Αποστολέας Θέμα: Επιλογή λαμπάτου ενισχυτή  (Αναγνώστηκε 10310 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Επιλογή λαμπάτου ενισχυτή
« στις: 14/05/10, 20:14 »
Χαίρετε!!
Είμαι στα πρόθυρα αγοράς καινούριου ενισχυτή και θέλω πλέον να μεταπηδήσω στη λάμπα. Αφού όμως έφαγα τη μισή ζωή μου με τις πεταλιέρες και τα τρανζίστορ, δεν έχω μεγάλη εικόνα για το τι παίζει.
Αυτό που με ενδιαφέρει είναι ο ενισχυτής να έχει πολύ καλό καθαρό κανάλι. Δεν με ενδιαφέρουν δηλαδή τα βρώμικα και τα πολλά εφέ, ούτε τα άπειρα κανάλια. Να είναι καλό το καθαρό και να το "βρωμίζω" όπως θέλω εγώ με κανένα πετάλι.


Προσανατολιζόμουν στον Mesa Boogie Lonestar ο οποίος έχει διάφορες εκδόσεις. Σκεφτόμουν αρχικά τον 50:100 με τα δύο 12" ηχεία αλλά μετα δοκίμασα τον 30άρη Lonestar Special με το ένα ηχείο και είναι πολύ κτήνος και δυνατός, οπότε λέω ότι ο πιο μεγάλος θα μου είναι άχρηστος. Και το θέμα είναι ότι βγαίνουν περίπου στην ίδια τιμή.


Συζητώντας και με το δάσκαλό μου, μου πρότεινε και έναν Ampeg μεταχειρισμένο, ο οποίος βέβαια δεν είναι λαμπάτος αλλά απ'όσο ξέρει έχει πολύ καλά καθαρά. Πρέπει να είναι αυτός:
Ampeg 1 ή αυτός Ampeg 2


Καμιά βοήθεια - γνώμη?
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή λαμπάτου ενισχυτή
« Απάντηση #1 στις: 14/05/10, 22:11 »
Noμίζω ότι αν ο προϋπολογισμός σου ανέρχεται σε τετραψήφια νούμερα, μάλλον θα πρέπει να έχεις μια καλή ιδέα τι ακριβώς θέλεις να αγοράσεις αντί να ζητάς γνώμες. Είναι πολλά τα λεφτά για να κάνεις αψυχολόγητες αγορές βασισμένες σε απόψεις άλλων.

Πάντως αν ο Mesa Boogie στον οποίο αναφέρεσαι είναι αυτός, τότε έχει ρύθμιση για να αποδίδει και 10W (εκτός από 50 και 100). Οπότε ίσως να είναι η ιδανική επιλογή για κάθε χρήση. Θα έλεγα όμως ότι η επιλογή ενός Mesa Boogie, που κατά τη γνώμη μου είναι ιδιαίτερα ευέλικτοι και πολύπλευροι ενισχυτές, μάλλον έρχεται σε αντίθεση με τη δήλωση ότι ψάχνεις ουσιαστικά έναν απλό ενισχυτή με καλό καθαρό κανάλι. Με πολύ λιγότερα λεφτά παίρνεις τον Fender Deluxe Reverb και έχεις αυτό ακριβώς που περιγράφεις, δηλαδή έναν ενισχυτή χωρίς πολλά κανάλια, εφφέ και άλλα μπιχλιμπίδια, αλλά με πολύ καλή ποιότητα και εξαιρετικό καθαρό κανάλι.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Επιλογή λαμπάτου ενισχυτή
« Απάντηση #2 στις: 15/05/10, 00:09 »
η επιλογή ενός Mesa Boogie, που κατά τη γνώμη μου είναι ιδιαίτερα ευέλικτοι και πολύπλευροι ενισχυτές, μάλλον έρχεται σε αντίθεση με τη δήλωση ότι ψάχνεις ουσιαστικά έναν απλό ενισχυτή με καλό καθαρό κανάλι.


Συμφωνώ απόλυτα!
Το καλό είναι ότι ξέρεις τι θέλεις, όμως πράγματι είσαι πολύ μακριά από αυτό με τον Lonestar.

