Αποστολέας Θέμα: καθαρισμος και φροντιδα της πολιτιμης ηλεκτρικης μου κιθαρας  (Αναγνώστηκε 8327 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος geo134

  • Συναλλαγές: (3)
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 189
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
γεια σας.θα ηθελα να ρωτησω τι προιοντα να παρω για την ΠΛΗΡΗ φροντιδα της κιθαρας.εχω την  IC-4 Interceptor  Samick. α η αγορα θα γινει απο τον νακα.ευχαρτστω
just.......rocking!!!

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Ωραίο θέμα!!!

Πολύ συχνά αρκετοί από εμάς, αγοράζουμε μετά θυσιών τη κιθάρα που μας αρέσει, ξετρελαινόμαστε, παίζουμε με αυτήν ατέλειωτες ώρες αλλά μετά από 5 μήνες βρωμίζει, αποσυντονίζεται, γεμίζει δαχτυλιές και γενικά τίποτα δεν θυμίζει το όργανο που αγοράσαμε πριν λίγους μήνες..

Γενικά, αν και δεν θεωρώ τον εαυτό μου ιδιαίτερα απαιτητικό με την φροντίδα της κιθάρας, εν τούτοις πάντα έχω ετοιμοπόλεμα τα εξής:

1) Ένα ειδικό πανάκι (κατά προτίμηση μεταξένιο για να μην αφήνει γρατζουνιές, όχι το ξεσκονόπανο της μαμάς :D) για να σκουπίζουμε το σώμα της κιθάρας και τη γέφυρα όταν τελειώσουμε για να μην αφήσουμε δαχτυλιές.. Εγώ έχω ένα strad cloth της Dunlop, το οποίο μου το είχε συστήσει ένας υπάλληλος του Τρίμμη όταν αγόρασα την Ibanez μου.. Τα διάφορα πανάκια που βάζουν μέσα στις θήκες δεν τα πολυεμπιστεύομαι γιατί έχουν την τάση να "σέρνουν" πάνω στο όργανο τα σωματίδια σκόνης και βρωμιάς, τα οποία μπορεί να αφήσουν χαρακιές πάνω στο σώμα..

2) Ένα καθαριστικό ταστιέρας.. Η ταστιέρα μετά από καιρό αφήνει στίγματα από ιδρώτα κοντά στα τάστα.. Ειδικά όσοι ιδρώνουν αρκετά κατά το practice (σαν και εμένα :() μετά από 10 μέρες η κιθάρα αρχίζει και φαίνεται άσχημη.. Το θέμα για το τι υλικό πρέπει να χρησιμοποιούμε στις ταστιέρες μας για να μην χαλάσουν έχει συζητηθεί απείρως στα διάφορα forums και πραγματικά έχει δημιουργηθεί μεγάλο χάσιμο για το τι επιτρέπεται και τι απαγορεύεται.. Γενικά, οι μόνες απόψεις που είναι καθολικά αποδεκτές είναι οτι στο rosewood βάζουμε lemon-oil, στο maple αν είναι αλουστράριστο βάζουμε νάφθα (ή αλλιώς lighter fluid, το γνωστό μας ζιπέλαιο) ενώ αν είναι λουστραρισμένο ακόμα δεν έχω καταλάβει τι ενδείκνυται (για ebony δεν το έχω ψάξει).. Γενικά επειδή είναι ευαίσθητο θέμα το συγκεκριμένο, φροντίστε να ρωτήσετε κάποιο άτομο που εμπιστεύεστε ή να κάνετε κάποια ερώτηση στο κατασκευαστή της κιθάρας σας για να έχετε το νου σας ήσυχο.. Δεν έχουν ακουστεί περιπτώσεις όπου μετά από 3-4 εφαρμογές λάθος υλικού στη ταστιέρα εκείνη άνοιξε ή άφησε μαύρα patches πάνω της, αλλά όλα αυτά εμφανίζονται μετά από χρόνια λάθος καθαρισμού.. Εν τούτοις, το γεγονός ότι θα αργήσουν να φανούν οι "ζημιές" δεν θα πρέπει να μας εφησυχάσει..

