Αποστολέας Θέμα: Ήχος Petrucci με Amplitube 3  (Αναγνώστηκε 3817 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Ήχος Petrucci με Amplitube 3
« στις: 09/04/11, 13:55 »
Τις τελευταιες μερες εχω ξεκινησει στο μικρο μου home studio καποιες ηχογραφησεις και παρολο που ακομα ειμαι στην αρχη, εχω ενα πλανο στο μυαλο μου για ολοκληρο το project. Παρα τις δυσκολιες που περιμενα να αντιμετωπισω, τοσο τεχνικα οσο και ηχητικα, θα ελεγα οτι ειμαι σε καλο δρομο. Το προβλημα μου αυτη τη στιγμη ειναι οτι σε καποια σημεια θα χρειαστω εναν lead guitar ηχο, που ναι μεν να ειναι μεταξυ modern και vintage gain, απο την αλλη να μην ειναι τιγκα metal και φασαρια. Τσεκαρωντας ηχους απο αγαπημενες μπαντες κλπ, κατεληξα οτι ο ηχος του Petrucci στο Scenes From A Memory ειναι πολυ κοντα σε αυτο που εχω στο μυαλο μου. Δυστυχως, δεν εχω κανεναν Mesa Boogie της Mark σειρας και χρησιμοποιω το Amplitube 3 για τις ηχογραφησεις.
 
Πριν αρχισουμε τα κλασικα "δε γινεται με Amplitube να βγαλεις ηχο Dream Theater/ο Petrucci χρησιμοποιει απειρα πανακριβα μηχανηματα/ο ηχος ειναι στο χερι του εκαστοτε κιθαριστα κλπ", να πω οτι δεν περιμενω θαυματα, απλα ψαχνω κατι κοντα στη χροια αυτη.
 
Ο ηχος ακουγεται εδω:

 
Οποιος μπορει να βοηθησει στο να επιτευχθει ο ηχος και να μου δωσει τα φωτα του, θα του ειμαι υποχρεος (στο βαθμο του να κερασω μπυρα).  8)

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Ήχος Petrucci με Amplitube 3
« Απάντηση #1 στις: 09/04/11, 14:16 »
Τις τελευταιες μερες εχω ξεκινησει στο μικρο μου home studio καποιες ηχογραφησεις και παρολο που ακομα ειμαι στην αρχη, εχω ενα πλανο στο μυαλο μου για ολοκληρο το project. Παρα τις δυσκολιες που περιμενα να αντιμετωπισω, τοσο τεχνικα οσο και ηχητικα, θα ελεγα οτι ειμαι σε καλο δρομο. Το προβλημα μου αυτη τη στιγμη ειναι οτι σε καποια σημεια θα χρειαστω εναν lead guitar ηχο, που ναι μεν να ειναι μεταξυ modern και vintage gain, απο την αλλη να μην ειναι τιγκα metal και φασαρια. Τσεκαρωντας ηχους απο αγαπημενες μπαντες κλπ, κατεληξα οτι ο ηχος του Petrucci στο Scenes From A Memory ειναι πολυ κοντα σε αυτο που εχω στο μυαλο μου. Δυστυχως, δεν εχω κανεναν Mesa Boogie της Mark σειρας και χρησιμοποιω το Amplitube 3 για τις ηχογραφησεις.
 
Πριν αρχισουμε τα κλασικα "δε γινεται με Amplitube να βγαλεις ηχο Dream Theater/ο Petrucci χρησιμοποιει απειρα πανακριβα μηχανηματα/ο ηχος ειναι στο χερι του εκαστοτε κιθαριστα κλπ", να πω οτι δεν περιμενω θαυματα, απλα ψαχνω κατι κοντα στη χροια αυτη.
 
Ο ηχος ακουγεται εδω: http://www.youtube.com/watch?v=hNKjuC2kSPs
 
Οποιος μπορει να βοηθησει στο να επιτευχθει ο ηχος και να μου δωσει τα φωτα του, θα του ειμαι υποχρεος (στο βαθμο του να κερασω μπυρα).  8)


Κοιτα εδω... http://www.guitarampmodeling.com/viewtopic.php?f=22&t=4233  για καποια preset petrucci.
Με amplitube να σου πω δεν ειμαι και τοσο ζεστός  αλλα εδω θα βρεις αρκετα πραγματα κοντα σε αυτο που θες.Δοκιμασε για μενα και τα free καταπληκτικα plugin του Lepou οπως το lecto legion κτλ κτλ....πειραματισου με τα virtual tubescreαmer μπροστα απο τους software ενισχυτες και νομιζω οτι θα βγαλεις πολυ καλο αποτελεσμα.Αν παντως θες να πλησιασεις αυτον το ηχο αποκλειστικα το ποιο απλο ειναι να ριξεις και μια ερωτηση στο φορουμ....υπαρχουν ατομα εκει που θα σου πουν με λεπτομερειες πως θα πλησιασεις αυτο που θες.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ήχος Petrucci με Amplitube 3
« Απάντηση #2 στις: 09/04/11, 14:22 »
Τις τελευταιες μερες εχω ξεκινησει στο μικρο μου home studio καποιες ηχογραφησεις και παρολο που ακομα ειμαι στην αρχη, εχω ενα πλανο στο μυαλο μου για ολοκληρο το project. Παρα τις δυσκολιες που περιμενα να αντιμετωπισω, τοσο τεχνικα οσο και ηχητικα, θα ελεγα οτι ειμαι σε καλο δρομο. Το προβλημα μου αυτη τη στιγμη ειναι οτι σε καποια σημεια θα χρειαστω εναν lead guitar ηχο, που ναι μεν να ειναι μεταξυ modern και vintage gain, απο την αλλη να μην ειναι τιγκα metal και φασαρια. Τσεκαρωντας ηχους απο αγαπημενες μπαντες κλπ, κατεληξα οτι ο ηχος του Petrucci στο Scenes From A Memory ειναι πολυ κοντα σε αυτο που εχω στο μυαλο μου. Δυστυχως, δεν εχω κανεναν Mesa Boogie της Mark σειρας και χρησιμοποιω το Amplitube 3 για τις ηχογραφησεις.
 
