Αποστολέας Θέμα: Μεγάλε Ποιητή  (Αναγνώστηκε 11063 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Anastasis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μεγάλε Ποιητή
« στις: 25/02/05, 13:17 »
Εποίησες ποιήματα μεγαλοπρεπή,
της λογιότητος επάτησες τ' ανώτερο σκαλί.
Φήμην αρίστη εγνώρισες
ομοία τρανού πολεμιστή.
Συνεκίνησες ανθρώπων συναισθήματα
τα πιο βαθιά.
Εδοξάσθης δόξες και τιμές
αρμόζουσες σε Βασιλιά.
Μα η τελευταία πριν φθάση,
η ύστατη στιγμή
ποιητική αδεία ετόλμησες
δειλίαν τρομερήν
Ανίκανος ν΄αντέξεις ασθενείας
τον πόνο τον βαρύ
αφήρεσες την σην ζωήν.
Εστάθης προ του τέλους σου Μικρός,

Μεγάλε Ποιητή.
« Τελευταία τροποποίηση: 26/02/05, 18:28 από Anastasis »

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Μεγάλε Ποιητή
« Απάντηση #1 στις: 25/02/05, 13:27 »
επ! Στείλαμε και οι δύο ποιήματα που αναφέρονται σε ποιητές, με διαφορά δευτερολέπτων :) (Δες _εδώ_) Όμως σε εντελώς διαφορετικό ύφος.
Βρίσκω ενδιαφέρουσα τη χρήση των παλαιών ελληνικών που κάνεις. Σαν να διαβάζω κάτι σαν Καβάφη. Μπράβο :)

Αποσυνδεδεμένος pimami

  • Ανεμοσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Φωταγωγός
Απ: Μεγάλε Ποιητή
« Απάντηση #2 στις: 25/02/05, 14:43 »
Λοιπόν!!! Κύριε Αναστάση εξακολουθείς να μας εκπλήσεις... πανεύκολα διακρίνει κάποιος τον Καβαφισμό του ποιήματος... μ άρεσε αρκετά.... α ναι! και κάτι άλλο.... όταν το έγραφες είχες στον νου σου συγκεκριμένο ποιητή (Καρυωτάκη) ή γενικά τον ανώνυμο αυτόχειρα ποιητή?
Και πάλι μπράβο!
"τα ελατήρια του στρώματος βουίζουν όνειρα"

Αποσυνδεδεμένος Anastasis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεγάλε Ποιητή
« Απάντηση #3 στις: 25/02/05, 20:37 »
Οχι δεν είχα καποιον συγκεκριμένο στο μυαλό μου Pimami.

Αποσυνδεδεμένος guitarlover

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα σταματήσεις να χαμογελάς σταματάς και να ζεις
    • Προφίλ
Απ: Μεγάλε Ποιητή
« Απάντηση #4 στις: 25/02/05, 22:18 »
Έχει πολλά στοιχεία καβαφικά χωρίς όμως αυτό να είναι κάτι το αρνητικό. Καθως και η χρήση των παλαιων ελληνικών ελληνικών, όπως λέει και ο Βασίλης, έχει γίνει πολύ καλά και φένεται ότι απλά δεν προσπαθείς να εντιπωσιάσεις με αυτά που γράφεις αλλά ότι πραγματικά χειρίζεσαι καλά τη γλώσσα.
Things gonna change I heard
by the time I 'm gonna be dead

Αποσυνδεδεμένος Autumn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Γυναίκα
  • The autumn leaves... how red and gold...
    • Προφίλ
Απ: Μεγάλε Ποιητή
« Απάντηση #5 στις: 26/02/05, 11:52 »
Πολύ πολύ όμορφο, ειδικά αυτό το σημείο:

"Εστάθεις προ του τέλους σου Μικρός,

 Μεγάλε Ποιητή."
Enclose me in your gentle rain...

CHCOME

  • Επισκέπτης
Απ: Μεγάλε Ποιητή
« Απάντηση #6 στις: 26/02/05, 16:49 »
Εγω γιατί εξακολουθώ να πιστευω οτι σε όλα σου τα ποιηματα δε γράφεις εσυ αλλά ασυναίσθητα προσπαθείς να μιμηθείς κάτι αλλο;
Τι να πω;Ισως φταίει το γεγονός oτι είμαι στραβόξυλο (οπως ψιθύριζεται..)
ισως πάλι φταίει το γεγονός οτι έχω διαβάσει πολύ ''πράγμα'' και δύσκολα ικανοποιούμαι με κάτι.Δεν ξέρω..Καμιά φορά ισως είναι καλύτερα το μυαλο να είναι πιο παρθένο για να κρίνει κάτι.

