Αποστολέας Θέμα: Κυνηγι-Ψαρεμα Το χειροτερο "σπορ" που εφευρεθηκε  (Αναγνώστηκε 27553 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Κυνηγι-ψαρεμα.
Σε αλλες εποχες ηταν αναγκαια  για την επιβιωση του ειδους μας συμφωνω.Αλλα τωρα?Σε τι χρειαζονται?Το ψαρεμα το επαγγελματικο να χρειαζεται γιατι πρεπει να τρωμε ψαρια και δεν μπορουν να εκτραφουν.Αλλα το ερασιτεχνικο για ποιο λογο.Μην μου πειτε για την τροφη γιατι ειναι βλακεια.Παιρνουμε τη ζωη καποιου αλλου οντος για να διασκεδασουμε? :o Μεαγαλη βλακεια.
Το κυνηγι ειναι ακομα χειροτερο.Μολις ξεκινησει η περιοδος του κυνηγιου βλεπεις ολα τα παληκαρια με τις στρατιωτικες φορμες λες και πανε σε πολεμο να ξαμολιουντε στα ξεροβουνια στα ελατα αλλα και σε κατι λιμνες ,για παρανομο κυνηγι.Εχουν μεγαλη πλακα αυτοι οι τυποι που θελουν να ονομαζοναται και φυσιολατρες.
Το ξερατε οτι υπαρχουν ειδη αετων που ειναι ετοιμα να αφανιστουν επειδη καποιοι μαλακες κυνηγοι τα πυροβολησαν για πλακα η για βαλσαμωμα?
Ας μην συνεχισω θα ξεφυγω..Μην πω και για τα οπλα και για την περαιτερω παρανομη χρηση τους.
Ποια ειναι η γνωμη σας?
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
...Μολις ξεκινησει η περιοδος του κυνηγιου βλεπεις ολα τα παληκαρια με τις στρατιωτικες φορμες λες και πανε σε πολεμο να ξαμολιουντε στα ξεροβουνια στα ελατα αλλα και σε κατι λιμνες ,για παρανομο κυνηγι.Εχουν μεγαλη πλακα αυτοι οι τυποι που θελουν να ονομαζοναται και φυσιολατρες....

Συμφωνώ απολύτως, μπράβο μικρέ. Μου τη σπάνε οι κυνηγοί όπως και οι τύποι γενικότερα στα χωριά (και ειδικά στην Κρήτη) που μέσα στο τσακίρ κέφι (και συνήθως τύφλα στο μεθύσι) βγάζουν τις καραμπίνες (ή τα 45άρια ή τα καλάσνικωφ ή ακόμα και τα ούζι, η Κρήτη έχει ποικιλία βλέπεις) κι όποιον πάρει ο χάρος. Γενικά δηλαδή είμαι κατά των όπλων. Αλλά για να μη ξεφύγουμε αφού το θέμα είναι το κυνήγι, πραγματικά απορώ τι στο καλό βρίσκουν και "διασκεδάζουν" σκοτώνοντας είτε πουλιά είναι αυτά είτε θηλαστικά (γιατί δεν είναι μόνο οι αετοί, είναι και τα αγριογούρουνα, είναι και τα ελάφια, είναι ακόμα και αυτοί οι βαρεμένοι που πάνε σαφάρι να σκοτώσουν λιοντάρια και ελέφαντες). Μα τι σόι άνθρωπος πρέπει να είσαι για να έχεις για χόμπυ την εν ψυχρώ , εκ προμελέτης και εν πλήρει συνηδήσει δολοφονία; Για την ηλιθιοτάτη δικαιολογία δε του φυσιολατρισμού καλύτερα να μη σχολιάσω. Οι μ@λ@κες για να δικαιολογήσουν τη μ@λ@κία τους τι δικαιολογία θα μπορούσαν να βρουν εκτός από μια τεράστια μ@λ@κια;
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
οπως σε ολους τους τομεις ,υπαρχουν καλοι κ κακοί ...


το κυνήγι δεν το βρίσκω κακό ή φρικτό ..κ εγω ημουν αντιθετος μεχρι που κυνηγησα κ ξυπνησαν ενστικτα που δεν τα ειχα ποτε ως τωρα γευτεί .... αν κυνηγάς σεβόμενος οχι μονο το ζωο αλλ κ εσενα τοτε δεν βγαίνει η φύση ζημιωμένη οσο πολλοί πιστεύουν..εκτος αυτού πολλοι κυνηγετικοι συλλογοι οργανωνουν απελευθερωσεις ζωων για να εχει παραγωγή η περιοχή αρα κ κυνήγι...


το πραγματικά καλό απο το κυνηγι ειναι ενα ακομα σύστημα χρηματικών ροων στην οικονομια μας ;D ;D
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
οπως σε ολους τους τομεις ,υπαρχουν καλοι κ κακοί ...


το κυνήγι δεν το βρίσκω κακό ή φρικτό ..κ εγω ημουν αντιθετος μεχρι που κυνηγησα κ ξυπνησαν ενστικτα που δεν τα ειχα ποτε ως τωρα γευτεί .... αν κυνηγάς σεβόμενος οχι μονο το ζωο αλλ κ εσενα τοτε δεν βγαίνει η φύση ζημιωμένη οσο πολλοί πιστεύουν..εκτος αυτού πολλοι κυνηγετικοι συλλογοι οργανωνουν απελευθερωσεις ζωων για να εχει παραγωγή η περιοχή αρα κ κυνήγι...


