Αποστολέας Θέμα: Ξεκούρδισμα...  (Αναγνώστηκε 3541 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος geovo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
  • Μου αρέσει πολύ εδω!...
    • Προφίλ
Ξεκούρδισμα...
« στις: 27/03/12, 10:55 »
Καλημέρα σε όλους,


Αντιμετωπίζω το εξής θέμα σε stratocaster με floyd rose tremolo: άλλαξα locking nut (στο μπράτσο κάτω από τα κλειδιά) διότι της μαμας της ήταν τελειως άχρηστο (είχαν κλωτσήσει οι βίδες) και βασικά έπρεπε να μπορώ να βιδώνω καλά και να σφίγγω της χορδες. Με την ευκαιρία άλλαξα και χορδες και ξαναζύγισα κανονικά το τρέμολό μου. Όλα καλα, βίδωσα τα locking nuts, κομπλε.
Το θέμα είναι ότι δύο ημέρες μετά η κιθάρα άρχισε να ξεκουρδίζεται ελαφρα (αλλά καθοριστικα (!!!)) που δεν το περίμενα.
Επίσης, δοκίμασα χωρίς να την πειράξω να τεντώσω μια χορδή από το κλειδί της και αλλαζει η τονικότητα κανονικα.


Από αυτό που καταλαβαίνω, το locking nut δεν έχει πιασει καλά τις χορδες.
Πόσο να το σφίξω?? Φοβάμαι να μην μου κλωτσήσουν πάλι οι βίδες. Βέβαια δεν είναι σαν το προηγούμενο - όταν έπιασα στο χέρι μου το καινουριο ήταν φανερο ότι το μέταλλο και οι βιδες ήταν σοβαρα......


Είναι θέμα σφιξίματος? είναι κάτι άλλο? αν ναι ,τι?....
Ευχαριστώ,
"Άδραξε τη μερα..."

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ξεκούρδισμα...
« Απάντηση #1 στις: 27/03/12, 12:16 »
γίνεται σε όλες τις χορδές?
μήπως έβαλες χορδές με μικρότερο πάχος?

Αποσυνδεδεμένος geovo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
  • Μου αρέσει πολύ εδω!...
    • Προφίλ
Απ: Ξεκούρδισμα...
« Απάντηση #2 στις: 27/03/12, 14:07 »
Ναι το παρατήρησα σε όλες τις χορδές.
Τι να πω...Έβαλα τις 9άρες χορδές. Τις ίδιες έχω και σε δύο άλλες strat που έχω και δεν υπάρχει πρόβλημα....
Αλλα, το πόσο σφιχτά "δένει " το locking nut έχει να κανει με τις χορδές???
"Άδραξε τη μερα..."

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ξεκούρδισμα...
« Απάντηση #3 στις: 27/03/12, 15:14 »
σκέφτηκα πως μπορεί το nut να ναι κομμένο για 11άρες (λέμε τώρα) οπότε οι μικρότερου πάχους χορδές θα βουλιάζουν πιο μέσα και δεν θα τις πιάνει το locking

Αποσυνδεδεμένος djkostas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Death Before Dishonor!
    • Προφίλ
Απ: Ξεκούρδισμα...
« Απάντηση #4 στις: 27/03/12, 16:10 »
Μα στα locking το nut δεν κόβεται... Είναι ένα για όλα τα πάχη!


Βασικά σφίγγεις τόσο όσο χρειάζεται για να κρατάει τις χορδές σφιχτά, αλλά όχι τόσο ώστε να τις λιώσει...
Επίσης θα έλεγα να τσεκάρεις, χωρίς χορδές ή εντελώς ξεκούρδιστες, αν έχεις πουθενά τζόγους.
Freedom is only a hallucination
That waits at the edge of the places you go when you dream....

Αποσυνδεδεμένος geovo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
  • Μου αρέσει πολύ εδω!...
    • Προφίλ
Απ: Ξεκούρδισμα...
« Απάντηση #5 στις: 27/03/12, 16:14 »
Αν θυμάμαι καλά, όντως το nut δεν έχει να κανει με το παχος των χορδων, δηλαδή δεν έχει αυλάκια (ας πούμε) για να περνούν από εκεί οι χορδές.
Είναι επίπεδο (και αυτό και τα τετράγωνα απο πάνω που βιδώνουν) και κάνει για ολα τα πάχη...


djkosta τι εννοείς "τζόγους"? Δηλαδή σε ποια σημεία να τσεκάρω?
"Άδραξε τη μερα..."

