Ψηφοφορία

Ποιο λειτουργικό χρησιμοποιείτε ?

Windows (XP,NT,9x)
74 (73.3%)
Linux (οποιαδηποτε διανομή)
17 (16.8%)
Αλλο Unix-οειδές
1 (1%)
MacOS
9 (8.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 90

Αποστολέας Θέμα: Ποιο λειτουργικό χρησιμοποιείτε στον υπολογιστή σας ?  (Αναγνώστηκε 23733 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Καταρχήν για τον φιλο Jim.ni...Λες οτι εχεις πολυχρονη εμπειρία με τα windows σεβαστό....εγω απο την αλλη μιλαω εχοντας πολυχρονη εμπειρία ΚΑΙ με τα τρια λειτουργικά (αρκετα λιγοτερη με linux καθως απο προγραμματα βασικα δεν λεει και πολλα οποτε ...) οποτε παροτι ειναι μονο η αποψη μου οπως λες και εσυ πιστευω οτι εχοντας δει και τα τρια και δοκιμαζοντας τα διεξοδικα μπορω να κρινω καλυτερα απο καποιον που τρεχει μονο win αντε και κανα linux dual boot ετσι για τους τυπους.Στο παρασυνθημα λοιπον λες οτι ειναι σταθερα τα osx επειδή δεν κανουν τιποτα το περιεργο για να κρασαρουν.Σου λεω λοιπόν οτι εκανα οτι και στα windows ετρεχα γραφιστικα(Photoshop Illustrator) web design (Flash και Dreamweaver) Moυσικα (Cubase Nuendo FL studio η για mac Logic Pro garage band ktl ktl) και οτι αλλες μικροεφαρμογές(νομιμες η μη...σπασμενες η μη) τρεχει ταυτοχρονα ενας χρηστης που ασχολειται με διαφορα.Τα windows ουκ ολιγες φορες τα δινανε στο χέρι και μιλαμε για custom built pcs οχι για την προσφορα του Dia πχ...Απο την αλλη το osx σηκωνε εφαρμογες επι εφαρμογων ταυτοχρονα αγογκυστα και χωρις ποτε να πεσει το συστημα(λαθος επεσε μια φορα γιατι κοπηκε το ρευμα και δεν ειχα ups :P) και μαλιστα μεχρι προσφατα εχοντας μονο 1 γιγα ram.Αλλα αλλο το 1 γιγα ram πχ στα mac..και αλλο το ενα giga ram στα windows ;).Tελειως διαφορετική διαχειριση.
Γιαυτο πχ καποιος παει να αγορασει βλεπει τα specs λεει α 1 γιγα το ενα...1 γιγα το αλλο...ειναι ιδιο κτλ κτλ....και ξεχναει οτι το λειτουργικό κανει τη διαφορα.γιατι στη μια περιπτωση σου δινεται μεν η αισθηση της ελευθεριας απο την αποψη οτι βαζεις οτι hardware θες αλλα απο την αλλη ξεχνας οτι οτι και να βαλεις....windows θα τρεξεις.Η αλλη περιπτωση ειναι ποιο τιμια και επαγγελματικη για μενα...σου λεει παρε το λειτουργικό φτιαγμενο να λειτουργει γαντι με το συγκεκριμενο hardware.Και πραγματι κανει οτι υποσχεται.Αυτο θα πει επαγγελματισμος και value for money.
Ετσι λοιπον φιλε Jim.ni για να εισαι αντικειμενικός καλο ειναι να εχεις δουλεψει και το osx για χρονια και μετα να εκφερεις γνωμη.Γιατι μου μιλας για βαλε βγαλε προγραμματα demo ktl ktl....και λογικα αναφερεσαι στα windows και στον υδροκεφαλισμό της registry δεν ξερεις ομως πχ..οτι τα osx δεν εχουν registry opote οτι και να κανεις.....ουτε θα γεμισει η registry( η ανυπαρκτη) ουτε η ταχυτητα του υπολογιστη θα μειωθει με τα χρονια και τη βαρια χρήση.