3) Τουλάχιστον 2 σετ χορδών της αρεσκείας μας.. Για να μην ψάχνουμε στα καταστήματα για χορδές βραδινιάτικα και για να καταπολεμούνται οι περιπτώσεις του στυλ: "Γεια σας, θα ήθελα ένα σετ Dean Markley, απόψε παίζω".. "Συγνώμη αλλά μόνο GHS έχω"".. "Δεν πειράζει, φέρε αυτές γιατί βιάζομαι", καλό θα είναι να φροντίζουμε, αφού έχουμε κατασταλάξει στις χορδές που μας αρέσουν και προτιμάμε, να τις αγοράζουμε σε μεγάλη ποσότητα (προσωπικά τις παίρνω από ebay κατά 10άδες) για να είναι πάντα εύκαιρες.. Ιδανικά θα πρέπει να τις αλλάζουμε κάθε μήνα, αλλά επειδή είναι και λίγο μανούρα καλό είναι κάθε τρίμηνο να τις αλλάζουμε (σπάσουν - δεν σπάσουν)..

4) Ένα σετ με όλα τα κλειδιά, allen, εξαρτήματα, ελατήρια που χρειάζεται η κιθάρα μας για να σεταριστεί.. Όταν αγοράσουμε την κιθάρα καλό θα είναι να εντοπισουμε όλες τις βίδες (screws, allen, κλπ.) και που βρίσκονται.. Μετά τσεκάρουμε αν έχουμε τα κατάλληλα εργαλεία για να πειράξουμε αυτές τις βίδες (κατσαβίδι Phillips, allen όλων των τρυπών που έχει η κιθάρα μας) όπως επίσης πρέπει να έχουμε spare 1-2 ελατήρια και 2-3 βίδες (κυρίως αυτές που είναι επίφοβες να χαθούν όπως του πίσω καπακιού, του καλύμματος του truss rod για όσες έχουν, των string locks, κλπ.).. Μπορεί όλα αυτά να μοιάζουν υπερβολικά, αλλά μια φορά άλλαξα τις χορδές από 9άρες σε 10άρες και εκεί που πίστευα ότι η γέφυρα θα αντέξει με λίγο βίδωμα, διαπίστωμα ότι οι βίδες του tremolo ήταν τέρμα βιδωμένες στο σώμα, επομένως έπρεπε να βάλω extra ελατήριο.. Έπρεπε να κατέβω Κέντρο μιας και στα κοντινά μου κιθαράδικα δεν είχαν..

Anyway, αυτά πιστεύω ότι πρέπει να βρίσκονται πάντα πρόχειρα για μια καλή φροντίδα της κιθάρας.. Εννοείται ότι μπορούν να προστεθούν και άλλα.. Όποιος θέλει ας αναφέρει μερικά ακόμα..

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace

Αποσυνδεδεμένος geo134

  • Συναλλαγές: (3)
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 189
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Λοιπον πηγα στον νακα και αγορασα τα παρακατω

planet waves lemon oil clean&conditioner
dunlop string cleaner&conditioner
dunlop πανακι
εχω καποιες ερωτησεις
1)με το lemon oil καθαριζω και το σωμα η μονο ταστιερα?
2)με τι καθαριζω τα ταστα?
3)για να καθαριζω τις χορδες πρεπει να τις βγαζω?
just.......rocking!!!

Αποσυνδεδεμένος geo134

  • Συναλλαγές: (3)
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 189
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
κανεις ρε παιδια?
just.......rocking!!!

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Λοιπον πηγα στον νακα και αγορασα τα παρακατω

planet waves lemon oil clean&conditioner
dunlop string cleaner&conditioner
dunlop πανακι
εχω καποιες ερωτησεις
1)με το lemon oil καθαριζω και το σωμα η μονο ταστιερα?
2)με τι καθαριζω τα ταστα?
3)για να καθαριζω τις χορδες πρεπει να τις βγαζω?

1)Mόνο ταστιέρα. Το λούστρο στο σώμα δε πρόκειται να το απορροφήσει
2)Με το lemon-oil.
3)Οχι.Απλώνεις σε ένα πανάκι, πιανεις τις χορδές με αυτό, και αρχίζεις να τη τρίβεις.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος geo134

  • Συναλλαγές: (3)
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 189
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
και το σωμα με τι το καθαριζω?
just.......rocking!!!

