Αποστολέας Θέμα: Ξεκίνημα Αρχάριου με Ακουστική κιθάρα  (Αναγνώστηκε 6557 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jorimkian2

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Καλησπέρα παιδιά. Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί κάπου αλλού εδώ μέσα αλλά έκανα αυτό το θέμα όντας εγώ ο ίδιος αρχάριος και θα ήθελα να φτιάξουμε μαζί έναν πολύ μικρό οδηγό για τους αρχάριους κιθαρίστες και όταν λέμε αρχάριους εννοούμε που δεν έχουν ξαναπιάσει κιθάρα στα χέρια τους. Αυτό λοιπόν που θα ήθελα να ξεκινήσουμε να λέμε έχει να κάνει με την αγορά της πρώτης κιθάρας ηλεκτροακουστικής η ακουστικής σκέτο σε επίπεδα τιμής που μπορεί κάποιος να ανταπεξέλθει και όπου δεν θα είναι όμως κάτι πάρα πολύ απλό που μπορεί να τον αποτρέψει στο να συνεχίσει.

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ξεκίνημα Αρχάριου με Ακουστική κιθάρα
« Απάντηση #1 στις: 22/03/21, 16:41 »
Εντελώς τυχαία,  θέλει μα ξεκινήσει η αδερφή μου κιθάρα. Δεν ξερει ουτε πως πιάνεται. Οπότε της πρότεινα μια κιθάρα οικονομική με Καλό ηχο. Πήραμε το πακέτο της Ibanez  v50n που περιέχει ιμάντα, πένες, κουρδιστιρι και θήκη. Ότι ακριβώς χρειάζεσαι για να ξεκινήσεις. Μαζί με ένα stand, υγρό καθαρισμού χορδών, υγρό καθαρισμού σώματος, πανάκι και 1 σετ χορδών,  δώσαμε 155 ευρώ. Δε νομίζω ότι χρειάζεσαι κάτι άλλο για να ξεκινήσεις, εκτός από ένα καλό δάσκαλο.

Πριν την επιλογή της καινούργιας είχαμε κοιτάξει στα μεταχειρισμένα, αλλα δυστηχως λογω τβν μέτρων δε μπορουσαμε να παμε να δουμε απο κοντα τις 2 κιθάρες που είχαμε βρει, οπότε αγοράσαμε μια καινούργια.

Γενικώς, κατά τη γνώμη μου, ένας αρχάριος δε χρειάζεται ακριβό όργανο για αρχή. Παίρνεις μια οικονομική κιθάρα, ξεκινάς και όταν γίνεις καλός και το αυτί και το χέρι θέλουν κάτι καλύτερο, τότε παίρνεις και μια καλή.

Βέβαια υπάρχει και η άποψη ότι πάρε κάτι καλό απ την αρχή, αλλά πρέπει να σαι σίγουρος ότι θα γουστάρεις το όργανο και δεν υπάρχει περίπτωση να το παρατήσεις. Αυτά όμως είναι επιλογές του καθενός και παμε ανάλογα και με το πορτοφόλι που διαθέτει κάποιος.

Για τη συγκεκριμένη κιθάρα πάντως θα πω το εξής. Πολύ βολικό μπράτσο...Πολύ γλυκός και ωραίος ήχος και σχετικά καλή ποιότητα ξύλων και κατασκευής γενικά. Ότι πρέπει για αρχάριο και ίσως και για πιο προχωρημένο.
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος jorimkian2

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Ξεκίνημα Αρχάριου με Ακουστική κιθάρα
« Απάντηση #2 στις: 23/03/21, 03:46 »
Πολύ ωραία. Αν δεν μείνουμε σε αυτό που μου είπες, γενικά θα επέλεγες σε χαμηλό μπάτζετ ακουστική ή ηλεκτροακουστική όπου θα παιχτεί αρχικά χωρίς ενίσχυση. Και επίσης με σειρά κατάταξης πως θα ταξινομουσες τις yamaha, ibanez, fender, sigma

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ξεκίνημα Αρχάριου με Ακουστική κιθάρα
« Απάντηση #3 στις: 23/03/21, 12:04 »
Πολύ ωραία. Αν δεν μείνουμε σε αυτό που μου είπες, γενικά θα επέλεγες σε χαμηλό μπάτζετ ακουστική ή ηλεκτροακουστική όπου θα παιχτεί αρχικά χωρίς ενίσχυση. Και επίσης με σειρά κατάταξης πως θα ταξινομουσες τις yamaha, ibanez, fender, sigma
Κατ αρχήν, ηλεκτροκουστικη θα έπαιρνα αν είχα προοπτική για κάποιο live ή ηχογράφηση. Αν δεν έχω σκοπό για κάτι τέτοιο, θα προτιμήσω να δώσω τα ίδια χρήματα για αγορά μιας καλύτερης ακουστικής. Οι ηλεκτροακουστικες είναι πιο ακριβές, οπότε καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.

