Αποστολέας Θέμα: Stratocaster ή Telecaster??  (Αναγνώστηκε 32426 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Stratocaster ή Telecaster??
« Απάντηση #50 στις: 02/10/07, 20:26 »
Εγώ που ήμουν κολλημένος Les Paulάκιας, όταν έπαιξα με Telecaster ένιωσα σαν το χοντρό στο παγωτατζήδικο...

Στρατοκάστερ από την άλλη, δεν πρόκειται να αγοράσω ποτέ γιατί ο ήχος τους μου ακούγεται κλαψιάρικος και υπερβολικά creamy. Η telecaster έχει πιο bright ήχο και περισσότερο "twang" και όπως είπε και ο TCCL είναι πιο απλή κιθάρα, χωρίς τρέμολο για πιο plug 'n' play καταστάσεις. Τώρα για το τι μπορείς να παίξεις με κάθε κιθάρα, εδώ ταιριάζει αυτό που λένε οι Άγγλοι "beating a dead horse". Με αρκετή υπομονή και διάθεση, ο ήχος μιας κλασσικής μέσα από μικρόφωνα, προενισχυτές και εφφέ μπορεί να παίξει death και goth. Πόσο μάλλον μιας ηλεκτρικής κιθάρας.

Πάντως για αυτούς που λένε ότι οι τελεκάστερ κάνουν μόνο για blues, χωρίς να κάνω το δικηγόρο, θα σας παραπέμψω στα live των Rage Against The  Machine όπου η κιθαριστική ιδιοφυΐα που ακούει στο όνομα Tom Morello βγάζει απίστευτους industrial ήχους από την τελε του. Έχει υπερεκτιμηθεί πιστεύω το σχήμα της κιθάρας σαν παράγοντας στους ήχους που μπορεί να παράγει. Δε θεωρώ ότι τα agathis, explorer κλπ σχήματα εξυπηρετούν τα μέταλ ακούσματα και προτιμώνται... Ωστόσο όλοι αποκλείουν τις τελεκάστερ από τη μέταλ λόγω του σχήματός τους. Με τα ανάλογα ηλεκτρονικά θα αποδώσουν ανάλογους metal ήχους. Δεν είναι rocket science...

Δεν τους γουστάρω τους δογματισμούς. Και όπως δεν υπάρχει καλύτερη μπύρα, καλύτερο αμάξι, καλύτερο άρωμα, καλύτερο φαγητό κλπ, έτσι δεν υπάρχει και καλύτερη κιθάρα. Βγες μια βόλτα στα μαγαζιά και δοκίμασε αντίστοιχα δείγματα. Πχ αμερικάνα στρατ και αμερικάνα τελε, highway 1 στρατ και τέλε και διάλεξε αυτή που προτιμάς. Και οι δύο είναι εγνωσμένες αξίες και γιαυτό παράγονται 50 χρόνια έκαστη...
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος V.P.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Stratocaster ή Telecaster??
« Απάντηση #51 στις: 02/10/07, 20:45 »

Στρατοκάστερ από την άλλη, δεν πρόκειται να αγοράσω ποτέ γιατί ο ήχος τους μου ακούγεται κλαψιάρικος και υπερβολικά creamy. Η telecaster έχει πιο bright ήχο και περισσότερο "twang" και όπως είπε και ο TCCL είναι πιο απλή κιθάρα, χωρίς τρέμολο για πιο plug 'n' play καταστάσεις.
γαβριηλ για ΗΛΕΚΤΡΙΚΕΣ ΚΙΘΑΡΕΣ μιλαμε.... εδω νομιζω οτι ειναι καθαρα θεμα μαγνητων....παρε στρατ και ωαλε πανω lead μαγνητες να βγαζουν 13k και να "σκουζουν"...δλδ οι χαρακτηρισμοι που χρησιμοποησες ειναι καθαρα ζητημα μαγνητων και αλλαζουν πολυ ευκολα...

