Αποστολέας Θέμα: Boss Gt-10...! Αγορά!  (Αναγνώστηκε 14669 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Boss Gt-10...! Αγορά!
« Απάντηση #25 στις: 12/09/08, 22:55 »
Εκανα μια εγγραφη στο Cubase με μια απλη καρτα ηχου και ηταν σαν να ημουν σε studio. Απλα αξιζει..
Καλόπαιχτη! Ε, ανέβασε και καμιά εγγραφή απ'ευθείας χωρίς ενισχυτή, με το USB, να ακούσουμε και εμείς!

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Boss Gt-10...! Αγορά!
« Απάντηση #26 στις: 12/09/08, 23:43 »
Προσωπικα εχω την Boss GT-8...μετα απο κανα 6μηνο πηρα τη Zoom G2.1u για να εχω κατι αρκετα μικρο και ευελικτο και για τις διακοπες (χωραει ανετα στη τσαντα της κιθαρας μου μαζι με καλωδια και τροφοδοσια)...απο τοτε επιτελους παιζω και λιγο κιθαρα αντι να σκοτωνομαι να φτιαξω ενα σωστο ηχο ή καλυτερα ηχο που να μου αρεσει στη GT-8.Aυτο που θελω να πω ειναι το εξης:η GT-8 ειναι η πιο παραμετροποιησιμη πεταλιερα πραγμα που αρχικα ακουγεται καλο (ειχα διαφωνησει εντονως κιολας σε πολλα forums με αλλα μελη που μου ελεγαν οτι κατι το πολυ παραμετροποιησιμο δεν ειναι απαραιτητα και καλο,μετα καταλαβα τι εννοουσαν και πως ειχαν δικιο) αλλα εχει τοσα πραγματα να πειραξεις και να αλλαξεις στον ηχο που βρισκεις τον εαυτο σου παντα μη ευχαριστημενο και ολη την ωρα να πειραζει ρυθμισεις και οχι να εξασκειται στη κιθαρα που ειναι και το ζητουμενο!Γι'αυτο το λογο ελπιζω η GT-10 να ειναι πιο απλοικη και φιλικη στο χρηστη (εχω ακουσει οτι οντως ειναι).H Zoom G2.1u ηταν μεγαλη εκπληξη για 'μενα,να φανταστειτε χτες συνδεσα και τις 2 πεταλιερες (ειχα καιρο να παιξω με τη GT-8) και ανακαλυψα οτι στη GT-8 ειχα μονο εναν ηχο για metal που να με ικανοποιει απο παρα πολλους που ειχα φτιαξει και ειχα κατεβασει απο το internet ετοιμους ενω στη Zoom απο καμια 10ρια metal ηχους οι 8 ακουγονται πολυ καλοι στα αυτια μου και θεωρω οτι 2-3 ειναι εξαιρετικοι.Δηλαδη αυτη η μικρη αλλα καταπληκτικη πεταλιερα οχι μονο με εκανε να παιζω περισσοτερο κιθαρα αλλα κατ'εμε με λιγες ρυθμισεις πετυχα και καλυτερους distortion ηχους απο την GT-8 (εχει και drum machine,μετρονομο,θυρα usb η οποια μπορει να χρησιμοποιηθει και σαν τροφοδοσια) που πιστεψτε με την εχω λιωσει,εχω κατσει παμπολλες ωρες πειραζοντας ρυθμισεις και στο τελος δεν κατεληγα πουθενα.Εγω δεν μπορεσα να τη δαμασω και να μεινω ικανοποιημενος,καποιος αλλος χρηστης της ισως να το εχει καταφερει αυτο.Το πηρα το μαθημα μου,οσο πιο απλο τοσο καλυτερο,οταν γινονται πολυπλοκα τα πραγματα χανεις τη μπαλα (μου την πηρε η GT-8 κι εβαλε γκολ ;D).Ξερω οτι πολλοι ακουνε Zoom και βγαζουν σπυρακια,πολλοι θαβουν τις πεταλιερες της (χωρις κιολας να τις εχουν δοκιμασει απλα ακουγοντας αλλους να τις θαβουν και να τις λενε τζιτζικια και ψηφιακουρες),η αληθεια ειναι οτι τα παλαιοτερα μοντελα δεν ηταν τοσο αξιολογα στη ποιοτητα του ηχου σε συγκριση με αλλα πολυεφε αντιστοιχα τους αλλα πραγματικα η G2.1u με αφησε μακακα απο την ποιοτητα της,και σαν ηχο και σαν κατασκευη και σαν ικανοτητες και ειμαι πολυ περιεργος να δοκιμασω τα πιο μεγαλα μοντελα της (G7.1ut και G9.2tt).Συμπερασμα:η GT-8 πωλειται :)
Θυμάμαι Metalmike, που είχαμε ελαφρώς διαφωνήσει πριν κανά εξάμηνο για την GT-8.. Και εγώ είχα περάσει την ίδια φάση με εσένα.. Προσπαθούσα στην αρχή να την δαμάσω, να της αλλάξω ρυθμίσεις, διάβαζα manuals, primers, κ.λ.π., αλλά μάταια.. Πίστευα ότι αφού ήταν τόσο παραμετροποιήσιμη, δεν μπορεί.. Κάποτε θα βγάλει τον ήχο που ήθελα.. Δεν τον έβγαλε ποτέ.. Την GT-8 δεν την πούλησα τελικά επειδή απογοητεύτηκα (ήμουνα βέβαια στο μεταίχμιο) αλλά επειδή θέλησα να το γυρίσω στο rack (βλέπεις γερνάμε και δεν μπορούμε να σκύβουμε και εύκολα :D).. Αποδείχθηκε ότι ήταν μια καλή κίνηση (βέβαια δεν μπορώ να συγκρίνω την ποιότητα της GT-8 με την ποιότητα του G-Force, αλλά ακόμα και αν το G-Force είχε τόσο χάσιμο στην παραμετροποίηση του, θα το είχα αλλάξει και αυτό, παρόλο που τα εφφέ του είναι πεντακάθαρα).. Οπότε όπως καταλαβαίνεις, παρόλο που διαφωνούσαμε, δεν το τράβηξα μέχρι τα άκρα, αλλά πίστευα ότι μια μέρα ότι θα ερχόσουνα στα λόγια μου :D..