Όσο για το καλύτερη εταιρία...Δε μπορώ να κάνω κάποια κατάταξη. Είναι όλες αξιόπιστες εταιρίες με πολύ καλά όργανα.  Όλα εξαρτώνται απ το budget που διαθέτει ο καθένας μας, από το feel που σου αφήνει το όργανο που έχεις στα χέρια σου, από τον ηχο που βγάζει και από την ποιότητα .

Μια sigma που είχα δοκιμάσει, μου άρεσε πάρα πολύ. Ίσως κάποια στιγμή την πάρω. Αυτό δε σημαίνει ότι μια ibanez αντίστοιχων χαρακτηριστικών και τιμής είναι καλύτερη ή χειρότερη. Αν έμενα μ αρέσει ο ηχος μιας κιθάρας καλύτερα από μιας άλλης, δε θα κοιτάξω ποια είναι πιο καλή. Θα πάρω αυτή που μ αρέσει. Πιστεύω ότι κάποια πράγματα είναι υποκειμενικά.
Προσωπικά, σαν αριστερόχειρας, έχω λιγότερες επιλογές σε όργανα,  οπότε θα κοιτάξω να πάρω το καλύτερο που μπορώ με το budget που διαθέτω. Τώρα αν θα ναι Yamaha, ibanez, fender, sigma, cort, vintage ή ότι άλλο...Δε με απασχολεί. Αν το όργανο μου κάνει στο "πιάσιμο" και στο άκουσμα και πληρεί τα τεχνικα χαρακτηριστικά που θέλω, μέσα στο budget που διαθέτω...τότε θα πάρω αυτό κι ας λέει και κολοπετινιτσα στο headstock.
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος jorimkian2

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Ξεκίνημα Αρχάριου με Ακουστική κιθάρα
« Απάντηση #4 στις: 23/03/21, 23:21 »
Πολύ σωστά όλα αυτά αλλά υπάρχει ένα βασικό πρόβλημα. Τα καταστήματα είναι κλειστά οπότε αδύνατο να πιάσεις και να ακούσεις κάποιο όργανο.

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ξεκίνημα Αρχάριου με Ακουστική κιθάρα
« Απάντηση #5 στις: 23/03/21, 23:46 »
Πολύ σωστά όλα αυτά αλλά υπάρχει ένα βασικό πρόβλημα. Τα καταστήματα είναι κλειστά οπότε αδύνατο να πιάσεις και να ακούσεις κάποιο όργανο.
Μιλάμε γενικά αυτή τη στιγμή...ούτως ή άλλως δε θα πάρω ακουστική...έχω μια απλη, πλην τίμια harley benton, που με καλύπτει για τώρα.

Στην περίοδο αυτή που όλα είναι κλειστά και θες να πάρεις κιθάρα, στηρίζεται σε κριτικές άλλων κυρίως, κοιτάς τις λεπτομέριες του κάθε οργάνου, Ρωτάς και το φόρουμ... ;) ;) ;)... κοιτας κανενα βιντεο στο youtube, αποφασιζεις και παίρνεις το ρισκο. Έτσι έκανα με την κιθάρα της αδερφής μου, έτσι έκανα και με τις 3 κιθάρες που εχω, καθότι και οι 3 ήρθαν από εξωτερικό. Κι εχω. Μείνει ικανοποιημένος απ όλα.
« Τελευταία τροποποίηση: 23/03/21, 23:48 από GVen »
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος jorimkian2