το πραγματικά καλό απο το κυνηγι ειναι ενα ακομα σύστημα χρηματικών ροων στην οικονομια μας ;D ;D

Συγγνώμη ρε φίλε ((Korgy)) , που σε συμπαθώ κιόλας, αλλά πως γίνεται να "κυνηγάς σεβόμενος" το πλάσμα που σκοτώνεις;;;;;;;;;;;;;; Δεν είναι παραλογισμός αυτό από μόνο του; Νομίζω ότι δε χρειάζεται να πω κάτι περισσότερο σε αυτό. Αυτοαναιρείται η φράση σου από μόνη της.
Δεν είναι μόνο ο οικολογικός κίνδυνος της εξαφάνισης των ειδών που όπως είπες προσπαθούν να καλύψουν οι κυνηγετικοί σύλλογοι αλλά -και κυρίως αυτό- το έγκλημα που διαπράτεται εις βάρος κάποιων ζωντανών οργανισμών με αισθήματα και συναισθήματα. Με αφαίρεση ζωής με βίαιο και επώδυνο τρόπο. Δηλαδή το θηλαστικό άνθρωπος αφήνει ορφανά και πονάει όταν πληγωθεί από όπλο μέχρι να ξεψυχήσει ενώ το θηλαστικό ελάφι (που ίσως έχει νεογέννητα και ανήμπορα να μεγαλώσουν ή να προστατευθούν ακόμα μόνα τους) δεν πονάει , πεθαίνει ευχάριστα και ήσυχα μετά τον πυροβολισμό ούτε τα μικρά του κινδυνεύουν να πεθάνουν όλα τους (πολλαπλό έγκλημα σε αυτή την περίπτωση). Αν αναλογιστεί κανείς ότι αυτό δεν γίνεται για επιβίωση (που καλώς ή κακώς είναι στους κανόνες της φύσης) αλλά για διασκέδαση τότε πιστεύω ότι πραγματικά πρόκειται για έγκλημα κι ας μην προβλέπεται στην ποινικό κώδικα.
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Μου αρεσει το ψαρεμα εχω ψαρεψει αρκετες φορες. Ολες ομως κυριως με σκοπο να τα φαμε μετα τα ψαρια και οχι οπως κανουν μερικοι που γυρνανε τα δειχνουν στη γυναικα/γκομενα κανουν το κουμασι τους και μετα στον καδο μιας και δεν μπορουν να τα μαγειρεψουν.

Βεβαια το ψαρεμα απο το κυνηγι εχει κατα τη γνωμη μου μεγαλη διαφορα. Κυριως γιατι στο ψαρεμα δεν εχεις συγκεκριμενους στοχους και το να ψαρεψεις προστατευομενα ειδη στη θαλασσα περα απο φαλαινοθηρικα και δελφινια ειναι δυσκολο. Τωρα αν καποιος το κανει καθαρα απο χαβαλε οκ τι να πω. Σκοτωνεις καποιον και τον πετας? Γιατι και το ψαρι ειναι οργανισμος. Βεβαια ειναι και η τροφικη αλυσιδα και δεν μπορουμε να κατηγορησουμε την αρκουδα που τα τρωει τα ψαρια. Ετσι δεν μπορουμε να κατηγορησουμε αυτους που τα ψαρευουν για να τα φανε. Μπορουμε να κατηγορησουμε αυτους που το κανουν καθαρα απο βιτσιο να αρπαζουν το ψαρι και να το κοπανανε.

Το κυνηγι ειναι αλλη περιπτωση. 99% των περιπτωσεων κυνηγας για να παρεις το κεφαλι του ζωου να το κανεις βραβειο στον τοιχο του σαλονιου σου και το υπολοιπο ζωο το πετας. Κυνηγας συγκεκριμενους στοχους και μαλιστα με απολυτη γνωση του τι σκοτωνεις. Και δεδομενου οτι ενα αγριογουρουνο και να το σκοτωσεις δνε προκειτε ουτενα του καθαρισεις να του παρει τον προβια ουτε να το φας(σε αντιθεση με το ψαρεμα ας πουμε) τοτε αυτο που κανεις ειναι ακθαρα φονος. Σκοτωνεις καποιο εμβιο ον με προθεση και χωρις λογο.(περα απο την προσωπικη σου ικανοποιηση). Δεν βρισκω καποιου ειδους μαγκια να παρεις την κουμπουρα και να βγεις εξω και να αρχισεις να πυροβολεις. Αν θες ντε και καλα να σκοτωσεις πηγαινε δουλεψε σε ενα εκτροφειο που τα ζωα που θα σκοτωσεις ειναι καθαρα για αναγκες τροφης που ετσι εχει προνοησει η φυση τι να κανουμε. Καλως η κακως χρειαζεται κρεας ο ανθρωπος για να τραφει. Αλλα η αδικαιολογητη φονευση εμβιων οργανισμων ειναι αδικαιολογητη.