Οσο για τον φιλο schizm ....να ξερεις φιλε μου οτι ουτε μετοχες στην apple εχω ....ουτε θεωρω οτι ολα τα προιόντα της ειναι πανακεια (καποια απο αυτα ειναι και υπερτιμημενα).Αλλα οταν μιλαω για κατι....το εχω δοκιμασει και μετα ανοιγω το στομα μου.Μιλας για ελιτισμό αλλα εγω νομιζω οτι ειναι καθαρα θεμα περισσοτερων παραστασεων και εμπειριας.Γιατι να ξερεις οτι ολοι μα ολοι οι χρηστες των mac εχουν δουλεψει για χρονια windows pcs το αντιθετο ομως δεν συμβαινει( οι περισσοτεροι ουτε καν εχουν δει mac κοντα).Παρολα αυτα οι δευτεροι εκφερουν αποψη για τα mac -παροτι δεν εχουν ιδεα οι περισσοτεροι-και μαλιστα κατηγορουν τους πρωτους για fanboysm :o.Μιλαμε για το θεατρο του παραλόγου δηλαδη.
Τελος παντων ο καθενας χρησιμοποιει αυτο που τον βοηθαει να κανει τη δουλειά του.Αμα αυτο που εχεις σε ικανοποιει τοτε δεν τιθεται κανενα θεμα.Το απολυτο ετσι και αλλιως δεν υπαρχει στη φυση.Απλα καλο ειναι οταν καποιος εκφερει μια γνωμη να εχει πραγματικη εμπειρια επι του θεματος και οχι εχω ακουσει ...εχω δει απο το φιλο του μπατζανακη μου ..μου το εδωσε ενας φιλος στην σκοπια και το τσεκαρα...κτλ κτλ.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Οσο για τον φιλο schizm ....να ξερεις φιλε μου οτι ουτε μετοχες στην apple εχω ....ουτε θεωρω οτι ολα τα προιόντα της ειναι πανακεια (καποια απο αυτα ειναι και υπερτιμημενα).Αλλα οταν μιλαω για κατι....το εχω δοκιμασει και μετα ανοιγω το στομα μου.Μιλας για ελιτισμό αλλα εγω νομιζω οτι ειναι καθαρα θεμα περισσοτερων παραστασεων και εμπειριας.Γιατι να ξερεις οτι ολοι μα ολοι οι χρηστες των mac εχουν δουλεψει για χρονια windows pcs το αντιθετο ομως δεν συμβαινει( οι περισσοτεροι ουτε καν εχουν δει mac κοντα).Παρολα αυτα οι δευτεροι εκφερουν αποψη για τα mac -παροτι δεν εχουν ιδεα οι περισσοτεροι-και μαλιστα κατηγορουν τους πρωτους για fanboysm :o.Μιλαμε για το θεατρο του παραλόγου δηλαδη.
Τελος παντων ο καθενας χρησιμοποιει αυτο που τον βοηθαει να κανει τη δουλειά του.Αμα αυτο που εχεις σε ικανοποιει τοτε δεν τιθεται κανενα θεμα.Το απολυτο ετσι και αλλιως δεν υπαρχει στη φυση.Απλα καλο ειναι οταν καποιος εκφερει μια γνωμη να εχει πραγματικη εμπειρια επι του θεματος και οχι εχω ακουσει ...εχω δει απο το φιλο του μπατζανακη μου ..μου το εδωσε ενας φιλος στην σκοπια και το τσεκαρα...κτλ κτλ.

Το θέμα είναι πως θεωρείς εκ προοιμίου απίθανο οποιοσδήποτε εκ των λοιπών συνομιλητών να έχει χρησιμοποιήσει MacOS και Linux, ανάγοντας τη δική σου εμπειρία σε θέσφατο και μέτρο σύγκρισης. Δεν είναι έτσι. Ειδικά δε όταν απαξιώνεις συλλήβδην τους χρήστες των Windows ως ζώα που άγονται από τη συνήθεια κι όχι από την επιλογή. Υπάρχουν πάμπολλοι τρόποι να υποστηρίξεις τις προτιμήσεις σου...δε χρειάζεται να το κάνεις μειώνοντας όλους εκείνους που μπορεί να μην συμφωνούν μαζί σου και να μην πείθονται.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
DenisGian, δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με Mac, αλλά το πρώτο από αυτά τα μηχανήματα που είχα είχε windows 3.1 πριν 15 χρόνια. Από τότε, όπως αντιλαμβάνεσαι έχω αλλάξει πολλά.Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό που είπες. Ότι είναι για πια δουλειά χρειάζεσαι το κάθε τι, καθώς και οι πολύ ψαγμένοι, πριν κάνουν ένα Custom Built μηχάνημα, μπορούν να πάρουν σβάρνα το Διαδίκτυο και τα NewsGroups και να φτιάξουν ένα μηχάνημα από κομμάτια, που δεν παρουσιάζουνε τόσο εύκολα σφάλματα (κυρίως θέμα συμβατότητας).
Κάθε λειτουργικό, έχει και το λόγο του για να είναι σχεδιασμένο έτσι όπως είναι και είναι συμβατό με συγκεκριμένες καταστάσεις, software και hardware. Όσο για την registry Που είπες, έχει κάποια πολύ καλά προγράμματα για να κρατάς σε φόρμα το pc, αν και δεν φτάνει να κρατάς μόνο την Registry σε φόρμα.
Τώρα ένας χρήστης, που χρησιμοποιεί γενικευμένα την λέξη PC και την λέξη Λειτουργικό, μπορεί να λέει ότι θέλει και δίκιο θα έχει!
Να έχουν υπόψη τους οι υπόλοιποι συνομιλητές ότι διάβασα μόνο το δικό σου κείμενο.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Εγω δεν απαξιωνω κανεναν.Απλα μου αρεσει να γνωριζω και μετα να μιλαω.Πχ δεν θα  με δεις να εκφερω γνωμη για ενισχυτες ποιος ειναι καλυτερος ποιος βγαζει τον ταδε ηχο.....γιατι πολυ απλα δεν εχω μυρωδιά.Θα μπορουσα ομως οπως κανουν  πολλοι να λεω " α ναι...ο laney βγαζει τον ταδε ηχο...τα καθαρα του mesa boogie δεν με ικανοποιουν...." απλα αναμασωντας γνωμες τριτων χωρις ποτε να εχω πλησιασει τους εν λογω ενισχυτες.
Εγω δεν ειπα οτι η εμπειρια μου ειναι μετρο συγκρισης αλλα οταν θες να συγκρινεις....καλο να εχεις και αναλογη εμπειρία ;)(if you know what i mean)...και απο την αντιθετη πλευρα του νομισματος.Πχ για τον φιλο που μιλησε ποιο πανω συγκεκριμενα τον jim.ni ειναι φανερο οτι δεν εχει εμπειρια απο mac και σε αυτον απευθυνθηκα αμα λεει βαζε βγαζε προγραμματα demo px..και να δεις μετα πως πηδ..ται το συστημα ειναι φανερο οτι σκεφτεται μονο windows και τι παθαινει η registry τα αρχεια συστηματος κτλ κτλ....kai θεωρει οτι το ιδιο θα γινεται και στα mac(προσεξε...δεν εχει ιδία γνωση απλα..το υποθετει) αρα μπορει να ξερει windows αλλα απο mac not really.
Eπισης βλεπω οτι μαλλον προς δημοσιογραφια κλεινεις γιατι φαινεσαι ειδικός στο να παιρνεις μια προταση να την βγαζεις απο το υπολοιπο νοημα και να τη παρουσιαζεις σαν δηλωση διαστρεβλωνοντας την αρχικη της εννοια.Δεν ειπα οτι οι χρηστες των windows είναι ζωα...ειπα οτι ο ανθρωπος ειναι ζωο της συνήθειας και ετσι ειναι και οι χρηστες windows.Που σημαινει οτι ολοι λειτουργουμε οπως μας συνηθισουν.οταν πας στις δημοσιες υπηρεσιες και βλεπεις 30 μετρα ουρες δεν εκπλησσεσαι γιατι το βλεπεις συνεχως και παντου.Αμα ακουσεις οτι ενας πολιτικός παιρνει μιζες πλεον δεν σου κανει καμια εντυπωση γιατι και ποιος δεν τα παιρνει με τον ενα η τον αλλο τροπο σκεφτεσαι.οταν εχεις windows και σου παρουσιαζουν διαφορα...ανα τακτα διαστηματα κρασαρουν.....πλεον το θεωρεις μερος του λειτουργικου...."της γοητειας του" .Βεβαια κανενα απο τα παραπανω δεν σου αρεσει οταν συμβαινει αλλα αμα τα τρως συνεχως στη μαπα και γινουν μερος της καθημερινοτητας σου τα αποδεχεσαι εστω και υποσυνειδητα σαν φυσιολογικά.Ελπιζω να καταλαβες τωρα.
Και σου ξαναλεω δεν θελω να πεισω κανενα ουτε ειμαι μπατζανακης του Jobbs.Απλα τα δοκιμασα ολα και κατεληξα.Δεν ειπα σε κανενα παρε mac βγαλε windows βαλε linux.Παρεθεσα τα υπερ και τα κατα των τριων και την τελικη προτιμηση μου.Αν αυτο εσενα σου κανει fanboysm ειναι δικό σου το προβλημα.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Το ζήτημα δεν είναι πόση εμπειρία διαθέτεις ο ίδιος, αλλά η έπαρση που αυτή αποπνέει κι η πεποίθησή σου πως κανένας εκ των υπολοίπων δεν διαθέτει την σπάνια ευκαιρά να έχει δουλέψει και με τα τρία λειτουργικά (κι όχι μόνο).