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Ξεκίνημα Αρχάριου με Ακουστική κιθάρα
« Απάντηση #6 στις: 24/03/21, 00:16 »
Γενικά προτιμάς cutaway η όχι? Σίγουρα είναι βολικό η cutaway για τον προφανή λόγο αλλά μήπως επηρεαζει τον ήχο ειδικά σε μια μη ηλεκτροακουστική;Ή δεν έχεις συναντήσει διάφορες;. Επίσης στο thomann έχει preview τους ήχους που παράγει κάθε κιθάρα. Αν κάποιος ενδιαφέρεται μπορεί να το δει και έτσι ώστε να βοηθηθει

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ξεκίνημα Αρχάριου με Ακουστική κιθάρα
« Απάντηση #7 στις: 24/03/21, 00:26 »
Γενικά προτιμάς cutaway η όχι? Σίγουρα είναι βολικό η cutaway για τον προφανή λόγο αλλά μήπως επηρεαζει τον ήχο ειδικά σε μια μη ηλεκτροακουστική;Ή δεν έχεις συναντήσει διάφορες;. Επίσης στο thomann έχει preview τους ήχους που παράγει κάθε κιθάρα. Αν κάποιος ενδιαφέρεται μπορεί να το δει και έτσι ώστε να βοηθηθει
Δε νομίζω να υπάρχει ακουστική με cutaway...Δεν είμαι και σίγουρος βέβαια. Όσο για τους ήχους του Thomann μη τους εμπιστεύεσαι...Ωρες ώρες νομίζω ότι είναι ίδιοι σε όλες τις κιθάρες. Καλύτερα youtube.
« Τελευταία τροποποίηση: 24/03/21, 00:32 από GVen »
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος jorimkian2

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ξεκίνημα Αρχάριου με Ακουστική κιθάρα
« Απάντηση #9 στις: 29/03/21, 12:59 »
Ποια η γνώμη σου για αυτήν εδώ; https://www.nakas.gr/prd/epiphone-aj-210ce-ltd-ilektroakoistiki-kithara-me-thiki-vintage-sunburst.

Δε λειτουργεί το link...για δες το πάλι.
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ξεκίνημα Αρχάριου με Ακουστική κιθάρα
« Απάντηση #10 στις: 29/03/21, 13:14 »
Ποια η γνώμη σου για αυτήν εδώ; https://www.nakas.gr/prd/epiphone-aj-210ce-ltd-ilektroakoistiki-kithara-me-thiki-vintage-sunburst.[/url

Καλή επιλογή, αλλά εγώ θα σού έλεγα να προτιμήσεις την ΑJ-220SCE, η οποία έχει καπάκι από συμπαγές ξύλο. Αξίζει τα παραπάνω χρήματα.

https://www.nakas.gr/prd/epiphone-aj-220sce-solid-top-vintage-sunburst-ilektroakoistiki-kithara

Μια επίσης καλή ηλεκτροακουστική είναι η Harley Benton CLJ-503CE
https://www.thomann.de/gr/harley_benton_clj_503ce_wn.htm


Aν θες μια πιο φτηνή κιθάρα και όχι απαραίτητα ηλεκτροακουστική, καλές προτάσεις γύρω στα 200 Ευρώ είναι:

Recording King RDS-9
https://www.thomann.de/gr/recording_king_rds_9_ts.htm

Cort Earth 70 Open Pore
https://www.thomann.de/gr/cort_earth_70_op_open_pore.htm

Framus FD-14M
https://www.thomann.de/gr/framus_fd_14m_vs_legacy_series.htm
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος jorimkian2

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Ξεκίνημα Αρχάριου με Ακουστική κιθάρα
« Απάντηση #11 στις: 29/03/21, 14:14 »
Σίγουρα είναι καλύτερο το 220 μοντέλο της epiphone. Έλεγα για ηλεκτροακουστική για να έχω αργότερα και την δυνατότητα σύνδεσης. Πιστεύεις ότι αν την προτιμήσω θα έχω πρόβλημα όταν παίζω χωρίς ενισχυτή; Γιατί κυρίως έτσι θα παίζω. Απλά προτιμώ ήλεκτρο για την δυνατότητα και για το cutaway. Τώρα το θέμα είναι ότι 210 μοντέλο σίγουρα είναι κατώτερο αλλά δίνει θήκη μαζί, θα δω διάφορα ουσιαστικη;

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ξεκίνημα Αρχάριου με Ακουστική κιθάρα
« Απάντηση #12 στις: 29/03/21, 15:39 »
ΈΑν έχεις σκοπό να κάνεις κάποιο live, ή να ηχογραφήσεις αυτά που παίζεις, πάρε ηλεκτροακουστικη.  Αν όμως δεν έχεις σκοπό να κάνεις κάτι απ αυτά, δε τη χρειάζεσαι. Με τα ίδια λεφτά που θα δώσεις για μια ηλεκτροακουστικη, παίρνεις καλύτερη ακουστική.

