Αποστολέας Θέμα: Είστε αντικειμενικοί με αυτά που διαβάζετε εδώ;  (Αναγνώστηκε 11476 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alex68

  • Ο μπαγλαμάς
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Άντρας
  • e, loipon nai
    • Προφίλ
επισης εχει συζητηθει εδω
Κριτική και σχόλια...

παλι να πω βαλτε καμια κριτικη στα ποιηματα ρε παιδια δεν δαγκωνει ουτε ποναει
η γενικολογια ποναει
...ωραίο πράγμα να γρατζουνάς ...

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio

παλι να πω βαλτε καμια κριτικη στα ποιηματα ρε παιδια δεν δαγκωνει ουτε ποναει


Χαχαχαχαχα...τι λες τώρα...είσαι σίγουρος? Για αυτό το forum μιλάς ή για κανένα άλλο?
Χαχαχαχαχα....μου φτιαξες το πρωινό μπε...
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Ararvin1967

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Για όσους είπαν ότι το θέμα έχει ξανασυζητηθεί: Είδατε πόσο πολιτισμένη συζήτηση γίνεται αν θέσεις ένα ερώτημα ΕΥΓΕΝΙΚΑ?

Το θέμα έχει ξανασυζητηθεί πάλι πολιτισμένα και με ενδιαφέρουσα ροή συζήτησης.
Eρωτικοί στίχοι...


Ναι, θυμάμαι ότι το θέμα είχε ξαναμανασυζητηθεί πάλι πολιτισμένα τότε που είχες βάλει το θέμα περί ερωτικών στίχων, γράφοντας ένα πρώτο ποστ πολύ πολιτισμένο.

Αλλά εγώ μιλάω για αυτό http://forum.kithara.gr/index.php?topic=12303.0


Κοπελιά κάποιο λάθος κάνεις  :D!Δεν το είχα ανοίξει καλά το θέμα.Για κοιταξέ το πάλι καλά.
Είναι ωραία η θάλασσα γιατί σε εσένα μοιάζει

Αποσυνδεδεμένος porky

  • Η κακιά γουρουνίτσα
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 582
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ήθελα να μαι η αφή στην άκρη των δακτύλων σου
    • Προφίλ
Για όσους είπαν ότι το θέμα έχει ξανασυζητηθεί: Είδατε πόσο πολιτισμένη συζήτηση γίνεται αν θέσεις ένα ερώτημα ΕΥΓΕΝΙΚΑ?

Το θέμα έχει ξανασυζητηθεί πάλι πολιτισμένα και με ενδιαφέρουσα ροή συζήτησης.
Eρωτικοί στίχοι...


Ναι, θυμάμαι ότι το θέμα είχε ξαναμανασυζητηθεί πάλι πολιτισμένα τότε που είχες βάλει το θέμα περί ερωτικών στίχων, γράφοντας ένα πρώτο ποστ πολύ πολιτισμένο.

Αλλά εγώ μιλάω για αυτό http://forum.kithara.gr/index.php?topic=12303.0


Κοπελιά κάποιο λάθος κάνεις .



Κανει αραγε??  ???


Και για να απαντησω στο θεμα....
προσωπικά , αν κατι δε μου αρεσει δε το σχολιαζω ....
αν κατι δε μου αρεσει και το χει γραψει καποιος που γνωριζω και ξερω πως δε θα πειραχτει θα του το γραψω ξεκαθαρα...
αν κατι μου αρεσει πολύ , ασχετως ποιανού ειναι , θα του το γραψω επισης....

« Τελευταία τροποποίηση: 21/08/05, 20:00 από porky »
Καλύτερα να μη μιλάς αν δε πολυκατέχεις..μα αν ξέρεις,μη κρατας κρυφό τον θησαυρό που έχεις....
καλύτερα να μη μιλάς κακές αν κάνεις σκέψεις..μα αν συλλογάσαι όμορφα ειναι χρυσές οι λέξεις....
να συλλογάσαι όμορφα....

Αποσυνδεδεμένος pinelopi

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1075
  • Φύλο: Γυναίκα
  • κι όμως δεν είναι μακριά...
    • Προφίλ
Αν κάτι με κουράζει και με κάνει τραγικά να βαριέμαι είναι
να μου ζητάνε (εμμέσως) να απολογούμαι γιατί κάνω ή δεν
κάνω κάτι.....

