Αποστολέας Θέμα: Βιβλίο για αυτοσχεδιασμό, modes και Chord Progressions  (Αναγνώστηκε 3684 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Ψάχνω ένα βιβλίο που να καλύπτει αυτό το θέμα, διάφορες chord progressions και πώς μπορείς να τις αντιμετωπίσεις με modes κλπ

Δηλαδή λίγο πρακτικό, με παραδείγματα και προτάσεις κλπ..

Καμιά ιδέα;
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος Eddie~Maiden

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 383
  • Φύλο: Άντρας
  • blah blah blah
    • Προφίλ
Η κανενα τσακαλι του κιθαρα να γραψει κανα αρθρακι πανω στο θεμα  0:)
Dave who? Murray? Mustaine? Gilmour?

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Το "Creative Guitar 1" του Govan έχει ένα ωραίο κεφάλαιο σχετικά με αυτοσχεδιασμό, από την απλή χρήση minor και major πεντατονικών μέχρι arpeggios και modes. Είναι καλογραμμένο βιβλίο με πολλές πληροφορίες, συν ένα CD με example tracks + backing (προερχόμενα από τα άρθρα του Govan στο περιοδικό Guitar Techniques). Με είχε βοηθήσει πολύ, αλλά πιθανόν να υπάρχουν και καλύτερα που δεν γνωρίζω. Ψάξε και λίγο στο Amazon, θα βρεις αρκετά βιβλία για αυτοσχεδιασμό με καλές κριτικές.

Μέχρι να καταλήξεις, ίσως βρεις ενδιαφέρον ένα post/άρθρο ("βασικές δομές αυτοσχεδιασμού") που είχα γράψει πάνω στα θέματα που αναφέρεσαι (link). :)

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Ναι, το έχω διαβάσει το άρθρο σου και αποτέλεσε και βάση για να ψάξω για θεωρία.

Τελικά "αγόρασα" (δεν κάνει να λέμε δημόσια για παρανομίες) 4 βιβλία του Jody Fisher για Jazz κιθάρα και μου άρεσε πάρα πολύ η δομή τους, έχουν και CD μαζί.
Λέω να δουλέψω μ'αυτά.

Θα κοιτάξω και τον Govan όμως για παράλληλη μελέτη, μήπως τα γειώνει καλύτερα..
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Α OK, αφού έχεις διαβάσει το άρθρο είσαι μια χαρά ;D :P , πας σε πιο ανεβασμένα πράγματα!

Είχα αγοράσει πριν χρόνια το δεύτερο βιβλίο της σειράς ("intermediate jazz guitar") και έχω ξεφυλλίσει και τα υπόλοιπα. Πολύ καλά βιβλία, καλύπτουν τα πάντα. Ιδιαίτερα χρήσιμες, θυμάμαι, είχα βρει κάποιες ασκήσεις του "intermediate", όπως σόλο με χρήση μόνο των arpeggios των συγχορδιών και ενσωμάτωση χρωματικών approach tones. Ως άσχετος-έως-αδιάφορος με την jazz εκείνη την εποχή, είχα παρατήσει το βιβλίο μετά από κάποιο καιρό γιατί μου είχε πέσει "βαρύ". Βέβαια, μπορεί το επίπεδο σου και τα μουσικά ενδιαφέροντά σου να μπορούν να το "σηκώσουν".

Το βιβλίο του Govan, όπως και όλα όσα απευθύνονται σε blues/rock κιθαρίστες, έχει πολύ διαφορετική (και ευκολότερη) προσέγγιση μιας και απευθύνεται σε διαφορετικό κοινό και το στυλ δεν έχει τις θεωρητικές απαιτήσεις που έχει η jazz. Με αυτή την λογική, ίσως θα ήταν καλύτερο να ξεκινήσεις με κάτι τέτοιο, παρά να μπεις απευθείας στα "βαθιά" :) .

Το σίγουρο είναι πως αν επιμείνεις σε jazz βιβλία (όσο αντέξεις, γιατί όχι μέχρι τέλους!) θα πάρεις πολλές και χρήσιμες πληροφορίες και ιδέες που μπορείς να εφαρμόσεις/ενσωματώσεις σε όλα τα στυλ.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
8577 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/03, 19:39
από ΠΕΡΙΚΛΗΣ
5 Απαντήσεις
3729 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/09, 13:49
από Theodore Ziras
4 Απαντήσεις
5715 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/11, 15:54
από Harpwood
20 Απαντήσεις
5399 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/12, 18:40
από noe13
2 Απαντήσεις
5966 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/12, 02:36
από Harpwood
3 Απαντήσεις
6331 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/12, 19:35
από Fourier
16 Απαντήσεις
10725 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/13, 14:55
από Harpwood
3 Απαντήσεις
12652 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/17, 19:59
από panixgr
33 Απαντήσεις
15611 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/18, 16:29
από James Basdanis
0 Απαντήσεις
946 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/22, 15:57
από Ioannis Anastassakis