Όπως επίσης δεν χρειάζεται να έχεις δημοσιογραφική ευελιξία (ή αλητεία) για να αντιληφθείς πως η απομόνωση της εν λόγω πρότασης στο σύνολό της δεν αλλάζει το νόημα που παραμένει απαξιωτικό. Ζώα της συνήθειας παραμένουμε άπαντες, είτε χρησιμοποιούμε Mac, είτε PC. Ουδείς ανήκει εκτός της εκλεκτής αυτής κάστας η οποία και δεν επιβεβαιώνεται από την επιλογή του OS, οπότε δεν υπάρχει λόγος να αφορά αποκλειστικά τους χρήστες των Windows.

Αν φυσικά η Apple είχε να αντιμετωπίσει hardware που δεν ελέγχει η ίδια, το πιθανότερο είναι να μιλούσαμε τη δεδομένη στιγμή για ανάλογης συχνότητας προβλήματα. Βλέπεις, πέρα κι έξω από τις όποιες ευθύνες της Microsoft σε σχέση με το λειτουργικό της, μυριάδες προβλήματα δημιουργούν κι οι κακογραμμένοι drivers των third parties. Κακώς λοιπόν επωμίζεται όλο το ανάθεμα στην προκειμένη περίπτωση. Η σταθερότητα των Mac κοστίζει με τη σειρά της αδρά, και προσωπικά μου είναι αδιάφορος ο παράγοντας "μεταπωλητική αξία". Τα δικά μου κριτήρια, γιατί μόνο γι' αυτά μπορεί να μιλήσει ο καθένας', καλύπτονται μια χαρά τη δεδομένη στιγμή από το μιαρό αυτό OS και δεν διαθέτω επαρκείς λόγους για να μεταπηδήσω σε άλλη πλατφόρμα για τα καλά. Αυτό συνιστά επιλογή κι όχι συνήθεια. Άσε που δεν πάσχω από το σύνδρομο "είμαι cool με την anti-Microsoft κονκάρδα μου".

