Αποστολέας Θέμα: Πληρωμη Live συγκροτηματων  (Αναγνώστηκε 74736 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος -

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #150 στις: 13/09/07, 19:12 »
-
« Τελευταία τροποποίηση: 12/11/08, 13:27 από Constantine* »

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #151 στις: 13/09/07, 20:18 »
Αν κάνουμε τη μουσική επάγγελμα που θα υπακούει στους ίδιους νόμους με τα υπόλοιπα επαγγέλματα, νομίζω χάνει κάπου το νόημα.. :-\

H μουσική δεν είναι επάγγελμα, όπως δεν είναι επάγγελμα η υγεία και η δικαιοσύνη.

Υπάρχει όμως το επάγγελμα μουσικός, γιατρός, δικηγόρος.

Από την στιγμή που κάποιος αμοίβεται κάνοντας ένα επάγγελμα, μια ασχολία νοείται ως επαγγελματίας, άσχετα αν το επάγγελμα αυτό δεν είναι το πρωτεύον του. Δηλ ένας δικηγόρος που παίζει μουσική και αμοίβεται έστω και με λίγα χρήματα, επαγγέλεται δικηγόρος - μουσικός. Κάποιος που αμοίβεται παύει να είναι ερασιτέχνης, είναι επαγγελματίας.

Το μεγαλύτερο κακό σε οποιοδήποτε επάγγελμα το κάνουν οι επαγγελματίες που νομίζουν ότι είναι ερασιτέχνες και αυτό λέει ο ΔΕΣΦΑ.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Manwe

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΗ ΓΗ ΝΑ ΚΑΤΕΒΩΩΩΩΩΩΩ!!!
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #152 στις: 14/09/07, 09:16 »
Παιδιά εγώ έκανα το τελευτάιο post μου πέρυσι... Από τότε πέρασε κάποιο διάστημα μέσα στο οποίο είδα κάποια πράγματα που δεν είχα ξαναδεί, παράλογεσ αμοιβές κ.λπ... Φέτος είδα ας πούμε παιδιά καθαρά ερασιτέχνες, που πραγματικά δεν ήταν η τέλεια μπάντα, να γεμίζει μαγαζί και εμείς που είμαστε 2 χρόνια στο χώρο, που αν μη τι άλλο παίζουμε στη σωστή σειρά τις νότες, να παίζουμε σε μισοάδεια μαγαζιά... Είδα άτομα με τρομερό πρόγραμμα, με την κοπέλα που τραγούδαγε να έχει φωνάρα και να παίρνει για 4-5 ώρες πρόγραμμα 40 ευρώ.... Είδα να προσπαθεί το μαγαζί να προσπαθεί να μας φάει λεφτά ενώ με τον κόσμο που είχαμε θα παίρναμε 15 ευρώ ο καθένας (κοινώς 75 ευρώ όλοι μαζί...σκατά...20 άτομα είχαν έρθει) Αλλά επιμένω σε κάτι που είχα πει. ΠΡΕΠΕΙ εμείς οι ίδιοι που κοβόμαστε για την ελληνική μουσική σκηνή να την στηρίξουμε έτσι ώστε ο μαγαζάτορας να μας σέβεται... Φέτος που έζησα λίγο παραπάνω το Live μπορώ να πω ότι για ένα live μισής - μιας ώρας (support δλδ)τα 30 ευρώ το άτομο είναι καλά λεφτά... Αλλά άμα είναι να βγεις και να είσαι ένα 3ωρο - 5ωρο στη σκηνή είναι πολύ λίγα... Εκεί θες 90 - 100 ευρώ και αν όχι τόσο 80 ευρώ το λιγότερο... Και όσον αφορά το θέμα του επαγγελματισμού εγώ έχω να πω το εξής. Ερασιτέχνης είσαι όσο παίζεις στο σπιτάκι σου με την παρέα σου, όσο τραγουδάς στην παραλία,στο cambing κ.λπ...Από τη στιγμή που παίζεις σε σκηνή, είσαι επαγγελματίας. Και υπάρχουν καλοί επαγγελματίες και κακοί επαγγελματίες...
ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΗ ΓΗ ΝΑ ΚΑΤΕΒΩΩΩΩΩ!!!

