Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα με το μπράτσο της κιθάρας  (Αναγνώστηκε 11196 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με το μπράτσο της κιθάρας
« Απάντηση #25 στις: 03/06/13, 20:08 »
Ή πολυ απλα αν εχει "στριψει" το μπρατσο αντι να σου κανει την κιθαρα κοντραμπασο απο το ψηλωμα των χορδων να την πας σε ενα καλο μαστορα οπου κατα πασα πιθανοτητα εαν δεν ειναι σε κατασταση μη αναστρεψιμη ( να εχει στριψει το headstock και  να κοιταει προς Αιγαιο μερια ενω το υπολοιπο να  κοιταει προς Ηγουμενιτσα) να μπορει να το φερει στα ισια του. Δεν ειναι λυση να σου τριψει τα ταστα εαν εχει στριψει κοντα στα κλειδια γιατι τοτε και το action να ψηλωσεις παντα θα τασταρει. Επισης επειδη γενικως ειναι λιγο δυσκολο να στριψει ενα μπρατσο εγω προτεινω να την πας σε τεχνικο που να γνωριζει εαν και πως μπορει να επισκευαστουν τετοιου ειδους προβληματα. Στο κοστος επισκευης υπολογισε καλου κακου και αλλαγη σε καποια ταστα +fret leveling+ fret crowning.
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος DimitrisK.Strat

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με το μπράτσο της κιθάρας
« Απάντηση #26 στις: 03/06/13, 21:29 »
Εμένα αυτό που περιγράφεις με το μπράτσο της κιθάρας σου πάντως, μου φαίνεται απίστευτο έως αδιανόητο.
Άσε που απ'ότι καταλαβαίνω πλέον, θέλει πάλι σετάρισμα. Το action το κόβω αρκετά ψηλό πλέον. Γενικά, κάτι δεν κάθεται καλά.
Μήπως έχει βιδωθεί 'στραβά' το μπράτσο με το σώμα της κιθάρας? Μήπως κάτι έχει γίνει εκεί?
Πραγματικά, επειδή όλοι νομίζω έχουμε μία σχετική περιέργεια, ανέβασε μία φωτογραφία αν δεν σου είναι κόπος. Προσπάθησε να βγάλεις από το headstock προς το σώμα της κιθάρας, κρατώντας την όρθια.

Δεν έχει να κάνει με το βίδωμα του μπράτσου. Είναι το πρώτο που κοίταξε και το πρώτο που ρώτησα και εγώ όταν μου είπε τι συμβαίνει.

Την κιθάρα την είχα πάρει από άλλο κατάστημα(από άλλη πόλη) όταν ήμουν φοιτητής. Πήρα τηλ. λοιπόν σήμερα στο κατάστημα, είπα τι παίζει και μου είπαν ότι τους έχει ξανατύχει τέτοια περίπτωση με μία Ibanez και ότι είχε διορθώθέι το πρόβλημα!!!
Μου είπαν ότι είναι σπάνιο να συμβεί κάτι τέτοιο βέβαια... Τελοσπάντων μου είπε ο τεχνικός από εκεί να πάω την κιθάρα και να την κοιτάξει.

Το καλό είναι ότι η πόλη απ' όπου πήρα την κιθάρα δεν μακρυά και θα την πάω το Σάββατο που δε δουλεύω.
Είπα ότι είμαι από άλλη πόλη και μου είπε ότι θα την κοιτάξει αμέσως, θα μου πει τι ακριβώς τι έχει και αν θα την αφήσω ή όχι για επισκευή. Δηλαδή αν μπόρει να κάνει κάτι ή όχι. Μου είπε επίσης ότι θα μου πει ποιό θα είναι το κόστος της επισκευής και ότι αν δεν καταφέρει να την φτιάξει δεν θα με χρεώσει τίποτα...  ;)

Θα τραβήξω φώτο την κιθάρα όπως είναι τώρα και όπως θα είναι μετά την επιδιόρθωση και θα τις ανεβάσω εδώ!
Θα σας πως ακριβώς τι μου είπε και τι της έκανε και σε περίπτωση που τα καταφέρει ή και σε περίπτωση που δεν θα τα καταφέρει για να ξέρετε τι παίζει σε περίπτωση που πάθει και κάποιος άλλος/η το ίδιο!

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με το μπράτσο της κιθάρας
« Απάντηση #27 στις: 03/06/13, 22:26 »
Στον ενισχυτή δεν ακούγεται το τρίξιμο, άλλα το καταλαβαίνω στο παίξιμο, ή όταν παιζω χωρις ενισχυτή...

Μάλλον τύψεις έχεις αποκτήσει και κάπως πρέπει να το αποβάλεις φίλε μου  :)

Το δεδομένο και μόνο ότι το τρίξιμο δεν περνάει στον ενισχυτή δείχνει ότι η κιθάρα είναι ΟΚ.