Μήπως να χαλαρώναμε λιγάκι;
Ο καθείς για τους λόγους του
γράφει ή δεν γράφει,
σχολιάζει ή απαξιώνει,
κολακεύει ή θάβει.

Το σίγουρο είναι πως όλοι με τα ίδια κριτήρια
δεν λειτουργούμε και δεν συμπεριφερόμαστε
μήτε στον εδώ κόσμο μα μήτε και στον έξω.

Γιατί τον δυιλίζουμε τον άμοιρο τον κώνωπα
βρε παιδιά; Νισάφι...
Ψυχούλα έχει κ το έντομον.....
Τα έπτυσε το ζωντανόν.
όνειρο είναι να ουρλιάζουν χιλιάδες ναι απ' το λαρύγγι του όχι  (Κ.Δ.)

Αποσυνδεδεμένος Ararvin1967

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Κανει αραγε??  ???


 ??? ??? Ορίστε;;
Θέλετε κάτι να πείτε και το λέτε πλαγίως;Μη φοβάστε.Τις ενέσεις τις κάνω μόνο στους ασθενείς ;D
Είναι ωραία η θάλασσα γιατί σε εσένα μοιάζει

monalizagreen

  • Επισκέπτης
Κατ’αρχάς ας προσδιορίσουμε τον όρο «αντικειμενικοί».Τι θα πει να είναι κανείς αντικειμενικός για θέματα που δεν στηρίζονται στη  λογική παρά στο συναίσθημα; Δεν υπάρχουν γενικές αλήθειες και κανόνες αυστηρού χαρακτήρα. Σε τι λοιπόν θα βασίζεται η όποια άποψη, γνώμη, κρίση…;Σε τίποτα. Δε διεκδικεί κανείς βραβείο ποίησης, δεν αναζητεί τις(!) γνωριμίες ούτε ψάχνει κάποιο βαθύτερο νόημα.. Άλλωστε όποιος το ψάχνει, το ψάχνει όταν γράφει όχι όταν δημοσιεύει…  Όταν δημοσιεύει αναζητά απλά μια φιλική γνώμη. Μια καλοπροαίρετη κριτική. Όποιος ψάχνει κάτι άλλο, είναι σε λάθος site!!!

Αποσυνδεδεμένος Twix

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 418
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Τα μουρμουρισματα της καρδιας μου
Προς fatses asteies

Διαβάζοντας αυτό το θέμα και τις απαντήσεις πολλών, ειλικρινά ντράπηκα πολύ που δημοσίευσα στίχους μου!!!!(όχι όμως οτι θα σταματήσω κιόλας). Δεν φαντάστηκα ποτέ ότι μπορεί κάποιος να σκεφτεί έτσι! Να πει ότι δεν του αρέσουνε ναι! το δέχομαι αλλά να τα βρει ίσως "εκτρώματα" ή "βαρετά" δεν το περίμενα... και για ποιο επίπεδο μιλάτε;;; Ποιος είναι αυτός που μπορεί να ιεραρχήσει και να βάλει ταμπέλες σε γραπτά που βασίζονται καθαρά στον ψυχικό κόσμο άλλων ατόμων;; Κανείς!!!!!!!!!!!

Για μένα κάθε μορφή κατάθεσης ψυχής, είναι κάτι το συγκινητικό και μοναδικό από το πρόσωπο που το γράφει κι αυτό και μόνο μου αρκεί κι αξίζει έναν καλό λόγο κι αν είναι κάτι που αγγίζει και την δική μου ψυχή θα το παραθέσω κι ίσως και με υπερβολή γιατί λατρεύω την υπερβολή των συναισθημάτων και την εκδήλωση τους!

