Αποστολέας Θέμα: Dream theater-Dark Side of the moon  (Αναγνώστηκε 30403 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Dream theater-Dark Side of the moon
« Απάντηση #100 στις: 30/03/07, 21:56 »

@ fenderierhs & SpellAlchemist..................καμμένοι..............πολύ απλά!!!!!!!!!!!

Εξαρχης αν προσεξες μιλησα επι της ουσιας, με κοσμιο τροπο και με επιχειρηματα..,και σε αυτο και σε αλλα threads...μπορει να διαφωνω με αποψεις καποιων, να μην ειναι της αρεσκειας καποιων οι αποψεις μου αλλα τι να κανουμε αυτα εχει μια συζητηση σε ενα φορουμ....οποιος δεν μπορει να το αντιληφθει αυτο, απλα ας απεχει της ταλαιπωριας. Ουτε εγω εχω καμμια διαθεση να εκφυλιστει η συζητηση ετσι, αλλα καποιες φορες και με καποια ατομα ειναι ιδιατερα κουραστικο αν οχι ασκοπο και ανουσιο να δαπανας χρονο προκειμενου να εξηγησεις τα αυτονοητα. Και η συγεκριμενη ειναι κλασσικη περιπτωση χαμηλου IQ οποτε δεν προκειται να μπω στον κοπο να απαντησω εκτος και προκληθω ξανα, κατα τροπο παρομοιο με αυτον που συνεβη πριν.......Για να ξεκαθαρισουμε λοιπον τα πραγματα και για να μην αρχισουμε εν χορω τους χαρακτηρισμους δεν θα το ελεγα αυτο "καψιμο" τουλαχιστον οσον με αφορα........

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Dream theater-Dark Side of the moon
« Απάντηση #101 στις: 31/03/07, 02:03 »
Παιδιά η συζήτηση νομίζω πως έχει πάει για τσιγάρα και μάλλον δε θα ξαναγυρίσει..... :P
Οπότε για να έχει και ένα νόημα αυτό το thread (5 σελίδες πράμα ) καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι κάθε συγκρότημα έχει το δικό του στυλ και τα δικά του μοναδικά στοιχεία με επόμενο, όταν γίνονται covers αυτά να περνάνε στο κομμάτι του άλλου γκρουπ. Πολλές φορές απλά η σύνθεση των στοιχείων του ενός και του άλλου συγκροτήματος δεν είναι καλλιτεχνικά γόνιμη. Άρα θεωρούμε το καλλιτεχνικό αποτέλεσμα ατελέσφορο και δε βρίζουμε όποιον επιχειρεί ένα cover.

Όλα τα άλλα περί Rudess, κερδοσκοπίας, κόντρας SpellAlchemist-Fenderiarh είναι να 'χαμε να λέγαμε 8)
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Dream theater-Dark Side of the moon
« Απάντηση #102 στις: 31/03/07, 03:00 »
Παιδιά η συζήτηση νομίζω πως έχει πάει για τσιγάρα και μάλλον δε θα ξαναγυρίσει..... :P
Οπότε για να έχει και ένα νόημα αυτό το thread (5 σελίδες πράμα ) καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι κάθε συγκρότημα έχει το δικό του στυλ και τα δικά του μοναδικά στοιχεία με επόμενο, όταν γίνονται covers αυτά να περνάνε στο κομμάτι του άλλου γκρουπ. Πολλές φορές απλά η σύνθεση των στοιχείων του ενός και του άλλου συγκροτήματος δεν είναι καλλιτεχνικά γόνιμη. Άρα θεωρούμε το καλλιτεχνικό αποτέλεσμα ατελέσφορο και δε βρίζουμε όποιον επιχειρεί ένα cover.

Όλα τα άλλα περί Rudess, κερδοσκοπίας, κόντρας SpellAlchemist-Fenderiarh είναι να 'χαμε να λέγαμε 8)
+10..

