Αποστολέας Θέμα: Εύκολα κομμάτια κλασσικής για εξάσκηση αρχάριου;  (Αναγνώστηκε 4697 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Υπάρχει κάτι κάπου;
Είτε σε πεντάγραμμο είτε σε ταμπλατούρα, ακόμη και στο youtube... ::)

πχ το Moonlight Sonata θεωρείται εύκολο ή δύσκολο;

(υπάρχει site που παίζει κάποια κομμάτια δείχνοντας και την πορεία επάνω στο πεντάγραμμο, μπορείτε να μου το θυμίσετε γιατί το ξέχασα; )
« Τελευταία τροποποίηση: 02/12/12, 14:12 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Up! (επειδή νομίζω πως ίσως είμαι σε λάθος κατηγορία)  ::)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Eίσαι σίγουρα σε λάθος κατηγορία. Θα μετακινήσω το θέμα στο σχετικό πίνακα.

Πέρα από αυτό όμως, δεν είσαι καθόλου σαφής ως προς το τι ψάχνεις. Όταν λες "κομμάτια" σε "πεντάγραμμο, ταμπλατούρα ή video στο youtube", τι ακριβώς εννοείς; Θέλεις μερικά εύκολα τραγουδάκια για να παίξεις ή ασκήσεις που θα σε βοηθήσουν να βελτιώσεις την τεχνική σου; Σε τι επίπεδο είσαι αυτή τη στιγμή και τι κομμάτια μπορείς να παίξεις; Έχεις δοκιμάσεις ποτέ να παίξεις το Moonlight Sonata; Είναι αυτό το είδος της μουσικής που θέλεις να παίξεις;

Όπως βλέπεις είναι πολλά τα ερωτήματα που πρέπει να διευκρινιστούν πριν επιχειρήσει κάποιος να σε βοηθήσει. Γιατί τελικά δεν έχει καμία σημασία αν κάτι θεωρείται εύκολο ή δύσκολο, αν εσύ δεν μπορείς ούτε καν να το πλησιάσεις. Όπως επίσης δεν έχει νόημα να σού προτείνουμε έντεχνα αν εσύ θέλεις να παίξεις κλασσική μουσική. Το συγκεκριμένο κομμάτι δεν θεωρώ ότι είναι δύσκολο για κάποιον που έχει μια στοιχειώδη κιθαριστική εμπειρία, από την άλλη πλευρά όμως αν έχεις αρχίσει πριν 1-2 μήνες (κρίνοντας από άλλες συζητήσεις που ρωτούσες για αγορά κλασσικής κιθάρας), οπότε δεν έχουν λυθεί τα δάχτυλά σου και δυσκολεύεσαι να παίξεις κλίμακες, ακόμα και οι απλούστερες ασκήσεις θα σού φαίνονται δύσκολες.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Σε ευχαριστώ πολύ!
Όντως είμαι 2 μηνών άσχετος και επειδή μάλλον θα ασχοληθώ μόνος, ψάχνω για υποδείξεις κομματιών που θα μπορούσε ένας άσχετος να προσπαθήσει ώστε παράλληλα με τις όποιες ασκήσεις να παίζει και ένα όμορφο κομμάτι.
Εγώ δεν γνωρίζω ούτε τίτλους ώστε  να ψάξω, το moonlight sonata δεν έχω καταλάβει ούτε την ταμπλατούρα  http://www.guitaretab.com/b/beethoven-ludwig/1378.html
ακόμη...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
17470 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/10, 00:20
από ανήσυχο πνεύμα
7 Απαντήσεις
4097 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/08, 23:53
από Pandemonium
2 Απαντήσεις
12644 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/09/08, 02:48
από themos
6 Απαντήσεις
4106 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/09, 02:32
από Dr Bluz (G.K.)
51 Απαντήσεις
32128 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/17, 00:35
από mouz
3 Απαντήσεις
2319 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/11, 18:28
από Υπνοβάτης...
12 Απαντήσεις
8497 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/12, 13:50
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
0 Απαντήσεις
5621 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/12, 14:29
από Απόλλων
5 Απαντήσεις
7505 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/14, 17:18
από modfori
0 Απαντήσεις
819 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/11/22, 19:24
από Ioannis Anastassakis