Αποστολέας Θέμα: Τι να κάνω για τον ήχο μου στο στούντιο??  (Αναγνώστηκε 17158 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Γεια σας!


Κατ'αρχήν δεν ξέρω σε ποια κατηγορία ταιριάζει το θέμα. Το έβαλα στην τύχη εδώ..

Πριν από λίγες ώρες γύρισα από πρόβα με μια μπάντα όπου παίζουμε λίγο καιρό και μέχρι τώρα το playlist μας αποτελείται κυρίως από maiden κομμάτια ( :P).

Το πρόβλημα μου (χάρη στο οποίο ψιλο-φρίκαρα σήμερα) είναι ότι ο ήχος μου σε σχέση με του άλλου κιθαρίστα είναι πάντα σχεδόν λίγο κάτω του μετρίου έως χάλια :-\
Και εξηγώ..

Ο συνκιθαρίστας παίζει με μια jackson warrior των 400-500ευρο (δε θυμάμαι ποια ακριβώς) με τους στοκ μαγνήτες (duncan designed active είναι) και παίζει στο στούντιο όπου πάμε συνήθως καρφί είτε με ένα marshall κεφάλι σε καμπίνα (δε θυμάμαι μοντέλο) είτε με έναν πολύ μικρότερο rocktron combo (πάλι δε θυμάμαι μοντέλο).
Εγώ τώρα, παίζω με την Ibanez RG370DX μου, που έκανε 400ευρο, στην οποία έχω βάλει τον D-Sonic bridge και τον Air-Norton neck (DiMarzio). Στο στούντιο παίζω είτε με έναν Line 6 Flextone (με τι πας και μπλέκεις θα μου πεις..και δίκιο θα'χεις..) είτε με τον Rocktron που έλεγα πιο πριν ο οποίος έχει λίγο πιο natural ήχο..

Το θέμα είναι ότι ο συνκιθαρίστας έχει γ**άτο ήχο ειδικά για αυτά που παίζουμε, σε όποιο ενισχυτή κι αν έχω ακούσει την κιθάρα του (γ**άτος εννοώντας με ωραίο όγκο, διαύγεια και δύναμη/gain για τα σόλο) ενώ ο δικός μου είναι επιεικώς απαράδεκτος (το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι το gain που ακόμα και στο τέρμα δεν έχει τη δύναμη που χρειάζεται, με αποτέλεσμα ο ήχος είναι να είναι χρήσιμος μόνο για hard rock και αν, και στα σόλο να γίνεται το μεγάλο πανηγύρι όπου το sustain χάνεται αμέσως και οι αρμονικές απλά δε βγαίνουν-->ήχος που δεν με εμπνέει να παίξω-σε μια πρόβα μάλιστα σταμάτησα το σόλο επειδή δεν άντεχα άλλο τον ήχο :wall:).

Τι έχω γιατρέ :eee:

Δεν μπορώ να εντοπίσω βασικά το πρόβλημα..οι μαγνήτες που πήρα υποτίθεται είναι καλοί για μεταλ και υποτίθεται μάλιστα ο D-sonic έχει πολύ όγκο και γκάζια και γενικά είναι ασυμμάζευτος. Όσο καιρό τον έχω στην κιθάρα μου (3-4 μήνες) δε μου έχει δημιουργήσει καθόλου αυτή την εντύπωση και μόνο σε κάτι pod που έχω παίξει έχει πολύ καλό ήχο αλλά σε αυτά τα τελευταία σχεδόν όλες οι κιθάρες έχουν καλό ήχο..

Σημείωση που δεν ξέρω που μπορεί να χρησιμεύσει: εγώ παίζω με 10ρες χορδές και το άλλο παιδί με 9ρες.

Χρειάζομαι βοήθεια και τη χρειάζομαι ΤΩΡΑ! ;D (καλά είπαμε...)

Αποσυνδεδεμένος jkstigma

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 305
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι να κάνω για τον ήχο μου στο στούντιο??
« Απάντηση #1 στις: 04/10/08, 11:29 »
μελέτα μελέτα!!!!

 ;) ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Τι να κάνω για τον ήχο μου στο στούντιο??
« Απάντηση #2 στις: 04/10/08, 11:51 »
μελέτα μελέτα!!!!

