Αποστολέας Θέμα: Προστασία κιθάρας από μούχλα.  (Αναγνώστηκε 6738 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GeorgeMam

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλημέρα σε όλους! Θέλω να ρωτήσω για ένα θέμα που με απασχολεί ιδιαίτερα, βασικά μου έχει γίνει εφιάλτης: Μπορεί μια κιθάρα να πιάσει μούχλα; Αν ναι, με ποιους τρόπους; Πως γίνεται να την προστατέψω; στο σπίτι μου εμφανίζεται υγρασία στους τοίχους (μαυρίλα) και όπως καταλαβαίνετε έχω τρομάξει. Δεν βρήκα παρόμοιο θέμα γι'αυτό και καταθέτω τις απορίες μου. Συγχωρήστε με αν το θέμα είναι σε λάθος κατηγορία ή αν οι ερωτήσεις μου είναι χαζές. Ευχαριστώ προκαταβολικά για κάθε απάντηση.
"Fighting the world every single day
Fighting the world for the right to play
Heavy Metal in my brain
I'm fighting for Metal 'cause it's here to stay"
-ManowaR-

Αποσυνδεδεμένος mackay

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προστασία κιθάρας από μούχλα.
« Απάντηση #1 στις: 25/04/14, 09:47 »



Ναί.  Η κιθάρα μπορεί να πιάσει μούχλα αλλά μόνο σε ακραίες περιπτώσεις υγρασίας. 


Μου έτυχε παλιά σε ακουστική αλλά τότε ζούσα σε βάρκα στο Αμστερνταμ.


Αυτό που μπορείς να κάνεις νομίζω είναι να τη φυλάς σε καλή σκληρή θήκη.  Πάρε και ενα καλό dehumidifier.  Είναι φτηνά και κάνουν καλό, οχι μόνο στην κιθάρα αλλά και στο σπίτι


Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Προστασία κιθάρας από μούχλα.
« Απάντηση #2 στις: 25/04/14, 10:37 »
Αμα δεν παιζουμε, θα πιασει μουχλα  ;D

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Προστασία κιθάρας από μούχλα.
« Απάντηση #3 στις: 25/04/14, 10:58 »
Μπορεί μια κιθάρα να πιάσει μούχλα; Αν ναι, με ποιους τρόπους; Πως γίνεται να την προστατέψω; στο σπίτι μου εμφανίζεται υγρασία στους τοίχους (μαυρίλα) και όπως καταλαβαίνετε έχω τρομάξει.
Αυτό θα πρέπει να σε τρομάζει για την υγεία σου, όχι για την κιθάρα, η μαυρίλα από υγρασία είναι μύκητας, μπαίνει στα πνευμόνια και μπορεί να σε σκοτώσει!..
http://blackmold.awardspace.com/black-mold-toxic-stachybotrys-mycotoxins.html

Καθάρισε άμεσα την μαυρίλα με υγρά απολυμαντικά φορώντας μάσκα και μην αφήσεις να εμφανιστεί ξανά. Μακροπρόθεσμα αν αγαπάς την ζωή σου και όχι μόνο την κιθάρα σου, διόρθωσε το πρόβλημα είτε με παρεμβάσεις στο αίτιο, είτε μετακομίζοντας.
http://www.wikihow.com/Kill-Black-Mold

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος GeorgeMam

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προστασία κιθάρας από μούχλα.
« Απάντηση #4 στις: 25/04/14, 12:35 »
Έχω και χίλια δύο θέματα υγείας, αν είναι να πάω από μούχλα άσ'τα να πάνε! Θα ζητήσω μετάθεση!
"Fighting the world every single day
Fighting the world for the right to play
Heavy Metal in my brain
I'm fighting for Metal 'cause it's here to stay"
-ManowaR-

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Προστασία κιθάρας από μούχλα.
« Απάντηση #5 στις: 25/04/14, 12:52 »
Αυτό θα πρέπει να σε τρομάζει για την υγεία σου, όχι για την κιθάρα, η μαυρίλα από υγρασία είναι μύκητας, μπαίνει στα πνευμόνια και μπορεί να σε σκοτώσει!

