Αποστολέας Θέμα: αγορα καινουριου λαπτοπ.. HELP  (Αναγνώστηκε 15627 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Τζοαννα

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Γυναίκα
  • my soul travels and dreams..
    • Προφίλ
αγορα καινουριου λαπτοπ.. HELP
« στις: 11/06/11, 03:28 »
καλημερααα!! εχει εδω και 3 βδομαδουλες που το λαπιτακι μου τα φτυσε.ετσι στα ξαφνικα; δεν μπορω να το πω.. γτ ηξερα πως ειχε προβλημα με μπαταρια και μου παρουσιαζε και αλλα προβληματακια anyway.. τωρα προσπαθω να βρω ενα λαπτοπ σχετικα φθηνο απο 400 και κατι ως 700 το πολυ με καλα χαρακτηριστικα(επεξεργαστη,σκληρο,μνημη).εχω ψαξει πανω κατω.βρηκα μεχρι στιγμης ενα, δυο που μου αρεσαν. αυτο http://www.multirama.gr/products/product?pid=0586556&catid=010200 το οποιο εχει παρα πολλες αριστες δυνατοτητες και ειναι πανω κατω αυτο που ψαχνω και καλυτερο μπορω να πω απο τις δυνατοτητες που αναζητουσα.ενα αλλο ειναι αυτο http://www.multirama.gr/products/product?pid=0428407&catid=010200 επισης παααρα πολυ αριστο και οικονομικο αλλα με χαλαει λιγο η εμφανιση του..θα ηθελα πρωτον αποψεις πανω στο θεμα "ποια μαρκα θεωρειτε καλυτερη"¨πχ acer, sony vaio, hp κτλ. κατα την προσωπικη μου αποψη πιστευω πως τα καλυτερα ειναι τα acer και δευτερον αν μπορειται να μου προτινεται και αλλα λαπτακια οικονομικα σχετικα.ευχαριστω πολυ!
χαλαρουιτα ειναι η ζωη μικρη για διαθεση αρνητικη

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: αγορα καινουριου λαπτοπ.. HELP
« Απάντηση #1 στις: 11/06/11, 09:49 »
Δωσε το λαπτοπ σε καποιον τεχνικο, μηπως μπορει να το σωσει.

Οι κατασκευαστριες εταιριες εχουν διάφορα μοντελα, οπότε δεν μπορεις να κρινεις ποιοτητα/χαρακτηριστικα μονο με το ονομα εταιριας.

Το ποιο λαπτοπ κάνει για σενα, εξαρταται απο τις αναγκες σου. Πχ. θες μεγαλη οθονη; μικρο βαρος; θες 3D παιχνιδια; θες μονο ιντερνετ & Word; κλπ κλπ.

Αποσυνδεδεμένος Τζοαννα

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Γυναίκα
  • my soul travels and dreams..
    • Προφίλ
Απ: αγορα καινουριου λαπτοπ.. HELP
« Απάντηση #2 στις: 12/06/11, 16:12 »
λοιπον πηγα και στο καταστημα των multirama να δω απο κοντα αυτα τα λαπτοπ που μου αρεσαν και ανακαλυψα ενα ακομα καλυτερο και πιο οικονομικο και στις αναγκες μου.αυτο δλδ http://www.multirama.gr/products/product?pid=0602134&catid=010200.ξερω σχετικα με υπολογιστες και θεωριτικα και πρακτικα.ξερω να διαλεγω αναλογα με τις αναγκες μου.εννοω και πως καταλαβαινω σενα λαπτοπ αν ο σκληρος του ειναι καλος ή οχι.ενα λαπτοπ πρεπει να πληρη καποια χαρακτηριστικα για να ειναι αξιοπιστο αλλα δεν αντιλεγω πως ο καθενας το παιρνει αναλογα με τις αναγκες του αλλα ειμαι και της αλλης της αποψης οτι αν παρεις κατι να το παρεις και να σου κρατισει για καιρο οχι να σου χαλασει σε 2 χρονια.δυστυχως δεν ειναι ολες οι εταιριες το ιδιο.εχω προσωπικη εμπειρια απο αυτο το λαπτοπ που μου χαλασε και με κρατησε χωρις να μου δημιουργει προβληματα ενα χρονο μοναχα και μετα αρχισε τα χαζα του.το κρατισα 3 χρονια περιπου και τωρα στο τριτο τα εφτυσε.εχω σκοπο να το παω στον τεχνικο αλλα δεν βλεπω ιδιαιτερο φως διοτι μου φαινεται οτι ταχει φτησει τελειως αφου μονο το λαμπακι αναβει του λαπτοτ και τπτ αλλο.η οθονη ειναι νεκρη και γενικα το μηχανιμα ειναι νεκρο.εκτος αυτου θα δωσω σιγουρα 120 ευρω μονο για την μπαταρια που εχει χαλασει και πιστευω αλλα τοσα και παραπανω ισως για να κανω αρα καλυτερα να παρω καινουριο.θα δειξει..
χαλαρουιτα ειναι η ζωη μικρη για διαθεση αρνητικη

