Αποστολέας Θέμα: Ηλεκτρακουστική Fender. Ποιά από τις παρακάτω?  (Αναγνώστηκε 6729 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Αποφάσισα λοιπόν να πάρω ηλεκτρακουστική μετά από κάποια χρόνια ενασχόλησης με μια made in japan Stratocaster.
Δεν θέλω τίποτα εξεζητημένο. Τιμή γύρω στα 300€.
Ψάχνω μεν ηλεκτρακουστική αλλά με κύριο σκοπό να παίζω unplugged (σαλόνι, παραλία κτλ) και άμα μου την βαρέσει να την συνδέω και στον ενισχυτή.
Οπότε ρίχνω βάρος περισσότερο στο ακουστικό παρά στο ηλεκτρακουστικό μέρος.
Ααα επίσης θέλω να είναι και cutaway (έτσι το λένε ή κάνω λάθος?)
Μουσικές? Έντεχνα ελληνικά, Rock μπαλάντες και πολύ μπλούζ.
Πείτε μια γνώμη για τις παρακάτω.

http://www.thomann.de/gr/fender_cd_140sce_bk.htm

http://www.thomann.de/gr/fender_cd280sce.htm

http://www.thomann.de/gr/fender_malibu_ce_na.htm

Επίσης στα 4 κατοστάρικα είναι και η παρακάτω

http://www.thomann.de/gr/fender_cd290sce.htm

...η οποία είναι Jumbo....
Εκτός από την διαφοροποίηση στο σχήμα μπορεί κάποιος να μου πει την διαφορά ανάμεσα σε jumbo και dreadnought ?

Υ.Γ. Ξέρω ξέρω, πολλοί θα πούν "Πήγαινε να τις παίξεις μόνος σου και να δεις". Και αυτό θα γίνει, αν καταφέρω βέβαια να τις βρω εδώ Θεσσαλονίκη γιατί οι περισσότερες είναι μοντέλα 2009 (Μάρτιος, Απρίλιος) και δεν ξέρω αν καν έχουν έρθει.
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Επίσης θα με ενδιέφερε η γνώμη σας για τις Resonator κιθάρες....
Νομίζω ότι είναι φτιαγμένες για μπλούζ (κάνω λάθος?)
Αλλά και να είναι έτσι, είναι εντελώς single-minded ή μπορώ να παίξω και τα έντεχνα και τις μπαλάντες που θέλω?
Ποιές είναι οι ηχητικές διαφοροποιήσεις μιας resonator από μια dreadnought?
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος delos999

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace dude:)
    • Προφίλ
Γιατι ειναι αναγκη να παρεις αποκλειστικά fender???
......................................

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Στα 10 χρόνια που ασχολούμαι με το ιντερνετ και περιδιαβένω σε διάφορα θεματικά φόρουμς (μηχανές, αυτοκίνητα, μουσική, τεχνολογία), είναι απίστευτο το ποσοστό των θεμάτων όπου ο συγγραφέας ρωτάει "ποιά η γνώμη σας για το Α, Β, ή Γ" και από τις πρώτες απαντήσεις διαβάζεις "Γιατί όχι το Δ" ή "Εγώ που έχω το Ε είμαι πολύ ευχαριστημένος".


Φίλτατε Delos999, είμαι σίγουρος ότι έχεις κάθε καλή πρόθεση και μη με παρεξηγήσεις.
Όχι δεν υπάρχει καμία ανάγκη να πάρω αποκλειστικά fender. Μπορεί τελικά να μην πάρω και καθόλου κιθάρα. Μπορεί αύριο το πρωί να ξυπνήσω και να πω "Γιατί να δωσω 300€ για κιθάρα και δεν τα τρώω σουβλάκια".
Όμως όταν άνοιξα το topic είχα 2-3 πράγματα στο μυαλό μου και αυτά ήθελα να ρωτήσω. Δεν θέλω να κάνω φιλοσοφική συζήτηση. Θέλω απαντήσεις και όχι ερωτήσεις.

Και πάλι συγχωρέστε τον μακροσκελισμό μου. Το έκανα ώστε να αποτρέψω τυχόν περεταίρω αποκλίσεις από το κεντρικό μου ερώτημα.
Ενδιαφέρομαι για fender από 300-400€.