Δεν θα στο κρύψω ότι με πείραξαν και με στεναχώρησαν πολύ τα λεγόμενά σου (ίσως γιατί έχω και την μύγα και... δεν την δίνω πίσω! Είναι δική μου και την γουστάρω!!). Αυτά που για σένα είναι εκτρώματα, κλπ... για άλλον είναι ότι πιο όμορφο έχει γράψει ή ότι πιο αληθινό έχει πει ποτέ του, ας μην τσακίσουμε τα φτερά κανενός .... πριν καλά-καλά τ΄ανοίξει. Όλοι από κάπου πρέπει να ξεκινήσουμε για να βρούμε τον δρόμο μας και να φτάσουμε στον προορισμό μας και δεν είναι δυνατόν και φυσιολογικό να αρέσουν όλα σε όλους!!!!!!!!

Προσωπικά, έχω χρησιμοποιήσει όλες τις εκφράσεις που αναφέρεις ως απαντήσεις σε κάποια κομμάτια και………. έχω ξεπεράσει προ πολλού την εφηβεία!
Θέλησα απλά να σου πω τη δική μου γνώμη όσο πιο ξεκάθαρα μπορούσα χωρίς αυτό να σημαίνει ότι έχω κάτι να χωρίσω μαζί σου ή με οποιονδήποτε άλλον αν και ο τρόπος που εκφράζεστε κι ειδικά στην πρώτη σελίδα δείχνουνε μια αλαζονεία και υπεροψία ανεπανάληπτη. Ας είναι…. Τι να γίνει; Μπορεί να έχετε εσείς απόλυτο δίκιο κι εγώ απόλυτο άδικο αλλά το όλο θέμα είναι ότι όλοι από την δική τους πλευρά αυτό που πιστεύουνε, αυτό θεωρούνε και σωστό οπότε άκρη δεν βγαίνει……

Πάλι πολλά είπα και είχα ξεκινήσει από δύο σειρές…..



« Τελευταία τροποποίηση: 10/09/05, 10:23 από Twix »
Ήξερες να δίνεσαι,αγάπη μου. Δινόσουνα ολάκερη και δεν κράταγες για τον εαυτό σου παρά μόνο την έγνοια αν έχεις ολάκερη δοθεί.   (ΤΛ)

Αποσυνδεδεμένος Spilios

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 381
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς...πτωχεύσαμε!!!
    • Προφίλ
Ο καθένας είναι όσο αντικειμενικός του επιτρέπει η...υποκειμενικότητά του ! Η ερώτηση, δεν έχει νόημα...Λείπουν σοβαρές παράμετροι !
Η ορτανσία μ ένα ιππόκαμπο χορεύει
βαλς στα όνειρά μας, τα λιγότερο τρελά.

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Έχω καιρό να γράψω σε αυτό το θέμα αλλά βλέπω ότι άλλα λέω και άλλα μεταφράζετε. Δεν είμαι κατά του να γράφει κάποιος φίλη Twix ούτε να το δημοσιεύει, ούτε είπα ότι όλα είναι εκτρώματα. Το θέμα αναφέρεται αλλού. Ξαναδιάβασέ το καλύτερα μήπως και καταλάβεις. Δεν υπάρχει καμιά υπεροψία ούτε διάθεση μείωσης κανενός. Το θέμα είναι ότι κάποιοι ακόμα και σε εντελώς κακές προσπάθειες (θα μου πεις με τι κριτήρια είναι κακές, με βάση τη κοινή λογική ή το κοινό αίσθημα, δε θα βάλουμε ζυγαριά ή απόλυτη λογική αλλά όπως και να το κάνεις ένα "έκτρωμα" ξεχωρίζει εύκολα από τη πλειοψηφία των αναγνωστών) εκφράζονται με διθύραμβους, πράγμα που με έκανε να υποθέσω ότι εξυπηρετούνται πελατειακές σχέσεις, φιλικές σχέσεις, ή ακόμα και διπλοί ή τριπλοί κωδικοί από το ίδιο άτομο. Την ευκολία της κριτικής σχολίασα και όχι τα ποιήματα αυτά καθ' εαυτά. Το είπα ξεκάθαρα άλλωστε πολλές φορές, αλλά είδα ότι δεν κατάλαβες (εκτός και αν το παρερμήνευσες εσκεμμένα - που δε νομίζω ότι συμβαίνει κάτι τέτοιο). Το να ανεβάσω ένα κακό τραγούδι είναι δικαίωμά μου, αλλά να πλακώσουν οι φίλοι μου (ε, κάποιους έχω κι εγώ) και να λένε ααααα καταπληκτικό, υπέροχο κλπ δεν έχει νόημα για κανένα, ούτε -κυρίως- και για μένα. Αυτά τα ολίγα, προς διευκρίνηση και όχι προς κόντρα.
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος Twix

