Αποστολέας Θέμα: Απορίες αρχάριου περί χορδών  (Αναγνώστηκε 4926 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sensei

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Καλησπέρα!

Νέος στην κιθάρα και εδώ και 4-5 μήνες παίζω με μία δανεική (και....αγύριστη) ηλ/ακουστική Ovation.

Πήγα λοιπόν προχθές πρώτη φορά να αλλάξω χορδές γιατί οι προηγούμενες είχαν πλέον σκουριάσει!

Πήρα ένα σετ 10άρες της D'addario (δεν θυμάμαι μοντέλο αλλά είχε γύρω στο 10ευρω)

Τις έβαλα αλλά δεν μου "κάθεται" καθόλου καλά ο ήχος τους. Μου φαίνονται υπερβολικά "φωτεινές" και...πως να το πω....σαν να έχουν μεγάλη ηχώ, μεγάλη διάρκεια μέχρι το σβήσιμο, με αποτέλεσμα όταν παίζω τα ακορντάκια μου να ακούγεται τελικά μια βαβούρα και να μην καταλαβαίνω ούτε εγώ ο ίδιος τι ακούγεται!

Επειδή πρώτη φορά βάζω χορδές, αυτό μειώνεται στην πορεία; Δλδ κατά καποιο τρόπο θα στρώσουν οι χορδές και θα ηρεμήσει το πράγμα ή είναι μόνιμο χαρακτηριστικό άρα πρέπει να πάω γι άλλες;;

Να σημειώσω ότι οι προηγούμενες που είχε πάνω ήταν σαφώς παχύτερες.

Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορίες αρχάριου περί χορδών
« Απάντηση #1 στις: 02/06/11, 18:50 »
Αν οι προηγούμενες ήταν (σαφώς μάλιστα) παχύτερες, there you go! Όσο πιο λεπτές είναι οι χορδές τόσο πιο φωτεινός όπως λες είναι ο συνολικός ήχος. Επίσης φαντάζομαι θα παρατήρησες μεγάλη διαφορά στο παίξιμο (ίσως σου φάνηκε πιο ευκολόπαιχτη τώρα)


Γενικώς, όταν αλλάζεις χορδές, επειδή στην αρχή ξεκουρδίζονται συνέχεια, να κάνεις μερικά ακραία τραβήγματα σε κάθε χορδή (χωρίς να σπάσει όμως εε!!) και να ξανακουρδίζεις.
Επίσης όταν αλλάζεις πάχος χορδών (όπως έκανες τώρα), επηρρεάζονται και άλλα πράγματα όπως η κυρτότητα του μπράτσου λόγω της διαφορετικής τάσης που δέχεται απ'τις χορδές το οποίο διορθώνεται με πείραγμα της βέργας. Αν είσαι αρχάριος όμως, μη την πειράξεις. Πήγαινέ την σε μάστορα.


Εναλλακτικά μπορείς να βάλεις χορδές ίδιου πάχους με αυτές που είχε πριν και δες στο youtube κανένα βίντεο για σωστό πέρασμα χορδών. ;)
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος MindCircus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορίες αρχάριου περί χορδών
« Απάντηση #2 στις: 02/06/11, 19:37 »
Λίγο δύσκολο να έχει εξασκηθεί τόσο πολύ το αυτί σου στους 4-5 μήνες σε σημείο που να ενοχλείσαι από τον ήχο λεπτότερων χορδών. Φαντάζομαι οι προηγούμενες ήταν 11άρες, οπότε η διαφορά δεν θα είναι τεράστια. Γενικά όσο παλιώνουν οι χορδές γίνεται πιο μουντός ο ήχος τους, οπότε αν οι χορδές που είχε πάνω ήταν πολύ παλιές το πιθανότερο είναι να είχες συνηθίσει σ'αυτές και τώρα που είδες μεγάλη διαφορά να ενοχλείσαι. Ο ήχος τους αλλάζει όσο περισσότερο παίζεις κιθάρα, αλλά ταυτόχρονα τις συνηθίζει και το αυτί. Δώσ' τους μια βδομάδα να στρώσουν.