Aν δεν σε σκοτώσει, είναι πολύ πιθανό να προκαλέσει λοιμώξεις του αναπνευστικού συστήματος και άλλα συμπτώματα, ειδικά αν έχεις ήδη προβλήματα υγείας. Καλό είναι λοιπόν να προστατεύσεις την κιθάρα σου, καλύτερο όμως είναι να σκεφτείς πρώτα την υγεία σου...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Προστασία κιθάρας από μούχλα.
« Απάντηση #6 στις: 25/04/14, 13:32 »
Να σας ενημερώσω κι εγώ λοιπόν με την σειρά μου, ιδιαίτερα σχετικά με την καταπολέμηση του αίτιου της υγρασίας, πως δεν είναι τόσο εύκολο όσο το γράφετε. Μένω σε μονοκατοικία, στην επαρχία, όπου το σπίτι - ημιυπόγειο έχει μέγα θέμα. Το ίδιο πρόβλημα έχει και φίλη - κολλητή σε παρόμοιο σπίτι. Η υγρασία αυτή, η μαυρίλα στους τοίχους, απλά δεν καταπολεμάται. Τόσο απλά. Μάλιστα, ό,τι λύσεις προτείνουν οι μηχανικοί, απλά σε έξοδα σε βάζουν. Ούτε με αφυγραντήρες ούτε με τίποτα. Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι καθαρισμός όποτε εμφανίζεται η μαυρίλα με χλωρίνη ή κάποια άλλα σπρέι που υπάρχουν και φυσικά βάψιμο όποτε ο καθένας το κρίνει αναγκαίο. Με άλλα λόγια μαθαίνεις να ζεις με αυτό και σίγουρα, όπως πολύ σωστά το γράψατε, θέλει προσοχή. Για παράδειγμα, ούτε κατά διάνοια δεν αφήνεις τον χώρο χωρίς κλιματισμό τον χειμώνα. Το δοκιμάσαμε σε ένα δωμάτιο που δεν χρησιμοποιούσαμε (να γλυτώσουμε και πετρέλαιο) και όταν ανοίξαμε τα σώματα (καλοριφέρ), οι τοίχοι έτρεχαν νερό (κυριολεκτικά).

Στο θέμα μας τώρα. Την δική μου την ακουστική, την έχω σε σκληρή θήκη και δεν έχει θέματα. Την ηλεκτρική την έχω στο stand και είναι οκ. Ούτε ρύθμιση truss rod δεν χρειάζεται. Όσο για την δεύτερη ακουστική όμως, την παλιά, με την οποία δεν παίζω και την έχω στην μαλακή θήκη της, πριν κανά 3μηνο την άνοιξα και είδα όλο το fretboard γεμάτο μούχλα. Γνώμη μου λοιπόν, είτε βγάλε την κιθάρα από την θήκη (μαλακή) είτε να την φυλάς σε σκληρή θήκη. Το τελευταίο μάλιστα το προτείνει και η ίδια η Taylor ως καταπολέμηση σε συνθήκες υγρασίας - ξηρασίας...

Τέλος, το δωμάτιό μου (όπου βρίσκεται και η κιθάρα με ...την μούχλα) είναι θερμο-μονωμένο. Δεν έχει σημάδια εμφάνισης μούχλας, κι όμως η κιθάρα στην θήκη την μάζεψε...

Και για εσάς που με αυτά που γράφω τρομάζετε, όταν εσείς το καλοκαίρι πληρώνετε air-condition και ρεύμα στην ΔΕΗ εμείς δεν χρειαζόμαστε καν κλιματισμό. Το έχουμε από φυσικού! :P

Αυτά.. ;)
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος GeorgeMam

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προστασία κιθάρας από μούχλα.
« Απάντηση #7 στις: 25/04/14, 14:21 »
Την κιθάρα σε stand την έχω, παίζω συνέχεια. Η αλήθεια είναι ότι τον χειμώνα την έβγαλα χωρίς θέρμανση, για λόγους οικονομίας.... Τότε παρουσιάστηκε και το θέμα. Τώρα ανοίγω συνέχεια τα παράθυρα και πριν από καιρό όπου έφτανα πέρασα τον τοίχο παχύρευστη χλωρίνη, η οποία καθάρισε τον τοίχο προσωρινά
"Fighting the world every single day
Fighting the world for the right to play
Heavy Metal in my brain
I'm fighting for Metal 'cause it's here to stay"
-ManowaR-

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Προστασία κιθάρας από μούχλα.
« Απάντηση #8 στις: 25/04/14, 18:49 »
Το βασικότερο είναι να καταπολεμηθεί το αίτιο, που είναι η κακή υγρομόνωση, εξωτερικά. Αν είσαι σε ισόγειο ή ημιυπόγειο, δεν αρκεί να μονώσεις μόνο τον τοίχο.