Και να θέσω το εξής ερώτημα,αν και κάποιοι θα με πούνε βλάσφημο... Δεν με πειράζει...
Αν οι Pink Floyd κάναν ένα cover στους Dream Theatre, με κάποιο μαγικό τρόπο, πιστεύετε οτι θα έβγαινε σωστά?

Εξαρταται τι ακριβως θελεις να ακουσεις..Αν θελεις να ακουσεις κομματια των Pink Floyd, να τα παιζουν οι Dream theater, οπως παιζουν τα δικα τους κομματια, τοτε ακουσε το..
Αν περιμενεις να ακουσεις Pink Floyd, απο μια αλλη μπαντα, τοτε μην το ακουσεις...Εγω το θεωρω κατω του μετριου σαν ποιοτητα
Αυτό είναι το θέμα... Οτι ο σκοπός ήταν να δώσουν τη δικιά τους ερμηνεία σε ένα δίσκο.. Απο την άλλη έπρεπε να το έχουν προετοιμάσει καλύτερα, και όχι να το ξεπετάξουν σε live...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος sepsis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 132
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
    • Sepsis Forum
Απ: Dream theater-Dark Side of the moon
« Απάντηση #103 στις: 31/03/07, 04:09 »


Και να θέσω το εξής ερώτημα,αν και κάποιοι θα με πούνε βλάσφημο... Δεν με πειράζει...
Αν οι Pink Floyd κάναν ένα cover στους Dream Theatre, με κάποιο μαγικό τρόπο, πιστεύετε οτι θα έβγαινε σωστά?


πω φίλε το ίδιο ακριβώς ήθελα να γράψω!!!!!

freemind έχεις ένα πρόβλημα (και όλοι γενικά): αν δεν σου/μας αρέσει η μουσική κατεύθυνση ενός συγκροτήματος(είτε είναι ένα live cover είτε τα τελευταία τους album) καλό θα είναι να βάζεις/βάζουμε ένα "in my opinion"...το να αποκαλείς με βρισιές τους οπαδούς μιας μπάντας δεν σε τιμά?
πχ...το ToT σαρέσει? όχι απ'ότι κατάλαβα...εγώ το καραγουστάρω...έχει νοήμα να πώ ότι είσαι στενόμυαλος? όχι....τι να κάνουμε σε άλλουα=ς αρέσει σε άλλους όχι...δεν σημαίνει ότι κάποιος από αυτούς είναι λάθος

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Dream theater-Dark Side of the moon
« Απάντηση #104 στις: 31/03/07, 04:20 »

προσεχε ΠΟΛΥ τι λες!
και επειδη ο χαρακτηρισμος σου για τους Theater δεν πιανει τοπο,μαλλον επιστρεφεται σε σενα![/3ων χρονων]  :P
οταν δεν ξερεις τι σου γινεται να μη μιλας..
βλακες του berklee..ΕΛΕΟΣ
ζησε...απλα ζησε...(=get a life!)

 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Εχω την αισθηση οτι μαλλον ταραχτηκες λιγο παραπανω και δεν κανει βρε αδελφε...ζητω συγνωμη αλλα δεν ηθελα να σε συγχισω προσβαλλοντας το αγαπημενο σου γκρουπ....φανταζομαι εχεις πολλες αφισες τους στο δωματιο σου με τις οποιες αυνανιζεσαι καθημερινα?

Γονυπετης σε εκλιπαρω ω υπερτατε, μεγιστε αστυνομε επετρεψε μου στο εξης να εκφερω τη γνωμη μου αφου πρωτα με βγαλεις απο το ερεβος και το σκοτος στο οποιο ζω και με εξυψωσεις στο δικο σου πνευματικο επιπεδο ωστε να ξερω τι μου γινεται. Ως βλαξ που ειμαι ,εφοσον μου επεστρεψες το χαρακτηρισμο, νομισα στιγμιαια οτι εισαι καραγκιοζης και δεν προσεξα τι ειπα......ειλικρινα δεν θα το επαναλαβω....θα προσεχω εφεξης.....και θα χρησιμοποιω αναλογου υφους επιχειρηματα.....