Εγώ διαφωνώ με το τράβηγμα των χορδών πάντως. Στην ακουστική το ξεκούρδισμα δεν είναι τόσο μεγάλο οπότε καλύτερα να μην ασκείς μεγάλη τάση στον καβαλάρη χωρίς λόγο. Άσε που μπορεί να κόψεις κανένα δάχτυλο και να τρέχεις για αντιτετανικό  :P . Αυτό το κόλπο κυρίως χρησιμεύει για τις νάυλον χορδές της κλασικής που ξεκουρδίζονται συνέχεια στην αρχή σε σημείο ενοχλητικό. Στην ακουστική με δυο τρία κουρδίσματα στην αρχή έχουν συνηθίσει την τάση.

Αποσυνδεδεμένος Sensei

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Απορίες αρχάριου περί χορδών
« Απάντηση #3 στις: 02/06/11, 22:19 »
Guys ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Οπότε περιμένω καμιά εβδομάδα να δω μήπως αλλάξει κάτι αλλιώς θα δοκιμάσω παχύτερες.

Πάντως δεν με ξένισε απλά το γεγονός ότι άλλξε ο ήχος (αυτό το περίμενα) αλλά μου φαίνεται ότι είναι αντικειμενικά άσχημος! Σαν τενεκεδένιος, σαν να έχει μια ξεκούρδιστη χροιά (ενώ δεν είναι ξεκούρδιστη η κιθάρα)....
Εδώ το σχολίασε και το αντιλήφθηκε ο αδερφός μου, που με μουσική δεν έχει καμμία απολύτως επαφή.

Θα δείξει ο χρόνος λοιπόν!

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Απορίες αρχάριου περί χορδών
« Απάντηση #4 στις: 03/06/11, 00:07 »
Απόλυτα φυσιολογικό Sensei...
Όταν είχα πρωτοαλλάξει χορδές (ίδια περίπτωση με την δικιά σου) είχα το ίδιο πρόβλημα.
Σε καμιά εβδομάδα (εξαρτάται πόσο παίζεις την ημέρα) θα στρώσει ο ήχος.
Το λάθος ήταν που είχες αφήσει τόσο καιρό τις άλλες χορδές κι όχι που έβαλες τις καινούριες.
Επίσης και μεγαλύτερου πάχους χορδές να βάλεις, το ίδιο πρόβλημα θα έχεις.
Οι παχύτερες χορδές έχουν διαφορά στα αρπίσματα ας πούμε, καθώς τα μπάσα θα είναι πιο "γεμάτα" αλλά μέχρι να στρώσουν οι χορδές πάλι "βαβούρα" θα σου ακούγεται. Παραπέρα θα κάνει το παίξιμό σου πιο δύσκολο.
Γενικότερα, οι καλές ακουστικές με 12αρες χορδές παίζουν ωραία, αν όμως έχεις φθηνό όργανο καλύτερα να βάλεις 11αρες (ή 10αρες) και είσαι οκ...
Ελπίζω να σε βοήθησα...
cu

Υ.Γ Προσωπικά μετά το πέρασμα των χορδών τις τεντώνω κι εγώ τόσο στην ηλεκτρική όσο και στην ακουστική. Αλλά όχι βίαια, απλά τις τραβάω σε όλο το μήκος της ταστιέρας και μετά συνήθως κοπανάω 5-10-20-100 ακόρντα, άλλα τόσα bends και είμαι οκ...μετά ξαναπεράνω καινούριες :):)
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Sensei

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Απορίες αρχάριου περί χορδών
« Απάντηση #5 στις: 03/06/11, 22:18 »
OK, για να το λέτε εσείς κάτι παραπάνω θα ξέρετε!

Αλλά ειλικρινά, από προχθές που τις έβαλα με τα χίλια ζόρια κάθομαι και παίζω (για να στρώσουν μια ώρα αρχύτερα), δεν αντέχεται ο ήχος τους!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
10800 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/07, 02:49
από Chris2004
6 Απαντήσεις
4134 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/09, 02:32
από Dr Bluz (G.K.)
51 Απαντήσεις
32239 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/17, 00:35
από mouz
4 Απαντήσεις
26832 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/08/10, 20:45
από draned
3 Απαντήσεις
2342 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/11, 18:28
από Υπνοβάτης...
3 Απαντήσεις
4736 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/12, 17:28
από cbk
0 Απαντήσεις
5693 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/12, 14:29
από Απόλλων
6 Απαντήσεις
3523 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/12, 00:43
από genas
36 Απαντήσεις
10197 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/08/13, 14:21
από Archangel
12 Απαντήσεις
13905 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/15, 17:02
από Spyros Delta