 ;) ;) ;)
Αυτό μπορεί εύκολα να το διαπιστώσει αν αλλάξουν κιθάρες και ενισχυτές μεταξύ τους.. Αν ο ήχος του κάθε gear "ακολουθεί" τον κιθαρίστα τότε δεν είναι θέμα μελέτης.. Newguitarman, θα έλεγα (αν δεν το έχετε κάνει ήδη) να ανταλλάξετε στην πρόβα εντελώς εξοπλισμό για να δείτε πως ακούγεται ο ήχος σας έτσι.. Κάντε και συνδυασμούς με τους ενισχυτές..

Τώρα όσον αφορά τους Air Norton και D-Sonic, μου κάνει τρελή εντύπωση το γεγονός ότι χάνουν σε gain.. Αυτούς φοράει η MM μου και ακόμα και στο Marshall (ένα 15αρι που έχω για practice) που τη συνδέω, το gain που θα παραχθεί θα είναι πολύ ικανοποιητικό.. Είναι πολύ hot μαγνήτες σε σημείο όπου αν αλλάξω από την JS (Dimarzio Fred, Dimarzio Paf Pro) στη ΜΜ τότε το noise gate δεν θα κόψει το feedback (και θα πρέπει να του κάνω καινούργια ρύθμιση).. Μήπως δεν τους τοποθέτησε σωστά ο μάστορας;
« Τελευταία τροποποίηση: 04/10/08, 11:55 από faser »

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Τι να κάνω για τον ήχο μου στο στούντιο??
« Απάντηση #3 στις: 04/10/08, 12:00 »
Ανταλλάξτε κιθάρες και επίσης σιγουρευτείτε αν ο ήχος είναι διαφορετικός σε ίδιες ρυθμίσεις στον ενισχυτή.. Μπορεί ο φίλος σου να έχει διαφορετικά EQ, presence κλπ
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι να κάνω για τον ήχο μου στο στούντιο??
« Απάντηση #4 στις: 04/10/08, 14:23 »
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις!

Λοιπόν:
Jkstigma: Καταλαβαίνω ότι θέλεις να πεις ότι "ο ήχος είναι στα δάχτυλα" και συμφωνώ αλλά ο τόνος (δεν ξέρω αν είναι σωστός ο όρος) πρέπει και να "απελευθερώνει" τα δάχτυλα σου ώστε να μην παλεύεις με την κιθάρα να βγάλει ήχο (πχ. να μη μένεις με το whammy bar στο χέρι αν πας να κάνεις ένα απλό dive σε μια αρμονική :P).

Στο θέμα της μελέτης δε θέλω να κάνω τον έξυπνο ή τον ξερόλα αλλά θέλω να πιστεύω ότι έχω ξεσκιστεί στη μελέτη όσο καιρό παίζω κιθάρα οπότε δε νομίζω πως είναι αυτό ???

Faser: Ξέχασα να πω πως έχουμε δοκιμάσει να ανταλλάξουμε ενισχυτές, με τις ίδιες ρυθμίσεις αλλά και πάλι η warrior έχει αυτό το "σωστό"-μοντέρνο distortion. Ξέρω πώς είναι αδύναμος ή κακός ο ήχος όταν δεν παίζει κάποιος σωστά αλλά δεν είναι τέτοιου είδους ο ήχος που με προβληματίζει :-\

Με τον Air-Norton δεν έχω τόσο μεγάλο πρόβλημα όσο με τον D-Sonic βασικά και έχω και εγώ αρχίσει να αναρωτιέμαι αν δεν έκανε κάτι σωστά ο μάστορας στον οποίο την πήγα να μου τους τοποθετήσει ???

Μάλιστα σχετικά με το τελευταίο, είχα πάει μια φορά σε ένα άλλο κατάστημα και δοκίμαζα έναν ενισχυτή και μου είπε ο μαγαζάτορας ότι έχει αρκετό αδικαιολόγητο θόρυβο η κιθάρα μου ακόμα και στις θέσει όπου παίζουν οι humbuckers!

Profsokin: Δεν μπορούμε να ανταλλάξουμε κιθάρες επειδή είμαι αριστερόχειρας %(




Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Τι να κάνω για τον ήχο μου στο στούντιο??
« Απάντηση #5 στις: 04/10/08, 14:30 »
Η μπάρα του D-Sonic προς τα που κοιτάει; Προς τη γέφυρα ή προς το λαιμό;

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι να κάνω για τον ήχο μου στο στούντιο??
« Απάντηση #6 στις: 04/10/08, 14:32 »
Η μπάρα του D-Sonic προς τα που κοιτάει; Προς τη γέφυρα ή προς το λαιμό;
Προς το λαιμό!