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: αγορα καινουριου λαπτοπ.. HELP
« Απάντηση #3 στις: 12/06/11, 21:27 »
Εχμ, να ξεκινήσω με κάτι βασικό: Το να αγοράζεις την τελευταία τεχνολογία και χαρακτηριστικά που δεν θα χρησιμοποιήσεις (τουλάχιστον όχι για πολύ καιρό), ΔΕΝ κάνεις επένδυση. Αντιθέτως, είναι χασούρα. Γιατί οι τιμές της νέας τεχνολογίας πέφτουν γρήγορα μόλις εμφανιστεί η νέα γενιά.
Αν το μηχάνημα παρουσιάσει πρόβλημα στο υλικό και είναι σε εγγύηση, το επισκευάζεις τσάμπα. Αν το λαπτοπ σου είχε εγγύηση 2 χρόνια, τότε άργησες να το πας για επισκευή.

Αποσυνδεδεμένος Τζοαννα

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Γυναίκα
  • my soul travels and dreams..
    • Προφίλ
Απ: αγορα καινουριου λαπτοπ.. HELP
« Απάντηση #4 στις: 13/06/11, 00:47 »
Δεν υπηρχε λογος να το παω για επισκευη αφου δεν ειχε ιδιαιτερα προβλημα παρα κατι κολληματακια.ο καιρος ειχε ηδη περασει οταν παρουσιασε σοβαροτερα προβληματα.τσπ.για να διαλεγω αυτα τα χαρακτηριστικα σημαινει οτι τα χρειαζομαι.και απο την αλλη καλυτερα να σου περισεψουν και που ξερεις καποτε μπορει και να τα χρησιμοποιησεις παρα να παρεις ενα λαπτοπ και μετα να αγοραζεις εξτρα σκληρο και να χαλασει και γρηγορα.βεβαια παιζει ρολο και την μαρκα θαναι αλλα οχι και τοσο αφου ειναι αναλογα την "φουρνια" που λεμε.παντως αυτο το 500 με βολεψε παρα πολυ και για τα προσοντα του ειναι πολυ χαμηλο στην τιμη.
χαλαρουιτα ειναι η ζωη μικρη για διαθεση αρνητικη

Αποσυνδεδεμένος Anemos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάποιο πλάσμα του Ανέμου μυθικό!
    • Προφίλ
Απ: αγορα καινουριου λαπτοπ.. HELP
« Απάντηση #5 στις: 13/06/11, 10:57 »
Καλημέρα και απο εμένα και σου εύχομαι να κάνεις την καλλίτερη δυνατή αγορά για τις ανάγκες σου.

Θα σου κάνω ορισμένες συστάσεις σχετικά με την αγορά φορητού υπολογιστή, μιας και άνοιξες το θέμα.

