Αποστολέας Θέμα: Αποριες για ξυλα και μαγνητες ηλεκτρικης κιθαρας.  (Αναγνώστηκε 44772 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος OrionSreign

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
djkostas: αυτή είναι η πιο καλή απάντηση που μου έχει δοθεί σε αυτό το θέμα, αλλά μου φαίνεται πολύ περίπλοκη για να είναι αληθινή...ο ήχος από τις ανακλάσεις του ξύλου επηρεάζει τον τρόπο που πάλλονται οι χορδές....?????!!! Τώρα που το ξανασκέφτομαι δε νομίζω να στέκει αυτό που λες...δεν μπορώ να φανταστώ ότι τα πυκνώματα και αραιώματα (ήχος) του αέρα έχουν τέτοια δύναμη ώστε να επηρεάζουν την ταλαντωση των χορδών...

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Επειδή με τον τρόπο της φυσικής δεν θα μπορέσεις να λύσεις τίποτα κάνε κάτι πολύ απλό...Αυτό που προείπα...Βάλε δύο διαφορετικές κιθάρες με ίδιους μαγνήτες και σε ίδιες ρυθμίσεις ενισχυτή και παίξε...Εγώ πάντως πρόσφατο παράδειγμα έχω...Έπαιξα στο Λιόλιο με esp horizon (και με άλλες esp) και με μια jackson (s.d. μαγνήτες και οι δύο αν θυμάμαι καλά)...Δεν χρειάζεται να πω ποιά ήταν αυτή με τον καλύτερο ήχο...

Αποσυνδεδεμένος djkostas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Death Before Dishonor!
    • Προφίλ
Vasika ofeilo na omologiso oti htan mia stigmiaia empneysh.
Ta antanaklomena kymata den xreiazetai na einai poly dynata.
Akoma kai to pio apeiroellaxisto kyma mporei na ephreasei ton tropo pou talantonetai mia xordh.
Epishs an theorhsoume oti palletai to soma ths kitharas, tote mporoume na poume oti metavaletai h sxetikh thesh ton magnhton
me ton theorhtiko aksona gyro apo ton opoio tallantonetai h xordh me apotelesma pali na ephreazetai o telikos hxos.
Freedom is only a hallucination
That waits at the edge of the places you go when you dream....

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Vasika ofeilo na omologiso oti htan mia stigmiaia empneysh.
Ta antanaklomena kymata den xreiazetai na einai poly dynata.
Akoma kai to pio apeiroellaxisto kyma mporei na ephreasei ton tropo pou talantonetai mia xordh.
Epishs an theorhsoume oti palletai to soma ths kitharas, tote mporoume na poume oti metavaletai h sxetikh thesh ton magnhton
me ton theorhtiko aksona gyro apo ton opoio tallantonetai h xordh me apotelesma pali na ephreazetai o telikos hxos.

 :o :o :o :o :o :o :o :o Τι λες τώρα?? ;) :o :o

Αποσυνδεδεμένος djkostas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Death Before Dishonor!
    • Προφίλ
Ξέρω έγραψα πάλι!! ;D ;D ;D :P :P :P :P
Freedom is only a hallucination
That waits at the edge of the places you go when you dream....

Αποσυνδεδεμένος OrionSreign

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Το θέμα είναι ότι όλες αυτές οι εναλλαγές της θέσης των μαγνητών κτλ...είναι απειροελάχιστες, άρα μάλλον επηρεάζουν ελάχιστα το τελικό αποτέλεσμα....πιο σημαντικό μάλλον είναι τα ηλεκτρικά παρά τα υπόλοιπα...θα έλεγα λοιπόν 90% ηλεκτρικά, ενισχυτές κτλ και 10% ξύλα...Αν και πού θα ήθελα να μην ισχύει αυτό που λέω καθώς εδώ και καιρό έχω ξεκινήσει να φτιάχνω μία custom κιθάρα με ξύλα από αμερική κτλ....

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Το θέμα είναι ότι όλες αυτές οι εναλλαγές της θέσης των μαγνητών κτλ...είναι απειροελάχιστες, άρα μάλλον επηρεάζουν ελάχιστα το τελικό αποτέλεσμα....πιο σημαντικό μάλλον είναι τα ηλεκτρικά παρά τα υπόλοιπα...θα έλεγα λοιπόν 90% ηλεκτρικά, ενισχυτές κτλ και 10% ξύλα...Αν και πού θα ήθελα να μην ισχύει αυτό που λέω καθώς εδώ και καιρό έχω ξεκινήσει να φτιάχνω μία custom κιθάρα με ξύλα από αμερική κτλ....