εγω νομιζω το ολο θεμα μεταξυ των δυο ειναι σε αυτο το "twang"  και τον """" αερινο """"  ηχο της τελε που γινεται ευκολα αντιληπτο...ολα τα αλλα(δλδ τι ηχοχρωματα βγαζει η καθεμια) ειναι θεμα μαγνητων και αλλαζει πολυ ευκολα...

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Stratocaster ή Telecaster??
« Απάντηση #52 στις: 02/10/07, 20:52 »

γαβριηλ για ΗΛΕΚΤΡΙΚΕΣ ΚΙΘΑΡΕΣ μιλαμε.... εδω νομιζω οτι ειναι καθαρα θεμα μαγνητων....παρε στρατ και ωαλε πανω lead μαγνητες να βγαζουν 13k και να "σκουζουν"...δλδ οι χαρακτηρισμοι που χρησιμοποησες ειναι καθαρα ζητημα μαγνητων και αλλαζουν πολυ ευκολα...

εγω νομιζω το ολο θεμα μεταξυ των δυο ειναι σε αυτο το "twang"  και τον """" αερινο """"  ηχο της τελε που γινεται ευκολα αντιληπτο...ολα τα αλλα(δλδ τι ηχοχρωματα βγαζει η καθεμια) ειναι θεμα μαγνητων και αλλαζει πολυ ευκολα...

Έχεις δίκιο. Απλά η τελεκάστερ αυτό το βγάζει out of the box. Και αν δεν έχεις φράγκα μπορείς να την κρατήσεις στοκ για πολύ καιρό χωρίς να σε δυσαρεστεί. Έχω ακούσει και στρατοκάστερ που έβγαζαν μάτια σε blues αλλά ήταν δουλεμένες και βελτιωμένες. Θέμα προτίμησης καθαρά είναι, πέρα από το sustain που είναι και θέμα μάζας και κάποιες διαφορές που προκύπτουν από την μεταλλική πλάκα στη γέφυρα της τελεκάστερ και τις αποστάσεις των μαγνητών από γέφυρα και λαιμό.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος V.P.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Stratocaster ή Telecaster??
« Απάντηση #53 στις: 02/10/07, 21:14 »
κάποιες διαφορές που προκύπτουν από την μεταλλική πλάκα στη γέφυρα της τελεκάστερ και τις αποστάσεις των μαγνητών από γέφυρα και λαιμό.

το twang δλδ!! :):)
δν διαφωνουμε τελικα σε κατι....παντως υπαρχει καποιος που παιρνει κιθαρα και την κραταει στοκ πανω πανω απο ενα χρονο??(και πολυ λεω!!):);)

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Stratocaster ή Telecaster??
« Απάντηση #54 στις: 02/10/07, 21:16 »
Ο τυπάς με την χαλασμένη tele που μένει δίπλα στο συντριβάνι...  8)

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Stratocaster ή Telecaster??
« Απάντηση #55 στις: 02/10/07, 21:28 »
κάποιες διαφορές που προκύπτουν από την μεταλλική πλάκα στη γέφυρα της τελεκάστερ και τις αποστάσεις των μαγνητών από γέφυρα και λαιμό.

το twang δλδ!! :):)
δν διαφωνουμε τελικα σε κατι....παντως υπαρχει καποιος που παιρνει κιθαρα και την κραταει στοκ πανω πανω απο ενα χρονο??(και πολυ λεω!!):);)

Αν ξεκινήσεις με μια κιθάρα του εμπορίου είναι δύσκολο από την πρώτη στιγμή να σε ικανοποιεί 100% ομολογουμένως. Αν ξεκινήσεις όμως να φτιάξεις bolt on όργανο με επιλεγμένα parts...
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Stratocaster ή Telecaster??
« Απάντηση #56 στις: 02/10/07, 22:13 »
Διαφωνώ εν μέρει σε αυτό. Γιατί ένας αρχάριος που δεν έχει ξαναπιάσει ηλεκτρική στα χέρια του, δεν ξέρει ακριβώς τι ήχο θέλει και πώς να τον βγάλει, κατά συνέπεια τι καστομαρισμένη κιθάρα να παραγγείλει. Πρέπει από κάπου ν' αρχίσει που συνήθως για αρχή είναι ό,τι πρέπει οι κιθάρες του εμπορείου.