Σε τελικη αν θες να ικανοποιησεις τα ενστικτα φονου και κυνηγιου παρε resident evil η unreal tournament η κατι παρομοια και κανε οσες σφαγες θες.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος spio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 208
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι D.J.s δεν είναι μουσικοί
    • Προφίλ
 Το ψάρεμα κατα τη γνώμη μου δεν είναι τόσο επικύνδνο γιατί δε μπορείς να επιλέξεις τι θα ψαρέψεις. Και πιστέψτε με πως πλέον ό,τι ψάρι περισσεύει πάει στη θάλασσα. Τα υπόλοιπα τρώγονται. Το λέω αυτό γιατί έχω περάσει αμέτρητες ώρες σε καΐκια και βάρκες ψαρεύοντας ακόμη και τον Ιανουάριο.
 Το κυνήγι είναι το χείριστο σπόρ και να με συγχωρέσετε που θα προσβάλω μια ομάδα ανθρώπων αλλά οι κυνηγοί είναι από τους μεγαλύτερους εγκληματίες της κοινωνίας μας. Παλιά (πρίν 8 χρόνια) κοντά στο εξοχικό μας δε μπορούσες να περάσεις με το αμάξι αφού όλος ο δρόμος ήταν γεμάτος με πέρδικες. Φέτος δε βλέπουμε ούτε μία.
Αλλά δε φταίνε μόνο οι κυνηγοί. Φταίνε και οι δασοφύλακες γιατί ο άλλος μπορεί να είναι  τρελός και να σκοτώνει τα ανυπεράσπιστα πουλάκια. Δε πρέπει να τον σταματήσουμε;
Πόσες φορές βγαίνουμε με τον μπαμπά μου και κάποιους άλλους να κυνηγήσουμε αυτούς τους ακατανόμαστους γιατί οι χωροφύλακες κάθονται στο σπιτάκι τους την ώρα που το φυσικό μας περιβαλλον απειλείται;
Ακόμα φταίνε κι οι μαλαγάνες οι πολιτικοί γιατί κάνουν τα στραβά μάτια μην τυχόν και χάσουν καμιά ψήφο. Δίνουν άδειες, μεγαλώνουν τις ζώνες οπου επιτρέπεται το κυνήγι και πολλά άλλα παγαπόντικα κόλπα.     
Πώς από τόσο ξεχωριστά παιδιά βγαίνουν τόσο συνηθισμένοι μεγάλοι ;
http://www.knightfight.co.uk/?ac=vid&vid=63069818

Αποσυνδεδεμένος Sts_Ikaros

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι κακός
    • Προφίλ
Όλοι εσείς είστε vegeterians δηλαδή?
Δεν τρωτε πτώματα ψαριών και ζώων?
ή μήπως στα εκτροφεία σεβονται την προσωπικότητα των ζώων? Τους έχουν και ψυχολόγο?
Όλοι μας γίναμε βλάχοι αστοί πρωτευουσιάνοι που δεν εχουμε δει κοτέτσι ποτέ στη ζωή μας.

Στα χωριά ο καθείς έχει το κοτετσακι του το γουρουνι του την κατσικα και τα κουνελια του.
Και τα σφαζει ο ίδιος. Και κανεις δεν ρωταει γιατι. Γιατι παντα ετσι γινοταν και παντα ετσι θα γινεται γιατι ειμαστε ζωα κι εμεις.

Είναι άλλο πραγμα το να σεβεσαι τη φυση. Το μεγαλυτερο κακό στη φύση το εχει κανει η υπερεκμεταλλευση της απο μεγαλους επαγγελματιες του ειδους και όχι ο ερασιτεχνης.
Αυτός στο κάτω κάτω αν δε βρει δεν πιάνει.

Κλεινοντας να μου πειτε αν εχετε δει κυνηγο και ψαρα να πεταει τα θηραματα του.
Προφανώς τα τρώει
Δε με λεν' Σταύρο.
Με λέν' Σταύρο και κυρ Σταύρο και αφέντη τσουτσουλομύτη

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Πιστεψε με εχω δει ερασιτεχνες και ψαραδες και κυνηγους που τα πετανε. Δεν ειναι το θεμα οταν αυτο που πιανεις το τρως κιολας. Διοτι τοτε εχει χρηστικη αξια και αναμφβολως ειναι κατι για το οποιο εχει προνησει η φυση. Πρεπει να τρεφεται ο ανθρωπος και με κρεας τι να κανουμε. Το θεμα ειναι οταν γινεται εκμεταλευση και κακη χρηση. Οταν σκοτωνεις και πετας το θηραμα σου τοτε εισαι δικαιολογημενος?
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Sts_Ikaros

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι κακός
    • Προφίλ
οχι βεβαια...αν συζηταμε αυτο μονο τοτε συμφωνω.
αλλα μην αφορισουμε συνολικα το κυνηγι και το ψαρεμα οπως παραπανω
Δε με λεν' Σταύρο.
Με λέν' Σταύρο και κυρ Σταύρο και αφέντη τσουτσουλομύτη

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
οχι βεβαια...αν συζηταμε αυτο μονο τοτε συμφωνω.
αλλα μην αφορισουμε συνολικα το κυνηγι και το ψαρεμα οπως παραπανω