1. ορισμένες εταιρείες, όπως acer, hp κ.α. ακολουθούν τη λογική κατασκευής του κάθε εξαρτήματος του φορητού υπολογιστή σε διαφορετική χώρα ανάλογα με τα εργατικά. Έτσι το τελικό προϊόν είναι ένα παζλ απο εξαρτήματα που έχουν κατασκευαστεί σε διαφορετικές χώρες με διαφορετικό ποιοτικό έλεγχο και με διαφορετική νοοτροπία. Προσοχή! δε το κατηγορώ σε καμιά περίπτωση, πολλά προϊόντα λιανικής έρχονται στα χέρια μας έτσι, απλά χρειάζεται περισσότερη προσοχή. Αντίθετα, άλλες εταιρείες, π.χ. Dell, Asus, Sony (?) κ.α. ακολουθούν τη λογική κατασκευής ολόκληρων μονάδων σε μια περιοχή - χώρα. Ρώτησε σχετικά με αυτό να ενημερωθείς

2. ψάξε το θέμα με την υποστήριξη απο την αντιπροσωπεία. Π.χ. για την acer δεν εχω ακούσει και τόσο καλά λόγια

3. το ζήτημα με το να ειναι τελευταίας τεχνολογίας, το λύσατε με το Βασίλη νομίζω. Αυτό που θα πάρει θα πρέπει να καλύπτει τις δικές σου ανάγκες. Απλά υπολόγισε και τις ανάγκες σου τα επόμενα 2-3 χρόνο, όσο το δυνατόν

4. εφόσον αποσκοπείς στο να σου κρατήσει το μηχάνημα 2-3 χρόνια, πρόσεξε κάποιες κατασκευστικές λεπτομέρειες. Θα σου αναφέρω ορισμένες ενδεικτικά

                     - οι μεντεσέδες στη βάση της οθόνης
                     - το πληκτρολόγιο. Πόσο ευαίσθητο είναι? Πόσο εύκολα αλλάζει? κ.λπ.
                     - γενικα κοίταξε πόσο δεμένο είναι.

5. δώσε βάση στην κάρτα γραφικών, ακόμα και να μη τη χρειάζεσαι αυτή τη στιγμή, θα τη χρειαστείς σε 2-3 χρόνια. Π.χ. η νέα γενιά των windows τραβάει απο την κάρτα αρκετά. Κοίταξε αν αλλάζει ή αν είναι φιξαρισμένη.

Ελπίζω να βοήθησα.
« Τελευταία τροποποίηση: 13/06/11, 19:58 από Anemos »
Θα με πάρω και θα με σηκώσω

Αποσυνδεδεμένος Τζοαννα

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Γυναίκα
  • my soul travels and dreams..
    • Προφίλ
Απ: αγορα καινουριου λαπτοπ.. HELP
« Απάντηση #6 στις: 13/06/11, 12:54 »
για τα asus δεν εχω ακουσει τπτ αλλα για τα acer το αντιθετο οτι ειναι πολυ καλα μηχανιματα και σε σχεση με αλλα λαπτοπ εχουν εμφανισει ελαχιστα κακα συμπτωματα (απο οσα εχω ακουσει απο δω και απο κει) να σαι καλα ανεμε και σευχαριστω παρα πολυ για την αποψη σου βοηθησες στο επακρον :)
χαλαρουιτα ειναι η ζωη μικρη για διαθεση αρνητικη

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αγορα καινουριου λαπτοπ.. HELP
« Απάντηση #7 στις: 13/06/11, 14:41 »
Anemos, φοβάμαι πως έχεις μείνει λίγο πίσω στις εξελίξεις, και έχεις άδικο σε κάποια πράγματα!
1) H acer όντως είχε προβλήματα αξιοπιστιας και εγγύσησης. Πρίν 4 χρόνια. Απο τότε όμως έχουν αλλάξει πολύ τα πράγματα.
2) Όλες οι κάρτες γραφικών πλέον σηκώνουν άνετα τα εφε των windows και αναλαμβάνουν και την αποκωδικοποίηση HD video. Στον ι3 που έχει και το συγκεκριμένο μηχάνημα, συμπεριλαμβάνεται (εκτος της dedicated AMD GPU που έχει το σύστημα), κάρτα γραφικών χαμηλότερης απόδοσης που επίσης κάνει αυτή την δουλειά. Έχεις δίκιο στο θέμα της fixed onboard και της mxm, αφου η 2η αντικαθίσταται και αναβαθμίζεται.

