Αποστολέας Θέμα: Με κοιτάς φιλικά  (Αναγνώστηκε 4408 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αnthia

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τίποτα δεν είναι τυχαίο...
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Με κοιτάς φιλικά
« στις: 04/02/10, 00:22 »
Συγγνώμη για τις δυναμικές του τραγουδιού αλλά το κομμάτι το ανεβάζω αμιξάριστο κυρίως επειδή κάποια μέλη του Κιθάρα μου ζήτησαν να το ακούσουν και τους ευχαριστώ προκαταβολικά για το ενδιαφέρον τους.
Τα ονόματα των μουσικών που παίζουν, θα τα αναφέρω μόλις ολοκληρωθούν οι μίξεις και το mastering.
Ευχαριστώ!
http://www.box.net/shared/1mgzdu11eb

Αποσυνδεδεμένος Αλκιβιαδης

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 107
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Με κοιτάς φιλικά
« Απάντηση #1 στις: 04/02/10, 01:13 »
...Τα ονόματα των μουσικών που παίζουν, θα τα αναφέρω μόλις ολοκληρωθούν οι μίξεις και το mastering.

ΟΚ , το κατέβασα λίγο μετά που εσύ το ανέβασες  :)
Τα σχόλια τώρα και οι κριτικές είναι λίγο δύσκολες για μένα
μετά απ' όλα όσα ειπώθηκαν εδώ.
Μ' άρεσε βέβαια η φωνή σου αν και δεν ξεπερνάει τις τρεις βασικές οκτάβες ,
ούτε προς τα πάνω ούτε προς τα κάτω .
Δεν κάνεις όμως παραφωνίες κι αυτό είναι ένα συν .
Στρωτή η φωνή σου και στιγμές ανεβαίνει ψηλά σε ένταση .
Ασφαλώς και μού θύμισε άλλα τέτοια κομμάτια με γυναίκες ερμηνεύτριες ,
δε χρειάζεται ν' αναφέρω ονόματα πιστεύω , δεν κάνουμε διαφήμιση εδώ ,
αλλά μ' άρεσε  :)
Αυτό νομίζω σού φτάνει στην προσπάθειά σου αυτή .
Περιμένουμε να μάθουμε και τους μουσικούς .


μια νυχτα μπορει να κλεισει μεσα της
όλες τις νυχτες που περασαν
κι αυτες που θα έρθουν

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Με κοιτάς φιλικά
« Απάντηση #2 στις: 04/02/10, 10:19 »
Ανθία, θα το σχολιάσω, όταν θα είναι τελειωμένο. Τώρα πήρα μία πρώτη γεύση και μου άρεσε. Η φωνή σου ταιριάζει πολύ στο κομμάτι και είναι γνωστό και από παλιά ότι είναι πολύ καλή. Απλά επειδή τώρα δεν είναι τόσο δεμένο το κομμάτι, θα περιμένω. Πολύ ωραίες και οι κιθάρες που ακολουθούν! Η μελοποίηση ταιριάζει πολύ με τους στίχους σου.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Bάγια

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.vagiapapapostolou.gr
    • Προφίλ
Απ: Με κοιτάς φιλικά
« Απάντηση #3 στις: 04/02/10, 10:49 »
Καλημέρα Anthia.
Εμένα δεν με πειράζουν καθόλου τα τεχνικά θέματα όταν ένα τραγούδι είναι ακόμα υπό διαμόρφωση. Το στυλ μου αρέσει έτσι κι αλλιώς. Η σύνθεση κι αυτή μου αρέσει και δείχνει πως μπορεί να γίνει ένα πολύ σφιχτό και γερό τραγούδι. Οι στίχοι (τους διάβασα και στην άλλη κατηγορία) δεν μου είπαν κάτι ιδιαίτερο. Γερό χαρτί βρίσκω τη φωνή σου η οποία εκτός από σωστή είναι και πολύ αισθαντική. Η χροιά σου αλλά και η ερμηνεία σου σε όλη τη διάρκεια είναι άψογη! Και το τραγούδι ανεβαίνει πάρα πολύ!