Αποσυνδεδεμένος V.P.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Stratocaster ή Telecaster??
« Απάντηση #57 στις: 02/10/07, 22:21 »
Διαφωνώ εν μέρει σε αυτό. Γιατί ένας αρχάριος που δεν έχει ξαναπιάσει ηλεκτρική στα χέρια του, δεν ξέρει ακριβώς τι ήχο θέλει και πώς να τον βγάλει, κατά συνέπεια τι καστομαρισμένη κιθάρα να παραγγείλει. Πρέπει από κάπου ν' αρχίσει που συνήθως για αρχή είναι ό,τι πρέπει οι κιθάρες του εμπορείου.
ολοι ετσι αρχισαμε ...αλλα αμεσως καταλαβαμε οτι θελουμε και μια αλλαγη μαγνητων...μετα μηπως να δοκιμαζαμε την τελε του φιλου???μετα πως θα παρουμε κιθαρα με maple...κτλπ
προσωπικα δν ξερω ατομο που εχει κρατησει κιθαρα 1 χρονο στοκ...και εγω μολις ειδα οτι δν με ικανοποιουσε πληρως η epiphone les paul standar την εδιωξα κατευθειαν....που να αλλαζεις μαγνητες και το ενα και το αλλο????
(btw εχω θαυμασει πολλακις κιθαρες partcaster αλλα ρε παιδια οταν εχει το "λογοτυπο" πανω το οργανο φευγει κατευθειαν αν θεσ να το πουλησεις.... την επι την εδιωξα σε αξιοπρεπεστατη τιμη σε 2 εβδομαδεσ....εχουμε δει εξαλλου τι γινεται με τις partcaster στισ αγγελιες.... κοστισαν του αλλου 700 και δν μπορει να τη δωσει ουτε με 400)
sorry για το offtopic...παλι πολλα εγραψα γαμ**ο ;) :)

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Stratocaster ή Telecaster??
« Απάντηση #58 στις: 02/10/07, 23:48 »
Παράθεση
Πάντως για αυτούς που λένε ότι οι τελεκάστερ κάνουν μόνο για blues
οι μεταλλάδες  :P χαλάνε την πιάτσα και βασιζόμενοι σε σχήματα και ιστορία βγάζουν συμπεράσματα!
πιστεύω οτι όλα τα καθαρά μέρη "πρέπει" να γράφονται με tele!

Παράθεση
προσωπικα δν ξερω ατομο που εχει κρατησει κιθαρα 1 χρονο στοκ...και εγω μολις ειδα οτι δν με ικανοποιουσε πληρως η epiphone les paul standar την εδιωξα
αν παρεις κιθάρα με 100-500E την ξεκοιλιάζεις! αν πάρεις κιθάρα με Κ κεφαλαίο την κρατάς ως έχει!(αυτός που την έφτιαξε κάτι ήξερε παραπάνω- αλλιώς κακός την αγόρασες! - ξαναθυμίζω την συμβουλή μου! "Πάρτε οταν μπορείτε ακριβά όργανα - 700Ε+++ σαν μεταχειρισμένα! - καινούργια πάνω απο 900-1000")

1η κιθάρα με λιγότερο από 130-150Ε για να φάει φύσημα αμέσως!!!
υ.γ. εντάξει βέβαια είναι και παραφύσιν του οργάνου μερικά πράγματα!(δίνω δίκιο στην κατάταξη κάποιων κιθάρων βάση σχήματος!)
βέβαια guitar heroes έχουν χρησιμοποιήσει περίεργα για το στύλ τους όργανα!(eric clapton - explorer korina)
« Τελευταία τροποποίηση: 02/10/07, 23:52 από Βαγγέλης »
Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Stratocaster ή Telecaster??
« Απάντηση #59 στις: 03/10/07, 01:44 »
Συνάδελφε διαφωνώ.