αντίθετα, η θέση ειναι πολύ σημαντική.. ο ηχος διαφέρει πολύ σε διάφορες θέσεις μαγνητών..
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος OrionSreign

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
ναι διαφέρει αν αλλάξεις θέση στον μαγνήτη, αλλά δε νομίζω να διαφέρει αν τον μετακινήσεις κατά 0.1 χιλιοστά (εξαιτίας της ταλάντωσης των ξύλων...καλά τι λέμε τωρα?). εξάλλου πιο πολύ θα ταλαντωθεί το ξύλο από το χέρι σου παρά από την ταλάντωση των χορδών...

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Ρε παιδιά τι λέμε τώρα?? Αν δεν έπαιζαν ρόλο τα ξύλα θα πέρναμε ένα κουπί, θα βάζαμε πάνω μαγνήτες και χορδές και θα φτιάχναμε μόνοι μας κιθάρα..

Αποσυνδεδεμένος OrionSreign

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Το δοκίμασες και δεν έμεινες ευχαριστημένος? να σου θυμίσω μήπως κάποιον Brian May (Queen) που έφτιαξε την κιθάρα του από πεταμένα ξύλα στα σκουπίδια(σχεδόν..) ????

Αποσυνδεδεμένος explorer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
  • Φύλο: Άντρας
  • born to lose...live to win
    • Προφίλ
Παίρνουμε δύο κιθάρες....Μια yamaha (οποιοδήποτε μοντέλο) και μια esp (οποιοδήποτε μοντέλο) και βάζουμε και στις δυο emg μαγνήτες....Θα ακούγονται το ίδιο ή μήπως η yamaha θα είναι καλύτερη?? ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D :P :P :P :P :P :P :P :P
sigoura h ESP tha einai kaliteri. ;D ;D ;D
Επειδή με τον τρόπο της φυσικής δεν θα μπορέσεις να λύσεις τίποτα κάνε κάτι πολύ απλό...Αυτό που προείπα...Βάλε δύο διαφορετικές κιθάρες με ίδιους μαγνήτες και σε ίδιες ρυθμίσεις ενισχυτή και παίξε...Εγώ πάντως πρόσφατο παράδειγμα έχω...Έπαιξα στο Λιόλιο με esp horizon (και με άλλες esp) και με μια jackson (s.d. μαγνήτες και οι δύο αν θυμάμαι καλά)...Δεν χρειάζεται να πω ποιά ήταν αυτή με τον καλύτερο ήχο...
mallon i ESP thanai kaliteri ;D ;D ;D
lay down your souls to the gods of rock'n'roll

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Παίρνουμε δύο κιθάρες....Μια yamaha (οποιοδήποτε μοντέλο) και μια esp (οποιοδήποτε μοντέλο) και βάζουμε και στις δυο emg μαγνήτες....Θα ακούγονται το ίδιο ή μήπως η yamaha θα είναι καλύτερη?? ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D :P :P :P :P :P :P :P :P
sigoura h ESP tha einai kaliteri. ;D ;D ;D
Επειδή με τον τρόπο της φυσικής δεν θα μπορέσεις να λύσεις τίποτα κάνε κάτι πολύ απλό...Αυτό που προείπα...Βάλε δύο διαφορετικές κιθάρες με ίδιους μαγνήτες και σε ίδιες ρυθμίσεις ενισχυτή και παίξε...Εγώ πάντως πρόσφατο παράδειγμα έχω...Έπαιξα στο Λιόλιο με esp horizon (και με άλλες esp) και με μια jackson (s.d. μαγνήτες και οι δύο αν θυμάμαι καλά)...Δεν χρειάζεται να πω ποιά ήταν αυτή με τον καλύτερο ήχο...
mallon i ESP thanai kaliteri ;D ;D ;D

Μ'αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι ;D ;D ;D

Το δοκίμασες και δεν έμεινες ευχαριστημένος? να σου θυμίσω μήπως κάποιον Brian May (Queen) που έφτιαξε την κιθάρα του από πεταμένα ξύλα στα σκουπίδια(σχεδόν..) ????
So what?? Κάν'το κι εσύ και πες μας το αποτέλεσμα....

