Αποστολέας Θέμα: DEBTOCRACY - ενα ντοκιμαντερ για την κριση  (Αναγνώστηκε 5106 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος VaBassix

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
  • Groove..!
    • Προφίλ
http://www.xreokratia.gr/

"Για πρώτη φορά στην Ελλάδα, ένα   ντοκιμαντέρ με παραγωγό το θεατή. Το Debtocracy αναζητά τα αίτια της   κρίσης χρέους και προτείνει λύσεις που αποκρύπτονται από την κυβέρνηση   και τα κυρίαρχα μέσα ενημέρωσης. Το ντοκιμαντέρ θα διανέμεται δωρεάν από   τα τέλη Μαρτίου χωρίς δικαιώματα χρήσης και αναμετάδοσης και θα   υποτιτλιστεί σε τουλάχιστον τρεις γλώσσες.

Σκηνοθεσία/Σενάριο             
Κατερίνα Κιτίδη
                Άρης Χατζηστεφάνου

              Επιστημονική επιμέλεια             
Λεωνίδας Βατικιώτης
              Σκίτσο/Animation             
Μάγδα Πλευράκη/BitsnBytes
              Μουσική             
Γιάννης Αγγελάκας
              Μοντάζ             
Άρης Τριανταφύλλου
              Κάμερες             
Θανάσης Τσάντας,                 Julia Reinecke
              Διεύθυνση Φωτογραφίας             
Άρης Χατζηστεφάνου
              Συντελεστές             
Μιχάλης Αλιμάνης, Αγγελική Γαϊδατζή,                 Φανή Γαϊδατζή,                                 Ιουλία Κιλέρη,
                Μαργαρίτα Τσώμου
              Παραγωγή             
Κώστας Εφήμερος
                2011 - BitsnBytes.gr
Το ειδα και μου αρεσε και ειπα να το ανεβασω στο forum να το τσεκαρετε...  ;D

(μια παρατηρηση μονο : ο Αρης Χατζιστεφανου πριν λιγες μερες πηρε ποδι απο το σκαι (τιχεο,δεν νομιζω) ) δυστηχως εκει φτασαμε...! :-[

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: DEBTOCRACY - ενα ντοκιμαντερ για την κριση
« Απάντηση #1 στις: 07/04/11, 02:26 »
Μου το ανέφεραν το πρωϊ κάποιοι συνάδελφοι και αν δεν έβλεπα το προηγούμενο μήνυμα ίσως και να μην το έβλεπα.


Μόλις το είδα και το προτείνω. Πολύ καλή δουλειά που αν μη τι άλλο δίνει μια διαφορετική οπτική γωνία από αυτή των ειδήσεων των 8.

Αποσυνδεδεμένος Player

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
    • Προφίλ
Απ: DEBTOCRACY - ενα ντοκιμαντερ για την κριση
« Απάντηση #2 στις: 07/04/11, 03:19 »

Παράθεση
http://www.xreokratia.gr/

"Για πρώτη φορά στην Ελλάδα, ένα   ντοκιμαντέρ με παραγωγό το θεατή. Το Debtocracy αναζητά τα αίτια της   κρίσης χρέους και προτείνει λύσεις που αποκρύπτονται από την κυβέρνηση   και τα κυρίαρχα μέσα ενημέρωσης. Το ντοκιμαντέρ θα διανέμεται δωρεάν από   τα τέλη Μαρτίου χωρίς δικαιώματα χρήσης και αναμετάδοσης και θα   υποτιτλιστεί σε τουλάχιστον τρεις γλώσσες.


(μια παρατηρηση μονο : ο Αρης Χατζιστεφανου πριν λιγες μερες πηρε ποδι απο το σκαι (τυχαίο,δεν νομιζω) ) δυστηχως εκει φτασαμε...! :-[ 

Καθόλου τυχαίο και ας πάσχουμε από συνομοσιολογία οι περισσότεροι στο Ελλαδιστάν,


πολύ καλή προσπάθεια το βίντεο, κρίμα που έχασε τη δουλειά του ο άνθρωπος, η εκπομπή
που έκανε (infowars) ήταν πολύ ψαγμένη και άκρως ενδιαφέρουσα, ελπίζω το αρχείο της εκπομπής
 να μην το σβησαν  απ το site του skai...  αμα το σβήσουν είναι αιτία για ένα ωραίο μποϋκοταζ, και
να δω πως δε θα σημειώσουν οικονομικές ζημιές του χρόνου


