΗΟ) και οικονομικότερη λύση (σε πεταλιέρα):

http://www.dv247.com/guitars/zoom-g5-guitar-multi-effects-pedal--94122

Έτσι και κρατάς τον ενισχυτή σου (που απ'ότι λες σου αρέσει) και εμπλουτίζεις τον εξοπλισμό σου με μια πλούσια παλέττα ηχοχρωμάτων  ;) .

Κατά καιρούς βέβαια τα παραπάνω εμφανίζονται και σε αγγελίες σε πολύ καλές τιμές...
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Καθε πραγμα εχει τα δικα του πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα.
Αν σκεφτεσαι να παρεις τελικους κλπ, δεν θα γλυτωσεις ουτε χρημα (θα βαλεις κι απο πανω) ουτε κουβαλημα.
Αυτα τα μηχανηματα (pod κλπ) ειναι για χρηση ή για Live σε στυλ "κουμπωσα στο mixer και ακουω με in ear ολη το μιξη (μεσω Aviom συνηθως - εγω μονο ετσι μπορω να  δουλευω με προσομοιωσεις), ή για studio που δεν εχει δυνατοτητα να γραψει καλα εναν real amp. Εδω μπορει να εχεις και πολυ καλο αποτελεσμα αν ξερεις να σκαλιζεις το μηχανημα και να φτιαχνεις ηχους.
Αλλιως "αφηνεσαι" σε οτι monitor διαθετει το καταστημα", με ηχο κωλε-ολε συνηθως.

Με το μηχανημα θα θελεις κι αλλα παρελκομενα.
Πχ με το hd500 θελεις ενα εξτρα experess pedal (για το live ελεγχο του delay mix κυριως), κι ενα wha εξωτερικο (αφου χρησιμοποιωντας το δικο του wha, σε περιοριζει στη χρηση του volume). Flight case να χωρανε ολα κλπ.

Αποσυνδεδεμένος antonis_mh

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
  • It's more than a feeling!!
    • Προφίλ
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.. Όντως μου αρέσει ο Fireball,δεν έχω παράπονο (δεν είναι βέβαια EVH 5150 III που έχω ερωτευτεί  :-P )!
Ανδριανέ κυρίως το εύρος των ήχων που έχω τη δυνατότητα να δημιουργήσω ή να εγκαταστήσω,με τραβάει.
Και ναι δεν έχω αποκτήσει εμπειρία στα modeling μηχανήματα,και νόμιζα πως θα ήταν εύκολο να κουβαλήσω ένα ρακ σε live,αλλά προφανώς δεν είναι!
Η επιλογή της πεταλιέρας είχε περάσει επίσης από το μυαλό μου..βολική και για λάιβ για να έχω έναν προσωπικό ήχο παντού (που στα μαγαζιά στην Αθήνα δεν μπορώ να πάρω τον ενισχυτή μου μαζί, γτ δεν έρχομαι με αυτοκίνητο ποτέ) αλλά έτσι δεν θα ήταν κρίμα να αναιρέσω το distortion του ενισχυτή για χάρη των ήχων που θα έχω? Θα είναι σαν να τον αχριστεύω,ή έτσι νομίζω!  8)  Αυτό κυρίως είχε περάσει από το μυαλό μου και σκέφτηκα το rack! Βέβαια είναι σαφώς πιο οικονομικές λύσεις και δε χρειάζεται να χάσω τπτ από τον υπάρχοντα εξοπλισμό μου! Πιστεύω με ένα ποσό μέχρι 300 ευρώ μπορώ να έχω κάτι ιδανικό για να έχω τον ήχο μου όπως το Zoom που ανέφερε ο Kosthrash.
https://www.facebook.com/infertilemetal
http://infertile.bandcamp.com/

LTD F-250 with Seymour Duncan Blackouts
ENGL Fireball 60
Custom Made 2x12 semi-closed cabinet with Celestion G12t75

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Πιστεύω με ένα ποσό μέχρι 300 ευρώ μπορώ να έχω κάτι ιδανικό για να έχω τον ήχο μου όπως το Zoom που ανέφερε ο Kosthrash.
Βασικα το 70% του ηχου σου ειναι στα χερια σου και στα αυτια σου.
Το υπολοιπο 30% θελει πολλα λεφτα για να συμπληρωθει. Κι οσο ανεβαινει τοσο περισσοτερο χρημα θελει. Λογαριθμικα παει.
Μη περιμενεις με μηχανηματα αυτης της κλασης να "εχεις τον ηχο σου" πολυ περα απο αυτο το 70%
« Τελευταία τροποποίηση: 18/06/13, 21:13 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος antonis_mh