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Τι να κάνω για τον ήχο μου στο στούντιο??
« Απάντηση #7 στις: 04/10/08, 14:35 »
Η μπάρα του D-Sonic προς τα που κοιτάει; Προς τη γέφυρα ή προς το λαιμό;
Προς το λαιμό!
Όπως θα έπρεπε να είναι σε μια 6χορδη..
Όπως το βλέπω μάλλον θα πρέπει να σηκώσεις τον μαγνήτη (δλδ να τον πλησιάσεις προς τις χορδές).. Έχεις αυτή τη δυνατότητα; Υπάρχουν τα βιδάκια που ανεβοκατεβάζουν το ύψος του μαγνήτη;

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι να κάνω για τον ήχο μου στο στούντιο??
« Απάντηση #8 στις: 04/10/08, 14:40 »
Η μπάρα του D-Sonic προς τα που κοιτάει; Προς τη γέφυρα ή προς το λαιμό;
Προς το λαιμό!
Όπως θα έπρεπε να είναι σε μια 6χορδη..
Όπως το βλέπω μάλλον θα πρέπει να σηκώσεις τον μαγνήτη (δλδ να τον πλησιάσεις προς τις χορδές).. Έχεις αυτή τη δυνατότητα; Υπάρχουν τα βιδάκια που ανεβοκατεβάζουν το ύψος του μαγνήτη;
Υπάρχουν τα βιδάκια και θα το δοκιμάσω αυτό που λες την επόμενη φορά που θα πάω για πρόβα. Το παράδοξο όμως είναι ότι σε εκείνο το κατάστημα που είχα πάει και μου είχαν πει για το θόρυβο μου είπαν επίσης ότι οι μαγνήτες μου δε θα έπρεπε να είναι όσο ψηλά είναι τώρα ??? :wall:

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Τι να κάνω για τον ήχο μου στο στούντιο??
« Απάντηση #9 στις: 04/10/08, 14:44 »
Η μπάρα του D-Sonic προς τα που κοιτάει; Προς τη γέφυρα ή προς το λαιμό;
Προς το λαιμό!
Όπως θα έπρεπε να είναι σε μια 6χορδη..
Όπως το βλέπω μάλλον θα πρέπει να σηκώσεις τον μαγνήτη (δλδ να τον πλησιάσεις προς τις χορδές).. Έχεις αυτή τη δυνατότητα; Υπάρχουν τα βιδάκια που ανεβοκατεβάζουν το ύψος του μαγνήτη;
Υπάρχουν τα βιδάκια και θα το δοκιμάσω αυτό που λες την επόμενη φορά που θα πάω για πρόβα. Το παράδοξο όμως είναι ότι σε εκείνο το κατάστημα που είχα πάει και μου είχαν πει για το θόρυβο μου είπαν επίσης ότι οι μαγνήτες μου δε θα έπρεπε να είναι όσο ψηλά είναι τώρα ??? :wall:
Χμμμ.. Μια εγκάρσια φωτογραφία θα έλυνε τις απορίες πιστεύω, αν βρεις χρόνο..

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι να κάνω για τον ήχο μου στο στούντιο??
« Απάντηση #10 στις: 04/10/08, 16:17 »
Η μπάρα του D-Sonic προς τα που κοιτάει; Προς τη γέφυρα ή προς το λαιμό;
Προς το λαιμό!

Όπως θα έπρεπε να είναι σε μια 6χορδη..
Όπως το βλέπω μάλλον θα πρέπει να σηκώσεις τον μαγνήτη (δλδ να τον πλησιάσεις προς τις χορδές).. Έχεις αυτή τη δυνατότητα; Υπάρχουν τα βιδάκια που ανεβοκατεβάζουν το ύψος του μαγνήτη;
Υπάρχουν τα βιδάκια και θα το δοκιμάσω αυτό που λες την επόμενη φορά που θα πάω για πρόβα. Το παράδοξο όμως είναι ότι σε εκείνο το κατάστημα που είχα πάει και μου είχαν πει για το θόρυβο μου είπαν επίσης ότι οι μαγνήτες μου δε θα έπρεπε να είναι όσο ψηλά είναι τώρα ??? :wall:

Χμμμ.. Μια εγκάρσια φωτογραφία θα έλυνε τις απορίες πιστεύω, αν βρεις χρόνο..
Θα προσπαθήσω να βγάλω σε λίγο μια και θα βγάλω και άλλη μια το cavity με τα καλώδια μήπως μπορεί να βγάλει όποιος ξέρει από αυτά κάποιο συμπέρασμα.
Τράβηξα και τις φωτογραφίες! Η ποιότητα δεν είναι καλή και μάλλον δε θα καταλάβετε πολλά από αυτές με τα καλώδια αλλά όποιος θέλει μπορώ να τραβήξω κι άλλες από το cavity με καλύτερη ποιότητα!