Με ενα ριγος συγκινησης Σε ευχαριστω για τη συμβουλη.....προσπαθω να ζησω οσο σκληρο και δυσκολο και αν ειναι να το κανω υπο τη σκια Σου......αλλα πες μου.....μηπως εισαι απο το Berkley??????

Ενας ταπεινος θαυμαστης σου Διαφωτιστη Μου.......εισαι κουκλος και σε αγαπαω  :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-*

νννναι...οκ..οχι..ποτε δεν ηταν οι theater οι αγαπημενοι μου...και αφισσες απο συγκροτηματα εχω να βαλω απο γυμνασιο οποτε ειναι αστοχος ο χαρακτηρισμος σου! :)
συνεχιζω λοιπον,
ειναι πολυ ασχημο λοιπον να βλεπω εναν ανιδεο,να γραφει για πραγματα τα οποια δεν ξερει..
ειναι ρε παιδι μου ενα πραμα σαν τον πρετεντερη που μιλαγε για τις πορειες μας,και στην πραγματικοτητα δεν ηξερε το χριστο του..
για να διευρυνεις την γνωση σου λοιπον φιλτατε,τραβα λιγο και ψαξε πληροφοριες μηπως και ξυπνησεις..:)
google is your friend..
α και οπως σου ειπα πριν..
ζησε :)
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Dream theater-Dark Side of the moon
« Απάντηση #105 στις: 31/03/07, 04:25 »

@ fenderierhs & SpellAlchemist..................καμμένοι..............πολύ απλά!!!!!!!!!!!

Εξαρχης αν προσεξες μιλησα επι της ουσιας, με κοσμιο τροπο και με επιχειρηματα..,και σε αυτο και σε αλλα threads...μπορει να διαφωνω με αποψεις καποιων, να μην ειναι της αρεσκειας καποιων οι αποψεις μου αλλα τι να κανουμε αυτα εχει μια συζητηση σε ενα φορουμ....οποιος δεν μπορει να το αντιληφθει αυτο, απλα ας απεχει της ταλαιπωριας. Ουτε εγω εχω καμμια διαθεση να εκφυλιστει η συζητηση ετσι, αλλα καποιες φορες και με καποια ατομα ειναι ιδιατερα κουραστικο αν οχι ασκοπο και ανουσιο να δαπανας χρονο προκειμενου να εξηγησεις τα αυτονοητα. Και η συγεκριμενη ειναι κλασσικη περιπτωση χαμηλου IQ οποτε δεν προκειται να μπω στον κοπο να απαντησω εκτος και προκληθω ξανα, κατα τροπο παρομοιο με αυτον που συνεβη πριν.......Για να ξεκαθαρισουμε λοιπον τα πραγματα και για να μην αρχισουμε εν χορω τους χαρακτηρισμους δεν θα το ελεγα αυτο "καψιμο" τουλαχιστον οσον με αφορα........
αυτο το πραμα ρε παιδι μου,η αμεση γνωση για το IQ του αλλου τα ΣΠΑΕΙ κανονικοτατα  :P