Μην κολάς στο πως ακούγεται στην ησυχία όταν παίζεις εκτός ρεύματος. Δεν έχει φτιαχτεί για αυτόν τον λόγο, δεν είναι ακουστική...
Αν σε βολεύει όπως ήταν στο παίξιμο και δεν καταλαβαίνεις διαφορά στο αν είναι και πόσο είναι στραβό ένα μπράτσο παράβλεψέ το...
Ξύλα είναι και επηρρεάζονται απο τις μεταβολές τις θερμοκρασίας, άλλοτε λογότερο, άλλοτε περισσότερο. Στο τέλος φτάνουμε σε σημείο να ασχολούμαστε περισσότερο με την ρύθμιση της κιθάρας παρά να παίζουμε...
Είδα και έπαθα με τα χρόνια να το αποβάλλω αυτό  ;)
Μην βάζεις τον εαυτό σου σε τέτοιες έγνοιες... αμα σου κάνει και παίζεις δεν την πας στον μάστορα για ένα τρίξιμο...

Φιλικά πάντα...
Γνώμη μου...

Αποσυνδεδεμένος DimitrisK.Strat

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με το μπράτσο της κιθάρας
« Απάντηση #28 στις: 03/06/13, 23:14 »
Σε αυτό που λες φίλε μου δεν έχεις άδικο! Αλλά ξέρεις τι παίζει? Έχω παίξει τους τελευταίους μήνες σε κιθάρες(σε λίγες) που έχουν πολύ καλό playability(όπως λέμε εδώ στην Ελλάδα) και δεν έχουν το παραμικρό πρόβλημα. Στα αυτιά και στα δάκτυλα μου τουλάχιστον...

Κάποιες από αυτές είναι πιο φτήνες από την δική μου. Γι΄αυτό ξενερώνω κιόλας. Αν ήταν για ένα μικρό τρίξιμο, πιστεψέ με δεν θα με ένοιαζε τόσο... Όταν παίζω δεν το σκέφτομαι.... Το παραβλέπω και κάνω κανονικα τις ασκήσεις μου και μαθαίνω τραγούδια και γουστάρω κ.τ.λ. και όλα μια χαρά.... Αλλά επείδη μπορεί και να χειροτερέψει η κατάσταση, τουλάχιστον να το προλάβω αν μπορεί να διορθωθεί το πρόβλημα....

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με το μπράτσο της κιθάρας
« Απάντηση #29 στις: 03/06/13, 23:41 »
Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Είναι μια αναζήτηση που δεν έχει τέλος. Ο τέλειος ήχος, η τέλεια κιθάρα και πάει λέγοντας...
Την καλύτερη κιθάρα να αγοράσεις και να μην έχει κανένα πρόβλημα, κάποια στιγμή θα θεωρήσεις κάποια άλλη καλύτερη...


...ή τα αποδέχεσαι όλα και αφιερώνεσαι στο παίξιμο και διατηρείς την αναζήτηση σε επίπεδο που να μην σε επηρρεάζει σε βαθμό που δεν χρειάζεται....

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με το μπράτσο της κιθάρας
« Απάντηση #30 στις: 04/06/13, 00:27 »
Σε αυτό που λες φίλε μου δεν έχεις άδικο! Αλλά ξέρεις τι παίζει? Έχω παίξει τους τελευταίους μήνες σε κιθάρες(σε λίγες) που έχουν πολύ καλό playability(όπως λέμε εδώ στην Ελλάδα) και δεν έχουν το παραμικρό πρόβλημα. Στα αυτιά και στα δάκτυλα μου τουλάχιστον...



Κοίταξες το action και ήταν πιό χαμιλό?γιατί ,μπορεί η κιθάρα να έχει καλύτερο playability επιδή έχει πιο μαλακό μανίκι και όχι αναγκαστικά πιο χαμιλό action

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
3809 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/03, 12:40
από Βραζίλης
17 Απαντήσεις
8131 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/05, 00:47
από Boogieman (του Kithara.gr!!!)
24 Απαντήσεις
7727 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/08, 01:20
από Jezus
1 Απαντήσεις
2195 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/09, 02:38
από jim.ni
24 Απαντήσεις
9698 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/10, 16:13
από Boogieman (του Kithara.gr!!!)
10 Απαντήσεις
7050 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/10, 13:22
από Johnie Darko
2 Απαντήσεις
3342 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/11, 19:06
από Jezus
1 Απαντήσεις
2205 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/11, 00:39
από ScorpionsManiac
5 Απαντήσεις
4433 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/12, 21:22
από myster maze
1 Απαντήσεις
3108 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/14, 20:21
από Καθόδιος (φλουτσ)