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Γιατι βαζεις λογια στο στομα μου που ποτε δεν ειπωθηκαν? Ειπα εγω πως κανενας εκ των υπολοιπων δεν τα εχει δει και τα εχω δει μονο εγω?Εγω καταρχην εστειλα απαντηση σε σενα και στον jim.ni το ξέχασες ή "το ξέχασες" ;) Το θεωρείς επαρση το οτι λεω οτι τα εχω δει και τα τρια αρα μπορω να εκφερω γνωμη?Γιατι εγω το λεω ενα απλο γεγονός.Θεωρείς οτι ειναι υπερβολικό οταν λεω οτι ολοι οι χρηστες των mac (και του linux) ξερουν απο windows ενω δεν συμβαινεί παντα το αντίθετο? γιατι και αυτο ειναι επισης μια πραγματικότητα.Εσυ προφανως το να γνωρίζεις για τι μιλας το θεωρεις επαρση defacto.
Δευτερον παλι καλα που το καταλαβες οτι ολοι ειμαστε ζωα της συνηθειας.Το κολπο ομως ξερεις ποιο ειναι?Να συνηθίζεις πραγματα που να κανουν τη ζωη σου ευκολότερη και να σε βοηθάνε ουσιαστικά και οχι να αυτομαστιγωνεσαι και να θεωρεις φυσιολογικα πραγματα που σε πρεσσαρουν-είναι σαν να θεωρεις φυσιολογικο το να εισαι σε 30 μετρα ουρά σε δημοσια υπηρεσια επειδη ετσι το βλεπεις να γινεται καθε μερα και οταν καποιος σου πει ξερεις ισως μπορει να γινει ποιο ευκολα η εξυπηρετηση εσυ να του λες...και ποιος εισαι εσυ ρε φιλε που θα μας πεις οτι αυτος ο τροπος δεν ειναι καλός...πως την εχεις δει δηλαδη εγω ετσι ξερω το βλεπω καθε μερα αυτο-.Ενω το μονο που σου προτεινε ο αλλος ειναι στην ουσια μια εναλλακτικη.Εσυ ομως το βλεπεις σαν επαρση και μαλιστα μη γνωριζοντας ουτε καν το αντικειμενο.Δεν σε αναγκασε κανενας να ασπαστεις τη γνωμη του.Αντι για τη δικη του επαρση κοιτα μηπως τελικα εσυ εχεις το κομπλεξ και οχι ο αλλος που να απλα θέλει να πει τη γνωμη του ;).

Τριτον...εννοειται πως αν το osx πηγαινε να υποστηριξει ολο το μπαζοhardware του πλανητη θα ειχε ακριβως τα ιδια προβληματα με τα windows.Δεν υπαρχει καμια αμφιβολία για αυτο.Εδω ομως ειναι και η διαφορα γιατι η mac(που στην ουσια εταιρεία hardware είναι) σου πουλαει το μηχανημά της και γραφεί ειδικα το os της να δουλευει τελεια με αυτο.Δεν βαζει μισο εκατομμυριο καρπουζια κατω απο την ιδια μασχαλη.Εσυ προφανως αυτο το θεωρείς μειονεκτημα εγω οχι.Τωρα οσο και για την μεταπωλητική αξία προφανως δεν σε απασχολει.Ετσι και αλλιως μονο μερικους μηνες μετα την αγορα ενος pc η αξία του πεφτει κατακορυφα οποτε....και να ήθελες μισοτιμή θα το εδινες(ποσο μαλλον μετα απο 4-5 χρόνια..αν αντεξει δηλαδη τοσο).
Επομενως αγαπητε μου εγω ποτε δεν προσπαθησα να σου αλλαξω γνωμη τρεχα οτι θες και χρησιμοποιησε οτι κριτηρια θες για να το αγορασεις απλα οταν μπαινεις στη διαδικασία να συγκρινεις την επιλογή σου με κατι αλλο(και μαλιστα να το γραψεις και σε καποιο φορουμ) δεν νομίζεις οτι πρεπει να ξερεις και αυτο το αλλο εξισου καλα για να μπορεις να κανεις αντικειμενική σύγκριση?
Και τελός δεν εχω ουτε κονκαρδα ουτε μπλουζακι mac η antims.Απλά θελω ο υπολογιστής μου να δουλευει για μενα και οχι εγω γιαυτον ;).
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Τα συμπεράσματα δεν προκύπτουν μόνο μέσω όσων διατυπώνονται, αλλά και όσων υπονοούνται με το στυλ και την αισθητική συμμετοχή του καθενός. Η έπαρση δεν αποκαλύπτεται μέσα από τη δήλωση περί χρήσης των εν λόγω λειτουργικών, αλλά από την μονίμως επιδεικτική νοοτροπία "ξέρω καλύτερα", τη στιγμή που αγνοείς τι ακριβώς ξέρουν οι υπόλοιποι.

Αν όλοι είμαστε ζώα της συνήθειας, είναι εντελώς αδιάφορο πόσο επιλέγει ο καθένας να δυσκολέψει τη ζωή του...επί της ουσίας αποτελεί πρόβλημά του και μάλλον δεν θα μου έπεφτε και περισσότερο ο λόγος από ό,τι θα συνέβαινε αν μάθαινα πως η διπλανή φτιάχνεται με το να τρώει φάπες, αντί να απολαμβάνει τις δικές μου ορθόδοξες ερωτικές προτιμήσεις που τις προκαλούν ανία και χασμουρητά. Θεωρείς πως τα προσωπικά σου κριτήρια επιλογής συνιστούν κοινή αξίωση και δόγμα. Δεν μπορώ να αποκλείσω προσωπικά πως ίσως 2-3 από τα εκατομμύρια εκεί έξω να προτιμούν το φτηνότερο hardware των PC για να διαθέτουν μεγαλύτερη ποικιλία προγραμμάτων και αριθμό παιχνιδιών, έναντι της περισσότερο δαπανηρής αγοράς για ένα Mac για να μην τα έχει αυτά. Όπως μπορεί να υπάρχουν και μερικοί παλαβοί που να μην θέλουν να διασκεδάσουν το βράδυ τους παίζοντας με τον kernel του Linux...ίσως όχι, ό,τι πιο πιθανό, αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Κάποιοι άλλι πάλι μπορεί να απολαμβάνουν την "do it yourself" αισθητική ενός PC και να απωθούνται στην ιδέα ενός "έτοιμου" συστήματος. Γενικά, μπορεί ο καθένας να έχει λόγους για να μην προτιμάει το δικό μας "ιδανικό".