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
και το σωμα με τι το καθαριζω?
Αν κάθε φορά που θα τελειώνεις με τη κιθάρα σου, την καθαρίζεις με αυτό το πανάκι που πήρες (στεγνό) θα είσαι ΟΚ.. Το σώμα έχει μεγάλη ποσότητα λούστρου, στιλβωτικών και χρώματος οπότε δεν μπορείς να του εφαρμόσεις κανένα άλλο υλικό από πάνω..

Αποσυνδεδεμένος tasoik

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Τα μεταλλικά μέρη καβαλλάρης -γέφυρα- καπάκια μαγνητών που από γυαλιστερά έχουν γίνει ματ από τον καρπό από τον ιδρώτα με τι προτείνετε να τα καθαρίζουμε;
Δεν ξέρω αν έχει σημασία αλλά μιλάω για Gibson Les Paul. Μην μου πείτε με πανάκι γιατί θέλει πολύ τρίψιμο.

Αποσυνδεδεμένος no slave

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
πριν 15 μερες αλλαξα χορδες στην κιθαρα μου κι ετσι βρηκα την ευκαιρια να την καθαρισω.ταλαιπωρηθηκα πολυ γιατι εβγαζα και εβαζα μια μια τις χορδες (απο εσας το εμαθα :)),οποτε το καθε ταστο το καθαριζα τουλαχιστον 4 φορες.τωρα το γελοιο της υποθεσης.....!!!δεν ηξερα την υπαρξη του lemon oil και η μακα δεν εβγαινε με τιποτα,οποτε χρησιμοποιησα...νυχι ;D ;D(ακομα ποναει το νυχι μου).τελος παντων,οτι εγινε εγινε..!!

αφου λοιπον μου μαθατε το lemon oil,πηγα και το αγορασα και τωρα σκοπευω να το χρησιμοποιησω.και καπου εδω ηρθε η ωρα να διατυπωσω την ερωτηση μου.υπαρχει προβλημα αν δεν βγαλω τις χορδες(αφου ειναι καινουργιες) και απλως τις χαλαρωσω λιγο ωστε να καθαρισω την ταστιερα?θελω να πω,αν το λεμον οιλ αγγιξει τις χορδες θα τις καταστρεψει?

ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
 
1)όχι αν τις σκουπίσεις καλά μετά δεν θα τις καταστρέψει το lemon oil
  (τι να καταστρέψεις? μετά από 15μερες αλλαγή θέλουν)
2)αντί για lemon oil προτείνω αυτό  http://www.thomann.de/gr/dunlop_formula65_fingerboardkit.htm
3)ποιος σου είπε οτι αν βγάλεις όλες τις χορδές θα έχεις πρόβλημα?  :P
4)για τι κιθάρα μιλάμε? AN πιάνουν τα χέρια σου (ΑΝ ξαναλέω) μπορείς να χαλαρώσεις λίγο τις χορδές και να βγάλεις το floyd rose αν υπάρχει ή να ξεβιδώσεις το μπράτσο  ;)


« Τελευταία τροποποίηση: 15/10/09, 01:07 από jim.ni »
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Παράθεση
και το σωμα με τι το καθαριζω?
Εγω χρησιμοποιω το Dunlop guitar polish & cleaner. Ενα μικρο σπρει που κανει αρκετα καλη δουλεια με ενα απλο περασμα

Αποσυνδεδεμένος no slave

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ

1)όχι αν τις σκουπίσεις καλά μετά δεν θα τις καταστρέψει το lemon oil
  (τι να καταστρέψεις? μετά από 15μερες αλλαγή θέλουν)
2)αντί για lemon oil προτείνω αυτό  http://www.thomann.de/gr/dunlop_formula65_fingerboardkit.htm
3)ποιος σου είπε οτι αν βγάλεις όλες τις χορδές θα έχεις πρόβλημα?  :P
4)για τι κιθάρα μιλάμε? AN πιάνουν τα χέρια σου (ΑΝ ξαναλέω) μπορείς να χαλαρώσεις λίγο τις χορδές και να βγάλεις το floyd rose αν υπάρχει ή να ξεβιδώσεις το μπράτσο  ;)