Αποσυνδεδεμένος Panos-Echidna

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Echidna Myspace
Απ: χχχ€ το άτομο
« Απάντηση #153 στις: 14/09/07, 15:35 »
3. Έχουμε πήξει στους ερασιτέχνες οι οποίοι έχουν κάνει το χειρότερο κακό στον παγκόσμιο πολιτισμό. Όταν λέω ερασιτέχνες, δεν εννοώ τους μη "σπουδαγμένους" μουσικούς αλλά αυτούς που παίζουν μουσική όσο είναι φοιτητές, μέχρι να πιάσουν τα 25-30 τέλος πάντων, παίζουν για τη σημαία για τη "γκάβλα" για το"γούστο", είναι ημίκουλοι, ημιαδαείς, δεν παίζουν μουσική αλλά "μέταλ", "τζαζ", "πανκ", "έντεχνο", παίζουν τζάμπα ή για 30 ψωροευρώ -και περηφανεύονται κιόλας! -σου λένε "εμείς κάνουμε τέχνη, δεν κυνηγάμε τα φράγκα", δεν έχουν προσωπικότητα σαν μουσικοί αλλά αντιγράφουν τους "ήρωές" τους. Δεν ξέρουν τίποτα για εργασιακά δικαιώματα, πνευματικά δικαιώματα, τρόπους πληρωμής κ.λ.π. Έτσι κι αλλιώς, κάποια μέρα θα τα παρατήσουν (και το ξέρουν), και θα αναλάβουν την επιχείρηση του μπαμπά, ή θα μπουν στο δημόσιο, η τέλος πάντων θα κάνουν κάτι άλλο στη ζωή τους.
Ναι, φυσικά, αυτοί που παίζουν ερασιτεχνικά και για το γούστο τους κάνουν κακό στον παγκόσμιο πολιτισμό ενώ αυτοί που παίζουν καθαρά επαγγελματικά για να βγάλουν φράγκα τον προάγουν. Είναι πασίγνωστο ότι όλα τα αριστουργήματα δεν ήταν κατάθεση ψυχής αλλά γράφτηκαν από επαγγελματίες που θέλαν να βγάλουν λεφτά για βιοποριστικούς λόγους.

ΥΓ: Φίλε ΔΕΣΦΑ, αν θες να είσαι επαγγελματίας μουσικός πήγαινε παίξε στα σκυλάδικα, θα βγάλεις καλά φράγκα -μόνο εκεί άλλωστε υπάρχουν επαγγελματίες μουσικοί που γουστάρουν π.χ. ροκ αλλά πάνε και παίζουν στα σκυλάδικα για να βγάλουν λεφτά. Για όσους παίζουν "ροκ", "μεταλ", "τζαζ" κτλ μετράει περισσότερο η γκ**λα και το συναίσθημα -ειδικά για αυτούς που παίζουν δικές τους συνθέσεις. Γι αυτό πήγαινε στα σκυλάδικα όπου δεν υπάρχει "ανταγωνισμός" από τους ερασιτέχνες.

ΥΓ2: Σόρι αν ακούγεται λίγο επιθετικό το μήνυμά μου αλλά ψιλοβγήκα έξω από τα ρούχα μου με αυτά που διάβασα...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: χχχ€ το άτομο
« Απάντηση #154 στις: 14/09/07, 16:35 »
Είναι πασίγνωστο ότι όλα τα αριστουργήματα δεν ήταν κατάθεση ψυχής αλλά γράφτηκαν από επαγγελματίες που θέλαν να βγάλουν λεφτά για βιοποριστικούς λόγους.

Παρόλο που είναι άσχετο με το θέμα το σημειώνω διότι μου έκανε εντύπωση!
Πραγματικά, παρόλο που φαντάζομαι ότι ήταν ειρωνική η αναφορά σου, αυτή η πρόταση είναι ένα αδιαμφισβήτητο γεγονός!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Panos-Echidna

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Echidna Myspace
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #155 στις: 15/09/07, 13:12 »
Φυσικά και το είπα ειρωνικά... Εκτός αν μιλάμε για τα αριστουργήματα του Φοίβου!  ;D
Τώρα,αν πιστεύεις πραγματικά ότι μπορείς να κάνεις καλή μουσική απλά επαγγελματικά και όχι αν σου βγαίνει πραγματικά δεν μπορώ φυσικά να σε πείσω για το αντίθετο... Απλά έχουμε διαφορετική προσέγγιση!  8)

(Αν και οι περισσότεροι την περίοδο των αριστουργημάτων τους ή ήταν ζάμπλουτοι και το έκαναν από χόμπι ή είχαν και άλλη δουλειά κανονικά και το έκαναν από χόμπι/όνειρο)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
59 Απαντήσεις
35883 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/09, 08:50
από lordi13
4 Απαντήσεις
2362 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/11/05, 11:18
από Kική
28 Απαντήσεις
12587 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/08, 16:13
από Ikaros
5 Απαντήσεις
4186 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/09, 14:43
από BluesMe
5 Απαντήσεις
3661 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/09, 10:12
από master of puppets
62 Απαντήσεις
24277 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/10, 16:29
από Arg0
38 Απαντήσεις
24848 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/10, 18:20
από Highway_Star
12 Απαντήσεις
5316 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/10, 15:40
από LuNaFrEaK
4 Απαντήσεις
5152 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/10, 12:14
από Guitarholic_punk
17 Απαντήσεις
20051 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/12, 02:26
από metalmike