Εγώ φίλε Ίκαρε το αφορίζω και εξηγήθηκα πιο πάνω. Γράφω μόνο για να σου πω ότι λάθος μας αποκαλείς βλάχους αστούς πρωτευουσιάνους γιατί δε μίλησε κανείς πριν από σένα για το κοτέτσι ή τη σφαγή του αρνιού στο χωριό για να θραφεί η οικογένεια (αν και αυτή ακόμα η μορφή που αναφέρεις ολοένα και μικραίνει) αλλά για το κυνήγι σαν σπορ, σα διασκέδαση, έχει διαφορά το ένα με το άλλο. Τώρα όλα τα άλλα τα είπα πιο πάνω. Για μένα, τη λογική μου και την αισθητική μου είναι έγκλημα και όσοι το διαπράττουν εγκληματίες. Και σε μια άλλη κοινωνία (που απεύχομαι) θα ήθελα να πάθαιναν ακριβώς το ίδιο. Να τους αμολήσουν σε ένα δάσος και να βάλουν λιοντάρια και τίγρεις να τους κυνηγάνε μέχρι να τους βρουν και να τους εξοντώσουν. Πως θα σου φαινότανε;
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος spio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 208
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι D.J.s δεν είναι μουσικοί
    • Προφίλ
Κανείς δε μίλησε για μια μπεκάτσα και τρεις πέρδικες που θα σκοτώσεις για να φας εσύ και η οικογένειά σου.
Ξέρετε πόσους βλαχοτσοπάνηδες έχω δει να γυρνάνε με 40 πέρδικες και να τις δείχνουν μες στα χωριά σα να είναι κάποιοι και μετά να πετάνε τις 25;
Γενικά πάντως η γενιά μου δε βλέπει κανένα πουλάκι. Μόνο από τα βιβλία τα ξέρουμε πλέον. Δηλαδή τα παιδιά μας δεν έχουν δικαίωμα να δουν ένα πουλάκι να πετάει;
Πώς από τόσο ξεχωριστά παιδιά βγαίνουν τόσο συνηθισμένοι μεγάλοι ;
http://www.knightfight.co.uk/?ac=vid&vid=63069818

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Ρε παιδια ειμαστε καλα?Ας πουμε σας λειπουν τα λεφτα για να πατε να αγορασετε ενα λαγο Η ΜΙΑ ΤΣΙΠΟΥΡΑ ΝΑ ΦΑΤΕ?Πρεπει αν το ΔΟΛΟΦΟΝΗΣΕΤΕ μονοι σας για να ξυπνησουν τα πρωτογονα ενστικτα σας?Ειμαστε καλα?

Φιλε Ικαρε τρωω κρεας επιδη χρειαζεται να φαω.Μερικα ζωα προοριζονται για το φαι.Ειναι ζωα ειδικα για αυτο.Το γουρουνι ειναι ενα ζωο που σχδον τρωγεται ολοκληρο και μπορει να ταισει ολοκληρες οικογενιες.Και φυσικα δεν θα εσφαζα ποτε ουτε ουτε γουρουνι ουτε αγελαδαΤο κακομοιρο το πουλακι τι ειναι?Ενας μεζες...Αφαιρεις μια ζωη για να κανεις την πλακα σου και να φας μια μπουκια απο κατι που υποτιεθεται οτι ειναι παρα πολυ νοστιμο..Ελεος
Επισης στο χωριο οι ανθρωποι που εχουν κοτετσι το εχουν γιατι χρειαζονται το φαι και δεν το κανουν για χομπυ..

Επισης κατι που απανταει και στον Ικαρο οσον αφορα την εκμεταλευση της φυσης.Οι Κρητικοι ειναι οι χειροτεροι σε αυτα τα θεματα,αν και τους συμπαθω ιδιαιτερα,δεν εχουν καμια συνειδηση.Το ξερετε οτι πηγαινουν στην Γαυδο μονο και μονο για να πιασουν παρανομα Κρι-Κρι?Πουλιουνται μετα χρυσαφι γιατι λεει εχει πολυ νοστιμο κρεας και τα αγοραζουν τα νοτια χωρια της Κρητης.

Δασοφυλακες...Αλλη θλιβερη ιστορια.. :-[..Αυτη ειναι οι χειροτεροι..Εχουμε φιλο πρωην δασοφυλακα στην βορεια ηπειρο οπου αφηνε τους κυνηγους να πιανουν τα αγριογουρουνα σε απαγορευμενη περιοχη γιατι μετα του εδιναν μεριδιο..

Και δεν θελω το επιχειρημα και ο μαιντανος οταν τον εκοβες θα ουρλιαζε γιατι ειναι το πιο ηλιθιο επιχειρημα ever.. 8)
 