Δεν θα κάτσω προσωπικά να περιαυτολογήσω για το τι έχω χρησιμοποιήσει και πόσο. Το ποιος την έχει πιο μεγάλη (την εμπειρία) δεν είναι το ζητούμενο. Θα μπορούσα απλώς να επικαλεστώ αρκετά review κι από φίλα προσκείμενα στην Apple site και blogs που χαιρετίζουν την έλευση των Windows 7, καθότι περιλαμβάνουν πολλά από τα καλούδια του MacOS κι όχι μόνο. Άλλωστε η Apple με το Snow Leopard δεν προχώρησε αρκετά τις καινοτομίες και το όραμά της, ακριβώς γιατί έχει δώσει προτεραιότητα σε τομείς άλλους (iPod, iTunes κα). Γι' αυτό και έκλεισαν περισσότερο την ψαλίδα οι "εχθροί". Καλό είναι αυτό...κακό δεν είναι.
« Τελευταία τροποποίηση: 14/01/10, 00:07 από schizm »

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Και που δηλαδη ειδες ρε μεγαλε οτι εγω παρουσιασα την αποψη μου σαν δογμα? θα μας τρελανεις τωρα?Εγω λεω αυτα δοκίμασα και αυτα πιστευω οτι λειτουργουν καλυτερα απο καποια αλλα.Που βλεπεις εσυ την δογματική αποψη.Ισα ισα εσυ κριτικάρεις τους αλλους με μια αισθηση ψευτοηθικής και κομπλεξισμου...γιατι ακουσον ακουσον...σε χαλαει που καποιος ειπε οτι πρωτα τα δοκιμασε...και μετα μιλαει...
Ο καθενας μπορει να κανει οτι γουσταρει..να υπαρχει πχ ενας τυπος που το μονο που κανει ειναι να κοιταει τα mail του και να παιζει στοιχημα στο νετ....ε αυτος με ενα netbook με linux είναι καλυμμένος για αυτά που θελει και πολυ φτηνά κτλ κτλ κτλ.Εγω απλα τα εβαλα κατω τα συν και τα πλην και ειπα ποιο νομιζω οτι ειναι ανωτερο.Αν ενοχλεισαι απο το αποτελεσμα που εβγαλα αυτο ειναι καθαρα δικο σου προβλημα.Το δικο μου προβλημα δεν ειναι οτι πχ προτιμας windows η Freebsd η linux ή δεν ξερω και γω τι....ειναι οτι σνομπαρεις και ειρωνευεσαι τον αλλον που σου λεει οτι τις παρατηρησεις που εβγαλε ,τις εβγαλε αφου τα δοκιμασε.Μιλας για Snow leopard  αλλα προφανως ουτε εχεις μηχανακι με αυτο το λειτουργικό ουτε το εχεις δουλεψει σε σταθερη βαση....οποτε γιατι σε χαλαει οταν σου λεω οτι πρωτα δοκιμαζεις το φαγητο και μετα κανεις κριτικη για τη γευση?Να ελεγες παιδια εγω γουσταρω windows  γιαυτο και για εκείνο και για το αλλο ,με καλυπτουν ποτε δεν με απογοητευουν κτλ κτλ κτλ.Δεν θα σου ελεγα κατι..γιατι θα μιλουσες για πραγματα που ξερεις και χειριζεσαι καθημερινά για δικες σου εμπειριες.
Το τι προτιμας και το γιατι ειναι προσωπικη υποθεση.Η κριτική ομως για πραγματα που δεν γνωριζεις που ποτε δεν ειχες στην κατοχή σου ομως ειναι τουλ γραφικη ετσι δεν ειναι?Με την ιδια λογικη να αρχισω να μιλαω και εγω για τις esp που τις εχω δει μονο σε  photo η σε βιτρινα καταστήματος.Να αρχιζω να τις συγκρινω με τις ibanez( που τουλαχιστον εχω δυο απο δαυτες) και να λεω διαφορα αυτα που ξερω για τις ibanez apo εμπειρια...με αυτα που ακουω για τις esp απο....το χαλασμενο τηλεφωνο ή το νετ ή τον κριτικό του ταδε περιοδικού....και μετα να εχω την απαιτηση καποιος που με ακουει να παρει στα σοβαρα την συγκριση που κανω.Το οτι προτιμω τις ibanez ειναι δικαιωμά μου.Το να μιλαω ομως για οτιδηποτε εχει σχεση με τις esp κριτικαρωντας τις ειναι τουλ ηλιθιο.Και το ποιο ηλιθιο...οταν βρω καποιον που τις ειχε και τις δυο και τις δοκιμασε να του λεω....οπα ρε μεγαλε..επιδειξη μας κανεις τωρα? εγω ibanez γουσταρω και αμα σου αρεσει.Λες και ο αλλος σου ειπε τραβα παρε esp.H ιδια φαση ειναι και με σενα.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Συνεχίζεις να εκτίθεσαι νοιώθοντας απόλυτος πως δεν γνωρίζω και πιστεύοντας ακράδαντα πως δεν έχω δουλέψει Snow Leopard σε σταθερή βάση. Η απαξίωση της κρίσης μου βασίζεται στην εικασία σου πως είμαι μυρωδιάς, ίσως γιατί τελικά επιλέγω Windows, καθότι αυτά ικανοποιούν καλύτερα τις ανάγκες μου. Πλανάσαι όμως σχετικά με το τι κατέχω μια και αγνοείς το επάγγελμά μου, αλλά και οτιδήποτε άλλο αφορά την καθημερινότητά μου. Όπως ανέφερες, ο άνθρωπος είναι ζώο της συνήθειας. Ενίοτε συνηθίζει να υπακούει τυφλά στην προκατάληψή και το κληρονομικό του χάρισμα.