Λόγω πολύ μεγαλύτερης μάζας στο σώμα και σταθερής (πιο σταθερή δε γίνεται!) γέφυρας, η Τέλε είναι ΑΠΕΙΡΩΣ πιο ενδεδειγμένη για μέταλ από τη Στρατ. Άσε τι έγινε τελικά λόγω μάρκετινγκ...

Το μόνο που χρειάζεται στη συνταγή είναι μαγνήτες με υψηλό output καθώς και μη-μαγνητική γέφυρα (σαν τις σύγχρονες Fender Tele) για να αποφεύγονται οι μικροφωνισμοί.

Όσο για τα cutaways κλπ, υπάρχουν και Τελε με τέτοια.  ;)

Αυτό που λες δεν το γνώριζα μιας και όντως δεν έχω δει να παίζουν μέταλ με tele αλλά περισσότεορ με strat (όσοι παίζουν με fender)...
Επειδή δεν μπορώ να μπω σε τέτοιες λεπτομέρειες, αυτό που γνωρίζω, έχω δει, έχω διαβάσει και έχω ακούσει με τα αυτιά μου είναι πως οι strat είναι όπως είπα πιο ευέλικτες, παίζεις περισσότερα είδη μουσικής ενώ αντίθετα οι tele είναι περισσότερο για alternative είδη μουσικής...
Τώρα από κει κ πέρα δεν μπορώ να σου αντικρούσω επιχειρήματα τεχνικής φύσεως!:)
Άσε που η τελε βγάζει έναν πιο ......fender 60s ήχο...δεν ξέρω αν με πιάνετε...

Παρόλ'αυτά προσωπικά αν με ενδιέφερε μόνο το metal δεν θα έπαιρνα fender...
Mary_Ann αποκλείεις άλλες μάρκες?Musicman ας πούμε?
Παραπέρα με Ibanez παίζουν πάρα μα πάρα πολλοί άλλοι εκτός του vai...Satriani ένα πρώτο όνομα που μου ρχεται αλλά αυτό δεν έχει σημασία...εξάλλου όλοι αυτοί δεν παίζουν με κιθάρες του εμπορίου...
Σίγουρα το γνωρίζεις από μόνη σου αλλά μία κιθάρα πρέπει να την δοκιμάσεις κιόλας εκτός από εμφάνιση...
Για τη μουσική που τη θες ίσως η fender σε δυσκολέψει ή γενικότερα δεν βγάλει τα αποτελέσματα που εσύ θα ήθελες...
cu


Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Stratocaster ή Telecaster??
« Απάντηση #60 στις: 03/10/07, 11:51 »
Σα δε ντρέπεστε όλοι σας! που βάζετε νεαρά 28χρονα παιδιά σαν και μένα,
να μετράνε τις οικονομίες τους, για να τσιμπήσουνε μιά από τις ΚοΥκΛες που αναφέρετε!

Εκλιπαρώ τους Αdmin να κόψουνε τα δάκτυλα των : ThecommoncunningLinguist - Gabriel6th - ΜεταβαρόνοςIsNoGood, για τις προκλητικές τους συμβουλές.

Αυτή η American Tele 52 Vintage LeftHanD (Butterscotch), Μου έχει κάνει τα όνειρα εφιάλτες και τη ζωή μου κόλαση! αλλά 1666 Ευρώ απόThommann.......Σατανικό νούμερο!

Να 'στε καλά μάγκες, ιδιαίτερα αυτοί που το κατέχουν..και λένε τη γνώμη τους και ξεστραβωνόμαστε!

Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Stratocaster ή Telecaster??
« Απάντηση #61 στις: 03/10/07, 14:13 »
Επειδή δεν μπορώ να μπω σε τέτοιες λεπτομέρειες, αυτό που γνωρίζω, έχω δει, έχω διαβάσει και έχω ακούσει με τα αυτιά μου είναι πως οι strat είναι όπως είπα πιο ευέλικτες, παίζεις περισσότερα είδη μουσικής ενώ αντίθετα οι tele είναι περισσότερο για alternative είδη μουσικής...