Μια κιθάρα με συμπαγές καπάκι είναι καλύτερη. Με τον καιρό βελτιώνεται ο ήχος της. Είναι προτιμότερη. Τώρα αν Εσύ θες οπωσδήποτε κιθάρα με cutaway...ε είναι δικό σου θέμα. Να κοιτάξεις τουλάχιστον μα είναι με συμπαγές το πάνω καπάκι. Θα την ευχαριστηθείς καλύτερα.

Αν είναι κάποιοι που ξέρουν από όργανα εδώ μεσα, ο Απόλλων είναι ένας απ αυτούς. Άκουσε τον και δε θα χάσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: 29/03/21, 15:41 από GVen »
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος jorimkian2

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Ξεκίνημα Αρχάριου με Ακουστική κιθάρα
« Απάντηση #13 στις: 29/03/21, 16:52 »
Τα κατανοώ όλα αυτά. Απλά προσπαθώ να πάρω κάτι που θα με καλύψει και προς το μέλλον. Επίσης κοιτάζω cutaway γιατί Μ αρέσει πολύ το κόψιμο της και για διευκόλυνση στο παίξιμο. Αν όμως είναι κάτι που θα μου δημιουργήσει μεγάλη διαφορά στον ήχο τότε να το αποφύγω. Τώρα αν θα είναι ήλεκτρο θα το ήθελα σαν δυνατότητα για το μέλλον. Άμεσα έλεγα να μην πάρω ενισχυτή. Εκτός και αν προτείνετε κάτι για αρχή. Εμένα εν ολίγοις Μ ενδιαφέρει να έχει ωραίο ήχο και να μην είναι σαν παιχνίδι ούτε να τρίζει. Η διαφορά σε cutaway και σε ηλεκτροακουστική δεν ξέρω πόσο την επηρεάζει . Νομίζω πως αν δεν είναι συνδεδεμένη δεν χάνει την ακουστικοτητα της. Σίγουρα μπορώ να πετύχω καλύτερο φυσικό ήχο σε μια ακουστική απλά δεν ξέρω κατά πόσο θα φαίνεται η διαφορά εκεί. Συνοπτικά γιατί σαν κούρασα. Ήθελα cutaway εκτός και αν μου δημιουργήσει πρόβλημα. Και ήθελα και ηλεκτροακουστική σε περίπτωση ηχογράφησης.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ξεκίνημα Αρχάριου με Ακουστική κιθάρα
« Απάντηση #14 στις: 29/03/21, 17:15 »
Σίγουρα είναι καλύτερο το 220 μοντέλο της epiphone. Έλεγα για ηλεκτροακουστική για να έχω αργότερα και την δυνατότητα σύνδεσης. Πιστεύεις ότι αν την προτιμήσω θα έχω πρόβλημα όταν παίζω χωρίς ενισχυτή; Γιατί κυρίως έτσι θα παίζω.

Πρόβλημα δεν θα έχεις, αλλά θα συμφωνούσα με αυτά που ανέφερε ο GVen σχετικά με την αγορά ηλεκτροακουστικής κιθάρας για συγκεκριμένες χρήσεις. Εσύ στο αρχικό σου μήνυμα έκανες λόγο για κάποιον που δεν έχει ξαναπιάσει κιθάρα στα χέρια του. Σε μια τέτοια περίπτωση εγώ θα πρότεινα απλή ακουστική χωρίς δεύτερη σκέψη. Ένας αρχάριος θα έχει αρκετά να μάθει από πλευράς τεχνικής πριν αρχίσει να σκέφτεται για ενισχυτές, ηχογραφήσεις, live και ο,τιδήποτε άλλο σχετικό, για το οποίο η ηλεκτροακουστική θα τού ήταν πιο χρήσιμη. Tο ίδιο και για κάποιον που σκοπεύει να παίζει κυρίως στο σπίτι χωρίς ενισχυτή.


Παράθεση
Απλά προτιμώ ήλεκτρο για την δυνατότητα και για το cutaway.