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
  • It's more than a feeling!!
    • Προφίλ
Καλά προφανώς και από τα χέρια έρχεται ο περισσότερος τόνος. Aλλά ο πειραματισμός με χροιές είναι ενδιαφέρουσα ασχολία!  ;)
https://www.facebook.com/infertilemetal
http://infertile.bandcamp.com/

LTD F-250 with Seymour Duncan Blackouts
ENGL Fireball 60
Custom Made 2x12 semi-closed cabinet with Celestion G12t75

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Καλά προφανώς και από τα χέρια έρχεται ο περισσότερος τόνος. Aλλά ο πειραματισμός με χροιές είναι ενδιαφέρουσα ασχολία!  ;)
Για πειραματισμο ειναι μια χαρα και προτεινονται μαλιστα ως καλυτερη λυση μεχρι να αποφασισει καποιος ποια μπλιμπλικια του αρεσουν και να τα παρει real thing στη συνεχεια.

Για αυτο που ζητησες ομως (οικονομια και ανεση παραλληλα με αξιολογο ηχο), δεν....
Κατι θα λειπει απο τα τρια.
Και οπως εισαι, καλα εισαι (για live με την μπαντα σου μιλαμε παντα κι οχι session).
Φτιαξε σιγα σιγα ενα καλο pedalboard για τον ενισχυτη σου και παρε ενα τετοιο μπλιμπλικι να παιζεις στο σπιτι στο PC με ενα αξιοπρεπες ζευγαρακι near filed monitorακια

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Κοινώς του λες να ξηλωθεί σταδιακά... ;D

Δεν ξέρω τι μουσική παίζεις, αλλά για οτιδήποτε metal, το Pod HD 500 σε live πάνω σε flat καθαρό κανάλι solid state ενισχυτή τύπου Peavey Transtube, ή καρφί στην κονσόλα είναι ΤΡΟΜΕΡΟ. Έχω υπάρξει πολλάκις αυτήκοος μάρτυρας. Είμαι πρακτικά σίγουρος πως, αν το ψάξεις το μαραφέτι, θα αφήσεις το ENGL να βρίσκεται ή θα το δώσεις για να μη χαραμίζεται.

Το έχω παίξει κι ακούσει και σε σπίτι μέσα από ESI 8άρια monitors και θερίζει, του είχε κάνει και σύνδεση stereo (δυο μοντέλα ενισχυτών ταυτόχρονα) και το αποτέλεσμα απογειωνόταν. Το έχω ακούσει και στο καθαρό του δικού μου ενισχυτή, και σε Fender solid state 100W 2x12. Ηχάρα. Γνώμη μου δοκίμασέ το, σε όσο περισσότερες και πιο διαφορετικές συνθήκες μπορείς.

Αν ασχολείσαι με άλλα είδη, δε θα πω κουβέντα, δεν το έχω ψάξει καθόλου. Αλλά για metal δεν υπάρχει περίπτωση να μη σου αρέσει.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος antonis_mh

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
  • It's more than a feeling!!
    • Προφίλ
Εγώ δυστυχώς δεν είχα την ευκαιρία να το ακούσω live το HD,αλλά έχω ακούσει πολλά XT και φασόλια σε κεφαλές λαμπάτες ή τρανζίστορ και έβγαζαν μάτια! ή μάλλον αυτιά!  >:D  Παρόλα αυτά και ο ENGL και το POD HD 500 στο ίδιο gear μου φαίνονται υπερβολικά! Μιά άλλη λύση θα ήταν να δώσω τον ENGL και να πάρω μία κεφαλή φθηνότερη και το HD 500 ώστε να τα συνδιάζω! Μου φαίνεται προτιμότερο και δεν θα "χαραμίζω" τον Fireball έτσι!
https://www.facebook.com/infertilemetal
http://infertile.bandcamp.com/

LTD F-250 with Seymour Duncan Blackouts
ENGL Fireball 60
Custom Made 2x12 semi-closed cabinet with Celestion G12t75