παρα πολύ ωραίο το φινάλε με τον ήχο ελικοπτέρου...  (αν το έβλεπαν στο ΕΣΡ, ακόμη και να μην είχε
απολυθεί ο Χατζηστεφάνου, θα φρόντιζαν να τον απολύσουν)


μακάρι να ξυπνήσουμε κάποτε
"The electric guitar is kind of a bastard instrument,but the bass guitar is a real instrument,a unique instrument."-Jack Bruce ...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: DEBTOCRACY - ενα ντοκιμαντερ για την κριση
« Απάντηση #3 στις: 07/04/11, 21:06 »
Επιτέλους και κάποιο ΜΜΕ βλέπει την πραγματικότητα: Ότι για την διόγκωση του δημόσιου χρέους ευθύνεται η "ανάδειξη του μεγαλείου της φυλής μας" (βλέπε Ολυμπιακοί).

(Για να είμαστε δίκαιοι το είχε πρωτοπεί και ο κ. Σαββίδης στην ΕΤ3 και δεν τον απολύσανε. Δίνω συγχαρητήρια όμως και σ' αυτόν!!! Άξιος!!!)
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: DEBTOCRACY - ενα ντοκιμαντερ για την κριση
« Απάντηση #4 στις: 08/04/11, 00:56 »
Επιτέλους και κάποιο ΜΜΕ βλέπει την πραγματικότητα

Ποιο ΜΜΕ pappou? Ο Χατζηστεφανου ειναι απολυμενος απο το τελος της προηγουμενης εβδομαδας και το ντοκυμαντερ αυτο εγινε με ελευθερη χρηματοδοτηση...

Για το ντοκυμαντερ:
Επιτελους μια σωστη φωνη ενος ανθρωπου που εχει αποδειξει με το εργο του ( χρονια στο ΣΚΑΙ ) πως ο,τι λεει αξιζει τον κοπο να το ακουσεις!

Και ελπιζω ολα αυτα τα "παπαγαλακια" που βλεπω τοσο στα ΜΜΕ, οσο κι εδω μεσα ( ξερουν ποιοι ειναι, σιγουρα θα τσινισουν πρωτοι σε αυτα ) να αντιληφθουν πως με το να χαϊδευεις τις τραπεζες και να προστατευεις το "κεφαλαιο" επειδη φοβομαστε μη πεσει και μας πατησει, ειναι μπουρδες!

Αλλα με τους προδοτες κι ανικανους πολιτικους που εχουμε ( ο χειροτερος συνδυασμος πραγματικα.. ) δε θα βρουμε ακρη ποτε...Ακομα κι αν φυγουν με ελικοπτερο, θα ερθουν αλλοι που θα κατσουν στο σβερκο μας..γιατι ποτε ο Ελληνας δεν εριξε κατα συνειδηση αυτο το καταραμενο το ψηφοδελτιο..

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: DEBTOCRACY - ενα ντοκιμαντερ για την κριση
« Απάντηση #5 στις: 08/04/11, 12:00 »
Μέσο Μαζικής Ενημέρωσης = ΜΜΕ είναι κι ένα ντοκυμαντέρ free, είναι κι ένας τόπος όπως το "κιθάρα"!

Μην βάζεις όλους τους πολιτικούς στο ίδιο τσουβάλι. Η κα Παπαρήγα τα έχει προβλέψει όλα αυτά εδώ και πάρα πολύ καιρό, είναι μια ιδιοφυής πολιτικός και είμαστε τυχεροί που ένα τόσο αξιόλογο άτομο βρίσκεται στην κορυφή.

Κατά την φτωχή μου γνώμη είναι γεννημένη για ηγέτης!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: DEBTOCRACY - ενα ντοκιμαντερ για την κριση
« Απάντηση #6 στις: 11/04/11, 10:37 »
Τις απόψεις μας τις καταθέτουμε δημοσίως, σε μια δημοκρατική κοινωνία, για να κριθούν. Αν βέβαια έχουμε προσωπικές απόψεις, αλλέως παραθέτουμε, άνευ νοήματος, την δημοσίευση μιας εφημερίδας, ενός σταθμού, ή ενός κόμματος.

