Ψηφοφορία

Θέλω να φτιάξω κάτι πολύ απλό που θα μου κάνει διαφορά στον ήχο αλλά και θα με διασκεδάσει!.. Θέλω ένα:

Buffer (για να οδηγούμε πετάλια χωρίς απώλειες πρίμων και δυναμικών)
Booster (για το έξτρα "κλώτσημα" στην παραμόρφωση ή το solo boost)
Fuzz (για... όλα κυριολεκτικά!)
Overdrive (για λίγη ή πολλή χορταστική ..βρώμα!)
Ενισχυτάκι 1/2w για την κρεβατοκάμαρα με Volume, Tone, Gain και Dirt switch
Άλλο! (πείτε μου τι κάνετε κέφι να φτιάξουμε...)

Αποστολέας Θέμα: Κατασκευή DIY: Φτιάχνουμε κάτι μαζί;..τι θα κάνατε κέφι;  (Αναγνώστηκε 701289 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Μεθοδολογία Αποσφαλμάτωσης: εδώ το σήμα, εκεί το σήμα, ναι αλλά που χάνεται?..

Ξεκινάμε λοιπόν το ταξίδι του σήματος: Πρώτα κοιτάμε κατευθείαν στο INPUT, στο σημείο όπου το σήμα μπαίνει στην πλακέτα και σαφώς στο κύκλωμα μας. Αν από εκεί δεν ακούτε τίποτα, έχουμε κάνει κάποιο λάθος στο MP3, δεν παίζει ή δεν συνδέθηκε σωστά, ή στο καλώδιο κιθάρας,  ή στον ενισχυτή κλπ.

Βεβαιωθείτε ότι ακούτε το σήμα από τον ενισχυτή όταν με το εργαλειάκι ακουμπάτε στην αρχή του κυκλώματος ή ακόμα και το ίδιο το βύσμα εισόδου (την άκρη του, όχι την γείωση).

Πάμε παρακάτω: προχωράμε βήμα-βήμα.. κοιτάμε τι βρίσκεται μετά, πάμε στον επόμενο πυκνωτή, αντίσταση, τρανζίστορ ένα-ένα τα τσεκάρουμε.

Προχωράμε ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΑ!.. Που είναι από το σχηματικό η πχ R1 στο κύκλωμά μας?.. εκεί.. οκ την τσεκάρουμε. Μετά τι είναι στο σχηματικό?.. ο πχ C2.. οκ, που είναι στο κύκλωμά μας?.. εκεί.. οκ τον τσεκάρουμε ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΟ ΜΕΡΙΕΣ.. ακούγεται?.. οκ πάμε παρακάτω.

Όπου ακούμε σήμα, δεν πειράζει αν είναι δυνατά, σιγά, ή με παραμόρφωση, απλά αν υπάρχει είναι καλό σημάδι.

Μετά είναι κάποιο τρανζίστορ: οκ που είναι στο κύκλωμα μας?.. εκεί!.. οκ ποιό ποδαράκι του είναι η είσοδος?.. πχ το 2. οκ ποιό ποδαράκι του είναι η έξοδος?.. πχ το 3 οκ το τσεκάρουμε και αυτό.. ακούγεται?.. οκ πάμε παρακάτω.

Κοιτάμε βήμα-βήμα και ότι opamp ICs έχουμε, στα σωστά ποδαράκια:  Οι είσοδοι του πρώτου σταδίου είναι τα ποδαράκια 2 και 3 και η έξοδος του είναι το 1. Του δεύτερου σταδίου οι είσοδοι είναι τα ποδαράκια 5 και 6 και η έξοδος του είναι το 7.  Η μία από τις δύο εισόδους αν δουλεύει είναι οκ, σαφώς και η έξοδος.

Εξάρτημα-εξάρτημα, ένα-ένα προχωράμε το μονοπάτι του σήματος ψάχνοντας και ακούγοντας το σήμα.
 


Μεθοδολογία Αποσφαλμάτωσης: βρήκα που χάνεται το σήμα, τώρα τι κάνω?..