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Ρε παιδια ειμαστε καλα?Ας πουμε σας λειπουν τα λεφτα για να πατε να αγορασετε ενα λαγο Η ΜΙΑ ΤΣΙΠΟΥΡΑ ΝΑ ΦΑΤΕ?Πρεπει αν το ΔΟΛΟΦΟΝΗΣΕΤΕ μονοι σας για να ξυπνησουν τα πρωτογονα ενστικτα σας?Ειμαστε καλα?
Συγνωμη και πια ειναι η διαφορα με το να τα σκοτωσουν αλλοι τα ζωα? Οταν ψαρευω εγω ας πουμε δεν το κανω για να μου ξυπνησουν ενστικτα. Το κανω για να πιασω ψαρια και να τα φαω. ΚΑκο ειναι? Αν τα αγοραζα απο τον ψαρα παλι καποιος δεν θα τα ειχε σκοτωσει? Και παλι εγω δνε θα τα ετρωγα? Ισα ισα που δεν ξοδευω και τα λεφτα μου. Και επειδη το πες και αυτο. Σκεψου ας πουμε αυτους που φυτευουν εναν λαχανοκηπο προκειμενουν να βγαζουν δικα τους λαχανικα. Καλιωρα ο πατερας μου αλλα πιστευω και απειροι απο εδω μεσα το κανουν. Μας λειπουν τα λεφτα για να αγορασουμε ντοματα? Οχι αυτο τι σημαινει οτιπρεπει να αγορασουμε? Μπορεις να φτιαξεις μονος σου μια βλαβη στο αυτοκινητο. Θα το πας ομως ντε και καλα στον μαστορα? Δεν τιθεται θεμα οικονομιας μονο. Ειναι και αυταρκεια. Δεν εξαρτασαι απο αλλον.εφοσον εχεις τη δυνατοτα να κανεις κατι μονος σου γιατι να μην το κανεις? Οταν ψαρευεις για να φας σημαινει οτι το κανεις και για χομπυ? Εγω ψαρευω ελαχιστα το χρονο. Και το κανω μονο και μονο για να φαω αυτα τα ψαρια. Αυτο σημαινει οτι το κανω για χομπυ και ειμαι δολοφονος? Οταν δηλαδη τα αγοραζα τα σκοτωμενα ψαρια δεν συνεβαλα στο εγκλημα? Κατσε ρε συ μην τα αφοριζεις ολα ετσι. Υπαρχουν και αλλες παραμετροι στο ζητημα.

Ειπα τη γνωμη μου, αν προκειτε για χομπυ το σκοτωμα το καταδικαζω, αλλα αν καποιος θελει να τραφει απο αυτο δεν πρεπει να τον αφοριζεις μαζι με τους αλλους.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος manitou

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 79
  • Φύλο: Άντρας
  • Ω μεγαλε Μανιτού!!!!
    • Προφίλ

Επισης κατι που απανταει και στον Ικαρο οσον αφορα την εκμεταλευση της φυσης.Οι Κρητικοι ειναι οι χειροτεροι σε αυτα τα θεματα,αν και τους συμπαθω ιδιαιτερα,δεν εχουν καμια συνειδηση.Το ξερετε οτι πηγαινουν στην Γαυδο μονο και μονο για να πιασουν παρανομα Κρι-Κρι?Πουλιουνται μετα χρυσαφι γιατι λεει εχει πολυ νοστιμο κρεας και τα αγοραζουν τα νοτια χωρια της Κρητης.


 
παντου υπαρχουν καλοι και κακοι. και στην κρητη και στα τρικαλα και στη καστορια. καταρχην δε χρειαζετε να πας γαυδο για να βρεις κρικρι (ασε που δεν πολυεχει). και ουτε πουλουνται χρυσαφι γιατι εγω ειμαι 32 χρ ζω στη κρητη και ειναι το χωριο μου απο εκει κοντα στη νοτια κρητη και δεν εχω δει ουτε εχω ακουσει ποτε να πουλανε κρικρι. εχω δει να τρωνε και μαλιστα τσακωθηκα για αυτο το λογο αλλα οχι να πουλανε. το γεγονος οτι υπαρχουν ακομα κρικρι και δεν ειναι ειδος προς εξαφανιση σημαινει οτι δεν τα σκοτωνουν τουλαχιστον σε σημαντικο βαθμο για εμπορια. μη λεμε λοιπον οτι εχουμε ακουσει χωρις να ξερουμε.οσο για τα οπλα που ανεφερε ο fatses δεν ειναι τοσο απλο το ζητημα. αν δεν ζησεις στη κρητη δεν μπορεις να καταλαβεις τη κουλτουρα των κρητικων στο ζητημα των οπλων. αν εισαι αραχτος στο διαμερισμα σου στην αθηνα δεν ξερεις πως μεγαλωνει ενα παιδι στο χωριο στη κρητη και τι προτυπα εχει και πως βιωνει το ολο θεμα μεγαλωνοντας. μεχρι και στους παπουδες μας χρειαστηκαν τα οπλα.δεν ειναι ευκολο σε 50-60 χρονια να εξαφανιστει μια παραδοση αιωνων οσο και αν αλλαξαν οι συνθηκες. βλεπεις μονο ενα αποτελεσμα (μεθυσμενους που παιζουν μπαλωθιες) χωρις να ξερεις αιτιες. παντα υπηρχαν οπλα στη κρητη και μαλλον θα υπαρχουν για πολυ καιρο ακομα... παντως και εγω ειμαι φανατικα εναντια στο κυνηγι και μαλιστα δεν εχω φαει ποτε μου παρολο που ως κρητικος εχουν βρεθει πολλες φορες πιατα γεματα και λαχταριστα μπροστα μου.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/07/06, 03:35 από manitou »

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Αναρωτιέμαι... μήπως οι κυνηγοί (για διασκέδαση) πυροβολούν ελαφρά τη καρδιά επειδή το θήραμα είναι μακριά και δεν λερώνουν τα χέρια τους με αίμα ούτε νιώθουν τον πόνο του; Είναι πολύ εύκολο να τραβάς μια σκανδάλη, όσο πιο μακριά τόσο μεγαλύτερη η πρόκληση για στόχευση (και τόσο λιγότερη η επαφή με το θήραμα). Θα μπορούσαν να κυνηγήσουν με ένα μαχαίρι; Να έρθουν πρόσωπο με πρόσωπο, σώμα με σώμα με το θήραμα τους, και να το σφάξουν και να δουν το αίμα να τρέχει στα χέρια τους.