Πιστεύω ότι η GT-8 είναι μια από τις χειρότερες πεταλιέρες που έχουν βγει.. Στο παρελθόν, είχα μιλήσει με κάποιους που την είχαν και καυχιόντουσαν ότι είχαν καταφέρει να βγάλουν απίστευτους ήχους από αυτήν και όταν πήγα να τους ακούσω αυτούς τους ήχους, το μόνο που διέκρινα ήταν μια λασπουριά και τίποτα παραπάνω.. Προσωπικά όσες φορές κατάφερα να προσεγγίσω έναν ήχο που μου άρεσε, ακούγοντας τον μετά από 1-2 μέρες, δεν πίστευα στα αυτιά μου.. Ήταν απλά τρισάθλιος.. Απλά την ημέρα που μου άρεσε ήταν επειδή κάπως είχα καταφέρει να τον σουλουπώσω και σίγουρα μετά από 3 ώρες tweaking κάπου συμβιβάζεσαι..

Έχω καταλήξει στην άποψη ότι δεν χρειάζεται να έχεις μια πεταλιέρα που θα σου βγάζει χίλιους διαφορετικούς ήχους ενισχυτών.. Αρκεί ο ενισχυτής σου και εφφέ χώρου-χρόνου που θα τα πάρεις είτε από πεταλάκια, είτε από πολύ απλές πεταλιέρες, είτε από ένα rack σαν το G-Major (στα χρήματα της GT-8).. Τους πολλούς ήχους θα τους κάνεις μια βόλτα, θα "σταματήσεις" στους 5-10 που θα σου αρέσουνε, και μετά θα προσπαθήσεις να φτιάξεις τα δικά σου patches και απλά θα χαθείς.. Ένας ενισχυτής μπορεί να βγάλει αρκετούς ήχους με μερικές στροφές των knobs.. Πολλές φορές δεν μπορούμε να δαμάσουμε τα βασικά knobs του ενισχυτή μας (mid, treble, presence, bass, gain, volume).. Φανταστείτε να έχουμε και άλλες δεκάδες παραμέτρους.. Sometimes simplicity is preferred over complexity..