Αποσυνδεδεμένος djkostas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Death Before Dishonor!
    • Προφίλ
Απ: Ξεκούρδισμα...
« Απάντηση #6 στις: 27/03/12, 16:42 »

djkosta τι εννοείς "τζόγους"? Δηλαδή σε ποια σημεία να τσεκάρω?
Ε στο nut κυρίως που άλλαξες. Πρέπει να ειναι 100% σταθερό.


Επίσης, δοκίμασα χωρίς να την πειράξω να τεντώσω μια χορδή από το κλειδί της και αλλαζει η τονικότητα κανονικα.
Ωπ, τώρα το είδα αυτό! Οπότε το πρόβλημα είναι ότι δεν το σφίγγεις αρκετά!
Βασικά σφίξτο με το χέρι τόσο ώστε απλώς να τις κρατάει και μετά δώστους και άλλη 1/4-1/2 στροφή ακόμα!
Freedom is only a hallucination
That waits at the edge of the places you go when you dream....

Αποσυνδεδεμένος geovo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
  • Μου αρέσει πολύ εδω!...
    • Προφίλ
Απ: Ξεκούρδισμα...
« Απάντηση #7 στις: 27/03/12, 16:45 »
θα το δοκιμασω το σφιξιμο ξανα...


Σε οτι αφορα το lock , η βαση του που ειναι μακρόστενη είναι μια χαρα βιδωμενη, δεν κουνιεται καθολου.

"Άδραξε τη μερα..."

Αποσυνδεδεμένος geovo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
  • Μου αρέσει πολύ εδω!...
    • Προφίλ
Απ: Ξεκούρδισμα...
« Απάντηση #8 στις: 28/03/12, 10:44 »
Καλημέρα!
Τελικά εχθές έλυσα τα πάντα , καθώς ήθελα να κανω μια μικρή διόρθωση στη θέση (μπρος-πίσω) κάποιων saddler (στην οκτάβα στο 12ο τάστο, η τονικότητα "εφευγε" λίγο παραπάνω).
Anyway, το τρέμολο τώρα είναι ζυγισμένο και τα nut σφιγμένα και ... δείχνει να είναι ΟΚ, θα δείξει και αργότερα με λίγο παίξιμο.


Το έτερο που με ανησυχεί τώρα είναι το εξής που παρατήρησα χθες. Με κουρδισμένη κιθάρα, αν πιέσω το τρέμολο προς τα κάτω (ανεβάζω τονικότητα) και το αφήσω, τότε αυτό δεν επανέρχεται ακριβώς στην τονικότητα που ήταν, αλλά στον ηλεκτρονικό χορδιστή μου βλέπω όλες τις νότες ανεβασμένες κατά 10-20% του τόνου.... Αν, εν συνεχεία, με το χέρι πιάσω απαλά το τρέμολο και το ανασηκώσω (πολύ ελαφρα είναι η αλήθεια) ολες επανερχονται κανονικά...
Λογικά δε θα έπρεπε να παρατηρείται αυτό,αφού το τρέμολο είναι στον "αέρα" και το παιχνίδι γίνεται με την τάση των χορδών και των ελατηρίων. Καταλαβαίνω όμως ότι στην πράξη, ίσως να υπάρχουν τριβές που προκαλούν αυτήν την ατέλεια....


Εσείς από την εμπειρία σας έχετε τέτοιο θεματάκι? είναι νορμάλ να συμβαίνει? ή μήπως στις ακριβές κιθάρες αυτό δεν συμβαίνει και συμβαίνει στις φθηνές λόγω υλικών???


Ευχαριστώ,
"Άδραξε τη μερα..."

Αποσυνδεδεμένος geovo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
  • Μου αρέσει πολύ εδω!...
    • Προφίλ
Απ: Ξεκούρδισμα...
« Απάντηση #9 στις: 30/03/12, 01:18 »
Δύο μέρες μετά , με νορμάλ παίξιμο, δεν χάνεται το κουρδισμα και φαινεται να ειναι καλα πακτωμενες οι χορδες. Βεβαια δεν έχω επιχειρισει να τη ζορισω για να δω πόσο καλα βιδωθηκε το nut. Δεν τολμω!   :P
Παραμενει  η απορία μου σχετικα με τη μικρή διαφορα στην τονικότητα σε οτι αφορά την επιστροφή του τρεμολο στη θέση ισορροπίας του...
"Άδραξε τη μερα..."

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
4145 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/06/08, 18:50
από Meolas
8 Απαντήσεις
2989 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/11, 17:25
από jim.ni
33 Απαντήσεις
9652 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/12, 19:49
από Μπιφτέκι