Οι ενισχυτές που κατ εξοχήν έχουν σχεδιαστεί για να είναι επί το πλείστον καθαροί και να παίρνουν παραμόρφωση από πετάλια, που ουσιαστικά καθόρισαν ολόκληρη την σχολή αυτή, είναι οι Hiwatt.
Στηρίζονται σχεδιαστικά στην φιλοσοφία ότι το distortion πρέπει να χτίζεται πολύ βαθμιαία και μέσα από πολλά διαφορετικά στάδια. Βρωμίζουν πολύ δύσκολα και όταν το κάνουν είναι εξίσου και από τις τελικές λάμπες. Συνεργάζονται άψογα με όλα τα πετάλια!

Εγώ θα σου προτείνω τον HIWATT DR103 Custom All Valve Guitar Amp Head αν έχεις όντως τόσα λεφτά όσα κάνει ο Lonestar, ή τον HIWATT HG50RH   Hi-Gain 50 All Valve Guitar Amp Head για κάτι πολύ πιο οικονομικό.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Επιλογή λαμπάτου ενισχυτή
« Απάντηση #3 στις: 15/05/10, 01:50 »
Εγω να σε ρωτησω και τι μουσικη παιζεις?
Επισης εχεις σκοπο να συνεχισεις να χρησιμοποιεις τα πεταλακια σου, ή τωρα που θα πας σε λαμπατο εχεις σκοπο να διωξεις μερικα απο αυτα?
Το καλυτερο παντως που μπορεις να κανεις, κατι που λεμε παντα, παρε σβαρνα τα μαγαζια και αρχισε να δοκιμαζεις!  ;)
Ακομα και να μην υπαρχει σε μαγαζια αυτο που θελεις, μπορεις να παρεις μια καλη ιδεα για την ποικιλια και την λειτουργια των λαμπατων, ειδικα απο τη στιγμη που λες οτι εχεις περασει την περισοτερη κιθαριστικη σου ζωη σε τρανζιστορ και πεταλακια.
 
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Επιλογή λαμπάτου ενισχυτή
« Απάντηση #4 στις: 15/05/10, 16:26 »
Δυστυχώς παρόλο που μπορεί να είμαι διατεθιμένος να ξοδέψω κάποιο σημαντικό ποσό, για το λόγο ότι όλα αυτά τα χρόνια ήμουν εκτός αγοράς (ενισχυτών) δεν ξέρω καθόλου τι παίζει. Διαβάζω για ένα σωρό μάρκες που δεν τις ξέρω και δεν τις έχω ακούσει. Και όπως είπε ο Jezus, στα μαγαζιά εδώ (Θεσσαλονίκη) δεν υπάρχει μεγάλη ποικιλία και πολλές φορές και προθυμία για να σε αφήσουν να δοκιμάσεις αυτό που θέλεις (εκτός αν είναι απόλυτα σίγουροι ότι θα το αγοράσεις από εκεί).


Απόλλωνα, τον Lonestar τον δοκίμασα ταυτόχρονα μαζί με αυτόν ακριβώς τον Fender. Ο Fender έχει όντως εξαιρετικό καθαρό κανάλι αλλά δεν είχε τον όγκο του Boogie.


andr1anos τους Hiwatt δεν τους είχα καθόλου υπόψη. Δεν ξέρω καν αν τους πουλάει κάποιος στην Ελλάδα και ειδικότερα στη Θεσσαλονίκη για να μπορέσω να τους ακούσω.


Jezus μέχρι τώρα δεν χρησιμοποιούσα πεταλάκια αλλά μόνο την Boss GT6 (+wah) με όποιο ενισχυτή τύχαινε να έχει το εκάστοτε προβάδικο - μαγαζί που θα έπαιζα ή με τον δικό μου (ένας Crate 120W με δύο ηχεία που τον πήρα πριν από 16 χρόνια από την Αμερική). Έμενα με αυτή λόγω του pitch shifter που με εξυπηρετούσε και μου άρεζε. Τώρα που έλυσα αυτό το πρόβλημα (βλ. Morphreus Droptune) είπα να ξεφύγω από την πεταλιέρα, να πάρω κανα δυο πεταλάκια και έναν καλό ενισχυτή. Απλά επειδή τα είδη της μουσικής που με ρώτησες ποικίλουν και έχουν πολύ μεγάλο εύρος ήχου (blues, rock, funk, reggae, metal, industrial...) για αυτό θέλω πολύ καλό καθαρό ενισχυτή με αρκετό όγκο (που δεν προσφέρει ο Fender) και να τον "οδηγώ" κάθε φορά με τους κατάλληλους "drivers" (πεταλάκια) ας πούμε.