Γενικά δεν αξίζει να παίρνεις ακριβό laptop, γιατί έχουν πολύ κικρότερο χρόνο ζωής. Όταν χαλάσει ένα εξάρτημα πιθανότατα θα χρειαστεί ένα πολύ ακριβό service που είναι πρακτικά ασύμφορο. Όταν τελειώνει η εγγυησή του, καλά θα ήταν το μηχάνημα να έχει αποσβέσει την αξία του μέσω της χρήσης του.

Τζοάννα, έχε υπόψην οτι ο δίσκος είναι απο τα πιο εύκολα αναβαθμίσιμα εξερτήματα του laptop, και εκτός αυτού, μπορείς να πάρεις και έναν εξωτερικό δίσκο για να αποθηκεύεις τα extra data σου. Δεν χρειαζεται να ανεβείς σε κατηγορία (και €) ώστε να πετύχεις έναν μεγάλο σκληρό. Παρόλα αυτά, το μηχάνημα που κοιτάς είναι σε λογική τιμή, έχει καλά/ισορροπημένα χαρακτηριστικά, και αφού έχει και τον σκληρό που θές...
« Τελευταία τροποποίηση: 13/06/11, 14:43 από kopaniamento »

Αποσυνδεδεμένος Τζοαννα

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Γυναίκα
  • my soul travels and dreams..
    • Προφίλ
Απ: αγορα καινουριου λαπτοπ.. HELP
« Απάντηση #8 στις: 13/06/11, 15:03 »
Δεν κολλαω στον σκληρο ουτε στα 4 gb μνημη.ενω ο επεξεργαστης ειναι πολυ καλος.και γενικα το λαπτοπ ειναι πολυ καλο για τα χρηματα του και οικονομικο σχετικα.
χαλαρουιτα ειναι η ζωη μικρη για διαθεση αρνητικη

Αποσυνδεδεμένος Anemos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάποιο πλάσμα του Ανέμου μυθικό!
    • Προφίλ
Απ: αγορα καινουριου λαπτοπ.. HELP
« Απάντηση #9 στις: 13/06/11, 19:56 »
Anemos, φοβάμαι πως έχεις μείνει λίγο πίσω στις εξελίξεις, και έχεις άδικο σε κάποια πράγματα!
1) H acer όντως είχε προβλήματα αξιοπιστιας και εγγύσησης. Πρίν 4 χρόνια. Απο τότε όμως έχουν αλλάξει πολύ τα πράγματα.

Ναι, δε το αρνούμαι, μπορεί να έχεις δίκιο. Άλλωστε δεν ακολουθώ τις εξελίξεις κατά πόδας. Αυτά αλλάζουν απο μήνα σε μήνα, όπως και η υποστήριξη προϊόντων. Εγω απλά ανέφερα αυτό το παράδειγμα γιατί είναι ενα απο εκείνα που γνώρισα απο φίλους και γνωστούς.Αναφερόμουν σε παλαιότερες περιπτώσεις και το έδωσα γενικά ως σημείο προσοχής, δεν υπήρξε στόχευση της εν λόγω εταιρείας προφανώς. Επιπλέον, συμβαίνει συχνά όταν μια μάρκα πουλάει μεγάλο αριθμό λάπτοπ αυξάνει και τις πιθανότητες να δηλωθούν δυσαρέσκειες και να ανακύψουν διάφορα προβλήματα.


2) Όλες οι κάρτες γραφικών πλέον σηκώνουν άνετα τα εφε των windows και αναλαμβάνουν και την αποκωδικοποίηση HD video. Στον ι3 που έχει και το συγκεκριμένο μηχάνημα, συμπεριλαμβάνεται (εκτος της dedicated AMD GPU που έχει το σύστημα), κάρτα γραφικών χαμηλότερης απόδοσης που επίσης κάνει αυτή την δουλειά.