Να σου πω την αλήθεια οταν πρωτοδιάβασα το συγκεκριμένο ποιημα το πρωτο σχόλιο που μου'ρθε να γράψω ήταν ''αντε με το καλό να γράψεις και το ''περιμένοντας τους βαρβάρους'' αλλά μετά θεώρησα οτι ίσως είναι άδικο να σε αρπάξω έτσι απο τα μάγουλα (sic) γιατί στο κάτω κάτω είναι ολοφάνερο οτι έχεις  εκφραστικές δυνατότητες.

Η θεματολογία σου ομως είναι πλέον εντελώς παρωχημένη*** και η γλώσσα αλήθεια μοιάζει σα να βγηκε απο κάποιο χρονοντούλαπο.

Η γλώσσα αυτή  βγάζει πνοή μονο οταν τη διαβάζουμε σε κείμενα παλιότερων εποχών.Τωρα μοιάζει εντελώς αταιριαστη.Σχεδον αφυσικη προσπαθώντας να μιμηθεί τι αλήθεια;;Σε μια προσπάθεια να κάνεις το γραπτό σου πιο σοβαρό και να εξωραίσεις το εκφραστικό σου μεσο καταλήγεις στο αντίθετο αποτελεσμα,δηλαδη στη σοβαροφάνεια και στους λεκτικούς ακκισμούς.

Νομίζω οτι πρέπει να ψάξεις περισσοτερο μέσα σου να βρείς εσενα και οχι κάποιους αλλους που σου έχουν αφησει το στιγμα τους.Το στιγμα που μας αφήνει κάποιος καλό είναι να το εξελίσσουμε και οχι να το αφήνουμε να μας στοιχειώνει.
Στα γράφω αυτά καλοπροαίρετα(οσο κι αν  θεωρηθουν αυστηρά).Δεν έχω τιποτα να χωρίσω μαζί σου και δε θα ήθελα να θεωρήσεις οτι σου επιτιθεμαι.

***αναφέρεσαι πάντα σε θεματα που δύσκολα αγγιζουν το σημερινο άνθρωπο ή δυσκολα τον ενδιαφέρουν
« Τελευταία τροποποίηση: 26/02/05, 17:32 από Chcome »

Αποσυνδεδεμένος Λήδα

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Μεγάλε Ποιητή
« Απάντηση #7 στις: 26/02/05, 23:45 »
Αναστάση θεωρώ πως το ποίημα σου είναι θαυμάσιο.Το μέτρο του σωστότατο,ιδιαιτέρως έξυπνο ως προς το περιεχόμενο και το σημαντικότερο κατα την γνώμη μου με πολύ σωστη γλώσσα, γεγονός το οποίο καταδεικνύει πως είσαι πολύ καλός γνώστης αυτής, σε μια μάλιστα εποχή που ολοένα και περισσότερο παραμελείται η σημασία της.Το να ξέρεις να μιλάς σωστά και να παραθέτεις αυτά που σκέφτεσαι με ακρίβεια(κατι το οποίο επιτυγχάνεται μόνο δια της καθαρευούσης,που αποτελεί γνήσια συνέχεια της αρχαίας ελληνικής), δεν μπορεί ποτέ να αποτελεί κάτι το παρωχημένο ,όπως υποστηρίζει η πολύ έξυπνη φίλη μας που απ'όσο έχω καταλάβει μόνο να κρίνει δυσμενώς ξέρει και να μας υπενθυμίζει πόσο πολύ έχει διαβάσει.Λυπάμαι φίλη μου αν μετά από τόσο διάβασμα έχεις καταλήξει σε τέτοια συμπεράσματα, γιατι μάλλον έχει πάει τελείως χαμένο.Το να μπορείς φίλη μου σήμερα που τόσο έχει αποπροσανατολιστεί ο άνθρωπος από την πραγματική καλλιέργεια του πνεύματος, να θυμίζεις έστω και λίγο τον Καβάφη μαλλον σε τιμά.Εξάλλου όλοι από κάπου έχουμε επηρεαστεί ακόμα και στα πιο απλά πράγματα.Αν μπορείς γράψε κι εσύ έτσι ...Πάψε λοιπόν να κάνεις την Σώκου και να      βάζεις αστερίσκους και παραπομπές σε λέξεις όπως "παρωχημένος"  ,γιατί μάλλον προσβάλλεις τον εαυτό σου που ασχολείσαι με ένα site που οι επισκέπτες του είναι τόσο άχρηστοι που δεν θα μπορούσαν να καταλάβουν μια τέτοια λέξη και γίνε λίγο πιο διαλλάκτικη με τους ανθρώπους γύρω σου.
Αναστάση συνέχισε σ 'αυτό το ύφος και μην ευτελίζεις το τάλαντο σου μες στην πολλη συνάφεια του κόσμου,μες στις πολλές κινήσεις κι ομιλίες.