+ επιπλεον...πια κοντρα λεμε ρε παιδια και δεν το ξερα?
εγω του εδωσα μια απαντηση στις παπατζες που λεει...
καποια στιγμη πρεπει να θυμομαστε καποιοι τις ηλικιες μας και να φερομαστε αναλογα...
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Dream theater-Dark Side of the moon
« Απάντηση #106 στις: 31/03/07, 09:53 »
Sepsis, αν αποκομισες απο ολη την συζητηση πως εχω προβλημα με τους DT, τοτε σε παροτρυνω να την ξανακοιταξεις ολη ( εαν αντεξεις βεβαια :P ) και θα δεις πως οχι μονο δεν εχω προβλημα, αλλα ισως να "αυτοψωνιζομαι" λεγοντας πως μετα το 1999 οι Dream theater εχουν γινει μονοτονοι και εχουν απογοητευσει αρκετους οπαδους που ακουνε το When Dream and Day Unite για πρωινο και κλαινε για την καταντια μιας πρωτοτορου μπαντας!
Isnogood, δεν νομιζω πως θα μπορουσαν ποτε οι Floyd να παιξουν Dream theater, οπως ποτε δεν καθισαν να κανουν tribute σε αλλες μπαντες...Θα μπορουσα να αναλυσω πολλους λογους γι'αυτο, ομως οι περισσοτεροι θα "τσιγκλιζαν" περισσοτερο τους φανατικους των DT, οποτε το αφηνω.
Επιμενω στη διαφορα Ακροατη και ακροατη...Αν εσεις δεν θελετε να το καταλαβετε πως προσβαλλω την ικανοτητα σας να κρινετε τη μπαντα που αγαπατε, τοτε δεν εχω να πω τιποτα αλλο. Ουδεποτε ομως δεν προσεβαλλα την ιδια την πορεια της μπαντας μεχρι το 1999. Απο εκει και περα, μπορειτε να μου σουρετε ο,τι θελετε, γιατι οντως ειναι για θαψιμο :)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Dream theater-Dark Side of the moon
« Απάντηση #107 στις: 31/03/07, 10:27 »

Isnogood, δεν νομιζω πως θα μπορουσαν ποτε οι Floyd να παιξουν Dream theater, οπως ποτε δεν καθισαν να κανουν tribute σε αλλες μπαντες...Θα μπορουσα να αναλυσω πολλους λογους γι'αυτο, ομως οι περισσοτεροι θα "τσιγκλιζαν" περισσοτερο τους φανατικους των DT, οποτε το αφηνω.

Μόνο που δεν ρώτησα αυτό.Είπαμε, με μαγικό τρόπο.Θα έβγαινε σωστό? Ήτελικά θα αποδίδαν τα τραγούδια με το δικό τους ύφος?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Dream theater-Dark Side of the moon
« Απάντηση #108 στις: 31/03/07, 11:02 »
Η απαντηση μου ηταν ξεκαθαρη! Οι Floyd, δεν εχουν την τεχνικη να παιξουν Dream Theater!!! Τι πιο ξεκαθαρη απαντηση απο αυτη?! :/
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Dream theater-Dark Side of the moon
« Απάντηση #109 στις: 31/03/07, 12:22 »
Καλα βρε μην συγχύζεσαι!!!
Τώρα είναι ξεκάθαρη η απάντησή σου, αν και δεν καταλαβαίνω πως αυτό μπορεί να τσιγκλήσει οπαδούς των DT  :P   :P
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος sepsis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 132
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
    • Sepsis Forum
Απ: Dream theater-Dark Side of the moon
« Απάντηση #110 στις: 31/03/07, 12:58 »
Sepsis, αν αποκομισες απο ολη την συζητηση πως εχω προβλημα με τους DT, τοτε σε παροτρυνω να την ξανακοιταξεις ολη ( εαν αντεξεις βεβαια :P ) και θα δεις πως οχι μονο δεν εχω προβλημα, αλλα ισως να "αυτοψωνιζομαι" λεγοντας πως μετα το 1999 οι Dream theater εχουν γινει μονοτονοι και εχουν απογοητευσει αρκετους οπαδους που ακουνε το When Dream and Day Unite για πρωινο και κλαινε για την καταντια μιας πρωτοτορου μπαντας!
Isnogood, δεν νομιζω πως θα μπορουσαν ποτε οι Floyd να παιξουν Dream theater, οπως ποτε δεν καθισαν να κανουν tribute σε αλλες μπαντες...Θα μπορουσα να αναλυσω πολλους λογους γι'αυτο, ομως οι περισσοτεροι θα "τσιγκλιζαν" περισσοτερο τους φανατικους των DT, οποτε το αφηνω.
Επιμενω στη διαφορα Ακροατη και ακροατη...Αν εσεις δεν θελετε να το καταλαβετε πως προσβαλλω την ικανοτητα σας να κρινετε τη μπαντα που αγαπατε, τοτε δεν εχω να πω τιποτα αλλο. Ουδεποτε ομως δεν προσεβαλλα την ιδια την πορεια της μπαντας μεχρι το 1999. Απο εκει και περα, μπορειτε να μου σουρετε ο,τι θελετε, γιατι οντως ειναι για θαψιμο :)