...πάλι μιλούσα γενικά. Ανέφερα κάποια σημεία προσοχής. Δεν έκανα λόγο για το συγκεκριμένο μηχάνημα. Οπότε ενδεχομένως να έχεις δίκιο.



Γενικά δεν αξίζει να παίρνεις ακριβό laptop...

...έχε υπόψην οτι ο δίσκος είναι απο τα πιο εύκολα αναβαθμίσιμα εξερτήματα του laptop...

Με τα λίγα που γνωρίζω, θα συμφωνήσω.

Σε κάθε περίπτωση, εγω έδω κάποια ενδεικτικά σημεία προσοχής απο τη δική μου, ή οικεία, εμπειρία, χωρίς να στοχεύω εταιρείες ή λογικές κατασκυευής. Κάτι τέτοιο θα ήταν ανούσιο εξάλλου, εφόσον οι εξελίξεις καλπάζουν και αλλάζουν απο μήνα σε μήνα, απο χρόνο σε χρόνο, και φυσικά απο μηχάνημα σε μηχάνημα. Διαφορετικά μοντέλα της ίδια εταιρείας ενδέχεται να έχουν αρκετές διαφορές κι ας είναι της ίδιας περιόδου και παραπλήσιου τεχνολογικού επιπέδου.

Φιλικά
Δημήτρης
« Τελευταία τροποποίηση: 13/06/11, 20:00 από Anemos »
Θα με πάρω και θα με σηκώσω

Αποσυνδεδεμένος Τζοαννα

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Γυναίκα
  • my soul travels and dreams..
    • Προφίλ
Απ: αγορα καινουριου λαπτοπ.. HELP
« Απάντηση #10 στις: 13/06/11, 20:39 »
βρηκα ακομη ενα λαπιτακι πολυ οικονομικο http://www.getitnow.gr/prod/ypologistes/notebooks/acer-aspire-as5742z-p614g50mnkk/prod760970pp/ και αυτο επισης το οποιο το εχει η αδερφη μου http://www.getitnow.gr/prod/ypologistes/notebooks/acer-aspire-as5552g-p323g32mnkk/prod855304pp/.κατι απο αυτα σκεφτομαι.για το καταστημα της Get it now ξερεται τπτ;σκεφτομαι απο εκει να το παρω.απο οτι καταλλαβα ερχεται μονο με παραγγελια και ελπιζω να γινεται και με δοσεις.
χαλαρουιτα ειναι η ζωη μικρη για διαθεση αρνητικη

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αγορα καινουριου λαπτοπ.. HELP
« Απάντηση #11 στις: 13/06/11, 21:01 »
Άνεμος, έχεις μεγάλο δίκιο για τα παλιά Acer, βγάζανε εύκολα προβλήματα ,και στην Ελλάδα είχανε γίνει πολύ άσχημα σκηνικά. Θυμάμαι ενδεικτικά οτι τα Acer ήταν τα μόνα laptop που δεν δίνονταν με εγγύηση καταστήματος, αλλά κατασκευαστή, ο οποίος μπορούσε να αρνηθεί να σου αντικαταστήσει το ελλατωματικό εξάρτημα με καινούργιο   ::) .

Αυτό όμως έχει αλλάξει απο τότε που η Acer έκανε μια καλή επένδυση σε εξαγορές άλλων εταιριών και αναβάθμισε την ποιότητά και την υποστήριξή της δραματικά. Δεν την υπερασπίζομαι, δεν έχω λόγο άλλωστε, όμως όπως ξέρω οτι υπάρχουν πολλά παραδείγματα απογοητευμένων απο τα παλιά μοντέλα, ξέρω πολλά παραδείγματα ικανοποιημένων χρηστών της σειράς aspire.