Εκεί που χάνεται το σήμα είναι κοντά και το όποιο το λάθος υπάρχει.. κοίταξε προσεκτικά!

  • Χάνεται πίσω (μετά) από ένα τρανζίστορ?.. μήπως το έχεις βάλει ανάποδα?.. μήπως έχει καεί?.. μήπως κάποια αντίσταση που του δίνει ρεύμα είναι λάθος?..
  • Χάνεται πίσω (μετά) από ένα στάδιο ενός opamp IC?.. ξανά μήπως έχεις βάλει το IC ανάποδα? Έχει το σωστό ρεύμα στα σωστά ποδαράκια? (γείωση στο 4, και +9v στο 8?) μήπως βραχυκυκλώνει κάποιο σημείο κοντά εκεί?.. μήπως στην έξοδο του κάτι κάνει επαφή που δεν έπρεπε και γειώνει/χαλάει το σήμα?..
  • Χάνεται πίσω (μετά) από ένα πυκνωτή?.. Μήπως δεν τον έχεις κολλήσει σωστά?.. μήπως είναι ηλεκτρολυτικός, τον είχες ανάποδα και κατά λάθος και έχει καεί?.. Μήπως η άλλη πλευρά του έχει βραχυκυκλώσει από κάτι με την γείωση και πάλι γειώνει/χαλάει το σήμα?..
Βρήκες όλα τα τρανζίστορς, τα opamp ICs και τους πυκνωτές όλα εντάξει αλλά πάλι το σήμα  χάνεται?.. Μάλλον έχεις βραχυκύκλωμα..
« Τελευταία τροποποίηση: 27/02/14, 18:33 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Βραχυκύκλωσες?.. βρές'το, φτιάξ'το να δουλέψει!..

Να θυμόμαστε ότι το βραχυκύκλωμα είναι η Αχίλλειος Πτέρνα του DIY!..

Τι κοιτάμε:
  • Ότι έχουν γίνει με επιτυχία οι τρύπες που διακόπτουν τα πίσω tracks και δεν βραχυκυκλώνουν μεταξύ τους ή με πλαϊνά tracks - αυτό είναι πολύ συχνό λάθος.
  • Ότι δεν ακουμπάνε μεταξύ τους ακροδέκτες από πλαϊνά εξαρτήματα.
  • Ότι οι γεφυρώσεις που έχει το κύκλωμα είναι στις σωστές θέσεις και δεν έχουμε παραλείψει κάποια.
  • Ότι δεν έχετε μπερδέψει μία μεγάλη αντίσταση με μία πολύ μικρή η οποία πνίγει ή γειώνει το σήμα.
Δεν έμεινε τίποτα άλλο?.. Καλωδιώσου!

Αν το σήμα ταξιδεύει μέχρι το τέλος της πλακέτας δηλαδή μέχρι το OUTPUT αλλά δεν
περνάει στο βύσμα εξόδου τότε είναι σίγουρα θέμα καλωδίωσης.


Ειδικά αν έχετε καλωδιώσει και τον διακόπτη 3PDT τότε η πιθανότερη αστοχία είναι
εκεί. Τσεκάρετε πάλι τα καλώδια όλα σύμφωνα με την αναλυτική συνδεσμολογία.

Σημειωτέον ότι με το εργαλείο αποσφαλμάτωσης μπορείτε να ακολουθήσετε το σήμα ΚΑΙ
ΣΤΑ ΚΑΛΩΔΙΑ
μετά την πλακέτα.

Μην φοβηθείτε να ακουμπήσετε σε όποιο σημείο πρέπει να βρίσκεται το σήμα (και σε αυτά που ΔΕΝ αναμένεται να βρίσκεται, δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος για τον ενισχυτή σας, το πολύ να ακούσετε μερικά χρατς-χρουτς!)..

Ελπίζω να βρείτε ότι σας βασανίζει και να αποφύγετε να φτιάξετε από την αρχή κάποιο κύκλωμα που δυσλειτουργεί!..

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ  !!!...
« Τελευταία τροποποίηση: 27/02/14, 18:34 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Άψογος! Πολύ χρήσιμο!