μα πάλι κάνεις το λάθος....έχεις ντε και καλά αποφασίσει ότι η πορεία της μπάντας έχει πέσει ενώ για κάποιους άλλους,σαν κι εμένα, νομίζω ότι ακόμα εξελισσόνται...εντάξει το Octavarium ήταν πατάτα αλλά ως εκεί....


Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Dream theater-Dark Side of the moon
« Απάντηση #111 στις: 31/03/07, 22:32 »
Καλα βρε μην συγχύζεσαι!!!
Τώρα είναι ξεκάθαρη η απάντησή σου, αν και δεν καταλαβαίνω πως αυτό μπορεί να τσιγκλήσει οπαδούς των DT  :P   :P
Αυτο που θα τσιγκλιζε τους οπαδους τους DT, θα ηταν οι λογοι που οι Floyd δεν θα εκαναν tribute σε αλλα συγκροτηματα, σε αντιθεση με τους DT που το κανουν συνεχως και εχει καταντησει ολιγο βλακωδες ( ειδικα αυτα τα meddley, θυμιζουν μπαντες στο Ονομα του Ροδου που παιζουν και Zeppelin που και που :) )
Sepsis, αφου εστω βρισκεις πως μονο το Octavarium ειναι πατατα, ειναι κατι καλο.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Dream theater-Dark Side of the moon
« Απάντηση #112 στις: 01/04/07, 16:33 »
Όπως και να'χει, η ερώτηση μου, δεν ήταν αν θα μπορουσαν να κάνουν tribute.

Η ερώτηση ήταν αν θα έβγαινε καλό...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Dream theater-Dark Side of the moon
« Απάντηση #113 στις: 02/04/07, 10:21 »
Και επαναλαμβανω πως δεν θα εβγαινε καλο, γιατι οι Floyd δεν μπορουν να παιξουν Dream Theater...και αντιστροφως ( οσο και αν αυτο "ποναει" )
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Dream theater-Dark Side of the moon
« Απάντηση #114 στις: 02/04/07, 10:53 »
Και επαναλαμβανω πως δεν θα εβγαινε καλο, γιατι οι Floyd δεν μπορουν να παιξουν Dream Theater...και αντιστροφως ( οσο και αν αυτο "ποναει" )

Νομίζω πως κανείς δεν μπορεί να παίξει Floyd, μπορεί απλά να προσπαθήσει ενώ για Dream Theater, έχω δει εδώ στη Θεσσαλονίκη μια μπάντα από παιδιά γύρω στα 17 που αν εξαιρέσεις τα φωνητικά (και αυτά λόγω ηλικίας) παίζαν ακριβώς όπως οι Theater.
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος Spir

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
    • spiros
Απ: Dream theater-Dark Side of the moon
« Απάντηση #115 στις: 08/04/07, 20:40 »
είναι ίσως θέμα νοοτροπίας στην μουσική? εχω την πεποίθηση ότι κάθε άνθρωπος εαν κάτσει κ δουλέψει πάρα πολύ μπορεί μετά απο κάποια χρόνια - δεκαετίες ίσως :P να αποκτήσει αυτήν την απίστευτη τεχνική και να παίζει καθαρά 42306 νότες το δευτερόλεπτο :P είναι όμως κάτι που πιστεύω υπάρχει μέσα μας και δυστυχώς ή ευτυχώς δεν μαθαίνεται με ασκήσεις, το συναίσθημα. δεν έχω ακούσει τον δίσκο, το βίντεο του Comfrotably numb είδα....