Και για να πω και την τελευταία αμαρτία μου, έχω και τον καημό "να είχα έναν Boogie".
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή λαμπάτου ενισχυτή
« Απάντηση #5 στις: 15/05/10, 18:02 »
Αυτό που με ενδιαφέρει είναι ο ενισχυτής να έχει πολύ καλό καθαρό κανάλι. Δεν με ενδιαφέρουν δηλαδή τα βρώμικα και τα πολλά εφέ, ούτε τα άπειρα κανάλια. Να είναι καλό το καθαρό και να το "βρωμίζω" όπως θέλω εγώ με κανένα πετάλι.

Σχετικά με τον Fender Deluxe Reverb, σού τον πρότεινα ακριβώς γιατί είπες τα παραπάνω. Έχω την αίσθηση ότι ο επιπλέον όγκος είναι ένα από αυτά τα χαρακτηριστικά που θα μπορέσεις να πετύχεις με πετάλια (π.χ. booster, overdrive, distortion κλπ). Δεδομένου ότι o Fender κοστίζει πολύ λιγότερο από έναν Mesa Boogie, θα σού μείνουν αρκετά λεφτά για να πάρεις μερικά κατάλληλα πετάλια ώστε να έχεις τον ήχο και την ευελιξία που θα είχες με τον Mesa. Aν φυσικά το οικονομικό δεν είναι το κύριο κριτήριο, τότε πάρε αυτόν που σού αρέσει και μη μείνεις με τον καημό... ;)

Το δικό μου συμπέρασμα πάντως είναι ότι πρέπει να κάνεις μια καλή έρευνα αγοράς και να δοκιμάσεις αρκετούς ακόμα ενισχυτές πριν καταλήξεις, ειδικά αν πρόκειται να διαθέσεις ένα τόσο σοβαρό ποσό.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Επιλογή λαμπάτου ενισχυτή
« Απάντηση #6 στις: 15/05/10, 19:39 »
Αυτό που με ενδιαφέρει είναι ο ενισχυτής να έχει πολύ καλό καθαρό κανάλι. Δεν με ενδιαφέρουν δηλαδή τα βρώμικα και τα πολλά εφέ, ούτε τα άπειρα κανάλια. Να είναι καλό το καθαρό και να το "βρωμίζω" όπως θέλω εγώ με κανένα πετάλι.

Σχετικά με τον Fender Deluxe Reverb, σού τον πρότεινα ακριβώς γιατί είπες τα παραπάνω. Έχω την αίσθηση ότι ο επιπλέον όγκος είναι ένα από αυτά τα χαρακτηριστικά που θα μπορέσεις να πετύχεις με πετάλια (π.χ. booster, overdrive, distortion κλπ). Δεδομένου ότι o Fender κοστίζει πολύ λιγότερο από έναν Mesa Boogie, θα σού μείνουν αρκετά λεφτά για να πάρεις μερικά κατάλληλα πετάλια ώστε να έχεις τον ήχο και την ευελιξία που θα είχες με τον Mesa. Aν φυσικά το οικονομικό δεν είναι το κύριο κριτήριο, τότε πάρε αυτόν που σού αρέσει και μη μείνεις με τον καημό... ;)

Το δικό μου συμπέρασμα πάντως είναι ότι πρέπει να κάνεις μια καλή έρευνα αγοράς και να δοκιμάσεις αρκετούς ακόμα ενισχυτές πριν καταλήξεις, ειδικά αν πρόκειται να διαθέσεις ένα τόσο σοβαρό ποσό.


Τους δοκίμασα και τους δύο με το msd telegun. Σύγκρινα δηλαδή τον όγκο κυρίως με τη βρωμιά από το πετάλι.
Πάντως έχεις δίκιο ότι πρέπει να κάνω έρευνα αγοράς και θα το προσπαθήσω όσο γίνεται.
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή λαμπάτου ενισχυτή
« Απάντηση #7 στις: 15/05/10, 20:03 »
Και ας μην ξεχνάμε ότι ο Fender είναι 22 Watt, οπότε είναι λογικό να υπάρχει μια διαφορά έντασης και όγκου σε σύγκριση με τα 50/100 Watt του Mesa...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Επιλογή λαμπάτου ενισχυτή
« Απάντηση #8 στις: 16/05/10, 13:44 »
Και ας μην ξεχνάμε ότι ο Fender είναι 22 Watt, οπότε είναι λογικό να υπάρχει μια διαφορά έντασης και όγκου σε σύγκριση με τα 50/100 Watt του Mesa...