Φιλικά Αλέξανδρος
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος delos999

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace dude:)
    • Προφίλ
Aπλα εγω θα θεωρουσα τη fender λυση κατω των 300€...Μεχρι 400€ θα επαιρνα αλλη...Απο αυτες που παρεθεσες εχω δοκιμασει την πρωτη και ειναι πολυ καλη κιθαρα για τα λεφτα της και ωραια εμφανισιακα...
......................................

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Σ 'ευχαριστώ. Και μένα να πω την αλήθεια εμφανησιακά μου έκανε ένα "κλικ"
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Τελικά παρήγγειλα την μαυρούλα

http://www.thomann.de/gr/fender_cd_140sce_bk.htm



Είναι ήδη Ελλάδα οπότε μέσα στην άλλη βδομάδα θα την έχω σίγουρα.

Ανυπομονώ  :P
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος Crazy Heart

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
με'γεια!! περιμένουμε φωτός όταν την παρεις!! ;D
Music makes the people come together

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
6 Μέρες κλείσαν σήμερα με την καινούργια μου ακουστική και είμαι ΚΑΡΓΑ ερωτευμένος. Πέραν του ότι είναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ έχω ενθουσιαστεί και από τον ήχο. Sustain, μπάσσα, playability. Είχα χρόνια να πιάσω ακουστική στα χέρια μου οπότε δεν είμαι και ο καλύτερος κριτής. Αλλά συγκρίνοντας αυτά που έχω διαβάσει από reviews με τα λίγα που μπορώ να καταλάβω και από μόνος μου, αυτή η κιθάρα τα αξίζει τα λεφτά της.

Επίσης +1000 για το Thomann. Πρώτη μου αγορά από εκεί. Η κιθάρα + 2 stands + ένα winder + χορδές + μαλακή θήκη, ήρθαν ακριβώς σε 5 εργάσιμες σε super-duper συσκευασία (η κιθάρα ήταν τυλιγμένη με προστατευτικό αφρώδες μέσα στην original fender κούτα της και αυτ΄πη η κούτα μέσα σε άλλη κούτα με σακούλες με αέρα. Θήκη και τα λοιπά σε άλλη παρόμοια κούτα. Απίστευτο packaging.

Σας αφήνω τώρα γιατί δεν μπορώ να γράφω και πολύ. Πονάνε τα ακρο-δαχτυλάκια μου... Μέχρι να συνηθίσω τις 11άρες, θέλω ακόμα...  :P

Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Μεγιες!  :)
Την εχει ενας φιλος αυτη και την πρωτη φορα που επαιξα ειχα καραγουσταρει... τελευταια που ξαναεπαιξα μου φανηκε καπως, μαλλον πρεπει να ειμαι σε αναλογη διαθεση για ακουστικη  :D
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μεγειές! όμορφη......
πόσταρε κανένα κλιπάκι να την ακούσουμε.....

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Με γειά, φίλε. Ωραία κιθάρα, αν και με μια ματιά στις φωτογραφίες το action φαίνεται πολύ ψηλό. Το έχεις παρατηρήσει κι εσύ αυτό παίζοντας ή είναι απλά ιδέα μου; Μήπως χρειάζεται ένα καλό σετάρισμα για να γίνει ακόμα πιο άνετη; Επίσης, την έχεις βάλει σε ενισχυτή να δεις πως αποδίδει ο προενισχυτής;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Με γεια κι από μένα φίλε μου!Ωραία αγορά.
Απόλλων δυστηχώς οι fender το έχουν αυτό το πρόβλημα και το κακό είναι ότι δεν παίρνει και πολύ χαμήλωμα το action.
Σαφέστατα όμως μπορείς να παίζεις άνετα μέχρι το 7ο τάστο. Τουλάχιστον στην δικιά μου τη Fender έτσι είναι.
(Αναφέρω κανονικό χαμήλωμα και όχι ξύσιμο nut κλπ).
Με γεια και πάλι φίλε μου, πάντα τέτοια!
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Με γειά, φίλε. Ωραία κιθάρα, αν και με μια ματιά στις φωτογραφίες το action φαίνεται πολύ ψηλό. Το έχεις παρατηρήσει κι εσύ αυτό παίζοντας ή είναι απλά ιδέα μου; Μήπως χρειάζεται ένα καλό σετάρισμα για να γίνει ακόμα πιο άνετη; Επίσης, την έχεις βάλει σε ενισχυτή να δεις πως αποδίδει ο προενισχυτής;