1)αυτο θα κανω.πιστευω ενα σκουπισμα με ενα στεγνο πανακι θα ειναι ενταξει ε?παντως νομιζω εισαι λιγο υπερβολικος που λες για αλλαγη χορδων καθε 15 μερες.βεβαια εξαρταται και απο το παιξιμο.
2)την επομενη φορα.εχω ηδη αγορασει το λεμον οιλ
3)αναφερεται πολυ συχνα εδω μεσα.η αιτιολογια ειναι οτι η χορδες ασκουν πολλα κιλα πιεση στο μπρατσο,οποτε αν τις βγαλουμε ολες μαζι θα αυξομοιωσουμε αποτομα την πιεση αυτη και μπορει να προκαλεσουμε βλαβη.
4)η κιθαρα μου ειναι αυτη: http://nireas.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=243&Product=93089
προτιμω τη λυση να σκουπισω τις χορδες η ακομη και να τις αντικαταστησω παρα να βγαλω το μπρατσο.αν και τωρα τελευταια με εχει βαλει ο διαολος να πειραζω τη βεργα και τα βαγονακια,στο μπρατσο θα κολλησω?με βλεπω να το απορυθμιζω τελειως το οργανο,αλλα πως αλλιως θα μαθω ;D

υγ.σε ευχαριστω για την απαντηση σου

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Αν χαλαρώσεις τις χορδές από τα κλειδιά και μετά τις βγάλεις όλες, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Πρόβλημα μπορεί να δημιουργήσεις αν π.χ. τις κόψεις για να τις αφαιρέσεις ενώ είναι τεντωμένες.

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Δηλαδή ρε παιδιά την ώρα που παίζω και βουτάω το floyd μέχρι κάτω και οι
χορδές κρέμονται στην κυριολεξία, τι γίνετε??  σπάει το μπράτσο???  :P :P
Δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα! Εγω κάθε φορά βγάζω απ τις κιθάρες μου τις χορδές, τις περιποιούμαι 1-2 ώρες με καθαριστικό πρώτα και
μετά λάδι (dunlop 01 και 02) και μετά όλα οκ!  ;)
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Αυτό που σωστά έχεις διαβάσει, δεν γίνεται για να μην καταπονείται το μπράτσο, αλλά για να μην έχεις πρόβλημα στη παραλληλοποίηση του tremolo με το σώμα της κιθάρας.. Αν βγάλεις όλες τις χορδές σε μια κιθάρα με floating γέφυρα, τότε είναι κατά 99% σίγουρο ότι όταν περάσεις τις καινούργιες χορδές δεν θα έχεις παράλληλη γέφυρα προς το σώμα.. Με το να βγάζεις τις χορδές μία-μία εξασφαλίζεις ότι η θέση της γέφυρας θα παραμείνει λίγο-πολύ στα επίπεδα που ήταν πριν την αλλαγή χορδών.. Από την άλλη, όποιος είναι confident με τη ρύθμιση της θέσης του tremolo, μπορεί να βγάλει όλες τις χορδές, να περιποιηθεί το μπράτσο άνετα και μετά να ξαναβάλει τις χορδές όλες μαζί.. Είναι θέμα του καθενός πως θα το διαχειριστεί, αλλά προφανώς δεν ταλαιπωρείται η κιθάρα με κανέναν από τους 2 αυτούς τρόπους..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
6473 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/08/08, 01:59
από Arg0
12 Απαντήσεις
5375 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/08, 02:36
από cyclo
4 Απαντήσεις
3542 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/10/08, 22:58
από indie-anos laternative
3 Απαντήσεις
3105 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/09, 01:03
από norway
11 Απαντήσεις
7532 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/09, 21:44
από Holyshock
6 Απαντήσεις
5444 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/09, 15:23
από Guitarero 240bpm
18 Απαντήσεις
6777 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/09, 18:34
από simoon
11 Απαντήσεις
9763 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/09, 13:54
από hammer
17 Απαντήσεις
7174 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/09, 08:02
από AtticanSky
14 Απαντήσεις
7164 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/12, 15:05
από elrich