Εννοείται πως ότι λέμε είναι φιλικά και προσπαθούμε να μεταφέρουμε γνώση, όχι να κάνουμε συγκριση γνώσεων. Φοβάμαι μήπως παρεξήγησες το ύφος μου, δεν είχα σκοπό να σου "την πώ", αλλωστε συμφωνώ με τα υπόλοιπα που είπες, απλά σε διόρθωσα εκεί που πιστεύω οτι ξέρω κάτι περισσότερο.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: αγορα καινουριου λαπτοπ.. HELP
« Απάντηση #12 στις: 13/06/11, 21:51 »
Τζοαννα, και τα 2 τελευταια λαπτοπ που αναφερεις ειναι αρκετά καλά. Η διαφορά με τα πιο ακριβά που ανέφερες παραπάνω, είναι κυρίως ο επεξεργαστής. Πληρώνεις δηλ. τουλάχιστον 100+€ παραπάνω για την τελευταία τεχνολογία στους επεξεργαστές, ενώ μπορείς κάλλιστα να βολευτείς με την προηγούμενη γενιά επεξεργαστών.
Μπορεί δηλαδή πληρώνεις π.χ. 25-50% παραπάνω € αλλά η διαφορά στην ταχύτητα είναι πολύ μικρότερη, και έτσι κι αλλιώς θα την δεις μόνο αν δουλεύεις το μηχάνημα στα όρια του με βαριά προγράμματα (αλλά αν έχεις τρομερές απαιτήσεις σε επιδόσεις, δεν προτείνεται να πάρεις λαπτοπ).

Αποσυνδεδεμένος Τζοαννα

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Γυναίκα
  • my soul travels and dreams..
    • Προφίλ
Απ: αγορα καινουριου λαπτοπ.. HELP
« Απάντηση #13 στις: 14/06/11, 11:13 »
οταν λες τελευταια γενια επεξεργαστων;;πανω κατψ τους ιδιους εχει.. για εξηγησε λιγο
χαλαρουιτα ειναι η ζωη μικρη για διαθεση αρνητικη

Αποσυνδεδεμένος Anemos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάποιο πλάσμα του Ανέμου μυθικό!
    • Προφίλ
Απ: αγορα καινουριου λαπτοπ.. HELP
« Απάντηση #14 στις: 15/06/11, 03:19 »
Φίλε Κοπανιαμέντο,



Άνεμος, έχεις μεγάλο δίκιο για τα παλιά Acer, βγάζανε εύκολα προβλήματα ,και στην Ελλάδα είχανε γίνει πολύ άσχημα σκηνικά. Θυμάμαι ενδεικτικά οτι τα Acer ήταν τα μόνα laptop που δεν δίνονταν με εγγύηση καταστήματος, αλλά κατασκευαστή, ο οποίος μπορούσε να αρνηθεί να σου αντικαταστήσει το ελλατωματικό εξάρτημα με καινούργιο   ::) .

...κάπου εκεί είχα μείνει εγω  ;D ! μη με παρεξηγείς για το "lag", είμαι και γέρος άνθρωπος  ;D ;D ;D

Εννοείται πως ότι λέμε είναι φιλικά και προσπαθούμε να μεταφέρουμε γνώση, όχι να κάνουμε συγκριση γνώσεων. Φοβάμαι μήπως παρεξήγησες το ύφος μου, δεν είχα σκοπό να σου "την πώ", αλλωστε συμφωνώ με τα υπόλοιπα που είπες, απλά σε διόρθωσα εκεί που πιστεύω οτι ξέρω κάτι περισσότερο.

...και έπραξες άριστα φίλε μου.
 Καμία παρεξήγηση λοιπόν! το αντίθετο μάλιστα. Αλίμονο να παίρναμε την πληροφόρηση στραβά και να την παρεξηγούσαμε. Γι' αυτό επικοινωνούμε, εκτός των άλλων, για να ενημερωνόμαστε κιόλας. Επιπλέον, ήσουν εξαιρετικά ευγενικός.