Το κυνήγι για διασκέδαση είναι κάτι σαν παιχνίδι, σκοποβολή σε κινούμενο στόχο. Αλλά ο στόχος έχει ζωή, και πολλές φορές σπάνια για το είδος της. Υπάρχουν κέντρα σκοποβολής με ακίνητους και κινούμενους στόχους για προπόνηση, και πολλά μονοπάτια στα βουνά με ωραία θέα, χλωρίδα και πανίδα, για πεζοπορία.

Αποσυνδεδεμένος spio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 208
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι D.J.s δεν είναι μουσικοί
    • Προφίλ
 Σωστά όλα αυτά που λέμε αλλα ξέρετε ποιοι είναι οι χειρότεροι σ' αυτήν την υπόθεση; Εμείς.
 Αντί να βγούμε να τους κυνηγήσουμε, να βρίζουμε τους πολιτικούς κλπ καθόμαστε και λέμε το ίδιο πράγμα. Στη Γερμανία το κόμμα των οικολόγων βγαίνει τρίτο και τέταρτο ενώ εδώ οι οικολόγοι είναι είδη υπο εξαφάνιση. Ας τολμήσει κανένας να κυνηγήσει παρανομα σε καμιά πολιτισμένη ευρωπαϊκη χώρα (Γερμανία, Ολλανδία, Αγγλία, Ιταλια) και σε άλλες μεγάλες χώρες (Αμερική, Καναδάς, Αυστραλία) και δει τι έχει να πάθει.
 Για παράδειγμα πριν 20 χρόνια ένας γεράκος που μένει στη γειτονιά μου (κυρ Φάν' τον λένε) πήγε στον Καναδά να βρει έναν φίλο του να κυνηγήσουν ελάφια. Με το που σκότωσαν το πρώτο ελάφι ήρθε ο ίδιος ο εισαγγελέας με ελικόπτερο την ίδια στιγμή και τους έβαλε 7.000$ πρόστιμο.
 Ας γίνει αυτό κι εδώ και θα δείτε πώς θα εξαφανιστούν οι κυνηγοί. Αλλά κανείς δεν ευαισθητοποιείται.
Πώς από τόσο ξεχωριστά παιδιά βγαίνουν τόσο συνηθισμένοι μεγάλοι ;
http://www.knightfight.co.uk/?ac=vid&vid=63069818

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Εδω δεν ευαισθητοποιουνται για τις ιδιες τους τις ζωες.....
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Jimmy_Page

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαν ξυπνήσεις μονομιάς θα 'ρθει ανάποδα ο ντουνιάς
    • Προφίλ
    • Tribute to Rory Gallagher
Τα ζώα δηλαδή κινδυνεύουν από τον-τους κηνυγούς? Εκατομμύρια ζώα και ψάρια πεθαίνουν από την μόλυνση και την καταστροφή του περιβάλλοντος, μαζί τους και άνθρωποι!!! Μην υπερβάλλουμε!
Πύρ στη Αλαμάνα και φωτιά στο Γοργοπόταμο...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Τα ζώα δηλαδή κινδυνεύουν από τον-τους κηνυγούς? Εκατομμύρια ζώα και ψάρια πεθαίνουν από την μόλυνση και την καταστροφή του περιβάλλοντος, μαζί τους και άνθρωποι!!! Μην υπερβάλλουμε!
Εχθρος του κακου το κακκιστο λενε.Επειδη πεθαινουν καποια εκατομμυρια ζωα απο την μολυνση του περιβαλλοντος πρεπει να επιτρεπουμε τους κηνυγους και τους ψαραδες να εξαφανιζουν μερικες χιλιαδες ακομα για το γαμμωτο?

Ο spio εχει δικιο αλλα  εδω στην Ελλαδα παντα ετσι ειμαστε παρε για παραδειγμα τα αυθαιρετα.. :P


@Manitou Δεν λεω πραματα που εχω ακουσει απλα.Μουτα χουν πει ανθρωποι που τα κανουν.Συγκεκριμενα μια μακρινη θεια που μενει στον Πλακια Ρεθυμνου(αν γνωριζεις) αγοραζει καθε χρονο κρι κρι που φερνουν απο την γαυδο στη διπλη τιμη απο το κανονικο κατσικι οπως και πολλοι συγχωριανοι της.Δεν κατηγορω τους μονο τους Κρητικους απλα αυτους τους ξερω αρκετα καλα για αυτο τους φερνω σαν παραδειγμα.Φυσικα κρι κρι υπαρχουν και σε αλλες περιοχες και ειδικα στα Λευκα ορη αλλα εκει υπαρχει καποιου ειδους φυλαξη νομιζω.Ειναι και ο δρυμος της Σαμαριας.
Ασχετο-Σε ποιο χωριο της νοτιας Κρητης μενεις? ;)