Αποσυνδεδεμένος kiseichukan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • Vanitas Vanitatum Et Omnias Vanitas
    • Προφίλ
Απ: Μεγάλε Ποιητή
« Απάντηση #8 στις: 27/02/05, 00:05 »
Μάιστα! Ώρα για flame. Πάω να πάρω τα ποπ κορν κι έρχομαι να παρακολουθήσω το γλέντι. 8)
Woman was God's second mistake

CHCOME

  • Επισκέπτης
Απ: Μεγάλε Ποιητή
« Απάντηση #9 στις: 27/02/05, 00:20 »
Το να ξέρεις να μιλάς σωστά και να παραθέτεις αυτά που σκέφτεσαι με ακρίβεια(κατι το οποίο επιτυγχάνεται μόνο δια της καθαρευούσης,που αποτελεί γνήσια συνέχεια της αρχαίας ελληνικής),
Δια της καθαρευούσης;;
Πότε θα καταλάβετε ολοι εσεις οι γλωσσικά νεκροί που υποστηρίζετε μετά μανίας την καθαρεύουσα (ακομη κι εν έτει 2005) οτι η γλώσσα είναι ζωντανός οργανισμός που εξελίσσεται είτε αρέσει σε κάποιους είτε όχι;Η γλώσσα δεν είναι μουσειακό εκθεμα και ούτε πρέπει να αντιμετωπίζεται ετσι απο κάποιους.

Παράθεση
δεν μπορεί ποτέ να αποτελεί κάτι το παρωχημένο ,όπως υποστηρίζει η πολύ έξυπνη φίλη μας που απ'όσο έχω καταλάβει μόνο να κρίνει δυσμενώς ξέρει και να μας υπενθυμίζει πόσο πολύ έχει διαβάσει.Λυπάμαι φίλη μου αν μετά από τόσο διάβασμα έχεις καταλήξει σε τέτοια συμπεράσματα, γιατι μάλλον έχει πάει τελείως χαμένο.

Σε ευχαριστώ και εσενα εξυπνότερη απο μένα  φίλη μου για τις υποδείξεις.Θα τις λάβω σοβαρά υποψιν στο μέλλον..Θα προσαρμόσω το διαβασμά μου με τέτοιο τρόπο ωστε να βγάλω αυτά τα συμπεράσματα που θα αρέσουν σε εσενα.

Παράθεση
Το να μπορείς φίλη μου σήμερα που τόσο έχει αποπροσανατολιστεί ο άνθρωπος από την πραγματική καλλιέργεια του πνεύματος, να θυμίζεις έστω και λίγο τον Καβάφη μαλλον σε τιμά.Εξάλλου όλοι από κάπου έχουμε επηρεαστεί ακόμα και στα πιο απλά πράγματα.Αν μπορείς γράψε κι εσύ έτσι ...
Συμφωνώ οτι όλοι έχουμε επηρεαστεί απο κάποια πράγματα -αν ειχες διαβάσει πιο προσεκτικά αυτά που γραφω θα εβλεπες οτι δεν αρνούμαι κάτι τετοιο αλλά μαλλον είσαι αυτό που στη μαλλιαρή λέμε παπατρέχας..Ελπίζω να μη σε σοκάρει η αναγνωση λέξεων της δημοτικής γλώσσας.
Αλλο όμως το να επηρεάζεσαι και να αφομοιώνεις κάποια στοιχεία στο δικό σου ύφος και άλλο να αντιγράφεις το ύφος κάποιου άλλου.

Παράθεση
Πάψε λοιπόν να κάνεις την Σώκου και να      βάζεις αστερίσκους και παραπομπές σε λέξεις όπως "παρωχημένος"  ,γιατί μάλλον προσβάλλεις τον εαυτό σου που ασχολείσαι με ένα site που οι επισκέπτες του είναι τόσο άχρηστοι που δεν θα μπορούσαν να καταλάβουν μια τέτοια λέξη και γίνε λίγο πιο διαλλάκτικη με τους ανθρώπους γύρω σου.
Εκτός απο παπατρέχας είσαι και λίγο αργόστροφη  (λυπάμαι ειλικρινα) καθώς δε διάβασες σωστα την παραπομπή στη λέξη παρωχημένος ,ειδάλλως θα έβλεπες οτι αναφέρεται στα θέματα του Αναστάση,ως συνέχεια των οσων έγραφα και οχι ως εξηγηση της λέξης..
Οσο για τη Σωκου ναι έχεις δικιο,μάλλον καιρός να αλλάξω ρεπερτόριο..Σκέφτομαι να το γυρίσω σε Σάσα Ντάριο.Οσο να'ναι άλλη χάρη εχει η Νταριο ..Το ιδιο να σε λενε Ροζίτα το ίδιο Σάσα;;Το δευτερο ειναι πιο τσαχπίνικο.

