Αποστολέας Θέμα: Gold Sensors  (Αναγνώστηκε 6731 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dragoneti

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Gold Sensors
« στις: 10/05/04, 03:45 »
Hello Everybody!!

Επειδη ψαχνω για νεους μαγνητες για την ηλ. κιθαρα μου (μια Fender Fat Strat mexico) θα ηθελα να μου πειτε γνωμες για τους Gold σενσορες της Fender (Lace) για την μεση και για τον λαιμο που εχω μονους. Για γεφυρα λεω να βαλω εναν Seymour Duncan 59b. Θελω κυριως καλο καθαρο (με οσο το δυνατον λιγοτερο θορυβο αλλα κλασσικο ηχο fender) σε αυτες τις θεσεις μιας και για γκαζια εχω τον διπλο κατω (χωρις ομως να κλεινω τον τομεα γκαζια με τους μονους). Ειναι καλη ιδεα ή να παω για duncan και εδω (τους SSL-1) ? Συνεργαζονται με κανονικους διπλους (οπως ο 59b) ή θα εχω προβλημα στην συνδεση ? Βλεπω πως η Fender τους βαζει στα καλα custom μοντελα της οπως του Blackmore και μεχρι προτεινως στου Clapton (τωρα βαζει τους noizeless για τους οποιους δεν ακουω και τα καλυτερα!) και η τιμη τους δεν ειναι και πολυ μεγαλη (για την ακριβεια περιμενα πολυ παραπανω!), Ο Στολλας (που δεν ειναι και οτι πιο φτηνο, το αντιθετο μαλιστα  ;) ) τους εχει 69 € τον ενα αρα μαλλον θα τους βρω και φτηνοτερα!!

Ευχαριστω εκ των προτερων!!

Αποσυνδεδεμένος Faidwnas

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι βλαμμένος και χαίρομαι γι'αυτό!
    • Προφίλ
Re:Gold Sensors
« Απάντηση #1 στις: 10/05/04, 11:11 »
Οι σένσορες έχουν ένα πολύ διαυγή,καθαρό και γλυκό ήχο.Για γκάζια δεν ξέρω αν κάνουν.Ούτε για τον duncan δεν ξέρω.Πάντως εγώ προσωπικά δέν έχω δει ποτέ κιθάρα με humbucker κάτω και σένσορες πάνω.Δεν ξέρω αν ταιριάζουν. :-\

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Gold Sensors
« Απάντηση #2 στις: 10/05/04, 12:36 »
egw tha protimousa duncan....oi lace sensor einai kai autoi kaloi alla kapws epipedoi

Αποσυνδεδεμένος Faidwnas

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι βλαμμένος και χαίρομαι γι'αυτό!
    • Προφίλ
Re:Gold Sensors
« Απάντηση #3 στις: 10/05/04, 23:05 »
oi lace sensor einai kai autoi kaloi alla kapws epipedoi
Ναι ακριβώς αυτό.Σαν ήχος είναι κάπως απρόσωποι

Αποσυνδεδεμένος Dragoneti

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Gold Sensors
« Απάντηση #4 στις: 10/05/04, 23:20 »
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

Αρα απο οτι καταλαβα το γενικο κλιμα ειναι προς τους Duncan SSL-1! Το μονο που με φοβιζει ειναι μηπως οι duncan εχουν πολυ θορυβο, γιατι η fender που ειναι πανω τωρα πιανουν αρκετα θορυβο οταν ειναι κοντα σε ηλεκτρονικα. Κατι που μαλλον η sensors δεν θα το ειχαν. Βy the way πια η γνωμη σας για τους noiseless που εβγαλε η fender? Λενε τιποτα?

Ευχαριστω και παλι!!

Αποσυνδεδεμένος Faidwnas

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι βλαμμένος και χαίρομαι γι'αυτό!
    • Προφίλ
Re:Gold Sensors
« Απάντηση #5 στις: 10/05/04, 23:37 »
Εγώ αντιθέτως με σένα έχω πάρα πολύ καλή άποψη για τους noiseless.Και ο θόρυβος είναι χαρακτηριστικό γνώρισμα των μονών.Ακόμα και οι καλύτεροι το κάνουν(εκτώς αν είναι σχεδιασμένοι έτσι ωστε να μην το κάνουν).Συνήθως βγάζουν θόρυβο όταν είσαι κοντά σε ενισχυτή.Αλλά μόνο οι μονοί.Δηλ στις θέσεις 1,3,5.Τώρα για τους sensors έμενα μου αρέσουν πολύ.Αλλά είναι απρόσωπος ο ήχος που βγάζουν.Για τους duncan επιμένω πως δεν ξέρω...