Πριν αρχισουμε τα κλασικα "δε γινεται με Amplitube να βγαλεις ηχο Dream Theater/ο Petrucci χρησιμοποιει απειρα πανακριβα μηχανηματα/ο ηχος ειναι στο χερι του εκαστοτε κιθαριστα κλπ", να πω οτι δεν περιμενω θαυματα, απλα ψαχνω κατι κοντα στη χροια αυτη.
 
Ο ηχος ακουγεται εδω: http://www.youtube.com/watch?v=hNKjuC2kSPs
 
Οποιος μπορει να βοηθησει στο να επιτευχθει ο ηχος και να μου δωσει τα φωτα του, θα του ειμαι υποχρεος (στο βαθμο του να κερασω μπυρα).  8)


Κοιτα εδω... http://www.guitarampmodeling.com/viewtopic.php?f=22&t=4233  για καποια preset petrucci.
Με amplitube να σου πω δεν ειμαι και τοσο ζεστός  αλλα εδω θα βρεις αρκετα πραγματα κοντα σε αυτο που θες.Δοκιμασε για μενα και τα free καταπληκτικα plugin του Lepou οπως το lecto legion κτλ κτλ....πειραματισου με τα virtual tubescreαmer μπροστα απο τους software ενισχυτες και νομιζω οτι θα βγαλεις πολυ καλο αποτελεσμα.Αν παντως θες να πλησιασεις αυτον το ηχο αποκλειστικα το ποιο απλο ειναι να ριξεις και μια ερωτηση στο φορουμ....υπαρχουν ατομα εκει που θα σου πουν με λεπτομερειες πως θα πλησιασεις αυτο που θες.


Thanx αρχηγε, θα το τσεκαρω και θα ποσταρω εντυπωσεις...
 
ΥΓ: Τελικα, το ειχα δει κ εγω το thread αυτο, απλα εψαχνα τα presets και δν τα εβρισκα...χρειαζεται εγγραφη.  8)
« Τελευταία τροποποίηση: 09/04/11, 14:30 από Eagle Of Kamelot »

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Ήχος Petrucci με Amplitube 3
« Απάντηση #3 στις: 24/02/12, 16:06 »
Πού είσαι Eagle?
Ξεθάβω το θέμα μη γνωρίζοντας αν τελικά βρήκες λύση στον ήχο που θες να πετύχεις. Νομίζω ότι αν χρησιμοποιήσεις κάποιον free VST amp sim που προσωμοιώνει τους mesa boogie και χρησιμοποιώντας και τα κατάλληλα VST effects αλλά και τα impulse responses από το site που πόσταρα εδώ, φορτωμένα στο vst kefir, θα πετύχεις τον ήχο που θες με μηδέν κόστος  ;) :

http://forum.kithara.gr/index.php?topic=84333.msg670496#msg670496

« Τελευταία τροποποίηση: 24/02/12, 16:08 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ήχος Petrucci με Amplitube 3
« Απάντηση #4 στις: 24/02/12, 16:22 »
Παρων! Δεν ποσταρω συχνα τελευταια, αλλα παρακολουθω τα τεκτενομενα του site...

Τον ηχο τον πετυχα στο περιπου, αλλα μου βγαινει πιο "ξερος" ο ηχος ρε γ**ωτο...με λιγο παραπανω reverb μου αρεσε πιο πολυ, αλλα εφευγε μετα απο τον κλασικο, cut-through-the-mix ηχο. Τωρα ειμαι με format, οποτε εχω αφησει στην ακρη DAWs και Plugins, αλλα μολις τελειωσω με κατι δουλειες, θα τα ξαναπιασω και βλεπουμε..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
3271 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/06, 20:26
από Holy Diver
4 Απαντήσεις
3582 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/08, 13:36
από zebric
10 Απαντήσεις
4921 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/08, 13:25
από gers
3 Απαντήσεις
3029 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/09, 20:45
από gers
8 Απαντήσεις
3968 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/10/10, 14:07
από themos
3 Απαντήσεις
3025 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/10, 22:14
από Eagle Of Kamelot
3 Απαντήσεις
2348 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/10, 09:57
από Johnie Darko
29 Απαντήσεις
8742 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/10, 01:53
από Fteo
6 Απαντήσεις
3233 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/08/10, 00:14
από jim.ni
5 Απαντήσεις
5972 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/16, 15:31
από AnimaPura