Άσε φίλη Λήδα που η Σωκου ήταν και ασχημουλα ενω εγω είμαι κουκλα (εμ τι;θα είμαστε σωστά ψώνια σε όλα μας..Ψώνια γιαλατζί δε λεει!!Λέει;Και σου δίνω και ευκαιρία για περαιτέρω επίθεση..Με ενα σμπάρο δυο τρυγόνια!)

Παράθεση
Αν μπορείς γράψε κι εσύ έτσι
1oν)Oσοι δεν μπορούν πχ να γραψουν ή δε θελουν να γράψουν,αυτομάτως απαγορευεται να εκφέρουν και κρίση..Καλά,αυτοί οι θεωρητικοί των λογοτεχνικών σχολών πρεπει να ηταν πολύ βλάκες τελικά..Που ησουνα βρε Λήδα να τους ανοιξεις τα μάτια τότε ή πρεπει να πω τους οφθαλμούς;;
2ον)Το οτι μιλάμε μεσα σε ενα φορουμ σημαίνει οτι με ξέρεις προσωπικά;Που ξέρεις;;Μπορεί να έχω εκδώσει βιβλία..
Που ξέρεις ;Μπορει να είμαι και κανά γνωστό ονομα που λεει ο λογος..Οχι οτι αυτό θα σημαινε κάτι αλλά η προτροπή σου σε ενα ατομο που καθολου δε γνωρίζεις ηταν τουλάχιστον βλακώδης.

Παράθεση
Αναστάση συνέχισε σ 'αυτό το ύφος και μην ευτελίζεις το τάλαντο σου μες στην πολλη συνάφεια του κόσμου,μες στις πολλές κινήσεις κι ομιλίες.
Ναι,Αναστάση συνέχισε να ακούς μονο οσους σου χαιδεύουν τα αυτιά.Οι υπολοιποι που εκφερουμε κακές κριτικές το κάνουμε απο μοχθηρία κι επειδή κατα βάθος είμαστε πολύ διαβολικοί τύποι.
Μην ευτελίζεις το ταλέντο σου Αναστάση μου μεσα στον πολύ κοσμο..Απομονώσου σε κάποιο μέρος οπου θα είσαι μονο εσύ και τα κύματα..
Η τέλεια μέθοδος για οποιον καλλιτεχνη θελει να αποκόψει το γραπτο του απο την ανάσα του κοσμου και της ζωής γύρω του.Και μη μιλάς πολύ.
Ο χαζός κόσμος έχει συνηθίσει να ταυτίζει οποιον μιλάει με κάτι ακαθόριστα κακό..Μίλα λίγο..Θα έχεις πέραση ως σοβαρός..Λιγο το'χεις?

*Προς αποφυγη παρεξηγησεων με τον Ανασταση το παραπανω κομμάτι είναι εμμεση απαντηση στα οσα λέει η προηγουμενη χρηστης.
« Τελευταία τροποποίηση: 27/02/05, 00:35 από Chcome »

CHCOME

  • Επισκέπτης
Απ: Μεγάλε Ποιητή
« Απάντηση #10 στις: 27/02/05, 00:22 »
Μάιστα! Ώρα για flame. Πάω να πάρω τα ποπ κορν κι έρχομαι να παρακολουθήσω το γλέντι. 8)
Η πλάκα ξερεις ποια είναι φιλε kiseichukan ;Οτι εγω θα κατηγορηθώ πάλι οτι τα αρχισα όλα..Τελικά φόρτωνομαι τα απωθημένα πολλών εδω μέσα.Το προσωπό μου και το γεγονός οτι χρησιμοποιω καυστική γλώσσα είναι κόκκινο πανί για καποιους ..Μάλλον πρέπει να το γυρίσω στο ''πω πω έχω μείνει με τη γλώσσα κρεμασμένη στο πάτωμα με τους στιχους'' ή ''με συγκίνησες τόσο με τη τρυφεράδα σου..μιλησες στην καρδιά μου'' αλλιώς προκοπή δε βλέπω!