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Boss Gt-10...! Αγορά!
« Απάντηση #27 στις: 13/09/08, 04:29 »
Πολύ ενδιαφέρουσα και χρήσιμη ανάλυση, με έμφαση στην ουσία, που αναιρεί προκαταλήψεις. Μπράβο!
Σ'ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια,πιστευα πως περιγραφοντας την εμπειρια μου ισως βοηθουσα καποια ατομα στο να μην κανουν μια λανθασμενη ή καλυτερα βεβιασμενη αγορα και γι'αυτο το λογο βασικα την εγραψα :)

Θυμάμαι Metalmike, που είχαμε ελαφρώς διαφωνήσει πριν κανά εξάμηνο για την GT-8.. Και εγώ είχα περάσει την ίδια φάση με εσένα.. Προσπαθούσα στην αρχή να την δαμάσω, να της αλλάξω ρυθμίσεις, διάβαζα manuals, primers, κ.λ.π., αλλά μάταια.. Πίστευα ότι αφού ήταν τόσο παραμετροποιήσιμη, δεν μπορεί.. Κάποτε θα βγάλει τον ήχο που ήθελα.. Δεν τον έβγαλε ποτέ.. Την GT-8 δεν την πούλησα τελικά επειδή απογοητεύτηκα (ήμουνα βέβαια στο μεταίχμιο) αλλά επειδή θέλησα να το γυρίσω στο rack (βλέπεις γερνάμε και δεν μπορούμε να σκύβουμε και εύκολα :D).. Αποδείχθηκε ότι ήταν μια καλή κίνηση (βέβαια δεν μπορώ να συγκρίνω την ποιότητα της GT-8 με την ποιότητα του G-Force, αλλά ακόμα και αν το G-Force είχε τόσο χάσιμο στην παραμετροποίηση του, θα το είχα αλλάξει και αυτό, παρόλο που τα εφφέ του είναι πεντακάθαρα).. Οπότε όπως καταλαβαίνεις, παρόλο που διαφωνούσαμε, δεν το τράβηξα μέχρι τα άκρα, αλλά πίστευα ότι μια μέρα ότι θα ερχόσουνα στα λόγια μου :D..

Πιστεύω ότι η GT-8 είναι μια από τις χειρότερες πεταλιέρες που έχουν βγει.. Στο παρελθόν, είχα μιλήσει με κάποιους που την είχαν και καυχιόντουσαν ότι είχαν καταφέρει να βγάλουν απίστευτους ήχους από αυτήν και όταν πήγα να τους ακούσω αυτούς τους ήχους, το μόνο που διέκρινα ήταν μια λασπουριά και τίποτα παραπάνω.. Προσωπικά όσες φορές κατάφερα να προσεγγίσω έναν ήχο που μου άρεσε, ακούγοντας τον μετά από 1-2 μέρες, δεν πίστευα στα αυτιά μου.. Ήταν απλά τρισάθλιος.. Απλά την ημέρα που μου άρεσε ήταν επειδή κάπως είχα καταφέρει να τον σουλουπώσω και σίγουρα μετά από 3 ώρες tweaking κάπου συμβιβάζεσαι..

Έχω καταλήξει στην άποψη ότι δεν χρειάζεται να έχεις μια πεταλιέρα που θα σου βγάζει χίλιους διαφορετικούς ήχους ενισχυτών.. Αρκεί ο ενισχυτής σου και εφφέ χώρου-χρόνου που θα τα πάρεις είτε από πεταλάκια, είτε από πολύ απλές πεταλιέρες, είτε από ένα rack σαν το G-Major (στα χρήματα της GT-8).. Τους πολλούς ήχους θα τους κάνεις μια βόλτα, θα "σταματήσεις" στους 5-10 που θα σου αρέσουνε, και μετά θα προσπαθήσεις να φτιάξεις τα δικά σου patches και απλά θα χαθείς.. Ένας ενισχυτής μπορεί να βγάλει αρκετούς ήχους με μερικές στροφές των knobs.. Πολλές φορές δεν μπορούμε να δαμάσουμε τα βασικά knobs του ενισχυτή μας (mid, treble, presence, bass, gain, volume).. Φανταστείτε να έχουμε και άλλες δεκάδες παραμέτρους.. Sometimes simplicity is preferred over complexity..