Αποσυνδεδεμένος OrionSreign

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απλά λέω ότι δεν πειραματίστηκε κανείς για να μας πει ότι τα ξύλα όντως παίζουν ρόλο...Έχουμε τις εταιρείες που μας λένε ένα σωρό πράγματα για τις κιθάρες, αλλά δεν ξέρουμε τι είναι αλήθεια και τι marketing...Anyway πάω για μπιλιάρδο...thanx bye !

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Anyway πάω για μπιλιάρδο...thanx bye !

Άντε καλές βολές ;)

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Ρε πατε καλα?
Φυσικα και παιζουν πολυ μεγαλη σημασια τα ξυλα μιας κιθαρας..
Οι μαγνητες δεν πιανουν μονο την ταλαντωση των χορδων, αλλα καθοτι ειναι σφηνωμενοι μεσα στο σωμα της κιθαρας, και αυτοι δεχονται δονησεις απο ολο το σωμα της κιθαρας και τις μετατρεπουν σε ηχο...
Για αυτο και οι κιθαρες που ειναι neck through εχουν καλυτερο sustain. Γιατι οι μαγνητες ειναι πανω στο ενα κομματι ξυλο που συνδεει τις χορδες (απο το σωμα μεχρι το headstock ενα κομματι ξυλο).
Ο ηχος οπως ειπε και ενας φιλος, ανακλαται απο την ταλαντωση των χορδων στο σωμα της κιθαρας.
Αναλογα με το υλικο, αποροφουνται απο το σωμα διαφορες συχνοτητες και ανακλουνται καποιες αλλες.
Για αυτο και καθε ξυλο εχει τον δικο του ηχο... Οσο πιο φτηνα ειναι τα ξυλα, τοσο πιο πολυ χανουν αυτες τισ "προσωπικες" τους ιδιοτητες και ηχο, λογω πυκνοτητας του ξυλου κτλ. Χωρια που στα φτηνα μοντελα πολλες φορες δεν ειναι καν πραγματικα ξυλα...
Σε αυτες τις περιπτωσεις , φυσικα παιζει πολυ μεγαλη σημασια ο μαγνητης και οχι το "ξυλο" της κιθαρας...
Για αυτο λεμε στις φτηνες κιθαρες, πανε καλυτερα ενεργοι μαγνητες που βγαζουν εναν πιο φιλτραρισμενο ηχο λογω προενισχυσης... Ακουγονται πανω κατω σχετικα παρομοιοι οπου και να τους βαλεις... (μην αρχισουμε παλι με το θεμα αυτο, ειπαμε σχετικα παρομοιοι)
Αντιθετα, passive μαγνητες και ειδικα ποιοτικοι και σχετικα καθαροι, ειναι πιο διαφανεις μαγνητες και επιτρεπουν καλυτερα να ακουγονται οι διαφορες απο τα ξυλα κτλ...
Οσο για τον Brian May, μονο στα σκουπιδια δεν ειχε βρει τα ξυλα του...
Ηταν κατι παλια ξυλα πολυ καλης ποιοτητας που ειχε ο πατερας του και τα φυλαγε... (εχω συνεντευξη σε περιοδικο του 94-92 guitar).
Οσο πιο παλιο ενα ξυλο , τοσο τονιζονται τα ηχητικα χαρακτηριστικα του, γιατι στεγνωνει το ξυλο (καθοτι παντα ζωντανος οργανισμος) και αλλαζει σιγα σιγα ο ηχος του... Για αυτο και τα παλια οργανα (εκτος απο συλλεκτικους λογους) ειναι και πιο ακριβα και εχουν καλυτερο ηχο...
Με λιγα λογια, ναι τα ξυλα παιζουν πολυ μεγαλη σημασια στον ηχο ενος οργανου που φτιαχνεται με ξυλα, οπως και η ποιοτητα του ξυλου και των μαγνητων, που μπορουν ειτε να αναδειξουν αυτες τις αρετες (η μη) ειτε να τις "πνιξουν"/κρυψουν...
Αυτα, αν και το θεμα εχει ξανασυζητηθει...   ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 15/06/05, 18:32 από Great Cornholio »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Υπαρχει ηδη αντιστοιχο θεμα. Δε θυμαμαι που, ας το κοιταξει καποιος συντονιστης παρακαλω.