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Με κοιτάς φιλικά
« Απάντηση #4 στις: 04/02/10, 11:40 »
Μ' άρεσε βέβαια η φωνή σου αν και δεν ξεπερνάει τις τρεις βασικές οκτάβες ,
ούτε προς τα πάνω ούτε προς τα κάτω .

Θέλω να σε ρωτήσω, χωρίς καμία διάθεση εμπαιγμού ή ειρωνείας από μέρους μου για την παραπάνω σου διαπίστωση, πώς μπορείς και καταλαβαίνεις την έκταση ενός τραγουδιστή από ένα και μόνο τραγούδι, στο οποίο μάλιστα ο τραγουδιστής δεν «τεντώνει», που λέμε, τη φωνή του, ούτε πολύ προς τα κάτω (δείχνει ότι τις χαμηλές νότες του τραγουδιού τις «έχει» με άνεση και θα μπορούσε άνετα να πάει και πολύ χαμηλότερα αν ήταν αναγκαίο), ούτε και προς τα πάνω (αν και φτάνει ψηλά στο συγκεκριμένο, δείχνει ότι θα μπορούσε να πάει και άλλο και δεν εννοώ μία οκτάβα φυσικά, αν και αυτό ήταν αναγκαίο).
Εγώ, αν και ασχολούμαι πολλά χρόνια με τη μουσική, χρειάζομαι περισσότερες ενδείξεις για να βγάλω μια τέτοια διαπίστωση. Υπάρχουν φυσικά περιπτώσεις όπου με μισό τραγούδι μπορεί κάποιος έμπειρος (και όχι μόνο!) να βγάλει συμπεράσματα, αλλά θεωρώ ότι το «με κοιτάς φιλικά» δεν είναι μέσα σε αυτές.
Επαναλαμβάνω, για να μην γίνει άδικα καμιά παρεξήγηση, δεν σε ρωτάω όλα αυτά για να σου την πω, αλλά καθαρά από ενδιαφέρον για την άποψή σου.

Για «τις τρεις βασικές οκτάβες» που είπες, εδώ τα πράγματα, κατά την γνώμη μου, είναι λίγο πιο περίπλοκα. Στην «λαϊκή» μουσική, ο ερμηνευτής δεν χρειάζεται να έχει μεγάλη έκταση για να γίνει αρεστός από το κοινό, αλλά ωραία χροιά και ερμηνεία. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι η μεγαλύτερη έκταση δεν βοηθάει τον ερμηνευτή περισσότερο στην επιλογή του ρεπερτορίου του.
Εκεί όπου η έκταση, σε συνδυασμό φυσικά με την χροιά, την ερμηνεία αλλά και την υποκριτική παίζει σημαντικότατο ρόλο, είναι στη λόγια μουσική και ιδιαίτερα στην όπερα. Εκεί, αν ο τραγουδιστής δεν έχει όλα τα παραπάνω (άλλα σε λιγότερο, άλλα σε περισσότερο βαθμό), δε μπορεί να κάνει καριέρα, γιατί θα έχει σημαντικότατο πρόβλημα στην επιλογή του ρεπερτορίου του.

Και κάτι τελευταίο (έγινα πάλι κουραστικός, το ξέρω), ίσως θα πρέπει να ξεχωρίσουμε ως έναν βαθμό τους τραγουδιστές από τους τραγουδοποιούς. Μην ξεχνάς ότι η Anthia είναι τραγουδοποιός και όχι τραγουδίστρια και μπορώ να σου θυμίσω μερικούς γνωστούς τέτοιους (χωρίς φυσικά να συγκρίνω την Anthia με αυτούς) που καταφέρνουν και «χτυπάνε κέντρο» με την ερμηνεία και τη φωνή τους, χωρίς να έχουν τόσο μεγάλη έκταση.