Πλεον συμφωνω σε ολα,δεν εχω να πω κατι παραπανω ;) Σημερα κιολας την πουλησα την GT-8 και μπορω να πω οτι μου εφυγε ενα βαρος (ηταν μια συντομη και επιπολαια σχεση ;D).

Φιλε Snoop με γειες η GT-10,περιμενουμε κλιπακι απο ηχογραφηση ;)

Αποσυνδεδεμένος trelozakinthinos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Boss Gt-10...! Αγορά!
« Απάντηση #28 στις: 27/09/08, 04:46 »
Καλησπέρα
Σήμερα είχε η Δέσποινα Ολυμπίου συναυλία στον Γέρακα και ο κιθαρίστας της(μου διαφεύγει το όνομα) είχε την gt-10.
Πριν δώ με τι παίζει ακουσα ένα καταπληκτικό ήχο γενικά αλλά εκεί που έμεινα με το στόμα ανοιχτό ήταν όταν άκουσαεξομοίωση ακουστικής.Ειλικρινά πιστεύω πως αν δεν κοίταζα θα νόμιζα οτι έπαιζε με ακουστική....
Οπότε πουλαω την gt-8 και πάω για την 10...

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Boss Gt-10...! Αγορά!
« Απάντηση #29 στις: 27/09/08, 15:28 »
Καλησπέρα
Σήμερα είχε η Δέσποινα Ολυμπίου συναυλία στον Γέρακα και ο κιθαρίστας της(μου διαφεύγει το όνομα) είχε την gt-10.
Πριν δώ με τι παίζει ακουσα ένα καταπληκτικό ήχο γενικά αλλά εκεί που έμεινα με το στόμα ανοιχτό ήταν όταν άκουσαεξομοίωση ακουστικής.Ειλικρινά πιστεύω πως αν δεν κοίταζα θα νόμιζα οτι έπαιζε με ακουστική....
Οπότε πουλαω την gt-8 και πάω για την 10...
Εγω φιλε μου που ακουσα τα presets της 10 δεν μου αρεσαν καθολου τα βρωμικα....
Πολυ ωραια καθαρα και crunchy και το acoustic simulator πολυ καλο, αλλα οταν αρχιζε να βρωμιζει ο ηχος εβγαζε μια τρελη ψηφιακουρα...

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Boss Gt-10...! Αγορά!
« Απάντηση #30 στις: 27/09/08, 18:05 »
Καλησπέρα
Σήμερα είχε η Δέσποινα Ολυμπίου συναυλία στον Γέρακα και ο κιθαρίστας της(μου διαφεύγει το όνομα) είχε την gt-10.
Πριν δώ με τι παίζει ακουσα ένα καταπληκτικό ήχο γενικά αλλά εκεί που έμεινα με το στόμα ανοιχτό ήταν όταν άκουσαεξομοίωση ακουστικής.Ειλικρινά πιστεύω πως αν δεν κοίταζα θα νόμιζα οτι έπαιζε με ακουστική....
Οπότε πουλαω την gt-8 και πάω για την 10...
Εγω φιλε μου που ακουσα τα presets της 10 δεν μου αρεσαν καθολου τα βρωμικα....
Πολυ ωραια καθαρα και crunchy και το acoustic simulator πολυ καλο, αλλα οταν αρχιζε να βρωμιζει ο ηχος εβγαζε μια τρελη ψηφιακουρα...

Μην περιμενεις φιλε να κρινεις μια πεταλιερα απο τα presets της...για να μην πω ολες αλλα η πλειοψηφια των πεταλιερων εχουν απο κακα εως οικτρα presets (και ειδικα τα distortion presets των boss παντα ηταν χαλια και εβγαζαν τρελη ψηφιακουρα χωρις αυτο να σημαινει πως η πεταλιερα με καταλληλες ρυθμισεις δεν μπορει να βγαλει σωστο ηχο)!Αληθεια γιατι δεν καθονται να βγαλουν κανα καλο preset αλλα δινουν αυτα τα αθλια με την πεταλιερα,υπαρχει κανας ιδιαιτερος λογος που δεν μπορει να συλλαβει το ταπεινο μυαλο μου;