στο 1ο solo όπου επιχειρεί σήκωμα ο κιθαρίστας (2 φορές?)φαλτσάρει άσχημα...και τα υπόλοιπα σηκώματα τα έχει ακυρώσει...ο Petrucci ξεκινάει οκ αλλά μετά... κάνει αυτό που ξέρει καλά αλλά δυστυχώς δεν ταιριάζει σε αυτό το κομμάτι...(ΚΑΙ γενικά ο ήχος...κιθάρες,μπάντα κλπ...)όπως και ο Gilmour εαν έπαιζε στους DT... δεν θα κόλλαγε...

Το αποτέλεσμα είναι λίγο αστείο, θα πώ κακία αλλά δεν περίμενα κάτι καλύτερο... (έχω αρκετούς δίσκους DT...)- δεν ξέρω είναι επίσημη κυκλοφορία αυτή? anyways συμφωνώ οτι είναι πιο εύκολο να παίξει κανείς DT και να βγάλει παρόμοιο feeling παρά Floyd... και μια απορία... ο όρος Progreesive (που χαρακτηρίζει τους DT σε όλη την καρριέρα τους) σημαίνει παίζουμε ακριβώς με την ίδια φιλοσοφία σε όλη την καρριέρα μας? Μια απο τα ίδια είναι προόδος? Μην με παρεξηγείτε μ'αρέσουν αρκετοί δίσκοι τους αλλά με παρεξενεύει ο όρος Progreesive στην προκειμένη περίπτωση...


Αποσυνδεδεμένος Bachante

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
  • Don't look too far..
    • Προφίλ
Απ: Dream theater-Dark Side of the moon
« Απάντηση #116 στις: 08/04/07, 22:39 »
Και επαναλαμβανω πως δεν θα εβγαινε καλο, γιατι οι Floyd δεν μπορουν να παιξουν Dream Theater...και αντιστροφως ( οσο και αν αυτο "ποναει" )

Δ μπορώ να το φανταστώ αυτό! Οχι γιατί δ μπορούν αλλα μ φαίνεται κάπως... Πχ οι Cathedral να διασκευάζουν Draconian η οι King Crimson Tool (αν και εχουν κανει support γκρρρρ >:()

Απλα προηπύρχαν και τους επιρρέασαν σε τέτοιο βαθμό ωστε ακόμα και αν γουστάρουν τη μουσική των DT δ θα βρήσκουν κάτι καινούργιο.

(Η αποψη μου, για να μην ακούσω χρηστοπαναγίες και εγώ!)

Αποσυνδεδεμένος sepsis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 132
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
    • Sepsis Forum
Απ: Dream theater-Dark Side of the moon
« Απάντηση #117 στις: 09/04/07, 15:49 »
είναι ίσως θέμα νοοτροπίας στην μουσική? εχω την πεποίθηση ότι κάθε άνθρωπος εαν κάτσει κ δουλέψει πάρα πολύ μπορεί μετά απο κάποια χρόνια - δεκαετίες ίσως :P να αποκτήσει αυτήν την απίστευτη τεχνική και να παίζει καθαρά 42306 νότες το δευτερόλεπτο :P είναι όμως κάτι που πιστεύω υπάρχει μέσα μας και δυστυχώς ή ευτυχώς δεν μαθαίνεται με ασκήσεις, το συναίσθημα. δεν έχω ακούσει τον δίσκο, το βίντεο του Comfrotably numb είδα....

στο 1ο solo όπου επιχειρεί σήκωμα ο κιθαρίστας (2 φορές?)φαλτσάρει άσχημα...και τα υπόλοιπα σηκώματα τα έχει ακυρώσει...ο Petrucci ξεκινάει οκ αλλά μετά... κάνει αυτό που ξέρει καλά αλλά δυστυχώς δεν ταιριάζει σε αυτό το κομμάτι...(ΚΑΙ γενικά ο ήχος...κιθάρες,μπάντα κλπ...)όπως και ο Gilmour εαν έπαιζε στους DT... δεν θα κόλλαγε...