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Καταρχήν το εκβαθύνατε τόσο που εγώ ο ίδιος κουράστηκα να το διαβάσω, αλλά έπρεπε γιατί είχα συμμετοχή, αμφιβάλω αν το διάβασε άλλος εκτός από εμάς τους τρεις (ανούσια αντιπαράθεση ποιος την έχει ποιο μεγάλη, την εμπειρία  ;D)
 Επειτα να πω οτι ο φίλος denisgiann δεν πρόκειται να σταματήσει αν δεν του πούμε οτι έχει δίκιο!!!  οκ?

Θα χρησιμοποιήσω μια παρομοίωση ώστε να γίνει κατανοητό! Δεν είχε ο μπαμπάς μου λεφτά να μου πάρει μια ferrari f50 και ΝΑΙ δεν την έχω οδηγήσει πότε (ή ελάχιστα). Εσύ μπορεί να έχεις οδήγηση τα δικά μας γήινα αυτοκίνητα αυτό ώμος δεν σε κάνει απαραίτητα και αυτόματα και γνώστη τον αυτοκίνητων  :P Εντάξει σου άρεσε ποιο πολύ το "ακριβό" αυτοκίνητο και φυσικό είναι να πουλάς μούρη
αλλά άμα σε προσπεράσει κανένας "φτιαγμένος" θα κλαις σίγουρα ή θα λες ότι το δικό σου είναι ποιο όμορφο  ;D  Και φυσικά η γνώσεις και η εμπειρία σου δεν θα ξεπεράσουν πότε αυτές ενός τεχνικού αυτοκίνητον (βάλε στην προκειμένη, τεχνικός υπολογιστών ;)) Τώρα το αν ο "φτωχός λαός" επελεξε ή αναγκάστηκε να πάρει 1600cc είναι νομίζω τεράστια συζήτηση και δεν τελειώνει ποτέ γιατί σίγουρα θα βρεθεί κάποιος να σου πει οτι η πανάκριβη ferrari σου δεν κάνει για όλα τα γούστα, άλλος θέλει βλέπεις τζιπ για το βουνό και άλλος πολυμορφικό επταθεσιο για την οικογένεια και σίγουρα αν την φορτώσεις όπως φορτώνει ο άλλος το φορτηγάκι και πάει στην δουλειά του θα σπάσει στα σίγουρα ;)
 Ελπίζω τώρα να έγινα ποιο κατανοητός  :)
« Τελευταία τροποποίηση: 14/01/10, 02:08 από jim.ni »
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Καταρχήν το εκβαθύνατε τόσο που εγώ ο ίδιος κουράστηκα να το διαβάσω, αλλά έπρεπε γιατί είχα συμμετοχή, αμφιβάλω αν το διάβασε άλλος εκτός από εμάς τους τρεις (ανούσια αντιπαράθεση ποιος την έχει ποιο μεγάλη, την εμπειρία  ;D)
 Επειτα να πω οτι ο φίλος denisgiann δεν πρόκειται να σταματήσει αν δεν του πούμε οτι έχει δίκιο!!!  οκ?

Θα χρησιμοποιήσω μια παρομοίωση ώστε να γίνει κατανοητό! Δεν είχε ο μπαμπάς μου λεφτά να μου πάρει μια ferrari f50 και ΝΑΙ δεν την έχω οδηγήσει πότε (ή ελάχιστα). Εσύ μπορεί να έχεις οδήγηση τα δικά μας γήινα αυτοκίνητα αυτό ώμος δεν σε κάνει απαραίτητα και αυτόματα και γνώστη τον αυτοκίνητων  :P Εντάξει σου άρεσε ποιο πολύ το "ακριβό" αυτοκίνητο και φυσικό είναι να πουλάς μούρη
αλλά άμα σε προσπεράσει κανένας "φτιαγμένος" θα κλαις σίγουρα ή θα λες ότι το δικό σου είναι ποιο όμορφο  ;D  Και φυσικά η γνώσεις και η εμπειρία σου δεν θα ξεπεράσουν πότε αυτές ενός τεχνικού αυτοκίνητον (βάλε στην προκειμένη, τεχνικός υπολογιστών ;)) Τώρα το αν ο "φτωχός λαός" επελεξε ή αναγκάστηκε να πάρει 1600cc είναι νομίζω τεράστια συζήτηση και δεν τελειώνει ποτέ γιατί σίγουρα θα βρεθεί κάποιος να σου πει οτι η πανάκριβη ferrari σου δεν κάνει για όλα τα γούστα, άλλος θέλει βλέπεις τζιπ για το βουνό και άλλος πολυμορφικό επταθεσιο για την οικογένεια και σίγουρα αν την φορτώσεις όπως φορτώνει ο άλλος το φορτηγάκι και πάει στην δουλειά του θα σπάσει στα σίγουρα ;)
 Ελπίζω τώρα να έγινα ποιο κατανοητός  :)