Η άποψή μου επί του θέματος είναι απλή και έχω δηλώσει το σκεπτικό της. Μια περαιτέρω διευκρίνηση για όσους δεν έχουν κατανοήσει πλήρως. Είναι δεδομένο ότι υπάρχει ένας γενικότερος σχεδιασμός επί του θέματος. Το ζητούμενο όμως για εμάς είναι να ανιχνεύσουμε ποιός είναι αυτός ο σχεδιασμός. Διότι από αυτήν την ανίχνευση θα εξαρτηθεί και η εύρεση λύσης.

Η βίαιη προσαγωγή της Πορτογαλίας στο μηχανισμό στήριξης με 80 δισ ευρώ, νομίζω πως δεν μας αφήνει περιθώρια να εθελοτυφλούμε. Η μόνη αντίδραση που μπορεί να υπάρξει, κατά την γνώμη μου πάντα, είναι η χρησιμοποίηση των ίδιων των όπλων του συστήματος.

Αυτήν την στιγμή το σύστημα αναφέρεται σε επίθεση αγορών, χωρίς όμως να αναφέρει ότι οι αγοραστές ομολόγων είμαστε εμείς οι ίδιοι οι απλοί εργαζόμενοι και φορολογούμενοι πολίτες. Αυτό το γεγονός δυστυχώς, ελάχιστοι το αντιλαμβάνονται. Τουτειπείν, για την Ελληνική περίπτωση, 100 δις έχουν αγοραστεί από Ελληνικές τράπεζες και έχουν διατεθεί για την χρηματοδότηση των τόκων των κλειστών καταθέσεων των μικρομεσαίων Ελλήνων πολιτών. Το ίδιο συμβαίνει για το μεγαλύτερο ποσοστό του χρέους και στα υπόλοιπα κράτη.
Ένα κούρεμα του χρέους, το οποίο ζητούν κάποιοι, τι σημαίνει? Απλούστατα ότι οι μικρομεσαίοι Έλληνες, Γερμανοί, Ισπανοί, Ιταλοί, Γάλλοι, θα χάσουν τόσο ποσό όσο είναι και το ποσοστό κουρέματος. Εννοείται ότι δεν το θέλουν. Εννοείται ότι αν αυτό συμβεί θα αντιδράσουν άσχημα ενάντια στον Έλληνα, διότι κι αυτοί όπως κι εμείς δεν μπορούν να διαχωρίσουν την κυβέρνηση από το έθνος.
Αυτό βέβαια θα έχει άλλοτε άλλες επιπτώσεις για το εκάστοτε τραπεζικό σύστημα τις οποίες μπορούν να τις αναλύσουν οι οικονομολόγοι.

Η απλή λύση της χρησιμοποίησης της ρευστότητας του συστήματος, όσο αυτή διατίθεται, για την αντιμετώπιση των επιμέρους προβλημάτων, είναι κάποια ευκόλως πραγματούμενη διότι στην παρούσα φάση συμφέρει και εμάς αλλά και το σύστημα. Είναι θέμα συσχετισμών οι οποίοι όμως μεταβάλονται ραγδαία και δεν υπάρχει χρόνος για να αφήνουμε ευκαιρίες να πηγαίνουν χαμένες.

Αυτά.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/04/11, 10:11 από freemind »
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος sofitia

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κλασική κιθάρα
    • Προφίλ
    • http://clubs.pathfinder.gr/tetradiakitharas?bcseed=1256914726_11423
Απ: DEBTOCRACY - ενα ντοκιμαντερ για την κριση
« Απάντηση #7 στις: 11/04/11, 19:21 »
πήγα να δω το βίντεακι σήμερα το απόγευμα και μου έγραφε
sorry
this video will be available for viewing shortly


Αλλα το βρήκα και εδώ





Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΑΝΤΕΧΕΙ

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: DEBTOCRACY - ενα ντοκιμαντερ για την κριση
« Απάντηση #8 στις: 11/04/11, 22:47 »
Να σταματήσουν εδώ όλες οι διαμάχες επί προσωπικού και τα μηνύματα εκτός θέματος. Σε διαφορετική περίπτωση θα διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση και θα τα έχετε γράψει τσάμπα, και δημιουργείτε την πιθανότητα του αποκλεισμού σας από το φόρουμ (ιδίως όσοι έχουν υποπέσει πολλάκις σε παρόμοια παραπτώματα και δεν σέβονται τους συνομιλητές τους).

