Αποστολέας Θέμα: ερώτηση για ήχο  (Αναγνώστηκε 4371 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panos83

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
ερώτηση για ήχο
« στις: 01/12/08, 02:35 »
καλησπέρα σας.

έχω μια κιθάρα Ibanez GRG 170 DX

και ένα πολύ εφέ V-amp2

η ερώτηση μου είναι τι χρειάζομαι από εξοπλισμό η από ρυθμίσεις για να  βγάλω αυτόν τον ήχο?



 συγγνώμη που είμαι λίγο άσχετος.  χρειάζομαι κάποιο πετάλι η ειναι απλα λαθος η κιθαρα που εχω?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ερώτηση για ήχο
« Απάντηση #1 στις: 01/12/08, 02:48 »
Στην ιστοσελίδα της Behringer και συγκεκριμένα στο Support μπορείς να βρεις presets για διάφορους ήχους. Aνάμεσα σε αυτούς θα πρέπει να είναι και το Still got the blues. Εκτός απ' αυτό, με μια έρευνα στο Google σίγουρα θα ανακαλύψεις και άλλες σελίδες με patches που μπορείς να κατεβάσεις...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος panos83

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: ερώτηση για ήχο
« Απάντηση #2 στις: 01/12/08, 03:15 »
ναι αυτο που δεν εχω καταλαβει ακομα ομως ειναι,τελικα ειναι θεμα εφε , η ειναι θεμα κιθαρας η αλου εξοπλισμου?  δηλαδη μπορω με τον υπαρχον εξοπλισμο που εχω? η χρειαζεται και κατι ακομα, πχ καποιο πεταλι ας πουμε?

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ερώτηση για ήχο
« Απάντηση #3 στις: 01/12/08, 10:00 »
Το v-amp2 έχει μια προενίσχυση που την ονομάζει brit. high gain.
Υποτίθεται πως είναι η προσομοίωση ενός jcm800.
Επέλεξε την και συνδύασε την με τις καμπίνες νο12 ή νο13...
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: ερώτηση για ήχο
« Απάντηση #4 στις: 01/12/08, 13:16 »
ναι αυτο που δεν εχω καταλαβει ακομα ομως ειναι,τελικα ειναι θεμα εφε , η ειναι θεμα κιθαρας η αλου εξοπλισμου?  δηλαδη μπορω με τον υπαρχον εξοπλισμο που εχω? η χρειαζεται και κατι ακομα, πχ καποιο πεταλι ας πουμε?

Οι φίλοι σου είπαν κάποιες σωστές και χρήσιμες ιδέες.
Εγώ θα ήθελα να καταλάβεις πως δουλεύουμε μία πεταλιέρα και πως προσεγγίζουμε τον ήχο-στόχο.
Στα videos που παρέθεσες, βλέπεις ότι και οι δύο έχουν Stratocaster, οπότε εκεί πράγματι έχουμε μία διαφορά με την κιθάρα σου. Όμως ο Gary Moore δεν παίζει με Stratocaster. Οπότε καταλαβαίνεις ότι έχουμε και άλλες παραμέτρους που παίζουν.
Τώρα πιά δεν χρησιμοποιώ πεταλιέρα, όμως θα σε βοηθήσω με μία μεθοδολογία από την δική μου εμπειρία, από τον τρόπο που βρήκα βέλτιστο τα τελευταία 6 χρόνια για τις δικές μου (GNX1 και αργότερα GNX3000).
Τα ποσοστά είναι τελείως αυθαίρετα και απεικονίζουν την δική μου αντίληψη.

Πως προσεγγίζουμε και με ποιά σειρά τον ήχο που θέλουμε να φτιάξουμε με την πεταλιέρα:

1. Ο ήχος της κιθάρας μετράει 15%. Όπως βλέπεις είναι μάλλον λίγο, καθώς το μαθηματικό μοντέλο προσομοίωσης της πεταλιέρας επικρατεί εν πολλοίς του ήχου της κιθάρας μας. Επέλεξε όπως και να έχει τον μαγνήτη της κιθάρας σου που χωρίς πεταλιέρα ακούς ότι προσεγγίζει την χροιά του ήχου-στόχου σου.
2. Ο ήχος του μοντέλου ενισχυτή μετράει 40%. Βλέπεις ότι εδώ πέφτει το περισσότερο βάρος. Επέλεξε το μοντέλο ενισχυτή που προσεγγίζει την χροιά του ήχου-στόχου σου. Εάν τίποτα δεν πάει κοντά τότε φτιάξε το δικό σου, Αυτό είναι εφικτό σε πολλές πεταλιέρες. Αλλιώς κατέβασε μοντέλα από το διαδικτυο και δόκίμασε όσα πιο πολλά μπορείς.
3. Ο ήχος του μοντέλου καμπίνας μετράει 20%. Επέλεξε το μοντέλο καμπίνας που δίνει περισσότερο στο μοντέλο ενισχυτή που διάλεξες την χροιά του ήχου-στόχου σου.
4. Ο ήχος του EQ μετράει 20%. Βλέπεις επίσης αρκετά σημαντικό είναι το EQ, κατ'εμέ εξ'ίσου σημαντικό με το μοντέλο καμπίνας. Πρέπει να ρυθμίσεις με φροντίδα το EQ section και εκεί περιέργως θα βρείς ότι μπορείς να κάνεις αρκετά σημαντικές βελτιώσεις για να φτάσεις στην ήχο που θέλεις.
5. Ο ήχος των πρόσθετων effects μετράει 5%. Βάλε ότι άλλο θέλεις όπως reverb, delay, κλπ.
5α. Εάν η πεταλιέρα σου έχει προσομοίωση stompboxes, τότε αυτά έχουν δική τους χροιά και μπορεί να επηρρεάζεουν τον ήχο πολύ περισσότερο από το 5%. Αν ισχύει αυτό, τότε αντιμετώπισε τα ως σημαντικό μέρος του (2).
6. Όλα αυτά τα κάνεις και τα ακούς με τον δικό σου ενισχυτή, ο ήχος του οποίου επηρρεάζει όλα τα ανωτέρω και κατ΄επέκτασιν δεν μπορούμε να μιλήσουμε για ποσοστά. Αν παίζεις με το καθαρό κανάλι και αφήνεις την πεταλιέρα να φτιάξει όλα τα άλλα, παραμόρφωση, χροιά κλπ, έχεις (αρκετά) καλές προοπτικές να διατηρήσεις τον αρχικό σου ήχο και σε άλλους ενισχυτές στο καθαρό κανάλι, όπως πχ. εάν πάς σε ένα προβατζίδικο.

ΑΞΙΩΜΑ: Δεν προκειται να βρεις έτοιμο ακριβώς τον ήχο που ψάχνεις. Πρέπει να τον φτιάξεις με φροντίδα και προσοχή για την δική σου κιθάρα και τον ενισχυτή. Αλλιώς όλοι θα παίζαμε με τα presets από τις πεταλιέρες, που δεν συμβαίνει.

Για την GNX3000 αγόρασα ένα Library από συνεργαζόμενο κατασκευαστή με πάνω από 600 μοντέλα γνωστών ενισχυτών και αυτό με βοήθησε πάρα πολύ να φτιάξω καταπληκτικούς ήχους που προσέγγιζαν πολύ τους ήχους-στόχους των αγαπημένων μου καλλιτεχνών και να την φτάσω στα θεωρητικά της όρια.
Στο τέλος με κούρασαν βέβαια τα πραγματικά της όρια, που είναι τα όρια που βάζει ο ψηφιακός ήχος και οι ψηφιακές πεταλιέρες γενικά.

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ερώτηση για ήχο
« Απάντηση #5 στις: 02/12/08, 00:36 »
Για την GNX3000 αγόρασα ένα Library από συνεργαζόμενο κατασκευαστή με πάνω από 600 μοντέλα γνωστών ενισχυτών και αυτό με βοήθησε πάρα πολύ να φτιάξω καταπληκτικούς ήχους που προσέγγιζαν πολύ τους ήχους-στόχους των αγαπημένων μου καλλιτεχνών και να την φτάσω στα θεωρητικά της όρια.


Αδριανέ, αναφέρεσαι στα MFX Supermodels ή πρόκειται για κάτι διαφορετικό; Έχω μια GNX1 και θα με ενδιέφερε το θέμα...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος panos83

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: ερώτηση για ήχο
« Απάντηση #6 στις: 02/12/08, 04:04 »
ευχαριστώ για όλες αυτές τις πληροφορίες, είναι πολύ χρήσιμες, αλλα δυστυχώς εγώ ακόμα δεν έχω καταφέρει, και μάλλον δεν έχω καταλάβει ακόμα...
presets vamp2 για τον ήχο που θέλω έφαγα τον κόσμο αλλα δεν βρήκα ακόμα.
δεν υπάρχει κάποια "πεταλιερα" να την αγοράσω και να μου βγάλει έτοιμο τον ήχο αυτό που θέλω και που ακούω στα βιντεάκια αυτά?
ακομα  αν είχατε να μου προτείνατε έναν ενισχυτή για εμενα και για τον ήχο που θέλω ποιον θα μου προτείνατε?