Να 'σαι καλά  :)

Φιλικά
Δημήτρης
Θα με πάρω και θα με σηκώσω

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: αγορα καινουριου λαπτοπ.. HELP
« Απάντηση #15 στις: 15/06/11, 08:49 »
καλημερααα!! εχει εδω και 3 βδομαδουλες που το λαπιτακι μου τα φτυσε.ετσι στα ξαφνικα; δεν μπορω να το πω.. γτ ηξερα πως ειχε προβλημα με μπαταρια και μου παρουσιαζε και αλλα προβληματακια anyway.. τωρα προσπαθω να βρω ενα λαπτοπ σχετικα φθηνο απο 400 και κατι ως 700 το πολυ με καλα χαρακτηριστικα(επεξεργαστη,σκληρο,μνημη).εχω ψαξει πανω κατω.βρηκα μεχρι στιγμης ενα, δυο που μου αρεσαν. αυτο http://www.multirama.gr/products/product?pid=0586556&catid=010200 το οποιο εχει παρα πολλες αριστες δυνατοτητες και ειναι πανω κατω αυτο που ψαχνω και καλυτερο μπορω να πω απο τις δυνατοτητες που αναζητουσα.ενα αλλο ειναι αυτο http://www.multirama.gr/products/product?pid=0428407&catid=010200 επισης παααρα πολυ αριστο και οικονομικο αλλα με χαλαει λιγο η εμφανιση του..θα ηθελα πρωτον αποψεις πανω στο θεμα "ποια μαρκα θεωρειτε καλυτερη"¨πχ acer, sony vaio, hp κτλ. κατα την προσωπικη μου αποψη πιστευω πως τα καλυτερα ειναι τα acer και δευτερον αν μπορειται να μου προτινεται και αλλα λαπτακια οικονομικα σχετικα.ευχαριστω πολυ!


Δεν ξερω τι θες να κανεις με το λαπτοπ αλλα αν το θες για βαριες δουλειες..ηχογραφησεις ,video editing κτλ κτλ κτλ.... καλυτερα να μη το επιχειρησεις και δωσεις και παραπανισια λεφτα για το τιποτα.....τα σταθερα κανουν καλυτερα τις βαριες δουλειες και ειναι ποιο αξιοπιστα ασε που αναβαθμιζονται ευκολοτερα και δεν εχεις να ασχοληθεις με κ.λομπαταριες.Αν θες λαπτοπ παρε κατι φθηνο για να κανεις τα βασικα και τιποτα αλλο.....θα σου προτεινα macbook αν επιμενεις για φορητα οποσδηποτε αλλα τοτε πας αρκετα ψηλα σε τιμη...οποτε ξεκαθαρισε τι δουλειες θες να κανεις με το μηχανημα πρωτα και μετα ψαχνεις...μη πληρωνεις κερατιατικα.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος Τζοαννα

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Γυναίκα
  • my soul travels and dreams..
    • Προφίλ
Απ: αγορα καινουριου λαπτοπ.. HELP
« Απάντηση #16 στις: 16/06/11, 20:03 »
δεν πληρωνω κερατιατικα ρε παιδια.το παιρνω αναλογα με τσ αναγκες μου.οσο για σταθερο με την καμια φοιτητρια ειμαι και το χρειαζομαι να το κουβαλαω μαζι μου.λαπτοπ και παλι λαπτοπ.το χρειαζομαι για εργασιες, για downloading -->photos,κανα παιχνιδακι,καμια ταινιουλα(σπανιως αυτα τα 2),κανα videaki και στο μελλον βλεπουμε.ε θελω να μου κρατησει καμια 5 χρονακια σιγουρα.οχι τα φτυσει σε 2,5 οπως το προηγουμενο.τα χαρακτηριστικα με καλυπτουν αλλοιως θα επερνα κατι πιο φθηνο.
χαλαρουιτα ειναι η ζωη μικρη για διαθεση αρνητικη

Αποσυνδεδεμένος Τζοαννα

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Γυναίκα
  • my soul travels and dreams..
    • Προφίλ
Απ: αγορα καινουριου λαπτοπ.. HELP
« Απάντηση #17 στις: 21/06/11, 14:40 »
τωρα μεχρι στιγμης ειμαστε στην αναμονη(εχετε γεια βρυσουλες)σε περιπτωση που βρητε κανα καλο "acer" κατα προτιμηση επειδη μου μπηκε αυτη η μαρκα τωρα και μαρεσουν γενικως σε ολο το πακετο ποσταρετε το.ευχαριστω πολυ για την προσοχη σας  8)
χαλαρουιτα ειναι η ζωη μικρη για διαθεση αρνητικη