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
        Megalh suzhthsh anoixes............................Proswpikh mou apopsh ystera apo arketes dokimes oti ta xula ephreazoun ton hxo ths kitharas alla oxi toso oso pisteuoume emeis oi kitharistes kai oxi toso wste na dikaiologountai ta ekatommuria posts pou yparxoun epi tou thematos sto internet.
      Exw katallhxei sto oti to prwto pragma san suneisfora ston hxo mas einai o enisxuths......asxeta an protimame panta na dinoume pio polu baros sthn kithara mas kai stous magnhtes mas tis perissoteres fores ta problhmata ston hxo mas proerxontai apo kakh epilogh enisxuth........enas marshall kai sta pio asxeta autia panta sa marshall tha akougetai eite paizei kaneis me les paul eite me strat. Gia mena 45% enisxuths.
      Amesws meta katatasw ta hlektrika (magnhtes, times twn potensiometrwn k.l.p) gyrw sto 30% enw to susthma kleidia-tremolo pisteuw pws ephreazei ton hxo gyrw sto 15%.
     Oson afora ta xula exw kanei thn exhs dokimh...........ston idio enisxuth me tis idies akribws rythmiseis allaxa se mia strat to maniki kai apo rosewood topothetisa ena maniki all maple..............yphrxe pragmati diafora ston hxo........oxi tetoia omws pou na dikaiologei thn ysteria olwn me ta xula..............paw stoixhma pws oute enas apo edw mesa me kleista ta matia tha ixere pio maniki einai pio.............De to suzhtw de oti de tha katalabaine kaneis tipota an allaza kai enisxuth.......................

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Τα πάντα παίζουν ρόλο στον ήχο, από τους μαγνήτες και τα ξύλα, μέχρι το nut, ο καβαλάρης και το πόσο καλά είναι λιμαρισμένα τα τάστα. Δεν έχω καθήσει να σκεφτώ το γιατί, αλλά όταν έπαιρνα την κιθάρα από setup καταλάβαινα διαφορά (και σε μερικές περιπτώσεις μεγάλη, όταν π.χ. μου είχαν αλλάξει το nut).
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος OrionSreign

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Great Cornholio: Ναι, καλά όλα αυτά που λες αλλά δεν μας εξήγησες πώς μεταφέρονται όλες αυτές οι δονήσεις και οι ανακλάσεις απο τον Μαγνήτη? με κάποιο μαγικό τρόπο? Ο μαγνήτης το μόνο ποθ πιάνει ειναι : ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΜΑΓΝΗΤΙΚΟΥ ΠΕΔΙΟΥ η οποία σε καμία περίπτωση δεν δημιουργείται από ταλαντώσεις ξύλων ή από ήχο (πυκνώματα και αραιώματα αέρα).... Άρα μήπως όλα αυτά ισχύουν ΜΟΝΟ για ΑΚΟΥΣΤΙΚΕΣ κιθάρες που εκεί τα ξύλα παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο καθώς δεν υπάρχουν μαγνήτες?

Fenderiarι : μάλλον συμφωνούμε....

Αποσυνδεδεμένος Gant

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Η καλύτερη εμπειρία είναι τα live !
    • Προφίλ
ναι, πάλλονται τα ξύλα, το ξέρω, φυσικός είμαι.... αλλά μπορεί ο μαγνήτης να μεταφέρει τον ήχο που βγάζουν τα ξύλα? δε νομίζω...μάλλον χάνεται....

Γεια χαρα,

ενδιαφέρουσες οι απόψεις και οι θεωρίες σας ! :)

Και εγώ είμαι της άποψης ότι πάλλονται τα ξύλα και μάλιστα ξεκινώντας από τα άκρα των χορδών (στον καβαλάρη και κοντά στα κλειδιά). Οι ταλαντώσεις των χορδών περνάνε δηλαδή στα ξύλα από τα σημεία επαφής. Και επειδή τα ξύλα είναι ευλύγιστα, αρχίζουν και αυτά να πάλλονται.
Το φαινόμενο αυτό νομίζω παίζει μεγαλύτερο ρόλο στην μεταφορά των ταλαντώσεων από τις χορδές στα ξύλα απ' ότι η μεταφορά μέσω αέρα ... ::)

Τώρα λοιπόν, αν το ξύλο είναι ένα σωμα πέρα ως πέρα, όπως είπε ο μεγάλος κορνχόλιο, θα έχει καλύτερη και πιο ομοιόμορφη συμπεριφορά σε ταλαντώσεις απ' ότι ένα βιδωτό.