το  GNX3000 είναι κάποιο είδος πεταλιέρας?  αξίζει να το αγοράσω  όπως και το Library?
« Τελευταία τροποποίηση: 02/12/08, 04:06 από panos83 »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: ερώτηση για ήχο
« Απάντηση #7 στις: 02/12/08, 09:39 »
Αδριανέ, αναφέρεσαι στα MFX Supermodels ή πρόκειται για κάτι διαφορετικό; Έχω μια GNX1 και θα με ενδιέφερε το θέμα...


Μέσα σε όλα είσαι βρε ζουζούνι!.. Ακριβώς αυτό είναι!
Πήρα πρίν περίπου 3 χρόνια το πλήρες σετ για την GNX3000, το MFX3000 πλήρες.
Μου άνοιξε νέους κόσμους αναφορικά με την πεταλιέρα. Ήταν ο λόγος που την κράτησα σε χρήση τόσο καιρό.
Οι τύποι έχουν κάνει πραγματική ηχοληψία από τα μοντέλα ενισχυτών που έχουν, δεν είναι απλά κατά προσέγγιση οι ήχοι. Το έχουν προσσεγίσει επιστημονικά και φαίνεται από το αποτέλεσμα.
Είναι όσο κοντά μπορείς να φτάσεις στα original, δεν νομίζω ότι γίνεται καλύτερα, παρά μόνον αν τα μικρο-ρυθμίζανε για την συγκεκριμένη κιθάρα και τον ενισχυτή μου. πράγμα που προσπάθησα να κάνω εγώ.
Δυστυχώς νομίζω ότι δεν έχουν βγάλει library για την GNX1 και είναι κρίμα γιατί είναι πολύ καλή πεταλιέρα.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ερώτηση για ήχο
« Απάντηση #8 στις: 03/12/08, 00:04 »
Δυστυχώς νομίζω ότι δεν έχουν βγάλει library για την GNX1 και είναι κρίμα γιατί είναι πολύ καλή πεταλιέρα.


Είχα βρει τη συγκεκριμένη ιστοσελίδα κατά τύχη ψάχνοντας για patches και την είχα κρατήσει στα favorites, αν και στην πορεία το θέμα ξεχάστηκε τελείως. Aπ' ότι είχα δει πάντως, διαθέτουν την MFX Basic Series που είναι ειδικά για τα μοντέλα GNX2 και GNX3 και η οποία στοιχίζει $66. Mάλιστα στο checkout της συγκεκριμένης σού ζητάει να προσδιορίσεις για ποιό από τα δύο μοντέλα προορίζεται. Υπάρχει όμως και μιά άλλη έκδοση τριών δίσκων, η Ultimate Series, που κοστίζει $115. Είχα την εντύπωση ότι η τελευταία ήταν για όλα τα μοντέλα GNX, αλλά μπορεί να κάνω λάθος. Θα τούς στείλω ένα email για περαιτέρω διευκρινίσεις.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: ερώτηση για ήχο
« Απάντηση #9 στις: 19/12/08, 16:38 »
Παιδια μισο λεπτο γιατι εχασα τη μπαλα...Αρχικα νομιζα πως μιλουσατε για τις GX 3000 apo Digitech...
Αλλα με αυτο που ειδα τρελαθηκα...Τοσα presets και artists με μονο 60-100 ευρω???
Δηλαδη μια πεταλιερα στην τιμη ενος πολυ φτηνου stompbox???


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
7684 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/07, 15:33
από fake7
10 Απαντήσεις
5353 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/07, 22:47
από Jezus
43 Απαντήσεις
17895 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/11, 01:39
από fanhs
5 Απαντήσεις
3462 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/08, 10:46
από mace
1 Απαντήσεις
2346 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/06/08, 19:48
από drakoumel
7 Απαντήσεις
3576 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/08, 00:52
από Ibanezακιας
3 Απαντήσεις
3385 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/08, 21:53
από Jezus
ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ MORLEY

Ξεκίνησε από riffraff Εφέ

3 Απαντήσεις
2269 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/10/08, 13:50
από Ibanezακιας
9 Απαντήσεις
3574 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/08, 20:14
από Blacksheepιος
7 Απαντήσεις
2724 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/08, 20:27
από Moonchild_