Αποστολέας Θέμα: Ακριβή κιθάρα σε απλό modelling ενισχυτή  (Αναγνώστηκε 12625 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ακριβή κιθάρα σε απλό modelling ενισχυτή
« Απάντηση #25 στις: 17/05/10, 22:27 »
Κι η αλήθεια είναι πως όχι, δεν έχω παίξει σε λαμπάτο, εκτός από κανα 2 δοκιμές που έκανα την κιθάρα στο κατάστημα μετά το setup. Την έβαζε σε λαμπάτο και λίγο που έπαιξα (ρυθμικά και palm mutes δηλαδή), το μόνο που κατάλαβα είναι ότι πιάνει και το παραμικρό ΧΡΑΤΣ στις χορδές. Πολύ μεγαλύτερη "ευαισθησία" δηλαδή.

Ακριβώς αυτό ένιωσα και εγώ την πρώτη που έβαλα το βύσμα στον ενισχυτή αντί για την κάρτα. Εγώ έπαιξα με το PC για καιρό (τα λεφτά για ενισχυτή τα μάζεψα μετά απο  ένα χρόνο), και όταν πήρα τον ενισχυτή έμαθα ηλεκτρική από την αρχή. Με τον λαμπάτο ακόμα μεγαλύτερη διαφορά. Αλλά αυτό που κάνει την μεγάλη διαφορά είναι οτι το speaker του ενισχυτή κιθάρας είναι διαφορετικό από το speaker του PC. Αυτές οι διαφορές είναι που σε κάνουν να εξελισεις την τεχνική σου, για αυτό ξεχώρισα το practice απο το recording.  Το recording στο PC είναι πιο έυκολο γιατί γράφεις αυτό που ακούς και γλυτώνεις άπειρους πειραματισμούς με ρυθμίσεις σε ενισχυτή κτλ.

Απλά πιστέυω πως αυτό που σου φάνηκε ως "καλή προσομοίωση λάμπας στο Pc " δεν ήταν τόσο η προσομοίωση της λάμπας όσο το συνολικό setup. Έχεις δοκιμάσει να συνδιάσεις ενισχυτή με PC ?

Δεν διαφωνώ κάπου μαζί σου, πάρε την κιθάρα που αγαπάς όταν μπορέσεις και πιστεύεις οτι αξίζει (και εγώ ίσως αυτό θα έκανα ), απλά μην περιμένεις να καταλάβεις την  διαφορά της από την προηγούμενη μέχρι να πάρεις και ανάλογο ενισχυτή.


Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ακριβή κιθάρα σε απλό modelling ενισχυτή
« Απάντηση #26 στις: 18/05/10, 00:00 »
Λογικά δε χρειαστώ κανα 400άρι για έναν αξιόλογο μικρό λαμπάτο, καμπίνα και πετάλια;

Άσχετα με όλα τα υπόλοιπα, δεν καταλαβαίνω γιατί σκέφτεσαι για καμπίνα όταν έχεις πει από την αρχή αφ' ενός ότι θέλεις κάτι αποκλειστικά για το σπίτι και αφ' ετέρου ότι ο προϋπολογισμός σου είναι περιορισμένος. Μπορεί η λύση με τον υπολογιστή να είναι ακριβώς αυτό που ψάχνεις από όλες τις απόψεις, και νομίζω ότι σίγουρα με ένα ζευγάρι αξιοπρεπή monitors και το Revalver ή το Amplitube (λέω στην τύχη δυό software που έχω δοκιμάσει) θα μπορέσεις να βγάλεις ήχους καλύτερους απ' ό,τι με εξοπλισμό πολύ ακριβότερο απ' όσο σε παίρνει να αγοράσεις αυτή τη στιγμή. Αν όμως τελικά καταλήξεις σε ένα μικρό λαμπάτο, δεν νομίζω ότι θα σού είναι απαραίτητη η καμπίνα. Μήπως δεν σκέφτεσαι το όλο θέμα στη σωστή του βάση;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Ακριβή κιθάρα σε απλό modelling ενισχυτή
« Απάντηση #27 στις: 18/05/10, 02:03 »
Ρε συ τα μπέρδεψα, σόρυ... Είχα στο μυαλό μου ότι λαμπάτος σημαίνει κεφαλή+καμπίνα, ούτε καν σκέφτηκα τα combo boxes ή όπως λέγονται...
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Ακριβή κιθάρα σε απλό modelling ενισχυτή
« Απάντηση #28 στις: 18/05/10, 03:25 »
@wise one:

-έχεις πάιξει ποτέ σε λαμπάτο ? έχεις νιώσει το σκάσιμο της λάμπας ? οι υπόλοιποι εδώ μέσα που έχουν λαμπάτους λές να έχουν γήπεδο, ή να είναι επαγγελματίες ?
-την στιγμή που κάποιοι παίρνουν την ίδια έκδοση ενώς amp σε περισσότερα watt για να έχουν 12αρι speaker αντι για 10αρι εσύ λες να την γλυτώσεις με τα speakers του PC ??