Γιατί οι Στρατ είναι πιο ευέλικτες? Επειδή έχουν 5 ήχους? Και η Τέλε μου 5 έχει και μάλιστα όλους χρήσιμους (σε αντίθεση με την τυπική Στρατ).

Επιμένω ίσως επειδή έχω και κάποιες τύψεις... η γενιά μου, τη δεκαετία του 80 που είμασταν μπόμπιρες, συστήθηκε με τις Τέλε σαν "κιθάρες για Country". Δυστυχώς αυτή η π@π@ριά εξακολουθεί να εκστομίζεται από πολλούς ακόμα και σήμερα. Αυτό που χάσαμε εμείς ήταν η χαρά να παίξουμε με κιθάρες που θα μας έκαναν ίσως καλύτερους σαν παίκτες (το ίδιο ισχύει και για τις ES-335 τύπου κιθάρες οι οποίες ήταν "για τζαζίστες").

Μια παρεξήγηση προκύπτει σίγουρα από τη μουσική που έχουμε συνηθίσει να ακούμε με κάθε όργανο. Π.χ. ο "αέρινος" (εεε???) ήχος που έχει μια Τέλε, είναι αποτέλεσμα του picking πάνω κοντά στη γέφυρα (ή μάλλον, ΠΑΝΩ στη γέφυρα) με καθαρό ενισχυτή. Κατά τα άλλα οι Τέλε, ειδικά οι 50s είχαν πολύ hot μαγνήτες, και ακούγονταν πολύ τσαμπουκαλεμένες.

Είναι λοιπόν περισσότερο θέμα image... κατά τα άλλα, και οι AC/DC με σκαφάκια Gretch παίζουν...  ;)
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Stratocaster ή Telecaster??
« Απάντηση #62 στις: 03/10/07, 14:20 »
Φίλε Common όπως προείπα δεν μπορώ να σε αντικρούσω με τεχνικά επιχειρήματα...
Απλά όπως σου πα έτσι ξέρω γιατί έτσι έχω διαβάσει...
Παραπέρα ότι είπα είναι από προσωπική εμπειρία και παίξιμο με Fender Strat kai Fender Tele
εργοστασιακές και χωρίς περαιτέρω μετατροπές σε μαγνήτες κλπ...
Τα δικά μου λοιπόν συμπεράσματα είναι αυτά που παρέθεσα...
Ότι δυστηχώς το Image έχει κάνει τρομερή ζημιά είναι γεγονός...
Αν μου δωθεί η ευκαιρία να παίξω με πειραγμένη tele, θα συγκρίνω με τη δικιά μου και θα σου πω τις εντυπώσεις μου σήμερα...
Ειλικρινά πάντως για μεταλ δεν έχω ακούσει/διαβάσει/δει να παίζουν με τελε...
Άσχετο λοιπόν τώρα, αλλά ένας ψαγμένος κιθαρίστας γιατί δεν παίζει με τελε μεταλ αλλά προτιμά άλλες κιθάρες εκτός fender?
Δεν αναφερόμαστε σε custom tele που δεν είναι καν fender και μάλιστα φέρουν διπλό μονό διπλό αλλά έχουν το μόνο που έχουν από τελε είναι το σχήμα έτσι?
Anyway αυτά...
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Stratocaster ή Telecaster??
« Απάντηση #63 στις: 03/10/07, 14:22 »
Common αν είσαι κολλημένος με Telecaster, λόγω του ότι είσαι άμεσα θιγόμενος με βάση όσα είπα οι απαντήσεις σου δεν γίνονται δεκτές!!! Θεωρούνται απαντήσεις εν βρασμώ ψυχής!!! :) :)
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Stratocaster ή Telecaster??
« Απάντηση #64 στις: 03/10/07, 14:30 »
Ειλικρινά πάντως για μεταλ δεν έχω ακούσει/διαβάσει/δει να παίζουν με τελε...
Άσχετο λοιπόν τώρα, αλλά ένας ψαγμένος κιθαρίστας γιατί δεν παίζει με τελε μεταλ αλλά προτιμά άλλες κιθάρες εκτός fender?
Ο Richie Kotzen παίζει με tele, και ο ήχος του παραπέμπει αρκετά σε metal. Εκτός αυτού, οι περισσότεροι metal κιθαρίστες είναι κι αυτοί απλοί άνθρωποι σαν εμάς, κι είναι πολύ πιθανό να επηρρεάζονται κι από άλλους παράγοντες, όπως π.χ. το image, αφού δεν είναι και πολύ "cool" να παίζεις thrash ξέρω γω με telecaster. Εκτός αυτού, οι tele, όσο όμορφες και ίσως και εύχρηστες (λόγω απλότητας) κι αν είναι, ίσως να μην ταιριάζουν στο metal παίξιμο των περισσοτέρων που έχουν συνηθίσει 24άρες ταστιέρες με jumbo frets, μικρότερο string spacing, floyd rose συστήματα και full blown humbuckers. Παρ'όλα αυτά, θα εκπλαγείς με το πόσοι metal κιθαρίστες ηχογραφούν τα solos τους με tele...