Είναι αλήθεια ότι ακόμα ακούγεται πολύ τζατζάρισμα στο παίξιμό μου, αλλά υπέθετα ότι φταίει η φύση των ακουστικών χορδών που είναι κάτι καινούργιο για τα δάχτυλά μου και που πρέπει να το συνηθίσω. Δεν σκέφτηκα ότι μπορεί να φταίει το action. Αλλά και έτσι να είναι, μπορώ να κάνω κάτι?

Την έχω βάλει στον Marshall VS30R που έχω. Με μια πρώτη ακρόαση αυτό που έχω να πω ότι τα controls του μαγνήτη είναι πολύ effective. Νιώθεις την διαφορά στον ήχο όταν πχ αυξάνεις έστω και λιγο τα μπάσα. Βέβαια ο Marshall μου δεν μπορεί να θεωρηθεί και η καταλληλότερη επιλογή για ακουστική. Αυτό που δεν κατάφερα να προσδιορίσω ακόμα είναι τι ακριβώς κάνει το phase. Καταλαβαίνω ότι ο ήχος όντως αλλάζει αλλά δεν μπορώ να προσδιορίσω πως και τι. Αν και μου φαίνεται ότι μου αρέσει περισσότερο με το Phase στο off. Το manual λέει ότι το Phase βελτιώνει το Bass Response... Τι σημαίνει αυτό, δεν ξέρω.
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απόλλων δυστηχώς οι fender το έχουν αυτό το πρόβλημα και το κακό είναι ότι δεν παίρνει και πολύ χαμήλωμα το action.
Σαφέστατα όμως μπορείς να παίζεις άνετα μέχρι το 7ο τάστο. Τουλάχιστον στην δικιά μου τη Fender έτσι είναι.
(Αναφέρω κανονικό χαμήλωμα και όχι ξύσιμο nut κλπ).
Με γεια και πάλι φίλε μου, πάντα τέτοια!

H αλήθεια είναι ότι και η δική μου ακουστική Fender (μια από τις πρώτες μου κιθάρες) είχε ένα παρόμοιο πρόβλημα. Πίστευα ότι ο λόγος ήταν οι 12άρες χορδές που της φόραγα, καθώς και η ελλιπής συντήρηση (δεν είχα κάνει ποτέ setup, την έπαιρνα μαζί μου σε ταξίδια σε μια μαλακή θήκη κλπ). Σιγά-σιγά το είχα συνηθίσει, αλλά φυσικά ποτέ δεν ήταν η πιο άνετη κιθάρα στο παίξιμο.

Είναι αλήθεια ότι ακόμα ακούγεται πολύ τζατζάρισμα στο παίξιμό μου, αλλά υπέθετα ότι φταίει η φύση των ακουστικών χορδών που είναι κάτι καινούργιο για τα δάχτυλά μου και που πρέπει να το συνηθίσω. Δεν σκέφτηκα ότι μπορεί να φταίει το action. Αλλά και έτσι να είναι, μπορώ να κάνω κάτι?

Στη δική σου περίπτωση, αν το action είναι τόσο ψηλό όσο φαίνεται στις φωτογραφίες, εγώ προσωπικά θα πήγαινα την κιθάρα σε έναν τεχνικό για να σού πει τι μπορεί να γίνει. Ακόμα και ξύσιμο του nut στον καβαλλάρη, γιατί όχι;

Παράθεση
Την έχω βάλει στον Marshall VS30R που έχω. Με μια πρώτη ακρόαση αυτό που έχω να πω ότι τα controls του μαγνήτη είναι πολύ effective. Νιώθεις την διαφορά στον ήχο όταν πχ αυξάνεις έστω και λιγο τα μπάσα. Βέβαια ο Marshall μου δεν μπορεί να θεωρηθεί και η καταλληλότερη επιλογή για ακουστική. Αυτό που δεν κατάφερα να προσδιορίσω ακόμα είναι τι ακριβώς κάνει το phase. Καταλαβαίνω ότι ο ήχος όντως αλλάζει αλλά δεν μπορώ να προσδιορίσω πως και τι. Αν και μου φαίνεται ότι μου αρέσει περισσότερο με το Phase στο off. Το manual λέει ότι το Phase βελτιώνει το Bass Response... Τι σημαίνει αυτό, δεν ξέρω.