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: DEBTOCRACY - ενα ντοκιμαντερ για την κριση
« Απάντηση #9 στις: 12/04/11, 12:50 »
Ζουλιάρηδες... μου έτυχε να αποκτήσω προσωπικό ιστορικό και βιογράφο και απευθείας να τον σβήσετε...  ;D

Για όποιον βρίσκεται Θεσσαλονίκη να μια καλή ευκαιρία για ανταλλαγή απόψεων:
http://www.edugate.gr/anakoinoseis-edugate/ekdilosi-me-thema-ntokymanter-%C2%ABxreokratia-debtocracy%C2%BB
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: DEBTOCRACY - ενα ντοκιμαντερ για την κριση
« Απάντηση #10 στις: 14/04/11, 14:06 »
Τις απόψεις μας τις καταθέτουμε δημοσίως, σε μια δημοκρατική κοινωνία, για να κριθούν. Αν βέβαια έχουμε προσωπικές απόψεις, αλλέως παραθέτουμε, άνευ νοήματος, την δημοσίευση μιας εφημερίδας, ενός σταθμού, ή ενός κόμματος.

Η άποψή μου επί του θέματος είναι απλή και έχω δηλώσει το σκεπτικό της. Μια περαιτέρω διευκρίνηση για όσους δεν έχουν κατανοήσει πλήρως. Είναι δεδομένο ότι υπάρχει ένας γενικότερος σχεδιασμός επί του θέματος. Το ζητούμενο όμως για εμάς είναι να ανιχνεύσουμε ποιός είναι αυτός ο σχεδιασμός. Διότι από αυτήν την ανίχνευση θα εξαρτηθεί και η εύρεση λύσης.

Η βίαιη προσαγωγή της Πορτογαλίας στο μηχανισμό στήριξης με 80 δισ ευρώ, νομίζω πως δεν μας αφήνει περιθώρια να εθελοτυφλούμε. Η μόνη αντίδραση που μπορεί να υπάρξει, κατά την γνώμη μου πάντα, είναι η χρησιμοποίηση των ίδιων των όπλων του συστήματος.

Αυτήν την στιγμή το σύστημα αναφέρεται σε επίθεση αγορών, χωρίς όμως να αναφέρει ότι οι αγοραστές ομολόγων είμαστε εμείς οι ίδιοι οι απλοί εργαζόμενοι και φορολογούμενοι πολίτες. Αυτό το γεγονός δυστυχώς, ελάχιστοι το αντιλαμβάνονται. Τουτειπείν, για την Ελληνική περίπτωση, 100 δις έχουν αγοραστεί από Ελληνικές τράπεζες και έχουν διατεθεί για την χρηματοδότηση των τόκων των κλειστών καταθέσεων των μικρομεσαίων Ελλήνων πολιτών. Το ίδιο συμβαίνει για το μεγαλύτερο ποσοστό του χρέους και στα υπόλοιπα κράτη.
Ένα κούρεμα του χρέους, το οποίο ζητούν κάποιοι, τι σημαίνει? Απλούστατα ότι οι μικρομεσαίοι Έλληνες, Γερμανοί, Ισπανοί, Ιταλοί, Γάλλοι, θα χάσουν τόσο ποσό όσο είναι και το ποσοστό κουρέματος. Εννοείται ότι δεν το θέλουν. Εννοείται ότι αν αυτό συμβεί θα αντιδράσουν άσχημα ενάντια στον Έλληνα, διότι κι αυτοί όπως κι εμείς δεν μπορούν να διαχωρίσουν την κυβέρνηση από το έθνος.
Αυτό βέβαια θα έχει άλλοτε άλλες επιπτώσεις για το εκάστοτε τραπεζικό σύστημα τις οποίες μπορούν να τις αναλύσουν οι οικονομολόγοι.

Η απλή λύση της χρησιμοποίησης της ρευστότητας του συστήματος, όσο αυτή διατίθεται, για την αντιμετώπιση των επιμέρους προβλημάτων, είναι κάποια ευκόλως πραγματούμενη διότι στην παρούσα φάση συμφέρει και εμάς αλλά και το σύστημα. Είναι θέμα συσχετισμών οι οποίοι όμως μεταβάλονται ραγδαία και δεν υπάρχει χρόνος για να αφήνουμε ευκαιρίες να πηγαίνουν χαμένες.