@roufus Στην περιπτωση σου δεν μπορω να πω τπτ.Αφου γουσταρεις για να φας ενα (σιγα το ψαρι που θα πιασεις με το καλαμι,το πολυ κανα κεφαλο) ψαρι που το ειδες να σπαρταραει επειδη εσυ του εβαλες ενα αγκιστρι μεσα στο λαιμο δεν μπορω να σου πω τπτ.Αυτο λεγεται χομπυ.Πιανω ενα/δυο/τρια ψαρι/α για να φαω μια φορα λεγεται χομπυ.Τωρα χομπυ με σκοτωμους δεν εχω ξανακουσει.
Ο ψαρας απο τον οποιο το αγοραζεις ειναι επαγγελματιας και το κανει γιατι πρεπει.Πρεπει να φαμε και ψαρια.Εσυ το κανεις για την πλακα.

Το παραδειγμα με την ντοματα και το αυτοκινητο ειναι εντελως αστοχο αφου εγω δεν λεω να δινετε τα λεφτα σας στους επαγγελματιες για κατι που το κανετε και μονοι σας αλλα μιλαω για το συγκεκριμενο θεμα.Δλδ για το θανατο.

Ας συμπληρωσω και τον βασιλη.Οι κυνηγοι αν ηθελαν να πιαξουν με στοχους ας πανε να κανουν σκοποβολη  με αψυχα αντικειμενα ενω αν τους αρεσει η φυση ας πανε να περπατησουν και να παρακολουθησουν.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ρε παιδιά, γιατί το μπλέκετε το θέμα; Ας μη μιλήσουμε για τα είδη που κινδυνεύουν με εξαφάνιση (που κι αυτό είναι ένα πολύ σοβαρό θέμα). Εδώ στεκόμαστε στο ότι το "σπορ" (άκουσον ακουσον) κυνήγι είναι σκέτη δολοφονία, άσχετα με το πόσα από τα θηράματα θα φας ή όχι. Τι σου φταίει το ελάφι ρε ηλίθιε;;;; Άντε μην τα πάρω και αρχίσω τα γαμοσταυρίδια τώρα.
Όσο για αυτούς που υποστήριξαν ή υποστηρίζουν ότι θέλουν να φάνε ελάφι ή αγριογούρουνο ή φασιανό (ή ότι άλλο θέλουν) έχω να πω ότι η τιμή των θηραμάτων αυτών από τα εκτροφεία (ναι, πωλούνται σε όλα τα καλά σουπερ μαρκετ αν δεν το ξέρετε) είναι πολύ πολύ φθηνότερη από το να αγοράσεις όπλα και φυσσίγγια, να συντηρείς σκυλιά (καλά, μην πω για τις συνθήκες διαβίωσης των σκύλων των κυνηγών, για όσους δε γνωρίζουν, τα ταίζουν με "μέτρο" διότι παχύς σκύλος δε κυνηγάει εύκολα, άσε που επηρεάζεται και η όσφρησή του από το λίπος) από το κόστος των ρούχων, της βενζίνης για να πανε κλπ κλπ. Με λίγα λόγια ξοδεύουν δεκαπλάσια ή εικοσαπλάσια χρήματα από ότι αν το αγόραζαν επειδή ήθελαν να το φάνε. Είναι δηλαδή ΧΟΜΠΥ. Η ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ είναι ΧΟΜΠΥ.
Ε, άει στο διάολο μεσημεριάτικα......
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Μην ξεχνας αντωνη οτι ειναι πιο νοστιμο το αγριο απο αυτο του εκτροφιου για αυτο :P :P

Ασε για τα σκυλια μην μιλησουμε.Ταξιδι  Αθηνα εβρος με δυο μεγαλες στασεις και ο σκυλος να λιωνει στο κουβουκλιο :P..Αγαπανε γενικως τα ζωα..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος manitou

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 79
  • Φύλο: Άντρας
  • Ω μεγαλε Μανιτού!!!!
    • Προφίλ

Παράθεση
Εχθρος του κακου το κακκιστο λενε.Επειδη πεθαινουν καποια εκατομμυρια ζωα απο την μολυνση του περιβαλλοντος πρεπει να επιτρεπουμε τους κηνυγους και τους ψαραδες να εξαφανιζουν μερικες χιλιαδες ακομα για το γαμμωτο?

