Αποστολέας Θέμα: Tool - 10000 Days  (Αναγνώστηκε 18672 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rolander

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Άντρας
  • E N T R O D U C E R
    • Προφίλ
    • ENTROPIA
Απ: Tool - 10000 Days
« Απάντηση #50 στις: 09/06/06, 14:59 »
Το καλυτερο νεο cd που ακουσα μετα το Be των PoS...
Εδω κ μια βδομαδα το ακουω συνεχεια...κ θα συνεχισω να το ακουω για περιπου 10.000 μερες.... ;D :P
« Τελευταία τροποποίηση: 09/06/06, 15:00 από rolander »

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Tool - 10000 Days
« Απάντηση #51 στις: 26/11/09, 20:41 »
Λοιπον, μετα απο 3+ χρονια απο την κυκλοφορια του, μπορω να εκφερω γνωμη...ουσιαστικα, το cd το εχω λιωσει το τελευταιο 15μερο, παλιοτερα μονο σκορπια ακουσματα του εριχνα...Στο ζουμι, νομιζω πως το 10.000 Days ειναι αξιος διαδοχος του Lateralus.

Δν ξερω αν μου αρεσει περισσοτερο, τα Rosetta Stoned, Jambi, The Pot και τα Wings ειναι απιστευτα κομματια, αλλα κατι μου λειπει για να πω πως το 10.000 Days ειναι το κορυφαιο τους πονημα.

Οφειλω να ομολογησω, πως ακομα και τωρα (μετα απο ενα ακομα αριστουργημα των Tool) πιστευω πως ο ντορος γυρω απο τη μπαντα ειναι υπερβολικος. Οχι οτι δν το αξιζουν, αλλα στα ΜΜΕ εχουν φτασει στο σημειο να παρουσιαζουν τους Tool σαν το mainstream ακουσμα των ψαγμενων...

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Tool - 10000 Days
« Απάντηση #52 στις: 27/11/09, 00:29 »

Οφειλω να ομολογησω, πως ακομα και τωρα (μετα απο ενα ακομα αριστουργημα των Tool) πιστευω πως ο ντορος γυρω απο τη μπαντα ειναι υπερβολικος. Οχι οτι δν το αξιζουν, αλλα στα ΜΜΕ εχουν φτασει στο σημειο να παρουσιαζουν τους Tool σαν το mainstream ακουσμα των ψαγμενων...
Ανοίγεις αρκετά μεγάλη κουβέντα νομίζω τώρα.
Κοίτα πράγματι και εγώ θεωρώ την κατάσταση που έχει δημιουργηθεί με τους tool λιγάκι γραφική.
Αλλά από την άλλη όπως και να το κάνουμε από τον ροκενρολάκια των 60's μέχρι τον υπερξαγμένο μπλακά,από τα alternative παιδάκια της lifo μέχρι τον μπαφοστονερά υπάρχει μια γενική σταθερά:το συγκεκριμένο συγκρότημα.
Θα μου πεις έχει φάει τρελή προώθηση,έχει,έχει...
Αλλά όπως και να το κάνουμε όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά.Αρνούμαι να πιστέψω ότι όλος αυτός ο ντόρος είναι διαφημιστικό κατασκεύασμα(ακόμα και σε μικρό ποσοστό) γιατί εδώ έχουμε να κάνουμε με κάποια ποιοτικά δεδομένα,με κάποιους δίσκους πραγματικά αδιανόητους σε σύλληψη.Και γενικά δεν νομίζω ότι υπάρχει συγκρότημα αντίστοιχο των tool τα τελευταία 20 χρόνια τουλάχιστον στον χώρο που κινούνται αυτοί(γιατί σε κάτι πιο βαρύ θα μπορούσα να σου πω για darkthrone),όσο γραφικό και αν ακούγεται αυτό.Οπότε θεωρώ λίγο άδικο να κρίνουμε τους tool έστω και στο ελάχιστο από τα διάφορα γραφικά τυπάκια που την είδαν ψαγμένοι βάζοντας στο media player να παίζει το aenima και πήραν και μια μπλούζα 10000 days από το topman.