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Για την μικρότερη δυνατή απόκλιση στον ήχο σου από μαγαζί σε Μαγαζί ο μόνος τρόπος σύνδεσης είναι στο pa για οποιαδήποτε πεταλιερα. Αλλιώς πρέπει να κουβαλάς και τελικό μαζί. Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να βάζεις τα preamps του πολυεφε μπροστά από προενισχυση ενισχυτή.( αναφέρθηκε σαν λύση από πάνω αλλά είναι πολύ λάθος.)  εγώ παίζω στο return του ενισχυτή μου και αν δεν μπορώ να τον κουβαλισω το παίζω. Πάντα υπάρχει απόκλιση από ένα return σε άλλο και κάθε φορά κάνω αλλαγές στο κεντρικό eq της πεταλιερας αλλά ποτέ δεν έχω τον ήχο μου όπως τον έχω σεταρει σπίτι. Επίσης δεν ξέρω αν τα pod έχουν master eq. Εγώ παίζω με gt-10 με πολύ καλά αποτελέσματα. Μπορείς να την βρεις κάνα 200αρι μτχ. Έχει πολύ καλό 4cm και μπορείς να την κρατισεις και μόνο για τα εφέ της αν δεν σου βγει αυτό που θες...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Δεν ειναι λαθος να βαζεις τα preamp μπροστα απο αλλο, κανονικο προενισχυτη κιθαρας, υπαρχει ειδικη επιλογη για αυτο στις πεταλιερες. Και δουλευει μια χαρα. Δεν θυμαμαι αν το κανει η gt-10. Δεν ασχοληθηκα πολυ μαζι της.

Επιπροσθετα πεταλιερα καρφι σε pa μαγαζιων απλα θα δωσει πολυ διαφορετικα αποτελεσματα εκτος και αν τα μαγαζια εχουν ολα το ιδιο pa. Και συνηθως δεν ειναι ολα καλα αποτελεσματα. Αν δε σου δωσει και σωστο ηχο στο monitor (τωρα αν ειναι και μπαρακια...απλα δεν εχει συχνα πυκνα) θα ψαχνεις την κιθαρα ενω εξω μπορει και να ακουγεται.

Αν σωνει και καλα θες αυτο (πεταλιερα σε PA) προτεινω εστω ενα μικρο αυτοενισχυομενο μονιτορ εστω και 10ρι. Θα δινεις τη μια εξοδο στο μαγαζι μεχρι να σου πει ο ηχοληπτης, εδω ειμαστε αστο. Η δευτερη εξοδος με ιδιο σημα (ολες σχεδον οι πεταλιερες το κανουν) θα ειναι στο μονιτορ το δικο σου που θα κουβαλας απο το σπιτι. Αν δεν ακους, δυναμωνεις εκεινο. Πλεονεκτημα οτι θα ακους τον ιδιο ηχο με εξω. Μειονεκτημα οτι αν ειναι και φυσικα τα τυμπανα, δεν ειναι ιδια με ηχο απο ενισχυτη. Μπορει λιγο να μη κοβει. Αλλα λειτουργει.

Συγκριτικα με την GT-10 θα σου προτεινα για μεταλ καταστασεις την gt-8 αν εισαι θετικα διακειμενος προς boss και να γλυτωσεις χρηματα, ακουγεται πολυ καλυτερα ειδικα για αυτα. Και εχει και πιο απλο interface. Αλλιως, για μενα, οποιοδηποτε pod digitech η ακομη καλυτερα η νεα σειρα zoom απλα δεν συγκρινονται.

Στα λεφτα του pod υπαρχουν και μεταχειρισμενα eleven rack. Ψαξτο μπορει να σαρεσει. Πολυς ηχος!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 19/06/13, 19:38 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.. Όντως μου αρέσει ο Fireball,δεν έχω παράπονο (δεν είναι βέβαια EVH 5150 III που έχω ερωτευτεί :-P )!