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Stratocaster ή Telecaster??
« Απάντηση #65 στις: 03/10/07, 15:03 »
Common αν είσαι κολλημένος με Telecaster, λόγω του ότι είσαι άμεσα θιγόμενος με βάση όσα είπα οι απαντήσεις σου δεν γίνονται δεκτές!!! Θεωρούνται απαντήσεις εν βρασμώ ψυχής!!! :) :)


Αχαχαχαχαχα!!  ;D ;D ;D

Την απάντηση την δίνει ο Τόνυ παρακάτω:

Ο Richie Kotzen παίζει με tele, και ο ήχος του παραπέμπει αρκετά σε metal. Εκτός αυτού, οι περισσότεροι metal κιθαρίστες είναι κι αυτοί απλοί άνθρωποι σαν εμάς, κι είναι πολύ πιθανό να επηρρεάζονται κι από άλλους παράγοντες, όπως π.χ. το image, αφού δεν είναι και πολύ "cool" να παίζεις thrash ξέρω γω με telecaster. Εκτός αυτού, οι tele, όσο όμορφες και ίσως και εύχρηστες (λόγω απλότητας) κι αν είναι, ίσως να μην ταιριάζουν στο metal παίξιμο των περισσοτέρων που έχουν συνηθίσει 24άρες ταστιέρες με jumbo frets, μικρότερο string spacing, floyd rose συστήματα και full blown humbuckers. Παρ'όλα αυτά, θα εκπλαγείς με το πόσοι metal κιθαρίστες ηχογραφούν τα solos τους με tele...

Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Stratocaster ή Telecaster??
« Απάντηση #66 στις: 03/10/07, 15:48 »
Εκλιπαρώ τους Αdmin να κόψουνε τα δάκτυλα των : ThecommoncunningLinguist - Gabriel6th - ΜεταβαρόνοςIsNoGood, για τις προκλητικές τους συμβουλές.
Μα....μα.....Δεν έχω ποστάρει σε αυτό το θέμα!

Αυτό που θα έλεγα, είναι οτι προσωπικά είμαι πλήρως ικανοποιημένος απο Ibanez, σε περίπτωση που η Mary_Ann θελήσει να ρίξει μια ματια προς τα κεί. Απο κεί και πέρα ομολογώ οτι παρόλο που εμφανισιακά απεχθάνομαι τις tele, μπαίνω σιγά-σιγά στο τριπάκι να αρχίσω να δοκιμάζω, μπας και πάρω καμία...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Stratocaster ή Telecaster??
« Απάντηση #67 στις: 03/10/07, 16:09 »
Οι περισσότερες Tele βγάινουν με single coil μαγνήτες...αυτό δε ξέρω πόσο θα σε βολέψει για μέταλ που λες. Υπάρχουν ορισμένες strats (οι λεγόμενες fat strats, αν δε κάνω λάθος) που βγαίνουν σε διάταξη μαγνητών HSS (Humbacker-Single Coil -Single Coil), οπότε το δίλημά σου απαντίεται, σχετικά, εύκολα, λόγω του οτι ο Humbacker μαγνήτης δίνει πιο μέταλ χρώμα απ'ότι ο single coil. Από κει και πέρα, μπαίνει το άλλο ερώτημα: ΠΟΙΑ fat strat? Αν θα είναι American, Mexican, Highway1 κλπ κλπ Αυτό είναι ανάλογα το budget σου, οι
Mexican  κυμαίνονται από 485-499 € highway1 στα 777 €, οι American από 999-1399 €
Επίσης σημαντικό είναι από τι ξύλο θα είναι φτιαγμένη η ταστιέρα...συνήθως είναι είτε rosewood (σκούρο) είτε maple (κιτρινωπό). Προσωπικά επιλέγω rosewood. Εγώ έχω μια Mexican Fat Strat, την έχω 1 χρόνο, και είμαι πολύ ευχαριστημένος, χωρίς να ξοδευτώ ιδιαίτερα (499 €)...
Καλή τύχη με την αγορά σου.