Νομίζω ότι είναι must για διάβασμα από όποιον θέλει να ασχοληθεί με το DIY και όχι μόνο.
Πχ για να βρει βλάβες σε υπάρχοντες συσκευές που πιθανόν να πηγαίναν στα σκουπίδια!

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Είσαι,το λιγότερο, άξιος συγχαρητηρίων!!!
ευχαριστούμε για τη διάθεση που δείχνεις για την μετάδοση γνώσεων και πληροφοριών,την υπομονή και την επιμονή σου!!! :)

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Δεν ξερω ποσο χρονο και κοπο αφιερωσες για να γραψεις ολο αυτο, ειναι πολυ μεθοδικο ομως και οι γνωσεις σου θα βοηθησουν παρα πολυ, οσα μπραβο και να πουμε δεν ειναι αρκετσα!
Αν μπορεις βαλε και ενα λινκ στο πρωτο μηνυμα του θεματος να οδηγει κατευθειαν εδω να το βρισκουμε ευκολα.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
μπράβο adr1anos !!
απλό , λεπτομερές και κυρίως εύληπτο για όλους.

μήπως να μπει σε ξεχωριστό νήμα για να μη χάνεται στις ήδη πολλές σελίδες του topic? ::)
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Όντως, πρέπει να μπει στην αρχή!

Κι αν μου επιτρέπεις, μια διόρθωση.
Η σωστή λέξη είναι αποσφαλμάτωση.
« Τελευταία τροποποίηση: 27/02/14, 15:05 από vegos »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Αν μπορεις βαλε και ενα λινκ στο πρωτο μηνυμα του θεματος να οδηγει κατευθειαν εδω να το βρισκουμε ευκολα.

μήπως να μπει σε ξεχωριστό νήμα για να μη χάνεται στις ήδη πολλές σελίδες του topic? ::)

Παιδιά πατήστε το SIG μου, εκεί είναι όλα.. μόλις έκανα και ένα updating..

Κι αν μου επιτρέπεις, μια διόρθωση.
Η σωστή λέξη είναι αποσφαλμάτωση.
Ναι.. μου το έκανε και πμ ο Καθίκης.. έχετε δίκιο παιδιά.. με έφαγε η Αγγλία.
Θα κάνω ένα search n replace όταν βρω λίγο χρόνο.. Thanks!.

EDIT: έγινε, ευχαριστώ παιδιά, αν δείτε κάτι άλλο μου λέτε!..
« Τελευταία τροποποίηση: 27/02/14, 18:37 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Πολύ ωραίο και πολύ χρήσιμο  :D .


Εγώ στο δικό μου εργαλείο το δουλεύω με δύο κροκοδειλάκια το ένα στην γείωση όπως την φώτο και το άλλο στο σήμα του βύσματος η μία του άκρη και στην άλλη άκρη ο πυκνωτής.


έτσι το καλώδιο μένει κάτω και εγώ μετακινώ μόνο το κροκοδειλάκι με τον πυκνωτή.

Αποσυνδεδεμένος bozosd

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 65
  • Φύλο: Άντρας
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Πολλά μπράβο Ανδριανέ για την παρουσίαση!
Ευχαριστούμε
!
Όσο ζεις,μαθαίνεις...

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
καλησπέρα και πάλι! :)
ήθελα να ρωτήσω ποια η διαφορά μεταξύ http://www.banzaimusic.com/9-1V-Zener-Diode-0-5W.html και http://www.banzaimusic.com/1N4148.html??
χρησιμοποιοντας αυτές τις διόδους,προστατεύουμε το κυκλωμα από τάση με αντίθετη φορά ή είναι εντελώς άσχετο αυτό?? (σε ένα βιβλίο που έχω αυτό διάβασα)

ρωτάω γιατί πήγα σε ένα μαγαζί αλλά δεν ήξερα πως να τις παραγγείλω και μόνο με το δείγμα δεν έβγαζε άκρη ο πωλητής.
ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Και οι δύο θα σου προστατεύσουν το κύκλωμα από ανάποδη τάση.
Γενικά η δίοδος επιτρέπει το ρεύμα να πάει προς μία κατεύθυνση.
Αν θες να κάνεις ανόρθωση ή να κόψεις την αρνητική φορά του ρεύματος και βάλεις τη δίοδο σε σειρά, τότε και οι δύο μάλλον σου κάνουν (διάβασε παρακάτω όμως).