Έχω ένα κακό solidstate amp και είναι καλύτερο από την φάση που πάλευα με το PC μου. Για recording θα ξαναδοκίμαζα το pc αλλά για το καθημερινό παίξιμό μου, ο ενισχυτής έχει πολύ διαφορα. Για να στο πω αλλιώς φίλε, δεν θα την γλυτώσεις με το PC..

συμφωνώ με την πρώτη παράγραφο (ναι έχω παίξει σε λαμπάτους), αλλά διαφωνώ με την δεύτερη! Εγω την γλυτώνω εδώ και πολλά χρονιά με το PC εφόσον δεν είμαι επαγγελματίας. Βέβαια σημασία έχει και τι ακολουθεί μετά το PC έτσι? Αν περιμένεις να παίξεις metal με τα ηχεία του λαπτοπ ή με τα ηχεία του PC άξιας 1.50€ είσαι για κλάματα. Με 5.1 κάτι πάει να γίνει, το είχα δοκιμάσει. Με μονιτορς ή στερεοφωνικό ακόμα καλύτερα. Εγω παίζω με έναν yamaha 4χ100 και μια καμπίνα αυτοσχέδια 2χ8" (παλιότερα είχα 2 ηχεία σπιτιού  2χ6.5", σύνολο δηλ 4 μεγάφωνα των 6.5 ιντσών αλλά τα έκαψα).
Προσοχή δεν λέω οτι είναι καλύτερα απο λαμπατο ή από μεγάλο επαγγελματικο τρανζίστορ σε καμιά περίπτωση. Οποτε όμως έρχεται στο σπίτι κανένας γνωστός με "ενισχυτακι" από 5-30W και μεγάφωνο 6-10" με πιάνουν τα γέλια με τον ήχο τους. Καμια σχέση τα παιχνιδάκια τύπου mg15 με το δικό μου setup και ένα guitar rig ή revalver. Αρα λοιπόν μια χαρά την έχω γλυτώσει μέχρι τώρα.  ;)
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ακριβή κιθάρα σε απλό modelling ενισχυτή
« Απάντηση #29 στις: 18/05/10, 08:54 »
Εγω παίζω με έναν yamaha 4χ100 και μια καμπίνα αυτοσχέδια 2χ8"

Ναι ρε jim, αλλά αυτό απέχει πολύ από το κλασικό setup PC...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Ακριβή κιθάρα σε απλό modelling ενισχυτή
« Απάντηση #30 στις: 23/05/10, 13:55 »
Εγω συνηθως προτεινω καλο ενισχυτη, αλλα στην περιπτωση σου, αφου σε ικανοποιει προς το παρον ο ηχος σου, και η κιθαρα σου οχι, παρε μια κιθαρα. Και αυτο γιατι οι κιθαρες μεχρι 250 ευρω δεν εχουν και σουπερ δυνατοτητες, καποια στιγμη θελεις να τις παρατησεις και να μην τις ξαναπιασεις. Αμα ειχες ηδη κιθαρα στα 600 και δεν σε βολευε ο ηχος σου, τοτε ηταν αλλο θεμα.
Απλα σκεψου μηπως μαζεψεις κατι παραπανω και παρεις οσο καλυτερη κιθαρα μπορεις, κατι που να μην χρειαστει να ξαναλαξεις. Δεν λεω η κιθαρα των 600 ευρω θα εχει μεγαλη διαφορα απο την κιθαρα των 250, αλλα αν πας στα 1000 π.χ. μπορει να μην ξαναχρειαστει να σκευτεις για αλλαγη κιθαρας για πολλλαααααα χρονια
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
2674 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/08, 22:51
από Evangelos 123
5 Απαντήσεις
3118 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/08, 18:24
από Bekos®
0 Απαντήσεις
1352 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/09, 10:12
από ivikos
6 Απαντήσεις
3457 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/09, 16:43
από mace
16 Απαντήσεις
6030 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/09, 00:23
από tatanka
9 Απαντήσεις
4898 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/10, 16:10
από themos
8 Απαντήσεις
3688 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/10, 23:41
από Απόλλων
46 Απαντήσεις
33287 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/16, 07:47
από saved
3 Απαντήσεις
3626 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/21, 21:35
από saved
5 Απαντήσεις
3740 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/21, 14:57
από Crazy Heart