Αποστολέας Θέμα: EMG μαγνήτες και Modelling Ενισχυτης  (Αναγνώστηκε 3204 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Γειά σας φίλοι μου!

Επειδη σχεδιάζω να φτιάξω ένα guitar project βασισμενο σε active EMG μαγνήτες (81 & 85), θα ήθελα τη γνώμη σας για το πώς θα συμπεριφέρονται σε συνδυασμό με modelling ενισχυτή, και πιο συγκεκριμένα (μιας και αυτόν έχω) με τον VOX VT. Εάν κάποιος έχει αυτό τον συνδυασμό μαγνητών (έστω και το 81 μόνο του) και ενισχυτή, ας μου απαντήσει εάν αξίζει να δοκιμάσω ή καλού κακού να ακούσω τον ενισχυτή μου πρώτα με μια κιθάρα με αυτούς τους μαγνήτες. Έχω διαβάσει σε διάφορα ξένα fora ότι οι active μαγνήτες δεν ακούγονται καλά μέσα από modelling ενισχυτές, αλλά πέραν αυτού τίποτα πιο συγκεκριμένο.
Προς το παρόν παίζω με SD JB (Bridge) και Hot rails (neck) στην κιθάρα που έχω, και <υπεροδηγώ> τον Vox VT30 μου μόνο με εφέ, όπως booster και EQ πριν την είσοδο και μου αρέσει το αποτέλεσμα, αλλά δεν έχω καθόλου εμπειρία με active μαγνήτες και θα με ενδιέφεραν πολύ οι γνώμες σας.. Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων!
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: EMG μαγνήτες και Modelling Ενισχυτης
« Απάντηση #1 στις: 27/09/10, 16:39 »
πάντως στο v-amp2 που είναι επίσης modeling παίζουν μια χαρά. Το ίδιο και σε όλα τα software modeling τύπου guitar rig κτλ κτλ αρα δεν βλέπω τον λόγο να μην παίζουν καλά σε modeling ενισχυτή.  ;)

(τελικά πως γράφεται το modeling με 1 ή με 2 L ? γιατί στο google βλέπω και τα δυο)
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: EMG μαγνήτες και Modelling Ενισχυτης
« Απάντηση #2 στις: 30/09/10, 11:08 »
    Σ’ ευχαριστώ πολύ Jim.ni για την απάντησή σου!
Κάτι άλλο που με απασχολεί (επειδή παίζω κυρίως με high-gain ήχους) είναι  το εξής: Στους Active μαγνήτες με την ενσωματωμένη προενίσχυση, είναι περιττά τα Booster εφε  πριν την είσοδο στον ενισχυτή? 
Επίσης, χαμηλώνοντας το Volume στην κιθάρα, «καθαρίζει» ο ήχος (όταν  παίζω σε καθαρό κανάλι/ preset),  δηλαδή χαμηλώνει και το ποσό της προενίσχυσης ταυτόχρονα? (με τον EMG 81 πάντα).
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: EMG μαγνήτες και Modelling Ενισχυτης
« Απάντηση #3 στις: 30/09/10, 16:06 »
Παράθεση
(επειδή παίζω κυρίως με high-gain ήχους) είναι  το εξής: Στους Active   μαγνήτες με την ενσωματωμένη προενίσχυση, είναι περιττά τα Booster εφε    πριν την είσοδο στον ενισχυτή? 