Αν θυμάμαι καλά (ο Ανδριανός φαντάζομαι γνωρίζει καλύτερα και θα μας/με διαφωτίσει), τις Ζένερ όμως τις βάζουμε διαφορετικά στο κύκλωμα, γεφυρώνοντας το + και - (ανάστροφα), κι αυτό για να γλυτώσουμε το voltage drop (0,7V αν θυμάμαι καλά) που κάνουν οι δίοδοι σε σειρά.

Η 1Ν4148 πάντως είναι από τις πιο κλασσικές διόδους και χρησιμοποιείται περισσότερο για signalling (γιατί δεν σηκώνει πάνω από 150mA όπως βλέπω στο link). Για ανόρθωση, συνήθως είτε παίρνεις μια έτοιμη γέφυρα ανόρθωσης (αντί για 4 διόδους) είτε παίρνεις 1N4001 πχ (που σηκώνει 1Α). Προσοχή, η 1Ν4001 δεν κάνει για signal (είναι αργή), αλλά μόνο για ανόρθωση.
« Τελευταία τροποποίηση: 06/03/14, 18:17 από vegos »

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
και εγώ αυτό διάβασα ότι επιτρέπει στο ρεύμα να περνάει μόνο κατά μια φορά.
παλά χθες πήγα να πάρω μια 1Ν4148 και μία γερμανίου και δεν μπορούσε να καταλάβει τον τύπο.
τεσ'πα βρήκα κάπου αλλού όμως γερμανίου 1Ν34Α δεν βρήκα,μου έμεινε μόνο μία.θα κάνω μια 2η πλακέτα για το ocd και βλέπουμε...
τουλάχιστον βρήκα ΟΡΑ και πιο φτηνό μάλιστα (2 ευρα) !! :)

Και οι δύο θα σου προστατεύσουν το κύκλωμα από ανάποδη τάση.
Γενικά η δίοδος επιτρέπει το ρεύμα να πάει προς μία κατεύθυνση.
Αν θες να κάνεις ανόρθωση ή να κόψεις την αρνητική φορά του ρεύματος και βάλεις τη δίοδο σε σειρά, τότε και οι δύο μάλλον σου κάνουν (διάβασε παρακάτω όμως).

Αν θυμάμαι καλά (ο Ανδριανός φαντάζομαι γνωρίζει καλύτερα και θα μας/με διαφωτίσει), τις Ζένερ όμως τις βάζουμε διαφορετικά στο κύκλωμα, γεφυρώνοντας το + και - (ανάστροφα), κι αυτό για να γλυτώσουμε το voltage drop (0,7V αν θυμάμαι καλά) που κάνουν οι δίοδοι σε σειρά.

Η 1Ν4148 πάντως είναι από τις πιο κλασσικές διόδους και χρησιμοποιείται περισσότερο για signalling (γιατί δεν σηκώνει πάνω από 150mA όπως βλέπω στο link). Για ανόρθωση, συνήθως είτε παίρνεις μια έτοιμη γέφυρα ανόρθωσης (αντί για 4 διόδους) είτε παίρνεις 1N4001 πχ (που σηκώνει 1Α). Προσοχή, η 1Ν4001 δεν κάνει για signal (είναι αργή), αλλά μόνο για ανόρθωση.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Οι zener είναι και αυτές δίοδοι με την έννοια ότι ρεύμα τρέχει προς μία κατεύθυνση και όχι προς την άλλη. Η διαφορά των δύο είναι στο πως χειρίζονται την τάση από την ανάποδη μεριά.