« Τελευταία τροποποίηση: 27/02/05, 00:30 από Chcome »

Αποσυνδεδεμένος kiseichukan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • Vanitas Vanitatum Et Omnias Vanitas
    • Προφίλ
Απ: Μεγάλε Ποιητή
« Απάντηση #11 στις: 27/02/05, 00:36 »
Ντροπή και αίσχος! Τέτοια παράλογη απόδοση ευθυνών?! :o

Ορίστε...τσίμπα ένα κι έλα άραξε εδώ δίπλα να το απολαύσουμε παρέα. 8)
Woman was God's second mistake

CHCOME

  • Επισκέπτης
Απ: Μεγάλε Ποιητή
« Απάντηση #12 στις: 27/02/05, 00:38 »
Ντροπή και αίσχος! Τέτοια παράλογη απόδοση ευθυνών?! :o

Ορίστε...τσίμπα ένα κι έλα άραξε εδώ δίπλα να το απολαύσουμε παρέα. 8)

Επιτέλους βρήκα έναν άνθρωπο που με νοιώθει εδώ μέσα!Ζεστανέ μου τη θέση και έρχομαι.. ;)

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Μεγάλε Ποιητή
« Απάντηση #13 στις: 27/02/05, 00:48 »
Μάλλον πρέπει να το γυρίσω στο ''πω πω έχω μείνει με τη γλώσσα κρεμασμένη στο πάτωμα με τους στιχους'' ή ''με συγκίνησες τόσο με τη τρυφεράδα σου..μιλησες στην καρδιά μου'' αλλιώς προκοπή δε βλέπω!


Ποτε μα ποτε δεν θα το επιτρεψω!!!Ειναι σαν να ζητας απο τον Μουρατιδη να μην γελαει χαιρεκακα οποτε τον "πιανει" ο φακος...Παντως καλο ειναι να κανεις προπονηση σιγα σιγα σε πιο απλες προτασεις..Πχ "καλουτσικο ειναι" ή "εχει προοπτικες" :P
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Kerwyn

  • The Epic Rogue
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 661
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεγάλε Ποιητή
« Απάντηση #14 στις: 27/02/05, 00:54 »
Επιτέλους βρήκα έναν άνθρωπο που με νοιώθει εδώ μέσα!Ζεστανέ μου τη θέση και έρχομαι..
    Γκουχ-γκουχ...Κατι ξεχασες... ;D
Let me bleed inside your arms and let me die beneath your eyes...

CHCOME

  • Επισκέπτης
Απ: Μεγάλε Ποιητή
« Απάντηση #15 στις: 27/02/05, 00:56 »
Επιτέλους βρήκα έναν άνθρωπο που με νοιώθει εδώ μέσα!Ζεστανέ μου τη θέση και έρχομαι..
    Γκουχ-γκουχ...Κατι ξεχασες... ;D

Nαι αλλά εσυ δε μου πρόσφερες ποπκορν!!! ;D


Ποτε μα ποτε δεν θα το επιτρεψω!!!Ειναι σαν να ζητας απο τον Μουρατιδη να μην γελαει χαιρεκακα οποτε τον "πιανει" ο φακος...Παντως καλο ειναι να κανεις προπονηση σιγα σιγα σε πιο απλες προτασεις..Πχ "καλουτσικο ειναι" ή "εχει προοπτικες" :P

Δεν παρακολουθω Μουρατίδη,με προσβάλεις τωρα δηλαδη!!Ποια με πέρασες;
Ή ειμαι σωστό ψώνιο ή δεν είμαι..Εχουμε κι ένα ονομα στην πιάτσα..Μη μου το χαλάς!!
Οσο για το χαιρέκακο γέλιο πάλι με προσβάλεις.Σιγά μη γελάω χαιρέκακα..μόνο...
Εχω ολοκληρη συλλογή εδω απο κουκλες με καρφίτσες που τις φυλάω σε ειδικό ντουλάπι με την ετικέτα kithara.gr...



« Τελευταία τροποποίηση: 27/02/05, 00:58 από Chcome »

Αποσυνδεδεμένος Kerwyn

  • The Epic Rogue
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 661
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεγάλε Ποιητή
« Απάντηση #16 στις: 27/02/05, 01:01 »
       : Chcome

     Μου τελειωσαν...Να κερασω μπυριτσα?? 8)
Let me bleed inside your arms and let me die beneath your eyes...

Αποσυνδεδεμένος Kerwyn

  • The Epic Rogue
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 661
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεγάλε Ποιητή
« Απάντηση #17 στις: 27/02/05, 01:03 »
    Με την κουβεντα ξεχασα τον Ανασταση....
  Ωραιο το ποιημα σου...Μ' αρεσει που ειναι γραμμενο μ' αυτον τον τροπο.Ειναι πρωτοτυπο στις μερες μας.!
Let me bleed inside your arms and let me die beneath your eyes...