Δυστυχώς δεν δοκίμασα τον 50:100 αλλά τον 30άρη boogie (που είναι 5-15-30 watt) και έτσι δεν έχω την εικόνα (τόσο σε ένταση όσο και διαστάσεις - βάρος) του κατοστάρη. Και το κακό είναι ότι ο 30άρης με τον 50άρη βγαίνουν στα ίδια λεφτά εν'ω σε μερικά καταστήματα όπως το dv είναι φθηνότερος ο 50άρης.
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος children of bodom

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • everytime i die
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή λαμπάτου ενισχυτή
« Απάντηση #9 στις: 22/05/10, 09:20 »
αληθεια τη ειναι οι λαμπατοι ενισχυτες;τι διαφορα εχουν απο τους αλλους;
children of bodom

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Επιλογή λαμπάτου ενισχυτή
« Απάντηση #10 στις: 22/05/10, 21:16 »
Οι ενισχυτες χρησιμοποιουν καποια ηλεκτρονικα εξαρτηματα για να ενισχυσουν το χαμηλο σημα της κιθαρας σου σε δυνατο για να βγει απο τα μεγαφωνα. Αυτα μπορει να εινα τρανζιστορ, λαμπες κτλ, οποτε λαμπατοι ειναι αυτοι που χρησιμοποιουν λαμπες για την ενισχυση του σηματος, π.χ.

 
« Τελευταία τροποποίηση: 22/05/10, 21:26 από Jezus »
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Επιλογή λαμπάτου ενισχυτή
« Απάντηση #11 στις: 22/05/10, 21:33 »
Jezus μέχρι τώρα δεν χρησιμοποιούσα πεταλάκια αλλά μόνο την Boss GT6 (+wah) με όποιο ενισχυτή τύχαινε να έχει το εκάστοτε προβάδικο - μαγαζί που θα έπαιζα ή με τον δικό μου (ένας Crate 120W με δύο ηχεία που τον πήρα πριν από 16 χρόνια από την Αμερική). Έμενα με αυτή λόγω του pitch shifter που με εξυπηρετούσε και μου άρεζε. Τώρα που έλυσα αυτό το πρόβλημα (βλ. Morphreus Droptune) είπα να ξεφύγω από την πεταλιέρα, να πάρω κανα δυο πεταλάκια και έναν καλό ενισχυτή. Απλά επειδή τα είδη της μουσικής που με ρώτησες ποικίλουν και έχουν πολύ μεγάλο εύρος ήχου (blues, rock, funk, reggae, metal, industrial...) για αυτό θέλω πολύ καλό καθαρό ενισχυτή με αρκετό όγκο (που δεν προσφέρει ο Fender) και να τον "οδηγώ" κάθε φορά με τους κατάλληλους "drivers" (πεταλάκια) ας πούμε.


Και για να πω και την τελευταία αμαρτία μου, έχω και τον καημό "να είχα έναν Boogie".


E παρε μπουγκι να σου φυγει ο καημος!  ;D
Παντως αφου τα γουστα σου φτανουν μεχρι ιndustrial (αυτο παιζω κατα προτεραιοτητα), θα ελεγα να παρεις εναν ενισχυτη με ενα βαρβατο βρωμικο καναλι για να περνεις απο εκει τα βαρια ρυθμικα κτλ, και ενα καλο καθαρο για να βαζεις πεταλακια για μπλουζ κτλ.
Αν παντως θελεις τα βρωμικα κτλ να τα περνεις αποκλειστικα παο πεταλακια, το να παρεις τον μπουγκι θα ειναι πεταμενα λευτα ίσως, γιατι δεν θα χρησιμοποιεις ολες τις δυνατοτητες τους.
Επισης να προτεινω την κλασικη λυση, βγες στα μαγαζια και δοκιμασε οσα πιο πολλα μπορεις, ασχετα απο τιμη και μαρκα, και κρινε μα τα αυτια και τα χερια σου.
Παντως να ξερεις ενα καλο πεταλμπορντ μπορει να φτασει και να ξεπερασει σε αξια τον ενισχυτη που λες.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή λαμπάτου ενισχυτή
« Απάντηση #12 στις: 27/05/10, 15:31 »
Συμφωνω απολυτα με τον Jesus...

