Αποστολέας Θέμα: Λίγα λόγια για τον Α.Βαρδή  (Αναγνώστηκε 4397 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος organopextis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 105
  • Φύλο: Άντρας
  • To ποιό μεγάλο λάθος ήταν αυτο το πάθος !
    • Προφίλ
Λίγα λόγια για τον Α.Βαρδή
« στις: 13/11/02, 10:03 »
  Επειδή δέχτηκα πολλά προσωπικά μηνύματα για το αν ξέρω κάποια πράγματα για Α.Βαρδη και για την καριέρα του θα προσπαθήσω να σας τα παραθέσω εδώ , αυτα που μπορώ να πω και μου επιτρέπετε ;)

Ο Αντώνης Βαρδής γεννήθηκε στην Αθήνα ,στην περιοχή του Μοσχάτου. Στην ηλικία τον 6 ! μόνο ετών μπήκε επεγκελματικά στο χώρο του τραγοουδιού.Αιτία ενα τυχαίο περιστατικό..Είχε πάει με τους γονείς του σε μια ταβέρνα που τραγουδούσε ο Τσιτσάνης και ο Παπαιωάνου.Κάποια στιγμή σηκώθηκε και είπε ενα τραγούδι.Ο κόσμος τον αποθέωσε.. έτσι οι ιδικτήτες ζήτησαν απο τους γονείς του να τον αφήσουν να τραγουδάει στο μαγαζί όποτε μπορεί πράγμα που έγινε ...
Περνώντας τα χρόνια οι καλλιτεχνικές του ανησυχίες μεγάλωναν.Σε νεαρή ηλικία είχε δημιουργήσει ενα συγκρότημα τους VIKINGS.
Όταν το συγκρότημα διαλύθηκε ο Βαρδής άρχισε να δουλεύει σαν μουσικός σε διάφορα μαγαζιά της τότε Αθήνας. Συνεργάστηκε με τα μεγαλύτερα ονόματα του ελληνικού πενταγράμμου και σιγα σιγα μπήκε στην δισκογραφία.
Τραγούδια του έχουν πει ο Καζαντζίδης, Αλεξίου, Βιτάλη, Πάριος, Αγγελόπουλος, Μητσιάς, Νταλάρας, Γλυκερια, Δήμου και πολλοί άλλοι καταξιωμένοι Έλληνες τραγουδιστές.
Τα τελευταία χρόνια έχει μπεί στη δισκογραφία και ως ερμηνευτής συνεχίζει όμως να γράφει τραγούδια και για άλλους τραγουδιστές...

Αυτα τα λίγα για την Καριέρα του Α.Βαρδή . . .
Το πάθος
Το λάθος
και η παραγγελιά
πληρώνονται . .!

Αποσυνδεδεμένος organopextis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 105
  • Φύλο: Άντρας
  • To ποιό μεγάλο λάθος ήταν αυτο το πάθος !
    • Προφίλ
Re:Λίγα λόγια για τον Α.Βαρδή
« Απάντηση #1 στις: 13/11/02, 12:22 »
Κάποιοι και συγκεκριμένα 2 άτομα μου ζητήσατε το  βιβλίο με το οποίο έχει συνδεθεί το τραγούδι ''που να εξηγώ'' και κάποιο γράμμα.. Το μόνο που μπορώ να σας πω ειναι οτι προκειτε για ένα βιβλίο που έχει γράψει ο Α.Βαρδής και ΔΕΝ έχει εκδωθεί απο κάποιο οίκο.Το βιβλίο περιέχει προσωπικά πράγματα και προσωπικές ιστοριές και επίσης αν δεν κάνω λάθος εχει δωθεί μονο σε 4 άτομα .Έυλογα θα ρωτήσετε γιατί δεν εκδώθηκε αφού γράφτηκε ; Ήταν επιθυμία του Α.Βαρδή να μην εκδωθεί παρόλο που αρχικά είχε πει οτι θα το εκδώσει.
Το μόνο που μπορώ να σας πω ειναι οτι οι ήρωες του βιβλίου ειναι 5 και συγκεκριμένα 2 ζευγάρια και ένας αδερφικός φίλος που ποιά δεν υπάρχει στη ζωή..
Το πάθος
Το λάθος
και η παραγγελιά
πληρώνονται . .!

Αποσυνδεδεμένος Κώστας

  • Γενικός Γραμματέας
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Άντρας
  • Ola gia to ellhniko tragoudi
    • Προφίλ
    • Business Web Hosting, Design
Re:Λίγα λόγια για τον Α.Βαρδή
« Απάντηση #2 στις: 18/11/02, 13:45 »
Anamfisvhtita megalos kallitexnhs kai me polla kryfa tragoudia. Fovamai omws oti teleutaia yparxei kapoio provlhma efoson prokeitai gia enan poly euaisthito me polles dyskolies sth zwh, anthrwpo pou xreiazetai xrono gia na viwsei kai na perasei ta viwmata tou sth synthesh. Dystyxws oi rythmoi ths epoxhs kanoun kai tous kalyterous na paratypoun.  :-\