Εγώ θα'λεγα να μη χρησιμοποιείς χλωρίνη που είναι τοξική (για σένα), αλλά ξύδι (συν μαγειρική σόδα ή αλάτι)... ή οινόπνευμα.

Και φυσικά, όπως λένε όλοι, το κυριότερο είναι να φροντίσεις την υγεία σου...

Αποσυνδεδεμένος GeorgeMam

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προστασία κιθάρας από μούχλα.
« Απάντηση #9 στις: 25/04/14, 18:53 »
1o όροφο μένω. Σκέφτηκα μήπως θα ήταν καλώ να βάλω κλιματιστικό + αφυγραντήρα στο δωμάτιο. Για την κιθάρα με ενδιαφέρει πρώτα απ'όλα. Για την υγεία μου φροντίζω όσο μπορώ.
"Fighting the world every single day
Fighting the world for the right to play
Heavy Metal in my brain
I'm fighting for Metal 'cause it's here to stay"
-ManowaR-

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Προστασία κιθάρας από μούχλα.
« Απάντηση #10 στις: 25/04/14, 19:44 »
Ο Βραζίλης πολύ σωστά είπε ότι είναι σπίτια που έχουνε πρόβλημα με τη μόνωση. Οποιαδήποτε άλλη λύση είναι πρόσκερη και ακριβή και κοπιαστική σε σχέση με την επανεμφάνιση της μαυρίλας.

Βασικό είναι το σπίτι να αερίζεται έντονα, με ορθάνοιχτα παράθυρα, χειμώνα - καλοκαίρι όσο περισσότερο γίνεται.

Το καλοκαίρι που θα έχει στεγνώσει εντελώς μέσα Ιουλίου προς Αύγουστο να βάφεται 2-3 χεράκια. Αυτό τουλάχιστο στο δικό μου δωμάτιο που είναι πολύ έντονο το πρόβλημα, το κρατάει μέχρι το επόμενο καλοκαίρι σε εξαιρετικά καλή κατάσταση. Κάποια στιγμή μάλιστα είχα περάσει το ταβάνι με σιδηρομπογιά και από πάνω με πλαστικό.

Αν είναι μονοκατοικία, θέλει προσοχή στην ταράτσα εκεί που μένουν λιμνάζοντα νερά και όταν χιονίζει κάποιος να καθαρίζει το χιόνι κάθε τόσο για να μην περάσει όλο ως υγρασία μέσα στο σπίτι.

Το χειμώνα για μη χρήση πετρελαίου, χρησιμοποιώ σόμπα υγραερίου + air condition για διαστήματα 1-2 ωρών ανάλογα με το κρύο. Η σόμπα υγραερίου από μόνη της θα προκαλέσει περισσότερη υγρασία, σε συνδυασμό με το air condition στεγνώνει ο χώρος. Το παράθυρο θα πρέπει να είναι τουλάχιστον 1 δάχτυλο ανοιχτό για να ανανεώνεται ο αέρας στο δωμάτιο.

Τα έπιπλα καθώς και ότιδήποτε άλλο θα πρέπει να είναι τουλάχιστον 10 εκατοστά  απομακρυσμένα από τον τοίχο, ώστε να κυκλοφοράει ο αέρας ελεύθερα.

Με ένα μακρυπρόθεσμο σκεπτικό μπορεί κάποια στιγμή, αν ακούς πολλά και έντονα κρατς κρουτς, να σου πέσει το ταβάνι στο κεφάλι.

Παρ' αύτα ουδέποτε έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα με τα μουσικά όργανα είτε εντός είτε εκτός θήκης.

Τώρα πως κατάφερες και την έβγαλες καθαρή ολόκληρο χειμώνα δίχως θέρμανση.....Χαρά στο κουράγιο σου.



Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος GeorgeMam

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προστασία κιθάρας από μούχλα.
« Απάντηση #11 στις: 25/04/14, 20:04 »
H αλήθεια είναι ότι έχω καλό ισοθερμικό (και καβούρια στην τσέπη). Σε πολυκατοικία μένω. Δηλαδή κατευθείαν βάψιμο θα με σώσει για έναν χρόνο, αν χρησιμοποιώ και κλιματιστικό; Το σπίτι είναι του 2006 και λόγω του ότι τότε έχτιζαν βιαστικά για να προλάβουν τους φοιτητές, τα έκαναν μαντάρα με την μόνωση! Και εγώ ο βλάκας βρήκα διαμέρισμα στην βόρεια πλευρά... Που να το δει ο ήλιος;

"Fighting the world every single day
Fighting the world for the right to play
Heavy Metal in my brain
I'm fighting for Metal 'cause it's here to stay"
-ManowaR-

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Προστασία κιθάρας από μούχλα.
« Απάντηση #12 στις: 25/04/14, 20:45 »
Αν δεν το βλέπει ο ήλιος, τουλάχιστον να αερίζεται όσο γίνεται περισσότερο. Ότι σου περιέγραψα επάνω είναι ο δικός μου τρόπος, μία προσπάθεια ενός χρόνου θα σε πείσει. Να είναι μόνο καλές στρώσεις το βάψιμο με στεγνώματα ενδιάμεσα, όχι ίσα ίσα. Το κλιμαστιστικό σκέτο σπάνια σε βοηθάει το χειμώνα να απαλλαγείς από το κρύο και την υγρασία, σε συνδυασμό με τη σόμπα υγραερίου όμως μέσα σε 1-2ώρες γίνεται φούρνος το δωμάτιο. Τα κλείνεις και όποτε δεις τα σκούρα τα ξανανοίγεις. Θα τη βρεις την άκρια και πρώτα όπως είπανε και οι υπόλοιποι δώσε βάση στην υγεία σου και αυτό θα απαλλάξει και τα μουσικά όργανα από το πρόβλημα.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Προστασία κιθάρας από μούχλα.
« Απάντηση #13 στις: 25/04/14, 20:47 »
Αφού δεν είναι δικό σου το σπίτι, πρέπει να πιέσεις τον ιδιοκτήτη να υγρομονώσει το σπίτι, εξωτερικά! Είναι απαράδεκτο να μπαίνει τόση υγρασία σε καινούργιο σπίτι!
Το βάψιμο εσωτερικά είναι χάσιμο χρημάτων, η υγρασία θα περάσει πάλι μέσα, αργά ή γρήγορα. Όπως επίσης είναι χάσιμο χρημάτων η αναγκαστική θέρμανση του σπιτιού  για την καταπολέμηση της υγρασίας.

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
Απ: Προστασία κιθάρας από μούχλα.
« Απάντηση #14 στις: 25/04/14, 21:03 »
Καλησπερα, το προβλημα σου δημιουργηται απο την διαφορα θερμοκρασιας που εχει ο αερας εντος του χωρου με τους τοιχους, σιγουρα το προβλημα ειναι αρχικα στο πατωμα οπου δεν εχει γινει σωστη μελετη εξαρχης για την σωστη μονωση και υπαρχουν θερμογεφυρες μεταξυ των υλικων και του οπλισμου του σπιτιου ( το ειπα πολυ μπακαλιστικα..αν το γκουγκλαρεις θα βρεις αναλυτικα πολλα πραγματα), ο μονος τροπος να το αντιμετωσεις και να ξεμπερδευεις μια και εξω ειναι "εξωτερικη θερμομονωση", προσοχη οχι βαψιμο με τα σουπερ υλικα που υπαρχουν στο εμποριο και τα διαφημιζουν ως λυση αλλα κανονικη μονωση, το κοστος της ανερχεται περιπου απο 40€-60€ ανα τετραγωνικο, και παλι ομως εαν αυτος που θα κανει την μελετη και εν συνεχεια αυτος που θα αναλαβει το εργο δεν κανουν σωστη δουλεια  παλι θα εχεις το ιδιο προβλημα. Σε παρα πολλα σπιτια υπαρχει αυτο το προβλημα στα διαμερισματα 1ου οροφου και σε τοιχους με βορεινο προσανατολισμο χωρις σωστη μονωση. η λυση να πιεσεις τον ιδιοκτητη να μονωση εξωτερικα το σπιτι μαλλον θα αποβει ακαρπη :), μια λυση προχειρη ειναι να εχεις μονιμα ενα παραθυρο ανοιχτο για να ανανεωνεται ο αερας εντος του χωρου το οποιο σημαινει οτι θα πουντιασεις στανταρ, αφυγραντυρας ειναι μια ακομα λυση αλλα και αυτη οχι μονιμη, φαντασου σε 45 τετραγωνικα μεσα σε 6 ωρες ο δικος μου μαζευε 6 λιτρα νερο...εβαζα ξυπνητηρη το βραδυ για να αδειαζω το δοχειο, επισης εβαφα το σπιτι 2 φορες τον χρονο κια το χειμωνα κοιμομουνα με ενα παραθυρο λιγο ανοιχτο.... εαν μετακομισεις εις βαθος χρονου θα σου ερθει πιο φθηνα νομιζω.
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος GeorgeMam