Αυτό είναι κατανοητό, αλλά και πάλι το cutaway δεν σού δίνει κάποιο σοβαρό πλεονέκτημα σε αυτή τη φάση. Αν όμως εσύ θέλεις ηλεκτροακουστική, πάρε ηλεκτροακουστική.


Παράθεση
Τώρα το θέμα είναι ότι 210 μοντέλο σίγουρα είναι κατώτερο αλλά δίνει θήκη μαζί, θα δω διάφορα ουσιαστικη;

Σίγουρα μην πάρεις κιθάρα με κριτήριο τη θήκη. Κοστίζει ελάχιστα και δεν θα πρέπει να αποσπά την προσοχή σου από το βασικό κριτήριο που είναι η ποιότητα και η αίσθηση του οργάνου. Θεωρώ ότι η διαφορά στον ήχο ενός οργάνου με καπάκι από συμπαγές ξύλο είναι σημαντικότερη από οποιοδήποτε άλλο εξάρτημα. Το δίλημμα "κιθάρα χωρίς συμπαγές καπάκι και θήκη για 270 Ευρώ ή (η ίδια ουσιαστικά) κιθάρα με συμπαγές καπάκι χωρίς θήκη για 300 Ευρώ" για μένα δεν υπάρχει.

Και δεν μάς έχεις αναφέρει ακόμα ποιός είναι ο προϋπολογισμός σου. Εγώ πρότεινα μοντέλα μέχρι 300 Ευρώ, δηλαδή λίγο παραπάνω από την Epiphone AJ-210EC που σκεφτόσουν. Αν μπορείς να ανέβεις λίγο παραπάνω, υπάρχουν καλύτερες επιλογές. Ξαναλέω όμως ότι για έναν αρχάριο, οποιαδήποτε από τις κιθάρες που αναφέρθηκαν θα ήταν επαρκέστατες.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος jorimkian2

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Ξεκίνημα Αρχάριου με Ακουστική κιθάρα
« Απάντηση #15 στις: 29/03/21, 17:57 »
Το μπάτζετ μου είναι μέχρι 300. Θα παίξω με solid καπάκι με κάνατε και το κατάλαβα. Τώρα εφόσον δεν θα συναντήσω διαφορές στον ήχο σε cutaway και κανονική λέω να πάρω την πρώτη μιας που Μ αρέσε και περισσότερο. Εξάλλου δεν είναι κανένα τεράστιο μπάτζετ για να το κλάψω. Αλλά κυρίως θα παίξω χωρίς ενισχυτή και ηχογράφηση. Μόνο αυτό με προβληματιζει. Κατανοώ ότι σε απλή ακουστική ειναι καλύτερο το όργανο. Και γέρνω προς την aj 220. Μ αρέσει πολύ και οπτικά.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ξεκίνημα Αρχάριου με Ακουστική κιθάρα
« Απάντηση #16 στις: 29/03/21, 22:18 »
Aν είσαι σίγουρος ότι θέλεις ηλεκτροακουστική, έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και για τη Harley Benton που παρέθεσα στο πρώτο μήνυμά μου. Έχει σχήμα jumbo, δηλαδή λίγο μικρότερο από μια dreadnought, έχει καπάκι από συμπαγές ξύλο και είναι ενδιαφέρουσα εμφανισιακά. Το πρόβλημα είναι ότι μπορείς να τη βρεις μόνο στον Thomann, γεγονός όμως το οποίο σού δίνει το δικαίωμα επιστροφής μέσα σε 30 μέρες αν την παραγγείλεις και δεις ότι δεν σού αρέσει.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος jorimkian2

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Ξεκίνημα Αρχάριου με Ακουστική κιθάρα
« Απάντηση #17 στις: 30/03/21, 00:17 »
Σε ακουστική μέχρι 300€ solid και γενικά μια καλή αξιοπρεπής κιθάρα τι μπορώ να δω; Να έχω το νου μου σε yamaha? Όπως καταλάβατε προβληματίστηκα πολύ με το αν θα πρέπει να επιλεξω ηλεκτροακουστική ενώ θα παίζω unplugged. Θα ήθελα να την πάρω από naka για να βάλω και δόσεις με πιστωτική ότι αγοράσω. Οπότε το thomman μάλλον απορρίπτεται