Αποσυνδεδεμένος kiseichukan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • Vanitas Vanitatum Et Omnias Vanitas
    • Προφίλ
Απ: Μεγάλε Ποιητή
« Απάντηση #18 στις: 27/02/05, 01:12 »
Είσαι περίπτωση παρεξηγημένη, όπως κι εγώ...κάτσε να μιλήσω στα παιδιά μπας και τα βρούμε:

Αγαπητή κενωνία του Kithara.Gr, θα σου πω ένα

H εν Χριστώ αδελφή Chcome δεν είναι τόσο , όσο δείχνει εκ πρώτοις. Μπορεί μερικές φορές να θες να της , αλλά αυτό δεν είναι παρά μια επιφανειακή πρώτη αντίδραση που δεν κολακεύει εν τέλει το θύτη. Ουδείς άλλωστε, οπότε γιατί λιθοβολούμε. Χωρίς να τη γνωρίζω προσωπικά, πιστεύω ακράδαντα πως αν της πάρεις ένα , αν της , αν της ή της δείξεις λίγη , τότε δεν πρόκειται να σε λεκτικά και γενικώς δε θα χρειάζεται να κρύβεσαι πίσω από έναν , ούτε να μόλις της δεις. Όλοι κουβαλάμε λίγη , δε νομίζετε. Κι εκτός των άλλων τα όρια μεταξύ είναι πολύ λεπτά. Μη χαλιέστε λοιπόν βρε παιδιά. Όλοι κάποια στιγμή θα . Αξίζει να ζήσουμε μέχρι τότε . Σας το ορκίζομαι!

Φίλε Αναστάση, σόρυ αν είμαι λίγο . Καλή επιτυχία στις ποιητικές σου προσπάθειες. Αν όλα πάντως αποτύχουν, γύρισέ το σε . ;)
Woman was God's second mistake

CHCOME

  • Επισκέπτης
Απ: Μεγάλε Ποιητή
« Απάντηση #19 στις: 27/02/05, 01:21 »
kiseichukan

Ολο αυτό το εκπληκτικο μηνυμα για μένα;;Αυτο πρεπει να σου πηρε μισή ωρα να το φτιάξεις!Είναι φοβερό..Με εκανες και γέλασα και γελώ ακόμη! :D ;D ;D
Απίστευτος είσαι!Πολύ πρωτότυπο..Μπράβο!Δεν είχα ξαναδεί τετοιο μηνυμα εδω μέσα..
Παντως μεταξύ μας,μη μου χαλάς τη φήμη..Καμιά φορά ειναι καλό η φήμη σου να τρέχει πιο μπροστά απο σενα..

(και είχα πει να παω για υπνο αλλά μολις το είδα τρελλάθηκα! 8) )

Αποσυνδεδεμένος Anastasis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεγάλε Ποιητή
« Απάντηση #20 στις: 27/02/05, 01:28 »
Καταρχήν ή και καταρχάς κατά την μαλλιαρήν που δεν προκαλεί κανένα πρόβλημα(όποιος καταλαβε, κατάλαβε) ευχαριστώ όλους που παραθέτουν κριτική.
Κατά δεύτερον είμαι πολύ ευτυχισμένος βλέποντας γυναίκες να σφάζονται στα πόδια του ποιήματός μου.
Chcome θα ήθελα να μάθω ποιο σημείο του θέματος ,το οποίο πραγματεύομαι στο συγκεκριμένο ποίημα αλλά και σε όλα τα άλλα, είναι παρωχημένο; Η αυτοχειρία, η αιώνια πάλη καλού κακού, η νοσταλγία χαμένων προσώπων, η Ελλάδα, ο χρόνος ή μήπως η αγάπη και ο έρως που εσύ εν αντιθέσει με όλον τον υπόλοιπο κόσμο ελλείψει ρομαντισμού όπως παλαιότερα έχεις δηλώσει δεν σε ενδιαφέρουν;
Για τί λοιπόν πρέπει να γράψω;
Μήπως πρέπει τα ποιήματα μου να τα γράφω με λίγο πιο δημοσιογραφικό ύφος και να αρχίσω να αναφέρομαι ποιητικά στην κρίση της εκκλησίας που τόσο επίκαιρη είναι;

Γιατί όποιος μιλάει, γράφει ή ακόμα ακούει γλώσσα που καμία σχέση δεν έχει με τον "ζωντανό οργανισμό" που ενστερνίζομαι αλλά δεν γουστάρω καθόλου απορρίπτεται έτσι;
Και νομίζω chcome ότι θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις κάτι πιο παρθένο απο τον χιλιοειπωμένο πλέον όρο "ζωντανός οργανισμός".
Δηλώνω υπευθύνως και έχοντας σώας τας φρένας μου ότι γουστάρω(για να έιμαι και μέσα στα πράγματα) οτιδήποτε παλαιό, παρωχημένο σκουριασμένο γιατι δεν βρίσκω σχεδόν τίποτα καλό στο ζωντανό οργανισμό μας.
Παραθέτω λοιπόν το ποίημα μου μεταγλωττισμένο στην μαλλιαρή για να γουστάρει η chcome.