Σόρυ για το rapidshare :P 
Εδιτ: http://rapidshare.com/files/150842027/Photos_of_my_RG.rar.html  :P
« Τελευταία τροποποίηση: 04/10/08, 16:33 από newGuitarMan »

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Τι να κάνω για τον ήχο μου στο στούντιο??
« Απάντηση #11 στις: 04/10/08, 16:17 »
Είναι πολύ παράξενο να φοράς το σετάκι του Petrucci και να μην έχεις αρκετό gain.Απο κει και πέρα όλα τ'άλλα οφείλονται στην τεχνική σου ή σε κακή τοποθέτηση μαγνητών.Εγώ έχω το σετάκι DiMarzio Al DiMeola & Air Norton σ'εναν 5W λάμπα και δεν συμμαζεύεται το gain

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι να κάνω για τον ήχο μου στο στούντιο??
« Απάντηση #12 στις: 04/10/08, 16:35 »
Είναι πολύ παράξενο να φοράς το σετάκι του Petrucci και να μην έχεις αρκετό gain.Απο κει και πέρα όλα τ'άλλα οφείλονται στην τεχνική σου ή σε κακή τοποθέτηση μαγνητών.Εγώ έχω το σετάκι DiMarzio Al DiMeola & Air Norton σ'εναν 5W λάμπα και δεν συμμαζεύεται το gain
Γι'αυτό και εγώ έχω έβαλα το θέμα περίμενα τουλάχιστον ο D-Sonic να βγάζει την απαραίτητη καφρίλα ρε παιδί μου κι όμως δεν το κάνει με όποιο ενισχυτή κι αν έχω παίξει μέχρι τώρα (εντάξει δεν είναι και πολλοί) :-\

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Τι να κάνω για τον ήχο μου στο στούντιο??
« Απάντηση #13 στις: 04/10/08, 17:09 »
Τσέκαρε την συνδεσμολογία και κοίταξε μη σου έχουν αφήσει πάνω κανά pot 250K.Πάντως δεν κατακρίνουμε το πως παίζεις,για να μην παρεξηγούμαστε.Απο κει και πέρα ο D Sonic και απλά την χορδή να βαράς πρέπει να δίνει γκάζια :-\

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Τι να κάνω για τον ήχο μου στο στούντιο??
« Απάντηση #14 στις: 04/10/08, 17:49 »
Χμμμ.. δεν φαίνεται να υπάρχει κάτι λάθος στη ποιότητα των συνδέσεων (όσον αφορά τα καλώδια όχι τη συνδεσμολογία -- γι'αυτό θα πρέπει να δούμε το σχεδιάγραμμα των μαγνητών για να πούμε αν υπάρχει λάθος).. Τους μαγνήτες όμως γενικά τους είδα λίγο χαμηλούς.. Θα σου έλεγα να σηκώσεις κάπως τον D-Sonic.. Και αυτό που σου είπε ο Ibanezakias είναι σωστό.. Τι φόραγε πριν; Single coil; Αν ναι, μήπως έχει ξεμείνει κανά 250άρι πάνω;

Και επειδή πολύ θέμα έγινε για τη μελέτη δεν νομίζω ότι πρέπει να είσαι και Petrucci για να πατήσεις μια Em ελεύθερη για να ακούσεις το gain.. ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 04/10/08, 17:57 από faser »