Αποσυνδεδεμένος Faidwnas

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι βλαμμένος και χαίρομαι γι'αυτό!
    • Προφίλ
Re:Gold Sensors
« Απάντηση #6 στις: 10/05/04, 23:41 »
Δηλ στις θέσεις 1,3,5.quote]
Sorry όχι στη θέση 1.Έχεις διπλό μαγνήτη εκεί :)

Αποσυνδεδεμένος Dragoneti

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Gold Sensors
« Απάντηση #7 στις: 10/05/04, 23:49 »
Εγω για την ακριβεια δεν εχω γνωμη για τους noiseless, απλα απο οτι ακουω στο δικτυο, πολλοι τους λενε και αυτους απροσωπους οπως λετε και εσεις για τους sensors. Τωρα για τον θορυβο δεν ειμαι και πολυ ανησυχος (για την ακριβεια σχεδον καθολου, απλα μιας και θελω να φτιαξω την κιθαρα μου να μπορει να στεκεται παντου, θελω να παω οσο το δυνατον καλυτερα ηλεκτρικα μιας και ξυλα καλα εχει, αλλα απο την αλλη δεν θελω να βαλω Active μιας και θελει σκαψιμο!).  Τωρα το θεμα απροσωπο δεν ξερω εαν ειναι μειονεκτημα ή πλεονεκτημα σε ενα μαγνητη! Τελικα το να διαλεξει κανεις μαγνητες ειναι πιο δυσκολο και απο την επιλογη πτυχιακης!  :P

Ευχαριστω και παλι!

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Gold Sensors
« Απάντηση #8 στις: 11/05/04, 00:48 »
oi noiseless ths fender einai kai autoi kapws epipedoi de me enthousiazoun....de xerw akribws ti hxo theleis (o ssl-1 einai arketa vintage kai fendery)An thes katharo hxo fender xwris to thorubo omws yparxei kai o SVR-1 Vintage Rails

Αποσυνδεδεμένος Faidwnas

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι βλαμμένος και χαίρομαι γι'αυτό!
    • Προφίλ
Re:Gold Sensors
« Απάντηση #9 στις: 11/05/04, 00:52 »
Καλέ αυτοί είναι πανάκριβοι...

Αποσυνδεδεμένος Dragoneti

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Gold Sensors
« Απάντηση #10 στις: 11/05/04, 01:11 »
Ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις σας!!

Σαν ηχο θελω τον κλασσικο vintage single coil της Fender! Για αυτο και ψαχνομαι με Sensors και τους SSL-1 που απο οτι ακουω ειναι πολυ κοντα σε αυτον τον ηχο! Απο οτι βλεπω για τους Noiseless ερχονται μονο σε σετ των 3? Αρα δεν ειναι και οτι καλυτερο να μου μεινει ενας! Τωρα ο svr-1 δεν ειναι humbucker που απλα χωραει σε χωρο ενος μονου και αρα εχει ηχο προς humbucker? Μηπως τελικα ειναι καλυτερο να παρω κανενα αμερικανικο fender που ειναι και πολυ φτηνοι και να εχω original Fender ηχο?

Αποσυνδεδεμένος Faidwnas

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι βλαμμένος και χαίρομαι γι'αυτό!
    • Προφίλ
Re:Gold Sensors
« Απάντηση #11 στις: 11/05/04, 13:09 »
Πήγαινε στον Καγμάκη και δες αν μπορείς να τον πουλήσεις τον ένα μαγνήτη.Αν μπορείς είσαι μια χαρά αν πάρεις σετ των 3

Αποσυνδεδεμένος Dragoneti

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Gold Sensors
« Απάντηση #12 στις: 12/05/04, 00:53 »
Καλα, το θεμα δεν ειναι τι θα πανω τον εξτρα μαγνητη, τοσους φιλους κιθαριστες εχω ολο και καποιος θα τον παρει (  ;D ) και στο φιναλε τον βαζω στην ibanez μου (αν και σε αυτην στο μελλον θα της βαλω active μιας και δεν με νοιαζει να την σκαψω κτλ.)! Λοιπον μαλλον θα παω σε κλασσικους single coil μαγνητες και ειμαι μεταξυ των Duncan SSL-1, και των fender custom shop FAT 50's (και παραλληλα θα προσπαθησω να ακουσω και τους noiseless σε καμια κιθαρα)! Ποιον θα προτιμουσατε στην θεση μου?