Σου 'εχω και αλλη λύση: Πουλάς τον Engl και με λίγα παραπάνω παίρνεις τον EVH 5150 III που τελικά κατά βάθος θέλεις!!!  ;D (είναι και μόνο  :P 11,4 κιλά)

http://www.thomann.de/gr/evh_5150_iii_50_watt_head_bk.htm
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος antonis_mh

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
  • It's more than a feeling!!
    • Προφίλ
Χαχαχα Kosthrash αυτό είναι η πιο απλή λύση..μέχρι να αποφασίσω θα δώ..ίσως επιλέξω κανα POD στην τελική να έχω έναν ήχο για λάιβ και στο προβάδικο να μείνω με τον ενισχυτή μου ως έχει!  ;)
https://www.facebook.com/infertilemetal
http://infertile.bandcamp.com/

LTD F-250 with Seymour Duncan Blackouts
ENGL Fireball 60
Custom Made 2x12 semi-closed cabinet with Celestion G12t75

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Αν σωνει και καλα θες αυτο (πεταλιερα σε PA) προτεινω εστω ενα μικρο αυτοενισχυομενο μονιτορ εστω και 10ρι. Θα δινεις τη μια εξοδο στο μαγαζι μεχρι να σου πει ο ηχοληπτης, εδω ειμαστε αστο. Η δευτερη εξοδος με ιδιο σημα (ολες σχεδον οι πεταλιερες το κανουν) θα ειναι στο μονιτορ το δικο σου που θα κουβαλας απο το σπιτι. Αν δεν ακους, δυναμωνεις εκεινο. Πλεονεκτημα οτι θα ακους τον ιδιο ηχο με εξω.
Αν εχει στερεο εφφε στους ηχους του (αν δεν εχει, τι το παιρνει το μηχανημα?), ετσι θα ακουει το ενα καναλι στο μονιτορ και το αλλο θα πηγαινει εξω.
Τα εχετε δοκιμασει αυτα που προτεινετε?
Οταν βαζει ενα βισμα στο Left παιζει μονοφωνικα (εκτος οτι χανει πολυ ποιοτητα ο ηχος ετσι).
Οταν ομως βαλει και στο right το σημα που δινει η πεταλιερα γινεται στερεο.
Η hd500 εχει ανεξασρτητες jack και xlr εξοδους (stereo). Εκει θα κοιταξει τι μπορει να κανει.
Αν και δεν εχω δοκιμασει παραλληλη λειτουργεια jack και xlr, δεν θυμαμαι να ρυθμιζεται διαφορετικο vol  στην hd500
Απο το μονιτορ θα παιξει με τα vol

Τελος παντως παρε και την HD500 (τα αξιζει τα λεφτα της ετσι κι αλλιως) και θα καταλαβεις και μονος σου που βολευει και που οχι στην πορεια.
Δεν θα παει χαμενη.
Το ενισχυτη μη τον σκοτωσεις, θα το μετανοιωσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: 19/06/13, 13:08 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Αν σωνει και καλα θες αυτο (πεταλιερα σε PA) προτεινω εστω ενα μικρο αυτοενισχυομενο μονιτορ εστω και 10ρι. Θα δινεις τη μια εξοδο στο μαγαζι μεχρι να σου πει ο ηχοληπτης, εδω ειμαστε αστο. Η δευτερη εξοδος με ιδιο σημα (ολες σχεδον οι πεταλιερες το κανουν) θα ειναι στο μονιτορ το δικο σου που θα κουβαλας απο το σπιτι. Αν δεν ακους, δυναμωνεις εκεινο. Πλεονεκτημα οτι θα ακους τον ιδιο ηχο με εξω.

Αν εχει στερεο εφφε στους ηχους του (αν δεν εχει, τι το παιρνει το μηχανημα?), ετσι θα ακουει το ενα καναλι στο μονιτορ και το αλλο θα πηγαινει εξω.
Τα εχετε δοκιμασει αυτα που προτεινετε?
Οταν βαζει ενα βισμα στο Left παιζει μονοφωνικα (εκτος οτι χανει πολυ ποιοτητα ο ηχος ετσι).
Οταν ομως βαλει και στο right το σημα που δινει η πεταλιερα γινεται στερεο.
Η hd500 εχει ανεξασρτητες jack και xlr εξοδους (stereo). Εκει θα κοιταξει τι μπορει να κανει.
Αν και δεν εχω δοκιμασει παραλληλη λειτουργεια jack και xlr, δεν θυμαμαι να ρυθμιζεται διαφορετικο vol  στην hd500
Απο το μονιτορ θα παιξει με τα vol
Καλές επισημάνσεις, εγώ το έχω δοκιμάσει (GNX3000 - παλαιότερες εποχές) με αυτοενισχυόμενο και ήταν αποκάλυψη.
Το θέμα stereo λύνεται με την χρήση του left προς το μεγάφωνο και μετά του through (link output) από το μεγάφωνο προς την κονσόλα αν χρησιμοποιήσεις κάτι τέτοιο: http://www.thomann.de/gr/behringer_b210d.htm
..που είναι και αρκετά φορητό και θα σου εξασφαλίσει έναν standard stage ήχο δικό σου βρέξει-χιονίσει. 