Εκεί που μία κανονική δίοδος όπως η 1Ν4148 έχει ανοχή σε ανάποδη τάση 75v και μετά καταρέει (και καίγεται αν δεν περιοριστεί το ρεύμα που την διατρέχει από άλλα στοιχεία), οι δίοδοι zener έχουν σχεδιαστεί ώστε να είναι αγώγιμες ΚΑΙ ανάποδα, εάν η ανάποδη τάση ξεπεράσει ένα πολύ χαμηλότερη (και πλήρως ελεγχόμενο) επίπεδο τάσης. Γιαυτό οι zener πάντα έχουν στα διακριτικά τους και μία σήμανση τάσης (πχ 9,1v) για να ξέρουμε από τι τάση και πάνω γίνονται αγώγιμες στην ανάποδη φορά.

Τώρα για την εφαρμογή μας εδώ, και τα δύο είδη είναι κατάλληλα, έχουν παρόμοιο forward voltage drop (1,2v @ 200mA max) αλλά λόγω άλλων χαρακτηριστικών καλό είναι να βάλουμε τις κανονικές.

Για να πάρεις υλικά σου προτείνω ένα ebay κατάστημα που χρησιμοποιώ, είναι πάρα πολύ φθηνό και έχει σχεδόν τα πάντα, πχ

1N34A Germanium:
http://www.ebay.com/itm/3-x-1N34A-1N34-Germanium-Diode-DO-7-FREE-SHIPPING-/360501273346?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item53ef8ce302

OPAmps TL072:
http://www.ebay.com/itm/5-x-TL072-LOW-NOISE-J-FET-DUAL-OP-AMP-IC-/250861494388?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a6882a074

..και ρίξε μία ματιά, αν θέλεις πάρε έναν OPA2134 της Burr Brown, για μένα από τους καλύτερους τελεστικούς της αγοράς για πετάλια (αν και λίγο ακριβότερος) είναι ο αγαπημένος μου:
http://www.ebay.com/itm/OPA2134PA-OPA2134-2134-Hi-Perf-Op-Amp-IC-Free-Shipping-/280930155189?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4168bdfab5
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος ksenanekro

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
γεια σας παιδιά.δυστυχώς τώρα σας ανακάλυψα. ασχολούμαι εδώ και καιρό με την κατασκευή πεταλιών, αλλά έψαχνα μόνο στο εξωτερικό για οδηγίες και για αυτομόρφωση.λοιπόν..τώρα που σας βρήκα, λέω να λύσω και μαζί σας σπαζοκεφαλιές,να καταθέσω τις απορίες μου και τις εμπειρίες μου..αν θέλετε μπορείτε να με ενημερώσετε για το ποιο πρότζεκτ έχετε τώρα στα σκαριά.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Γειά σου και καλώς ήρθες.
Δες εδώ τα θέματα με τα οποία έχουμε ασχοληθεί μέχρι τώρα στο..
Ευρετήριο DIY
..και τα λέμε.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος ksenanekro

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
γεια σας παιδια!

ήθελα να ρωτήσω αν έχει παραγγείλει ποτέ κάποιος από σας υλικά από κίνα.
εγώ αγόρασα αρκετά πράγματα πριν κάποιες μέρες, και τα περιμένω μες στην βδομάδα.
βλέπετε είχα κουραστεί να με κλέβουν τα τοπικά καταστήματα εδώ στη σαλονίκη...
και μια μικρή έρευνα μπορεί να αποδείξει πως ακόμα και τα ευρωπαικά μας κλέβουν για τα καλά...
για παράδειγμα αγόρασα 550 κομμάτια από αυτά

http://jxdz.en.alibaba.com/product/791889254-212977931/Potentiometer_B10K_10K_103_15mm_3pin_WH148.html

0.10 δολλάρια το κομμάτι...κάντε απλά τις πράξεις....

α!σήμερα λέω να φτιάξω αυτό

https://www.youtube.com/watch?v=Q2ZJn-uokSg

είχα αμελήσει για καιρό τα πιο απλά κυκλώματα (boost) και μόλις κατάλαβα πως το μόνο που μου είχε μείνει ήταν το zvex-super hard on...θα σας πω εντυπώσεις αν σας ενδιαφέρει.