Το αποτέλεσμα είναι λίγο αστείο, θα πώ κακία αλλά δεν περίμενα κάτι καλύτερο... (έχω αρκετούς δίσκους DT...)- δεν ξέρω είναι επίσημη κυκλοφορία αυτή? anyways συμφωνώ οτι είναι πιο εύκολο να παίξει κανείς DT και να βγάλει παρόμοιο feeling παρά Floyd... και μια απορία... ο όρος Progreesive (που χαρακτηρίζει τους DT σε όλη την καρριέρα τους) σημαίνει παίζουμε ακριβώς με την ίδια φιλοσοφία σε όλη την καρριέρα μας? Μια απο τα ίδια είναι προόδος? Μην με παρεξηγείτε μ'αρέσουν αρκετοί δίσκοι τους αλλά με παρεξενεύει ο όρος Progreesive στην προκειμένη περίπτωση...



Δεν είναι επίσημη κυκλοφορία και κακώς που το σχολιάζεις εφόσον δεν το έχεις δει το dvd!  >:( Το Comfortably Numb όπως και το Hey You,Echoes,One of these Days είναι κάποια έξτρα κομμάτια στο dvd από προηγούμενα live τους και όχι στα πλαίσια της διασκευής του DSOTM! Εξάλλου στο Comfortably Numb παίζουν και οι Queensryche μαζί,οπότε έχουν και αυτοί μερίδιο ευθύνης για την "αποτυχία"...Όσο για τους αυτοσχεδιασμούς στο CN, όχι πείτε μου, και ΠΟΙΟΣ ΔΕΝ αυτοσχεδιάζει σε αυτό το σόλο????????? Όλοι μας το έχουμε κάνει!Και ΕΛΕΟΣ!Επειδή το στιλ του Petrucci είναι τέτοιο σας πειράζει...με μια παρόμοια λογικά ΟΛΑ τα cover bands θα έπρεπε να καούν στην πυρά!!!!Κανένα συγκρότημα δεν θα έπρεπε να διασκευάζει κομμάτια! Και ναι, ΠΟΛΛΟΙ μπορούν να παίξουν τα κομμάτια των DT αλλά ΠΟΛΛΟΙ ΛΙΓΟΙ θα μπορούσαν να τα γράψουν!Το δέσιμο αυτής της μπάντας δεν το'χουν πολλοί...

Όσο για τον όρο progressive...έχεις ακούσει τη δισκογραφία των DT?Γιατί εμένα μου φαίνεται τρομερή εξέλιξη να αρχίζεις απτο Awake/Images and Words και να φτάνεις σε Scenes from a memory/Train of Thought/Ocavarium...Και δεν λεω,ΠΡΕΠΕΙ να έχουν μια σταθερή φιλοσοφία...αλλιώς όλοι οι progressiveάδες θα έπρεπε να αρχίζουν από rock και να φτάνουν στο black metal! Δηλαδή τι να πουν και οι Rush πχ?Oι Yes?

Όσο για το DVD, όποιος το έχει δει θα δει ότι δεν υπάρχουν αποκλίσεις απτο original..μόνο στα γυναικεία φωνητικά(που φαλτσάρουν αρκετά θα έλεγα) και στο σαξόφωνα, άντε και κάποια άλλα σημεία! Εγώ απ'όσο το βλέπω το DVD, καταλαβαίνω ότι τα παιδιά το νιώθουν αυτό που κάνουν και το κάνουν με σεβασμό χωρίς να θέλουν να "ξεπεράσουν" το αυθεντικό