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Boss Gt-10...! Αγορά!
« Απάντηση #31 στις: 27/09/08, 18:15 »
Εγω παντως φιλε μου με την Tonelab δεν ειχα αυτο το προβλημα με τα presets.....
Το μονο που εχω να πω ειναι οτι δεν δικαιολογει τα λ7 της η GT 10

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Boss Gt-10...! Αγορά!
« Απάντηση #32 στις: 27/09/08, 20:34 »
Μην περιμενεις φιλε να κρινεις μια πεταλιερα απο τα presets της...για να μην πω ολες αλλα η πλειοψηφια των πεταλιερων εχουν απο κακα εως οικτρα presets (και ειδικα τα distortion presets των boss παντα ηταν χαλια και εβγαζαν τρελη ψηφιακουρα χωρις αυτο να σημαινει πως η πεταλιερα με καταλληλες ρυθμισεις δεν μπορει να βγαλει σωστο ηχο)!Αληθεια γιατι δεν καθονται να βγαλουν κανα καλο preset αλλα δινουν αυτα τα αθλια με την πεταλιερα,υπαρχει κανας ιδιαιτερος λογος που δεν μπορει να συλλαβει το ταπεινο μυαλο μου;

Συμφωνώ με την παρατήρηση. Γενικά τα presets δεν είναι ούτε ότι καλύτερο, ούτε ενδεικτικά των δυνατοτήτων μιας πεταλιέρας. Έχω την αίσθηση ότι στα presets υπάρχει μια τάση να χρησιμοποιούνται υπερβολικά πολυάριθμα εφφέ ή σε υπερβολικό βαθμό ως προς τις παραμέτρους τους, πράγμα που δημιουργεί ήχους όχι ιδιαίτερα ευχάριστους. Οι καλύτεροι ήχοι που έχω δημιουργήσει εγώ μού βγήκαν όταν χρησιμοποίησα τις προσομοιώσεις ή τα εφφέ με σύνεση και φειδώ. Σε αυτό το θέμα πιστεύω ότι less is more...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος PlusYeaR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • "Dream Within A Dream"
    • Προφίλ
Απ: Boss Gt-10...! Αγορά!
« Απάντηση #33 στις: 28/09/08, 02:07 »
Το μονο που εχω να πω ειναι οτι δεν δικαιολογει τα λ7 της η GT 10
τι εννοεις?
σε δυνατοτητες η μονη που συγκρινεται με την gt ειναι το x3 live
δεν εννοω ποιοτικα (για αυτο δεν βαζω tonelab στην συγκριση)
αλλα απο προδιαγραφες (2 ενισχυτες ταυτοχρονα,usb κτλ κτλ + looper στην gt10)
και το x3 ειναι πιο ακριβο απο αυτην  ;)

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Boss Gt-10...! Αγορά!
« Απάντηση #34 στις: 28/09/08, 02:14 »
Μιλαω καθαρα ποιοτικα....
Απλα αυτο που ακουσα δεν μου αρεσε...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
16006 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/09, 16:28
από Vicarious
Για την gt-8 της boss!

Ξεκίνησε από ag313 Εφέ

21 Απαντήσεις
11258 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/15, 22:12
από xortopita me tzatziki
11 Απαντήσεις
6247 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/07, 19:19
από PlusYeaR
Νεα boss gt-10!

Ξεκίνησε από PlusYeaR « 1 2 3 » Εφέ

60 Απαντήσεις
18802 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/08, 13:13
από Vicarious
3 Απαντήσεις
2461 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/08, 23:02
από taxfreesax
Boss GP-20

Ξεκίνησε από Evangelos 123 Εφέ

4 Απαντήσεις
2658 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/08, 01:02
από Evangelos 123
BOSS ME-20

Ξεκίνησε από helkal Εφέ

7 Απαντήσεις
4162 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/08, 13:01
από Evangelos 123
Boss me25-boss me70

Ξεκίνησε από LiveToPlayLive Εφέ

18 Απαντήσεις
7569 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/05/12, 16:05
από billits
6 Απαντήσεις
2619 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/12, 02:20
από metalmike
6 Απαντήσεις
4651 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/12, 22:50
από georgemel