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Stratocaster ή Telecaster??
« Απάντηση #68 στις: 03/10/07, 19:48 »
Σα δε ντρέπεστε όλοι σας! που βάζετε νεαρά 28χρονα παιδιά σαν και μένα,
να μετράνε τις οικονομίες τους, για να τσιμπήσουνε μιά από τις ΚοΥκΛες που αναφέρετε!

Εκλιπαρώ τους Αdmin να κόψουνε τα δάκτυλα των : ThecommoncunningLinguist - Gabriel6th - ΜεταβαρόνοςIsNoGood, για τις προκλητικές τους συμβουλές.

Σαν άλλος χέντριξ, θα ποστάρω με τα δόντια :D

Αυτή η American Tele 52 Vintage LeftHanD (Butterscotch), Μου έχει κάνει τα όνειρα εφιάλτες και τη ζωή μου κόλαση! αλλά 1666 Ευρώ απόThommann.......Σατανικό νούμερο!

Να 'στε καλά μάγκες, ιδιαίτερα αυτοί που το κατέχουν..και λένε τη γνώμη τους και ξεστραβωνόμαστε!

Τρομερή η 52 reissue αλλά μπορείς να τη φτάσεις με τα μισά λεφτά αν δε σε ενδιαφέρει η μεταπώληση. Όσο πιο απλό είναι ένα όργανο, τόσο εύκολα το πλησιάζεις και το βελτιώνεις.

Απλά, δεν είναι ΚΙΘΑΡΑ 1 vs ΚΙΘΑΡΑ 2. Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτούς που προτιμούν τη στρατ. Πρόβλημα έχω με αυτούς που είναι δογματικοί και δημιουργούν παρωπίδες σε παιδιά που δεν έχουν δοκιμάσει τις κιθάρες για να αναπτύξουν άποψη. Και πραγματικά, δε χρειάζεται να είσαι "βιρτουόζος" για να διαλέξεις την κιθάρα που σε βολεύει. Έχω φίλους που καταλαβαίνουν τη στρατ και τη λεσπόλ η τελε από το CD και δεν έχουν σχέση με την κιθάρα... Καλό είναι να εμπιστευόμαστε περισσότερο το ένστικτο, λιγότερο τα μάτια, και ακόμα λιγότερο τους άλλους όταν αγοράζουμε όργανα.


Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Stratocaster ή Telecaster??
« Απάντηση #69 στις: 23/01/08, 19:55 »
.....Να πω κι εγω κατι:

1) Συγκριτικα με ολα τα παιδια που μιλησαν, σιγουρα ξερω λιγοτερα

.....αλλά:

2) Αν εισαι κοπελα κι εισαι και μικροσωμη , θα σου βγαινει η πιστη με την τελε καθοτι ειναι αρκετα βαρια κιθαρα.
3) Μια στρατο ειναι παντα μια σχετικα "σιγουρη λυση" γιατι ειναι πολυ εμπορευσιμο μοντελο....δηλαδη αν αποφασισεις σε κανα 2 χρονια οτι θελεις διαφορετικο ηχο κι εχοντας αποκτησει ηδη καποια εμπειρια πανω στο αθλημα ή αποφασισεις να τα παρατησεις ....ειναι πολυ ευκολο να την πουλησεις ακριβως στα λεφτα που την πηρες και σχετικα γρηγοροτερα απο οποιαδηποτε αλλη μαρκα καθοτι η στρατο στην Ελλαδα (ισως κι εξαιτιας των στερεοτυπων) ειναι η πιο γνωστη "καλη" μαρκα.

