Αποστολέας Θέμα: Εμού του Ωδείου :P  (Αναγνώστηκε 3593 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alchimistis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • Pink Floyd
    • Προφίλ
Εμού του Ωδείου :P
« στις: 02/05/10, 23:16 »
Γεια χαρά παιδιά,

Χρόνια μέλος της παρέας σας,  ξανακάνω το πρώτο μου πόστ μετά από αρκετό καιρό μακρία από το στέκι του Kithara.gr

Η ασχολία μου με την μουσική αφορούσε κυρίως το μπουζούκι τετράχορδο και τρίχορδο τα τελευταία 5 χρόνια , σφήνα έμπαινε πάντα η κιθαρούλα μέσα σε αυτά τα χρόνια τόσο για για ρεμπέτικά αλλά και για πιο "έντεχνες" μουσικές.

Ενδιαφέρομαι να εμβαθύνω λίγο τις γνώσεις μου γύρω από την μουσική, έτσι σκέφτομαι να αρχίσω θεωριτικά σε κάποιο ωδείο. Έκανα μια βόλτα από το Ωδείο του Φακανά το οποίο ομολογώ ότι εξ όψεως μου έκανε πολύ καλή εντύπωση και έχω ακούσει πολύ καλά λόγια.

Μετά από κουβέντα που έκανα με την γραμματεία μου πρότεινε ότι αν θέλω μπορώ με τα ίδια λεφτά που δώσω για θεωρητικά να κάνω και κάποιο όργανο ( εν προκειμένω κιθάρα) και μάλιστα μου πρότεινε ότι αν δεν με ενδιαφέρει τόσο η αναγνώριση (από το κράτος ) των σπουδών μπορώ να κάνω και σύγχρονη αρμονία πχ Τζαζ κιθάρα κτλ.
Εμένα με ενδιαφέρει περισσότερο η Τζάζ αρμονία και πιστεύω ότι θα με βοηθήσει και περισσότερο και στο μπουζουκάκι.

Παρ'ολα αυτά θα ήθελα να ρωτήσω και στο Ωδείο Αθηνών γιατί έχω ακούσει και από εκεί τα καλύτερα.

Από εσάς και την εμπειρία σας θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε κάποιο ωδείο να μου προτείνετε (Μένω Πειραιά) για να παρακολουθήσω θεωρητικά.



Να είστε
Καλά

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Εμού του Ωδείου :P
« Απάντηση #1 στις: 03/05/10, 00:35 »
Θα σου προτεινα το δημοτικο ωδειο Μοσχατου ( ειναι κοντα στο σταθμο ηλεκτρικου του Μοσχατου το ενα κτιριο του ). 

Ε, ο Πειραϊκος συνδεσμος ειναι εκτος συναγωνισμου, γιατι πρεπει να ανηκεις στο κυκλο τους για να μπορεσεις να μπεις! ;)

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εμού του Ωδείου :P
« Απάντηση #2 στις: 03/05/10, 08:42 »
 
Ε, ο Πειραϊκος συνδεσμος ειναι εκτος συναγωνισμου, γιατι πρεπει να ανηκεις στο κυκλο τους για να μπορεσεις να μπεις! ;)

Πρίν 22 χρόνια πάντως δεν υπήρχε αυτό ... δε θυμάμαι να βρήκαν κάποιο εμπόδιο οι γονείς μου να με γράψουν εκεί.
Η αντιμετώπιση απο τους δασκάλους ήταν άψογη και το κλίμα αρκετά καλό . Αλλα μάλλον έχουν αλλάξει τα πράγματα απο τότε ε ?
 
τεσπα ... η άποψή μου είναι πως γενικά είναι σε τι δάσκαλο θα πέσεις .. το καλύτερο μάθημα μοντέρνας αρμονίας και κιθάρας το έχω κάνει σε μικρό συνοικιακό ωδείο στη Δραπετσώνα απο πραγματικούς μουσικούς με όρεξη και μεράκι . (info με π.μ. αν σε ενδιαφέρει)
 
Έχω μια επιφύλαξη για τα δημοτικά ωδεία γενικώς μιας και έχω χαντακωθεί απο κάποιους δασκάλους σε κάποιο...αλλα μπορεί να έτυχε η περίπτωση ... δεν είναι κανόνας .
 
καλή τύχη εύχομαι
 
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Εμού του Ωδείου :P
« Απάντηση #3 στις: 03/05/10, 10:01 »
Δυστυχως, ο Πειραϊκος συνδεσμος εχει μια συγκεκριμενη αντιμετωπιση προς τους μαθητες του. Κυριως για οσους δεν προκειται ποτε να τον κανουν "περηφανο", φροντιζει να τους "απομακρυνει".

Γενικα ομως ο Πειραιας εχει πολυ καλυτερα ωδεια ( πλεον ) απο τον Πειραϊκο συνδεσμο και καποια στιγμη οι υπευθυνοι του πρεπει να αντιμετωπισουν την αληθεια.

Επειδη τελειωσα ( πτυχιο φουγκας, με ολα τα "παρελκομενα" και Α ανωτερα στο πιανο ) στο Δημοτικο Ωδειο Μοσχατου, εχοντας περασει απο ιδιωτικα ωδεια στο Π.Φαληρο και δημοτικα ωδεια σε Καλλιθεα και Π.Φαληρο, το προτεινω γιατι ηταν το μονο που με κρατησε επι 16 χρονια ( με μικροδιακοπες λογω πανελληνιων ) κοντα του.

Και βεβαια, στα υπολοιπα ωδεια, δε βρηκα καθηγητες προθυμους να με βοηθησουν ή ( σε ενα απο αυτα ) η διευθυνση λειτουργουσε υπο τη σκεψη του κερδους κι οχι με βαση τη μουσικη γνωση!

Συμφωνω ομως πως γενικα ειναι με τι καθηγητη θα κατσεις. Ειτε ειναι ιδιωτικο, ειτε δημοτικο το ωδειο!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Alchimistis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • Pink Floyd
    • Προφίλ
Απ: Εμού του Ωδείου :P
« Απάντηση #4 στις: 04/05/10, 02:14 »
Γεια τον Πειραϊκό δυστυχώς εχω ακούσει από πολύ καλούς μου φίλους τα χειροτερα!
Απαίσια συμπεριφορά των υπευθύνων απέναντι στους μαθητές και γενικά μαλακιούλες με  τις πληρωμες.

Τώρα για το Μοσχάτο, θα περάσω και από εκεί μια βόλτα. Πίστεύετε ότι αν αποφασίσω να παρακολουθήσω Σύγχρονη αρμονία θα είναι πιο δύσκολη από την κλασσική;

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
3718 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/03/09, 21:02
από Dnoizz
5 Απαντήσεις
4982 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/09, 21:33
από lordi13
0 Απαντήσεις
1643 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/09, 14:34
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
0 Απαντήσεις
1571 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/09, 14:39
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
24 Απαντήσεις
27201 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/10, 21:15
από kirk (IBANEZ RG370) hammet
5 Απαντήσεις
3453 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/10, 05:59
από LuNaFrEaK
0 Απαντήσεις
1864 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/10, 11:14
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
0 Απαντήσεις
1703 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/11, 11:06
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
0 Απαντήσεις
4133 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/13, 21:20
από ΚΕΠΕΜ
1 Απαντήσεις
5778 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/05/19, 10:07
από Βραζίλης