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
καλώς όρισες :)

οποιοσδήποτε έχει ψωνίσει απο ebay είναι βέβαιο πως θα έχει αγοράσει και απο Κινα .
οι ποιότητες και οι τιμές ποικίλουν.  έχω πάρει εξαρτήματα που δουλεύουν κομπλέ ύστερα απο καιρό και άλλα που χαλάσανε πάρα πολύ σύντομα.


έχεις δίκιο ,πολλά απο τα ελληνικά μαγαζιά με ηλεκτρονικά πουλάνε σε παράλογες τιμές λιανικής.
καλό είναι να ψάχνεσαι και στο διαδίκτυο προς ώφελος δικό σου.

τι θα τα κάνεις 550 ποτενσιόμετρα και μάλιστα no-name?
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
τι θα τα κάνεις 550 ποτενσιόμετρα και μάλιστα no-name?
..και μάλιστα μία τιμή (Β10K) ?..

Γενικά για πετάλια να προτιμάς τέτοια ποτενσιόμετρα με full shaft:
http://www.banzaimusic.com/Alpha-16mm-FS-10k-lin.html
..διότι είναι πολύ πιο αξιόπιστα όταν τα knobs μπορούν να βιδώνουν πάνω στον άξονα, ειδικά για πετάλια κιθάρας που τα πατάς.

Από HongKong συνήθως αγοράζω ηλεκτρονικά υλικά για πιο φθηνά, αλλά αυτό είναι ένα αρκετά αξιόπιστο κατάστημα με πολύ μεγάλη γκάμα στην Ταϊλάνδη: http://stores.ebay.com/Tayda2009

..α!σήμερα λέω να φτιάξω αυτό
Αφού σε ενδιαφέρει το Fat Control, ρίξε μία ματιά και στον Spackler που είναι το ίδιο κύκλωμα, βελτιωμένο με την προσθήκη και ενός Gain εκτός του Fat:
http://www.madbeanpedals.com/projects/Spackler/docs/Spackler.pdf
« Τελευταία τροποποίηση: 10/03/14, 16:12 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Να συμπληρώσω ότι τα πολλά Ω τα κάνουμε πολύ εύκολα λιγότερα σε ποτενσιόμετρα με μια παράλληλη αντίσταση (πχ αν έχουμε 100Κ pot και θέλουμε 50Κ για το κύκλωμά μας, απλά βάζουμε μια 100Κ αντίσταση στα pins 1+3) χωρίς να "χάνει" η διαδρομή τους.


Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Να συμπληρώσω ότι τα πολλά Ω τα κάνουμε πολύ εύκολα λιγότερα σε ποτενσιόμετρα με μια παράλληλη αντίσταση (πχ αν έχουμε 100Κ pot και θέλουμε 50Κ για το κύκλωμά μας, απλά βάζουμε μια 100Κ αντίσταση στα pins 1+3) χωρίς να "χάνει" η διαδρομή τους.
Δυστυχώς Αντώνη, δεν είναι καλή μέθοδος.. παρά μόνο για προσωρινή λύση.
Με την σύνδεση σε περαιτέρω κυκλώματα έστω και με υψηλό Z η διαδρομή χαλάει (αλλάζει τελείως το taper), η συνολική αντίσταση του pot αυξομειώνεται και στην πρώτη μικρή απόσταση της διαδρομής το volume αντί να μειώνεται μπορεί και να αυξάνει.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Δυστυχώς Αντώνη, δεν είναι καλή μέθοδος.. παρά μόνο για προσωρινή λύση.
Με την σύνδεση σε περαιτέρω κυκλώματα έστω και με υψηλό Z η διαδρομή χαλάει (αλλάζει τελείως το taper), η συνολική αντίσταση του pot αυξομειώνεται και στην πρώτη μικρή απόσταση της διαδρομής το volume αντί να μειώνεται μπορεί και να αυξάνει.