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Tool - 10000 Days
« Απάντηση #53 στις: 27/11/09, 01:10 »
Για το τραγουδι ''Jambi'' πηραν δικαιωματα απο τη Δεσποινα Βανδη και το Φοιβο?

« Τελευταία τροποποίηση: 27/11/09, 01:12 από G.K. (the Greek) »


Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Tool - 10000 Days
« Απάντηση #54 στις: 27/11/09, 18:08 »
@s.s: Δε διαφωνω μαζι σου, αν προσεξες λεω "οχι οτι δν το αξιζουν...", απλα καπου εχει γινει γραφικη η αποθεωση τους...και σιγουρα δεν τους κρινω απο το αν παιζουν σε Media Player των "ψαγμενων", αλλα απο αυτα που ακουει το αυτι μου...Εννοειτε οτι ειναι απο τα κορυφαια συγκροτηματα που υπηρξαν, αλλα νομιζω οτι το παρακανουν τα ΜΜΕ (κ οχι μονο).

Οσο για το οτι ειναι οι κορυφαιοι στο χωρο τους, ενταξει, μαλλον ειναι (αν κ προσωπικα προτιμω αλλους) αλλα κ αυτο απο μια αλλη οτπικη γωνια, δε σημαινει κ πολλα...ειναι περιορισμενος ο αριθμος των σχηματων αυτης της σκηνης κ ακομα πιο περιορισμενος ο αριθμος αυτων που κατι εχουν να πουν...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Tool - 10000 Days
« Απάντηση #55 στις: 27/11/09, 18:28 »
Κατά τη γνώμη μου, οι Tool χρωστάνε πάρα πολλά στο profile που διάλεξαν να έχουν ως μπάντα.. Από τα πολύ καλά κινηματογραφημένα video clips τους, την απόφαση τους να αντιταχθούν του αμερικάνικου κατεστημένου, τα πολύ όμορφα artworks μέχρι τους στίχους με τις διπλές και τριπλές έννοιες, όλα συνηγόρησαν στο να προκληθεί αυτός ο ντόρος που όλοι παρατηρούμε.. Τώρα το αν είναι δικαιολογημένος θα το δείξει η ιστορία.. Πάντως, προσωπική μου γνώμη είναι ότι μουσικά μπορούν να υπερηφανεύονται ότι διαθέτουν έναν από τους καλύτερους drummer του rock ήχου αλλά πέραν τούτου, όχι κάτι το ιδιαίτερα αξιοσημείωτο.. Θεωρώ τις συνθέσεις τους ιδιαίτερα μακροσκελείς και επαναμβανόμενες (π.χ. αν ήμουν παραγωγός τους θα έκανα το Lateralus γύρω στα 46 λεπτά) και μάλιστα οταν τους είχα δει στη Γλασκώβη, μπορώ να πω ότι ήταν μία από τις πολύ λίγες συναυλίες στις οποίες προς το τέλος ήθελα να τελειώσει (ειδικά όταν έπαιξαν μια prolonged έκδοση του Reflection).. Παρόλα αυτά, πιστεύω ότι πάλι καλά που υπάρχουν και οι Tool και παίζουν λίγο στα mainsteam media των Αμερικανών..

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Tool - 10000 Days
« Απάντηση #56 στις: 27/11/09, 23:57 »
Δισκάρα, με τα Vicarious και The Pot να ξεχωρίζουν όσο χρειάζεται για να χαρακτηρίσουν το ύφος του άλμπουμ.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
29 Απαντήσεις
10607 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/06, 21:39
από penoktonos
2 Απαντήσεις
2189 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/09, 01:07
από Fteo
1 Απαντήσεις
1955 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/09/09, 00:50
από faser
2 Απαντήσεις
2480 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/10, 11:47
από Neikos
5 Απαντήσεις
2465 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/10, 18:38
από bassman(4 String Suicide!)
5 Απαντήσεις
2465 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/11, 19:15
από gkou
14 Απαντήσεις
4263 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/12, 09:17
από bassman(4 String Suicide!)
5 Απαντήσεις
9935 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/14, 12:34
από saved
1 Απαντήσεις
2135 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/08/18, 19:31
από nik1982
0 Απαντήσεις
2021 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/08/18, 22:55
από nik1982