To Phase oύτε εγώ ξέρω να σού πω τι ακριβώς είναι. Πάντως οι dreadnought κιθάρες λόγω σχήματος και μεγέθους του σώματος έχουν αρκετά μπάσα. Αν το phase αυξάνει το bass response, τότε ίσως είναι καλύτερα να το έχεις χαμηλά ή και στο off. Βέβαια θα πρέπει να πειραματιστείς με διάφορους συνδυασμούς των EQ και του Phase για να βρεις τον ήχο που σού αρέσει περισσότερο, και φυσικά σε έναν κατάλληλο ενισχυτή.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
To Phase oύτε εγώ ξέρω να σού πω τι ακριβώς είναι. Πάντως οι dreadnought κιθάρες λόγω σχήματος και μεγέθους του σώματος έχουν αρκετά μπάσα. Αν το phase αυξάνει το bass response, τότε ίσως είναι καλύτερα να το έχεις χαμηλά ή και στο off. Βέβαια θα πρέπει να πειραματιστείς με διάφορους συνδυασμούς των EQ και του Phase για να βρεις τον ήχο που σού αρέσει περισσότερο, και φυσικά σε έναν κατάλληλο ενισχυτή.

To phase δεν είναι τύπου dial. Είναι κουμπάκι on-off
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
πόσταρε κανένα κλιπάκι να την ακούσουμε.....


Έχοντας το μικρόφωνο να κρέμεται δαγκώνοντας το καλώδιο, μπροστά στο ηχείο της κιθάρας (ελλείψει stand) και μέσω της Soundblaster, έγραψα ένα μικρό δείγμα για να σας δώσω μια γεύση

http://rapidshare.com/files/237178234/Fender_CD140-Mic-SB_AUDIGY2.mp3
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος Crazy Heart

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
με'γεια!!!! είναι φοβερή!

έχοντας και εγώ τη Fender CD-60, συμφωνώ πως το action τους είναι αρκετά ψηλό. Όταν την πήρα είχε 12αρες χορδές! Μετά έβαλα 10αρες, αλλά τωρα έχω τις 11αρες, τις οποίες και προτιμώ για ακουστική! :D

Πάντως μπορείς να πας να σου ρυθμίσουν λίγο τη βέργα και να χαμηλώσει το action. Ιδίως αν βάλεις και 10αρες χορδές θα μπορεί να κατέβει σε ικανοποιητικό σημείο και χωρίς fret buzz :)
Music makes the people come together

Αποσυνδεδεμένος Crazy Heart

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Έχοντας το μικρόφωνο να κρέμεται δαγκώνοντας το καλώδιο, μπροστά στο ηχείο της κιθάρας (ελλείψει stand) και μέσω της Soundblaster, έγραψα ένα μικρό δείγμα για να σας δώσω μια γεύση

http://rapidshare.com/files/237178234/Fender_CD140-Mic-SB_AUDIGY2.mp3


ΠΑΡΑ πολυ καλό!!! και ο ήχος και το παίξιμο σου! μπράβο!! :)
Music makes the people come together

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
για τα λεφτά της δεν μου άρεσε πολύ ο ήχος....αλλά ίσως να φταίει και η ηχογράφηση....  :-\

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2407 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/06, 09:34
από Βραζίλης
18 Απαντήσεις
15965 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/08, 06:15
από .:°:. Apollon .:°:.
5 Απαντήσεις
3650 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/05, 01:35
από sitsanakak
28 Απαντήσεις
26742 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/10, 00:37
από Απόλλων
27 Απαντήσεις
25945 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/07, 16:45
από Anarhikos_Mousikos
10 Απαντήσεις
6200 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/08, 23:18
από m@ster k@frer
26 Απαντήσεις
9816 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/08, 03:04
από Απόλλων
18 Απαντήσεις
6198 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/09/08, 05:31
από Amylo
0 Απαντήσεις
2781 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/10, 11:43
από Mps88
23 Απαντήσεις
5756 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/05/13, 20:28
από elenix4