Ο spio εχει δικιο αλλα  εδω στην Ελλαδα παντα ετσι ειμαστε παρε για παραδειγμα τα αυθαιρετα.. :P


@Manitou Δεν λεω πραματα που εχω ακουσει απλα.Μουτα χουν πει ανθρωποι που τα κανουν.Συγκεκριμενα μια μακρινη θεια που μενει στον Πλακια Ρεθυμνου(αν γνωριζεις) αγοραζει καθε χρονο κρι κρι που φερνουν απο την γαυδο στη διπλη τιμη απο το κανονικο κατσικι οπως και πολλοι συγχωριανοι της.Δεν κατηγορω τους μονο τους Κρητικους απλα αυτους τους ξερω αρκετα καλα για αυτο τους φερνω σαν παραδειγμα.Φυσικα κρι κρι υπαρχουν και σε αλλες περιοχες και ειδικα στα Λευκα ορη αλλα εκει υπαρχει καποιου ειδους φυλαξη νομιζω.Ειναι και ο δρυμος της Σαμαριας.
Ασχετο-Σε ποιο χωριο της νοτιας Κρητης μενεις? ;)

Παράθεση
κοιτα σιγουρος δεν μπορω να ειμαι αλλα αν ξερεις στη κρητη υπαρχουν και τα φουριαρικα (κατσικια που τα εχουν αφησει ελευθερα και ειναι αγρια και τα σκοτωνουν με οπλο που ειναι ποιο νοστιμα φυσικα απο τα ημερα και εχουν ποιο μαυρο και σκληρο κρεας) μηπως τους παει κατι τετοιο και τους παιρνει τα διπλα λεφτα ;)... η καταγωγη μου (δεν μενω αλλα παω συχνα) ειναι κοντα στη Σουγια. 

Αποσυνδεδεμένος spio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 208
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι D.J.s δεν είναι μουσικοί
    • Προφίλ
Τα ζώα δηλαδή κινδυνεύουν από τον-τους κηνυγούς? Εκατομμύρια ζώα και ψάρια πεθαίνουν από την μόλυνση και την καταστροφή του περιβάλλοντος, μαζί τους και άνθρωποι!!! Μην υπερβάλλουμε!

Μα δε μίλησε κανείς για Αθήνα, Θεσαλονίκη, Πτολεμαΐδα κλπ. Εκεί είναι τελειωμένα τα πράγματα.Δεν υπάρχουν ζώα και πουλιά εκεί. Εμείς μιλάμε για επαρχίες και υπαίθρους. Δηλαδή πώς γίνεται ο πατέρας μου πριν 20 χρόνια να έπιανε 7 χταπόδια (τα οπία μετά τις φωτογραφίες τα ρίχναν όλοι πίσω, κάτι σαν άγραφος νόμος) με 20 λεπτά κατάδυσης κι εγώ να μη βρίσκω ούτε ένα γυρνώντας 6 ώρες (και βάλε);

Όμως αυτή τη ζημιά δεν την έκανε ούτε ο απλός ψαράς ούτε ο συνηδειτοποιημένος πολίτης. Την κάνανε διάφοροι άσχετοι που βρήκαν το ψάρεμα ως χόμπι για να περνάν την ώρα τους. Γιατί σκέφτονται: "Έλα μωρά τώρα εγώ τι ζημιά να κάνω που θα πιάσω εφτά-οχτώ χταποδάκια". Κι ενώ είναι αμαθείς και δεν είχαν καμιά επαφή με τη θάλασσα τώρα γίναν ψαροτουφεκάδες. Δεν ξέρουν τους κανόνες της θάλασσας, δε μπορούν να καταλάβουν οτι αμα βγάλουν το χταπόδι κάποια άλλα ψάρια δε θα 'χουν να φάνε.

Επίσης φταίνε κι οι τράτες. Φορτώνουν όλους τους Αιγύπτιους, φεύγουν από το λιμάνι  πριν νυχτώσει και γυρνάνε τα ξημερώματα με αμέτρητες σαρδέλες και γαρίδες. Και δε φτάνει μόνο που τα βγάζουν πετάνε στα σκουπίδια και ό,τι περισσέψει.
Πώς από τόσο ξεχωριστά παιδιά βγαίνουν τόσο συνηθισμένοι μεγάλοι ;
http://www.knightfight.co.uk/?ac=vid&vid=63069818

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Ξεχασες και δυναμιτες για τα ψαρια η κατι πολυ εξυπνους κυνηγους που βγαινουν για κυνηγι με ημιαυτοματα.Εκει το παιχνιδι γινεται πολυ ανισο.Αυτοι θελουν στα τρια μετρα..

@Manitou Καλα ισως..Δεν ειμαι και 100% σιγουρος.Λογικα αυτοι θα ξεραν.Σουγια..Χμμμ ωραια μερη! ;)
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος vst@vros

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 306
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Σταύρο... είμαι Ταύρος και Γαύρος ...1χαχα
    • Προφίλ
Νομίζω ..αυτό το θεμα το καλύπτει το γνωστό ρητό:

δεν γ....που δεν γ... δεν πας για ψαρεμα...

απλως πρεπει να προσθεσουμε και το κυνήγι.... 8)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
30 Απαντήσεις
17267 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/06, 04:49
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
17 Απαντήσεις
11678 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
34 Απαντήσεις
13634 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/05, 17:17
από schizm
1 Απαντήσεις
4171 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/05, 13:10
από Ο Νέος Κιθαρωδός
2 Απαντήσεις
6962 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/06, 12:38
από ship_me_out!!!
12 Απαντήσεις
12820 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/05, 06:48
από Petrucci
16 Απαντήσεις
16807 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/06, 23:19
από Ρηνιώ-kouzoulotetia
3 Απαντήσεις
3153 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/06, 16:36
από parlats
13 Απαντήσεις
4196 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/06, 14:48
από pascal.
7 Απαντήσεις
8069 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/06, 18:49
από analogia