Mια χαρά κατανοητός εγινες απλα αν μιλουσαμε για τετοιες διαφορες του στυλ ferrari και 1600 ουτε εγω θα το σκεφτόμουν(μιλαμε για την super υπερβολη).Για να ακολουθησω  το παραδειγμά σου και τα δυο 1600 ειναι απλα το ενα φοραει μηχανη απροβληματιστη που ρολαρει χωρις ποτε να σε κρεμάει και το αλλουνου η μηχανή  ουκ ολιγες φορες στα δινει στο χερι αμα τη ζορισεις.Και μαγκια σου δηλαδη αμα εισαι μηχανικός να ασχολεισαι και να το κατσαβιδωνεις σε μονιμη βαση(δεν λεω δεν ειναι καθόλου ασχημο hobby) να του ανεβαζεις τα αλογα(βλεπε overclocking στα pc) και γενικα να κανεις το pimp my ride να ωχριά μπροστά σου.Το ποσες βεβαια ωρες θα περνα στο συνεργειο θα στα δινει στο χερι θα ρυθμίζεις το ενα η το αλλο(θα λυνεις ενα προβλημα θα παρουσιαζονται δυο)...μεχρι να βρεθει καμια μερα κανας κακομοιρης στο δρομο να του ριξεις τιποτα καροτσες για να εχεις μετα να χαιρεσαι οτι το εργαλειο που εχεις φυσαει(φυσικα για τις μερες που περναει συνεργειο και για τα προβληματα ουτε λογος).
Στην τελικη ποιος ειναι ο φτωχος και ποιος ο λεφτας σε αυτη τη φαση? ???Ο ενας παιρνει το καλοκουρδισμενο εργαλειο πληρωνει μια φορα και κανει τη δουλεια του γλυτωνοντας χρονο και χρήμα και ο αλλος σκιζεται στις μοντες με την ελπιδα να δημιουργησει το απολυτο οπλο.Βεβαια τα λεφτα για τις μοντες ποτε δεν τα υπολογιζει (μα ποτε!) παρα μονο θυμαται οτι αγορασε το δικο του ισως λιγο φθηνοτερο απο του αλλουνου.

Αρα οχι μονο λεφτας δεν ειναι αυτος που παιρνει mac  αλλα ουτε και ριζοσπαστης οτι δηλαδη αγοραζει κατι τοσο προχωρημένο και  εξωγηινο που μονο λιγοι και εκλεκτοι μπορουν να το εκτιμήσουν.Απλα δεν θελει υπολογιστή μιας χρήσεως, ουτε μετα απο δυο τρια χρονια χρησης να πεφτει η ταχύτητά του,ουτε να πληρωνει επιπλεον λεφτα για να το πετυχει αυτο(αλλοι επεξεργαστες αλλες καρτες αλλα motherboard....αλλος υπολογιστης με λιγα λογια ;))

Αρα λοιπον η συνταγη βουρτση-ξανθοπουλος οι φτωχοι πλην τιμιοι(αλλα εξυπνοι) εναντια στους κακους πλουσιους (αλλα χαζους) δεν εχουν θεση εδω.Απλα ειναι διαφορετικα τα κριτηρια αγορας.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος valex_van_halen

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
παλαιώτερα είχα το xp αλλα τώρα έβαλα τα vista και είμαι πολύ ευχαριστημένος

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
βγάλε τα sVISTA και ξαναβαλε XP ή 7  ;)

denisgiann χαίρομαι που συνεννοηθήκαμε και δεν παρεξηγήθηκες  :) και να κλείσω αυτό το σχεδόν off topic με τα αυτοκίνητα θα σου πω το εξής. Μια μέρα ένας μπαρπας με ένα BMW σε ενα συνεργείο λέει σε ένα νεαρό που εχει Honda. Γιατι έδωσες 30 χιλιάρικα για να το φτιάξεις αυτό μόνος σου και δεν πήρες ένα σαν το δικό μου το μπε μπε; Και ο νεαρός απαντάει: άλλο γκάζι και άλλο πετρογκαζι  ;D
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος MiXoLydian

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Σε ποιον απο ολους; ;D
DrRaTnaBolenaTh