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ξεκίνημα Αρχάριου με Ακουστική κιθάρα
« Απάντηση #18 στις: 30/03/21, 00:46 »
Σε ακουστική μέχρι 300€ solid και γενικά μια καλή αξιοπρεπής κιθάρα τι μπορώ να δω; Να έχω το νου μου σε yamaha? Όπως καταλάβατε προβληματίστηκα πολύ με το αν θα πρέπει να επιλεξω ηλεκτροακουστική ενώ θα παίζω unplugged. Θα ήθελα να την πάρω από naka για να βάλω και δόσεις με πιστωτική ότι αγοράσω. Οπότε το thomman μάλλον απορρίπτεται

Μπες στο skroutz  και θα δεις πολλές κιθάρες να συγκρίνεις. Δες ποιες πληρούν αυτά που σου λέμε εδώ και έπραξε αναλόγως. Όσο για δόσεις, όλα τα μικρομάγαζα κάνουν.
Προσωπικά θα σου πρότεινα κάποιο απ τα μικρότερα μαγαζιά. Δες ποια θες, ορατούς ένα τηλέφωνο και μιλά τους και ότι αποφασίσεις να πάρεις, ζητά τους να σου κα ουν κι ένα σεταρισμα. Δε θα σου πουν Όχι. Εγώ αυτό έκανα και μου έφεραν το όργανο, άψογο. Κι ο νακας πιστεύω θα σου κάνει σεταρισμα, αλλά στα πιο μικρά έχεις πιο άμεση συνεννόηση.

Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και τις sigma. Εμένα μου άρεσε πάρα πολύ Αυτή που έπιασα στα χέρια μου. Κοίτα επίσης για Ibanez, cort, epiphone, yamaha, lag.
Ότι θες εδώ είμαστε να σε συμβουλεψουμε.
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ξεκίνημα Αρχάριου με Ακουστική κιθάρα
« Απάντηση #19 στις: 31/03/21, 18:14 »
Σε ακουστική μέχρι 300€ solid και γενικά μια καλή αξιοπρεπής κιθάρα τι μπορώ να δω; Να έχω το νου μου σε yamaha?

Δεν θα έλεγα ότι οι Yamaha με συμπαγές καπάκι γύρω στα 300 Ευρώ από το Νάκα (FS800, FG700, FG800, FG820) είναι καλύτερες από την Epiphone AJ-220S ή από τις Sigma (000M, 0ΜΜ ή DM, ανάλογα με ποιό σχήμα σώματος σού αρέσει). Οπότε εγώ θα επέλεγα μια από αυτές, ή θα το έψαχνα σε άλλα μαγαζιά.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος jorimkian2

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Ξεκίνημα Αρχάριου με Ακουστική κιθάρα
« Απάντηση #20 στις: 04/04/21, 02:11 »
Καλησπέρα. Άργησα λίγες μέρες μέχρι να πάρω στα χέρια μου τελικά την AJ 220 sce . Πολύ καλή κιθάρα. Με ωραία και προσεγμένη κατασκευή. Περιμένω και έναν μικρό ενισχυτή που πήρα για το σπίτι τον fender acoustasonic 15. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής. Πως καταλαβαίνουμε αν θέλει ρύθμιση το μπράτσο της κιθάρας.

Αποσυνδεδεμένος Crazy Heart

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ξεκίνημα Αρχάριου με Ακουστική κιθάρα
« Απάντηση #21 στις: 27/08/21, 14:55 »
Περιμένω και έναν μικρό ενισχυτή που πήρα για το σπίτι τον fender acoustasonic 15.

γιατί να χρειάζεσαι ενισχυτή ακουστικής για το σπίτι?  ???
Music makes the people come together

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
51 Απαντήσεις
32226 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/17, 00:35
από mouz
2 Απαντήσεις
4231 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/04/11, 21:52
από Edward The Great
2 Απαντήσεις
3300 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/11, 22:19
από ReMiOs
6 Απαντήσεις
3683 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/07/11, 01:22
από Nosferatu
13 Απαντήσεις
5033 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/12, 23:13
από Arwindan
16 Απαντήσεις
8984 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/12, 03:03
από Adoni
6 Απαντήσεις
3648 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/14, 19:54
από Kostas_Orfanidis_16
7 Απαντήσεις
3900 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/15, 12:01
από pazo
1 Απαντήσεις
4542 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/12/15, 04:36
από Spyros Delta
6 Απαντήσεις
2681 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/21, 21:59
από GVen