Αυτά.

Οδηγούμαι σε μια περεταίρω διευκρίνηση διότι άνευ του βιογράφου μου το κείμενο φαντάζει ξεκρέμαστο:
Οπωσδήποτε ο δανεισμός του Ελληνικού κράτους έως τον Απρίλιο του 2010 προερχόταν από μικρομεσαίους Ευρωπαίους κυρίως. Από τότε και εντεύθεν το χρέος αυτό αλλάζει χέρια σιγά σιγά, και από χρέος σε ανώνυμους μικρομεσαίους μεταλλάσεται σε χρέος σε θεσμούς (μηχανισμός στήριξης).

Αυτό είναι, κατά την γνώμη μου πάντα, ένα φοβερά εφυιές κόλπο με σκοπό την ενοποίηση της Ευρώπης μέσω της αποδόμησης του κράτους έθνους. Μια τέτοια εξέλιξη δεν θα ενοχλούσε όλωσδιόλου αν δεν συνοδευόταν και από διάλυση της ανθρώπινης προσωπικότητας μέσω των προβλημάτων επιβίωσης που υπεισέρχονται του σχεδιασμού.

Επίσης δεν είναι τυχαίο που την ολοκλήρωση του σχεδιασμού την επωμίστηκαν σοσιαλιστικές κυβερνήσεις. Ο λόγος είναι κατ' αρχήν η "συμβολική απελπισία" αλλά κυρίως οι οσμώσεις των σοσιαλιστικών κυβερνήσεων με τους ανθρώπους σε θέσεις κλειδιά του συνδικαλισμού.

Μόνη αντίδραση μετά την επικράτηση του σοσιαλιστικού καπιταλισμού θεωρώ την εφεύρεση ενός νεοφιλελεύθερου σοσιαλισμού, με την προσθήκη της κοινωνίας ως επιχειρηματία στο νεοφιλελεύθερο οικονομικό μοντέλο.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: DEBTOCRACY - ενα ντοκιμαντερ για την κριση
« Απάντηση #11 στις: 14/04/11, 21:29 »

Οταν η πραγματικοτητα εχει κεφια




http://www.fcpaok.gr//content/view/3529/108/




Παράθεση
Αδέρφια,Επειδή ο ΠΑΟΚτσής ήταν πάντοτε ο πιο συνειδητοποιημένος οπαδός, είτε σε πολιτιστικά θέματα, είτε σε κοινωνικά, είτε σε ανθρωπιστικά, και επειδή ζούμε σε μια χώρα που οι πολίτες της περνάνε δύσκολες ώρες, το fcpaok.gr δεν θα μπορούσε να μείνει αμέτοχο στις εξελίξεις της κοινωνίας. Χωρίς καμία πολιτική ή κομματική έγνοια, και με οπαδική φρόνηση για το ότι ο Λαός του ΠΑΟΚ αντικατοπτρίζει τα φτωχά Λαϊκά στρώματα, παραθέτουμε για διανομή ένα συγκλονιστικό ρεπορτάζ-ντοκιμαντέρ για την οικονομική κρίση με το όνομα "Χρεοκρατία" (debtocracy). Το ντοκιμαντέρ διανέμεται δωρεάν, χωρίς πνευματικά δικαιώματα, και υποστηρίζεται οικονομικά (δημιουργία, προώθηση, κτλ) απο απλούς πολίτες.
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: DEBTOCRACY - ενα ντοκιμαντερ για την κριση
« Απάντηση #12 στις: 14/04/11, 22:15 »
ωραία κίνηση...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: DEBTOCRACY - ενα ντοκιμαντερ για την κριση
« Απάντηση #13 στις: 09/05/11, 02:03 »
Eιδα το ντοκιμαντερ και μου αφησε αναμεικτα συναισθηματα.Απο τη μια μ αρεσε αρκετα η απλοικη αναλυση της δημιουργιας κρισης,η παραθεση των πολιτικων δηλωσεων,η αναφορα στις συμφωνιες Ελλαδας-Γερμανιας,το οτι ειναι ενα ντοκιμαντερ απο τα κατω(αν και η διαφημιση στην αρχη με μπερδεψε..) οπως και το εξυπνο τελος του.
Απο την αλλη δεν μ αρεσε η υπερβολικη προσυλωση στο κερδοσκοπικο παιχνιδι των ξενων οργανισμων/κρατων και οι συμφωνιες με τις ελληνικες κυβερνησεις,η μηδενικη αναφορα στον καπιταλιστικο τροπο παραγωγης παρα μονο σε εννοιες κεντρο-περιφερεια(δηλαδη στη μια οψη του νομισματος),η μη αναδειξη του πραγματικου σκοπου των μεταρρυθμισεων που ειναι η ''κινεζοποιηση'' του εργατικου δυναμικου και η διατηρηση των σχεσων εξουσιας,η αναδειξη του ΕΛΕ ως μοναδικης σανιδας σωτηριας , η παρουσιαση του Κορεα ως Μεσσια και η ελαχιστη αναφορα σε ταξικους διαχωρισμους παρα μονο σε διακρατικους τη σχεση πολιτων και δειφθαρμενης εξουσιας.