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι να κάνω για τον ήχο μου στο στούντιο??
« Απάντηση #15 στις: 04/10/08, 19:00 »
Τσέκαρε την συνδεσμολογία και κοίταξε μη σου έχουν αφήσει πάνω κανά pot 250K.Πάντως δεν κατακρίνουμε το πως παίζεις,για να μην παρεξηγούμαστε.Απο κει και πέρα ο D Sonic και απλά την χορδή να βαράς πρέπει να δίνει γκάζια :-\
Μαζί με τους μαγνήτες άλλαξα και το volume pot το οποίο δεν μπορώ να δω τι είναι στο σημείο που βρίσκεται αλλά λογικά 500Κ είναι, όπως και το tone pot το οποίο δεν άλλαξα όμως.
Τώρα το να τσεκάρω αν η συνδεσμολογία μου έχει κάποιο πρόβλημα είναι μια κουβέντα επειδή δεν ξέρω από αυτά αλλά την είχα πάει πρόσφατα στο μάστορα και τον ρώτησα για το θόρυβο, κοίταξε τα καλώδια και μου είπε ότι όλα είναι εντάξει ???
Χμμμ.. δεν φαίνεται να υπάρχει κάτι λάθος στη ποιότητα των συνδέσεων (όσον αφορά τα καλώδια όχι τη συνδεσμολογία -- γι'αυτό θα πρέπει να δούμε το σχεδιάγραμμα των μαγνητών για να πούμε αν υπάρχει λάθος).. Τους μαγνήτες όμως γενικά τους είδα λίγο χαμηλούς.. Θα σου έλεγα να σηκώσεις κάπως τον D-Sonic.. Και αυτό που σου είπε ο Ibanezakias είναι σωστό.. Τι φόραγε πριν; Single coil; Αν ναι, μήπως έχει ξεμείνει κανά 250άρι πάνω;

Και επειδή πολύ θέμα έγινε για τη μελέτη δεν νομίζω ότι πρέπει να είσαι και Petrucci για να πατήσεις μια Em ελεύθερη για να ακούσεις το gain.. ;)
Η συνδεσμολογία είναι η εξής:
5-θέσιος επιλογέας:
1 θέση-->D-sonic
2 θέση-->D-sonic (μονός) σε συνδιασμό με τον μεσαίο
3 θέση-->μεσαίος
4 θέση-->Air Norton (μονός) σε συνδιασμό με τον μεσαίο
5 θέση-->Αir Norton

Ακόμα έκανα το volume pot push/pull και τώρα όταν είναι τραβηγμένο, ο D-Sonic γίνεται μονός (μόνο στην πρώτη θέση λειτουργεί αυτό).
Πριν τις αλλαγές η κιθάρα φορούσε τους εργοστασιακούς που είναι πάλι HSH!

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Τι να κάνω για τον ήχο μου στο στούντιο??
« Απάντηση #16 στις: 04/10/08, 20:14 »
Βασικά όταν μίλαγα για σχεδιάγραμμα εγώ έψαχνα κάτι τέτοιο.. Από τη φωτογραφία (εκείνη που έχει το μικρότερο zoom γιατί οι άλλες δεν φαίνονται καθαρά) προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω πολλά πράγματα γιατί βλέπω το πίσω μέρος της κιθάρας δηλαδή βλέπω τις μαύρες καλύπτρες των χρωματιστών καλωδίων αλλά δεν ξέρω από ποιον μαγνήτη προέρχεται η κάθε μία.. Πάντως από μια πρόχειρη σύγκριση σχεδιαγράμματος και καλωδίων που καταλήγουν στο δικό σου επιλογέα δεν μπορώ να πω ότι ΕΓΩ θα τα τοποθετούσα έτσι.. Δεν ξέρω, μάστορας είναι κάτι καλύτερο ξέρει αλλά εγώ θα ακολουθούσα τυφλά το σχεδιάγραμμα της Dimarzio.. Είναι και το push-pull στη μέση που δεν το ξέρω οπότε δεν θέλω να χαρακτηρίσω τη δουλειά του.. Ίσως κάποιος από το forum που είναι ηλεκτρονικός for living θα μας έλεγε περισσότερα..

In any case.. Δοκίμασε να αλλάξεις το ύψος του D-Sonic.. Αν δεν δεις διαφορά, πήγαινε στο μάστορα και εξήγησε του.. Λογικά θα μπορέσετε να τον ακούσετε κιόλας και αν ξέρει στοιχειωδώς από μαγνήτες θα καταλάβει ότι ο D-Sonic ακούγεται ψόφια (απ΄ότι μας λες) και θα στο φροντίσει..
   