.....Δεν ξερω αν ισχυουν ολα αυτα ντε και καλα.....αλλα με βαση αυτα που εχω δει κι εχω ακουσει , εγω τουλαχιστον θα επαιρνα μια στρατο για αρχη ...κι αν δεν ειχα τα λεφτα , θα επαιρνα μια στρατο (squire) made in mexico/japan.
Να επιτέλους και μια διαφορετικη άποψη .....ένας που σκέφτηκε πως μια γυναίκα  δεν έχει την ιδια δύναμη και θα ΄πρεπε να έχει ελαφριά κιθάρα (μια σκαφάτη?) και ναι ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ  μια αναφορά για τη μεταπώληση .
Δινουμε καλά καλά τα λεφτακια μας όταν έρθει η ώρα να πάρουμε κάτι καλύτερο τη παλιά αν λέγεται hagstrom που την πουλάμε οχι οτι δεν ειναι καλές...μωρε και καλύτερες αλλά στην αγορά πως να το κάνουμε έχει πέραση

Αποσυνδεδεμένος forensick

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Stratocaster ή Telecaster??
« Απάντηση #70 στις: 24/01/08, 09:03 »
Ειλικρινά πάντως για μεταλ δεν έχω ακούσει/διαβάσει/δει να παίζουν με τελε...


Mια ματιά εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/James_Root
Φυσικά, δεν είναι εργοστασιακές οι όποιες τελε/στρατο/esp/δεν-ξερω-και-γω-ποια-κιθαρα με τις οποίες παίζουν οι μουσικοί που ακούμε.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Stratocaster ή Telecaster??
« Απάντηση #71 στις: 24/01/08, 11:36 »
Πολύ ωραίο θέμα!!!

Αρκετά informative!! :D

The Common Cunning Linguist (ή όποιος άλλος θέλει, απλά επειδή ο TCCL το πρωτοανέφερε) μπορείς να μας εξηγήσεις με λίγα και απλά λόγια τα περί μάζας καi sustain με όρους φυσικής;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 24/01/08, 11:41 από faser »

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Stratocaster ή Telecaster??
« Απάντηση #72 στις: 24/01/08, 13:07 »
Nα επιτέλους και μια διαφορετικη άποψη .....ένας που σκέφτηκε πως μια γυναίκα  δεν έχει την ιδια δύναμη και θα ΄πρεπε να έχει ελαφριά κιθάρα (μια σκαφάτη?)

Για πες μια σκαφάτη πιο ελαφριά από strat...  ??? Γιατί με τη δικιά μου (τύπου 335) μου βγαίνει η μέση. Εκτός αν εννοείς τελείως hollow-body...
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Solstafir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: Stratocaster ή Telecaster??
« Απάντηση #73 στις: 24/01/08, 13:42 »



Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: Stratocaster ή Telecaster??
« Απάντηση #74 στις: 25/01/08, 14:25 »
Με μια λεξη: Stratocaster

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
8635 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/02, 17:03
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
19 Απαντήσεις
8643 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/03, 17:51
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
6 Απαντήσεις
4950 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/03, 12:25
από zaeko
9 Απαντήσεις
6133 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/05, 21:11
από sakistoll
29 Απαντήσεις
12553 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/07, 04:35
από elavd
32 Απαντήσεις
16180 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/07, 12:39
από nop90
6 Απαντήσεις
4162 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/09, 00:17
από gers
3 Απαντήσεις
3537 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/07, 12:15
από fenderiarhs
5 Απαντήσεις
4630 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/07, 18:16
από Gabriel6th
4 Απαντήσεις
5403 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/10, 15:56
από Μαρμελακι