Μαστόρεψες στιχάκια γ**άτα
της κουλτουροσύνης το πλατύσκαλο καβάλησες
Έγινε στα περίχωρα παντού
το όνομα σου κι από του Σάκη πιο γνωστό.
Ταρακούνησες όλα τα ντέρτια των ανθρώπων
Ήσουν γάτος και ουαου μόρτης
σαν τον κότσο τον βασιλιά
μα πριν τα κακαρώσεις
ξηγήθηκες Αλέκος και κιοτής.
Είδες τα βάσανα κι έγινες Λούης
Κι έτσι αυτοσκοτώθηκες.
Ήσουν μικρός ρε τελικά
κι ας το παιζες μεγάλος και τρανός ποιητής.

Και για να σοβαρευτώ και λιγάκι.
Κι εγώ στην δημοτική μιλάω και γράφω συνήθως αλλά δεν νομίζω ότι ταίριαζε σε αυτό που έγραψα κατι τέτοιο. Αυτοί που είπανε αγαπητή chcome την γλώσσα ζωντανό οργανισμό εννοούσανε κατι τελείως αντίθετο απο αυτό που έχεις καταλάβει. 'Οτι διατηρήθηκε στο πέρασμα των χρόνων και όλων των πιέσεων αναλοίωτη με ελάχιστες μεταβολές.Και σκέψου ότι το γνωρίζω εγώ που δεν έχω διαβάσει σχεδόν τίποτα.
Τέλος πάντων πολλά είπα και δεν χρειάζεται.

Εις το επανιδείν
ή
τα λέμε
ή
see you later
« Τελευταία τροποποίηση: 27/02/05, 02:39 από Anastasis »

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
  • Κυκλοφορώ και οπλοφορώ...
    • Προφίλ
Απ: Μεγάλε Ποιητή
« Απάντηση #21 στις: 27/02/05, 01:40 »
Chcome : "Ο δράκος ξαναχτυπά"

Πρωταγωνιστούν : Chcome



(Κάπου εδώ μπαίνουν οι κοινοί θνητοί...)

Σενάριο - περιγραφή :
Ένας καημένος βιοπαλαιστής - ποιητής, στον ελεύθερο χρόνο που ξεκλέβει από την καταπίεση του εργοδότη του, γράφει παρωχημένα, σάπια, αναχρονιστικά, χιλιοειπωμένα ποιήματα, προσπαθώντας να απαρνηθεί το παρόν που ζει καθώς δεν το βρίσκει ενδιαφέρον ή μάλλον "σωστό" για τη δική του λογική...

Δεν θα γλυτώσει όμως από την εκδικητή - τιμωρό Chcome, η οποία τον ανακαλύπτει, εκτελεί εν ψυχρώ τους φίλους υπέρμαχους του, και μετά απο πολύμηνο κυνηγητό, τον εντοπίζει σε ένα σκοτεινό δρομάκι... Είναι βράδυ, κάνει κρύο, τακούνια ακούγονται στο πλακόστρωτο και μια σκιά σέρνεται στους τοίχους... Ο συγγραφέας τρέχει να κρυφτεί από τη μανία της...

Δεν τα καταφέρνει ! Εκείνη βγάζει το λαμπερό και απαστράπτον ξίφος της και τον τεμαχίζει χωρίς δεύτερη λέξη !

(Πλάκα κάνω ε.... Μην τσακώνεστε, δεν αξίζει ο κόπος !)
Ibanez RG 270 DX - Digitech RP7 - Peavey Bravo 112

Ζητείται δάσκαλος κιθάρας, πληροφορίες εντός...!

Αποσυνδεδεμένος Kerwyn

  • The Epic Rogue
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 661
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεγάλε Ποιητή
« Απάντηση #22 στις: 27/02/05, 01:42 »
    Η Φαντασια στην Εξουσια, που λεει και το τραγουδι....
Let me bleed inside your arms and let me die beneath your eyes...