Παντως ακουσε (youtube τουλαχιστον αν δεν τον βρεις πουθενα) και αυτον (αν και δεν ειναι combo):

http://www.thomann.de/gr/laboga_mr_hector_duo_master_mkii.htm

Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Επιλογή λαμπάτου ενισχυτή
« Απάντηση #13 στις: 27/05/10, 17:39 »
Τελικά και αφού έκανα μια (μικρή ομολογουμένως) γύρα, αποφάσισα τελικά και παρήγγειλα τον Lonestar τον 100άρη με τα δύο ηχεία από το dv247. Όπως με ψυχολόγησαν και αρκετοί φίλοι μου, κατάλαβα ότι ότι και αν έπαιρνα τελικά θα έπαιζα ένα, δύο, έξι μήνες αλλά τελικά θα μου είχε μείνει το ζιζάνιο ότι δεν πήρα boogie (αφού είχα αυτό το κόλλημα από την αρχή).
Ξέρω ότι με τα ίδια λεφτά μπορεί και να έπαιρνα και δύο ενισχυτές αλλά τουλάχιστον τώρα έφυγε το ζιζάνιο.
Όσο για την ένταση που είναι πάρα πολύ μεγάλη για δεδομένα σπιτιού, ο συγκεκριμένος ενισχυτής έχει και output level control, εκτός από τα ξεχωριστά master των δύο καναλιών. Έτσι μπορείς αυτά να τα έχεις ψηλά για να αποδίδουν καλύτερα οι λάμπες και να έχεις το level control χαμηλά για να μην σου πέσει το σπίτι.


Για την ώρα πάντως, τον περιμένω ακόμη...
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή λαμπάτου ενισχυτή
« Απάντηση #14 στις: 27/05/10, 21:13 »
Αυτόν αγόρασες τελικά;

http://www.dv247.com/guitars/mesa-boogie-lone-star-2x12-valve-guitar-amp-combo--62466

Όπως λέγαμε, έχει και ρύθμιση για 10 Watt, oπότε δεν θα έχεις πρόβλημα στο σπίτι.

Με γειά λοιπόν και καλόπαιχτος. 'Οταν φτάσει κάνε ένα review για να ζηλέψουμε κι εμείς δεόντως...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή λαμπάτου ενισχυτή
« Απάντηση #15 στις: 27/05/10, 21:27 »
Με γειά λοιπόν και καλόπαιχτος. 'Οταν φτάσει κάνε ένα review για να ζηλέψουμε κι εμείς δεόντως...


Εγω ηδη εχω αρχισει να ζηλευω...
Γραψε σιγουρα κατι να ακουσουμε! Πηρες ενισχυτη απο το ψηλοτερο ραφι... ;)


Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Επιλογή λαμπάτου ενισχυτή
« Απάντηση #16 στις: 28/05/10, 10:30 »
Απόλλωνα ναι αυτόν πήρα. Όταν φτάσει θα σας πω εντυπώσεις.
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή λαμπάτου ενισχυτή
« Απάντηση #17 στις: 28/05/10, 14:34 »
Aντι για review ποιασε andy timmons live!!!





Παρεμπιπτοντως νομιζω οτι εκανες εξαιρετικη επιλογη που δεν πηρες τον EL84. Ειναι ενα αλλου ειδου τερας. Γενικα η παρομοια τιμη απλως μαρτυραει οτι κατα βαση αγοραζεις τον "μικροτερο" γιατι ακουγεται διαφορετικα. Οχι σαν συμβιβασμο που απο οτι παρατηρησες και εσυ ηταν κτηνακι...

Τελος παντων ο Lonestar βγηκε για fender/texas και ξεχωριστους high gain ηχους και ειναι εξαιρετικος σε αυτο. Ο timmons μιλαει με μελια για το πως ενιωσε οταν τον πρωτοανακάλυψε και για τα κοπλιμεντα που του κανανε οταν βγηκε να παιξει live με αυτον. Ο πρωτος ενισχυτης λεει που δεν αναγκαστηκα να χαμηλωσω τα πριμα!!! Βασισμενος σε αυτα δεν ξερω κατα ποσο ο special συναδει με τη φιλοσοφια για την οποια σχεδιαστηκε το μηχανημα. Ωστοσο οτι βγαζει κορυφαιο-δικο του-ηχο συνηθως πιστοποιειται απο ολους οσους τον πηραν και ορκιζονται για αυτο.