Τελος παντως παρε και την HD500 (τα αξιζει τα λεφτα της ετσι κι αλλιως) και θα καταλαβεις και μονος σου που βολευει και που οχι στην πορεια.
Δεν θα παει χαμενη.
Το ενισχυτη μη τον σκοτωσεις, θα το μετανοιωσεις.
Επίσης συμφωνώ..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Αν σωνει και καλα θες αυτο (πεταλιερα σε PA) προτεινω εστω ενα μικρο αυτοενισχυομενο μονιτορ εστω και 10ρι. Θα δινεις τη μια εξοδο στο μαγαζι μεχρι να σου πει ο ηχοληπτης, εδω ειμαστε αστο. Η δευτερη εξοδος με ιδιο σημα (ολες σχεδον οι πεταλιερες το κανουν) θα ειναι στο μονιτορ το δικο σου που θα κουβαλας απο το σπιτι. Αν δεν ακους, δυναμωνεις εκεινο. Πλεονεκτημα οτι θα ακους τον ιδιο ηχο με εξω.
Αν εχει στερεο εφφε στους ηχους του (αν δεν εχει, τι το παιρνει το μηχανημα?), ετσι θα ακουει το ενα καναλι στο μονιτορ και το αλλο θα πηγαινει εξω.
Τα εχετε δοκιμασει αυτα που προτεινετε?
Οταν βαζει ενα βισμα στο Left παιζει μονοφωνικα (εκτος οτι χανει πολυ ποιοτητα ο ηχος ετσι).
Οταν ομως βαλει και στο right το σημα που δινει η πεταλιερα γινεται στερεο.
Η hd500 εχει ανεξασρτητες jack και xlr εξοδους (stereo). Εκει θα κοιταξει τι μπορει να κανει.
Αν και δεν εχω δοκιμασει παραλληλη λειτουργεια jack και xlr, δεν θυμαμαι να ρυθμιζεται διαφορετικο vol  στην hd500
Απο το μονιτορ θα παιξει με τα vol

Τελος παντως παρε και την HD500 (τα αξιζει τα λεφτα της ετσι κι αλλιως) και θα καταλαβεις και μονος σου που βολευει και που οχι στην πορεια.
Δεν θα παει χαμενη.
Το ενισχυτη μη τον σκοτωσεις, θα το μετανοιωσεις.






Δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολο, το εχω δοκιμασει και δουλευει τελεια αλλα δεν το εχω κανει με την HD 500. Οσο βασταει η μεση μου τα 110 κιλα μου + ο,τι αλλο κουβαλαω, θα ειναι ενισχυτης και τπτ αλλο.  :metal :solo . Ευτυχως ο brunetti μου ειναι καμια 25-26 κιλα μονο. Ειδοποιος διαφορα εχω αυτοκινητο ομως.




Πρωτα απο ολα στις περισσοτερες πεταλιερες που εχω αγορασει/δοκιμασει, το L-R που βγαζει μπορει να ειναι δυο ιδια μονοφωνικα σηματα. Οποτε το ενα θα παει PA το αλλο στο αυτοενισχυομενο και απο εκει θα δυναμωνει αν θελει να ακουει περισσοτερο. ΟΧΙ απο το pod γιατι και θα τον κατεβαζει ο ηχοληπτης (και καλα θα κανει) και θα αλλαζει και τον ηχο λιγακι. Δεν καταλαβα αν θεωρεις προβλημα το XL-R? Αν δεν εχει η πεταλιερα, μπορεις να πας με ανταπτορα. Επιπροσθετα οσες εχουν δε συναντησα καμια να μη παιζει ταυτοχρονα με τα L-R.


Αν υπαρχει προβλημα με το Pod, (π.χ. να μην παιζει για καποιο λογο και απο τα δυο αν δεν εχεις στερεο εφφε, που δε φανταζομαι) απλα βαζεις δυο φορες το ιδιο patch στο dual path που εχει και τελειωσες.