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Λοιπόν.. κατα την ταπεινή μου άποψη, το καλύτερο λειτουργικό που έχει βγάλει ποτέ ώς τώρα η micro$oft, είναι τα windows7. Δεν μου έβγαζαν προβλήματα, δεν κολλούσαν δεν δεν δεν.. αλλά.. έβαλα, δοκιμαστικά σε ένα φλασάκι μια διανομή debian την estrella roja 2.6 (τρομερή καλτίλα ;D) κ έκτοτε τρέχω μόνο τα linux ubuntu.. κ έχοντας μια μικρή εμπειρία από τα macOS (snow leopard νομίζω??), πιστεύω ότι τα unixοειδή υπερτερούν των dos based systems.. καταρχας μόνο το task manager σε windows XP πχ να ανοίξει κάποιος κ μετά των ubuntu θα καταλάβει την διαφορά αμέσως από τα πόσα υπο-προγράμματα τρέχουν ταυτοχρόνως.. βέβαια, θέλουν ψάξιμο, γιατί όλοι είμαστε μαθημένοι με τα κλασσικά windows κ επίσης υπομονή.. βασικά εγώ τώρα ψάχνω πως να κάνω μια σωστή ηχογράφηση κ έχω αφοσιωθεί σε αυτό..
ΣΥΜΒΟΥΛΗ: όποιος διαθέτει ένα αξιοπρεπές χρηματικό ποσό κ θέλει να κάνει μια αγορά υπολογιστή, ας επενδύσει ή σε ένα mac book pro ή σε ένα mac mini..
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος stelios-z

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
ρε παιδια μπορω να βαλω  mac os x leopard στο pc μου ρωταω γιατι εχω ακουσει οτι για να βαλεις mac πρεπει να εχεις ειδικη ρυθμιση η κατι τετοιο

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ρε παιδια μπορω να βαλω  mac os x leopard στο pc μου ρωταω γιατι εχω ακουσει οτι για να βαλεις mac πρεπει να εχεις ειδικη ρυθμιση η κατι τετοιο
Το OSX είναι φτιαγμένο για mac. Μπορείς να το βάλεις με διάφορους τρόπους στο PC σου, αλλά πρέπει να ελέγξεις την συμβατότητα των component σου με το OSX (π.χ δεν το κόβω να σου δουλέψει με AMD CPU), και πάλι δεν θα είναι 100% συμβατό και θα βγάλει διάφορα θεματάκια. Αν θες να το κάνεις απο περιέργεια, κάνε μια προσπάθεια, αλλά αν το χρειάζεσαι για σοβαρή δουλειά (ξέρεις οτι σου αρέσει, και χρειάζεσαι software που διατίθεται μόνο σε OSX), πάρε ένα Mac Mini για να του βάλεις OSX

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
εγω έβαλα εχθές σε ενα παλιό P4 leopard 10.5 αλλα προσοχή γιατί κυκλοφορεί και ενας ιός και χωρίς
update ειναι δύσκολα.   Μονο για πειραματισμό αξiζει και για την εμπειρία, αλλιώς πάρε όπως σου είπαν ενα mac mini ή κανένα παλιό G5 που τα σκοτώνουν στις αγγελίες.

(α και δεν είναι καθόλου εύκολο)
link
link1
link2
link3
« Τελευταία τροποποίηση: 26/06/12, 00:18 από jim.ni »
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος AlteredMind

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Καλησπέρα φίλε. Καταρχάς να σου τονίσω οτι εκτός απο δύσκολο είναι και παράνομο. Αλλά παρ όλα αυτά μιάς και κατάφερα να κάνω κάτι παρόμοιο στο δικό μου pc έχω να σου δώσω 2-3 συμβουλές. Πρώτον να ψάξεις ΠΑΡΑ πολύ καλά τι θα κατεβάσεις γιατί το 95% των αρχείων είναι φούμαρα. Δεύτερον να ψάξεις διεξοδικά στο νετ αν υπάρχει κάποιος οδηγός για το πως να βάλεις osx στη συγκεκριμένη ΔΙΚΗ σου motherboard γιατί η όλη διαδικασία με την ασυμβατότητα ξεκινάει απο εκεί. Επίσης να φροντίσεις οτι όλο το hardware του υπολογιστή σου είναι sata, και ότι δεν είναι να το βγάλεις κατά την την εγκατάσταση. Επιπλέον αν θέλεις να το κάνεις και dual boot θα πρέπει να υπολογίσεις οτι θέλει διπλή δουλεία. Ακόμα αν έχεις ασύρματο ίντερνετ θα δυσκολευτείς πολύ να βάλεις τους drivers. Τέλος όταν φτάσει η στιγμή να βάλεις το cd για να κάνεις την εγκατάσταση (θέλει άλλες εργασίες πρώτα) να είσαι υπομονετικός και πολύ προσεκτίκος στην κάθε επιλογή της εγκατάστασης (είναι πολλές) γιατί το παραμικρό λάθος θα καταστρέψει όλη τη δουλειά σου. anyway. Εύχομαι να το πετύχεις. Αν μπορώ να βοηθήσω με άλλο τρόπο πες μου.

Υ.Γ υπάρχουν πολλά σχετικά φόρουμ, ψάξε τα...
Πάρε απο το πρέπει το Ι και γδάρε το ίσα με το Π.

Οδυσσέας Ελύτης

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
4967 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/02, 09:31
από Σπύρος
4 Απαντήσεις
3794 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/07, 15:27
από profsokin
2 Απαντήσεις
2696 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/08, 12:35
από zimmerman
49 Απαντήσεις
17278 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/09, 10:27
από Wise_One
7 Απαντήσεις
3817 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/10, 01:12
από Dr Wolf
6 Απαντήσεις
5592 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/10, 03:11
από jim.ni
2 Απαντήσεις
3672 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/11, 23:04
από Wise_One
14 Απαντήσεις
4965 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/12, 01:28
από freemind
1 Απαντήσεις
4480 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/13, 14:06
από hot_sauce (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
2720 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/13, 14:07
από hot_sauce (φλουτσ)