Σαν ενισχυτης ειναι ξεχωριστος σα σχεδιαση και σαν κατασκευη. Ειναι ελαφρυς για αυτο που ειναι. Οι μετασχηματιστες του κατασκευαστηκαν οσο το δυνατο για εξοικονομηση βαρους και δε θυμαμαι και εγω τι με τι τεχνικη και τι εχουν κανει για αυτο. Το σασι ειναι απο αλουμινιο για να γλυτωσεις και αλλο βαρος χωρις συνβιβασμο. 29+ κιλα για το 112 τετοιων διαστασεων ειναι ρεκορ  αν σκεφτεις οτι τα παλι μικροτερα 112 boogie χτυπουσαν 37-40 κιλα!!! Το δικο σου πρεπει να ειναι πιο κοντα στα 34 κιλα!!!

Οσο για τη σχεδιαση στο lead καναλι παραπονο δε θα εχεις για τιποτα πιστευω εκτος και αν απαιτεις υπερογκωδες βαρβαρο high gain που στην τελικη θα ακυρωνε τις αλλες αρετες του ενισχυτη. Απο ο,τι βλεπεις high gain κανει, κρεμα κιολας ο,τι πρεπει για fusion...Μεγειες!!!


Παρεμπιπτοντως ειχα δει ενα σχηματικο παλιοτερα και ειναι ενδιαφερον διοτι τα bass mid treble eq ειναι στη μεση των σταδιων που σκανε το ενα στο αλλο για να δωσουν παραμορφωση κτλ...Ουτε στο τελος σα marshall oυτε στην αρχη σα fender/παλια boogie. Μπορει να φαινεται αχρηστη πληροφορια αλλα επηρεαζει πολυ την αλληλεπιδραση gain-eq-volume. Επειδη κοβουν καποιο σημα, ρυθμιζουν μεν τον χαρακτηρα μετα το gain knob  (βαζοντας...bass mid treble) αλλα επηρεαζουν και το ποσο και τι σημα θα δεχτει να παραμορφωσει το επομενο σταδιο.

Το αποτελεσμα? Μπορει να σου φανει οχι plug and play ενισχυτης αλλα μετα απο καιρο και συνηθεια θα δεις οτι εχει απειρες θεσεις μια τετοια συναρτηση επηρεαζοντας οχι μονο τον ηχο αλλα και το feeling και τη διαθεση για πειραματισμο. Οποτε μη φοβηθεις να δοκιμασεις ακραιες ρυθμισεις π.χ. μεσαια τερμα μπασσα λιγα κτλ και μην τον αντιμετωπισεις ποτε σα marshall η σα τη πεταλιερα σου...Θα δεις οτι θα γινει σαν ενα ακομη μουσικο οργανο στο παιξιμο σου. Πιστευω θα τον καραευχαριστηθεις...

Μεγειες και παντα τετοια. Η ποιοτητα του καθαρου του εχει κανει και τον petrucci να τον εχει για live...τι αλλο να πεις.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή λαμπάτου ενισχυτή
« Απάντηση #18 στις: 28/05/10, 14:40 »
Oλοι οι Boogie εχουν "περιεργα" EQ και παιδευεσαι να βρεις τα sweet spots γιατι καθε ενα control που πειραζεις, επηρεαζει  και τα υπολοιπα και δωστου απο την αρχη. Αλλα οταν βρεις το sweet spot, κατ'εμε τιποτα δεν συγκρινεται με τα creamy, vocal-like leads που μπορεις να πετυχεις...
Οποτε αν ξενερωσεις στην αρχη, μην το βαλεις κατω, γιατι δεν ειναι plug n play ενισχυτες οι boogie, θελουν παιδεμα αλλα... Γ....ε
Μεγειες λοιπον και καλοπαιχτος!
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή λαμπάτου ενισχυτή
« Απάντηση #19 στις: 28/05/10, 15:01 »
Το περιεργο με τον Lonestar και το dv247 ειναι οτι ο Lonestar με το 1 μεγαφωνο εχει ιδια τιμη με αυτον που εχει 2...
Ειχα και παλαιοτερα αυτη την απορια (μιας και ο Lonestar ειναι στη λιστα με τους dream ενισχυτες μου και ψιλοεψαχνα τις τιμες... ::) ) αλλα πειστικη απαντηση δεν ελαβα...
Για του λογου το αληθες:


1x12: http://www.dv247.com/guitars/mesa-boogie-lone-star-1x12-combo--62478
2x12: http://www.dv247.com/guitars/mesa-boogie-lone-star-2x12-valve-guitar-amp-combo--62466


Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή λαμπάτου ενισχυτή
« Απάντηση #20 στις: 28/05/10, 20:48 »
Johnie με τα μεσαια στο τερμα και τα αλλα κομμενα η καμπυλη γινεται flat οποτε ακους την κιθαρα σου και ξεκινας απο εκει!!! Με ολα στη μεση κανει ενα τρελο Mid-scoop και το σημειο των μεσαιων μετακινειται λιγακι οσο κουνας τα bass-treble κτλ!!! O κυρ fender να ναι καλα και τα κυκλωματα που ξεπατωσε (και καλα εκανε!!!). Υποπτευομαι οτι αν το σχηματικο το θυμαμαι καλα (γιατι το απεσυραν...δεν το βρηκα) με τετοια ρυθμιση και full gain θα παιζει ωραια ο lone star...Αν παλι θες fine tuning, τοτε, ενα eq πριν και ενα μετα θα δωσουν πολλα. Οι moddes δινουν και παιρνουν και για τον Lonestar αλλα τα καθαρα διαφυλαττονται ως κορη οφθαλμου αφου θεωρουνται υπεροχα!!!


G. K. κανουν πολλα λαθη νομιζω και το musicstore ειχε την τιμη των 6262 212 η των 333XL και 333 αναποδα!!! δλδ 480 για τον ακριβο και 580 για τον φτηνο!!! Και λεω αν παραγγειλεις θα σου ερθει ο καλος? Μετα το λαθος δικο τους...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Επιλογή λαμπάτου ενισχυτή
« Απάντηση #21 στις: 29/05/10, 00:07 »
Παντως ο μικρος με ΕΛ84 που ειχα δοκιμασει ειχε πολυ καλο ηχο και χωρις να ψαχτουε καθολου με ρυθμισεις, το καθαρο καναλι ειδικα ηταν γουαου... πολυ γλυκο. Τωρα το βρωμικο ηταν σχετικο με θεμα γουστου και για τι χρηση το θες. Αυτο που θυμαμαι παντως ηταν οτι δεν καταλαβαινες με τιποτα οτι εχει ΕΛ84 μεσα, ηταν πολυ ουδετερος ο χαρακτηρας του.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή λαμπάτου ενισχυτή
« Απάντηση #22 στις: 29/05/10, 19:21 »
Το οποιο πανω κατω επιβεβαιωνει οτι δεν ειναι μονο ο τυπος της λαμπας αλλα η ολη σχεδιαση του κυκλωματος που κανει το αποελεσμα. Κοινως σου θυμιζε Vox η μηπως 18watt ο marshall μια υποψια? Μαλλον οχι υποθετω...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Επιλογή λαμπάτου ενισχυτή
« Απάντηση #23 στις: 30/05/10, 22:15 »
Ακριβως! Πολυ ουδετερος ηχος, δεν ειχε το κλασικο ηχοχρωμα που εχουν οι περισοτεροι ΕΛ84.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος jkstigma

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 305
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή λαμπάτου ενισχυτή
« Απάντηση #24 στις: 02/06/10, 20:33 »
δοκίμασε τους koch


τον εχω εδω και κανα 2μηνο

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
154 Απαντήσεις
75126 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/07, 12:54
από Vaiking
74 Απαντήσεις
24137 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/07, 17:52
από panka
14 Απαντήσεις
7421 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/08, 15:24
από themos
8 Απαντήσεις
4999 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/08, 22:44
από Jezus
5 Απαντήσεις
4835 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/09, 02:29
από nikosgr123
12 Απαντήσεις
5021 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/10, 03:24
από Ddarkkor
76 Απαντήσεις
24223 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/10, 19:30
από Μητσάκος
41 Απαντήσεις
12757 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/10, 10:09
από JP.M
77 Απαντήσεις
20539 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/10, 11:55
από adr1anos
40 Απαντήσεις
11709 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/15, 18:26
από AnimaPura