« Τελευταία τροποποίηση: 04/10/08, 20:17 από faser »

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: Τι να κάνω για τον ήχο μου στο στούντιο??
« Απάντηση #17 στις: 04/10/08, 21:28 »
Φιλε μου  :)!!!!Καταρχας πρεπει να αποκτησεις καλη πενα ;)!!!Οχι Bic :o!!!! ;D Αλλα να μαθεις να βαρας τις χορδες δυνατα, για να σκληρηνει το παιξιμο σου ;)!!!Σημασια εχει να να ακουγεται η κιθαρα καθαρα και δυνατα ακομα οταν δεν ειναι συνδεμενη στον ενισχυτη. Εγω εχω τον Dimarzio tone zone (bridge)οποιος ειναι ο πιο (κατα την ταπεινη μου γνωμη) ευπροσαρμοστος μαγνητης στην κατηγορια του (δηλ. παιζει οτι γουσταρεις-πολυ προτεινομενος απο πολλους κιθαριστες). Υποπτευομαι οτι ο d-sonic δεν κανει για την κιθαρα σου διοτι εναι κεραμικος και δεν κανει για basswood σωμα(δηλ. πρεπει να εχεις υποδοχη για μπαταρια). Ελπιζω να κανω λαθος ομως,για να μην μπεις σε εξτρα εξοδα.Φιλικα!!! ;)
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Τι να κάνω για τον ήχο μου στο στούντιο??
« Απάντηση #18 στις: 04/10/08, 21:39 »
Υποπτευομαι οτι ο d-sonic δεν κανει για την κιθαρα σου διοτι εναι κεραμικος και δεν κανει για basswood σωμα(δηλ. πρεπει να εχεις υποδοχη για μπαταρια). Ελπιζω να κανω λαθος ομως,για να μην μπεις σε εξτρα εξοδα.Φιλικα!!! ;)
Φίλε stevendrive, ο D-Sonic στην Μusic Man JP είναι πάνω σε basswood σώμα (δεν μιλάω για την BFR αλλά για την απλή JP).. Είναι κεραμικός συμφωνώ αλλά αυτό με την μπαταρία δεν το πολυκατάλαβα (passive μαγνήτης είναι)..

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι να κάνω για τον ήχο μου στο στούντιο??
« Απάντηση #19 στις: 05/10/08, 03:12 »
Βασικά όταν μίλαγα για σχεδιάγραμμα εγώ έψαχνα κάτι τέτοιο.. Από τη φωτογραφία (εκείνη που έχει το μικρότερο zoom γιατί οι άλλες δεν φαίνονται καθαρά) προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω πολλά πράγματα γιατί βλέπω το πίσω μέρος της κιθάρας δηλαδή βλέπω τις μαύρες καλύπτρες των χρωματιστών καλωδίων αλλά δεν ξέρω από ποιον μαγνήτη προέρχεται η κάθε μία.. Πάντως από μια πρόχειρη σύγκριση σχεδιαγράμματος και καλωδίων που καταλήγουν στο δικό σου επιλογέα δεν μπορώ να πω ότι ΕΓΩ θα τα τοποθετούσα έτσι.. Δεν ξέρω, μάστορας είναι κάτι καλύτερο ξέρει αλλά εγώ θα ακολουθούσα τυφλά το σχεδιάγραμμα της Dimarzio.. Είναι και το push-pull στη μέση που δεν το ξέρω οπότε δεν θέλω να χαρακτηρίσω τη δουλειά του.. Ίσως κάποιος από το forum που είναι ηλεκτρονικός for living θα μας έλεγε περισσότερα..

In any case.. Δοκίμασε να αλλάξεις το ύψος του D-Sonic.. Αν δεν δεις διαφορά, πήγαινε στο μάστορα και εξήγησε του.. Λογικά θα μπορέσετε να τον ακούσετε κιόλας και αν ξέρει στοιχειωδώς από μαγνήτες θα καταλάβει ότι ο D-Sonic ακούγεται ψόφια (απ΄ότι μας λες) και θα στο φροντίσει..
   