Αποσυνδεδεμένος organopextis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 105
  • Φύλο: Άντρας
  • To ποιό μεγάλο λάθος ήταν αυτο το πάθος !
    • Προφίλ
Αντώνης Βαρδής
« Απάντηση #3 στις: 17/12/02, 16:35 »
  Λοιπόν επειδή δέχτηκα 4-5  αν θυμάμαι καλά προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις για τον Α.Βαρδή ,θα απαντήσω εδω φίλοι και όχι προσωπικά ( αν και έχω πει οτι δεν μπορώ να πώ πολλά πράγματα ) !
Δεν ξέρω πως μερικοί ενδιαφέρθηκαν τώρα για τον Α.Βαρδή και δεν ξέρω αν ειναι τυχαίο  ;) ( ελπίζω να μην επιρεάζονται απο κάποιες εκπομπές ..)
Τέλος πάντων .. με ρωτήσατε λοιπόν αν υπάρχει τραγούδι σε κάποιο πρόσφατο cd του Βαρδή  που να ειναι αφιερωμένο σε κάποιο αγαπημένο του πρόσωπο .Ναι 'οντως υπάρχει ένα απο τα πολλά τραγούδια που έχει αφιερώσει ο Α.Βαρδής, ΤΟ τραγούδι λέγεται   ''ΕΠΙΛΟΓΟς'' και βρίσκεται στο cd- Ξεδιπλώνοντας τις σκέψεις μου-.

Επειδή το τραγούδι ''επίλογος'' ειναι ενα απο τα αγαπημένα μου και επειδή δεν υπάρχει στο site σας το γράφω εδώ ...
Όσο για το που ειναι αφιερωμένο δεν μπορώ να σας πώ !
Προσέξτε καλά όμως τα λόγια ...

''ΕΠΙΛΟΓΟΣ''

ρυθμός 2/4 για τους κιθαρολάτρες


Φτάσαμε λοιπόν και στον επίλογο
πέσαμε σαν άστρα στο κενό
όμως το μυαλό πάντα επίμονο
θα ρωτάει αν φταίξαμε κι οι δυό.
Έτσι ξαφνικά εμείς τελειώσαμε
το φοβόμουν οτι θα συμβεί
άδικα δεν πήγε οτι νιώσαμε
ειναι κάτι σαν γλυκιά πληγή.

(ρεφρέν)

Όλα τα τραγούδια που σου έγραψα
ειναι τα σημάδια που δεν σκέπασα
άμα θέλεις τα κρατάς άμα θέλεις τα πετάς
όπως αγαπάς..

Πες μου με ποιό δικαίωμα λες οτι
φταιω εγώ ?
μια φορά μ' αγάπησες
χίλιες εγώ.
Έλεγες στο γράμμα που μου έγραψες   ;)
οτι πιά δεν θα ενδιαφερθείς
και ενα δάκρυ στο αντίο έσταξες,
πάλι ψέμμα πήγες να μου πεις

(ρεφρεν) το τελευταίο ρεφρεν το λέει 3 φορές

Όλα τα τραγούδια πυ σου έγραψα..




παιδιά αξίζει τον κόπο να το ακούσετε.. ειναι καταπληκτικό !

Το πάθος
Το λάθος
και η παραγγελιά
πληρώνονται . .!

Αποσυνδεδεμένος Viennezos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 159
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re: Αντώνης Βαρδής
« Απάντηση #4 στις: 18/12/02, 01:47 »

 παιδιά αξίζει τον κόπο να το ακούσετε.. ειναι καταπληκτικό !


Τι να προσθέσω; Συμφωνώ απόλυτα με τον organopexti.  :D

Α, ναι. Ας αναφέρουμε και τη στιχουργό: η Γιούλα Γεωργίου είναι.  

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Re: Αντώνης Βαρδής
« Απάντηση #5 στις: 18/12/02, 09:23 »
Για τον Αντώνη Βαρδή ,έχω πει και αλλού την γνώμη μου ,αλλά επειδη τον εκτιμώ πολύ και σαν φωνή και σαν συνθέτη και σαν άνθρωπο θελω να πώ ότι προσέφερε στο λαίκό-εντεχνο τραγούδι ενορχηστρωτικές καινοτομίες με ηλεκτρικά όργανα με συνθεσάιζερ και με κοψίματα στον ρυθμό σε στυλ που πλησίαζαν στο ροκ-ποπ Άλλά και στο καθαρά λαικό τραγούδι έχει προσφέρει πολλά.Πολλά από τα τραγούδια του με συγκινούν πολύ και τα έχω πει και σε συναυλίες μέχρι πριν λίγα χρόνια (σε μία και με τον ίδιο ακροατή ).Για τα γεγονότα στην τηλεόραση εχω αναφερθει και αλλού.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
2729 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/05, 14:45
από pimami
0 Απαντήσεις
8545 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/11/05, 00:31
από Αυγουστοσ
9 Απαντήσεις
26585 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/07, 15:45
από HeavyHead
9 Απαντήσεις
5816 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/08, 19:28
από faser
4 Απαντήσεις
2145 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/07, 21:11
από VasilisG.J.
0 Απαντήσεις
1986 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/09, 04:13
από master of puppets
6 Απαντήσεις
3038 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/09, 23:30
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
18 Απαντήσεις
7649 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/09, 17:27
από nikolix
λίγα watt-tube

Ξεκίνησε από PossessedB.E. « 1 2 3 » Ενισχυτές

67 Απαντήσεις
17432 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/10, 23:28
από Jezus
66 Απαντήσεις
17129 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/07/14, 00:11
από kkmspm (φλουτσ)