CHCOME

  • Επισκέπτης
Απ: Μεγάλε Ποιητή
« Απάντηση #23 στις: 27/02/05, 01:43 »
Μαστόρεψες στιχάκια γ**άτα
της κουλτουροσύνης το πλατύσκαλο καβάλησες
Έγινε στα περίχωρα παντού
το όνομα σου κι από του Σάκη πιο γνωστό.
Ταρακούνησες όλα τα ντέρτια των ανθρώπων
Ήσουν γάτος και ουαου μόρτης
σαν τον κότσο τον βασιλιά
μα πριν τα κακαρώσεις
ξηγήθηκες Αλέκος και κιοτής.
Είδες τα βάσανα κι έγινες Λούης
Κι έτσι αυτοσκοτώθηκες.
Ήσουν μικρός ρε τελικά
κι ας το παιζες μεγάλος και τρανός ποιητής.
Πολύ καλύτερο απο το πρωτο..

.
Παράθεση
Αυτοί που είπανε αγαπητή chcome την γλώσσα ζωντανό οργανισμό εννοούσανε κατι τελείως αντίθετο απο αυτό που έχεις καταλάβει. 'Οτι διατηρήθηκε στο πέρασμα των χρόνων και όλων των πιέσεων αναλοίωτη με ελάχιστες μεταβολές.Και σκέψου ότι το γνωρίζω εγώ που δεν έχω διαβάσει σχεδόν τίποτα.
Mε ελάχιστες μεταβολές;Μην είσαι και τόσο σιγουρος για αυτό..

Παράθεση
ότι γουστάρω(για να έιμαι και μέσα στα πράγματα) οτιδήποτε παλαιό, παρωχημένο σκουριασμένο γιατι δεν βρίσκω σχεδόν τίποτα καλό στο ζωντανό οργανισμό μας.
Kαι εγω δηλώνω το ίδιο υπεύθυνα οτι δε γουστάρω να διαβαζω καθαρευουσες (αμα θες να συνεχισουμε την κουβέντα σε αυτο το στυλ εγω ειδικά δεν εχω κανενα προβλημα) τη στιγμή που δεν τις χρησιμοποιουμε τις ατιμες!

Οσο για το αν τα θεματά σου ειναι παρωχημένα για να μην πουμε πολλά μιας κι η ωρα ειναι περασμενη και δεν αντεχω β' γυρο προς το παρον (αυριο έχει ο Θεός) θα αναφερθω στο παρόν..Ποιον στα αλήθεια αφορά ενα ποιημα που μιλάει για έναν παλιό ποιητη και τη δοξα του;Τον ιδιο τον ποιητή μηπως;

Και εν τέλει αγαπητε Αναστάση μηπως κακως κάνουμε και απαντάμε στα ποιηματά σου αφού-απ'οτι έχω καταλάβει- ο αυτοθαυμασμός σου και ο ποιητικός ναρκισσισμός σου εχουν χτυπήσει κόκκινο.Μόνος σου πολλές φορές γράφεις ποσο ωραία ειναι τα ποιηματά σου και μπορω να σου παραθέσω σχετικές φράσεις σου.
Ειναι λογικό να πιστευεις οτι είσαι ο πρωτος (μην ανησυχείς ολοι αυτό πιστευουν και ας μην το λένε) αλλά δε βλέπω πως αυτό θα εμποδίσει εμενα να έχω αντίθετη αποψη.
« Τελευταία τροποποίηση: 27/02/05, 01:45 από Chcome »

CHCOME

  • Επισκέπτης
Απ: Μεγάλε Ποιητή
« Απάντηση #24 στις: 27/02/05, 01:52 »
Δεν τα καταφέρνει ! Εκείνη βγάζει το λαμπερό και απαστράπτον ξίφος της και τον τεμαχίζει χωρίς δεύτερη λέξη !

Α,εδω θα σε μαλώσω!Και είσαι και της σκοποβολής!Τα χέρια μας έχουμε φάει στη σκοποβολή,με ξίφος θα κυκλοφορούμε;;;

(καλά ,εριξα πολύ γελιο με αυτο που εγραψες  8) )
« Τελευταία τροποποίηση: 27/02/05, 01:55 από Chcome »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
3648 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/03, 11:14
από jagmaster
9 Απαντήσεις
4257 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/05, 09:52
από Καρχαρίας
31 Απαντήσεις
7508 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/06, 13:51
από Maria_Adouaneta
7 Απαντήσεις
2894 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/06, 22:04
από GIORGOS KANLIS
17 Απαντήσεις
4870 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/09, 15:24
από gkou
4 Απαντήσεις
2586 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/09, 21:38
από Ωρίωνας
1 Απαντήσεις
1491 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/11/18, 20:28
από Βραζίλης
1 Απαντήσεις
466 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/23, 08:58
από Πέτροc