όχι απαραίτητα, είναι λίγο περίπλοκο. Εγω πολλές φορές χρησιμοποιώ πριν απ τον ενισχυτή και κάποιο overdrive σαν booster και μπορεί να χαμηλώνω λίγο το gain του ενισχυτή. Αλλοι πάλη (όπως ο KK τον slayer) χρησιμοποιούν και εξτρά booster της EMG (http://www.emginc.com/artists/featuredArtist/79)

Παράθεση
Επίσης, χαμηλώνοντας το Volume στην κιθάρα, «καθαρίζει» ο ήχος (όταν    παίζω σε καθαρό κανάλι/ preset),  δηλαδή χαμηλώνει και το ποσό της   προενίσχυσης ταυτόχρονα? (με τον EMG 81 πάντα


κοίτα φίλε μου αν δεν καθαρίζει μπορείς να κατεβάσεις χαμηλά τους μαγνήτες (ειδικά τον Neck). To πρόβλημα δεν το έχουν οι emg στα καθαρά αλλα οι ιδιοκτήτες τους, εγώ εχω τέλια καθαρά με τους 81-85 (και σε σύγκριση πάντα με άλλες κιθάρες που δεν φοράνε active, δηλ δεν είναι η ιδέα μου). ;)

πρόσεξε πόσο χαμηλά είναι ο Neck
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος sotto

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: EMG μαγνήτες και Modelling Ενισχυτης
« Απάντηση #4 στις: 06/10/10, 11:16 »
 ΕΜG + modelling είναι ένας κλασσικός συνδυασμός για ηχογραφήσεις και τον προτείνουν και άλλες εταιρίες active μαγνητών(seymour duncan blackouts, wilkinson hybrids κλπ). Αυτό επειδή, λόγω του προενισχυτή, έχουν αρκετό γκάζι με χαμηλότερο θόρυβο  (ήχους γείωσης κλπ) από ένα συνδυασμό passive humbucker+booster.
 Μπορεί να χρειαστείς booster για τους emg αλλά μονάχα αν δε σου δίνει πολύ gain ο ενισχυτής και η προενίσχυση. Διαφορετικά, με το full γκάζι του ενισχυτή+booster θα έχεις μεν πολύ gain,αλλά από την άλλη θα έχεις και σφίριγμα/feedback, θόρυβο και δύσκολο έλεγχο στον ήχο και το παίξιμό σου.
 Με την κατάλληλη προενίσχυση, μια χαρά clean μπορούν να παίξουν οι Emg. O Vox λογικά καλύπτει τόσο σε clean όσο και σε high-gain κανάλια.
 Πάντως και οι μαγνήτες που έχεις τώρα είναι δυνατοί... Θα δεις μια μικρή ενίσχυση στο output των μαγνητών με τους active.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: EMG μαγνήτες και Modelling Ενισχυτης
« Απάντηση #5 στις: 06/10/10, 16:02 »
Σ'ευχαριστώ Sottos! Δεν το διευκρινησα αλλά την κιθάρα που έχω τώρα δεν θα την πειράξω (μου αρέσουν πολύ αυτοι οι Duncan ), απλά θα πάρω μια καινουρια και θα πειραματιστώ με τους active EMG.
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος sotto

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: EMG μαγνήτες και Modelling Ενισχυτης
« Απάντηση #6 στις: 06/10/10, 16:14 »
Σ'ευχαριστώ Sottos! Δεν το διευκρινησα αλλά την κιθάρα που έχω τώρα δεν θα την πειράξω (μου αρέσουν πολύ αυτοι οι Duncan ), απλά θα πάρω μια καινουρια και θα πειραματιστώ με τους active EMG.

Πολύ σωστός!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
34 Απαντήσεις
12109 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/08, 21:43
από Jezus
17 Απαντήσεις
6044 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/09, 19:13
από tech21man
100 Απαντήσεις
131218 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/16, 09:55
από Kosthrash
30 Απαντήσεις
11590 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/10, 21:44
από tech21man
8 Απαντήσεις
3724 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/10, 23:41
από Απόλλων
29 Απαντήσεις
10803 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/10, 16:11
από jim.ni
modelling amp σε pc

Ξεκίνησε από markos_geo Εφέ

3 Απαντήσεις
2082 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/10/10, 21:14
από markos_geo
24 Απαντήσεις
7678 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/11, 21:17
από tech21man
4 Απαντήσεις
2185 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/11, 21:18
από manospyr
31 Απαντήσεις
8656 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/14, 22:04
από Jezus