Για μένα το λεπτό σημείο είναι το εξής: Επειδή τα ξύλα πάλλονται, μαζί πάλλεται και ο καβαλάρης και το άλλο άκρο των χορδών κοντά στα κλειδιά. Και η ταλάντωση αυτή επιστρέφει από τα σημεία επαφής στις χορδές, των οποίων την κίνηση "πιάνουν" οι μαγνήτες.

Αν αντί για ξύλα είχαμε ένα υλικό στιβαρό, πχ. ατσάλι ή μπετόν, οι χορδές θα έκαναν μια απλή φθίνουσα ταλάντωση και το σώμα της κιθάρας μας θα έμενε παγερά αδιάφορο.

Τώρα όμως έχουμε αλληλεπίδραση και συντονισμό των δύο σωμάτων (χορδές + ξύλο). Και μόνο η ταλάντωση των χορδών περνάει στους μαγνήτες. Τα ξύλα νομίζω στις περιοχές των μαγνητών πάλλοντα ελάχιστα ("κομβικά σημεία"). Η θέση των μαγνητών παίζει μεγάλο ρόλο για το άν θα πιάσεις κομβικά σημεία των χορδών - δεν κινούνται καθόλου - ή σημεία μεγάλου πλάτους - μέγιστη απόδοση.
Φρόντισε αυτά που θα κάνεις σήμερα να αξίζουν τη μία μέρα από τη ζωή σου που θα τους αφιερώσεις

Αποσυνδεδεμένος CK

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ένα σας λέω:

Ε=m*c είς το τετράγωνο

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Εγω νομιζω οτι δε χρειαζεται να κατσουμε να το αποδειξουμε με φυσσικους τυπους κλπ απ τη στιγμη που εμπειρεια το επιβεβαιωνει....
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Bassopoika

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Άντρας
  • Καταραμένε Μαετζίμα! Καταραμένοι Ονγκιόκου!
    • Προφίλ
http://www2.wbs.ne.jp/~tokai/talbojunior.htm



Aν τα ξύλα δεν παίζουν ρόλο φαντάζομαι πως αυτή η αλουμινένια τοκάι δεν θα πρέπει να'χει ιδιαίτερα ξεχωριστό ήχο. Την έχει δοκιμάσει κανένας;
-ΔΕΝ ΣΕ ΦΟΒΑΜΑΙ ΔΗΜΟ ΛΙΑΠΟΥΡΑ!
-ΟΥΤΕ ΚΙ ΕΓΩ ΛΙΑΚΟ ΜΠΟΥΡΝΟΒΑ!

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
αυτη εχει active μαγνήτες νομίζω..
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος Nikoubis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
  • Annoying the neighbors since 2002.
    • Προφίλ
Παιδια εχει ακουσει κανεις ποτε μπασο Warwick? ??? Παρα τους active μαγνητες που εχουν std τα περισσοτερα, το 80% του (φοβερου) χαρακτηριστικου ηχου τους (πολλα mids και δε συμμαζευεται) οφειλεται στα ξυλα τους. Και μιλαμε για βαρια ξυλα, bubinga, afzelia κλπ, ασηκωτα ειναι τα ατιμα... Βοηθα βεβαια στο sustain το neck-through, ο καβαλαρης και το nut-θηριο, αλλα και παλι ειναι κυριως το ξυλα. Μπορει βεβαια απλα στα μπασα να ειναι πιο σημαντικα...
(ναι το ονειρο μου ειναι ενα Warwick Streamer Stage II 4-χορδο...)
Questionable Content, LFG, Darths & Droids και Erfworld. Η εικονα ειναι απο το τελευταιο.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
4512 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/10/04, 00:36
από Johnie Darko
21 Απαντήσεις
18857 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/06, 16:28
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
9 Απαντήσεις
17317 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/08, 15:01
από jorje
25 Απαντήσεις
9757 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/07, 15:09
από gers
4 Απαντήσεις
13907 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/07, 19:48
από gio123
1 Απαντήσεις
2580 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/10, 13:40
από Fourier
5 Απαντήσεις
4058 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/10, 13:49
από Vaiking
1 Απαντήσεις
2284 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/10, 09:56
από Johnie Darko
29 Απαντήσεις
8832 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/13, 22:26
από Dimitris80
0 Απαντήσεις
6140 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/22, 16:24
από Ioannis Anastassakis