Εδω εγω με το g3 το κανω κανονικα, το χρησιμοποιω συχνα σαν splitter και ταιζω δυο τελικους. Ειτε το g3 σαν preamp ειτε περναω ενα αλλο preamp και απλα βγαζω δυο φορες το ιδιο σημα.


Αν παλι η πεταλιερα βγαζει μονο ενα σημα, υπαρχουν active splitter με buffer, με Hi-z, lo-z εξοδους με αναστροφη φασης...χωρις να κοστιζουν μια περιουσια. Διπλασιαζεις πολυ καλα και χωρις ground loops το σημα οποιασδηποτε πηγης απο εκει.






Οσο για το "σχολιο" αμα δεν εχει στερεο εφφε τι να το κανει, τι να σου πω. Για μενα εκτος ηχογραφησεων ειναι στα ορια της αχρηστιας ειδικα αμα παιζεις με δευτερο κιθαριστα. Εχεις ακουσει πολλες στερεοφωνικες συναυλιες? Εγω τελευταια ακουσα των μπλε, που ηταν καλο για το ειδος τους οταν παιζαν οι ιδιοι και πατατα σαπια οταν παιζαν οι φιλοι μου στο stage τους πριν απο αυτους, με δυο κιθαρες (αν δεν μπορεις να φανταστεις την καταστροφη, ο ενας ακουγοταν πολυ δυνατα σε καθε μερια και πουθενα πολυ καλα). Για τους μπλε καλα ηταν αλλα ο ηχος τους ειναι αδειος σε γκαζι και κιθαριστικο περιοχομενο οποτε βολυευε ο διαχωρισμος των οργανων.




Οι μονες φορες που ειδα/ακουσα στερεο εφφε σε live ηταν σε κατι μπαρακια που πεταξε ο κιθαριστας δυο εξοδους στο μαγαζι και τον διαχωρισε σωστα ο ηχοληπτης, οποτε το σολο του εβγαζε delay ping pong. Ημι-αχρηστο αλλα δε βαριεσαι.




Μονοφωνια, ειδικα για high gain και ηχο γροθια οχι φρου φρου περα δωθε. Πες αδριανε για τον d-moll!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 20/06/13, 11:50 από tech21man »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Μονοφωνια, ειδικα για high gain και ηχο γροθια οχι φρου φρου περα δωθε. Πες αδριανε για τον d-moll!!!
:roll έτσι!.. άσε μην αρχίσω...
Ο Σπύρος όμως ξέρει που προβάρουμε, αν θέλει μπορεί να περάσει και να ακούσει τον D-Moll πρώτο χέρι!..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Ανδριανε καποιες μερες στο ΠΣΚ θα ειμαι κι εγω για προβες εκει οποτε τα λεμε απο κοντα.
Εγραψα καποια πραγματα, αλλα τα εσβησα, γιατι το θεμα του ηχου ειναι και υποκειμενικο.
Παντως μλαγα για στερεο εφφε (πχ stereo delay) και φυσικα υπο την προυποθεση οτι μιλαμε για πεταλιερα ή rack και να βγαινεις στερεο και στο PA αλλα και στο motironing.
Για χρηση με ενισχυτη, μπαινουμε σε αλλο θεμα πως χρησιμοποιουνται τα στερεο εφφε.
Οι δυο κιθαριστες ειναι αλλη υποθεση.  Ακομα κι εκει ομως οταν γινεται σωστα η μιξη, η lead κιθαρα κατα περισταση δεν απαγορευεται να εχει στερεο εφφε (πχ delay).
Καλη συνεχεια στις ηχητικες αναζητησεις σας  8)



 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
154 Απαντήσεις
75141 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/07, 12:54
από Vaiking
74 Απαντήσεις
24144 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/07, 17:52
από panka
14 Απαντήσεις
7421 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/08, 15:24
από themos
8 Απαντήσεις
5000 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/08, 22:44
από Jezus
5 Απαντήσεις
4838 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/09, 02:29
από nikosgr123
12 Απαντήσεις
5023 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/10, 03:24
από Ddarkkor
26 Απαντήσεις
10314 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/10, 00:05
από King Lui
41 Απαντήσεις
12759 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/10, 10:09
από JP.M
77 Απαντήσεις
20546 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/10, 11:55
από adr1anos
4 Απαντήσεις
4313 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/15, 14:23
από sfanfan