Σε γραμμικά; Δεν το έχω παρατηρήσει ποτέ, αλλά θα το κοιτάξω τώρα που το λες...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Σε γραμμικά; Δεν το έχω παρατηρήσει ποτέ, αλλά θα το κοιτάξω τώρα που το λες...
Δες εδώ κατευθείαν να γλυτώσεις το ψάξιμο:
http://www.thegearpage.net/board/archive/index.php/t-1022421.html
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος ksenanekro

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
το λινκ ηταν ενδεικτικό.πήρα διάφορες τιμές φυσικά. το τί θα τα κάνω...είναι άλλη ιστορία...!!!
έχω ήδη 8 κυκλώματα χωρίς "σπίτι", και πόσα άλλα που θέλω να φτιάξω...το θέμα πάντως είναι πως εδώ βρίσκω μόνο πλαστικά (αυτά τα μαύρα με το μακρύ τσουτσούνι) που τα αγόραζα 1,5 ευρώ το ένα.αίσχος!αγόρασα πριν κάνα 2μηνο 30 ποτενσιόμετρα και πλήρωσα 45 ευρώ...πόνεσα!
τα 550 τώρα μου βγήκαν 55δολλάρια (ούτε 50 ευρώ δηλαδή) και επίσης αν έπαιρνα λιγότερα, τα μεταφορικά θα ήταν πάλι τα ίδια. οπότε είπα να στοκάρω! και χαλια να βγούνε σαν no name, θα είναι τουλάχιστον καλύτερα από τα πλαστικά...!


δυστυχώς ανδριανέ δεν με πρόλαβες...μόλις τέλειωσα το απλό σε χρόνο ρεκόρ! τέλειο είναι κι αυτό πάντως. το ήθελα σαν απλό boost και κάνει πολύ καλά τη δουλειά του! έβαλα μέσα το 1458 γιατί δεν έχω το lf442 και είναι σούπερ. επέισης μου φαίνεται πολύ καλύτερο από το πολυ διάσημο super hard on.

Αποσυνδεδεμένος ksenanekro

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
γεια σας!
πάλι εγώ! θέλω να ρωτήσω κάτι για την μεθοδολογία αποσφαλμάτωσης.
μου άρεσε πολύ σαν ιδέα όταν την πρωτοείδα, αλλά δεν την έχω χρησιμοποιήσει ακόμη.
έχω όμως μία απορία. είναι πολύ καλό πρότζεκτ σε περίπτωση που δεν έχεις ήχο απ'το κύκλωμα και θες να δεις που κόβεται (αν κατάλαβα καλά)
πώς θα δουλεύει όμως και τί σημάδια θα μας δίνει στην περίπτωση που απλά δεν είναι ο ήχος που περιμένουμε για παράδειγμα. ή το gain δεν είναι τόσο όσο πρέπει, ή έχουμε παράσιτα κτλ...? το ρωτάω κιόλας γιατί ένα παρόμοιο πρόβλημα έχω με το mxr blue box
που το έκανα από εδώ
http://johnkvintageguitars.homestead.com/Effects/Fuzz-ODs/BlueBox/MXR_BlueBox-Final-Verified.png
δουλεύει κανονικά σαν εφε, αλλά θέλει λίγο παραπάνω boost από τον ενισχυτή και το νιώθω λίγο σαν να παραχαμηλώνει την συνολική ένταση όταν είναι σε λειτουργία.πολύ πιθανών να είναι χάλια κανένας πυκνωτής ή τα ποτενσιόμετρά μου να είναι τόσο μάπα (τα πλαστικά που έλεγα...) αλλά τί κάνω σε αυτή την περίπτωση?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
5603 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/05, 18:32
από metalouda
3 Απαντήσεις
4341 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/06, 19:54
από D@ve Murray
24 Απαντήσεις
10693 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/06, 20:01
από ariz
6 Απαντήσεις
4305 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/07, 21:15
από amfenster
3 Απαντήσεις
3488 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 08:09
από Μιχάλης13
18 Απαντήσεις
11937 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/12, 16:46
από let me know 796
5 Απαντήσεις
3703 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/12, 11:38
από JOBAK
4 Απαντήσεις
3819 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/12, 10:01
από armagedon
2 Απαντήσεις
3603 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/13, 15:11
από David1
14 Απαντήσεις
11261 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/18, 00:15
από hot_sauce (φλουτσ)