Επίσης, για να έχουμε και ένα μέτρο σύγκρισης,
1)οι Pink Floyd στα LIVE τους έκαναν του κόσμου τα λάθη! Όσοι ψάχνεστε με bootlegs το ξέρετε!Δε λέω βέβαια ότι και πάλι δεν ήταν μαγευτικά, επειδή ήταν η φωνή του Roger και του Dave! Εδώ έχουμε μόνο τον LaBrie που παλεύει μόνος του!
2)Πχ στους ΗPFTB (Ηellenic Pink FLoyd Tribute Band) -και γενικά στα cover bands των Floyd- υπάρχουν 10 άτομα! 10 άτομα για να βγάλουν Floyd!Ε, ναι οι DT με 5 κατάφεραν να βγάλουν το DSOTM
« Τελευταία τροποποίηση: 09/04/07, 16:09 από sepsis »

Αποσυνδεδεμένος Spir

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
    • spiros
Απ: Dream theater-Dark Side of the moon
« Απάντηση #118 στις: 09/04/07, 17:07 »
Φυσικά έκαναν λάθη στα λάιβ τους... (ποιός δεν κάνει άλλωστε... και εκεί κρύβεται και η μαγεία μερικές φορές... ) Για τις επανεκτελέσεις δεν είπε κανεις να καούν στην πυρά - είναι πολύ καλό που υπάρχουν και μερικές φορές ξεπερνάνε σε απόδοση το original...και πιστεύω ο καθένας λέει την γνώμη του για την εκάστοτε δισκευή δίσκου, κομματιού... όπως τώρα... Για το Comfortably Numb πιο ειδικά επειδή το έχει παίξει η μισή υφήλιος... φυσικά όλοι αυτοσχεδιάζουν! κ ο Gilmour δεν πιστεύω να το έχει παίξει ίδιο 2 φορές... Απλά μερικές φορές δεν πετυχαίνει! τι να κάνουμε.... και οι εκτελέσεις του Gilmour sto Delicate Sound k γενικότερα σε εκείνη την περιοδεία δεν μ'αρέσουν! στην εκτέλεση του Pulse όμως το κομμάτι είναι απλά τέλειο... Καλός ο αυτοσχεδιασμός, δεν μ'αρέσει όταν γίνεται επιδειξη - σκοπός είναι να υπηρετείς το καθε κομμάτι και όχι να δείξεις τι μπορείς να κάνεις με τα δαχτυλά σου.Φαντάζεστε τον Wright na παιζει 64α στο Shine on you crazy diamond.......? Απο εκεί κ πέρα... περι ορέξεως... στην μουσική όλα είναι υποκειμενικά άλλωστε!

Οσο για τον αριθμο των μουσικών που χρειάζονται για να παίξεις to DSOTM μπορεις να το κάνεις όπως το κάναν οι Floyd to '73 με 4 άτομα (φυσικά θα λείπει κάτι...αλλα δεν πιστεύω οτι κάποιος θα είχε πρόβλημα με αυτό...) κ μπορείς να το κάνεις κ με 10-12 μουσικούς και εαν τους χρησιμοποιήσεις σωστά να βγεί ενα αριστουργημα...! πχ Pulse ή το λαιβ του Waters στην Μαλακάσα για όποιον πήγε... είναι μουσική που φαινομενικά είναι εύκολη αλλα με μια καλύτερη ματιά οι απαιτήσεις είναι μεγάλες :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
5573 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/03, 11:24
από Braindamaged
28 Απαντήσεις
11833 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/07, 15:48
από HeavyHead
56 Απαντήσεις
23349 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/12/06, 13:53
από Spell@lchemist!
88 Απαντήσεις
29623 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/09, 15:28
από edgar_jp ♫
29 Απαντήσεις
11037 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/05, 17:27
από JaYmZ
21 Απαντήσεις
7537 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/06, 14:51
από Symeon
0 Απαντήσεις
1978 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/07, 15:16
από freemind
50 Απαντήσεις
14791 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/11, 01:02
από draned
9 Απαντήσεις
3831 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/10, 18:42
από GEOLOU
0 Απαντήσεις
1649 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/11, 21:12
από petersp