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προστασία κιθάρας από μούχλα.
« Απάντηση #15 στις: 25/04/14, 21:12 »
Καλησπερα, το προβλημα σου δημιουργηται απο την διαφορα θερμοκρασιας που εχει ο αερας εντος του χωρου με τους τοιχους, σιγουρα το προβλημα ειναι αρχικα στο πατωμα οπου δεν εχει γινει σωστη μελετη εξαρχης για την σωστη μονωση και υπαρχουν θερμογεφυρες μεταξυ των υλικων και του οπλισμου του σπιτιου ( το ειπα πολυ μπακαλιστικα..αν το γκουγκλαρεις θα βρεις αναλυτικα πολλα πραγματα), ο μονος τροπος να το αντιμετωσεις και να ξεμπερδευεις μια και εξω ειναι "εξωτερικη θερμομονωση", προσοχη οχι βαψιμο με τα σουπερ υλικα που υπαρχουν στο εμποριο και τα διαφημιζουν ως λυση αλλα κανονικη μονωση, το κοστος της ανερχεται περιπου απο 40€-60€ ανα τετραγωνικο, και παλι ομως εαν αυτος που θα κανει την μελετη και εν συνεχεια αυτος που θα αναλαβει το εργο δεν κανουν σωστη δουλεια  παλι θα εχεις το ιδιο προβλημα. Σε παρα πολλα σπιτια υπαρχει αυτο το προβλημα στα διαμερισματα 1ου οροφου και σε τοιχους με βορεινο προσανατολισμο χωρις σωστη μονωση. η λυση να πιεσεις τον ιδιοκτητη να μονωση εξωτερικα το σπιτι μαλλον θα αποβει ακαρπη :) , μια λυση προχειρη ειναι να εχεις μονιμα ενα παραθυρο ανοιχτο για να ανανεωνεται ο αερας εντος του χωρου το οποιο σημαινει οτι θα πουντιασεις στανταρ, αφυγραντυρας ειναι μια ακομα λυση αλλα και αυτη οχι μονιμη, φαντασου σε 45 τετραγωνικα μεσα σε 6 ωρες ο δικος μου μαζευε 6 λιτρα νερο...εβαζα ξυπνητηρη το βραδυ για να αδειαζω το δοχειο, επισης εβαφα το σπιτι 2 φορες τον χρονο κια το χειμωνα κοιμομουνα με ενα παραθυρο λιγο ανοιχτο.... εαν μετακομισεις εις βαθος χρονου θα σου ερθει πιο φθηνα νομιζω.
Πολύ σωστά μου φαίνονται τα όσα λες. Δεν ξέρω μήπως πρέπει να αλλάξω πόλη όμως! Η Καλαμάτα έχει πολύ μεγάλη σχετική υγρασία.....
"Fighting the world every single day
Fighting the world for the right to play
Heavy Metal in my brain
I'm fighting for Metal 'cause it's here to stay"
-ManowaR-

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
3731 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/02, 00:42
από Θοδωρής
9 Απαντήσεις
6755 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/04, 10:12
από Witchking
24 Απαντήσεις
10931 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/08, 02:08
από Jezus
45 Απαντήσεις
17501 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/08, 22:41
από themos
10 Απαντήσεις
6093 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/08, 23:41
από jonisp1
16 Απαντήσεις
7173 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/08, 02:46
από Pandemonium
3 Απαντήσεις
2663 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/06/08, 15:59
από theo182
6 Απαντήσεις
3762 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/08, 06:21
από thanasis b
13 Απαντήσεις
6810 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 16:50
από gdevelek
39 Απαντήσεις
31135 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/08/16, 19:27
από modfori