Αποσυνδεδεμένος Τζοαννα

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Γυναίκα
  • my soul travels and dreams..
    • Προφίλ
Απ: αγορα καινουριου λαπτοπ.. HELP
« Απάντηση #18 στις: 21/06/11, 14:48 »
α ξεχασα να πω πως το χαλασμενο λαπιτακι (καλα το ειχα καταλαβει πως τα εφτυσε).300σαρι συν την μπαταρια 120.οποτε θα παει για ανακυκλωσουλα(να κανουμε και κατι καλο)χεχε
χαλαρουιτα ειναι η ζωη μικρη για διαθεση αρνητικη

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αγορα καινουριου λαπτοπ.. HELP
« Απάντηση #19 στις: 21/06/11, 20:57 »
Θα μου χρησίμευε το ανεμιστηράκι σου αν είναι SUNON με 3 βίδες. Αν δεν σου κάνει κόπο να δεις...

Αποσυνδεδεμένος Τζοαννα

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Γυναίκα
  • my soul travels and dreams..
    • Προφίλ
Απ: αγορα καινουριου λαπτοπ.. HELP
« Απάντηση #20 στις: 21/06/11, 22:36 »
Θα μου χρησίμευε το ανεμιστηράκι σου αν είναι SUNON με 3 βίδες. Αν δεν σου κάνει κόπο να δεις...
φυσικα και μπορω να δω οταν παω σπιτακι μου (για καποιες μερες ειμαι εκτος πολης)πως καταλαβαινω τι ειναι;για διαφωτισε με λιγο... και θα σου πω!!
χαλαρουιτα ειναι η ζωη μικρη για διαθεση αρνητικη

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αγορα καινουριου λαπτοπ.. HELP
« Απάντηση #21 στις: 22/06/11, 10:17 »
έχεις p.m, δεν χρειάζεται να το συνεχίσουμε από δω...

Αποσυνδεδεμένος Τζοαννα

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Γυναίκα
  • my soul travels and dreams..
    • Προφίλ
Απ: αγορα καινουριου λαπτοπ.. HELP
« Απάντηση #22 στις: 23/06/11, 21:17 »
λεω να παρω αυτο το mouse http://www.multirama.gr/products/product?pid=0342210&catid=030300 τι λετε;καλο;
χαλαρουιτα ειναι η ζωη μικρη για διαθεση αρνητικη

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: αγορα καινουριου λαπτοπ.. HELP
« Απάντηση #23 στις: 23/06/11, 21:25 »
Ένα απλό ποντίκι είναι, που κάνει τη δουλειά του (κουνάει το βελάκι στην οθόνη  ;) ) Δεν έχει κάτι άλλο συνταρακτικό.
Είναι τόσο σημαντικό να μας ρωτήσεις την γνώμη μας για το τι ποντίκι θα αγοράσεις;

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αγορα καινουριου λαπτοπ.. HELP
« Απάντηση #24 στις: 23/06/11, 23:01 »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
4798 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/07, 14:29
από Βραζίλης
3 Απαντήσεις
3453 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/09, 21:15
από Stinky
12 Απαντήσεις
5817 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/09, 03:14
από jim.ni
10 Απαντήσεις
8261 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/10/09, 20:17
από groovymood
0 Απαντήσεις
1600 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/09, 13:25
από Raz
14 Απαντήσεις
7834 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/10, 19:21
από sofitia
8 Απαντήσεις
3393 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/08/10, 17:08
από hot_sauce (φλουτσ)
3 Απαντήσεις
2954 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/13, 19:41
από ixolipsia.gr
5 Απαντήσεις
4694 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/13, 14:00
από mixanobios
23 Απαντήσεις
11053 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/10/17, 13:05
από panixgr