Εκει που στα ματια μου ειναι αρκετα χαμηλα ο Χατζηστεφανου το εσωσε λεγοντας κατι μισολογα οτι η ΕΛΕ δεν ειναι παρα μονο η αρχη ενω ολα τα υπολοιπα θα γινουν με αλλους τροπους..Γενικα παντως το ντοκιμαντερ ακομα και αν δεν το ειχε σκοπο περναγε ψευδαισθησεις οτι με μεσοβεζικες λυσεις του τυπου ΕΛΕ(εχω παραθεσει και αρθρο παλιοτερα για το που χωλαινει μια ΕΛΕ τετοιου τυπου) ο λαος θα ζησει καλυτερα(καλυτερα οπως ζουσε πριν?) και κυριως εθνικα ανεξαρτητος..Δυστηχως τιγκα ρεφορμιστικη και μετεωρη λογικη αυτη που δεν λαμβανει υποψην ουτε το ρολο των πολιτικων εξουσιων,ουτε το ρολο του ντοπιου κεφαλαιου και ερχεται και σε αντιφαση με το διπολο κεντρου περιφερειας που ειχε θεσει..

Σε γενικες γραμμες αν αυτο το ντοκιμαντερ ειχε προβληθει απο ενα ΜΜΜ με χρηματοδοτηση και τα ολα του θα ημουν πληρως ευχαριστημενος ειδικα μαλιστα αν δεν το ειχε κανει ο Χατζηστεφανου..Σαν ανεξαρτητη ομως παραγωγη με καθαρα δικη της πολιτικη προταση που θελει να παρουσιαζεται ως ριζοσπαστικη ομως με απογοητευσε..Και αυτο εχοντας παρακολουθησει τον Χατζηστεφανου μου φαινεται οτι εγινε συνειδητα ωστε αυτος που θα ακουσει πρωτη φορα τα πραγματα διαφορετικα απο τα ΜΜΕ να μην πεσει σε βαθεια νερα που θα τον εκαναν να δυσφορησει(πχ δεδομενα οχι μονο για τους πολιτικους αλλα και για τα αφεντικα)..Γενικα πιστευω πως ειναι μια χαρα διεργετικο ωστε να βαλει καποιον που μεχρι τωρα δεν ειχε αναφερθει η ειχε υποστει καθημερινο brainwashing σε μια διαφορετικη λογικη..Γνωμη μου ειναι πως πρεπει να γυριστει και δευτερο μερος(χρηματοδοτηση θα βρεθει στανταρ)που να αναλυει λιγο πιο διεξοδικα τα πραγματα και να στεκεται περισσοτερο στο εσωτερικο της χωρας..Α και με λιγοτερο Λαπαβιτσα στη μαπα μας.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
224 Απαντήσεις
74207 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/11, 16:09
από papous
3 Απαντήσεις
2801 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/09, 20:19
από J.P. DiMaggio
0 Απαντήσεις
2616 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/07/10, 13:43
από zeromancer
4 Απαντήσεις
2876 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/11, 16:15
από YmiRLinG
1 Απαντήσεις
2579 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/12, 20:17
από kkmspm (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
1761 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/09/13, 13:49
από stihoplokos
2 Απαντήσεις
2600 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/13, 01:32
από stihoplokos
11 Απαντήσεις
3821 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/16, 14:19
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
1670 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/06/16, 08:15
από ivikos