Ευχαριστω και παλι για την απαντησεις σας!!

Αποσυνδεδεμένος Faidwnas

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι βλαμμένος και χαίρομαι γι'αυτό!
    • Προφίλ
Re:Gold Sensors
« Απάντηση #13 στις: 12/05/04, 21:39 »
Τους άκουσα τους SSL-1 αλλά τώρα μας μπέρδεψες με τους custom! :-\ .Ανάμεσα στους SSL-1 και lace sensor προτιμάω τους πρώτους.Ανάμεσα σε SSL-1 και Noiseless προτιμάω πάλι τους πρώτους!Αλλά τώρα ανάμεσα σε SSL-1 και custom 50's δεν ξέρω... :-\ :-\ :-\

Αποσυνδεδεμένος Dragoneti

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Gold Sensors
« Απάντηση #14 στις: 12/05/04, 23:12 »
Ευχαριστω για την απαντηση σου! Αρκετα διαφωτιστικη!  :)

Εγω να δεις ποσο εχω μπερδευτει!!  ???

Και εγω σε SSL-1 τεινω και μαλλον αυτους θα παρω, απλα μου ειπαν οτι οι custom 50's ειναι πολυ παρομοιοι σε ηχο με τους duncan και πρεπει να ειναι λιγο πιο μπασοι αλλα ελαχιστα και πρεπει να ειναι λιγο πιο φτηνοι αν και αμελειτεες διαφορες!

να και ενα link με ενα συκριτικο τεστ αναμεσα σε single coils μαγνητες και για αλλους που μπορει να ενδιαφερονται για το θεμα!

http://www.legendarytones.com/Singpus1.htm

Ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις!!

Αποσυνδεδεμένος rokakias

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Άντρας
  • Περαστικός είμαι και θα περάσω …
    • Προφίλ
Re:Gold Sensors
« Απάντηση #15 στις: 17/05/04, 09:31 »
Αγαπητε φίλε πρέπει να λάβεις υπ΄οψην και το θέμα της στάθμης εξόδου που δίνει ο κάθε μαγνήτης ωστε να έχεις ομοιόμορφο αποτέλεσμα όταν αλλάζεις από τον ένα μαγνήτη στον αλλο καθώς και στίς ενδιάμεσες θέσεις.
Οι Lace βγάζουν κάπως μικρότερο σήμα και κατα την γνώμη μου θα χρειαστείς active σύστημα για να ισορροπήσεις τις διαφορές αλλα και για να τους δώσεις κάποιο χρώμα.
Εγώ στο παρελθόν έχω χρησιμοποιήσει Lace Sensors από την σειρά Gold και έμεινα ικανοποιημένος μόνο όταν σύνδεσα και active κύκλωμα και μάλιστα οχι flat  είχε περίπου +15dB στην μεσαία περιοχή.
Προσπάθησα να εξομοιώσω τον ήχο της Fender μοντέλο Eric Clapton που είχε ένας φίλος μου.
Το κυκλωμα το σχεδίασα μόνος μου, αν θέλεις μπόρω να σου δώσω σχέδια.

Αποσυνδεδεμένος Dragoneti

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Gold Sensors
« Απάντηση #16 στις: 18/05/04, 00:22 »
Ναι το εχω σκεφτει την διαφορα και μαλιστα για αυτο θα βαλω πανω τον 59b στην γεφυρα που ειναι low - medium output μαγνητης ωστε μην εχουν τεραστιες διαφορες (συν το γεγονος οτι ειναι οτι πιο κλασσικο σε διπλο μαγνητη, ηχητικα!). Τελικα δεν θα παω για sensors αλλα για κλασσικους single coils μαγνητες, ειτε τους duncan SSL-1 ειτε american fender. Τωρα εαν δω οτι εχω προβλημα ακομα στο output εχω δει ενα pickup booster της duncan οποτε θα τσιμπησω ενα. (Μιας και η γνωσεις ηλεκτρονικης δεν ειναι και οτι καλυτερο ωστε να φτιαξω ενα μονος μου!)

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1654 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/08, 17:55
από Stinky
2 Απαντήσεις
2477 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/05/09, 20:36
από hoba
10 Απαντήσεις
4182 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/15, 17:56
από Blackended2000