Sorry δεν ήξερα για το σχεδιάγραμμα τι εννοούσες! Αυτό που λες δεν το έχω και δεν το είχα ζητήσει κιόλας από το μάστορα αλλά άμα είναι θα πάω να του το ζητήσω και θα πάρω και την κιθάρα μαζί μήπως και προτείνει τίποτα σε περίπτωση που δεν αλλάξει ο ήχος όταν ανεβάσω το μαγνήτη.
Φιλε μου  :)!!!!Καταρχας πρεπει να αποκτησεις καλη πενα ;)!!!Οχι Bic :o!!!! ;D Αλλα να μαθεις να βαρας τις χορδες δυνατα, για να σκληρηνει το παιξιμο σου ;)!!!Σημασια εχει να να ακουγεται η κιθαρα καθαρα και δυνατα ακομα οταν δεν ειναι συνδεμενη στον ενισχυτη. Εγω εχω τον Dimarzio tone zone (bridge)οποιος ειναι ο πιο (κατα την ταπεινη μου γνωμη) ευπροσαρμοστος μαγνητης στην κατηγορια του (δηλ. παιζει οτι γουσταρεις-πολυ προτεινομενος απο πολλους κιθαριστες). Υποπτευομαι οτι ο d-sonic δεν κανει για την κιθαρα σου διοτι εναι κεραμικος και δεν κανει για basswood σωμα(δηλ. πρεπει να εχεις υποδοχη για μπαταρια). Ελπιζω να κανω λαθος ομως,για να μην μπεις σε εξτρα εξοδα.Φιλικα!!! ;)
Χαχα είναι καλής ποιότητας η πένα ;D Σοβαρά τώρα, μέχρι πριν από 4-5 μέρες έπαιζα με 12ρες σε D και συνήθισα ούτως ή άλλως να χτυπάω δυνατά τις χορδές για να βγάλω ήχο! Τώρα που έβαλα 10ρες μου φαίνονται σαν τρίχες σε σχέση με τις προηγούμενες και δεν μπορώ να πω ότι χτυπάω και απαλά τις χορδές γενικά!

Τώρα το να ξανααλλάξω μαγνήτες μάλλον είναι ανέφικτο για φέτος τουλάχιστον (είδα κι έπαθα για να πάρω αυτούς) αλλά και να αλλάξω πάλι στα τυφλά θα είναι έχοντας ακούσει γνώμες μόνο όπως έγινε και με αυτούς που έχω τώρα.
Αυτό που λες για την μπαταρία δεν ισχύει γιατί ο D-Sonic είναι passive και οι passive δεν έχουν μπαταρίες!


Για να δώσω ένα παράδειγμα δείτε αυτό το βίντεο:

Η κιθάρα μου δεν μπορεί να φτάσει με καμία δύναμη αυτό το επίπεδο παραμόρφωσης με κανονικό ενισχυτή (προσοχή όχι pod και παρεμφερή!). Ειδικά στο 5:25 με 5:30 φαίνεται το μπούκωμα που θα έπρεπε να είχε στο περίπου ο D-Sonic μου. Και προλάβω όποιον μπορεί να πει ότι "ναι, αλλά ο εξοπλισμός του Petrucci κοστίζει 20 φορές περισσότερα από τον δικό σου", να πω ότι αυτό το gain το βγάζει η warrior ακόμα και στον μικρό Roctron που την άκουσα! Εξάλλου δε νομίζω να παίζει και με κανένα τέρας ο Petrucci στο βίντεο ::)

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Τι να κάνω για τον ήχο μου στο στούντιο??
« Απάντηση #20 στις: 05/10/08, 16:58 »
Αν έχεις κολλητήρι κάτσε ξήλωσε τα όλα και κάντα όπως τα λέει η DiMarzio στο schematic.Απο κει και πέρα ο μαγνήτης είναι σε καλό ύψος και όντως όπως είπαμε δεν χρειάζεται να είσαι Petrucci για να παίζεις 10 συγχορδίες

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι να κάνω για τον ήχο μου στο στούντιο??
« Απάντηση #21 στις: 05/10/08, 17:17 »
Αν έχεις κολλητήρι κάτσε ξήλωσε τα όλα και κάντα όπως τα λέει η DiMarzio στο schematic.Απο κει και πέρα ο μαγνήτης είναι σε καλό ύψος και όντως όπως είπαμε δεν χρειάζεται να είσαι Petrucci για να παίζεις 10 συγχορδίες
Θα περιμένω μέχρι την επόμενη πρόβα όπου θα δω αν άλλαξε ο ήχος τώρα που σήκωσα λίγο τους μαγνήτες και αν εξακολουθεί να είναι όπως πριν θα δω τι μπορώ να κάνω με το κολλητήρι ;D

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Τι να κάνω για τον ήχο μου στο στούντιο??
« Απάντηση #22 στις: 05/10/08, 17:44 »
Δεν μένει τίποτα άλλο να σου πούμε εκτός από καλή τύχη ;D

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Τι να κάνω για τον ήχο μου στο στούντιο??
« Απάντηση #23 στις: 06/10/08, 00:52 »
OMFG.........τώρα κατάλαβα γιατί οι τελευταίοι δίσκοι των theater είναι όπως είναι....
Μαλλον ο petrucci το έχει ρίξει στις βιντεοκασσέτες με τον chuck norris...................................