Χαίρομαι που σου άρεσε το τραγούδι πάντως, μην ξεχνάς ότι έχω προσθέσει ένα πολύ μικρό λιθαράκι και εγώ στην «αρμονία» του και κάθε κριτική σε αυτό (καλή ή κακή, δεν έχει σημασία) αγγίζει και εμένα.     

Αποσυνδεδεμένος vartanis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
  • Μεγαλωσα.....
    • Προφίλ
Απ: Με κοιτάς φιλικά
« Απάντηση #5 στις: 04/02/10, 22:27 »
................... αν και δεν ξεπερνάει τις τρεις βασικές οκτάβες .................

Δεν ξερω και πολλους Ελληνες τραγουδιστες που να εχουν εκταση φωνης, τις τρεις οκταβες.Βασικα δεν ξερω κανεναν.

Αν μιλαμε βεβαια για λαικους, ποπ, ροκ και τα συναφη.
Ανοιξαμε και σας περιμενουμε:
www.myspace.com/vartanis

Αποσυνδεδεμένος Αnthia

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τίποτα δεν είναι τυχαίο...
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Με κοιτάς φιλικά
« Απάντηση #6 στις: 08/02/10, 13:56 »
 Ευχαριστώ που το ακούσατε και χαίρομαι ιδιαίτερα που σας άρεσε!  :)

Να είστε καλά

Να αναφέρω τους μουσικούς :

Ελευθέριος Βαλασέλλης  /ηλ.κιθάρες
Γιώργος    Κονής          /πλήκτρα
Νίκος      Χριστόπουλος /τύμπανα
Μιχάλης   Καλκάνης      / ηλ.μπάσο

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1239
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: Με κοιτάς φιλικά
« Απάντηση #7 στις: 16/02/10, 09:28 »
ωραια χροια εχει η φωνη, εχει μια τζαζ κατευθυνση στην αρχη, από το σημειο που μπαινουν και τα αλλα οργανα και που αγριευει λίγο η φαση ειναι το σολο, που ιεναι πολυ ομορφο, και επαναλαμβανεται συνεχως το ρεφραιν, θα μπορουσε να γινει και κατι προσθετο με το arrangement, μια γνωμη ειναι αυτη, μου αρεσε πολύ το κομματι...
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος Αnthia

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τίποτα δεν είναι τυχαίο...
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Με κοιτάς φιλικά
« Απάντηση #8 στις: 16/02/10, 22:42 »
vangeli σ' ευχαριστώ που έκανες το κόπο να το ακούσεις,
για τα σχόλια και τη συμβουλή ! Να είσαι καλά

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Με κοιτάς φιλικά
« Απάντηση #9 στις: 16/05/10, 09:39 »
Πολύ μου άρεσε το τραγούδι! Το σημείο που σκληραίνει ο ήχος, σε συνδιασμό με τον στίχο εκείνη τη στιγμή, είναι πολύ πετυχημένο. Μπορούμε να το ακούσουμε στην τελική του μορφή;

Αποσυνδεδεμένος Αnthia

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τίποτα δεν είναι τυχαίο...
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Με κοιτάς φιλικά
« Απάντηση #10 στις: 19/05/10, 00:50 »
Βασίλη το συγκεκριμένο έχει δουλειά ακόμα στις μίξεις από το σημείο δηλ.  που μπαίνουν όλα τα όργανα
Είμαι κοντά όμως  θέλω να πιστεύω !  ;D