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 418
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Τα μουρμουρισματα της καρδιας μου
Καλέ μου Αντώνη, πιστεύω ότι μάλλον εσύ δεν κατάλαβες την απάντησή μου και πληροφοριακά σ' ενημερώνω ότι πριν απαντήσω διάβασα το θέμα σου πάνω από 50 φορές. Καταλαβαίνω απόλυτα ότι η αναφορά σου γίνεται για τις απαντήσεις κι όχι για τα ποιήματα καθ' αυτού, η ουσία όμως είναι ότι για να φτάσεις εκεί πρώτα έθιξες την πλειοψηφία των στίχων και ποιημάτων εκτός κι αν μεταφράζονται διαφορετικά τα λόγια «Η πλειοψηφία των στίχων που έχω διαβάσει δυστυχώς είναι κάτω και του μετρίου ακόμα.»

Αυτό που σου παρέθεσα είναι ότι δεν μπορεί να υπάρξει κοινή λογική ή κοινό αίσθημα (όπως λες) στο να κρίνεις ένα κομμάτι το οποίο βγαίνει καθαρά από την καρδιά, τον ψυχισμό και το βίωμα συγκεκριμένου ατόμου και πιστεύω ότι είναι μεγάλο λάθος να κάνουμε κάτι τέτοιο!

Και φυσικά δεν παρερμήνευσα τίποτα και ιδίως εσκεμμένα... έβαλες ένα θέμα, το διάβασα και θέλησα να σου μεταφέρω και την δική μου άποψη επί του θέματος! Τίποτα παραπάνω ή παρακάτω! Εξάλλου, νομίζω ότι και γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο έθεσες το ερώτημα!!? Για μένα δεν υπάρχουνε αντικειμενικές απαντήσεις ή μη καθώς αυτό που εμένα δεν μου λέει τίποτα, για τον διπλανό μου μπορεί να λέει πολλά!

Η κάθε απάντηση είναι μια προσωπική εκτίμηση του καθενός κι αυτό δεν μπορούμε να το κρίνουμε οι υπόλοιποι ούτε με βάση την κοινή λογική ούτε βάση του κοινού αισθήματος. Αυτή είναι η δική μου ταπεινή γνώμη... για οτιδήποτε άλλο θα ήθελα να συζητήσουμε το θέμα πρόσωπο με πρόσωπο καθώς το βρίσκω αρκετά δύσκολο και κουραστικό μέσω του internet κι ο χρόνος μου είναι αρκετά περιορισμένος όποτε μπαίνω.
« Τελευταία τροποποίηση: 11/09/05, 19:56 από Twix »
Ήξερες να δίνεσαι,αγάπη μου. Δινόσουνα ολάκερη και δεν κράταγες για τον εαυτό σου παρά μόνο την έγνοια αν έχεις ολάκερη δοθεί.   (ΤΛ)

Αποσυνδεδεμένος Κατερινα_

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 89
    • Προφίλ
Πόσο αντικειμενικός είσαι όταν εξ ορισμού κρίνεις με υποκειμενικά κριτήρια;  ???

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
331 Απαντήσεις
83891 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/08, 02:25
από Jezus
5 Απαντήσεις
2800 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/05, 01:25
από Symeon
68 Απαντήσεις
47283 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/07/07, 10:19
από freemind
270 Απαντήσεις
84245 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/08, 01:41
από Amylo
0 Απαντήσεις
2763 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/09, 10:44
από RedWhite83
5 Απαντήσεις
4170 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/11, 16:18
από Απόλλων
4 Απαντήσεις
2592 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/12/12, 23:02
από Γιάννης Σ.
6 Απαντήσεις
3394 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/15, 13:21
από Κώστας Σο.
1 Απαντήσεις
3086 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/17, 23:04
από UnderGround
0 Απαντήσεις
604 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/22, 11:35
από diji grampsas