Πάντως για το θέμα σου....και εγώ θα έλεγα πως είναι θέμα παιξίματος....
Πάντα όταν ακούμε κάτι σαν τρίτος ακούγεται διαφορετικά...
Ίσως το άλλο παιδί έχει πιο "δυνατό" παίξιμο και τον ακούς γενικά καλύτερα....τώρα...τι να σου πω....τι πιστεύει εκείνος?
Πάντως τον ήχο του petrucci στο βιντεο...μη περιμένεις να τον πετύχεις...
« Τελευταία τροποποίηση: 06/10/08, 00:56 από drakoumel »
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι να κάνω για τον ήχο μου στο στούντιο??
« Απάντηση #24 στις: 06/10/08, 01:40 »
Δεν μένει τίποτα άλλο να σου πούμε εκτός από καλή τύχη ;D
Ευχαριστώ!
OMFG.........τώρα κατάλαβα γιατί οι τελευταίοι δίσκοι των theater είναι όπως είναι....
Μαλλον ο petrucci το έχει ρίξει στις βιντεοκασσέτες με τον chuck norris...................................

Πάντως για το θέμα σου....και εγώ θα έλεγα πως είναι θέμα παιξίματος....
Πάντα όταν ακούμε κάτι σαν τρίτος ακούγεται διαφορετικά...
Ίσως το άλλο παιδί έχει πιο "δυνατό" παίξιμο και τον ακούς γενικά καλύτερα....τώρα...τι να σου πω....τι πιστεύει εκείνος?
Πάντως τον ήχο του petrucci στο βιντεο...μη περιμένεις να τον πετύχεις...
Η αλήθεια είναι πως και εμένα δε μου άρεσε πολύ ο ήχος των ρυθμικών του Petrucci στο Octavarium όπου χρησιμοποίησε την παλιά MusicMan του με D-Sonic αν και ο ήχος του Systematic Chaos είναι γ**άτος IMO (σε αυτό βέβαια χρησιμοποίησε την καινούρια του, περίπου η οποία έχει άλλα ξύλα). Παρόλα αυτά στο βίντεο του link που έδωσα παίζει με την παλιά και βρίσκω πολύ καλό τον ήχο του. lol για τον Chuck Norris ;D

Τώρα στο θέμα μας, ήμουν σίγουρος ότι μετά από το ποστ μου θα έλεγαν όλοι ότι φταίει το παίξιμό μου και το καταλαβαίνω, ίσως και εγώ το ίδιο να σκεφτόμουν για ένα αντίστοιχο ποστ. Δε νομίζω ότι χρειάζεται καμία σούπερ τεχνική όπως είπε παραπάνω ο faser, για να παίξει κανείς μια Ε και να συγκρίνει!

Για τον ήχο του Petrucci είπα και πιο πριν για να σε προλάβω (όχι εσένα ειδικά ;D), ότι η warrior τον φτάνει σχεδόν ενώ η δικιά μου δεν πλησιάζει όσο δυνατά και να παίξω :-\


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
13049 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/10, 12:03
από MrsHaroulita
Λίστα Στούντιο

Ξεκίνησε από kafodio « 1 2 ... 8 9 » Τα καλύτερα...

224 Απαντήσεις
227905 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/15, 16:39
από OVELLI
17 Απαντήσεις
12991 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/13, 19:19
από elrich
7 Απαντήσεις
5095 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/08, 19:46
από BluesMe
2 Απαντήσεις
3804 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/08, 20:09
από Crossroad
2 Απαντήσεις
6380 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/12, 18:19
από hot_sauce (φλουτσ)
5 Απαντήσεις
3093 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/09, 18:21
από panicX
0 Απαντήσεις
1836 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/05/11, 17:44
από skalos
7 Απαντήσεις
5954 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/13, 22:43
από Βραζίλης
4 Απαντήσεις
11246 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/18, 09:31
από saved