Αποσυνδεδεμένος happydreamer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Άντρας
  • Ω, εποχή, μου θυμίζεις τον Καίσαρα..
    • Προφίλ
    • FRAGILE DREAMS
Απ: Με κοιτάς φιλικά
« Απάντηση #11 στις: 19/05/10, 01:36 »
Εγώ δεν θα σταθώ σε οκτάβες,τόνους και παρόμοιες ιστορίες..Αυτό που ξέρω είναι ότι ακούγοντάς το, με άγγιξαν και με συγκίνησαν η φωνή, η μουσική, οι στίχοι,η ενορχήστρωση και γενικά το κομμάτι σαν σύνολο.Η φωνή σου όντως μου θύμισε άλλες τραγουδίστριες αλλά όχι σε ενοχλητικό βαθμό.Έχει μια μοναδικότητα και είναι φωνή που σου μένει.Ίσως κάποιος έμπειρος στη φωνητική να έβρισκε λάθη αλλά εγώ με το άπειρο αυτί μου,σαν ακροατής που ακούει ένα κομμάτι, θεωρώ τη φωνή σου φοβερή όπως επίσης και το τραγούδι σαν σύνολο.Συγχαρητήρια λοιπόν για την υπέροχη δημιουργία..
« Τελευταία τροποποίηση: 20/05/10, 18:02 από happydreamer »
Είμαι ελεύθερος και άνθρωπος μόνο στο βαθμό που αναγνωρίζω την ελευθερία και την ανθρώπινη υπόσταση αυτών που βρίσκονται γύρω μου.

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Με κοιτάς φιλικά
« Απάντηση #12 στις: 20/05/10, 00:05 »
Ε... βασικά στο συγκεκριμένο τραγούδι, τους στίχους τους έχει γράψει η Anthia!
Μάλλον θα μπερδεύτηκες με αυτό http://www.box.net/shared/75m8b79jno , όπου τους στίχους τους έχει γράψει η Γεωργία!

Αποσυνδεδεμένος happydreamer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Άντρας
  • Ω, εποχή, μου θυμίζεις τον Καίσαρα..
    • Προφίλ
    • FRAGILE DREAMS
Απ: Με κοιτάς φιλικά
« Απάντηση #13 στις: 20/05/10, 18:00 »
Ωωωωω....Ναι...Σωστά! ::) Χίλια συγνώμη...Έτυχε να τα ακούσω μαζί και μπερδεύτηκα.Το διορθώνω αμέσως....
Είμαι ελεύθερος και άνθρωπος μόνο στο βαθμό που αναγνωρίζω την ελευθερία και την ανθρώπινη υπόσταση αυτών που βρίσκονται γύρω μου.

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: Με κοιτάς φιλικά
« Απάντηση #14 στις: 19/06/10, 10:19 »
Μόλις σήμερα το άκουσα ,αν κει είναι μεσα τοσο καιρό .Ομορφο κομμάτι αν και στην αρχική μορφή .Νομίζω ότι όταν θα αρχήσετε να το δουλεύετε ,δείτε αν θα ταίριαζε καλλίτερα το μέρος του πιάνου να έχει ήχο περισσότερο ηλεκτρικού παρά κλασσικού .Υπάρχει μία μεγάλη αντίθεση με την συνέχεια (εκτός αν το έχετες σκεφτεί έτσι ).Η φωνή για το ύφος του κομματιού είναι σωστή και αρμονικά και εκφραστικά και δένει απόλυτα με τον στίχο .Δεν χρειάζονται υπερβολές και επίδειξη φωνητικών δυνατοτήτων το ύφος του συγκεκριμένου κομματιού .

Αποσυνδεδεμένος Αnthia

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τίποτα δεν είναι τυχαίο...
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Με κοιτάς φιλικά
« Απάντηση #15 στις: 23/06/10, 12:49 »
Σας ευχαριστώ όλους για τα σχόλια  :)

Θοδωρή....αυτή ακριβώς την αντίθεση ήθελα στο κομμάτι.....καλά το σκέφτηκες  ;D

Όσο για την ερμηνεία, αυτά είναι υποκειμενικά βρε παιδιά , έτσι πιστεύω!!!!!!!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
1686 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/08, 12:57
από MACMISIAS
1 Απαντήσεις
1339 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/09, 15:07
από mantinada
30 Απαντήσεις
6693 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/10, 21:24
από papous